יהודה וישליצקי

יהודה וישליצקי שימש כלוחם שריון במבצע צוק איתן. וישליצקי עוטר בצל"ש הרמטכ"ל על דבקות במשימה, אחריות ורעות במהלך קרב שג'אעיה.

יהודה וישליצקי
לידה ירושלים
השתייכות Badge of the Israel Defense Forces.new.svg  צבא הגנה לישראל
דרגה סמל  סמל
תפקידים צבאיים
  • לוחם
מלחמות וקרבות
מבצע צוק איתן  מבצע צוק איתן
עיטורים
צל"ש הרמטכ"ל  צל"ש הרמטכ"ל

ביוגרפיה

יהודה וישליצקי נולד בירושלים. אביו הרב אלישע וישליצקי היה מרבני הציונות הדתית. בשנת 2013 התגייס וישליצקי לצה"ל ושירת בחיל השריון לאחר סיום ההכשרה שובץ כטען-קשר בפלוגה כ' (כפיר) בגדוד 71 בחטיבה 188.

מבצע צוק איתן

ב-20 ביולי 2014 לחם וישליצקי כאיש צוות בטנק מ"מ בסמוך לשכונת שג'אעיה. לאחר פציעת מפקדו מילא את מקומו כמפקד תוך שהוא ממשיך לתפקד כטען-קשר ולחם בקרב שג'אעיה עד להגעת קצין מחליף. בשל כך הוענק לו צל"ש הרמטכ"ל על ידי רב-אלוף בני גנץ.

אור ליום ראשון כ"ב בתמוז ה'תשע"ד 20 ביולי 2014 במהלך מערכת צוק איתן פעלה פלוגת כפיר מגדוד 71 תחת פיקוד חטיבת גולני בשכונת שג'אעיה שבמבואות העיר עזה. תוך כדי תנועת טנק מפקד המחלקה לראש שדרת הטנקים, נפצע מפקד המחלקה מרסיס פצצת מרגמה. רב"ט יהודה שמילא תפקיד טען-קשר בטנק המ"מ, זיהה את הפציעה במפקדו השכיבו בתוך הטנק והזעיק חולית פינוי. בשלב זה נטל רב-טוראי יהודה את הפיקוד על הטנק, עלה לכיפת המפקד והחל לאבטח את השטח ולחפות על פעולת הפינוי. רב-טוראי יהודה ניהל את תהליך הפינוי הרפואי תוך שהוא מדווח בקשר על מצבו של מפקדו לפי הנחיות הרופא. לאחר פינוי מפקד המחלקה ולאחר שהבין את תמונה הקרב, נטל רב-טוראי יהודה את הפיקוד על הטנק בתנועת לילה בשטח מורכב לתמרון בתוך שהטנקים סופגים אש תלולה ושטוחת מסלול. רב-טוראי יהודה נסך ביטחון בצוות הטנק והצטרף לשדה הקרב כשהוא מנווט מפעיל את מערכות הירי בטנק ונותן הוראות לירי מקלעים כל זאת עשה רב-טוראי יהודה כשהוא נטול הסמכה כמפקד במשך שלוש שעות עד לחבירת קצין שהחליפו. סמל יהודה וישליצקי הראה במעשיו יוזמה והתקפיות רוח לחימה ומנהיגות.

טקס קבלת העיטור

קישורים חיצוניים

חטיבה 188

חטיבה 188, המכונה גם "עוצבת ברק", היא חטיבת שריון סדירה תחת פיקודה של עוצבת געש (אוגדה 36) בפיקוד הצפון של צה"ל. החטיבה משתמשת בטנקי מרכבה סימן 3 בז, החל מאוגוסט 2019 היא נמצאת בתהליך הסבה למרכבה סימן 4מ.

החטיבה צמחה מתוך מפקדת ההגנה במרחב חיפה והמפרץ. תג החטיבה מסמל את המרחב ואת סמל מפקדת "ההגנה" בחיפה, להבדיל מחטיבת כרמלי שצמחה גם היא מאותו מרחב אך הפכה לחטיבת חי"ש עצמאית בפברואר 1948. לאחר מלחמת סיני הפכה החטיבה לחטיבה הממוכנת 45. החטיבה לחמה בקרב עמק דותן וברמת הגולן במלחמת ששת הימים. לאחר המלחמה הפכה החטיבה לחטיבת שריון וצוידה בטנקי שוט קל אשר שימשו אותה עד שנת 1992, עת הוחלפו בטנקי מרכבה סימן 3. במלחמת יום הכיפורים הייתה החטיבה פרוסה ברמת הגולן ונשאה בעול הבלימה של הכוחות הסוריים ברמת הגולן, עם מעבר כוחות הצבא למתקפה היתה החטיבה הראשונה לתמרן לעבר המובלעת הסורית והאחרונה ליסוג ממנה.

קרב שג'אעיה

קרב שג'אעיה היה קרב בין צה"ל לחמאס בשכונת שג'אעיה שבעזה, שהחל ב-20 ביולי 2014 בעיצומו של מבצע צוק איתן, ונמשך עד 23 ביולי, מועד השלמת השתלטותו של צה"ל על השכונה. גם לאחר מכן נמשכו הפצצות וחילופי אש בשכונה.

משימתו העיקרית של צה"ל במהלך הקרב הייתה לאתר ולהרוס מנהרות לחימה שמובילות לישראל ולפגוע בתשתיות הטרור של ארגון חמאס. הקרב זכה לכיסוי תקשורתי נרחב בשל הפגיעה בנגמ"ש M-113 של צה"ל שהביאה למותם של 7 חיילים מחטיבת גולני ובהם אורון שאול, שהוכר כחלל צה"ל שמקום קבורתו לא נודע, וגופתו מוחזקת בידי החמאס. בנוסף זכה הקרב לסיקור בינלאומי בעקבות טענות הפלסטינים, שנבדקו בידי ועדת החקירה של האו"ם בנושא עימות ישראל-עזה 2014, כי כוחות צה"ל ערכו טבח בתושבי השכונה.

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.