ידידות

ידידות היא סוג של קשר בין אישי המתקיים בין שני אנשים או יותר, אשר מחבבים זה את זה ונהנים מחברתו של האחר. יחסי ידידות אינם כוללים רומנטיקה, או גילויי אהבה רומנטיים.

Friendship 2
ידידות יכולה לבוא לידי ביטוי במגע פיזי.
רוטשילד 1112
ידידות היא קשר בין אישי בני שני אנשים לפחות המחבבים זה את זה

הבחנה בין ידידות לקשרים זוגיים

בקרב ההמון, ידידות נחשבת כפחותה יחסית למונח "חברות" מבחינת עוצמת הקשר שהיא מבטאת. עם זאת, לעיתים משתמשים במילה כדי לתאר יחסי חברות שאינם רומנטיים. זאת משום שהמילה "חברות" בעברית משמשת גם כתיאור לקשר זוגי בין שני אנשים. קשרי זוגיות ללא מימוש של מיניות מכונים אפלטוניים.

ידידות במשפחה

ידידות משפחתית היא לרוב ידידות הדוקה יותר, מפאת קשר הדם ומזגם הדומה של בני המשפחה, במיוחד בין הורים לילדיהם. האהבה החוזרת של ילדים להוריהם היא פחותה מאשר האהבה של ההורים לילדיהם. יש המביאים דוגמה מהפסוק המובא בתנ"ך: "כרחם אב על בנים", פסוק המשקף את האהבה של אב לבן הגוברת על זו של בן לאביו.

ידידות בעולם החי

חלק מן היונקים והעופות עשויים לקיים קשרי ידידות זה עם זה. כמו כן, מתקיימים קשרי ידידות בין חיות מחמד לבעליהן. לעיתים, מתקיימים קשרי ידידות בין-מיניים, כגון בין חתול לכלב שגודלו בצוותא.

התלמוד הבבלי קובע כי מגדלי דבורים שנוטלים את הדבורים הנולדים, עליהם להשאיר שלושה דורות של דבורים, כדי שידידותם המשפחתית של הדבורים זה לזה תגרום להם להישאר בכוורת ולא לעזוב אותה[1].

ראו גם

לקריאה נוספת

  • הרב ישראל דנדרוביץ, מבחן הידידות בתוך קובץ עץ חיים (באבוב), גיליון ד, עמודים: רפט–שיא.
  • הרב ישראל דנדרוביץ, עזה כמות אהבה בתוך קובץ עץ חיים (באבוב), גיליון ה, עמודים: רצז-שטו.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ תלמוד בבלי, מסכת בבא בתרא פרק המוכר פירות.
אומבריה

אומבריה (באיטלקית: Umbria) הוא מחוז הררי באיטליה, בעמק נהר הטיבר. המחוז שוכן בחלק הפנימי של חצי האי האיטלקי בין רכסי הרי האפנינים. גבולות המחוז הם: בצפון-מערב - מחוז טוסקנה, במזרח - מחוז מארקה ובדרום - במחוז לאציו בדרום. מצפון לחבל נמצא מחוז אמיליה-רומאניה. שטח המחוז 8,456 קמ"ר ואוכלוסייתו מונה 834,000 תושבים. בירת המחוז היא העיר פרוג'ה.

המחוז קרוי על שם שבט האומברים אשר התיישבו באזור במאה ה-6 לפנה"ס. האומברים דיברו שפה קרובה לשפה הלטינית הקרויה "אומברית". על אף שהמחוז קרוי על שמם של האומברים שטחו של מחוז אומבריה שונה משמעותית משטחי האומברים מתקופת רומא העתיקה. כך לדוגמה, פרוג'ה, בירת המחוז, הייתה בימי הרומים שייכת לאטרוסקים ועד היום ניתן למצוא בה שרידים מרשימים מאותה התקופה.

סמל המחוז כולל את שלושת הנרות אשר מובלים ב"מרוץ הנרות" (Festa dei Ceri), בעיר גוביו, המתרחש כל שנה ב-15 במאי, מאז המאה ה-12, והמסתיים בריצה, כאשר הנרות נשמרים במצב ניצב. במעלה התלול של הר אינג'ינו (Ingino), שמתחתיו בנויה העיר.

