יד אליהו

יד אליהו היא שכונה במזרח תל אביב. גבולות השכונה הם: רחוב יצחק שדה בצפון, דרך משה דיין במזרח, רחוב דרך ההגנה בדרום ונתיבי איילון במערב. רחוב לה גוארדיה הוא הרחוב הראשי של השכונה, והוא חוצה אותה לכל אורכה, ממזרח למערב.

היסטוריה

יד אליהו הנקראת על שם אליהו גולומב, ממפקדי "ההגנה". השכונה הוקמה ביוזמת עיריית תל אביב-יפו ובאמצעות החברה עזרה וביצרון לקראת סוף מלחמת העולם השנייה, בשנת 1945, עבור משוחררי הצבא הבריטי, שרובם ישראלים ותיקים. כך נוצרה שכונה הטרוגנית שהיא כיום השכונה הגדולה בתל אביב ובה כ-6,500 משפחות. לפני הקמת השכונה היו בה 16 בתים ראשונים שנבנו ב-1943 (אז נקרא האזור אדמות זבלאווי) שבהם שוכנו משפחות שגרו עד אז בצריפים. ב-1945 גייס ישראל רוקח, אז ראש העירייה, 50,000 לירות ארץ ישראליות ובתקציב זה נבנו כמה מאות דירות בנות חדר אחד. בהמשך נבנה שיכון משפחות ובו דירות שני חדרים, ושיכון חיילים שבו היו גם דירות שלושה חדרים.

אתרים בשכונה

תמונות

YADELYAHU01

בית הכנסת המרכזי בשכונה

YADELYAHU02

שדרת העצים בלב השכונה

LaGuardia street, Tel Aviv

מראה בשכונה ברחוב לה גוארדיה

PikiWiki Israel 596 sckatebaord החלקה בגלגשת

פארק גלית

Yad Eliyahu Stadium

היכל הספורט, דצמבר 2006

צילום משנת 2009 של שכונת יד אליהו. במרכז התמונה היכל הספורט, מעליו האזור המסחרי ומעליו הסינרמה ומגדל טויוטה. משמאל למטה נראה פארק גלית
צילום משנת 2009 של שכונת יד אליהו. במרכז התמונה היכל הספורט, מעליו האזור המסחרי ומעליו הסינרמה ומגדל טויוטה. משמאל למטה נראה פארק גלית

קישורים חיצוניים

אברהם שניאור

אברהם שניאור (9 בדצמבר 1928 - 23 בפברואר 1998) היה כדורסלן ישראלי ששיחק בעמדת הסנטר.

שניאור, שיחק כשחקן פנים והיתמר לגובה של 1.86 מטר. הוא היה לקפטן הראשון של נבחרת ישראל, במדיה הופיע 29 פעמים, ושימש גם כקפטן מכבי תל אביב.

בצעירותו היה שניאור ספורטאי רב תחומי, והצטיין גם בענפי האתלטיקה הקלה והכדוריד, ואף היה אלוף ישראל לנוער בהדיפת כדור ברזל והטלת כידון. שניאור החל את הקריירה כשהיה בן 16 כשהחל לשחק במדי קבוצת הבוגרים של מכבי תל אביב.

הוא שיחק במדי נבחרת ישראל שהשתתפה בטורניר הכדורסל באולימפיאדת הלסינקי (1952) ושסיימה במקום החמישי באליפות אירופה בכדורסל 1953 והיה השחקן המצטיין של הנבחרת בטורניר. שנה לאחר מכן באליפות העולם בכדורסל 1954, סייע לנבחרת לסיים במקום השמיני.

לאחר פרישתו ממשחק פעיל, שימש שניאור כמאמן בהפועל חיפה, לתקופה קצרה, ואף ישב בבית סוהר לאחר שהורשע בזיוף שטרות.

ב-10 בינואר 2013, לפני משחקה של מכבי תל אביב נגד פנרבחצ'ה במסגרת היורוליג הוענק לנכדו של אברהם שניאור פרס לאות הוקרה על שנותיו במכבי תל אביב. הפרס הוענק על ידי קבוצת מכבי תל אביב, כמו כן הועלה לגג היכל יד אליהו דגל עם מספרו של אברהם שניאור באותן השנים - 3.

