י' באייר

י' באייר הוא היום העשירי בחודש השמיני בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום העשירי בחודש השני למניין החודשים מניסן. י' באייר לעולם לא יחול, בלוח העברי הקבוע, בימים ראשון, שלישי ושישי, ועל כן הוא משתייך לקבוצת הימים הנקראת "לא אגו".

►► אייר ◄◄
יום טוב / שבתון חג שאיננו שבתון יום זיכרון או צום

חגים ואירועים החלים ביום זה

אירועים היסטוריים ביום זה

נולדו

נפטרו

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ שולחן ערוך, אורח חיים, סימן תק"פ, סעיף ב'
  2. ^ בספר "מעם לועז" על ספר שמואל
  3. ^ כתבה וריאיון בנושא בערוץ 7
בן ציון הלברשטאם

רבי בן-ציון הלברשטאם (מכונה ה"קדושת ציון" על שם ספרו; י' באייר ה'תרל"ד, 1874 - ד' באב ה'תש"א, 28 ביולי 1941) היה האדמו"ר השני מבאבוב, ומקים רשת ישיבות עץ חיים בגליציה.

דוד טברסקי מטולנה

רבי דוד טברסקי (תקס"ח, 1808 - י' באייר תרמ"ב, 1882) היה בנו השישי של רבי מרדכי מצ'רנוביל, ומקים חסידות טולנה.

הלל ליכטנשטיין

רבי הלל ליכטנשטיין (מכונה "בעל משכיל אל דל" על שם ספרו וכן "רבי הלל מקולומיאה" ע"ש עירו; י"א בכסלו תקע"ה, 1815-י' באייר תרנ"א, 1891) היה מתלמידי החת"ם סופר, אב"ד מרגרטן, קלויזנבורג, סיקסו וקולומיאה. גדול קנאי הונגריה בימיו.

ח' בטבת

ח' בטבת הוא היום השמיני בחודש הרביעי

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום השמיני בחודש העשירי

למניין החודשים מניסן.

על פי הלוח העברי הקבוע, פרשת בר המצוה של ילד שנולד בח' טבת הוא ברוב השנים פרשת ויחי. אבל אם בר המצוה חל בשנה המתחילה בשבת או בשנה חסרה המתחילה ביום שני (שנה מקביעות בחג או בחה) פרשת בר המצוה היא פרשת ויגש.

ט' באייר

ט' באייר הוא היום התשיעי בחודש השמיני

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום התשיעי בחודש השני

למניין החודשים מניסן. ט' באייר לעולם לא יחול, בלוח העברי הקבוע, בימים שני,

חמישי

ושבת, ועל כן הוא משתייך לקבוצת הימים הנקראת "לא בהז".

י"א באייר

י"א באייר הוא היום האחד עשר בחודש השמיני

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום האחד עשר בחודש השני

למניין החודשים מניסן. י"א באייר לעולם לא יחול, בלוח העברי הקבוע, בימים שני,

רביעי

ושבת, ועל כן הוא משתייך לקבוצת הימים הנקראת "לא בדז".

יהודה היס

יהודה הִיס (נולד ב-11 במאי 1946, י' באייר ה'תש"ו) היה מנהל המכון לרפואה משפטית בשנים 1988–2004 ומשנת 2004 הרופא המשפטי הראשי במכון. לאחר חשיפת אי סדרים בניהול המכון והמלצת ועדה בראשות השופט בדימוס אריה סגלסון להעמידו לדין משמעתי, הדיחו שר הבריאות, דני נוה, מהנהלת המכון. הוא פוטר מתפקידו במכון המשפטי באוקטובר 2012. היס הוא פרופסור קליני בפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר באוניברסיטת תל אביב.

יום הרצל

יום הרצל הוא יום י' באייר, יום הולדתו של בנימין זאב הרצל; יום זה נקבע על ידי הכנסת ב"חוק בנימין זאב הרצל (ציון זכרו ופועלו), ה'תשס"ד-2004"; מטרת החוק "להנחיל לדורות את חזונו, מורשתו ופועלו של בנימין זאב הרצל, לציין את זכרו ולהביא לחינוך הדורות הבאים ולעיצוב מדינת ישראל, מוסדותיה, יעדיה ודמותה בהתאם לחזונו הציוני"; על פי החוק:

"(א) אחת לשנה, בי' באייר, יום הולדתו של בנימין זאב הרצל, יקוים יום הרצל; ביום זה -

במחנות צה"ל ובבתי הספר יוקדש זמן ללימוד פועלו וחזונו הציוני של בנימין זאב הרצל;

יתקיים בירושלים כנס לזכרו של בנימין זאב הרצל; הכנס יאורגן על ידי המועצה הציבורית; בכנס יידונו נושאים מעולם הציונות ברוח חזונו של בנימין זאב הרצל.(ב) הכנסת תקיים דיון מיוחד לציון יום הרצל במועדו או במועד סמוך".