גביע ערי הירידים

גביע ערי הירידים היה תחרות כדורגל אירופאית שהתנהלה בין השנים 1955 ו-1971. הטורניר היה רעיונם של ארנסט תומן השווייצרי, אוטורינו באראסי מאיטליה והמזכיר הכללי של התאחדות הכדורגל האנגלית, סר סטנלי רוס, כולם מאוחר יותר הפכו לראשי ארגון פיפ"א. כפי שניתן ללמוד משם הטורניר, הוא נועד לקידומן של ערי הירידים הבינלאומיות. משחקי ידידות נערכו באופן קבוע בין נבחרות מערי ירידים וממשחקים אלו הוקם הטורניר. הטורניר תחלה היה פתוח רק לנבחרות מערים שאירחו ירידים ולא הייתה שום משמעות למיקום בו סיימו בליגה המקומית של מדינתן. הטורניר היה מבוסס תחילה על עקרון "עיר אחת, נבחרת אחת" לפי לכל עיר מותרת קבוצה אחת בלבד. אחרי 1968 הטורניר איגד בתוכו קבוצות שסיימו כסגניות בליגה המקומית במדינתן וזכה לכינוי "גביע הסגניות". בשנת 1971 הטורניר הופסק והוחלף על ידי גביע אופ"א. זכייה בגביע ערי הירידים איננה מוכרת על ידי אופ"א כזכייה בגביע אופ"א.

הוקאיי (קייט בישופ)

קייט בישופ (באנגלית: Kate Bishop) היא דמות בדיונית של גיבורת-על המופיעה בחוברות הקומיקס האוונג'רס הצעירים ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Young Avengers #1 מאפריל 2005, ונוצרה על ידי הכותב אלן היינברג והמאייר ג'ים צ'ונג. היא הדמות הנשית הראשונה להשתמש בשם הקוד הוקאיי אחרי הוקאיי המקורי, קלינט בארטון.

קתרין אליזבת' בישופ היא בתו של תעשיין עשיר ממנהטן, אשר היה עסוק מדי לטפל במשפחתו לאחר מות אמה. לפיכך, קייט פיתחה אישיות עצמאית ועקשנית. חיי ההרפתקנות שלה החלו לאחר שהיא הותקפה קשות בסנטרל פארק, ולאחר תקופת טראומה קצרה החליטה לעבור אימוני קרב מאמצים כדי שהתקפות כאלה לא תחזורנה על עצמן. הוזמנה להצטרף לקבוצת האוונג'רס הצעירים לאחר שהפגינה כישורי קרב מרשימים ושחררה אותם מידי קאנג הכובש. לאחר שקפטן אמריקה ואיירון מן דורשים מקבוצת הצעירים להתפרק אם לא יבקשו את אישורם של הוריהם, קייט לוקחת אותם למחסן נטוש שהיה שייך לחברתו של אביה, והמקום הופך למאורתם הסודית.

בישופ נמצאת בקשרי ידידות קרובים עם סטאטור ופטריוט, חבריה לקבוצה. לאחר אירועי "אוונג'רס נגד אקס-מן", קייט חוברת לקלינט בארטון בהרצה מחודשת של כותרי "הוקאיי". השניים שומרים על מערכת יחסים של מורה/תלמידה, אם כי לא פעם מפגינים יכולת תחרותית.

הידרופיליות

הידרופיליות (מיוונית: ύδρο, הידרו – מים; φιλια, פיליה – ידידות, אהבה) מתארת את התכונה הפיזיקלית של מולקולה להיקשר למים: בהתאם לחוקי התרמודינמיקה, מולקולות הידרופיליות שואפות להיקשר למים ולכן הן מסיסות במים ובכל ממס קוטבי אחר.

התכונות האופייניות למולקולה (או חלק ממולקולה) הידרופילית, להיות טעונה או קוטבית ובדרך כלל בעלת יכולת ליצור קשר מימן, מאפשרות לה להתמוסס בקלות יחסית במים מאשר בשמן או בממסים הידרופוביים אחרים.

למולקולות סבון ולחלק מהליפידים קצה הידרופילי וקצה הידרופובי מה שגורם להן ליצור מיצלות בתוך מים באופן ספונטני.

אם החומר הידרופילי חזק, תגובת ההמסה עלולה להיות אקסותרמית (כמו גבס, חומצה גופרתית, חומצה חנקתית וסודה קאוסטית).

