יונה (קבוצת כוכבים)

יונה היא קבוצת כוכבים לא בולטת בשמי הדרום, דרומית לקבוצת הכלב הגדול. הקבוצה הוגדרה במאה ה-16 על ידי האסטרונום ההולנדי פטרוס פלאנציוס ונקראה במקור "היונה של נוח" על שם היונה מסיפור המבול התנכי.

יונה
Columba
Columba IAU

מפת קבוצת הכוכבים יונה
סמליות צורת יונה
עלייה ישרה 6 שעות
נטייה °‏35-
שטח נראה 270 מעלות מרובעות
דירוג שטח נראה במקום ה-54
מספר כוכבים בבהירות < 3 1
הכוכב הבהיר ביותר α ביונה (פקט)
בהירות הכוכב הבהיר 2.6
מערכות כוכבים גובלות
נראית בין קוי הרוחב °‏45 ו-°‏90-
מומלץ לצפות בשעה 21:00 במהלך חודש פברואר

כוכבי הקבוצה

α ביונה (פקט) הוא כוכב לבן-כחלחל במרחק של כ-270 שנות אור. מקור שמו של הכוכב הוא פאחיטה - יונה בערבית. בהירותו היא מדרגה 2.6 והוא הכוכב הבהיר ביותר בקבוצה והיחידי עם בהירות מדרגה מתחת ל-3.

β ביונה הוא כוכב כתום במרחק של כ-85 שנות אור. בהירותו היא מדרגה 3.2.

μ ביונה הוא כוכב הסדרה הראשית כחול (סוג ספקטרלי O9.5 V) במרחק של כ-1,300 שנות אור ועם בהירות מדרגה 5.1. זהו כוכב בורח עם מהירות של כ-100 קילומטר לשנייה ביחס לכוכבי הגלקסיה. הכוכב הוא אחד מתוך שלושה כוכבים בורחים (השניים האחרים הם 53 בטלה ו-AE בעגלון), שנראה שיצאו מנקודה אחת בקבוצת אוריון לפני כ-3 מיליון שנים. הסבר אפשרי לכך הוא שהכוכבים היו חלק ממערכת של ארבעה כוכבים שאחד הכוכבים בה הפך לסופרנובה והעיף את השלושה האחרים בכיוונים שונים.

יונה (פירושונים)

האם התכוונתם ל...

88 קבוצות הכוכבים המודרניות
אוקטנטאוריוןאינדיאניאנדרומדהארידנוסאריהאריה קטןארנבתברבורבתולהגביעגדיג'ירףדג דרומידג זהבדג מעופףדגיםהדובה הגדולההדובה הקטנהדולפיןדלידרקוןהר השולחןהרקולסזאבזבובזיקיתחד קרןחץטווסטוקאןטלהטלסקופ • יונה • ירכתי הספינהכלב גדולכלב קטןכלבי צידכן ציורכתר דרומיכתר צפונילווייתןלטאהלינקסמאזנייםמגןמזבחמחוגהמיקרוסקופמפסלתמפרשמצפןמשאבהמשולשמשולש דרומינבלנושא הנחשנחשנחש מיםנחש מים קטןנשרסוסוןסקסטנטסרגלסרטןעגורעגלוןעוף החולעורבעקרבפגסוספסלפרסאוסציפור גן עדןהצלב הדרומיקנטאורקסיופאהקפאוסקשתרשתשדריתרועה דוביםשועלוןשורשעון מטוטלתשערות ברניקיתאומיםתנור

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.