יגאל מוסקו

יגאל מוסקו  (נולד ב-11 בפברואר 1965) הוא עיתונאי ישראלי, כתב בחברת החדשות.

יגאל מוסקו
לידה 11 בפברואר 1965 (בן 54)
מדינה ישראל
מעסיק ערוץ 2

ביוגרפיה

מוסקו נולד בשנת 1965 בבאר שבע. בצה"ל שירת כלוחם בחטיבת הנח"ל, כקצין ומפקד בבית ספר למ"כים וכמפקד היאחזות. במילואים שירת כקצין חי"ר, והשתחרר בדרגת רב-סרן.

מוסקו החל את פועלו העיתונאי החל ב-1990 במקומון הירושלמי כל העיר. במסגרת עבודתו ערך חשיפה ראשונה של סיירת רימון שפעלה כיחידת חיסול בעזה בשנות השבעים[1] וחשיפה ראשונה של המבצע המוטס להעלאת יהודי אתיופיה מסודאן בשנות השמונים. כמו כן, הרבה לכתוב על דמויות השוליים של ירושלים וסביבותיה, שוכני מערות, ומוכי סינדרום ירושלים. בכתבה אחת[2] לדוגמה, תיאר את חוויותיו כשהתחזה במשך שבוע לחסר בית ברחובות העיר וקיבץ נדבות. לצד עבודתו בעיתון, מוסקו היה כתב בתוכנית "יומן" בערוץ 1.

בשנים 1998 -2004 היה כתב המוסף "7 ימים" של "ידיעות אחרונות". במסגרת עבודתו זו התמחה מוסקו בכניסה לחברות סגורות ובתיאור הדינמיקה הפנימית שלהן. כך, פעל בצוללת של חיל הים ("שבועיים מתחת לים בצוללת של חיל הים", אוקטובר 2000), ב"כת הנחש", עדת מעריציו של לוכד הנחשים יעקב סלע, שנרצח על ידי אחד מהם (כתבה שפורסמה ב-13 בספטמבר 2002) ובמחלקה הסגורה בבית החולים לחולי נפש אברבנאל (כתבה שפורסמה ב-12 בדצמבר 2003).  

בין 2004 ל-2010 היה כתב התוכנית "עובדה" בערוץ 2. מאז 2011 כתב התוכנית "אולפן שישי" בחברת החדשות[3][4].

מוסקו למד סוציולוגיה ותולדות האמנות באוניברסיטה העברית בירושלים.

כתבות בולטות

במסגרת "עובדה"

 • המעבדה הניידת - על חוקרי זירות הרצח והמחיר הנפשי שהם משלמים (2004)
 • הגירוש הגדול - 34 שעות בתוך מתחם נרקומנים בדרום תל אביב (2004)
 • הלב - מבצע השתלת איבריו של ילד פלסטיני שנורה על ידי חיילי צה"ל בחמישה ילדים ישראליים (2005)
 • חסד אחרון ופרידה - בה ליווה את הנוטים למות בהוספיס של בית החולים תל השומר (2007)
 • המסע לחיים של יסמין פיינגולד - סיפורה של השייטת שטבעה בירקון (2009)

במסגרת אולפן שישי

 • עגולשון שחור גחון – כתבה על גילוי צפרדע שנחשבה נכחדת (2011)
 • האחים שלא שבו מהקרב – סיפורם של אפרים ודדי ישראלי שנפלו במלחמת יום הכיפורים (2012)
 • המצוד אחר "החלקיק האלוהי" – על פעילותו של מאיץ החלקיקים בז'נבה (2012)
 • שתי כתבות במהלך מבצע צוק איתן: ראיון עם רדה פומרנץ, קצינת הנפגעים המיתולוגית של צה"ל ששכלה את בנה; תיעוד מקיבוץ נירים בזמן נפילת פצמ"ר שהרג שניים מחברי הקיבוץ (2014)
 • רחוב הרפאים בחברון – על רחוב השוהאדה והילד האחרון שנותר בו (2015)
 • האיש שידע הכל - ראיון ראשון עם עמוס לוינברג, "הקב"ר המזמר", קצין המודיעין שחשף בשבי הסורי את סודות המודיעין של צה"ל (2016)
 • הישראלים שחיים בקומונות אהבה חופשית בפורטוגל (2017)

במסגרות אחרות

הערות שוליים

 1. ^ יגאל מוסקו, סיירת רימון, כל העיר, 30 ביוני 1995
 2. ^ יגאל מוסקו, חיי כהומלס, כל העיר, 17 בפברואר 1995
 3. ^ אמילי גרינצווייג‏, יגאל מוסקו מצטרף ל"אולפן שישי", באתר וואלה! NEWS‏, 21 במרץ 2011
 4. ^ סרטונים תוכניות קשת: עובדה > נבחרת > יגאל מוסקו, באתר mako
אש קודש (מאחז)

אש קודש הוא מאחז בעמק שילה, חלק מיישובי גוש שילה. זהו יישוב קהילתי חקלאי שנישא לגובה של 830 מטר בסמוך לעמק שילה, מוקף בכרמים ובשטחים חקלאיים.