הרפובליקה העממית הרומנית

הרפובליקה העממית הרומנית (ברומנית: Republica Populară Română) הוא השם שניתן על ידי השלטונות המוסמכים לממלכת רומניה לאחר הדחתו של מיכאי הראשון, מלך רומניה, ב-30 בדצמבר 1947. השם הזה נשאר בתוקף עד 1965, כאשר שם המדינה שונה לרפובליקה הסוציאליסטית רומניה. תקופת קיומה של רומניה תחת שם זה מקבילה לתקופת שלטונו של גאורגה גאורגיו-דז'.

כתיב שם המדינה השתנה ב-1954 ל-"Republica Populară Romînă", בהתאם לשינוי בכללי הכתיב הרומני וב-1963 שונה בחזרה מאותן סיבות.

מהכרזת הרפובליקה ועד 1953 ההמנון הרשמי היה Zdrobite cătușe (אזיקים מנופצים) ולאחר מכן Te slăvim, Românie (אנו מהללים אותך, רומניה).

ב-4 בפברואר 1948 הרפובליקה העממית הרומנית חתמה עם ברית המועצות על ברית ידידות, שיתוף פעולה וסיוע בשם Tratat de prietenie, colaborare şi asistenţă mutuală dintre Uniunea Republicilor Sovietice Socialiste şi Republica Populară Română. הברית מנוסחת נגד האפשרות שגרמניה ובנות ברית העתידיות עלולות לתקוף את רומניה או את ברית המועצות.

ב-13 באפריל 1948 פורסמה חוקת רומניה 1948, חוקה המבוססת על חוקת רומניה 1923 עם תיקונים ושינויים ברוח חוקת ברית המועצות (1936).

הרפובליקה העממית הרומנית שינתה מיד את דגל רומניה וחזרה ושינתה אותו פעמיים נוספות.

טונגה

ממלכת טוֹנְגָה (בטונגאית: Puleʻanga Fakatuʻi ʻo Tonga) היא מדינת איים בדרום האוקיינוס השקט, בערך בשליש הדרך בין ניו זילנד לבין הוואי. היא נמצאת מדרום לסמואה וממזרח לפיג'י.

טורינו (כדורגל)

מועדון הכדורגל טורינו 1906, הידוע בשם המקוצר טורינו, הוא מועדון כדורגל מקצועני איטלקי מהעיר טורינו שבפיימונטה. המועדון הוקם ב-1906 על ידי קבוצת פורשים מיובנטוס, ובהם הנשיא אלפרדו דיק. ולאורך רוב שנות קיומו שיחק בליגה הבכירה של איטליה (כיום הסרייה א'). המועדון זכה שבע פעמים באליפות הסרייה א', האחרונה שבהן בעונת 1975/1976. הוא גם זכה חמש פעמים בגביע האיטלקי והגיע שמונה פעמים נוספות לגמר הגביע האיטלקי. ההישג הטוב ביותר של המועדון בטורניר אירופי היה העפלה לגמר גביע אופ"א בעונת 1991/1992. מבחינת הישגים מדורג המועדון במקום החמישי בכדורגל האיטלקי.

אחד האירועים הבולטים בהיסטוריה של המועדון הוא האסון האווירי בסופרגה ב-1949. באסון זה התרסק מטוס שהוביל את רוב הסגל ואנשי המשק של המועדון ממשחק ידידות מול בנפיקה ליסבון בפורטוגל. לא היו ניצולים מההתרסקות, ובסך הכל נהרגו 18 שחקנים וחמישה חברי הנהלה מלבד צוות המטוס ועיתונאים שליוו את המועדון. הקבוצה, שלפני האסון הייתה מהחזקות בעולם, נחלשה מאוד בעקבות האסון, ולא הצליחה לשחזר את יכולתה הטובה.שחקנים כמו בני בנאסיי עזבו את המועדון מפני דעתם השמאלנית כנגד ממשלת איטליה

לטורינו ואוהדיה יריבות ארוכת שנים עם יובנטוס. למרות היותה של יובנטוס קבוצה בעלת אוהדים רבים יותר באיטליה כולה - בעיר טורינו עצמה, טורינו היא השלטת. כאמור, טורינו התפלגה מיובנטוס דבר שהוסיף ליריבות. בשנת 1927 מנעה יובנטוס מטורינו זכייה בתואר. משחקי הדרבי של טורינו החלו כבר ב-1906 והם מכונים דרבי דלה מולה. במשחקי הדרבי אוהדי יובנטוס נוהגים לתלות שלט הלועג לאסון סופרגה מנגד אוהדי טורינו מקניטים אותם אודות אסון הייזל.

