טמילית

טמילית (தமிழ்[t̪ɐmɨɻ]) היא שפה דראווידית המדוברת על ידי הלאום הטמילי.

הטמילים הם עם אסיאתי שמקורו בדרום הודו ובצפון מזרח סרי לנקה. הוא מונה כ-75 מיליון איש, מתוכם למעלה מ-60 מיליון בהודו, 3 מיליון בסרי לנקה, כמיליון במלזיה, ועוד במקומות נוספים. הטמילית היא השפה הרשמית במדינת טאמיל נאדו בהודו, שהיא המדינה היחידה בה מהווים הטמילים רוב. טמילית היא השפה הרשמית, יחד עם שפות נוספות, גם בסרי לנקה ובסינגפור. בדרום הודו מצויה גם ספרות עתיקה הכתובה בשפה הטמילית.

דקדוק השפה הטמילית נקרא טולקאפײאם (Tolkappiyyam), ומקורו במאה הראשונה לספירה.

טמילית
தமிழ்
מדינות הודו, סרי לנקה, מלזיה, סינגפור, דובאי, מאוריציוס, פיג'י, ראוניון, טרינידד, דרום אפריקה
אזורים אסיה, אפריקה, הקאריביים
דוברים כ-77,000,000
שפת אם 66,000,000
משפחה

דראווידית

דרומית
טמיל-קאנדה
טמיל-קודאגו
טמיל-מאלאיאלאם
שפות טמיליות
טמילית
לאום סינגפור  סינגפור
סרי לנקה  סרי לנקה
שפה אזורית:
הודו  הודו
מוסד מוסדות פיקוח אקדמיים לשפה הטמילית במדינות הודו, סרי לנקה, סינגפור
ראו גם שפהכתב • רשימת שפות

הגיית השפה וכתיבתה

טמילית - לוח אותיות וערכיהן ביוניקוד
בקובץ
  0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 A B C D E F
U+0B8x            
U+0B9x            
U+0BAx                  
U+0BBx         ி
U+0BCx            
U+0BDx                            
U+0BEx            
U+0BFx          

ספרים שתורגמו לעברית מטמילית

קישורים חיצוניים

גוגל חדשות

גוגל חדשות או Google News, הוא אלגוריתם להצגת חדשות של חברת גוגל. שפותח על ידי קרישנה בהרט (באנגלית: Krishna Bharat) בשנת 2001 בגרסת הבטא. בינואר 2006 הוציאו גוגל את גוגל חדשות בגרסה המלאה, השירות כולל את החדשות משלושים הימים האחרונים.

במהלך חודש מרץ 2006 הושק השירות גם בשפה העברית.

נכון לשנת 2013, גוגל חדשות אוסף חדשות מיותר מ-50,000 מקורות מידע ברחבי העולם. גוגל חדשות סורקת את מפיצי התוכן החדשותיים ומציגה את המאמרים שעלו אליהם ב-30 הימים האחרונים. בסך הכל, מערכת גוגל חדשות צוברת תוכן מלמעלה מ -25,000 אתרים מפיצי תוכן חדשותי, כשלמעלה מ-4,500 מהאתרים הנסרקים הם בשפה האנגלית (בשפות אחרות הכמות נמוכה יותר) ובישראל נסרקים כל אתרי החדשות המרכזיים בצורה מקיפה ביותר.השירות מוצע ב-35 השפות הבאות: עברית, ערבית, בולגרית, קנטונזית, סינית, צ'כית, הולנדית, אנגלית, צרפתית, גרמנית, יוונית, בנגלית, הינדית, הונגרית, איטלקית, אינדונזית, יפנית, קוריאנית, לטבית, ליטאית, מליאלאם, נורווגית, פולנית, פורטוגזית, רומנית, רוסית, סרבית, ספרדית, שוודית, טמילית, טלוגו, תאילנדית, טורקית, אוקראינית ווייטנאמית.

