יאיר שלג

יאיר שלג (נולד ב-18 בספטמבר 1964) הוא עיתונאי וסופר ישראלי, חוקר במכון הישראלי לדמוקרטיה בתחום דת ומדינה.

יאיר שלג
לידה 18 בספטמבר 1964 (בן 55)
מדינה ישראל  ישראל

ביוגרפיה

נולד בבת ים כיאיר זילברשלג. למד בישיבה התיכונית "אדר"ת" ובמדרשיית נעם ולאחר מכן בישיבת ההסדר הר עציון. הוא בעל תואר ראשון בהיסטוריה של עם ישראל מהאוניברסיטה העברית בירושלים ודוקטורנט בתוכנית ליהדות זמננו באוניברסיטת בר-אילן.

כעיתונאי עבד בירחון "נקודה", במוסף "הארץ" ובמקומון הירושלמי "כל העיר". בשנת 1999 מונה לחבר מערכת "הארץ", ובו הוא כותב על ענייני יהדות ובפרט על עניינים הנוגעים לציונות הדתית ולחרדים. בין השנים 2008-2006 היה חבר הנהלת מערכת "הארץ". כיום הוא כותב בעמוד המאמרים של העיתון, בנושאים שונים הנוגעים לחברה הישראלית והעם היהודי.

בשנת 2000 פרסם ספר בשם "הדתיים החדשים", שחקר מגמות חדשות בקרב החברה הדתית בישראל. טענתו המרכזית של הספר היא כי הציבור הדתי על גווניו השונים מושפע השפעה עמוקה מן החילוניות המודרנית של כלל החברה בישראל, וההשפעה הזאת מעצבת "דתי חדש". לדבריו כל המגזרים הדתיים, ובכללם החרדים, הם מערביים יותר, מודרניים יותר, וחשים תחושת השתייכות למדינה ולחברה והזדהות רבה יותר משחשו בעבר.

בשנת 2003 החל לעבוד במכון הישראלי לדמוקרטיה בתפקיד חוקר בכיר בתחום דת ומדינה.

בשנת 2010 פרסם ספר נוסף: "מעברי ישן ליהודי חדש: רנסאנס היהדות בחברה הישראלית". הספר מבקש להתחקות אחר ההתחדשות היהודית בחברה הישראלית, למפות את מגוון ההיבטים של תופעת זו ולתאר את התפתחותה השיטתית וההדרגתית. שלג בספרו מצביע על שני נתיבים מרכזיים ברנסאנס היהדות: האחד אינטלקטואלי באופיו ומתאפיין בזיקה אל היהדות כתרבות, ואילו השני רוחני יותר בהשוואה אליו, ומתבטא בחיפוש אחר חוויה אותנטית ורליגיוזיות.

מתגורר בירושלים, היה נשוי לעיתונאית במבי שלג (עורכת "ארץ אחרת") עד פטירתה ב-2016, ואב לשלושה ילדים. בשנת 2018 נישא בשנית לבתו[דרושה הבהרה] של הרב עדין אבן ישראל (שטיינזלץ).

כיום כותב שלג במוסף שבת של עיתון מקור ראשון.

פרסומים נבחרים

  • רוח מדבר: סיפורו של יהושע כהן, משרד הביטחון - ההוצאה לאור, 1998
  • הדתיים החדשים: מבט עכשווי על החברה הדתית בישראל, כתר, 2000
  • השפעת העלייה מצפון אמריקה על החיים האורתודוקסיים בישראל, הוועד היהודי-אמריקני ומרכז ארגוב, 2000
  • מעברי ישן ליהודי חדש: רנסאנס היהדות בחברה הישראלית, הספרייה לדמוקרטיה, המכון הישראלי לדמוקרטיה, 2010
  • בעריכתו: ממשגיח הכשרות לנהג הקטר? הציונות הדתית והחברה הישראלית, המכון הישראלי לדמוקרטיה, 2019

קישורים חיצוניים

ממאמריו
אלג'יר

אלג'יר (בערבית: أَلْجَزَائِر, תעתיק מדויק: אלְגַ'זָאאִר, תרגום: האיים; בברברית: ⴷⵣⴰⵢⴻ; בצרפתית: Alger) היא עיר הבירה והעיר הגדולה ביותר של אלג'יריה. העיר ממוקמת על חופו הדרומי של הים התיכון. בשנת 2008 מנתה אוכלוסיית אלג'יר 2,159,051 תושבים ובאזור המטרופוליטני התגוררו 3,311,976 איש בשנת 2007.

גבעת אורנים (ירושלים)

גבעת אורנים היא שכונה בדרום מרכז ירושלים הגובלת בשכונות קטמון, רסקו, סן סימון וקריית שמואל. האוכלוסייה בשכונה היא ברובה דתית לאומית וחילונית.