יואב קיש

יואב קיש (נולד ב-6 בדצמבר 1968) הוא חבר הכנסת מטעם מפלגת הליכוד המכהן גם כיושב ראש ועדת הפנים. בעבר כיהן גם כיו"ר ועדת הכנסת.

יחסי ארגנטינה–ישראל

בין ארגנטינה וישראל שוררים יחסי ידידות ויחסים דיפלומטיים שהחלו ב-31 במאי 1949.

יחסי ארצות הברית–ברוניי

יחסי ארצות הברית–ברוניי הם היחסים הבילטרליים הרשמיים, הפוליטיים, השיתופיים והמדיניים שבין ארצות הברית של אמריקה לבין אומת ברוניי. היחסים הדו צדדיים המשמעותיים של השתיים החלו בערך מהמאה ה-19. שתי המדינות חתמו על הסכם שלום, ידידות, מסחר וניווט בשנת 1850, שנותר בתוקף היום. ארצות הברית החזיקה בקונסוליה אשר בברוניי בין השנים 1865-1867.

יחסי הולנד–ישראל

בין מדינת ישראל והולנד מתקיימים יחסים דיפלומטיים מלאים החל משנת 1949, כאשר לישראל יש שגרירות רשמית בהאג, בעוד שלהולנד יש שגרירות רשמית ברמת גן, וכן משרד מידע בירושלים ו-2 קונסוליות כבוד בערים אילת וחיפה. בין שתי המדינות ישנם יחסי ידידות קרובים וחמים, ומתקיימים ביניהן יחסי תיירות ומסחר מפותחים, וכן שיתוף פעולה רחב בסוגיות פוליטיות שונות.

יחסי ישראל–מלטה

בין ישראל ומלטה מתקיימים יחסי ידידות במסגרת יחסיה של ישראל עם האיחוד האירופי.

בראשית 1964 ביקר דום מינטוף בישראל והצהיר שהיחסים בין ישראל למלטה יתחזקו כאשר מלטה תקבל את עצמאותה. יוסף בורג ייצג את ישראל בחגיגות העצמאות של מלטה בספטמבר 1964 והעריך שהיחסים בין המדינות יהיו טובים. בשנת 1970 קיים יוחנן מרוז, מנהל אירופה במשרד החוץ של ישראל שיחות עם מנהיגי מלטה והביע סיפוק מעמדת הנייטרליות שנקטה מלטה בסכסוך הישראלי ערבי. בתחילת 1972 הצהיר דובר ממשלת מלטה שיחסי מלטה עם ישראל הם מצוינים וכי מלטה לא תסכים לוותר על יחסיה עם ישראל תמורת סיוע כלכלי מארצות ערב. דום מינטוף שמר על יחסים טובים עם ישראל אך התלונן שצים אינה מתקנת אוניותיה במספנות במלטה. בשנת 1973 ניהל ראש ממשלת מינטוף מערכה נגד ישראל בפורומים בינלאומיים.

באוקטובר 1995 חוסל במלטה פתחי שקאקי - מייסד תנועת הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני על ידי שני מתנקשים, פעולה המיוחסת למוסד הישראלי.

באפריל 2005 חתמו סגן ראש הממשלה ושר החוץ דאז סילבן שלום ושר החוץ של מלטה, מיכאל פרנדו על הסכם שיתוף פעולה בתחום הבריאות והרפואה בין שתי המדינות. שלום אמר בטקס כי הוא מקווה שההסכם יסייע בהעמקת היחסים ושיתוף הפעולה בין שתי המדינות, במיוחד בתחום הכלכלי. למרות זאת לישראל אין שגרירות במלטה, אלא רק מחלקה העוסקת ביחסי שתי המדינות בשגרירות ברומא. למלטה יש שגרירות בתל אביב.

באוקטובר 2005 הציע ראש ממשלת מלטה, לורנס גונצי, לרשות הפלסטינית עזרה בבניית נמל מתקדם בעזה ובהקמת מתקן להתפלת מי ים. לדבריו, מתן עזרה מסוג זה יכול להפחית את המתח באזור.