הכוחות המזוינים של סינגפור

הכוחות המזוינים של סינגפור (באנגלית: Singapore Armed Forces; ר"ת: SAF; מנדרינית: 新加坡武装部队; מלאית: Angkatan Bersenjata Singapura; טמילית: சிங்கப்பூர்) הם הזרוע הצבאית של כח ההגנה של סינגפור, וכן המרכיב הצבאי במשרד הביטחון של המדינה. ה-SAF מורכב משלוש זרועות: צבא סינגפור, חיל האוויר של סינגפור וחיל הים של סינגפור.

ה-SAF נשען במידה רבה על חיילים בגיוס חובה בשירות סדיר ובמילואים. בצבא כ-71,000 חיילים בשרות פעיל וניתן לגייס בשרות מילואים למעלה מ-350,000 חיילים.

המנון סרי לנקה

מת'ה סרי לנקה (בסינהלית: ශ්‍රී ලංකා මාතා, בטמילית: ஸ்ரீ லங்கா தாயே) הוא ההמנון הלאומי של סרי לנקה.

השיר נכתב כשעוד הייתה סרי לנקה מושבה בריטית. השיר נכתב במקור כשיר הוקרה למדינה, אשר מילותיו מביעות אחדות, חופש ועצמאות. תחילה, השיר לא נועד להיות המנון לאומי, אך בשנות ה-40 של המאה ה-20 נעשה השיר לפופולרי מאוד ואומץ כהמנונה הלאומי של סרי לנקה, 3 שנים אחרי קבלת עצמאותה.

ויקיפדיה בסבואנו

ויקיפדיה בסבואנו היא המהדורה של ויקיפדיה, מיזם אנציקלופדית האינטרנט החופשית, בשפת סבואנו. לשפה זו, השפה השנייה המדוברת בפיליפינים, כ-21 מיליון דוברים ברמת שפת אם.

ויקיפדיה האנגלית

ויקיפדיה האנגלית (באנגלית: English Wikipedia) היא הגרסה בשפה האנגלית של אנציקלופדיית האינטרנט החופשית ויקיפדיה, המנוהלת ומתופעלת בידי קרן ויקימדיה. ויקיפדיה זו היא הראשונה והגדולה מבין כלל הוויקיפדיות. החומר שנכתב עבור ויקיפדיה מציית לרישיון ה-CC-BY-SA. ויקיפדיה האנגלית נוסדה ב-15 בינואר 2001 והגיעה לשני מיליון ערכים בספטמבר 2007, ולארבעה מיליון ביולי 2012. ב-1 בנובמבר 2015 נחצה הרף של חמישה מיליון ערכים. נכון ליולי 2019, יש בוויקיפדיה האנגלית 5,884,000 ערכים שמהווים 11.6% מכלל הערכים בוויקיפדיות בשפות השונות. חלק יחסי זה יורד בהתמדה בשל התפתחות ויקיפדיות בשפות השונות. נכון ליולי 2019 רמת העומק שלה היא 964 והיא הוויקיפדיה השנייה ברמת העומק.

ויקיפדיה הבולגרית

ויקיפדיה הבולגרית היא הגרסה בשפה בולגרית של אנציקלופדיית האינטרנט החופשית ויקיפדיה. ויקיפדיה הבולגרית הושקה ב־6 בדצמבר 2003, ונכון למאי 2016 היא מכילה מעל 216,000 ערכים.

ויקיפדיה הגאורגית

ויקיפדיה הגאורגית (גאורגית: ქართული ვიკიპედია) היא הגרסה בשפה הגאורגית של אנציקלופדיית האינטרנט החופשית ויקיפדיה, המנוהלת ומתופעלת בידי קרן ויקימדיה.

ויקיפדיה הגאורגית נוסדה בנובמבר 2003, כאשר נכון לחודש דצמבר 2017, היא כוללת כ-120,000 ערכים.