אליהו כי טוב

הרב אברהם אליהו כי טוב (לשעבר מוקוטובסקי; ד' בניסן ה'תרע"ב - ו' באדר א' ה'תשל"ו; 22 במרץ 1912 - 7 בפברואר 1976) היה עסקן ציבורי, איש חינוך ומחבר ספרות תורנית חרדי ישראלי. נודע במיוחד בעקבות ספר התודעה שכתב.

אצטדיון

אצטדיון מודרני הוא מבנה בו נערכים מופעים, תחרויות ספורט ואירועים אחרים, המורכב משדה או במה המוקפים בחלקם או לגמרי במבנה שנועד לאפשר לצופים לעמוד או לשבת אל מול האירוע.

בית מגורי העיתונאים

בית מגורי העיתונאים הוא כינוי לשני בנייני מגורים ברחוב יצחק שדה וברחוב הפלמ"ח בשכונת יד אליהו בתל אביב שנבנו בתחילת שנות ה-60 של המאה ה-20 ואוכלסו על ידי עיתונאים ישראלים, בהם עיתונאים בולטים, כגון יוסף לפיד, יגאל לב ושבתאי דון-יחיא.

בריכת גלית

בריכת גלית הייתה בריכת שחייה עירונית בשכונת יד אליהו שבתל אביב.

גביע המדינה בכדורסל 1999/2000

גביע המדינה בכדורסל לעונת 1999/2000 היא התחרות ה-40 מאז היווסדו של המפעל.מכבי תל אביב זכתה בגביע המדינה ה-30 בתולדותיה, לאחר ניצחון בגמר על הפועל ירושלים.

גמר הגביע, אשר שוחק בהיכל רוממה בחיפה, היה הראשון מאז עונת 1971/1972 שלא שוחק בהיכל הספורט יד אליהו.

דגל התורה

אגודת החרדים – דגל התורה היא מפלגה חרדית-ליטאית בישראל. המפלגה הוקמה על ידי הרב אלעזר מנחם מן שך לקראת הבחירות לכנסת השתים עשרה בשנת 1988, לאחר שפרש מאגודת ישראל. החל מהבחירות לכנסת השלוש עשרה ב-1992 מתמודדת המפלגה לכנסת ברשימה משותפת עם אגודת ישראל תחת השם יהדות התורה.

דודי פטימר

דודי פטימר (נולד ב-22 בינואר 1987) הוא חוקר מוזיקה, עיתונאי, שדרן ואיש תקשורת ישראלי.

דרך משה דיין

דרך משה דיין היא אחת משני צירי האורך הראשיים בדרום-מזרח תל אביב, לצדו של רחוב יגאל אלון המקביל לה ממערב. בעבר נקראה הדרך "דרך הניצחון". בשנות ה-80 שונה שמה, והיא נקראת כיום על שמו של משה דיין.

ראשיתה של דרך משה דיין בדרך לח"י, מול שכונת הארגזים, וקצהּ 2.7 ק"מ צפונה משם, בדרך השלום, מול בית הקברות נחלת יצחק. המשכה של דרך משה דיין הוא רחוב עליית הנוער, שברובו מהווה את גבול תחום השיפוט של תל אביב וגבעתיים.

ממזרח לדרך השכונות נווה כפיר, נווה בארבור, תל חיים ורמת ישראל וממערב לה נווה צה"ל, יד אליהו וביצרון. הרחובות העיקריים החוצים אותה הם דרך ההגנה, לה גוארדיה ויצחק שדה. מרבית הבתים בדרך הם בתי מגורים, בחלקה הדרומי בתים משותפים בני שלוש עד שמונה קומות, ובשכונות ביצרון ורמת ישראל הצפוניות בתים צמודי קרקע. יוצא דופן הוא הקטע שבין הרחובות ההגנה ולה גוארדיה, ממזרח לדרך, שבו מרכז מסחרי, בית אבות ומגרשי ספורט, שמאחוריהם בית הספר אורט סינגלובסקי והמרכז הקהילתי בית ברבור.

