טלסקופ (קבוצת כוכבים)

טלסקופ היא קבוצת כוכבים דרומית קטנה, שצוינה לראשונה על ידי ניקולא לואי דה לאקאי, אסטרונום צרפתי בן המאה ה-18, חוקר של שמי הדרום. למרות שהיא מייצגת את כלי העבודה המרכזי של האסטרונומים, זו קבוצה קשה לזיהוי, עם כוכבים עמומים בלבד, שהבהיר מביניהם הוא מדרגת בהירות 3.5 בלבד.

מכיוון שהיא הוגדרה מאוחר יחסית, וכקבוצה דרומית לא נצפתה על ידי תרבויות אגן הים התיכון, אין אודותיה אגדות או סיפורים מיתולוגיים.

טלסקופ
Telescopium
Telescopium IAU

מפת קבוצת הכוכבים טלסקופ
סמליות טלסקופ
עלייה ישרה 19 שעות
נטייה °‏−50
שטח נראה 252 מעלות מרובעות
דירוג שטח נראה במקום ה-57
מספר כוכבים בבהירות < 3 0
הכוכב הבהיר ביותר α בטלסקופ
בהירות הכוכב הבהיר 3.49
מטר מטאורים אין
מערכות כוכבים גובלות
נראית בין קוי הרוחב °‏40 ו-°‏−90
מומלץ לצפות בשעה 21:00 במהלך חודש אוגוסט

כוכבי הקבוצה

α בטלסקופ הוא כוכב לבן-כחלחל במרחק של כ-350 שנות אור עם בהירות מדרגה 3.5. זהו הכוכב הבהיר ביותר בקבוצה.

δ בטלסקופ הוא כוכב כפול המורכב משני כוכבים לבנים-כחלחלים לא קשורים זה לזה, עם בהירות מדרגה 5. ניתן להבחין ביניהם באמצעות משקפת.

ζ בטלסקופ הוא ענק צהוב במרחק של כ-125 שנות אור ועם בהירות מדרגה 4.1. זהו הכוכב השני בבהירותו בקבוצה.

ראו גם

קישורים חיצוניים

טלסקופ

טֵלֶסְקוֹפּ (מלטינית: TELE-מרחק, SCOPIUM-צפיה ) הוא מכשיר לצפייה בעצמים רחוקים. בצורתו הפשוטה ביותר הטלסקופ הוא צינור שבכל אחד מקצותיו עדשה מרכזת. טלסקופים משמשים בעיקר לצפייה בעצמים רחוקים בחלל כגון כוכבי לכת, כוכבים, גלקסיות וערפיליות, והגדולים שבהם ממוקמים במבנה מיוחד להם, מצפה כוכבים. טלסקופים משמשים גם לצפייה בציפורים וכן יש להם שימושים צבאיים.

מיקרוסקופ (קבוצת כוכבים)

מיקרוסקופ הוא קבוצת כוכבים דרומית קטנה, שצוינה לראשונה על ידי ניקולא לואי דה לאקאי, אסטרונום צרפתי בן המאה ה-18. כוכבי הקבוצה עמומים מאוד - הבהיר שבהם הוא מדרגת בהירות 4.7.

מכיוון שהקבוצה הוגדרה מאוחר יחסית, ולא הייתה מוכרת לתרבויות הקלאסיות בחצי הכדור הצפוני, אין אודותיה אגדות או סיפורים מיתולוגיים.

88 קבוצות הכוכבים המודרניות
אוקטנטאוריוןאינדיאניאנדרומדהארידנוסאריהאריה קטןארנבתברבורבתולהגביעגדיג'ירףדג דרומידג זהבדג מעופףדגיםהדובה הגדולההדובה הקטנהדולפיןדלידרקוןהר השולחןהרקולסזאבזבובזיקיתחד קרןחץטווסטוקאןטלה • טלסקופ • יונהירכתי הספינהכלב גדולכלב קטןכלבי צידכן ציורכתר דרומיכתר צפונילווייתןלטאהלינקסמאזנייםמגןמזבחמחוגהמיקרוסקופמפסלתמפרשמצפןמשאבהמשולשמשולש דרומינבלנושא הנחשנחשנחש מיםנחש מים קטןנשרסוסוןסקסטנטסרגלסרטןעגורעגלוןעוף החולעורבעקרבפגסוספסלפרסאוסציפור גן עדןהצלב הדרומיקנטאורקסיופאהקפאוסקשתרשתשדריתרועה דוביםשועלוןשורשעון מטוטלתשערות ברניקיתאומיםתנור

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.