ב-17 באוקטובר 2013 ביקר ראש ממשלת מלטה ג'וזף מאסקט בישראל ובמהלך הביקור נפגש עם נשיא המדינה דאז שמעון פרס. זה היה הביקור הרשמי הראשון של ראש ממשלת מלטה בישראל.

מיקרוצ'יפ (קומיקס)

מיקרוצ'יפ (באנגלית: Microchip, על שם מיקרוצ'יפ) הוא דמות בדיונית המופיעה בחוברות הקומיקס המעניש ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Punisher Vol.2 #4 נובמבר 1987, ונוצרה על ידי הכותב מייק ברון והמאייר קלאוס ג'נסן.

מיקרוצ'יפ הוא כינוי שהוענק לדייוויד לינוס ליברמן, האקר מחשבים אגדי שעסק בפריצה והונאה, עד שהונאה אחת גרמה לו להסתבך עם פושעי העולם האמיתי. הוא נכנס ל"פרישה" כאיש עסקים, עד שאחיינו - אשר ניסה ללכת בדרכו של לינוס - נרצח לאחר שפרץ למחשבו הפרטי של וילסון פיסק. כאשר חקר את רצח אחיינו, לינוס נפגש לראשונה עם המעניש, ונוצר שיתוף פעולה בין השניים. לינוס לא שימש רק כהאקר וחוקר סייבר עבור המעניש; הוא מסייע לו לנהל ולהלבין הון אותו הוא לוקח מקורבנותיו, צייד את הבית הבטוח שלו, הסיע אותו למשימות "מיוחדות" והשיג עבורו תחמושת וציוד. לאורך זמן, חלקים גדולים יותר מההיסטוריה של לינוס נחשפו. לפני שנולד, אביו אולץ ליצור כלי נשק בניגוד לרצונו בעברו, אחותו היא עקרת בית מאושרת בלורדייל, ויש לו בן מחוץ לנישואים בשם לואיס פרוהייק, שנהרג בעת שניסה לעזור למעניש בעסקת חילופי שבויים. לינוס הוכיח כי הוא מסוגל להילחם גם בכוחות עצמו, ופעל נגד שכנו החדש, אשר היה עוסק בהונאה באמצעות "צדקה". משקלו תמיד נחשב לבעיה, והוא איבד את זרתו השמאלית, אותה הקינגפין שלח למעניש כדי להתגרות בו.

במהלך סדרת הספין-אוף "המעניש: אזור מלחמה" משנת 1992, לינוס הלך לפסיכיאטר ושיחק בתיאטרון כחלק מהטיפול. כאשר המעניש מגלה זאת, נוצר סכסוך בין השניים ולינוס יורד למחתרת. הוא מפתח ידידות עם מיקי פונדוזי, חייל מאפיה שהמעניש גייס לצידו. השניים עבדו יחדיו במשימות שונות, ביניהן הסתננות לארגון האימפריה הסודית. לאחר מותו לכאורה של המעניש, לינוס ופונדוזי מוצאים עצמם ברחוב, כאשר רכב המילוט שלהם מוקף על ידי המשטרה. כאשר לינוס מסרב להרוס את הרכב ולהרוג שוטרים חפים מפשע, פונדוזי עוזב אותו. באמצע קרב יריות בין לינוס למעניש, לינוס נהרג כאשר סוכן S.H.I.E.L.D. העריק דרק סמולס ירה רקטות לעבר הבית הבטוח בו הסתתר. במהלך אירוע שלטון אפל, הברדס הקים לתחייה את לינוס, והציע להחיות את בנו אם יעזור לו נגד המעניש. לינוס שולח את מגאטאק לתקוף את הנרי, האקר ועוזרו של המעניש. לאחר שהמעניש נתפס, לינוס הורג את ג'. וו. ברידג' על מנת להחיות את משפחתו שלו ואת משפחתו של המעניש. המעניש מסרב, ומשתמש בלהבותיו של פיירבראנד כדי לשרוף את משפחתו ואת בנו של לינוס.

זמן מה לאחר מכן, המעניש חזר לניו יורק ונשבע לנקום בלינוס על רצח ברידג'. לינוס, השבוי באחוזתו של ג'יגסו, מקבל ביקורים מסטיוארט קלארק, ג'יגסו השני - בעברו, אחד מעוזריו של המעניש, שהחליט לבגוד במעניש לאחר שהוא גרם להרג חברתו. כאשר המעניש מגיע, ג'יגסו מאפשר לו להרוג את לינוס על ידי חיתוך גרונו.

