יונה גודמן

הרב ד"ר יונה גודמן (נולד בשנת ה'תש"ך, 1960) הוא איש חינוך ישראלי, לשעבר מזכ"ל תנועת בני עקיבא וכיום מנהל חינוכי של מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא.

יונה גודמן
לידה ה'תש"ך (בן 59 בערך)
ארצות הברית
מקום פעילות ישראל
השתייכות ציונות דתית
תפקידים נוספים

קורות חייו

גודמן נולד בארצות הברית ובמהלך שנות ה-70 עלה לישראל. גדל בחיפה. בין השנים 19901993 שימש ראש מחלקת הדרכה של בני עקיבא. בשנים 19972000 שימש כמזכ"ל תנועת הנוער בני עקיבא. היה חבר בעמותת אל עמי העוסקת בחינוך לאמונה והפצת היהדות לציבור הרחב.

כמו כן, עבד במרכז מהו"ת (מרכז היערכות להתמודדות בחירום) ישראל, שם ריכז את הליווי החינוכי-קהילתי של חלק ממפוני ההתנתקות ואת הסיוע החינוכי-רוחני לקהילות שנפגעו באירועי טרור.

החל משנת 1990 מלמד במכללת אורות ישראל ושימש בה במגוון תפקידים. כעת משמש כראש תחום חינוך אמוני וכן כראש המכון הגבוה ללימודי מנהיגות חינוכית ואמונה במכללה. בין עיקרי עיסוקיו היום: דרכים להעמקת החינוך היהודי והדתי, טיפוח זהות ציונית-דתית וניתוח תהליכים המתרחשים בחברה הציונית-דתית ואתגרי הורות של גיל הנעורים. רוב כתיבתו והרצאותיו מתמקדות בנושאים אלו.

בין השאר, גודמן מוציא לאור דף דו-שבועי בו מבט חינוכי ותורני על אתגרי חינוך חדשים, המכונה "בעין חינוכית" המופץ למנויים ולרשתות חינוך. ב-2012 הוציאה מכללת אורות ישראל את מאה המאמרים הראשונים כספר, אותו גודמן ערך, המכונה: "בעין חינוכית - מבט חינוכי-תורני על אתגרי חיינו המתחדשים".גודמן גם הגיש פינה בנושא חינוך באתר האינטרנט ערוץ 7[1].

גודמן נשוי ומתגורר בפדואל שבשומרון. בעתות חירום הוא משמש כדובר היישוב.

באפריל 2014 מונה על ידי הרב חיים דרוקמן למנהל החינוכי של מרכז ישיבות בני עקיבא[2]. בסתיו אותה שנה הוציא לאור ספר בשם "ונקדשתי" המציע כיצד ללמד סוגיות הקשורות בתחום הצניעות לתלמידי ישיבות ואולפנות[3].

בשנת 2016 אושרה עבודת הדוקטורט שלו שנכתב בבית הספר לחינוך של האוניברסיטה העברית. העבודה עוסקת בדילמות אידאולוגיות בקרב צעירים דתיים-לאומיים ותמורות בזהותם, בדגש על יציאתם מהחממה החינוכית אל משעולי החיים.

באביב 2017 מונה למועצת החמ"ד[4].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ רגע של חינוך עם הרב יונה גודמן, באתר ערוץ 7
  2. ^ יעל רון, הרב גודמן מצטרף למרכז ישיבות ואולפנות בנ"ע, באתר ערוץ 7, 29 באפריל 2014
  3. ^ דנה, מידע על הספר
  4. ^ בערוץ 7
אברהם דובדבני

אברהם דובדבני (דובדב) (נולד בשנת 1945) הוא יושב ראש ההסתדרות הציונית העולמית מאז 2010.

אלחנן גלט

אלחנן גלט (נולד ב-17 באוקטובר 1960, כ"ו בתשרי ה'תשכ"א) הוא מנכ"ל מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא. בשנים 2015-2013 היה מנכ"ל המשרד לשירותי דת.

אלישיב רייכנר

אלישיב (שיבי) רייכנר (נולד ב-5 בספטמבר 1975) הוא עיתונאי, סופר, פעיל פוליטי וחברתי דתי-לאומי.

אמנון שפירא

אמנון שפירא (נולד ב-1935) הוא מחנך והוגה דעות ציוני דתי. שפירא שימש פעמיים כמזכ"ל בני עקיבא ונכון ל-2010 משמש כיו"ר מעלה - המרכז לציונות דתית ופרופסור חבר מומחה, במחלקה למורשת ישראל באוניברסיטת אריאל.

