ימ"מ

הימ"מ היא יחידת העילית של משמר הגבול ללוחמה בטרור ויחידת ההשתלטות הבכירה של מדינת ישראל. השם "ימ"מ" הוא ראשי תיבות של "יחידה מרכזית מיוחדת"[1][2] (טעות נפוצה מאוד היא פירוש ראשי התיבות כ"יחידה משטרתית מיוחדת") אך לעיתים קרובות היא נקראת היחידה המיוחדת ללוחמה בטרור או פשוט היחידה ללוחמה בטרור. לשם ייצוג היחידה בחו"ל משתמשת משטרת ישראל בשם Israel's Counter Terrorism Unit או בשם Israel's Counter Terror Unit.

הימ"מ הוקמה ב-1974 על ידי מפקד משמר הגבול ניצב חיים לוי, אשר הטיל על ראובן יעקב (נמרודי) (המפקד הראשון של הימ"מ) להקים את היחידה כיחידת השתלטות, זאת כמענה לפיגועי חטיפה ומיקוח. בהמשך הוטלו עליה משימות ותפקידים נוספים כאשר העיקריים שבהם הם לוחמה בטרור, סיכול ומניעת פיגועים, מעצר מחבלים ומשימות משטרה מיוחדות. רוב פעילותה מסווגת, אך בעקבות מספר רב של מבצעים מוצלחים לאורך השנים זכתה היחידה למוניטין גבוה בקרב כוחות הביטחון בארץ ובעולם. כיום היא נחשבת לאחת היחידות המקצועיות והטובות מסוגה בעולם[2][3][4], למרות תקציבה הקטן יחסית.

כאמור, הימ"מ היא יחידת ההשתלטות הבכירה של ישראל. יחידות השתלטות נוספות בישראל הן סיירת מטכ"ל ושייטת 13 של צה"ל, לוט"ר אילת - יחידת מילואים צה"לית, ויחידת מצדה של שירות בתי הסוהר. בעולם הימ"מ מקבילה ליחידות השתלטות ולוחמה בטרור כגון יחידות ה-SWAT האמריקניות ויחידת ההשתלטות של ה-FBI, ה-GIGN הצרפתית, אלפא ואומו"ן הרוסיות וה-GSG-9 הגרמנית שהוקמה באירופה בשנות ה-70 של המאה ה-20 בעקבות רצח המשלחת הישראלית באולימפיאדת מינכן כדי להילחם בחטיפות מטוסים על ידי מחבלים פלסטינים.

המוטו של היחידה הוא "אֶרְדּוֹף אוֹיְבַי וְאַשִּׂיגֵם, וְלֹא אָשׁוּב עַד כַּלּוֹתָם" הלקוח מספר תהילים, פרק י"ח, פסוק ל"ח.

ימ"מ (יחידה מרכזית מיוחדת)
Semel-Yamam
אֶרְדּוֹף אוֹיְבַי וְאַשִּׂיגֵם, וְלֹא אָשׁוּב עַד כַּלּוֹתָם
פרטים
כינוי היחידה המיוחדת ללוחמה בטרור
מדינה ישראל  ישראל
שיוך Emblem of Israel Police.svg  משטרת ישראל
IsraelBorderPoliceIcon.svg  משמר הגבול
סוג יחידת עילית ללוחמה בטרור,
יחידת השתלטות,
יחידת עילית משטרתית (SWAT)
אירועים ותאריכים
הקמת היחידה 1974
מלחמות האינתיפאדה הראשונה, האינתיפאדה השנייה
עיטורים צל"ש המפכ"ל צל"ש המפכ"ל (×3)
נתוני היחידה
כוח אדם לוחמים בשירות קבע
ציוד עיקרי נשק קל, מערכות נשק צלפים, ציוד טג"ח, רובוטים ואמצעים מיוחדים
פיקוד
יחידת אם IsraelBorderPoliceIcon.svg  משמר הגבול
דרגת המפקד ניצב משנה  ניצב משנה
מפקדים פירוט בהמשך הערך
Magav-Facebook--Yamam-0006
לכבוד ביקור השר לביטחון פנים ומפכ"ל משטרת ישראל, לוחמי הימ"מ מופיעים בדיגום משטרתי מבצעי מלא: מדים, קסדות ומסכות, אפודי מגן וכלי נשק (רובי M4A1 קרבין, מקלע נגב קומנדו ורוב"צ SR-25).
Magav-Facebook--Yamam-0009
לוחמי הימ"מ בדיגום מבצעי מלא, עם רובי M4A1 קרבין וכלב משטרה, באימון פריצה והשתלטות.
Yamam-Israeli-CT-unit-2
לוחמי ימ"מ בדיגום משטרתי מבצעי מלא (קסדות, אפודי מגן ורובי M4 קרבין) לכבוד ביקור מפכ"ל משטרת ישראל רב-ניצב יוחנן דנינו (שני משמאל)
Israeli-Police-Facebook--YAMAM-004
לוחמי פריצה וכלבנים של הימ"מ במתקן האימונים החדש, 2018

תפקידי היחידה

הימ"מ היא היחידה המיוחדת של משמר הגבול ללוחמה בטרור. היא מוגדרת כיחידת השתלטות, אך מבצעת מגוון משימות נוספות.

הימ"מ נועדה בראש ובראשונה לטפל באירועי תפיסת בני ערובה ופיגועי מיקוח, אך בנוסף לתרחיש זה היחידה נועדה לטפל באירועים שונים של טרור, פיגועים ואלימות - הן על רקע לאומני והן על רקע פלילי.

תפקידי הימ"מ:

 1. יחידת השתלטות:
  • שחרור בני ערובה באירועים על רקע לאומני - פיגועי מיקוח וחטיפה שמבצעים טרוריסטים.
  • שחרור בני ערובה באירועים על רקע פלילי שמבצעים פושעים ואזרחים.
  • תגובה לאירועי טרור בשטח ישראל ובפרט להתבצרות של מחבלים במבנים וניהול מצור.
 2. לוחמה בטרור:
 3. עבודת משטרה:
  • יחידת משטרה עילית (SWAT) - טיפול בפושעים מסוכנים.
  • עבודת משטרה חשאית.
  • אבטחת אח"מים.

רוב המבצעים של הימ"מ מסווגים, וחלק מהפעולות שכן זוכות לפרסום נזקפות לזכותן של יחידות אחרות. למרות זאת, הימ"מ זוכה למוניטין גבוה במיוחד בקרב מומחים עולמיים ללוחמה בטרור, יחידות עילית אחרות, וכן בקרב הציבור הישראלי[2].

ארגון ומבנה

YAMAM-2009-45-by-Ziv-Koren
אימון של הימ"מ - היחידה ללוחמה בטרור. צילום מאת זיו קורן.
Yamam3
הדגמת יכולות פריצה וטג"ח של לוחמי הימ"מ בפני ראש ממשלת ישראל.
YAMAM-sniper-0020
צלפי הימ"מ בהדגמת צליפה עם רובה הבארט MRAD (שלו דיוק 0.5–0.35 דקת קשת), אפריל 2019.

אף על פי שהימ"מ מזכירה מאוד יחידה צבאית בארגונה ובאימוניה, היא יחידה משטרתית הפועלת במסגרת משטרת ישראל וכפופה ישירות לפיקוד המרכזי של משמר הגבול.

קבלה, מיונים והכשרה

היחידה מבוססת על לוחמים שהם יוצאי יחידות מובחרות קרביות בצה"ל, המעוניינים בקריירה משטרתית ביחידה. כדרישת מינימום דורשת המשטרה שלוש שנים שרות כלוחם עם הכשרה כרובאי 08 (בוגר קורס פיקודי ללוחמים בצה"ל). רבים מהמתגייסים הם לוחמים ביחידות מיוחדות ומובחרות אך גם יוצאי יחידות שדה קרביות - כגון חיל הרגלים והצנחנים וחיל ההנדסה הקרבית - יכולים להתגייס ליחידה. היחידה מעדיפה לגייס לשורותיה בוגרי קורס קצינים. התכונות הדרושות לתפקיד הן אינטליגנציה, כושר גופני גבוה, מוטיבציה, אמינות, אחריות, מקצועיות, בגרות, יציבות, כושר שיפוט, החלטיות, עבודת צוות ויכולת לתקשר עם אחרים. המועמדים עוברים מיון באמצעות גיבושון אינטנסיבי, קשה ומפרך.