גבעת המטוס

גבעת המטוס היא גבעה בגובה 813 מטר מעל פני הים הנמצאת בדרום ירושלים, מדרום לקו הירוק, ליד בית צפאפא וצפונית מערבית למנזר מר אליאס. הגבעה נקראת על שם מטוס פוגה מגיסטר שנפל במקום ב-6 ביוני 1967, ביום השני לקרבות מלחמת ששת הימים וטייסו סגן דן גבעון נהרג. "גבעת המטוס" הוא גם שמו של אתר קראוונים לעולי אתיופיה שהוקם במקום. שטח מתחם הקראוונים הוא כ-170 דונם. גבולות המתחם הם תלפיות בצפון, דרך חברון במזרח, גילה בדרום ובית צפאפא במערב.

גוש אמונים

גוש אמונים היא תנועה חברתית דתית-לאומית שקמה אחרי מלחמת יום הכיפורים הפועלת לחידוש ההתיישבות הישראלית ביהודה ושומרון, בגולן בנגב ובגליל ובעבר גם בחבל עזה ובסיני. התנועה קמה מתוך רגש דתי בעיקרו, אך בשנותיה הראשונות סחפה בהתלהבותה גם חילונים רבים, רובם חברים בהתיישבות העובדת ("חוג עין ורד").

דב בער פרידמן

רבי דב בער פרידמן (שמו ברומניה: Dov Beer Friedman‏ 1822–1877, י"ג בכסלו תרל"ו) היה בנו של רבי ישראל פרידמן מרוז'ין. כיהן כאדמו"ר בחוש, בסקולן ובלאובה. פרישתו מתפקיד זה בשנותיו האחרונות והאירועים שנלוו אליה עוררו סערה בקרב התנועה החסידית.

הבתולה מלודמיר

חנה רחל ורברמאכר (בכתיב יידי: ווערבערמאכער; תקס"ו, 1805 – כ"ב בתמוז תרמ"ח 1 ביולי 1888), בת ר' מאניש, הידועה כבתולה מלודמיר (די לאדמירער מויד), הייתה אישה יהודייה שהשתייכה לתנועת החסידות וסיגלה לעצמה גינוני אדמו"רות.

העלייה מברית המועצות לשעבר בשנות ה-90

העלייה לישראל מברית המועצות לשעבר, או מחבר המדינות העצמאיות, בשנות ה-90 של המאה ה-20 החלה למעשה עוד בסוף שנות ה-80 עם פתיחת שעריה של ברית המועצות בעידן שלטונו הליברלי של מיכאיל גורבצ'וב. קצב העלייה לא היה אחיד, ורוב העולים הגיעו בתחילת שנות ה-90. במהלך העלייה עלו מאות אלפים לישראל, עד שבתחילת שנת 2000 הגיע העולה המיליון (על אף שבפועל ברית המועצות כבר לא התקיימה).

התבוללות

התבוללות של יהודים הוא תהליך של הטמעות תרבותית וחברתית של יהודים בקרב גויים הסובבים אותם. סוג זה של התבוללות נקרא לפעמים "התבוללות התנהגותית" (אקולטורציה), גם ללא אובדן הזהות היהודית. במקרים בהם ההתבוללות הגיעה לאבדן מוחלט של הזהות הלאומית, התהליך נקרא גם "התבוללות מבנית".פעולת ההתבוללות כוללת בתוכה מספר מרכיבים: מתבולל בדרך כלל זונח קודם לכן חלק מהאפיונים והערכים של "חברת-האם" שבה הוא גדל, למד והתחנך, ומאמץ לעצמו נורמות, ערכים ומנהגים תרבותיים של החברה או העמים שבקרבם חי בדרך כלל כמיעוט. לאחר מכן מגיעה ההתערות בחברה הסובבת, ובעקבותיה יכול להתרחש בחלק מהמקרים גם אובדן של הזהות האתנית-הלאומית באמצעות התרחקות מוחלטת מן הקהילה והדת, המרת הדת או בחלק גדול מהמקרים, בנישואי התערובת.

תבחין נפוץ להתבוללות הוא בנישואי תערובת. לפי קריטריון זה, נכון לשנת 2010, 55% מיהדות ארצות הברית, 75% מיהדות מדינות ברית המועצות לשעבר, ובכללם 80% מיהדות רוסיה הם מתבוללים. עם זאת, במאמרים שונים הציע ליאור טל שדה להבחין בין נישואי-תערובת להתבוללות. לדבריו, התבוללות היא מצב בו אדם מאבד קשר לעמו ולמורשתו ואילו בנישואי-תערובת ניתן, תאורטית, לשמור על זהות לאומית ותרבותית.. בפועל, מרבית הילדים שגדלים במשפחות מעורבות מחוץ למדינת ישראל, לא מוגדרים על ידי הוריהם כיהודים. פרופסור סרג'ו דלה-פרגולה טוען כי "בשנות ה-90 התחברו לצד היהודי פחות מ-20% מהילדים שנולדו בנישואי תערובת, גם בארצות הברית וגם ברוסיה. הנתונים האלה נוגעים לזהות הילדים על פי הצהרת ההורים".

