טכנאי

טכנאי הוא אדם בעל הכשרה להפעלה, להתקנה, לכוונון ולתיקון של מכשור טכנולוגי. עבודת הטכנאים מתייחסת להיבטים פרקטיים, פרטניים ועכשוויים של התחום שבו הם עוסקים ולמידת מקצועם אינה דורשת, על פי רוב, ידע קודם (לא דורשת, למשל, שליטה במתמטיקה). זאת בניגוד לעבודת המהנדסים שעוסקת בפיתוח ושכלול התחום, ועשויה לכלול מציאת דרכים להורדת התלות של הצרכן בטכנאים או בהקלת עבודתם של הטכנאים.

מקצוע הטכנאות על התמחויותיו השונות אופייני לעידן טכנולוגי, בו נדרשת הכשרה מאוד מיוחדת להפעלת מכשירים בתחום מסוים. כך, למשל, ההתפתחות בענף המחשבים הורידה את התלות של הצרכן בקלדניות (שהיו נוהגות לעבור קורס הקלדה עיוורת) ובעובדי דפוס והגדילה את התלות בטכנאי מחשבים. באותו אופן, השכלול במעליות פטר את הלקוח מנערי המעליות שעברו הכשרה בתפעולן.

לעיתים, על מנת להגדיר מבחינה מנהלית את מקצועו של אדם, מקובל להגדירו כ"טכנאי" בלי קשר לטיב הכשרתו. רמות ההכשרה שונות לעיתים ממדינה למדינה. בגרמניה חלק ניכר מן הטכנאים נדרשים להחזיק בתעודת דיפלום גרמנית; בברית המועצות מסלול ההכשרה של טכנאים ארך כחמש שנים.

X-43A technicians
טכנאי מטוסים

בישראל

בישראל אמון על הפיקוח על הכשרת טכנאים והנדסאים המכון הממשלתי להכשרה בטכנולוגיה ובמדע. בנוסף, רשומים טכנאים והנדסאים בפנקס ההנדסאים והטכנאים המנוהל על ידי משרד הכלכלה; וקיימת חטיבה בהסתדרות, "הסתדרות הטכנאים וההנדסאים".

בשנת 1965 ועדת הגג להכשרת טכנאים מוסמכים והנדסאים טבעה את המושג "טכנאי מוסמך". בשנת 2012 חוקק חוק ההנדסאים והטכנאים המוסמכים התשע"ב 2012. החוק קובע שטכנאי מוסמך הוא מי שיש לו תעודת טכנאי מוסמך שהוכרה על ידי ועדת ההסמכה, תעודה המעידה על השלמת לימודי טכנאות מוסמכת במכללה טכנולוגית מוכרת ועמד בבחינות ממלכתיות. ועדת ההסמכה פועלת מתוקף חוק ההנדסאים והטכנאים המוסמכים, חברים בה נציגי משרד התמ"ת, משרד החינוך והסתדרות ההנדסאים והטכנאים המוסמכים. מתוקף חוק ההנדסאים והטכנאים המוסמכים-הוקמה בשנת 2013 מועצה ציבורית, מועצת ההנדסאים והטכנאים המוסמכים. יו"ר המועצה וחברי המועצה מונו על ידי שר הכלכלה ושר החינוך. במועצה 13 חברים, נציגי משרדי הממשלה, האיגוד המקצועי, התאגדות התעשיינים, צה"ל האקדמיה ונציגי המכללות המכשירות. תפקידי המועצה לגבש את מדיניות ההכשרה כדי לשמר את מעמד המקצוע ולהרחיב את הסמכויות בתחומי העיסוק המגוונים.

קיימים שני מסלולים להשגת תעודת טכנאי מוסמך:

 • מסלול בפיקוח משרד החינוך - המינהל למדע וטכנולוגיה. במסלול זה לומדים תלמידים בכיתה י"ג במסגרת מסלול רצף של בוגרי בתי ספר תיכוניים מקצועיים או בוגרי מגמות טכנולוגיות, במסגרת עתודה טכנולוגית.
 • מסלול בפיקוח משרד הכלכלה - האגף להכשרה מקצועית, המכון הממשלתי להכשרה בטכנולוגיה ובמדע. במסלול זה לומדים תלמידים מבוגרים יותר, לרוב כאלו שכבר נמצאים במעגל העבודה הטכנית.