מסלול הכשרת הלוחמים בימ"מ נמשך שנה ושמונה חודשים והוא נחשב לאחד המסלולים הקשים והמאתגרים בעולם. העוברים את המיונים מגויסים ליחידה. בשנת 2007 הצליחו רק 7 מתוך 800 מועמדים להגיע ליחידה לאחר המסלול. בשנת 2016 הצליחו 20 מתוך 1500 מועמדים לעבור את מסלול המיון וההכשרה ולהתקבל ליחידה.[5]

מבנה היחידה ומקצועות הלוחמים

הימ"מ בנויה כך שהיא תהיה בלתי-תלויה ביחידות אחרות, ולכן היא זו שמאמנת את לוחמיה במגוון תחומים ומקצועות. אימונים בסיסיים כוללים קליעה, כושר גופני, קרב מגע, טיפוס, גלישת חבלים, עזרה ראשונה (הכשרת חובש) ועוד[6]. בנוסף, כל לוחם מתמקצע בתחום מסוים:

 • יחידת פריצה – הלוחמים הפורצים אל תוך הבניינים, חותרים למגע עם המחבלים ומאבטחים את השטח.
 • לוחמי טג"ח ("קופים") – לוחמים פורצים המומחים בטיפוס, גלישת חבלים, פאסט-רופ וסנפלינג. מטרתם להגיע לזירה מהתווך העילי ועל ידי כך להפתיע את החשודים/חמושים ולנטרל אותם.
 • צלפים – לוחמים המאומנים בקליעה מדויקת וצליפה בטווחים קצרים וארוכים, מצוידים ברובי צלפים ייעודיים[7] וכוונות טלסקופיות איכותיות לשם כך. מטרת הצלפים היא לנטרל מחבלים וחמושים מרחוק, ולהפעיל ירי מדויק בפיגועי מיקוח וכאשר יש מצב של בני ערובה. תפקיד נוסף של הצלפים הוא לתצפת על זירת הפעולה ולספק מודיעין טקטי לשאר הכוחות. צלפי הימ"מ מאומנים בכל סוגי הצליפה ומתמחים בצליפת לוט"ר. יחידת צלפי הימ"מ נחשבת על ידי בעלי מקצוע כאחת היחידות הטובות בעולם[6].
 • חבלנים – מטרת החבלנים היא עיסוק בחומרי נפץ, מטעני חבלה, פריצת דלתות, חבלה וסילוק פצצות וטיפול במטענים של האויב. הם עוסקים הן בחבלה הגנתית (איתור וניטרול מטעני חבלה שהניח האויב) והן בחבלה התקפית (בעיקר פריצה חמה של דלתות וקירות).
 • כלבנים – תפקידם לאמן ולהפעיל כלבי משטרה ותקיפה ללוחמה בטרור, ובפרט לאיתור ותפיסה של מבוקשים. הימ"מ מפעיל כמה עשרות כלבים שעוברים הכשרה מיוחדת של שנתיים בטרם הם יוצאים לפעילות מבצעית. הכלבים נתפשים כ"לוחמים על ארבע" ולוקחים חלק חשוב בפעילויות מעצר מבוקשים ואיתור מחבלים[8].
 • נהגים מבצעיים – לוחמים המתמחים בנהיגה מבצעית ואתגרית במגוון כלי רכב בהם רכבי שטח, רכבי ניוד, רכבי סער ואופנועים.
 • מסתערבים – תת-יחידה מסווגת של לוחמים המאומנים בלחימה וביצוע פעילות ביטחונית באמצעות הסוואה, התחפשות והיטמעות באוכלוסייה ערבית. לוחמי היחידה מבצעים בין השאר משימות מעצר קשות ומסובכות, ויירוט מחבלים עבור השב"כ[3].

בנוסף להכשרת הלוחמים בכל המקצועות, הימ"מ גם מקיימת אימונים משותפים בין הכוחות השונים (למשל: בין הצלפים לכוח הפריצה) על מנת להגדיל את התיאום בין הלוחמים השונים ולפתח תרגולות ללוחמה בטרור ואירועי בני ערובה. בנוסף לצוותי הלוחמה בטרור, הימ"מ מחזיק צוות הנקרא בשם "החוליה השקטה", שמטרתו לפתח תרגולות לשחרור בני ערובה ולוחמה בטרור ולבחון ציוד וכלי נשק חדשים.

העבודה ביחידה היא במשרה מלאה ומלבד פעולות מבצעיות, מקדישים הלוחמים את רוב זמנם לאימונים ולכוננויות. לו"ז שגרתי ביחידה כולל שבוע אימונים, שבוע כוננות, פעילות ושבוע חופש.

אמצעים

M4A1-flattop
רובה סער M4A1 קרבין פלאטופ - הנשק הארוך הראשי של לוחמי היחידה
Barrett-MRAD-brown
בארט MRAD - רובה הצלפים לטווחים קצרים, בינוניים וארוכים של הימ"מ החל מ-2013
SR-25 pic02
רובה צלפים SR-25 Mk 11 - משמש לירי מדויק מהיר לצד רובי צלפים בריחיים
Criminologygunglock
אקדח גלוק 19-סי - נשק קצר אישי של לוחמי היחידה

הימ"מ רוכש את ציודו ואמצעי הלחימה שלו בנפרד ממשטרת ישראל וצה"ל. בנוסף, חברות ביטחוניות מפתחות ציוד במיוחד לימ"מ לפי דרישות של היחידה ובשיתוף פעולה עם אנשי הימ"מ. להלן רשימת חלקית של אמצעי הלחימה והציוד של הימ"מ כפי שפורסמה במקורות פתוחים:[9][5]

כלי ירייה

תחמושת נשק קל

רימונים ורקטות כתף

אופטיקה

אמצעים אחרים

כלי רכב

הימ"מ משתמש במספר כלי רכב לניוד מבצעי. בין כלי הרכב שפורסמו:[14]

שיתופי פעולה

הימ"מ משתפת פעולה עם יחידות אחרות, כולל יחידות ישראליות מחוץ למשטרת ישראל, בעיקר עם השב"כ וצה"ל.

בפעילות התקפית וסיכולית נגד טרור ובפרט נגד הטרור הפלסטיני, היחידה מרבה לשתף פעולה עם שירות הביטחון הכללי. השב"כ מספק ליחידה מודיעין צבאי ומודיעין משטרתי המסייע לה בסיכול טרור ויירוט מחבלים, ומנגד מסתייע בה לביצוע משימות מיוחדות. השב"כ מעדיף לעבוד עם הימ"מ בזכות המקצועיות שלה ויכולת התגובה המהירה שלה המאפשרים להקפיץ את היחידה לפעולה תוך זמן קצר מאוד. מחבלים רבים נעצרו או חוסלו בעקבות שיתוף הפעולה בין השב"כ לימ"מ.

צה"ל משתף אף הוא פעולה עם הימ"מ, והימ"מ מסתייעת ביחידות צה"ל לביצוע פעילות סיכולית ביהודה, שומרון ועזה. לוחמי הימ"מ פועלים לעיתים קרובות ביחד עם יחידת דובדבן, יחידת המסתערבים של פיקוד המרכז, המתמחה בלוחמה בטרור ויירוט מחבלים ביהודה ושומרון. במקרים רבים, מפעיל הימ"מ נוהל סיר לחץ נגד מחבלים המתבצרים בבתים, כאשר את הסיוע ההנדסי של כלי צמ"ה כבדים מספק מערך הצמ"ה של חיל ההנדסה הקרבית שמפעיל דחפורי D9 משוריינים, שופלים ניידים ומחפרים ארוכי-זרוע, כולם ממוגני ירי. יחידות חיל הרגלים וגדודי חיל ההנדסה מספקים לכוחות מעטפת הגנה היקפית, בעיקר נגד הפרות סדר אלימות באזור בו מתבצעת הפעולה.

