טרומסה

טְרוֹמְסֶהנורווגית: Tromsø, בסאמי: Romsa, "רומסה") היא עיר ומרכז מוניציפלי במחוז טרומס בצפון נורווגיה ובה מתגוררים, נכון לשנת 2014, כ-70,000 תושבים.

טרומסה היא העיר השביעית בגודלה בנורווגיה מבחינת אוכלוסייה והראשונה בגודלה מבחינת שטח, ומהווה בית לאוניברסיטה הצפונית בעולם, וכן למבשלת הבירה, הגן הבוטני והפלנטריום, כולם הצפוניים ביותר בעולם. העיר נמצאת 344 קילומטרים צפונית לחוג הקוטב הצפוני.

העיר כרתה ברית ערים תאומות עם עשר ערים ברחבי העולם, בהן עזה.

טרומסֶה
Tromsø
Tromsø komm
סמל טרומסה
Fjellheisen Aussicht Bruecke Kirche
גשר בין שני חלקי העיר
מדינה נורווגיה  נורווגיה
מחוז טרומס
ראש העיר Kristin Røymo
שטח 2,566 קמ"ר
גובה 20 מטר
אוכלוסייה
 ‑ בעיר 76,649 (נכון ל־1 בינואר 2019)
קואורדינטות 69°39′00″N 18°57′20″E / 69.65000°N 18.95556°E
אזור זמן UTC +1
http://www.tromso.kommune.no/

היסטוריה

העיר נוסדה באופן רשמי ב-1794, אבל כבר ב-1250 נבנתה במקום כנסייה. באמצע המאה ה-19 היו בעיר כ-1,400 תושבים בלבד אבל לקראת סוף אותה מאה גדלה מאד אוכלוסיית העיר בגלל היותה בסיס מרכזי למשלחות לחקר הקוטב הצפוני. במהלך מלחמת העולם השנייה העיר שימשה לתקופה קצרה כמושב של הממשלה הנורווגית.

תיירות

העיר נחשבת לאחד ממרכזי התיירות העולמיים לצפייה באורות הצפון ולחווית גלישה באמצעות מזחלות הרתומות לכלבים אסקיים. בשל קרבתה לזרם הגולף, נהנים תושבי העיר מטמפרטורות סבירות, יחסית למידת קרבתה של העיר לקוטב הצפוני. הטמפרטורות בתקופת החורף עומדות על מינוס 2-4 מעלות צלזסיוס, בעוד שעל אותו קו רוחב הטמפרטורות נמוכות בהרבה ככל שמתרחקים מהים לפנים היבשת.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ [1]
אולימפיאדת השחמט 2014

אולימפיאדת השחמט ה-41 אורגנה על ידי פיד"ה וכללה תחרות פתוחה ומספר אירועים נוספים לקידום השחמט. היא התקיימה בטרומסה, שבנורווגיה, בין 1 באוגוסט ל-14 באוגוסט 2014.

אסיטז'

אסיטז' (ASSITEJ, ראשי תיבות בצרפתית: "Association Internationale du Theatre de l'Enfance et la Jeunesse", בעברית: האיגוד הבינלאומי של תיאטרון לילדים ולצעירים) הוקם בשנת 1965 כהתקשרות בינלאומית של אנשי מקצוע העוסקים בתיאטרון לילדים ולצעירים. אסיטז' מאפשר להם גישה וחילופי רעיונות ומסורות תרבותיות מכל העולם. ישנם 83 מרכזים לאומיים ברחבי העולם.

בכל שנה מקיים הארגון מפגש אמנותי באתר כלשהו בעולם. בכל 3 שנים מקיים הארגון קונגרס עולמי ופסטיבל.