הכשרת טכנאים מוסמכים נערכת במשך כשנה בלימודי יום או כשנתיים בלימודי ערב.

מסלולי הלימוד כוללים:

 • מכונות.
 • תעשייה וניהול - רכש ולוגיסטיקה, תפ"י, מערכות מידע
 • מדידות
 • אלקטרוניקה
 • מחשבים
 • חשמל

חוקים שונים קובעים תפקידים שרק לבעלי תעודת טכנאי מוסמך מותר לבצע:

 • חוק רישוי בעלי מלאכה התשל"ז 1977 קובע שרק בעל תעודת טכנאי מוסמך יכול לקבל רישוי.
 • חוק החשמל, תקנות החשמל-רישיונות מסדירות את הסמכות של טכנאי מוסמך חשמל רשום, לתכן מתקני חשמל הפועלים בזרם של ארבע מאות אמפר, שלוש פזות. לאחר חמש שנות ניסיון יכול טכנאי לקבל רישיון של "בודק 1".
 • בפקודת הבטיחות התש"ל 1970 יוחד תפקיד "ממונה בטיחות בעבודה" לטכנאים מוסמכים באחד ממדורי הטכנאות המוסמכת.
 • תקנות משרד התחבורה קובעות שכדי להיות מורשה לניהול מוסך רכב, נדרש להיות לפחות, טכנאי מכונות מוסמך.

ראו גם

קישורים חיצוניים

אולפן הקלטות

אולפן הקלטות הוא מבנה להקלטות קול. חלל המבנה מעוצב במיוחד על ידי מהנדס אקוסטיקה, על מנת להשיג את התכונות האקוסטיות הנדרשות (הפצת קול, רמה נמוכה של החזרים, זמן תהודה מתאים לחלל החדר וכו'). סוגים שונים של אולפנים מקליטים להקות, אמנים, דיבוב ומוזיקה לתוכניות טלוויזיה, סרטים, סרטי אנימציה, פרסומות ואפילו תזמורת מלאה.

אולפן הקלטות תקני מורכב מחדר הנקרא "חדר ההקלטה", שבו מבוצע הקטע המוזיקלי, ומ"חדר השליטה (חדר הקונטרול)", שבו נמצא ציוד ההקלטה, הניתוב ותפעול הסאונד. לפעמים יהיו חדרים קטנים הנקראים "תאים מבודדים", להקלטת כלים בעלי עוצמות גבוהות כגון תופים וגיטרה חשמלית, על מנת למנוע זליגת קול למיקרופונים אחרים הנמצאים בחלל חדר ההקלטה. את אולפן ההקלטות מפעיל טכנאי סאונד אשר עובד בתיאום עם מפיק מוזיקלי, מוזיקאים, נגנים, זמרים ואמנים.

אלן פרסונס

אלן פרסונס (באנגלית: Alan Parsons; נולד ב-20 בדצמבר 1948) הוא טכנאי קול, מוזיקאי ומפיק מוזיקלי בריטי (כיום מתגורר בקליפורניה, ארצות הברית). פרסונס עבד באולפני אבי רוד והיה מעורב בהפקת התקליט אבי רוד של הביטלס, תקליטי פינק פלויד (The Dark Side of the Moon ו-Atom Heart Mother) וההוליס, הפיק את תקליטו של אל סטיוארט Year of the Cat, והקים את להקת אלן פרסונס פרוג'קט.

אלקטרו (קומיקס)

אלקטרו (באנגלית: Electro) הוא דמות בדיונית של נבל-על המופיעה בחוברות הקומיקס ספיידרמן ביקום מארוול קומיקס. הדמות המקורית הופיעה לראשונה בחוברת The Amazing Spider-Man #9 מפברואר 1964, ונוצרה על ידי הכותב סטן לי והמאייר סטיב דיטקו. דמותה של פרנסין פריי, שנוצרה על ידי הכותב דן סלוט והמאייר אומברטו ראמוס, הופיעה לראשונה בחוברת Amazing Spider-Man Vol.3 #2 מיולי 2014, וכאלקטרו בחוברת Amazing Spider-Man Vol.4 #17 מאוקטובר 2016.