דמותו של מיקרוצ'יפ עובדה למגוון מדיות נוספות. את דמותו בסרט הלייב אקשן "המעניש: אזור מלחמה" גילם השחקן ווין נייט. בסדרה "ספיידרמן: סדרת האנימציה" דיבב אותו השחקן רוברט אקסלרוד, ובעברית דובב על ידי הראל קלמרו. את דמותו של מיקרו בסדרת הלייב אקשן "המעניש", המתרחשת ביקום הקולנועי של מארוול מגלם השחקן אבון מוס-בכרך. דמותו של מיקרו אוזכרה בסדרה "סוכני S.H.I.E.L.D.", המתרחשת גם היא ביקום הקולנועי של מארוול, כאחד מאנשי הקשר של סקיי.

משחק ידידות

משחק ידידות הוא שם כולל למשחק בספורט קבוצתי שאינו מתנהל במסגרת תחרותית אלא על פי הסכמה הדדית בין קבוצות או בין נבחרות, הן ברמה המקומית והן ברמה הבינלאומית.

בדרך כלל, משחקי ידידות נערכים כהכנה לקראת משחקים במסגרת תחרותית, ומשמשים את מאמני הקבוצות כדי לבחון שחקנים ושיטות משחק. במשחקי ידידות רשאיות הקבוצות, אם הוסכם על כך ביניהן, לחרוג מכללי ההחלפות הרגילים או לשתף שחקנים שאינם רשומים באופן רשמי כשחקני הקבוצה, כדי לאפשר שיתוף של שחקנים רבים במהלך המשחק. יש משחקי ידידות המשמשים גם לצורך העלאת תרומה למטרה משותפת מההכנסות.

משחקי ידידות בינלאומיים מוכרים כמשחקים רשמיים לצרכים סטטיסטיים אם הם עומדים בתנאים מסוימים. למשל, פיפ"א (הפדרציה הבינלאומית לכדורגל) קבעה שרק משחקים בין הנבחרות הלאומיות הבכירות מוכרים על ידה כמשחקים רשמיים, ובתנאי שלא התבצעו יותר מ-6 חילופים בכל נבחרת. להתאחדויות לאומיות יש כללים משלהן, וייתכן מצב שהתאחדות אחת מכירה במשחק ידידות כמשחק רשמי אך יריבתה במשחק אינה מכירה בו. ההתאחדות לכדורגל בישראל היא בין הליברליות בנושא זה, ומכירה במשחקים של הנבחרת האולימפית עד 1988, ובמשחקים נגד נבחרות אולימפיות, נבחרות משנה ונבחרות צעירות כמשחקים רשמיים.

נבחרת איסלנד בכדורגל

נבחרת איסלנד בכדורגל (באיסלנדית: Íslenska karlalandsliðið í knattspyrnu) היא נבחרת הכדורגל הלאומית של איסלנד. הנבחרת העפילה לראשונה לטורניר גמר בינלאומי ביורו 2016, בו הגיעה לרבע הגמר. בקיץ 2017 העפילה איסלנד למונדיאל 2018 לראשונה בתולדותיה.

הדירוג הנוכחי של נבחרת איסלנד ברשימת הדירוג של פיפ"א, הוא המקום ה-41 בעולם, נכון ל-19 בספטמבר 2019 - ירידה של 5 מקומות לעומת דירוג קודם. דירוג השיא 18 נמדד לראשונה בפברואר 2018, והדירוג הנמוך ביותר 131 נמדד לראשונה באפריל 2012.

אחד המשחקים הידועים של הנבחרת הוא משחק ידידות שקיימה נגד אסטוניה ב-24 באפריל 1996 בטאלין, אסטוניה. במהלך המחצית השנייה של המשחק, איידור גודיונסון נכנס כמחליף לאביו ארנור. אירוע זה נחשב לפעם הראשונה שאבא ובנו שיחקו יחד באותו משחק בינלאומי.

נבחרת אנדורה בכדורגל

נבחרת אנדורה בכדורגל היא נבחרת הכדורגל הלאומית של אנדורה.