היכל מנורה מבטחים

היכל מנורה מבטחים (נקרא בעבר היכל נוקיה, ולפני כן נקרא רשמית היכל הספורט ע"ש יוסף בורשטיין ונודע בשמו הבלתי רשמי היכל הספורט יד אליהו) הוא היכל כדורסל ובידור הממוקם בשכונת יד אליהו שבתל אביב. בהיכל 10,383 מקומות ישיבה, ומתקיימים בו אירועי ספורט, בידור וכינוסים מהבולטים בישראל.

היכל הספורט, השייך לחברת היכלי הספורט של עיריית תל אביב-יפו, משמש זה שנים רבות כמגרשה הביתי הבלעדי של קבוצת מכבי תל אביב בכדורסל. ההיכל נחשב בעבר לאחד ממגרשי הכדורסל הביתיים ביותר באירופה וניצחון על "מכבי תל אביב" באולמה הביתי נחשב למשימה קשה במיוחד. במשחקיה של מכבי תל אביב מול קבוצות מאירופה מתמלא ההיכל בכ-11,000 אוהדים המעניקים לקבוצתם דחיפה מורלית חזקה. אוהדי הקבוצה ידועים באירופה בשל האווירה הביתית שהם יוצרים בהיכל ובשל תמיכתם בקבוצה גם במשחקי החוץ.

ההיכל מורכב משני מפלסים (אולם ויציע), שכל אחד מהם מחולק ל-12 שערים. עד פתיחתו של פיס ארנה ירושלים בשנת 2014 היה היכל מנורה מבטחים ההיכל הגדול בישראל. במשך השנים הועלו בו אירועים המוניים שונים, כגון פסטיגלים, מחזות זמר, הופעות של זמרים מישראל ומחו"ל, כנסים של הציבור החרדי ותחרויות הרובוטיקה של ארגון FIRST.

ב-12 בדצמבר 2015 האולם נבחר לארח את אחד מארבעת הבתים במסגרת אליפות אירופה בכדורסל 2017.

הסינרמה

הסינרמה היה בניין ברחוב יגאל אלון 61 בשכונת ביצרון בתל אביב-יפו, שהיה אולם הקולנוע היחיד בישראל שהקרין סרטי קולנוע בשיטת הסינרמה ולאחר מכן היה לאולם למופעים ושידורי טלוויזיה. המבנה העגול היה ציון דרך בנוף התל אביבי. מראשית המאה ה-21 עמד ללא שימוש, ובשנת 2016 נהרס לשם הקמת מגדל משרדים במקומו.

הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה

הספרייה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה - המרכז לתרבות מונגשת (בעבר נקראה הספרייה המרכזית לעיוורים, כבדי ראייה ומוגבלים) היא ספרייה לעיוורים ודיסלקטים שנוסדה בשנת 1951 על ידי חיה בם, שהייתה גם המנהלת הראשונה שלה במשך 26 שנים. הספרייה פועלת מתוך מטרה להגשים את זכותם של עיוורים ובעלי לקויות ראייה וקריאה להשכיל וליהנות מתרבות, ידע ואקטואליה, ומובילה את תחום הנגשת התרבות, התוכן והמידע בישראל, בדומה לנעשה בעולם המערבי. הספרייה שואפת לצמצום הפער החברתי, התרבותי והחינוכי בין ציבור הרואים לבין בעלי לקויות ראייה או קריאה, ופועלת למימוש חזונה - להגדיל את ההיצע התרבותי הנגיש מתוך אמונה שלכולם הזכות לקחת חלק בשיח התרבותי.

משנת 1983 מנוהלת הספרייה על ידי עמותה רשומה. הספרייה שוכנת בנתניה ולה סניף בשכונת יד אליהו בתל אביב-יפו בו נמצאים אולפני ההקלטות ושלוחת ההשאלה. משרתת את מנוייה בכל רחבי ישראל.