ויקיפדיה הטמילית

ויקיפדיה הטמילית (בטמילית: தமிழ் விக்கிப்பீடியா) היא המהדורה בטמילית של ויקיפדיה, המנוהלת בידי קרן ויקימדיה. היא הוקמה בספטמבר 2003 והגיעה ל-91,000 ערכים במרץ 2017. ויקיפדיה הטמילית היא הוויקיפדיה ה-59 בגודלה, והוויקיפדיה השנייה בגודלה בין השפות ההודיות מבחינת מספר המאמרים. זוהי גם הוויקיפדיה הראשונה ממוצא דרום-הודי שמחזיקה ביותר מ-10,000 מאמרים. הפרויקט הוא אחד מהמובילים מבחינת איכות משפות דרום אסיה. באתר יש 104,655 מאמרים ו-116,744 משתמשים רשומים נכון ליוני 2017.

ויקיפדיה היידית

ויקיפדיה היידית (יידיש: יידישע וויקיפעדיע) היא הגרסה ביידיש של ויקיפדיה. היא נוסדה ב-13 במרץ 2004, והערך הראשון בה נכתב ב-28 בנובמבר באותה שנה. נכון לאוגוסט 2017 יש בה למעלה מ-14,000 ערכים.

בוויקיפדיה היידית פורטלים וערכים רבים הקשורים ביהודים, יהדות, ומועדים ביהדות.

ויקיפדיה הליטאית

ויקיפדיה הליטאית (ליטאית: Lietuviškoji Vikipedija) היא הגרסה בשפה הליטאית של אנציקלופדיית האינטרנט החופשית ויקיפדיה, המנוהלת ומתופעלת בידי קרן ויקימדיה. זוהי גם אנציקלופדיית הרשת הגדולה ביותר בשפה הליטאית, אשר כוללת, נכון לדצמבר 2017, כ-185,000 ערכים.

ויקיפדיה הליטאית נוצרה והחלה לפעול בשנת 2003. עם זאת, הזינוק הראשון במספר הערכים החל רק בשנת 2004, כאשר ב-14 בדצמבר 2005 נכתב הערך ה-10,000.

ויקיפדיה הרומנית

ויקיפדיה הרומנית היא גרסה של ויקיפדיה בשפה הרומנית. המיזם החל ב-19 ביוני 2003 ונכון לינואר 2016 יש בוויקיפדיה הרומנית כ-367,000 ערכים וכ-360,000 משתמשים רשומים.

טאמיל נאדו

טאמיל נאדו (בטמילית: தமிழ் நாடு; "ארץ הטמילים") היא מדינה בדרום הודו. עד 1968 נקראה "מאדראס" וכללה חלקים משטחי שכנותיה, שפוצלו למדינות נפרדות. טאמיל נאדו גובלת בקרלה, בקרנטקה ובאנדרה פרדש, ומקיפה את פונדישרי.

מדינת אי

מדינת אי היא מדינה הממוקמת באי או בקבוצת איים, ואין לה טריטוריה יבשתית כלשהי.

בעולם ארבעים ושבע מדינות אי כשחלקן קטנות ביותר. חלק ממדינות האי מרוכזות על אי אחד עיקרי או על שני איים עיקריים, כגון ניו זילנד. אחרות מפוזרות על פני מאות, ולעיתים אלפים של איים קטנים, כדוגמת מדינת הפיליפינים המורכבת מ-7000 איים. חלק ממדינות האיים חולקות את האי המרכזי שבו הן שוכנות עם מדינות נוספות: כך למשל האיטי והרפובליקה הדומיניקנית חולקות את שטחו של האי היספניולה, ולברוניי שהיא מדינת אי, גבול משותף עם מלזיה המזרחית, שאינה מדינת אי כלל שכן חלקה המערבי שוכן בחצי האי המלאי. אינדונזיה היא מדינת האי שמחזיקה בשיא של שלושה גבולות יבשתיים עם שלוש מדינות נפרדות על שלושה איים שונים (עם מלזיה על האי בורנאו, עם מזרח טימור על האי טימור, ועם פפואה גינאה החדשה על האי גינאה החדשה). בחריין וסינגפור הן מדינות אי שמחוברות כיום ליבשה באמצעות גשר, ואילו בריטניה מחוברת ליבשה באמצעות מנהרה.