אנדורה היא אחת מנבחרות הכדורגל הצעירות בעולם. משחקה הרשמי הראשון התקיים בשנת 1996, נגד אסטוניה. במשחק הביסה אסטוניה את אנדורה בתוצאה 6:1.

הדירוג הנוכחי של נבחרת אנדורה ברשימת הדירוג של פיפ"א, הוא המקום ה-139 בעולם, נכון ל-19 בספטמבר 2019 - ירידה של 3 מקומות לעומת דירוג קודם. דירוג השיא 125 נמדד לראשונה בספטמבר 2005, והדירוג הנמוך ביותר 206 נמדד לראשונה בדצמבר 2011. אנדורה ניצחה עד כה רק ארבעה משחקים, ואת ניצחונה הראשון היא השיגה בשנת 2000, כשניצחה את בלארוס במשחק ידידות בתוצאה 2:0.

במסגרת מוקדמות יורו 2008 ויורו 2016 שיחקה אנדורה באותו הבית עם נבחרת ישראל בכדורגל.

סרט חבר'ה

סרט חבר'ה (באנגלית: Buddy Film) היא סוגה קולנועית בה הגיבור יוצר או מקיים קשר של רעות עם גיבור אחר, כשהקשר מוביל את שניהם לתובנות חדשות על חייהם. המונח נטבע בשנות השישים ובתחילת שנות השבעים, בזכות הפופולריות של כמה וכמה סרטים, שבמרכזם קשרי ידידות, אחווה או רעות בין גברים. כיום משמש המונח גם לציון סרטים שבמרכזם קשרים שכאלה בין נשים.

פרס וולף

פרס וולף הוא פרס המוענק בישראל, מאז שנת 1978, לאנשי מדע ולאמנים נודעים מכל רחבי העולם, "בעד הישגיהם למען האנושות ולמען יחסי ידידות בין העמים, בלי הבדל אזרחות, גזע, צבע, דת, מין או השקפה פוליטית".מדי שנה מוענקים חמישה פרסים בתחומים הבאים:

במדע ניתן הפרס בתחומים: חקלאות, כימיה, מתמטיקה, רפואה ופיזיקה.

באמנות ניתן הפרס בתחומים: אדריכלות, מוזיקה, ציור ופיסול.הפרס בכל תחום הוא בסך מאה אלף דולר, והזוכים נבחרים על ידי ועדות מומחים בינלאומיות, המתמנות מדי שנה בכל אחד מתחומי הפרס. מאז שנת 1978, הוענקו למעלה משלוש מאות פרסים למדענים ואמנים מובילים מהעולם. פרס וולף נחשב לשני ביוקרתו לאחר פרס נובל, כאשר למעלה משליש מזוכי הפרס, בתחומים המקבילים, זכו לאחר מכן גם בפרס נובל. בתחומים בהם לא מחולק פרס נובל, פרס וולף הוא מהמובילים בעולם.[דרוש מקור]את הפרס מעניקה "קרן וולף", שנוסדה בשנת 1975 על ידי ד"ר ריקרדו וולף, ממציא, דיפלומט ונדבן, ואשתו, פרנסיסקה סובירנה-וולף (1900–1981) אשר תרמו 10 מיליון דולר לשם הקמת הקרן. במשך השנים נתרמו סכומים נוספים לקרן. כללי הענקת הפרס קבועים בחוק קרן וולף, שאושר בכנסת בשנת 1975. לפי החוק, ישמש שר החינוך והתרבות בתפקיד יושב ראש מועצת הקרן, והקרן תהיה נתונה לביקורת מבקר המדינה.

נוסף לפרס וולף, מעניקה קרן וולף גם פרסי מצוינות למדענים ואמנים ישראליים; מלגות לסטודנטים מצטיינים הלומדים לקראת תואר שלישי במוסדות להשכלה גבוהה בישראל; ומקיימת פעילויות חינוכיות להנגשת הזוכים ותחומי הזכייה שלהם לקהל הרחב.

שלום

שָׁלוֹם הוא מצב של יחס דיפלומטי בין מדינות והוא הניגוד של מצב המלחמה או האויבות. במצב של שלום, היחסים בין שתי מדינות או יותר אינם כוללים עימות אלים ובין הצדדים שוררת הסכמה (בכתב או בעל פה) ליישב כל מחלוקת שתתגלה ביניהם בהתדיינות ובמשא ומתן ולא באמצעות הפעלת כוח וכפייה.

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.