הקונגרסים העולמיים של אסיטז' נערכו בפראג (1966), האג (1968), ונציה (1970), מונטראול (1972, 2005), מזרח ברלין (1975), מדריד (1978), ליון (1981), מוסקבה (1984), אדלייד (1987, 2008), סטוקהולם (1990), הוואנה (1993), רוסטוב על הדון (1996), טרומסה (1999), סיאול (2002), קופנהגן (2011) וורשה (2014).אסיטז' מקושר למספר רשתות של עוסקים במקצוע, ובהן רשת כלל האמנויות הבינלאומית (IIAN) ורשת מחקר התיאטרון הבינלאומי לקהלים צעירים (ITYARN).

בישראל ישנו מרכז לאומי של אסיטז'. יושבי הראש של אסיטז'-ישראל היו חגית רכבי ניקוליבסקי‏ (2010-1995) ורזי אמיתי (החל מ-2010) ושניהם אף היו חברים בוועד ההנהלה העולמי של הארגון (רכבי 2003-1997, אמיתי 2011-2005). בוועד ההנהלה העולמי חברה כיום (2015) נציגת אסיטז'-ישראל, מנכ"ל תיאטרון מופע עדי בארי.

החל משנת 2006, מחלקת עמותת אסיטז' ישראל (המרכז הישראלי לעידוד הצגות תיאטרון לילדים ונוער) את פרס הבמה לילדים ונוער.

ברגן

ברגן (בנורווגית: Bergen) היא עיר הנמל השנייה בגודלה בנורווגיה, והיא בירת חבל הפיורדים ומחוז הורדלנד. נכון ל-2006 אוכלוסייתה נאמדת ב-211,096 תושבים.

גביע העולם בשחמט 2013

גביע העולם בשחמט 2013 הוא הטורניר השביעי של גביע העולם בשחמט שארגן פיד"ה. זהו טורניר יחידים הנערך לפי שיטת המפסיד יוצא, כולל 128 משתתפים והתקיים בין 11 באוגוסט ל-2 בספטמבר 2013 בעיר טרומסה, נורווגיה.

ולדימיר קראמניק ניצח בגמר את דמיטרי אנדרייקין. משתתפי הגמר העפילו לתחרות המועמדים 2014.

דזמונד טוטו

דזמונד מפילו טוטו (באנגלית: Desmond Mpilo Tutu; נולד ב-7 באוקטובר 1931) הוא כומר דרום-אפריקאי, ממנהיגי מאבק השחורים באפרטהייד, וחתן פרס נובל לשלום לשנת 1984.

טנזין גיאטסו

ג'אמפהאל נגאוואנג יישה טֵנְזִין גְיָאטְסו (בטיבטית: བསྟན་འཛིན་རྒྱ་མཚོ་; נולד ב-6 ביולי 1935), הוא נזיר בודהיסטי והדלאי לאמה הארבעה-עשר והנוכחי, איש הדת הבכיר ביותר בבודהיזם הטיבטי ומנהיגם של מיליוני בודהיסטים ברחבי העולם. הדלאי לאמה משמש מאז שנת 1950 כמנהיג הרוחני של העם הטיבטי, והיה גם למנהיג הפוליטי של הטיבטים במאבקם למען שחרור חבל טיבט וראש ממשלת טיבט הגולה עד מרץ 2011, אז הודיע כי הוא מוותר על סמכויותיו הפוליטיות.

גיאטסו אימץ את רעיון הסאטיאגרהא, והוא מתנגד לפעולות אלימות נגד הכיבוש הסיני של טיבט. הוא מעדיף מחאה דיפלומטית, הסברתית ורעיונית. גולים מטיבט וצעירים טיבטים רבים אינם שותפים לגישתו הפציפיסטית ודבקותו באי-אלימות.

גיאטסו נחשב לאדם לבבי וכריזמטי, לנואם מצוין (הוא שולט היטב באנגלית) ולאישיות מוערכת בקרב הציבור. הוא הדלאי לאמה הראשון שביקר במערב, ובין היתר גם בישראל. במישור הפוליטי פעל לא רק נגד דיכוי הטיבטים, אלא גם להשכנת שלום במוקדי סכסוך שונים ברחבי העולם. בשנת 1989 הוענק לגיאטסו פרס נובל לשלום על פועלו בתחום המאבק הלא-אלים לשחרור ארצו.