בני נכטיילר

הרב בנימין (בני) נכטיילר (נולד ב-1963) הוא איש חינוך, שימש מנכ"ל מרכז ישיבות בני עקיבא בשנים 2013–2015, בשנים 2006–2011 היה מזכ"ל תנועת הנוער בני עקיבא. כיום משמש כמפקח ומרכז על הפנימיות הדתיות במשרד החינוך וחבר בהנהלת המינהל לחינוך ההתיישבותי במשרד החינוך ועומד בראש עמותת בת עמי.

בני עקיבא

בני עקיבא היא תנועת נוער ציונית-דתית בינלאומית, הדוגלת בערכי תורה ועבודה. בני עקיבא בישראל היא תנועת הנוער המרכזית של הציבור הדתי לאומי בישראל ותנועת הנוער השלישית בגודלה בישראל. מזכ"ל התנועה בישראל הוא יאיר שחל. מזכ"ל תנועת בני עקיבא העולמית הוא רועי אביקסיס.

בני עקיבא העולמית

בני עקיבא העולמית היא תנועת בת של תנועת הנוער בני עקיבא בישראל אשר פועלת בתפוצות. מזכ"ל התנועה הנוכחי הוא רועי אביקסיס.

גאל גרינוולד

גאל גרינוולד (בצרפתית: Gael Grunewald; נולד ב-18 בדצמבר 1964) הוא יו"ר החטיבה להתיישבות מאז אוקטובר 2015. בעבר שימש כסגן יושב-ראש קק"ל ומזכ"ל תנועת בני עקיבא העולמית.

דני הירשברג

דני הירשברג (נולד ב-1966) הוא מזכ"ל בני עקיבא לשעבר, בין השנים 2011–2016.

יאיר שחל

יאיר שחל (נולד בשנת 1978) הוא מזכ"ל תנועת בני עקיבא בישראל.

יעקב דרורי

יעקב דרורי (פרייריך) (23 באוגוסט 1922 – 28 בפברואר 1982) היה איש-חינוך ציוני-דתי, מזכ"ל בני עקיבא, ממייסדי תנועת הקיבוץ הדתי ואבי 'ישיבות ההסדר'.

מוטי יוגב

מרדכי (מוטי) יוגב (נולד ב-22 בפברואר 1956, י' באדר ה'תשט"ז) הוא חבר הכנסת מטעם מפלגת הבית היהודי. שימש מפקד חטיבת אפרים ורמ"ט אוגדת עזה במילואים, בדרגת אלוף-משנה וכן מזכ"ל תנועת בני עקיבא, יו"ר החברה לשיקום ולפיתוח הרובע היהודי, וסגן וממלא מקום של ראש המועצה האזורית מטה בנימין.

מכון מאיר

מכון מאיר הוא בית מדרש ומרכז תורני בירושלים ללימודי יהדות בדרכו של הרב קוק, המיועד בעיקר לחוזרים בתשובה. ממוקם בשכונת קריית משה. משתייך לזרם הדתי לאומי.

המכון קרוי על שם אליעזר מאיר ליפשיץ שנפל במלחמת יום כיפור. הוא הוקם בשנת תשל"ד (1974) על ידי הרב דב ביגון הממשיך לעמוד בראשו. במכון קיימות מחלקות לדוברי עברית, רוסית, אנגלית, ספרדית וצרפתית. לומדים בו כארבע מאות תלמידים. כמו כן ישנו במכון אולפן גיור, מסגרת נפרדת לבנות הנקראת מכון אורה שבה לומדות כשישים בנות, ואולפן לעולים חדשים בשיתוף עם משרד החינוך.

מכללת אורות ישראל

מכללת אורות ישראל היא מכללה להכשרת מורים ציונית-דתית. היא נוסדה בשנת תשל"ט (1978) בפתח תקווה ומסוף שנות השמונים, המכללה ממוקמת באלקנה. בשנת תשס"ט (2009) המכללה התאחדה עם מכללת "מורשת יעקב" ומאז, פועלת גם בשלוחה ברחובות.

מייסד המכללה הוא הרב ד"ר יהודה פליקס, שעמד בראשה עד שנת 2004. עד 2016 החליפו בתפקיד הרב פרופ' נריה גוטל ומאז, ראש המכללה הוא פרופ' יובל סיני.