בתחום הצליפה, צלפי הימ"מ עורכים הכשרות ואימונים משותפים עם צלפי צה"ל, בין השאר במתקן אדם של בית הספר לקליעה, צליפה ולוחמה בטרור של צה"ל, ומשתפים ביניהם ידע מקצועי וניסיון מבצעי. בנוסף לכך, צלפי הימ"מ וצלפי צה"ל משתפים פעולה במשימות לוחמה בטרור. כך לדוגמה, ב-20 באוקטובר 2015, בפעילות משותפת של צלפי הימ"מ, צלפים מצה"ל והשב"כ, סוכלה חוליית צלפים פלסטינית ברצועת עזה שביצעה פיגועי צליפה באמצעות ברובה צלפים כבד מדגם שטייר HS .50.‏[15]

שיתופי פעולה בינלאומיים

בנוסף לשיתוף פעולה מבצעי עם כוחות הביטחון של ישראל לימ"מ יש גם שיתופי פעולה בינלאומיים, שמחזקים את הקשרים המדיניים הדיפלומטיים והביטחוניים של מדינת ישראל עם מדינות ידידותיות ובנות בריתה. הימ"מ עורכים אימונים משותפים עם יחידות לוחמה בטרור ו-SWAT מרחבי העולם, כגון ה-GSG-9 של גרמניה. באימונים המשותפים מתבצעים שיתוף וחלוקת ידע מקצועי, ופיתוח תרגולות משותפות, כמו גם שיפור היכולות והתמודדות עם תרחישים לא ידועים. האימונים המשותפים מסייעים גם לגיבוש קשרים בינלאומיים. כמו כן, מעבירה הימ"מ הכשרות ואימונים ליחידות לוט"ר של בנות בריתה של ישראל ומדינות ידידותיות. בנוסף לאימונים משותפים עם יחידות לוט"ר בינלאומיות, נוהגים קברניטי המדינה, כגון ראש ממשלת ישראל והשר לביטחון פנים, לארח מנהיגי מדינות זרות בימ"מ ולהדגים בפניהם את יכולות היחידה.[16]

היסטוריה

הקמה

הימ"מ הוקמה בפקודתו של מפקד משמר הגבול ניצב חיים לוי, אשר הורה ב-1974 לרפ"ק ראובן יעקב (נמרוד) להקים אותה כיחידה מיוחדת ללוחמה בטרור, ולפקד עליה[17][18]. זאת, לאחר הטבח במעלות, שבו ניסיון חילוץ כושל של סיירת מטכ"ל הסתיים ברצח 21 תלמידים בידי מחבלים. המחבלים החזיקו ב-105 תלמידים וב-10 מורים מבית הספר התיכון הדתי בצפת כבני ערובה והספיקו להרוג 21 מהם, לפני שחוסלו בידי יחידות הפריצה של צה"ל.

בעקבות כישלון זה ומסקנות ועדת חורב, הבינו במערכת הביטחון שיש הבדל בין חילוץ בני ערובה בשטח ידידותי לבין פעולות מיוחדות בלב אוכלוסיית אויב. לכן הוחלט להקים יחידה אזרחית ללוחמה בטרור שייעודה יהיה לפתח שיטות לוחמה מיוחדות שמותאמות בייחוד למקרים האלה (שחרור בני ערובה בשטח עירוני ידידותי), להתאמן בהן ולבצע אותן בעת הצורך.

הבחירה במשמר הגבול (מג"ב), הזרוע הקרבית של משטרת ישראל, נעשתה מאחר שמג"ב משלב בין המשמעת וההכשרה הקרבית הגבוהה של הצבא לתפישות הפעולה המבצעיות בסביבה אזרחית של המשטרה.

Yamam1
לוחמי הימ"מ בתצוגה לכבוד ביקור מפכ"ל המשטרה
Magav-Facebook--Yamam-0004
לוחמי ימ"מ באימון סנפלינג (טג"ח) חמושים באקדחים
Magav-Facebook--Yamam-0007
לוחמי ימ"מ בתצוגה לכבוד ביקור נשיא המדינה ומפכ"ל המשטרה
YAMAM-sniper-0022
צלפי הימ"מ בתצוגה לכבוד ביקור נשיא המדינה בבסיס ההכשרות של משמר הגבול.

חרף הגדרת המטרות הברורה של הימ"מ, מטשטשים לעיתים הגבולות, וצה"ל מבצע פעולות חילוץ של בני ערובה (פרשת קו 300, למשל). מאידך, באינתיפאדה השנייה והלחימה בטרור ביהודה, שומרון ועזה השתתפו לוחמי הימ"מ בפעילות צבאית והיו מעורבים במבצעים רבים בהם נהרגו או נעצרו פעילי טרור (בהם מבצעי נוהל סיר לחץ).

הימ"מ משתפת פעולה באופן הדוק עם השב"כ ואף מבצעת עבורו משימות מיוחדות, כגון יירוט מחבלים (על ידי מעצר או חיסול בעת הצורך).

עיטורי הצטיינות ופרסים

ב-2010 זכתה משלחת מן היחידה במקום הראשון בתחרות "Urban Shields" ליחידות משטרה, תוך ניצחון על שתי נבחרות בינלאומיות ללוחמה בטרור (מירדן ובחריין) ועל מספר רב של יחידות SWAT משטרתיות ממדינות ארצות הברית השונות. כמו כן השיגה המשלחת את הניקוד הגבוה ביותר למשתתפת בהיסטוריית התחרות[19]. ב-2011 זכתה שוב המשלחת מהימ"מ במקום הראשון בתחרות "Urban Shields"[20].

ב-2011 קיבלה היחידה צל"ש מפכ"ל משטרת ישראל על הצטיינותה בפעילות מבצעית[21]. ב-2014 קיבלה היחידה את צל"ש מפכ"ל משטרת ישראל על פעילותה ללוחמה בטרור במהלך השנים 2013–2014. באותו מעמד, קיבלו מספר לוחמים ביחידה את עיטור האומץ ואת עיטור המופת[22]. ב-2016 קיבלה היחידה את צל"ש מפכ"ל משטרת ישראל על פעולתה ללחימה בטרור במהלך גל הטרור הפלסטיני (2015–2016) בה ביצעה עשרות פעולות מבצעיות שסיכלו פיגועים[23].

פעולות מבצעיות בשנים 1974 – 2000

פעולות מבצעיות בשנים 2000 – 2005 (האינתיפאדה השנייה)

Zohar dvir2
ניצב זהר דביר, מפקד הימ"מ (2001–2007) בתקופת האינתיפאדה השנייה.
Yamam-Israeli-CT-unit-2c02
לוחמי ימ"מ על ציודם, חמושים ב-M4A1 קרבין פלאט-טופ.

במהלך האינתיפאדה השנייה ביצעה הימ"מ מספר רב של מבצעים ופעולות סיכול נגד הטרור הפלסטיני שהתבטא באלפי פיגועי ירי ולמעלה מ-140 פיגועי התאבדות בישראל. המפורסמים שבמבצעי הימ"מ הם:

במבצעים רבים אלה הרגו לוחמי הימ"מ 179 מחבלים, מהם 50 שהיו בדרכם לפיגועי התאבדות ועצרו מאות מחבלים אחרים.

פעולות מבצעיות בשנים 2005 – 2015

אף על פי שמקובל לציין את סוף האינתיפאדה השנייה ב-2005, פעולות הטרור הפלסטיניות המשיכו גם בשנים שלאחר מכן, אך במינון הולך ופוחת בעקבות הפעילות הסיכולית נגדם. גם בשנים אלה הימ"מ היה מעורב במספר רב של פעולות ומבצעים, בהם:

Shlomimichael
ניצב שלומי מיכאל, מפקד הימ"מ (2012–2015). בתקופתו ביצע הימ"מ מבצעים רבים עליהם זכו מספר לוחמי היחידה בעיטורי משטרת ישראל.