ממשלת סין מחרימה את הדלאי לאמה ה-14 ומסרבת לחלוטין לשאת ולתת עמו, בשל היותו סמל למאבק לשחרור טיבט. החזקה של כתבים, תמונות או סרטים הקשורים לדלאי לאמה נחשבת בסין לעבירה פלילית חמורה שעונש כבד בצדה כגון: מוות.[דרוש מקור]

לילהאמר

לילהאמר (בנורווגית: Lillehammer) היא עיר בנורווגיה. פירוש השם: "הסלע הקטן", כלומר שאליו נקשרות הסירות. זוהי העיר הגדולה במחוז אופלנד.

תושביה הראשונים הגיעו בתקופת הברזל, ובמאה ה-19 שימשה כמרכז מסחר אזורי. עיריית לילהאמר פעילה משנת 1838. לעיר נוף ציורי המורכב מבתי עץ ישנים על רקע הררי, המשקיפים על גדות אגם המיוסה ונהר הגודברנדסדלסלאגן.

הסופרת זוכת פרס נובל סיגריד אונדסט התגוררה בה.

העיר התפרסמה לאחר שהתקיימו בה אולימפיאדת החורף ה-17 ב-1994, ואירוויזיון הילדים ב-2004.

בשנת 1973 נרצח בלילהאמר המלצר אחמד בושיקי על ידי המוסד במסגרת מבצע זעם האל, כאשר נחשד בטעות כעלי חסן סלאמה לאחר שבכיר באש"ף מסר לו ניירות.

בשנת 2016 אירחה העיר את משחקי החורף האולימפיים לנוער ה-2.

מחוזות נורווגיה

מבחינה אדמיניסטרטיבית מחולקת נורווגיה ל-18 מחוזות (בנורווגית: fylke, פילקה). המחוזות מתחלקים ל-431 נפות. הבירה אוסלו נחשבת הן כמחוז והן כנפה. החלוקה הנוכחית למחוזות נכנסה לתוקף בשנת 1919.

מיכאיל גורבצ'וב

מיכאיל סרגייביץ' גורבצ'וב (ברוסית: Михаил Сергеевич Горбачёв ‏- IPA: להאזנה (מידע • עזרה), נולד ב־2 במרץ 1931) הוא מדינאי סובייטי, מנהיגה האחרון של ברית המועצות. גורבצ'וב הנהיג רפורמות פוליטיות וכלכליות במטרה להפריח את יחסי החוץ ואת מצב הכלכלה הדועך. גורבצ'וב כיהן בשלטון כאשר התפרקה ברית המועצות, שגרמה לסיום המלחמה הקרה בשנת 1991.

בשנת 1990 זכה גורבצ'וב בפרס נובל לשלום.

מרדכי ואנונו

מרדכי ואנונו (להאזנה (מידע • עזרה) שינה את שמו לג'ון קרוסמן; נולד ב-14 באוקטובר 1954) הוא טכנאי ישראלי שעבד בקריה למחקר גרעיני בדימונה. לאחר שפוטר מעבודתו מסר לעיתונאים זרים תצלומים מתוך מתקני הקריה ומודיעין טכנולוגי על יכולתה הגרעינית של ישראל, מידע שממנו עלה שלמדינת ישראל מספר רב של פצצות גרעיניות. בעקבות כך נחטף ואנונו לישראל, הורשע בבגידה ובריגול חמור וריצה בכלא את מלוא עונשו, 18 שנים. לאחר מכן שוחרר בתנאים מגבילים ולאחר שהפר אותם נאסר שוב לשלושה חודשים. ואנונו מכונה באמצעי התקשורת בישראל "מרגל האטום" ועל ידי תומכיו "המתריע הגרעיני של ישראל".