גדליה משה גולדמן

רבי גדליה משה גולדמן (כ"ו באייר תרמ"ז, 21 במאי 1887 - כ"ד בחשוון תש"י, 16 בנובמבר 1949) היה האדמו"ר החמישי מזוויהל.

הכוחות המיוחדים של צבא ארצות הברית

הכוחות המיוחדים של צבא ארצות הברית "הכומתות הירוקות" (United States Army Special Forces "the Green Berets") הוא השם של יחידות הכוחות מיוחדים בזרוע היבשה של צבא ארצות הברית המתמחים בפעולות קומנדו ולוחמה זעירה. יחידות אלו נחשבות יחידות עילית בצבא ארצות הברית.

המרכז לבריאות הנפש שער מנשה

המרכז לבריאות הנפש שער מנשה הוא בית חולים פסיכיאטרי בקרבת פרדס חנה-כרכור. בית חולים זה הוא המוסד הרפואי הגדול ביותר בישראל לחולי נפש. מטופלים בו מבוגרים מגיל 18 ומעלה. מנהלו של בית החולים הוא ד"ר אלכסנדר גרינשפון.

יעקב עמר

יעקב עמר הוא קצין בצה"ל במילואים בדרגת אלוף-משנה, אשר פיקד על גדוד 51, וחטיבת ירושלים.

יצחק אהרונוביץ'

יצחק אהרונוביץ' (נולד ב-22 באוגוסט 1950), הוא יו"ר תעש מערכות בע"מ ויו"ר חברת הבת של החברה עשות אשקלון. בעבר כיהן, בין היתר, כחבר הכנסת מטעם סיעת ישראל ביתנו, השר לביטחון פנים וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני בממשלת ישראל, כסגן מפכ"ל משטרת ישראל וכמפקד משמר הגבול.

כוחות מיוחדים

כוחות מיוחדים (הידועים גם בשם כוחות קומנדו) הם חלק ממערך הכוחות הצבאי. חייליהם מיומנים ביותר והכשרתם ארוכה וקשה. פעולות קומנדו כוללות: איסוף מודיעין מעבר לקווי האויב, התנקשויות, פגיעה בתשתיות (מסילות ברזל, מפעלים, קווי תקשורת, נמלים, נמלי תעופה, מחסנים וכו'), מארבים וכו'. במלחמה לפעמים מסופחות יחידות קומנדו לכוחות הרגליים ופועלות איתם כגוף אחד.

לרוב, הכוחות המיוחדים מצוידים בכלי נשק וציוד ברמה גבוהה, לעיתים קרובות ציוד שונה משל יחידה סטנדרטית בצבא.

כל העיר

כל העיר הוא מקומון ירושלמי שראה אור לראשונה ב-1979. המקומון היה הראשון מרשת שוקן, שהייתה לרשת המקומונים הראשונה בישראל.

לילי קוסאשווילי

לילי קוסאשווילי (בגאורגית: მადონა ქოსაშვილი, מדונה כּוֹסאשווילי; 1949 בגאורגיה – 11 בדצמבר 2017) הייתה טבחית, אמו של הבמאי דובר קוסאשווילי, שלוהקה על ידו כשחקנית קולנוע בסרטו "חתונה מאוחרת".

מעלה רחבעם

מעלה רחבעם הוא מאחז בהליכי הסדרה בגוש עציון, על הגבול בין מדבר יהודה להרי יהודה. היישוב נמצא בקו המתאר של היישוב כפר אלדד ונמצא בסמוך לו, במרחק קילומטר אחד. מוניציפלית, היישוב שייך למועצה אזורית גוש עציון.

היישוב מנציח את שמו של רחבעם זאבי שהיה מתומכי ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון ונרצח על ידי מתנקש פלסטיני.

משה עברי-סוקניק

משה עברי-סוקניק (נולד ב-1949) הוא איש שריון, אלוף בצה"ל ובעל עיטור העוז שהיה בין היתר מפקד הגיס הצפוני, מפקד זרוע היבשה ונספח צבאי בארצות הברית.