אלקטרו הוא אלטר אגו אותו חלקו שתי דמויות - מקס דילון ופרנסין פריי. מקסוול דילון היה טכנאי חשמל אשר בעקבות תאונת ברקים בעת שתיקן קו חשמל קיבל מוטגן שהפך אותו לקבל מהלך. בתחילה, כוחותיו היו חלשים ביותר, ולכן הוא גנב ציוד חשמלי מתעשיות סטארק כדי לטעון את עצמו. הוצע לו להצטרף לקבוצת אחוות המוטאנטים בידי מגנטו, אולם דילון סירב. דילון בחר בקריירת פשע לאחר שהרג פושע במו ידיו, ונטל את השם אלקטרו. קורבנו הראשון היה ג'יי ג'ונה ג'יימסון, עורך מערכת העיתון "הדיילי ביוגל", שהאשים את ספיידרמן בפשע אשר כביכול ביצע. בעימות הראשון בין ספיידרמן לבין אלקטרו, ספיידרמן כמעט ונהרג כאשר נגע ביריבו מוליך החשמל, אך הצליח להשתמש בצינור השקיה כדי להמם אותו. דילון חבר לקבוצות נבלי-על אותן אסף הגובלין הירוק, ביניהן "ששת המרושעים" ו"תריסר המרושעים". בשנת 2014, ספיידרמן גרם למקסוול עומס יתר, שיצר פיצוץ וביטל את כוחותיו.

פרנסין פריי הייתה שותפתו של דילון לפני שאיבד את כוחותיו, שהייתה אובססיבית לנבלי-על בצורת אסקפיזם. לפני שאיבד את כוחותיו, דילון פנה אליה למקלט, וחשמל אותה למוות לאחר נשיקה. בשנת 2016, התן ניסה להחזיר לדילון את כוחותיו, והוא סירב אך חזר בו אחרי שהתן החיה את פריי כשיבוט. גופו דחה את כוחותיו, שהועברו לפרנסין בהדרגה. פרנסין, שכוחותיו של אלקטרו נספגו בה, נשקה את דילון וחשמלה אותו למוות.

דמותו של אלקטרו מדורגת במקום ה-87 ברשימת נבלי-העל הגדולים של כל הזמנים, לפי אתר IGN. את דמותו בסרט הלייב אקשן "ספיידרמן המופלא 2" מגלם השחקן ג'יימי פוקס.

ג'ף אמריק

ג'ף אמריק (אנגלית: Geoff Emerick‏ 5 בדצמבר 1945 - 2 באוקטובר 2018) היה טכנאי קול שעבד עם הביטלס בשנותיהם האחרונות. אמריק נודע בזכות השתתפותו בהקלטות לאלבומים החשובים: Revolver, Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band, האלבום הלבן וAbbey Road. השיר הראשון שעליו עבד אמריק היה "Tomorrow Never Knows" מהאלבום Revolver.

כמו כל מי שעבד עם הביטלס, אמריק היה טכנאי בעל ראש פתוח וגישה הרפתקנית. לבד מעבודתו עם הביטלס עבד אמריק עם להקות בריטיות אחרות באותה תקופה כמו הזומביס ובדפינגר ומאוחר יותר עם Wings של פול מקרטני, אלביס קוסטלו ונייל מקאי.

נפטר ב-2 באוקטובר 2018.

דיבוב

דיבּוב הוא תהליך של הקלטה והחלפת קולות בסרט קולנוע או טלוויזיה, לאחר סיום הפקת הסרט. השימוש הנפוץ ביותר מתייחס לשיטה להגשת תרגום הפסקול של תוכניות טלוויזיה, סרטים או קטעי וידאו.

