יום האיידס העולמי

יום האיידס העולמי מצוין ב-1 בדצמבר מדי שנה ומוקדש להעלאת מודעות העולם למגפת האיידס הנגרמת על ידי התפשטות נגיף האיידס. על פי הערכות, 39.5 מיליון איש בעולם הם נשאי HIV, ו-26 מיליון איש בעולם נפלו עד היום קורבן למחלת האיידס, דבר שהופך מחלה זו לאחת המגיפות הקשות בהיסטוריה האנושית. אף על פי שהטיפול במחלה ניתן היום ליותר חולים בעולם וביותר אזורים בעולם, ההערכה היא כי בשנת 2005 לבדה מתו במחלה כ-3.1 מיליון איש (ההערכות נעות בין 2.8 ל-3.6 מיליון), מתוכם למעלה מחצי מיליון ילדים.

הרעיון של יום האיידס העולמי נולד בשנת 1988, בפיסגה העולמית של שרי בריאות לקידום תוכניות למניעת האיידס. מאז, אימצו את ציון יום האיידס ממשלות, ארגונים בינלאומיים וארגוני צדקה במדינות רבות.

החל משנת 1988 ועד לשנת 2004 אירגן את יום האיידס העולמי הארגון UNAIDS (התוכנית המשותפת של האומות המאוחדות על HIV ואיידס) המסונף לאומות המאוחדות ואשר, לאחר התייעצות עם ארגונים אחרים, בחר מדי שנה נושא לציון יום האיידס העולמי. בשנת 2005 העביר ארגון UNAIDS את האחריות לארגון יום האיידס העולמי לארגון העולמי למאבק באיידס (The World AIDS Campaign) (ר"ת WAC), שהוא ארגון עצמאי. הנושא שנבחר לציון יום האיידס העולמי החל משנת 2005 ועד לשנת 2010 הוא: "עצרו את האיידס: שמרו את ההבטחה". נושא זה איננו מצוין רק ביום האיידס העולמי אלא בעבודת ארגון במשך השנה כולה.

במהלך יום האיידס העולמי מעודד הארגון את הציבור לארבע פעילות:

  • ענידת סרט אדום
  • שיחה עם אחרים על נושא האיידס
  • מחויבות לפעילות חברתית בנושא האיידס
  • תרומות למחלה

בישראל מציינים את יום האיידס העולמי ב"חסות" הוועד למלחמה באיידס, על ידי הפצת מידע ומדבקות ברחובות הערים הגדולות, ואף בחלוקת קונדומים במרכזי בילוי. ב-1998 הכריז הוועד למלחמה באיידס לראשונה על קיום שבוע המודעות לאיידס הייחודי למדינת ישראל, הסובב את יום האיידס העולמי, עקב הבורות הרבה וההתכחשות לאפשרויות ההדבקה בנגיף ה-HIV ששררה בקרב הציבור בארץ.

Red ribbon
הסרט האדום המסמל את ההזדהות עם המאבק במגפת האיידס
Condom on Obelisk, Buenos Aires

ראו גם

קישורים חיצוניים

Seasons of Love

Seasons of Love (מילולית: עונות של אהבה, בתרגום של דניאל אפרת לעברית: רגע של אהבה) הוא שיר שנכתב על ידי ג'ונתן לארסון, מתוך המחזמר "רנט", שהוצג לראשונה בברודוויי בשנת 1996. במחזמר, השיר מבוצע על ידי כל צוות השחקנים, העומדים בשורה זה לצד זה. בסרט 2005, השיר בוצע על ידי צוות שחקני העיבוד הקולנועי של המחזמר לסרט באותו השם.

השיר מתחיל במוטיב פסנתר אוסטינטו, המספק את המסגרת ההרמונית לצוות השחקנים לשיר "חמש מאות עשרים וחמישה אלף, שש מאות דקות" (מספר הדקות בשנה רגילה - 60 דקות × 24 שעות × 365 ימים). כלי הנגינה העיקריים בהם נעשה שימוש בשיר הם פסנתר, גיטרה, עוגב, בס ותופים. מילות השיר שואלות מהי הדרך הנכונה לכמת את הערך של שנה בחיי אדם, כאשר המקהלה מסכמת ועונה כי האמצעי הטוב ביותר הוא "למדוד באהבה".

מאחר שלארבע מהדמויות הראשיות במחזמר יש HIV או איידס, השיר הזה נקשר לעיתים קרובות עם יום האיידס העולמי וחודש המודעות לאיידס.