פעולות מבצעיות בשנים 2015 – היום

ב-13 בספטמבר 2015, ערב ראש השנה ה'תשע"ו, פרץ גל הטרור הפלסטיני (2015–2016) שבמהלכו ביצעו הפלסטינים כמות רבה של פיגועים, רובם פיגועי יידוי אבנים ודקירה וחלקם פיגועי דריסה ואף פיגועי ירי. גל הטרור דעך בסוף 2016 בעקבות פעילות משולבת של כוחות הביטחון, כולל הימ"מ. עם זאת, פיגועי ירי נמשכו ובמספר מקרים המפגעים הצליחו להימלט ונעצרו או חוסלו רק אחרי מצוד ממושך בהובלת השב"כ והימ"מ.

YAMAM-Israel-CT-unit-0052
כוח של הימ"מ בפשיטה על מבוקשים ברמאללה, 2017.
Magav-Facebook--Yamam-0003
לוחמי הימ"מ, 2018
Israeli-Police-Facebook--YAMAM-003
לוחמי הטג"ח של הימ"מ, "הקופים", באימון במתקן האימונים החדש, 2018.
לוחמי הימ"מ של משטרת ישראל במהלך מעצר המחבל שביצע את הפיגוע הקשה בברקן מעמדת התצפית לבניין וממצלמת הקסדה של אחד הלוחמים, 13 בדצמבר 2018.

מפקדי הימ"מ

שם תקופת כהונה כמפקד היחידה הערות
ראובן יעקב (נמרוד) 1974 – 1975 מקים היחידה ומפקדה הראשון
מאוד הלוי 1975 – 1976  
אסף חפץ 1976 – 1980  לימים מפכ"ל המשטרה
שמואל צוקר 1980 – 1981  לימים תא"ל
גבי כהן 1981 – 1984  
ניר צפריר 1984 – 1987  
אליק רון 1987 – 1991  לימים מפקד המחוז הצפוני במשטרה
דוד צור 1992 – 1995  לימים מפקד מחוז תל אביב במשטרה, מפקד משמר הגבול וחבר כנסת
דוד בן-שימול[76] 1995 – 1999  
חגי פלג (פדידה) 1999 – 2001  לימים מנכ"ל המשרד לביטחון הפנים
זהר דביר 2001 – 2007  לימים מפקד המחוז הצפוני במשטרה וסגן המפכ"ל
יורם הלוי 2007 – 2009  לימים מפקד המחוז הדרומי במשטרה ומפקד מחוז ירושלים
בועז הרשקוביץ[77] 2009 – 2012  מפקד יחידת שלדג בעבר
שלומי מיכאל 2012 – 2015  לימים מפקד מחוז ש"י במשטרה
ניצב משנה נ' 2015 – בחודשים פברואר-דצמבר 2015 שימש ממלא מקום מפקד הימ"מ[78][79]

ראו גם

ביקור ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו בימ"מ, ינואר 2019
ביקור נשיא ברזיל ז'איר בולסונרו בימ"מ, אפריל 2019

לקריאה נוספת

 • משה גבעתי, אביר 21 - סיפורו של אלי אברם מפקד יחידת המסתערבים. ירושלים: הוצאת 'רעות', תשס"ג-2003.
 • רחלי דור-רפפורט, עד קצה הגבול: פסקל אברהמי - לוחם היחידה ללוחמה בטרור. הוצאת אופיר-ביכורים, ישראל ה'תשע"ה-2015.