הספרייה יוצרת ומפיקה תוצרים נגישים במגוון תחומי תרבות: בתחום הספרות - יוצרת ומשאילה ספרים, כתבי עת, עיתונים בפורמט מוקלט, ספרים וכתבי עת בכתב ברייל, וספרים באותיות גדולות. בתחום הקולנוע וטלוויזיה - מפיקה פסקול מיוחד הכולל את פסקול הסרט המקורי יחד עם פסקול הכולל תיאור קולי של הנראה בסרט. בתחום התיאטרון - מנגישה הצגות בזמן אמת ("live"), כאשר המנגיש (הקריין) מתאר את המתרחש על הבמה, ומשלים לצופה העיוור, ששומע אותו באזניות, את הממד החזותי החסר. בתחום האמנות -כתיבת טקסט תיאורי נרחב הנותן סקירה מפורטת של כל מיצג, הנגשת טקסט התערוכה לכתב ברייל ואודיו, סיורי מגע – בהם ניתן לגעת ולחוש את פירטי המיצגים, בניית רפליקות או תמונות מובלטות של המיצגים המקוריים וזאת על-מנת שאדם המעוניין בכך יוכל לגעת בהן ללא חשש ועוד.

בתחום הנגשת המידע - הספרייה מציעה לחברות וארגונים את שרותיה בתחום הנגשת התוכן, הווה אומר המרה והנגשה של מידע טקסטואלי לפורמט קולי, כתב ברייל או אותיות גדולות, המותאמים ללקוחותיהם בעלי מוגבלות ראייה וקריאה. בשנת 2013 קיבלה פעילות הספרייה משנה תוקף בתחום הנגשת המידע באמצעות תקנות "הנגישות לשירות" (תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות תשע"ג 2013.

ליגת העל בכדורסל

ליגת העל בכדורסל (נקראת גם ליגת וינר בכדורסל או ליגת וינר סל לצורכי חסות מסחרית) היא הליגה הבכירה בכדורסל הגברים בישראל. בעבר נקראה "הליגה הלאומית" ובתקופה מאוחרת יותר "ליגה לאומית א'". הליגה מנוהלת על ידי מנהלת ליגת העל בכדורסל.

אלופת המדינה לעונת 2018/2019 היא קבוצת מכבי תל אביב. מכבי תל אביב היא הקבוצה היחידה המשתתפת בליגה מאז היווסדה.

מכבי תל אביב

מכבי תל אביב היא אגודת ספורט ישראלית השייכת למרכז מכבי וממוקמת בעיר תל אביב. האגודה, שהוקמה בשנת ה'תרס"ו – 1906 בשם "אגודת המתעמלים היהודים - הראשון לציון יפו", נחשבת לאגודה המובילה בישראל, ולזכות מחלקותיה זכיות רבות בתוארי אליפויות וגביעים מקומיים, ואף זכיות באליפויות אירופה ותחרויות בין לאומיות אחרות. לזכות ספורטאי האגודה מדליה אולימפית והישגים בין לאומיים נכבדים בענפים השונים, כולל השתתפויות במשחקים האולימפיים ומשחקי המכביה. בראשית שנות ה-60, נרשמה האגודה בספר הזהב של הקרן הקיימת לישראל.מאז 1970 ועד היום למעט שנת 1993 זכה המועדון לפחות באליפות אחת בארבעת הענפים המובילים בישראל (כדורגל, כדורסל, כדוריד וכדורעף).

האגודה מתחרה ב-16 ענפי ספורט אולימפיים - כדורגל, כדורסל, כדוריד, כדורעף, אתלטיקה קלה, ג'ודו, הרמת משקולות, התעמלות אמנותית, התעמלות מכשירים ואקרובטיקה, שחייה, היאבקות, טניס שולחן, אגרוף, כדורעף חופים, טריאתלון, וטרמפולינה. כמו כן, מפעילה האגודה קבוצת כדורגל אולמות שאינו ענף אולימפי. שתי המחלקות המובילות של האגודה, שכיום שייכות לבעלים פרטיים, הן מחלקות הכדורסל והכדורגל. מועדון הכדורסל של מכבי תל אביב הוא אחד ממועדוני הכדורסל המובילים באירופה וזכה בשישה גביעי אירופה. המועדון נמצא בראש טבלת הזכיות של כלל התחרויות המקומיות בישראל. מועדון הכדורגל של מכבי תל אביב הוא אחד המועדונים המובילים בישראל ומחזיק בשיא האליפויות (22) והזכיות בגביע (23). כמו כן זכה המועדון בגביע אסיה לאלופות פעמיים והוא המועדון הישראלי היחיד שהשיג הישג זה. המועדון הופיע פעמיים בשלב הבתים של ליגת האלופות. בעונת 2014 זכו מחלקותיה של האגודה בתוארי אליפות בכל אחת משלושת ענפי הכדור הפופולריים בישראל (כדורגל, כדורסל וכדוריד).