איידס

איידס (AIDS; ראשי תיבות באנגלית: Acquired Immune Deficiency Syndrome, תסמונת הכשל החיסוני הנרכש) הוא שילוב של סימפטומים המופיעים בשל כשל של מערכת החיסון בעקבות הידבקות בנגיף ה-HIV. החולים סובלים מזיהומים אופורטוניסטים ומגידולים, שניהם מסכני חיים. על פי ההערכות, יותר מ-25 מיליון בני אדם מתו מהמחלה ב-30 השנים האחרונות. החל מאמצע שנות ה-90 קיים טיפול תרופתי המונע את התפרצות המחלה ומאפשר לנשאים לחיות עם נגיף ה-HIV באופן כמעט זהה למי שאינו נושא את הנגיף. על כן כיום נשאות של HIV נחשבת לסטטוס כרוני, ולא למחלה סופנית.

האובליסק של בואנוס איירס

האובליסק של בואנוס איירס (בספרדית: El Obelisco de Buenos Aires או, בקיצור, "El Obelisco") ניצב במרכזה של כיכר הרפובליקה, במפגש השדרות 9 ביולי וקוריינטס. האובליסק הוא אחד הסמלים המזוהים עם העיר.

האומות המאוחדות

האומות המאוחדות (או בראשי תיבות, האוּ"ם) הוא ארגון בינלאומי שמטרותיו המוצהרות הן להקל על שיתוף הפעולה בענייני החוק הבינלאומי, הביטחון הבינלאומי, התפתחות כלכלית, התקדמות חברתית, זכויות האדם והשגת שלום עולמי. הוא נוסד בשנת 1945 לאחר מלחמת העולם השנייה כדי להחליף את חבר הלאומים, להפסיק מלחמות בין מדינות ולספק בסיס לדיאלוג בין-מדינתי. האו"ם כולל מספר גופים המסונפים אליו, שהוקמו לצורך השגת ויישום מטרותיו.

נכון לשנת 2017 ישנן 193 מדינות חברות בארגון – כמעט כל מדינה ריבונית בעולם. האו"ם והארגונים במסגרתו מקבלים החלטות בנושאים מהותיים וניהוליים. לארגון שש זרועות עיקריות: העצרת הכללית (המקום העיקרי שבו מתאספות כל המדינות החברות), מועצת הביטחון (שבה מתקבלות החלטות בנוגע לענייני שלום וביטחון), המועצה הכלכלית חברתית (שמסייעת לקידום שיתוף פעולה ופיתוח בינלאומי בנושאי כלכלה וחברה), המזכירות (שמספקת מחקרים, מידע ועניינים טכניים אחרים שהאו"ם נזקק לו בפעילותו השוטפת, ובמידה מסוימת מוציאה לפועל או מאפשרת את הוצאתן לפועל של ההחלטות הביצועיות של העצרת הכללית, מועצת הביטחון, והמועצה הכלכלית חברתית), בית הדין הבינלאומי לצדק (הרשות השופטת העיקרית), ומועצת הנאמנות (שבעבר הייתה ממונה על המנדטים שהוענקו מטעם חבר הלאומים. מאחר שכל המנדטים שהוענקו על ידי חבר הלאומים הגיעו לפרקם ומנדטים חדשים אינם מוענקים, אין מועצה זו פעילה). לצד הזרועות המרכזיות האלה, פועלות תוכניות וקרנות של האו"ם וכן סוכנויות מיוחדות. הבולטים שבהם ארגון הבריאות העולמי, תוכנית המזון העולמית, ויוניצ"ף, קרן האו"ם לילדים. ראש מערכת האו"ם, העומד בראשות ועדת ראשי הארגונים CEB, הוא המזכיר הכללי. מאז 2017, מכהן בתפקיד זה אנטוניו גוטרש מפורטוגל.

בדרך כלל המזכ"ל מכהן שתי קדנציות של חמש שנים כל אחת, והוא נבחר על ידי העצרת הכללית של האו"ם. ארגון האומות המאוחדות ממומן על ידי דמי חבר מהמדינות החברות בו, בעיקר ארצות הברית, גרמניה, ויפן, ונקבעו בו שש שפות רשמיות: ערבית, סינית, אנגלית, צרפתית, רוסית וספרדית.