קישורים חיצוניים

סרטונים וקטעי וידאו

הערות שוליים

 1. ^ על המשמר, מאז ועד היום, מאתר משטרת ישראל
 2. ^ 2.0 2.1 2.2 אבי אשכנזי, "הכי טובים" - אנשי החוק, מעריב, 29 במרץ 2010.
 3. ^ 3.0 3.1 3.2 3.3 "עובדה", ערוץ 2, 19 בנובמבר 2015: עמרי אסנהיים, ‏הימ"מ, בשר ודם: עמרי אסנהיים עם לוחמי יחידת העלית של מג"ב, באתר ‏mako‏‏, ‏19 בנובמבר 2015‏.
 4. ^ אסף גולן, ‏"הכי טובה בעולם": מאחורי הקלעים של היחידה שפעלה בג'נין, באתר ישראל היום, 18 בינואר 2018 22:58.
 5. ^ 5.0 5.1 5.2 5.3 5.4 שי לוי, ‏בלי האמצעים האלה אף לוחם ימ"מ לא יוצא מהבית, באתר ‏mako‏‏, ‏18 באוגוסט 2017‏.
 6. ^ 6.0 6.1 יכולות הימ"מ באתר הימ"מ הרשמי של משטרת ישראל.
 7. ^ רובי הצלפים שבשירות הימ"מ הם בעלי דיוק של 0.5 דקת קשת, דיוק שנחשב למעולה ומתאפיין במקבצים של כ-15 מילימטר בירי לטווח 100 מטר.
 8. ^ 8.0 8.1 שמעון איפרגן, ‏הימ"מניקים החדשים: הכלבים שהפכו לאימת המחבלים, באתר ‏mako‏‏, ‏15 בפברואר 2019‏.
 9. ^ כתבה מ"בלייזר" גיליון 32, למעט רשימת רובי הצלפים, שהתעדכנה ממקורות שונים בהם ויקיפדיה באנגלית.
 10. ^ 10.0 10.1 10.2 10.3 איתי בלומנטל, נחשף פירוט הנשק של הימ"מ, באתר ynet, 1 במרץ 2015
 11. ^ מאוזר 86SR באתר Isayeret.
 12. ^ תמונה ישנה של צלף ימ"מ באתר Isayeret. אוחזר ב-23 בדצמבר 2018.
 13. ^ שי לוי, לא לכל דורש: כלי הנשק המיוחדים של צה"ל, mako-פז"ם, 5 בדצמבר 2013.
 14. ^ "סרפד", רכבי לוט"ר ייעודיים של היחידה, פורום צבא וביטחון בפרש.
 15. ^ 15.0 15.1 לילך שובל, ‏סוכל פיגוע: צה"ל חיסל חולית צלפים פלשתינים, באתר ישראל היום, 20 באוקטובר 2015 19:11,
  יואב זיתון, סוכלה חוליית צלפים בחסות ההפגנות בעזה, באתר ynet, 20 באוקטובר 2015.
 16. ^ ראו וידאו של ביקור נשיא ברזיל בימ"מ, אפריל 2019.
 17. ^ יוסף ארגמן, הגבול-פרשיות בתולדות מג"ב, 1996.
 18. ^ 18.0 18.1 18.2 18.3 18.4 היסטוריה של הימ"מ, באתר משטרת ישראל. אוחזר: 26 ביוני 2018.
 19. ^ הימ"מ זכו בתחרות בינלאומית נגד טרור, חדשות ערוץ 2, 21.10.2010.
 20. ^ הכי טובים - גם בארצות הברית, משטרת ישראל, 2.11.2011.
 21. ^ עומרי אפרים, מחלקים עיטורים: המשטרה עושה כבוד לימ"מ, באתר ynet, 6 באפריל 2011
 22. ^ בהוקרה: הגיבורים של משטרת ישראל, אתר משטרת ישראל, 16 בדצמבר 2014
 23. ^ מערכת ישראל היום, ‏התפרסמה רשימת מקבלי העיטורים והצל"שים של משטרת ישראל, באתר ישראל היום, 18 בספטמבר 2016 12:16.
 24. ^ דליה מזורי, מצוד ללא תקדים ברחבי הארץ אחרי 8 האסירים המסוכנים שברחו מכלא רמלה, מעריב, 9 בינואר 1979
 25. ^ יהושע כהנא, אחר קרב יריות נלכדו הבוקר בבת ים 3 מבורחי כלא רמלה, מעריב, 14 בפברואר 1979
 26. ^ 26.0 26.1 אסף חפץ, ‏הציון לפעולה: מספיק בקושי, באתר ישראל היום
 27. ^ אביחי בקר, פצצת טסטוסטרון, הארץ, ‏ 13.08.1999, כפי שהועלה באתר פרש.
 28. ^ אגדת פסקל, אתר "ישראל דיפנס", ‏ 20.08.2011.
 29. ^ משה (בוגי) יעלון, דרך ארוכה קצרה, ידיעות ספרים, 2008, עמודים 227-228.
 30. ^ 30.0 30.1 30.2 אתר הימ"מ באתר משטרת ישראל.
 31. ^ שני הרוגים בפיגוע באלי סיני, באתר ynet
 32. ^ עמוס הראלמי פנוי בביתוניא? הדילמות של "מונית לבנה", באתר הארץ, 17 ביולי 2003.
 33. ^ דני ברנר ואוריין צ'פלין, ‏מצה"ל למשטרה במסלול ההרואי, באתר ישראל היום, 10 בינואר 2014.
 34. ^ עמוס הראל וארנון רגולר, IDF troops kill three Fatah militants in West Bank,‏ 21 בנובמבר 2004.
 35. ^ אורי גליקמן וברק רביד, נלכד המוח מאחורי הפיגוע ב"אפרופו", באתר nrg‏, 11 באוקטובר 2005.
 36. ^ אפרת וייס ועלי ואקד, שכם: לוחמי ימ"מ ירו למוות בשלושה מבוקשים, באתר ynet, 22 בדצמבר 2005.
 37. ^ דורון נחום, איתמר ענברי ואלי לוי, לוחם ימ"מ נפצע קשה ליד ג'נין, באתר nrg‏, 31 בינואר 2006.
 38. ^ מח"ט בנימין: המחבל הבכיר הסתתר זמן רב לאחר שלמד את דרך הפעולה של צה"ל, באתר ערוץ 7, 23 במאי 2006.
 39. ^ אמיר בוחבוט, נלכד האחראי לרציחתם של 55 ישראלים, באתר nrg‏, 23 במאי 2006ץ
 40. ^ אמיר בוחבוט וסוכנויות הידיעות, 2 פלסטינים נהרגו בפעולת כוח ימ"מ בעזה, באתר nrg‏, 21 בנובמבר 2006.
 41. ^ מיכל גרינברג, עמוס הראל ואבי יששכרוף, רקטה נחתה בשכונת מגורים בשדרות והסבה נזק למבנים ולמכונית חונה, באתר הארץ, 14 בדצמבר 2006.
 42. ^ רועי שרון ועמית כהן, בית-לחם: חוסלו 4 שהיו מעורבים בפיגועים, באתר nrg‏, 12 במרץ 2008.
 43. ^ עמית כהן, חברון: חוסל בכיר חמאס שתכנן הפיגוע בדימונה, באתר nrg‏, 27 ביולי 2008.
 44. ^ אמיר בוחבוט ורועי שרון, הימ"מ חיסל את ראש עז א-דין אל-קסאם בחברון, באתר nrg‏, 28 במאי 2009.
 45. ^ אמיר בוחבוט, אבי אשכנזי ועמית כהן, נעצר בכיר מבוקשי חמאס בטול כרם, באתר nrg‏, 15 בספטמבר 2009.
 46. ^ אנשיל פפרמתקפת הטרור בדרום | לוחם גולני שנהרג במתקפת הטרור בגבול מצרים: סמ"ר משה נפתלי, באתר הארץ, 18 באוגוסט 2011
 47. ^ נהרג המחבל שתכנן הפיגוע בתל אביב בזמן מבצע "עמוד ענן", באתר צה"ל (דרך ארכיון האינטרנט), 22 באוגוסט 2013.
 48. ^ יוחאי עופר, סוכל ניסיון פיגוע בהר חברון: שלושה מחבלים חוסלו, באתר nrg‏, 26 בנובמבר 2013.
 49. ^ שלושה מחבלים סוכלו בכפר יאטה, תכננו פיגוע בימים הקרובים, באתר צה"ל (דרך ארכיון האינטרנט), 26 בנובמבר 2013.
 50. ^ מתן צורי, צפו: התבצר עם אחייניתו - לוחמי ימ"מ פרצו, באתר ynet, 4 בדצמבר 2013
  צוות ימ"מ פרץ לבית המתבצר. לילדה שלום., אתר סרוגים, 4 בדצמבר 2013.
  תיעוד ההשתלטות ביוטיוב מאת אשקלונט, 4 בדצמבר 2013.
 51. ^ ניר דבורי, ‏3 פלסטינים נהרגו בפעולה של צה"ל בג'נין, באתר ‏mako‏‏, ‏22 במרץ 2014‏.
 52. ^ דניאל סיריוטי, ‏צפו: חיסול המבוקש בג'נין ממצלמות הקסדה של הלוחמים, באתר ישראל היום, 22 במרץ 2014 20:02.
 53. ^ ניר דבורי, ‏יעלון: "הפעולה בג'נין מנעה פיגוע טרור נגד ישראלים", באתר ‏mako‏‏, ‏22 במרץ 2014‏.
 54. ^ יואב זיתון, איתי בלומנטל, נועם (דבול) דביר, אליאור לוי, רועי קייס ואטילה שומפלבי, מחיר עסקת שליט: אחד המשוחררים רצח את נצ"מ ברוך מזרחי בליל הסדר, באתר ynet, 23 ביוני 2014.
 55. ^ אביאל מגנזי, עצור בחשד לרצח 3 הנערים: השיג מימון מעזה, באתר ynet, 5 באוגוסט 2014.
 56. ^ רון בן ישי ואליאור לוי, החשבון נסגר: ישראל חיסלה את רוצחי הנערים, באתר ynet, 23 בספטמבר 2014.
 57. ^ יואב לימור, ‏חוזרים ללימודים, באתר ישראל היום, 8 באוגוסט 2019.
 58. ^ עוזי ברוך, המחבל החשוד בירי - חוסל, באתר ערוץ 7, 30 באוקטובר 2014.
 59. ^ צפו בלוחמי הימ"מ עוצרים את חברי החוליה שרצחו את דני גונן ז"ל, מעריב השבוע, 15 ביולי 2015.
 60. ^ אמיר בוחבוט‏, כשהלוחם הוותיק זוהה כמחבל: כך הסתבך המבצע של הימ"מ בג'נין, באתר וואלה! NEWS‏, 01 בספטמבר 2015.
 61. ^ אבי אשכנזי‏, על מנוף, בגובה 100 מ': קרב אגרופים לילי בין ימ"מ לחמוש. צפו, באתר וואלה! NEWS‏, 03 בנובמבר 2015.
 62. ^ יואב זיתון ואליאור לוי, לוחמי ימ"מ מחופשים ליולדת ומשפחתה עצרו מחבל בבית חולים וחיסלו את קרובו, באתר ynet, 12 בנובמבר 2015.
 63. ^ נועם אמיר, ‏רשמית: נשאת מלחם נורה ונהרג במהלך חילופי אש, הצטרפו לדיווח החי, באתר מעריב השבוע, 8 בינואר 2016,
  אבי אשכנזי ואלי אשכנזי‏, בתום מצוד של שבוע: חוסל בערערה המחבל שביצע את הפיגוע בתל אביב, באתר וואלה! NEWS‏, 08 בינואר 2016,
  ירון דורון, המחבל מתל אביב אותר בערערה וחוסל על ידי הימ"מ, באתר nrg‏, 8 בינואר 2016.
 64. ^ אמיר בוחבוט‏, בדרך לבצע פיגוע: כוח ימ"מ עצר שלושה פלסטינים במזרח ירושלים, באתר וואלה! NEWS‏, 26 באפריל 2016.
 65. ^ יואב זיתון ואליאור לוי, מבצע חיסול המחבל: שב"כ איתר, ימ"מ כיתר וירה, צה"ל פיקד והחריב את הבית, באתר ynet, 27 ביולי 2016,
  אליאור לוי, משפחת המחבל מאשימה: מנגנוני הביטחון הפלסטיניים הסגירו אותו, באתר ynet, 27 ביולי 2016.
 66. ^ איציק טובול, כוחותינו חיסלו בבית צוריף את המחבל שרצח את מיכי מרק ז״ל, באתר חדשות 0404‏.
 67. ^ אלון חכמון, ‏מבוקש פלסטיני חוסל על יד כח צה"ל ברמאללה, באתר מעריב השבוע, 6 במרץ 2017,
  ניר דבורי, ‏כוח ימ"מ חיסל מחבל מבוקש ברמאללה, באתר ‏mako‏‏, ‏6 במרץ 2017‏
 68. ^ כהן, גילי (16 ביולי 2017). "מחבל פלסטיני נהרג מאש כוח ימ"מ שבא לעצור אותו בנבי סלאח". הארץ (בעברית). בדיקה אחרונה ב-17 ביולי 2017.
 69. ^ ידיעה בחדשות 0404.
 70. ^ דניאל סיריוטי, ‏קרב לילי בג'נין: שני לוחמים נפצעו במבצע ללכידת רוצחי רזיאל שבח, באתר ישראל היום, 17 בינואר 2018 23:42,
  יואב זיתון, אליאור לוי, אלישע בן קימון, איתמר אייכנר ואחיה ראב"ד, הפשיטה בג'נין: שני לוחמי מג"ב נפצעו קשה וקל, רוצח הרב שבח חוסל, באתר ynet, 18 בינואר 2018.
 71. ^ יואב זיתון, אליאור לוי ואחיה ראב"ד, חצי יממה בג'נין: פריצת הדרך שסייעה לאיתור המחבלים והקשר לחמאס, באתר ynet, 18 בינואר 2018.
 72. ^ יואב זיתון ואליאור לוי, כוחות הביטחון חיסלו את ראש החוליה שרצחה את הרב רזיאל שבח, באתר ynet, 6 בפברואר 2018,
  אפרת פורשר, ‏חודש לאחר הפיגוע: חוסל רוצח הרב רזיאל שבח, באתר ישראל היום, 6 בפברואר 2018.
 73. ^ "סגירת המעגל היא מסר למפגעים - ידו הארוכה של צה"ל תגיע לכולם", אתר צה"ל, 6 בפברואר 2018.
 74. ^ אחיה ראב"ד, הכוחות פרצו: תוקף הקשישים הוצא אזוק מהדירה, באתר ynet, 12 במרץ 2018,
  יונתן הללי, ‏תקף שני קשישים ושוטר בחיפה והתבצר בדירה. צפו בפריצת כוחות הימ"מ, באתר מעריב השבוע, 12 במרץ 2018.
 75. ^ חדשות 2, ‏אחרי חודשיים: חוסל המחבל מברקן, באתר ‏mako‏‏, ‏13 בדצמבר 2018‏.
 76. ^ שלום ירושלמי, בן שימול רותח מזעם: מפקד הימ"מ לשעבר לא סולח לאהוד ברק, באתר nrg‏, 4 ביוני 2010
 77. ^ מפקדי הימ"מ לדורותיהם, אתר משטרת ישראל
 78. ^ המפכ"ל המליץ על מינוי מפקד הימ"מ, אתר משטרת ישראל
 79. ^ יוסי אלי‏, חיסול מלחם הבהיר: מפקד הימ"מ החדש לא מתכוון לאכזב, באתר וואלה! NEWS‏, 08 בינואר 2016
אוטובוס האמהות