פרופסור גור אלרואי טען בשנת 2016, כי בארצות הברית רק "שליש מהילדים של זוגות מעורבים גדלים בבית יהודי. הולכים לסאנדיי סקול, למחנה קיץ יהודי, הולכים לבית כנסת ומציינים את החגים היהודיים".

התחדשות יהודית (ישראל)

התחדשות יהודית הוא מונח בו מכנים המשתתפים בחלק מהתופעות התרבותיות והדתיות שמטרתן המוצהרת היא קשירת המורשת, המסורת והמנהגים של היהדות, עם התרבות והחברה בישראל. בשימוש העברי העכשווי של נציגי ההתחדשות היהודית בישראל, ישנה הבחנה בין תופעות של 'חזרה בתשובה' או תהליכי 'התחזקות' דתית שעיקרם שיבה אל חיי אמונה ושמירת תרי"ג מצוות במובנן האורתודוקסי, לבין התופעה הנוכחית של התחדשות יהודית ללא יומרת החזרה בתשובה, כלומר כתהליכי תודעה יהודית הפונים לציבור יהודי פלורליסטי או חילוני ואינם קוראים תיגר על זהות מודרנית זו.

ניצני התופעות המכונות כך הסתמנו בסוף שנות ה-80 של המאה ה-20, עם הקמת בתי המדרש הפלורליסטיים הראשונים, ובאמצע שנות ה-90 היא זכתה להד בקרב קהלים רחבים יותר. תופעת ההתחדשות היהודית מזוהה, בין השאר, עם בתי מדרש ובתי תפילה פלורליסטיים ועם פיוטים הנאמרים בהם[דרוש מקור].

ועידת האו"ם נגד הגזענות (2001)

ועידת האו"ם נגד הגזענות ושנאת הזר, הידועה גם כועידת דרבן הראשונה, היא ועידה שנערכה בחסות האומות המאוחדות מ-31 באוגוסט עד 8 בספטמבר 2001 בעיר דרבן שבדרום אפריקה. נשיאת הוועידה הייתה מרי רובינסון, נשיאת אירלנד לשעבר ונציבת האו"ם לזכויות אדם.

ישיבת מרכז הרב

מרכז הרב – הישיבה המרכזית העולמית (מכונה "מרכז", במלעיל) היא הישיבה הציונית דתית הגבוהה הראשונה בארץ ישראל.

ישיבת "מרכז הרב" נוסדה על ידי הרב הראשי האשכנזי הראשון של ארץ ישראל, הרב אברהם יצחק הכהן קוק (הראי"ה), בשנת ה'תרפ"ד (1924). הישיבה ממוקמת כיום בשכונת קריית משה בירושלים.

רבים ממקימי הישיבות הציוניות בדור הבא למדו בישיבת מרכז הרב או היו תלמידים של רבנים שלמדו בה. היא נחשבת בעיני רבים ל"אם הישיבות הציוניות".

מכון טרומן

המכון למחקר ע"ש הרי ס. טרומן למען קידום השלום הוא מכון מחקר באוניברסיטה העברית בירושלים הממוקם בקמפוס הר הצופים.

מקור ראשון

מקור ראשון הוא שבועון ישראלי שנוסד ב-1997. מאז 2014 נמצא בבעלות קבוצת ישראל היום.

עורכו הראשי של העיתון הוא חגי סגל.

נערן

נירן, אשר נקרא עד ליוני 2018 "נַעֲרָן", הוא התנחלות קיבוץ בבקעת הירדן, כ-10 קילומטרים צפונית לעיר יריחו, השייך למועצה אזורית בקעת הירדן. קיבוץ נערן הוא חלק מתנועת הבוגרים של המחנות העולים.

סלי מרידור

סלי משה מרידור (נולד ב-22 בספטמבר 1955) הוא איש ציבור ישראלי שהיה יו"ר הנהלת הסוכנות היהודית וההסתדרות הציונית העולמית, ושגריר ישראל בארצות הברית.

עדנה מזי"א

עדנה מזי"א (נולדה ב-24 ביולי 1949) היא מחזאית, סופרת, תסריטאית ובמאית ישראלית.

עוז זהבי

עוז זהבי (נולד ב-24 ביוני 1983) הוא שחקן, דוגמן, זמר ומנחה טלוויזיה ישראלי.

ערן סבאג

ערן סבאג (נולד ברמת אפעל ב-23 באוגוסט 1975) הוא שדרן רדיו ישראלי.

צבי ישראל טאו

הרב צבי ישראל טאו (נולד בחודש טבת ה'תרצ"ח - 1937) הוא מהבולטים והמשפיעים בזרם ה"ממלכתי" בציבור הדתי לאומי. הוא נשיא ישיבת הר המור, מנהיג רוחני של ישיבות הקו ושל מפלגת נעם. תלמידיו רואים בו את ממשיך דרכו של רבו, הרב צבי יהודה קוק.

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.