משרדי האגודה ופעילות חלק עיקרי ממחלקותיה מתרכזת במרכז הספורט הלאומי - הדר יוסף, לרבות אצטדיון האתלטיקה ואולם הספורט שבמתחם. קבוצת הכדורגל מארחת את משחקיה באצטדיון בלומפילד וקבוצת הכדורסל בהיכל הספורט ביד אליהו.

מכבי תל אביב (כדורסל)

מכבי תל אביב היא קבוצת כדורסל ישראלית שנוסדה בשנת 1932. זהו מועדון הכדורסל המעוטר ביותר בתולדות הכדורסל הישראלי ואחד מהידועים והמצליחים ביותר באירופה.

הקבוצה זכתה 53 פעמים באליפות ליגת העל הישראלית, 44 פעמים בגביע המדינה, 7 פעמים בגביע הליגה, 6 פעמים בגביע אירופה וכן פעם אחת בגביע הבין-יבשתי ומחזיקה בשיא התארים לקבוצת כדורסל בישראל. מכבי תל אביב היא הקבוצה היחידה בישראל ששיחקה בליגה הראשונה בכל עונותיה ומעולם לא ירדה לליגה השנייה.

מרכז רפואי רעות

המרכז הרפואי רעות (ע"ש ליכטנשטדטר) הוא מרכז לשיקום ומחלות ממושכות שנוסד בשנת 1961. הוא נמצא בשכונת יד אליהו ברחוב שדרות החי"ל 2 בתל אביב-יפו.

בבית החולים 300 מיטות, והוא הגדול מסוגו בתל אביב. הוא כולל מערך אשפוז יום ומרפאות שונות. בית החולים הוקם ומופעל על ידי "עמותת רעות - שרות נשים סוציאלי" המגייסת תרומות מרחבי העולם לתפעולו.

בית החולים הוקם כ'בית מרפא ע"ש ליכטנשטדטר' לטיפול בחולים כרוניים וסיעודיים, רובם קשישים ניצולי שואה, וכלל בתחילתו 44 מיטות. מנהל המרכז כיום הוא ד"ר דב אלבוקרק.

ספרי הגר"א

תורתו של רבי אליהו מווילנה הידוע בכינויו הגאון מווילנה התפרסמה דרך כתביו. בימי חייו לא פורסם בכתב דבר מכתביו (זולת החרמות על החסידות). מקור כתביו הרבים הוא ברשימות סיכומים של דבריו שפורסמו על ידי תלמידיו לאחר מותו. מיוחסים לו יותר משבעים חיבורים. הספר עלית קיר הנדפס בסוף עליות אליהו מפרט חמישים וארבעה מספריו.

קריית החינוך אורט סינגאלובסקי

קריית החינוך אוֹרט סינגאלובסקי היא בית ספר שש-שנתי הפועל בדרך הטייסים על הגבול בין יד אליהו לכפר שלם בתל אביב.

רחובות תל אביב-יפו

בעיר תל אביב-יפו יש כ-1,500 רחובות. חלק מרחובותיה ידועים בשל מאפייניהם הייחודיים בעיר ובישראל כולה, התחוללה בהם היסטוריה הקשורה בהתפתחות העיר, וחלקם אף הפכו לשם דבר בתרבות הישראלית כגון דיזנגוף, שינקין או אלנבי. ברחובות מסוימים, מצויים אתרים רבים בעלי חשיבות היסטורית, תרבותית או אדריכלית, כפי ששכיח בעיר מטרופולינית.

ערך זה מצביע על רחובותיה החשובים, הנודעים והראשיים של העיר.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.