פיגוע אוטובוס האמהות מתייחס לאירוע חטיפת אוטובוס אזרחי ישראלי, שהוביל עובדים לקריה למחקר גרעיני שליד דימונה. באירוע, אשר אירע ב-7 במרץ 1988 לקחו שלושה מחבלים פלסטינים חמושים 11 נוסעים בני ערובה, והוציאו להורג נוסע אחד. יחידת ימ"מ הסתערה על האוטובוס, ובמבצע שארך כארבעים שניות נהרגו שלושת החוטפים יחד עם שתיים מבנות הערובה.

האירוע נקרא "פיגוע אוטובוס האמהות" משום שרבות מהנוסעים היו אמהות עובדות.

בני ערובה (סדרת טלוויזיה)

בני ערובה היא סדרת טלוויזיה ישראלית מסוגת מתח ואקשן של ערוץ עשר בכיכובם של איילת זורר ויאיר לוטן. העונה הראשונה עלתה לשידור ב־13 באוקטובר 2013, וב־9 בפברואר 2016 עלתה לשידור העונה השנייה.

הסדרה זכתה להצלחה בזירה הבינלאומית עוד בטרם עלייתה לשידור בישראל. היא נמכרה לרשת CBS האמריקאית, ושם עלתה לשידור בספטמבר 2013 תחת השם "Hostages", והיא הסדרה הישראלית הראשונה שנמכרה לרשת טלוויזיה אמריקנית עוד בשלבי הפיתוח ולפני הפקת המקור הישראלית.

חגי פלג

חגי פלג (נולד ב-5 במאי 1964) כיהן כמנכ"ל המשרד לביטחון הפנים בשנים 2009–2010, כמנכ"ל המשרד לנושאים אסטרטגיים וכמפקד יחידת המשטרה ימ"מ.

חמולת קוואסמה

חמולת קַוָואסמֶה (בערבית: القواسمة, בתעתיק מדויק: אלקואסמה) היא חמולה פלסטינית מחברון הידועה בכך שרבים מחבריה היו פעילי ארגון הטרור חמאס וחלקם אף היו ראשי החמאס בחברון ומחבלים מתאבדים.

האב המייסד שאליו מתייחסים בני החמולה הוא הסייד אבי אלקאסם אלג'ניד מבגדאד, נכדו של מוסא אל-כאט'ם.

פאהד קוואסמה שימש כראש עיריית חברון מ-1976 עד גירושו ללבנון ב-1980, בעקבות הפיגוע בבית הדסה. הוא נרצח בירדן ב-31 בדצמבר 1984, על ידי גורם לא מזוהה. ישראל לא אישרה לקבור אותו בחברון עירו.פעילי טרור ידועים מחמולת קוואסמה הם:

מחמוד עמדאן סלים קוואסמה - מחבל מתאבד שביצע את הפיגוע בקו 37 בחיפה (מת)

חאזם קוואסמה - ביצע פיגוע ירי בקריית ארבע (מת)

פואד קוואסמה - מחבל מתאבד שביצע את הפיגוע בכיכר גרוס בחברון (מת)

חמזה קוואסמה - רצח את נתנאל עוזרי (מת)

מוחסן קוואסמה - ביצע פיגוע על יישוב נגוהות (מת)

ראאד מיסק קוואסמה - מחבל מתאבד שביצע את הפיגוע בקו 2 בירושלים (מת)

עבדאללה קוואסמה - ראש החמאס בחברון (מת, חוסל על ידי הימ"מ)

באסל קוואסמה - ראש חמאס בחברון אחרי מותו של אחמד באדר (מת)

אחמד עבד קוואסמה - מחבל מתאבד, אחד מאלה שביצעו את פיגוע ההתאבדות הכפול בבאר שבע (מת)

עימאד קוואסמה - בכיר חמאס בחברון (נעצר ב-2004 על ידי יחידת אגוז)

איוב אל-קוואסמה - בכיר חמאס בחברון (נעצר ב-2014 על ידי יחידת דובדבן)

מואיד קוואסמה - מאסר עולם, שוחרר בעסקת שליט

עאמר קוואסמה - מאסר עולם, היה כלוא מ-1988, שוחרר בעסקת שליט

מחמוד קוואסמה - 20 שנות מאסר, שוחרר בעסקת שליט

מרואן קוואסמה - פעיל בחמאס בחברון, השתתף בחטיפת וברצח שלושת הנערים ביוני 2014. חוסל בידי צה"ל ב-23 בספטמבר 2014 בחברון.

מחמד עלי קואסמה - אחיו של חוסאם קוואסמה, נעצר על ידי צה"ל ושב"כ בנובמבר 2015, תכנן ביחד עם עוד 3 פלסטינים לבצע פיגוע ירי לעבר כביש 35.

חוסאם קוואסמה - פעיל בחמאס בחברון, פיקד על מבצעי פיגוע החטיפה ורצח שלושת הנערים ביוני 2014. הוא נעצר בענאתא על ידי כוח ימ"מ בעקבות מידע שהתקבל מהשב"כ, ונידון ל-3 מאסרי עולם.ב-21 ביוני 2003 נהרג עבדאללה קוואסמה, ראש החמאס בחברון, מירי של הימ"מ לאחר שהתנגד למעצר. הפלסטינים טענו שמסתערבים ירו בו כשיצא ממסגד בחברון. יורשו בתפקיד, אחמד באדר, נהרג ב-9 בספטמבר 2003. הוא הוחלף בידי באסל קוואסמה, שנהרג בפעולה צבאית של צה"ל אחרי שאותר על ידי השב"כ. הוא התבצר בבית פלסטיני, אחרי שגירש את תושביו באיומי נשק קל. אחרי שסירב להיכנע וירה על החיילים שצרו על הבית, טנק ירה פגז, וכשגם זה לא עזר הובא למקום דחפור D9N משוריין שהרס את הבית על באסל. תת-מקלע נמצא ליד גופתו.