וכן ביום כ' בתמוז יתקיים טקס זיכרון ממלכתי בהר הרצל בירושלים;

יוסף ענבר

יוסף "יושו" ענבר (בורשטיין) (17 במאי 1913, י' באייר תרע"ג – 19 בדצמבר 1989, כ"א בכסלו תש"ן) היה יו"ר הוועד האולימפי בישראל, יו"ר ההתאחדות לכדורגל בישראל (1961–1963), מזכ"ל "הפועל" (1962–1976), יו"ר חברת ספורטוטו, גזבר איגוד הכדורסל בישראל (1980–1982), יו"ר איגוד הכדורסל (1982–1986), גזבר הוועד האולימפי בישראל (1980–1989) ויו"ר "ספורטוטו".

הישגו הבולט הוא ביטול הסכם ה"פיפטי פיפטי" בכל מוסדות הספורט, שהיה הסדר של פשרה שהיה נהוג בין "מכבי" ל"הפועל".

יוסף תאומים

רבי יוסף בר מאיר תאומים (ה'תפ"ז, 1727 - י' באייר ה'תקנ"ב, 2 במאי 1792) היה רבה של פרנקפורט על האודר; מגדולי פרשני שולחן ערוך. נודע בעיקר בזכות חיבורו פרי מגדים (פמ"ג).

יצחק אייזיק ספרין

רבי יצחק אייזיק יהודה יחיאל ספרין (כ"ה בשבט תקס"ו, 1806 - י' באייר תרל"ד, 1874) היה האדמו"ר השני בשושלת חסידות קומרנה.

יצחק אייזיק קרסילשציקוב

הרב יצחק אייזיק קרסילשציקוב (תרמ"ח 1888 - י' באייר תשכ"ה, 12 במאי 1965), רב בפולטבה שברוסיה, מחבר פירוש 'תבונה' על הירושלמי וחידושים על משנה תורה לרמב"ם.

יצחק פלקסר

הרב יצחק פלקסר (י"א בטבת ה'תרע"ז, 5 בינואר 1917 - י' באייר ה'תשנ"ט, 26 באפריל 1999) היה רב ישראלי ממוצא פולני, ראש ישיבת שפת אמת בירושלים, חבר מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל וראב"ד בד"צ אגודת ישראל.

ישעיהו הדרי

הרב חיים ישעיהו הדרי (מרחשוון תרצ"ד, 1933 - י' באייר תשע"ח, 25 באפריל 2018) היה ראש הישיבה הראשון של ישיבת הכותל בעיר העתיקה בירושלים, תפקיד שמילא במשך למעלה משלושים שנה. לאחר מכן כיהן כנשיא הישיבה.

ישראל פרידמן מצ'ורטקוב

רבי ישראל פרידמן מצ'ורטקוב (י' באייר תרי"ד, 1854 − י"ג בכסלו תרצ"ד, 1933) היה האדמו"ר השני מצ'ורטקוב, חבר מועצת גדולי התורה של אגודת ישראל.

משה גפני

משה רפאל גפני (נולד ב-י' באייר תשי"ב, 5 במאי 1952) הוא יושב ראש ומזכ"ל דגל התורה וחבר הכנסת מטעמה בסיעת יהדות התורה, מכהן כיו"ר ועדת הכספים. בעבר שימש כסגן שר הדתות וכיו"ר ועדת המדע והטכנולוגיה.

נחום אליעזר רבינוביץ'

הרב פרופ' נחום אליעזר רבינוביץ' (נולד י' באייר ה'תרפ"ח, 30 באפריל 1928) הוא ראש ישיבת ההסדר "ברכת משה" שבמעלה אדומים, ופוסק ציוני דתי בולט.

נתן בירנבוים

נתן בירנבוים (לעיתים: בירנבאום; בגרמנית: Nathan Birnbaum‏; י' באייר ה'תרכ"ד, 16 במאי 1864 – כ"א בניסן ה'תרצ"ז, 2 באפריל 1937), שנודע, בין היתר, בשם העט מתתיהו אחר, היה הוגה דעות יהודי. בירנבאום החל את הקריירה שלו כציוני, לאחר מכן נעשה יידישיסט ובסופו של דבר חזר בתשובה ומונה למזכירה של אגודת ישראל. בין היתר, התפרסם כמי שטבע את המונחים ציונות ואוסטיודן.

רי"ף

הרי"ף - רבי יצחק בן יעקב אלפסי (ד'תשע"ג, 1013 - י' באייר ד'תתס"ג, 1103) מן הראשונים, היה מגדולי פוסקי ההלכה היהודית.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.