חימנה אקרדי

מריה חימנה דה לוס מילאגרוס אקרדי (בספרדית: María Gimena de los Milagros Accardi, נולדה ב-27 במאי 1985, בבואנוס איירס, ארגנטינה), המוכרת בשם חימנה אקרדי, היא שחקנית ודוגמנית ארגנטינאית. ידועה בעיקר בתפקידה בטלנובלות "כמעט מלאכים", "אלמה פיראטה" ו"Sos mi hombre" ("אתה הגבר שלי").

יתומי איידס

יתומי האיידס הם ילדים ששכלו את אחד מהוריהם בשל מחלת האיידס. על פי הגדרת האו"ם מתייחס המונח יתום לכל ילד שגילו פחות מחמש-עשרה שנים, שאיבד הורה אחד או שניים. ילדים ששכלו את שני הוריהם לאיידס מכונים לעיתים "יתומים כפולים". על-פי הערכות, בשנת 2010 קרוב לרבע מכלל היתומים באוכלוסיית העולם צפויים להיות יתומי איידס, מי שיאבדו הורה אחד או שניים למחלה, ומספרם צפוי בשנה זו להגיע ל-25 מיליון. רובם המוחלט של יתומי האיידס נמצאים כיום במדינות אפריקה שמדרום למדבר סהרה.

כרמן קררה

כרמן קררה (באנגלית: Carmen Carrera; נולדה ב-13 באפריל 1985) היא אישיות טלוויזיה, דוגמנית, מופיעת דראג, שחקנית, ואקטיביסטית אמריקאית, שעלתה למודעות הציבורית כשהופיעה בעונה השלישית של תוכנית הריאליטי המירוץ לדראג של רופול כמו גם בספין-אוף לסדרה RuPaul's Drag U. קררה היא אישה טרנסג'נדרית.

מג'יק ג'ונסון

ארווין "מג'יק" ג'ונסון הבן (באנגלית: .Earvin "Magic" Johnson, Jr; נולד ב-14 באוגוסט 1959) הוא כדורסלן עבר אמריקאי ששיחק בעמדת הרכז ונחשב לאחד מגדולי הכדורסלנים בכל הזמנים. הוא שיחק במשך כל הקריירה בלוס אנג'לס לייקרס, בין 1979 ל-1991, וכן בעונת 1995/1996 (לאחר שחזר מפרישה), והיה שותף לזכייתה בחמש אליפויות NBA ולארבע הופעות נוספות בסדרת הגמר. מבחינה אישית זכה בשלושה תוארי MVP של העונה הסדירה ובשלושה תוארי MVP של סדרת הגמר. כיום הוא חלק מקבוצת הבעלים של קבוצת הבייסבול לוס אנג'לס דודג'רס וקבוצת כדורסל הנשים לוס אנג'לס ספארקס.

מועדים בינלאומיים

מועדים בינלאומיים, המכונים גם ימים בינלאומיים וכן חגים בינלאומיים, הם מועדים בעלי חשיבות בינלאומית. מטרתם לציין את המועד ברחבי העולם, להעלות מודעות לנושא, לקדם מטרות ולגייס אנשים לפעולה. רבים מהמועדים נוסדו או הוכרו על ידי העצרת הכללית של האומות המאוחדות, המועצה הכלכלית חברתית של האומות המאוחדות או אונסק"ו.

גופים וסוכנויות מטעם האומות המאוחדות, האחראיים לקידום הנושא, עושים זאת בשם האו"ם (UN) או אונסק"ו (UNESCO). אותן סוכנויות רשאיות לפעול מטעם האו"ם, להשתמש בסמלים שלו ולהיעזר בתשתית שלו כדי לתאם אירועים ברחבי העולם. על הסוכנות האחראית להציג דוחות המסכמים את הפעילות שהתרחשה ברחבי העולם בחסות הבינלאומית ולתת המלצות לעתיד.

מריאנו מרטינס

מריאנו גסטון מרטינס (בספרדית: Mariano Gastón Martínez, נולד ב-5 בדצמבר 1978 בלה בוקה, בואנוס איירס, ארגנטינה) המוכר בשם מריאנו מרטינס, שחקן ארגנטינאי המופיע בטלוויזיה, בקולנוע ובתיאטרון. ידוע בעיקר מתפקידיו בטלנובלות הארגנטינאיות "האהבות שלנו" (Son Amores), "אלמה פיראטה", "משפחת פיירו", "אחים בדם" (Valientes), "היחידים" (Los Únicos) ו"אספרנסה מיה".

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.