ב-31 באוגוסט 2004 אחמד עבד קוואסמה ביצע פיגוע התאבדות בבאר שבע בו נרצחו 16 אזרחים ישראלים. הוא נשלח על ידי קרובו, ויורשו של באסל, עימאד קוואסמה. ב-13 באוקטובר 2004 נעצר עימאד קוואסמה על ידי צה"ל בעקבות מידע מודעיני שהתקבל מהשב"כ. עימאד נכנע לאחר שדחפור D9R משוריין החל להרוס את הבית בו התבצר.ב-2011 עצר השב"כ 13 תאי טרור של חמאס שעמדו להוציא פיגוע, בין המחבלים שנעצרו נמנו שלושה מחמולת קוואסמה.מחבלים מחמולת קוואסמה יזמו והשתתפו בחטיפת ורצח שלושת הנערים ביוני 2014. על החטיפה פיקד חוסאם קוואסמה ואת החטיפה עצמה ביצעו מרואן קוואסמה ועמר אבו עיישה. חוסאם נעצר בענאתא על ידי כוח ימ"מ בעקבות מידע שהתקבל מהשב"כ, ונידון ל-3 מאסרי עולם. מרואן ואבו עיישה נהרגו בידי צה"ל והימ"מ בנוהל סיר לחץ ב-23 בספטמבר 2014 בחברון.

במהלך אירועי אוקטובר 2015, חוסל פאדי עווד קוואסמה על ידי אזרח חמוש בחברון, לאחר שניסה לדקור יהודים.עומר אל-קוואסמה, נורה על ידי חיילי צה"ל בשנת 2011, בעת שישן בביתו אשר בשכונת א-שיח' בחברון. הירי בוצע בעקבות זיהויו כואאיל אל-ביטאר, פעיל חמאס אשר שוחרר מהכלא של הרשות הפלסטינית יום לפני כן והיה לשכנו של קוואסמה. בהודעה שפרסם דובר צה"ל נאמר כי הירי בוצע בעקבות תנועה מחשידה שביצע קוואסמה וגרמה לחייל לחוש בסכנת חיים. דובר צה"ל הביע צער על מותו של עומר אל-קוואסמה אך הדגיש כי הירי נעשה על פי הוראות הפתיחה באש. עם זאת החליט אלוף הפיקוד שלא להאריך את שירות הקבע של אחד משני החיילים שירו באל-קוואסמה.

יחידת השתלטות

יחידת השתלטות היא יחידה מיוחדת ללוחמה בטרור שמתמחה בתגובה למצבי קיצון, כגון פיגועי מיקוח, ובפרט בחילוץ בני ערובה. יחידת ההשתלטות מוכשרת בפריצה חמה למתחם בו שוהים בני הערובה ובנטרול המחבלים בכוח. לרוב יחידות השתלטות מופעלות על ידי המשטרה, הצבא או הז'נדרמריה (משטרה צבאית למחצה) והן כוללות לוחמי פריצה, "קופים" (לוחמי טג"ח המתמחים בטיפוס, גלישת חבלים וסנפלינג), צלפים (לוחמים המומחים בירי מדויק ביותר מכל הטווחים), חבלנים (מומחים בחבלה התקפית, פריצה חמה וחבלה וסילוק פצצות), כלבנים וצוותי משא ומתן.

ימ"מ יחידת פריצה

ימ"מ יחידת פריצה (באנגלית: S.W.A.T) הוא סרט פעולה משנת 2003, המבוסס על סדרת טלוויזיה באותו שם ששודרה באמצע שנות ה-70. את הסרט ביים קלארק ג'ונסון ומככבים בו סמואל ל. ג'קסון, קולין פארל, אל אל קול ג'יי ומישל רודריגז בתפקידים הראשיים.

ימ"ס

יחידת מסתערבים (ימ"ס) היא יחידת עילית של מסתערבים ללוחמה בטרור הפועלת משנת 1991 במסגרת משמר הגבול, בשיתוף פעולה עם צה"ל והשב"כ. וייעודה הבסיסי הוא, טיפול בהפרות סדר והפגנות באמצעות הסתערבות ונטרול הגורמים המתסיסים. במקביל ליחידות מסתערבים נוספות - דובדבן ושמשון שהוקמו באינתיפאדה הראשונה. הקמתה הוטלה על רפ"ק אלי אברם, בוגר היחידה ללוחמה בטרור, שהתמנה למפקדה הראשון של ימ"ס אזור יהודה ושומרון בשנת 1991. אברם נהרג בעת ניסיון פריצה לבית בשכונה המזרחית של ג'נין בעת שעמד בראש לוחמיו.

כלל המשרתים ביחידה הם שוטרים במעמד קבע או סדיר, והיחידה כפופה לצה"ל, אך בדומה לימ"מ, הם נותנים סיוע מבצעי לשב"כ. יחידות אלו מסייעות גם ל"משטרה הכחולה" במעצרים מיוחדים או מסובכים, גם בתחומי הקו הירוק.

מאוזר 86SR

מאוזר 86SR (גרמנית: Mauser 86SR; נקרא גם מאוזר SR-86) הוא רובה צלפים בריחי שיוצר על ידי חברת מאוזר הגרמנית.

מחפר

מחפר הוא ציוד מכני הנדסי לעבודות עפר שייעודו לחפור תעלות ובורות. המחפר מורכב מזרוע תלת-מפרקית המותקנת על גבי ציר מסתובב ("פיווט").

מישל רודריגז

מאיטה מישל רודריגז (באנגלית: Mayte Michelle Rodríguez; נולדה ב-12 ביולי 1978) היא דוגמנית ושחקנית טלוויזיה וקולנוע אמריקאית.

מערכת הביטחון הישראלית

מערכת הביטחון הוא הכינוי למכלול הארגונים העוסקים בהגנה על ביטחון מדינת ישראל, כלומר על הגנת תושביה מפני אויבים מבחוץ ומבית.

לכל אחד מהגורמים במערכת הביטחון סמכויות משלו, אך לעיתים נדרשת הכרעה בשאלה מי הגורם שיתמודד עם איום ביטחוני מסוים. בין הגורמים השונים מתקיימים אינטראקציה ושיתוף פעולה, לשם מימושן של מטרות משותפות. בנוסף לכך מתקיים מעבר של לוחמים/עובדים בין הגורמים השונים, ובפרט מעבר מצה"ל אל כל יתר הגורמים. במיוחד בולט הדבר במוסד, שרבים מראשיו הם אלופים שהשתחררו מצה"ל.

משמר הגבול

משמר הגבול או בראשי תיבות: מג"ב, הוא הזרוע המבצעית של משטרת ישראל, שמטרתהּ לתת מענה לבעיות בנושאי ביטחון פנים, לוחמה בטרור, לחימה בפשיעה קשה, אבטחת מתקנים רגישים כולל מעברי גבול, אבטחת האזורים הכפריים ומניעת גניבות חקלאיות, דיכוי הפרות סדר ובמידה ופורצת מלחמה בתוך גבולות המדינה אז הוא לוקח חלק בלחימה ובמעצרים בקרב. מג"ב הוא כוח רב־תכליתי המסייע למשטרת ישראל ולצה"ל בטיפול בבעיות שבתחומי התמחותו, ומשמש גם כעתודה מרכזית להתערבות מיידית באירועים. מטה משמר הגבול נמצא בעיר לוד.

