יער חורשים

יער חורשים הוא יער בשרון השוכן בין אורנית ממזרח, נירית וירחיב ומתן מצפון, חורשים ממערב וכפר ברא מדרום.

Horshim wood002
מפת יער חורשים
Tel-aviv area

גאוגרפיה

שטחו של יער חורשים כ-2,000 דונם והוא שוכן בגבהים של 50 עד 147 מטרים מעל פני הים. היער משתרע על פני שני טורי גבעות שכיוונם ממזרח למערב, מצפונו ומדרומו של נחל קנה, אחד מיובליו הצפוניים של הירקון, המחלק את היער לשניים.

חלק מהיער טבעי וחלקו ניטע בשנות ה-50 של המאה ה-20 בידי הקרן הקיימת לישראל, ובו עצי אורן וברוש וכן עצים רחבי עלים. בעקבות מאבק ציבורי יועד היער בתוכניות מחוזיות וארציות כשטח לשימור. ביער מפוזרים מספר חניונים ופינות לעריכת פיקניקים, והוא פופולרי מאוד בקרב רוכבי אופני הרים בזכות ה"סינגלים" הטכניים הרבים היורדים מהגבעות אל נחל קנה.

בראש גבעה בצפונו של היער שוכנת חורבת זכור שנחפרה בחפירת הצלה בשנת 1968. במקום נמצאו שרידים החל מתקופת הברזל (המאות ה-13 עד ה-11 לפנה"ס) ועד התקופה העות'מאנית. בתקופת ממלכת ישראל שכן במקום יישוב של שבט מנשה ולאחר חורבן בית המקדש הראשון התגוררו בו שומרונים. כחצי קילומטר מצפון לחורבה נמצאו שתי מערות קבורה ובהן שרידים מתקופת הברונזה, תקופת הורדוס ומהתקופה הביזנטית. השרידים כוללים שברי עצמות אדם וממצאים קרמיים שונים[1]. סביב חלקה המזרחי של החורבה נסללה דרך עפר היקפית, הוקם חניון והוכשרה מרפסת תצפית בצידה המזרחי של הגבעה, המאפשרת תצפית פנורמית על השומרון. בחלקה המערבי של חורבת זכור הוקם מגדל תצפית אש, שממנו נשקפים נופים פנורמיים של מישור החוף וגוש דן.

נחל קנה זורם דרך היער ממזרח למערב בעמק הנמוך משיאי הגבעות בכ-50 עד 70 מטרים. רוחב קרקעית העמק מגיע עד 200 מטרים, ולאורכו חורשות עצי אקליפטוס. בעמק שוכנים גן אירועים, אורוות סוסים וחניון ובו שולחנות לעריכת פיקניקים. בצידו המערבי של היער, סמוך למוצאו של הנחל אל מישור החוף, מתרחב אפיק הנחל ובו שטחים חקלאיים.

בצידו הדרומי של היער, בין נחל קנה לכפר ברא, מבותר טור הגבעות על ידי שני ערוצים המעניקים למקום מראה פראי יחסית. חלק זה של היער מיוער בצפיפות יחסית, ובדרומו, סמוך לכפר ברא גדלים מטעי עצי זית.

גלריה

Horshim wood010

מגדל התצפית בחורבת זכור המערבית

Horshim wood032

ערוץ בחלקו הדרומי של היער. חורבת זכור שוכנת על הרכס הצפוני שבמרכז התמונה

Horshim wood025

אפיק נחל קנה

Horshim wood078

חורבת זכור

Horshim wood 1 (7)

ים - חלקו התחתו של בית בד

HorshimWood

מבט על היער לכיוון מערב. תוואי נחל קנה בוואדי במרכז התמונה.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ חורבת זכור, אתר רשות העתיקות
חורשים

חוֹרְשִׁים הוא קיבוץ מזרם הקיבוץ הארצי, אשר שייך למועצה אזורית דרום השרון. הקיבוץ שוכן במרכז השרון כ-5 ק"מ צפונית לראש העין ודרומית מזרחית לכפר סבא, בין ג'לג'וליה לכפר קאסם. מקור השם בכפר בשם "חירבת חרש", שיבוש השם "חירבת קורייש". הקיבוץ עלה על הקרקע בשנת 1955 כקיבוץ ה-69 של הקיבוץ הארצי. בשנת 1957 נכנסו שש המשפחות הראשונות לבתי הקבע הראשונים. למרות קרבתו לגבול עם ירדן (כיום, הקו הירוק) כמעט ולא נרשמו בו אירועים ביטחוניים בשנותיו הראשונות. על פי ההזמנה לטקס העלייה על הקרקע בדצמבר 1954 (בגלל גשם שוטף נדחה והתקיים ב-13.1.55), בתחילה נקרא הקיבוץ החורשים. בכתבה משנת 1956 כבר קוצר שמו לחורשים (בשני השמות במשמעות "לחרוש"). טעות קריינית בהודעות תנועה ברדיו יצרה בטעות את השיבוש חורָשים (במשמעות "חורשה").

מוצא המייסדים: ישראל

שטח: כ-3,000 דונםממזרח לקיבוץ שוכן יער חורשים.

חורשים (פירושונים)

האם התכוונתם ל...

יער

יַעַר הוא שטח שבו יש צפיפות גבוהה של עצים. יערות נפוצים בכל יבשות כדור הארץ, מלבד אנטארקטיקה. כיום, כ-39 מיליון קמ"ר (פחות משלושים אחוז מהשטח היבשתי של פני כדור הארץ) הם יערות, אך שטח זה קטן בהתמדה בעקבות כריתת עצים ובירוא יערות.

כביש 5233

כביש 5233 הוא כביש רוחב מקומי שיוצא מכביש 444 בסמוך למחלף ג'לג'וליה.

במקטעו מצומת מתן ועד לכניסה לכפר ברא הוא נחשב לאחד מ-68 הכבישים החד מסלוליים המסוכנים בישראל נכון לשנת 2018.

נירית

נִירִית הוא יישוב קהילתי באזור השרון, ליד היישוב מתן ויער חורשים. נקרא על שם הצמח נירית הקמה הגדל בסביבה. היישוב ממוקם בצמוד לקו הירוק.

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.