מסילת נילג'ירי ההררית

מסילת נילג'ירי ההררית או רכבת הרי נילג'ירי (אנגלית Nilgiri Mountain Railway או NMR; טמילית நீலகிரி மலை இரயில் பாதை) היא מסילת רכבת בהרי נילג'ירי במדינת טאמיל נאדו שבהודו. המסילה מחברת את העיר מטופלאיאם השוכנת בגובה של 326 מטר דרומית-מזרחית להרים, עם העיר אודהאגאמאנדאלאם שבצידם המערבי והממוקמת בגובה של 2,203 מטר. המסילה היא הרכבת היחידה בהודו הפועלת על גלגל שיניים, והרכבות מונעות באמצעות קטרי קיטור או דיזל. בשנת 2005 היא הוכרזה כאתר מורשת עולמית וצורפה למסילת דרג'ילינג ההימלאית. ההכרזה המאוחדת מכונה מאז "הרכבות ההרריות בהודו".

סונדארה ראמאסוואמי

סונדארה ראמאסוואמי (בטמילית: சுந்தர ராமசாமி‏; 1931–2006) היה סופר, משורר, מתרגם טמילי ואבי הספרות המודרנית הטמילית. ספרו: סיפורו של עץ התמרהינדי. תורגם לאנגלית, הינדית, מלאיאלאם ולעברית והוא הספר הראשון שתורגם מטמילית לעברית.

סינהלית

סינהלית (සිංහල, סינהלה) היא שפה המדוברת בפי הסינהלים המרכיבים את הקבוצה האתנית הגדולה ביותר בסרי לנקה עם כ-70% מהאוכלוסייה ואחת השפות הרשמיות במדינה. השפה משתייכת לענף השפות ההודו-אריות ממשפחת השפות ההודו-אירופיות.

סרי לנקה

הרפובליקה הדמוקרטית הסוציאליסטית של סרי לנקה (האות ס בשוא נח, נודעה כציילון לפני שנת 1972) היא מדינת-אי הממוקמת בין מפרץ בנגל לים הערבי, ומדרום לתת היבשת ההודית.

האי נודע בימים עברו כלנקה, לנקהדוויפה (שמשמעה "אדמה זוהרת" בסנסקריט), טפרובנה וסרנדיב (נגזרת מהשם בסנסקריט סינהלה-דוויפה) וסלן. האי קיבל את השם ציילון (Ceylon) בתקופה הקולוניאלית. שמה הנוכחי, סרי לנקה, מורכב מצמד מילים בסנסקריט: "שרי" שפירושו קדוש, ו"לנקה" שפרושו אי. סרי לנקה הוא האי ה-25 בגודלו בעולם.

עיצור כפוף, אפי

עיצור כפוף אפי הוא צליל עיצורי המצוי בחלק מהשפות המדוברות. סימן ה-IPA לעיצור הוא /ɳ/, ובמערכת X-SAMPA הוא נכתב כ-`n.

צ'נאי

צ'נאי (בטמילית: சென்னை; אנגלית: Chennai) אשר בעבר נודעה בשם מדראס, היא העיר הרביעית בגודלה בהודו ובירתה של מדינת טאמיל נאדו. העיר נמצאת בחוף קורומנדל, בקצה הדרום מזרחי של הודו, לחוף מפרץ בנגל. היא ידועה בחוף העירוני שלה, מרינה ביץ', מן החופים העירוניים הארוכים בעולם. העיר משמשת כמרכז כלכלי בדרום הודו ובולטים בה המגזרים הפיננסיים והתעשייתיים ובמיוחד תעשיית הרכב המרכזת כ-60% מפעילות תעשיית הרכב בהודו.

שפות רשמיות בהודו
ברמת האיחוד הינדיתאנגלית דגל הודו
ברמת המדינות אורדואורייהאסאמיתבודובנגליתגוג'ראטית • דוגרית • הינדיתטלוגו • טמילית • מאיטהילית • מלאיאלאם • מניפורית • מראטהיתנפאליתסינדהי • סאנטלית • סנסקריטפנג'אביקונקאניקאנדה • קשמירית
שפות קלאסיות טלוגו • טמילית • סנסקריטקאנדה
ראו גם שפות הודו-איראניותשפות הודו-אירופיותשפות דראווידיות • הודו: שפות

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.