משפחת רוטשילד

משפחת רוֹטשילד היא שושלת בת שבעה דורות של בנקאים יהודים המפוזרים באירופה. מייסדי השושלת הם מאיר אנשל רוטשילד (1744–1812) ואשתו גיטל (שנאפר) רוטשילד (1753–1849). במהלך המאה ה-19 הייתה משפחת רוטשילד למשפחה העשירה באירופה, לאחר שתי מלחמות העולם ירד ערכה. ממשיכי השושלת הם בני הזוג בנג'מין ואריאן דה רוטשילד, שהונם נאמד בכ-4 מיליארד אירו.

עבד אל-קאדר אל-חוסייני

עבד אל-קאדר אל-חוסייני (בערבית: عبد القادر الحسيني, 1907 - 8 באפריל 1948), מנהיג הכוחות הערבים באזור ירושלים במלחמת העצמאות. נהרג במהלך קרבות הקסטל.

עכובית הגלגל

עכובית הגלגל (שם מדעי: Gundelia tournefortii, מוכר בעברית גם בשם הערבי "עַכּוּבּ") הוא צמח בעל פרחים וקוץ ממשפחת המורכבים.

גובהו של הצמח כ-25–45 ס"מ. הפרחים יושבים על קרקפות הנישאות בראשי הגבעולים. צבע הפרחים צהוב-סגלגל. הצמח נחשב לדוגמה קלאסית ל"צמח-גלגל". צמח-גלגל הוא צמח שכולו, כיחידה אחת, מתגלגל ברוח להפיץ את זרעיו, כלומר, שיחידת התפוצה שלו היא הצמח השלם (פרט לחלקיו התת-קרקעיים הרב-שנתיים).

בישראל, פורחת העכובית בחודשים מרץ-מאי.

עמוס לוינברג

עמוס לוינברג (נולד ב-1949) שימש קצין בינה רשתית (קב"ר) ביחידה 848 (שמה שונה מאז ל"יחידה 8200") ששהה במוצב החרמון בתחילת מלחמת יום הכיפורים, נשבה יחד עם 31 מחיילי המוצב, בעת שכוחות צנחנים סורים כבשו את המוצב, וסיפק לשוביו מידע סודי רב על צה"ל. זכה עקב כך לכינוי "הקב"ר המזמר".

פורט בראג

פורט בראג (באנגלית: Fort Bragg) הוא בסיס צבאי של צבא ארצות הברית המשתרע על פני המחוזות קאמברלנד והוק ומחוז הרנט, ובקרבת הערים פאייטוויל וספרינג לייק במדינת צפון קרוליינה בארצות הברית. הבסיס קרוי על שמו של גנרל בראקסטון בראג, אשר פיקד על כוחות בצבא הקונפדרציה במלחמת האזרחים האמריקנית.

הבסיס ידוע כמרכז להכשרתם ואימונם של הכוחות המוטסים והמוצנחים האמריקניים ובהם הדיוויזיה המוטסת ה-82‏ של הצבא וכן כמרכז ההכשרה של הכוחות המיוחדים של צבא ארצות הברית. בבסיס ישנו מרכז ההכשרה ללוחמה מיוחדת על שם ג'ון קנדי, וכמו כן הוא משמש משכנם של הקורפוס המוטס ה-18, וכוח דלתא. בשנת 2011 הנשיא ברק אובמה בחר לציין את סיום המלחמה בעיראק ואת חזרתם של כוחות צבא ארצות הברית מעיראק בבסיס זה.

פרשת הקלטת הלוהטת

פרשת הקלטת הלוהטת הוא הכינוי שנתנה יעל דן לפרשה משנת 1993 בה טען חבר הכנסת בנימין נתניהו, במהלך מסע הבחירות שלו לראשות הליכוד, שבו התמודד מול דוד לוי, מול בני בגין ומול משה קצב, כי גורמים בליכוד מנסים לסחוט אותו באיומים.

רוואבי

רוואבי (בערבית: روابي; מילולית: "גבעות") היא עיר פלסטינית באזור השומרון ברשות הפלסטינית. זו העיר המתוכננת הראשונה והיחידה ברשות הפלסטינית. בנייתה החלה בשנת 2009 ובשנת 2015 הסתיימו העבודות על שתי שכונות ראשונות בעיר, והן החלו להיות מיושבות.

רפי גינת

רפי גינת (נולד ב-25 בפברואר 1949) הוא מנכ"ל ערוץ 10 לשעבר, עיתונאי, זמר, מפיק, איש תקשורת, מגיש טלוויזיה ורדיו ישראלי. עורכו לשעבר של העיתון "ידיעות אחרונות".

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.