משה צבי נריה

הרב משה צבי נריה (מנקין; כ"א בשבט ה'תרע"ג, 29 בינואר 1913 – י"ט בכסלו ה'תשנ"ו, 12 בדצמבר 1995) היה רב ומחנך, מייסד מרכז ישיבות בני עקיבא. מכונה "אבי דור הכיפות הסרוגות", בשל השפעתו על עיצוב הציבור הדתי לאומי.

כיהן כחבר הכנסת למשך קדנציה אחת מטעם המפד"ל. חתן פרס ישראל על תרומה מיוחדת לחברה ופרס הרב קוק.

נעם פרל

הרב נעם פרל (נולד בתל אביב בט"ז בשבט ה'תש"ל, 23 בינואר 1970) הוא מייסד וראש הישיבה התיכונית הסביבתית בסוסיא שבדרום הר חברון. שימש כמזכ"ל תנועת בני עקיבא העולמית בשנים 2011–2015.

צום גדליה

צוֹם גְּדַלְיָה (או צוֹם גְּדַלְיָהוּ) הוא יום תענית ביהדות החל בג' בתשרי, יום לאחר ראש השנה (אם יום זה חל ביום שבת, הצום נדחה ליום המחרת). צום גדליה הוא אחד מארבעת הצומות הקשורים לחורבן בית המקדש הראשון.

תענית זו נקבעה לציון רצח גדליהו בן אחיקם, שהיה נציב על יהודה בימים שלאחר חורבן בית המקדש הראשון, בתחילת המאה ה-6 לפנה"ס, ומותו סימל את סופו המוחלט של היישוב היהודי בתקופת בית ראשון.

קלונימוס קלמיש שפירא

רבי קלונימוס קלמיש שפירא - האדמו"ר מפיאסצנה (י"ד בתמוז ה'תרמ"ט - ה' בחשוון ה'תש"ד; 13 ביולי 1889 - 3 בנובמבר 1943) היה אדמו"ר שפעל בפולין בין שתי מלחמות העולם. נודע כהוגה חסידי דגול והתפרסם בזכות חיבוריו החדשניים בתחום החינוך החסידי, בהם "חובת התלמידים". בתקופת הכיבוש הגרמני שהה בגטו ורשה והמשיך לדרוש לקהל חסידיו. את דרשותיו העלה על הכתב והן נמצאו לאחר המלחמה והתפרסמו בספר "אש קודש".

תורה ועבודה

תורה ומלאכה (עבודה) הוא מונח המבטא את הקשר בין לימוד התורה ובין העבודה לצורך פרנסה. לרוב הדבר מתבטא בצורך לחלק את הזמן ביניהם כך שהאדם יוכל להתפרנס בכבוד, וגם ללמוד תורה, אך מדובר גם בשאלה ערכית, לגבי מידת האפשרות של השילוב בין שניהם, והאם הדבר רצוי.

בקרב היהדות החרדית הקדשת כל היום ללימוד תורה לגיטימית ורצויה, על אף חיי הדוחק הכרוכים בכך. לעומת זאת בתקופה שקדמה לשואה, נהגו רבים מן החרדים ואף רבנים, לעסוק גם במשלח יד כלשהו כגון קמעונות ומסחר. בניגוד לכך הציונות הדתית רואה את השילוב בין התורה והעבודה כאפשרי ואף כערך, וביטוי לכך בעובדה שתנועת הנוער המובילה בציונות הדתית, בני עקיבא, קבעה את המונח 'תורה ועבודה' כסמלה.

הרמב"ם ידוע כמי שדוגל בשילוב תורה ועבודה לשם פרנסה.

לעומתו פסקו אחרים שעדיף להקדיש את כל היום ללימוד תורה.

בני עקיבא
מזכ"לי תנועת בני עקיבא בישראל מתתיהו רוטנברג • יעקב דרוריאברהם שטרןידידיה כהן • שלמה סמסון • אמנון שפיראיוחנן בן-יעקב • יהושע (שייע) אלטמן • אברהם ליפשיץאלחנן גלט • יונה גודמן • מרדכי (מוטי) יוגב • איתן מור-יוסף • הרב בני נכטיילרדני הירשברגיאיר שחל לוגו בני עקיבא
מזכ"לי תנועת בני עקיבא העולמית יוסקה שפיראאברהם דובדבני • יצחק שטיגליץ • גאל גרינוולדזאב שוורץ • הרב נעם פרל • רועי אביקסיס
מושגים תורה ועבודהשבט יובלשל"פצוותי נחשוןגרעין נח"לפרויקט השחר
אישים מרכזיים יחיאל אליאש • הרב משה צבי נריה

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.