סדר הכוחות של משמר הגבול, נכון לשנת 2013, הוא למעלה מ-7,000 איש (כרבע מסדר הכוחות הכולל של משטרת ישראל). כוח האדם במג"ב מורכב בעיקר מלוחמים, המשמשים בתפקיד ביניים בין שוטר לחייל. להלכה סמכויותיו של שוטר מג"ב שוות לסמכויותיו של כל שוטר רגיל, אך לא כך הכשרתו, הוא מתמחה בלחימה כמו חייל קרבי (שוטרי משמר הגבול מוכשרים כרובאי 05) וחמוש ברובה סער כנשק אישי (שוטרים בשירות קבע חמושים גם באקדח שירות). כמחצית מהשוטרים משרתים במשמר הגבול במסגרת שירות החובה שלהם והמחצית השנייה הם אנשי קבע מקצועיים. למג"ב כמה יחידות מיוחדות - כגון: הימ"מ, הימ"ס, סמ"ג ויחידות החבלה - המתמחות בסוגים שונים של לחימה; וכוח המתנדבים שנקרא מתמי"ד (מתנדבים במדים).

משמר הגבול הוקם בתחילה במסגרת צה"ל כחיל הספר שהיה קיים חודשים מספר לאחר קום המדינה ועסק בשמירת גבולות, והוקם רשמית כחיל משטרתי בשנת 1953. מאז הקמתו עסק מג"ב בתפקידים רבים ומגוונים והוא כוח ורסטילי המבצע משימות מסוגים רבים. יחידות מג"ב פרושות בכל רחבי ישראל, מאילת ועד גבול לבנון, ובכל מקום הם כפופים למפקד האזור בו הם משרתים, כאשר ברוב חלקי הארץ הם כפופים למפקד המחוז המשטרתי וביהודה ושומרון — למפקד אוגדת איו"ש (לפיקוד צה"ל).

משמר הגבול הוא חיל חלוץ המשלב בני מיעוטים רבים המשרתים כלוחמים וכמפקדים בחיל. החיל מוביל גם בשילוב נשים בכל תפקידי הלוחמה, כולל ביחידות המיוחדות.

מג"ב ובעיקר קציניו, משמשים גם כמאגר כוח אדם ממנו שואבת משטרת ישראל מועמדים מתאימים למילוי תפקידים במשטרה הרגילה. קציני מג"ב לא מעטים הצטרפו לשדרות הפיקוד של המשטרה הכחולה.

מתקפת הטרור בדרום ישראל (2011)

ב־18 באוגוסט 2011 אירעה סדרת פיגועי טרור על כביש מספר 12, בק"מ ה־26 מהעיר אילת ובסמוך לגבול ישראל-מצרים. מחבלים מצרים פתחו באש על אוטובוס "אגד" (קו 392) בכביש 12, ובהמשך פתחו באש (לרבות שיגור טיל נ"ט) על אוטובוס נוסף ומכוניות של אזרחים ישראלים ובכך רצחו ששה אזרחים ישראלים, ופצעו 40. בחילופי האש במהלך המרדף אחרי התוקפים נהרגו 7 מהמחבלים, חמישה חיילים מצרים וכן חייל צה"ל ולוחם ימ"מ.

ישראל הגיבה לפיגועים בחיסול מפקדי ועדות ההתנגדות העממית, אותן האשימה ישראל בתכנון הפיגוע, וכן בתקיפת מטרות של הארגון ברצועת עזה. הפלסטינים הגיבו בירי רקטות מסיבי לעבר יישובי הדרום שגרר חילופי אש שנמשכו מספר ימים.

נוהל סיר לחץ

נוהל סיר לחץ הוא טקטיקה צה"לית המיועדת לטיפול באויב המתבצר בבית. במהלך שנות ה-90 של המאה ה-20 יוחד הנוהל למקרים בהם מחבל מתבצר בבית עם בני ערובה, והגדיר את מדרג האמצעים בהם יש לנקוט על מנת לשחרר את בני הערובה בשלום ולפתור את המשבר. במהלך שנות האינתיפאדה, וביתר שאת לאחר פרוץ האינתיפאדה השנייה, השתנה הנוהל והותאם למצב השכיח יותר, בו מחבל מתבצר בבית ללא בני ערובה. מטרת הנוהל היא פתרון המשבר על ידי כניעת המתבצר, או בלית ברירה - הריגתו, וזאת מבלי לפגוע בחפים מפשע ותוך מזעור הסיכון לחיילי צה"ל. מאז פרוץ האינתיפאדה השנייה מרכיב עיקרי בטקטיקה הוא מערך הצמ"ה של חיל ההנדסה הקרבית שמפעיל ציוד מכני הנדסי ממוגן להריסת הבית בו מתבצרים המחבלים.

פלג

האם התכוונתם ל...

פסקל אברהמי

פסקל יום טוב אברהמי (28 במאי 1962, כ"ד באייר ה'תשכ"ב - 18 באוגוסט 2011, י"ח באב ה'תשע"א) היה לוחם ימ"מ ישראלי מעוטר. אברהמי היה מוותיקי לוחמי הימ"מ ושירת בה 26 שנה כלוחם חוד וכצלף. הוא זכה למוניטין גבוה מאוד ביחידה ועל אומץ ליבו זכה בשני עיטורי המופת ועיטור האומץ של משטרת ישראל. אברהמי נהרג במתקפת הטרור בדרום ישראל ב-2011. אחרי מותו הוענק לו פרס בגין ונכתב ספר להנצחת מורשתו.

צליפה בישראל

הצליפה בישראל מתייחס לתחומי הצליפה הצבאית, המשטרתית והספורטיבית במדינת ישראל. כיום הגופים בישראל שמפעילים צלפים הם צה"ל, משטרת ישראל (הימ"מ), משמר הגבול (הימ"מ וימ"ס) ויחידת מצדה של שירות בתי הסוהר. לצידם קיימת גם אגודת רובאי ישראל שמטפחת את תחום הקליעה והצליפה הספורטיבית האזרחית.

הצליפה בישראל התפתחה בשנות ה-40 של המאה ה-20 וראשיתה בבריגדה היהודית ובמתנדבים מהיישוב היהודי שהוכשרו כצלפים בצבא הבריטי. מתנדבים אלה הקימו את כיתות הצליפה במחתרות העבריות בארץ ישראל ובפרוץ מלחמת העצמאות ב-1948 את מערך הצליפה והדרכת הצליפה בצה"ל. בית הספר הראשון לצלפים הוקם בכפר שמריהו על ידי יצחק בר-און ואלכס אלירז, והכשיר צלפים ומדריכי צליפה. עם זאת, במהלך השנים סבל תחום הצליפה בישראל מעליות ומורדות, כולל תקופות ארוכות של הזנחה. בעשורים האחרונים גדלה ההכרה בחשיבות הצלפים במלחמה ובלוחמה בטרור ונערכו מספר רפורמות בתחום הצליפה במטרה לשקם ולפתח אותו, כולל כתיבה מחדש של תורת הקליעה והצליפה, שינוי ניכר בתהליך הכשרת הצלפים ורכישת רובי צלפים בריחיים ייעודיים, כוונות טלסקופיות, חליפות הסוואה וציוד עזר טקטי נוסף. ברפורמות אלה מוסד בית הספר לקליעה וצליפה צבאית של צה"ל כמרכז ידע לאומי בנושא הצליפה.

רובה M4

רובה ה-M4 הוא רובה סער שפותח כגרסה מקוצרת (קרבין) של רובה הסער האמריקאי M-16A2. לקרבין יש 2 גרסאות: הגרסה המקורית M4 שהיא בעלת נצרה בוררת בעלת 3 מצבים: בטוח (safe), חצי-אוטומטי (בודדות) וצרור של 3 כדורים. הגרסה השנייה שפותחה לצורך לוחמה בטרור נקראת M4A1 בה מצב הצרורות מוחלף בירי אוטומטי מלא על מנת להגדיל את כוח האש של הנשק. ה-M4 נמצא בשימוש נרחב גם במערכת הביטחון של ישראל, בעיקר בדגם ה-M4A1 פלאט-טופ.

שוטר

שוטר הוא עובד במשטרה שתפקידו ליישם, ישירות או בעקיפין, אחד או יותר מיעדיה המרכזיים של המשטרה. משטרות שונות מוכפפות לעירייה (כמו בעיר לוס אנג'לס), לממשלה (כמו בישראל) או לממשל פדרטיבי (כדוגמת ה-FBI) ובהתאם לכך השוטרים הם עובדי עירייה, עובדי ממשלה מקומית או עובדי הממשל המרכזי.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.