נוואל א-סעדאווי

ד"ר נוואל א-סעדאווי (בערבית: نوال السعداوي, תעתיק מדויק: נַוַאל אלסַּעְדַאוִי; נולדה ב-27 באוקטובר 1931), היא פסיכיאטרית, סופרת ומרצה פמיניסטית מצרית. סעדאווי פיתחה מודל פמיניסטי המשלב בתוכו את המסורת האסלאמית והתרבות הערבית, ונחשבת לפורצת דרך במאבק למען מעמד האישה במצרים ובעולם הערבי.

נורווגיה

ממלכת נורווגיה (נכתב גם נורבגיה; בנורווגית: Kongeriket Norge בנורווגית ספרותית; Kongeriket Noreg בנורווגית חדשה) היא מדינה נורדית בסקנדינביה שבצפון אירופה. לנורווגיה צורה מוארכת וקו חוף נרחב לאורך האוקיינוס האטלנטי הכולל את הפיורדים המפורסמים שלה. היא גובלת בשוודיה, רוסיה ופינלנד. היא חברה מייסדת של המועצה הנורדית וברית נאט"ו.

נורווגיה היא מדינה מודרנית מתועשת וכשכנותיה היא מובילה מדיניות רווחה מפותחת ומשק סוציאליסטי עם מיסוי פרוגרסיבי, לצד מעורבות ביחסים בינלאומיים ובדגש על נושאי זכויות האדם והגנת הטבע והסביבה. באופן מסורתי, יוקר המחיה בה הוא הגבוה בעולם, ובסקר של דירוג ערים לפי מדד יוקר המחיה לשנת 2011 הגיעו עיר הבירה אוסלו ועיר הנפט סטוונגר, למקומות השני והרביעי בעולם (בהתאמה), ולמובילות רשימת ערי יבשת אירופה. בבדיקה שבוצעה על ידי האו"ם, דורגה נורווגיה כמדינה שהכי טוב להתגורר בה בין השנים 2001–2006 ושוב בין 2009–2011. בנוסף, נורווגיה משמרת מורשת תרבותית ענפה, שמקיימת בתוכה גם ייצוג ניכר למיעוט הלאפי המתגורר בעיקר בצפון המדינה.

על פי האטימולוגיה המודרנית, משמעות השם נורווגיה (Norge) היא "הנתיב הצפוני" (Nor = צפוני gen = דרך).

סטוונגר

סטוונגר (בנורווגית: Stavanger, להאזנה (מידע • עזרה)) היא עיר נמל בחוף הדרום-מערבי של נורווגיה, אזור המתאפיין בנופי פיורדים. העיר היא בירת מחוז רוגלנד.

אוכלוסיית סטוונגר מונה 121,610 תושבים (נכון לשנת 2009), והיא העיר הרביעית בגודל אוכלוסייתה במדינה, אחרי אוסלו, ברגן וטרונדהיים.

בעבר עסקו תושבי האזור בעיקר בדיג, והעיר נודעה בתעשיית הסרדינים המפותחת שבה. בשנות ה-60 של המאה ה-20 חלה תפנית, עם גילוי מצבורי נפט באזור הים הצפוני. העיר גדלה והתפתחה, והפכה מוקד משיכה לעובדים שהיו מעוניינים להשתלב בתעשיית הנפט. יוקר המחיה בעיר הוא מהגבוהים בעולם, ובשנת 2011 דורגה העיר במקום הרביעי בסקר יוקר המחיה בערים שונות בעולם.

מוסדות האיחוד האירופי החליטו להכריז על העיר כבירת התרבות האירופית לשנת 2008, במקביל לעיר ליברפול שבבריטניה. בעיר פועלת אוניברסיטה אחת, אוניברסיטת סטוונגר, ובה לומדים כ-8,000 סטודנטים. בין אוניברסיטת סטוונגר ובין הטכניון נחתם בשנת 2014 מסמך הבנות לשיתוף פעולה הדדי וכיום ישנן מספר פעילויות משותפות בין האוניברסיטאות. בעיר ישנה סצנת מטאל פורחת ובה צמחו להקות המטאל הגותי החשובות טריסטניה וסירניה, וכן להקות נוספות.

סטיבן פינקר

סטיבן ארתור פינקר (באנגלית: Steven Arthur Pinker; נולד ב-18 בספטמבר 1954 במונטריאול, קנדה) הוא פסיכולוג-ניסויי יהודי-קנדי, פרופסור לפסיכולוגיה באוניברסיטת הרווארד, מומחה במדעי הקוגניציה, ומחבר ספרי מדע פופולרי. ידוע בתמיכתו בפסיכולוגיה האבולוציונית ובגישה חישובית ליכולות שכליות.

תחומי ההתמחות האקדמיים של פינקר הם קוגניציה חזותית והתפתחות השפה אצל ילדים. הוא ידוע כמפיץ הרעיון שהשפה היא "אינסטינקט", או תכונה ביולוגית שנוצרה על ידי ברירה טבעית. רעיון זה נובע מתורתו של הבלשן נועם חומסקי, אבל גישתו של פינקר שמה דגש רב יותר על השורשים האבולוציוניים של היכולת הלשונית. פינקר הוא כותב פורה של מדע פופולרי וספריו זכו בפרסים רבים והיו בין רבי-המכר של ה"ניו יורק טיימס".

סלמאן רושדי

סר אחמד סלמאן רושדי (בקשמירית: अहमद सलमान रुशदी; נולד ב-19 ביוני 1947) הוא מסאי וסופר בריטי-מוסלמי ממוצא הודי. עלילות ספריו מתרחשות לרוב בתת היבשת ההודית.

סרגיי לברוב

סרגיי ויקטורביץ' לברוב (ברוסית: Сергей Викторович Лавров; נולד ב-21 במרץ 1950, במוסקבה) הוא דיפלומט רוסי, המכהן כשר החוץ של רוסיה (מאז מרץ 2004), והיה שגריר רוסיה באו"ם בשנים 1994–2004.

קארה מבודג'י

קארה מבודג'י (נולד ב-11 בנובמבר 1989) הוא כדורגלן סנגלי המשחק בעמדת הבלם בקבוצת אנדרלכט ובנבחרת סנגל.

קריסטיאנסנד

קריסטיאנסנד (בנורווגית: Kristiansand) היא עיר נמל ובירת חבל מערב אגדר בנורווגיה. העיר מדורגת כחמישית בגודלה במדינה: אוכלוסייתה 82,562 תושבים, נכון לאפריל 2011.

ריגוברטה מנצ'ו

ריגוברטה מנצ'ו טום (riɣoˈβeɾta menˈtʃu Rigoberta Menchú Tum;‏ נולדה ב-9 בינואר 1959) היא פעילת זכויות למען ילידים בגוואטמאלה וכלת פרס נובל לשלום.

מנצ'ו, בת לבני הקיצ'ה (קבוצה אתנית מבני המאיה), זכתה לפרסום עולמי בגיל 23 כאשר התפרסמה עדותה "אני, ריגוברטה מנצ'ו" בשנת 1983 על קורות חייה בצל מלחמת האזרחים שהתחוללה אז בארצה (1960–1996). מנצ'ו נרתמה למאבק על זכויות האינדיאנים בגוואטמאלה והפכה לאחד הקולות המייצגים של קבוצה זו באמריקות. בשנת 1992, בו בזמן בו ציין העולם 500 שנה לגילוי האירופאים את העולם החדש, זכתה מנצ'ו בפרס נובל לשלום, ובשנת 1998 זכתה בפרס הנסיכה מאסטוריאס . בשנת 1999 עמדה מנצ'ו במרכזה של פרשיה שסבבה סביב מידת אמינותה של עדותה, שעוררה שאלות כבדות משקל על ייצוג נקודת מבטם של המוכפפים, מהותה של סוגת העדות, מלחמות התרבות באקדמיה האמריקאית, אופן השימוש בעדותם של קורבנות דיכוי ועוד. בשנת 2007 ו-2011 התמודדה מנצ'ו על נשיאות גוואטמאלה.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.