תרגום זה מוגש באמצעות החלפת הפסקול המקורי בפסקול חדש שבו הדיבור הוא בשפה המקומית. בהחלפת הפסקול מנסים בדרך-כלל לשמור על נימת הקול של השחקנים המקוריים וגם להתאים את התרגום לתנועות השפתיים שלהם. בהחלפת הפסקול מנסים בדרך-כלל לשמור על האלמנטים בפסקול המקורי שאינם קשורים בדיבור, כגון צלילים ומנגינות, אך לפעמים מחליפים גם חלק מהם.

יש המשבשים את שם בעלי המקצוע באומרם "מדובבים" (בתנועת O ובבי"ת רפה), אף שהצורה הנכונה היא "מדַבְּבים". מדוֹבֵב הוא אדם הגורם למישהו אחר לספר את סיפורו, למשל אדם המפתה עציר או אסיר להתוודות על פשע, ובכך מסייע להפללתו – ואילו "מדבב" מוצאו מן הפועל האנגלי "to dub", שפירושו שכפול פסקול.

לעומת ישראל בה הדיבוב נעשה בעיקר לסרטים לילדים, במדינות רבות באירופה, באמריקה הלטינית ובאסיה הדיבוב נעשה גם לסרטים שנועדו לקהל בוגר.

ויפלאש

ויפלאש (באנגלית: Whiplash, בתרגום לעברית: "הצלפת שוט") הוא דמות בדיונית של נבל-על המופיעה בחוברות הקומיקס איירון מן ביקום מארוול קומיקס. ויפלאש המקורי הופיע לראשונה בחוברת Tales of Suspense #97 מינואר 1968, ונוצרה על ידי הכותב דייוויד מיצ'ליני והמאייר בוב לייטון.

ויפלאש הוא האלטר אגו אותו חלקו שלוש דמויות - מארק סקרלוטי, ליאן פורמן ואנטון ואנקו. סקרלוטי היה טכנאי חשמל מוכשר ביותר, שעבד בסניף "תעשיות סטארק" בסינסינטי ואשר חשק בחיי עושר. הוא בחר בקריירת פשע והחל לעבוד כמעצב נשק. הוא עיצב לעצמו חליפה בעלת שוט ממתכת ושימש כמתנקש עבור ארגון קרימינלי בשם "המאגיה", והתעמת מספר פעמים עם איירון מן. ליאן פורמן הייתה מוטאנטית שהשתמשה בכבלי אדמנטיום המחוברים לכפפות שבחליפתה ואשר שימשו אותה כשוטים.

ויפלאש השלישי, אנטון ואנקו, חולק בשם יחד עם דינאמו הארגמן, אם כי שתי הדמויות אינן קשורות אחת לשנייה. ואנקו הוא מדען צעיר מעיירה נידחת בלב רוסיה, שהותקף בידי אדם שגנב את חליפת איירון מן והרג מספר מאנשי העיירה, ביניהם את אביו, איגור ואנקו, כדי להפליל את טוני סטארק. באמצעות נשק מיוחד, ואנקו מצליח לפגוע במתחזה לפני שזה האחרון נמלט מהמקום, ושריון בית החזה שלו נופל. ואנקו נהפך לאובססיבי בניסיון לנקום את מות אביו, ובעזרת הטכנולוגיה שמצא בשריון בית החזה שהושאר מאחור הוא בונה חליפת שריון המצוידת בצמד שוטים חשמליים.

את דמותו של אנטון ואנקו בסרט הלייב אקשן "איירון מן 2" מגלם השחקן מיקי רורק.

טייס אוטומטי

טייס אוטומטי הוא התקן מכני, חשמלי, הידראולי או משולב המשמש לקביעת מסלולו של כלי רכב ללא התערבות אדם. מנגנוני טייס אוטומטי נפוצים במטוסים, ומכאן שם ההתקן, אך קיימות גם ספינות וסירות המצוידות בהם.

בשפה היומיומית הורחבה משמעות הצירוף, והוא מציין פעולה מורכבת הנעשית אוטומטית, ללא מעורבות אנושית ובאופן שוטף.

בתחום הרדיו, "טייס אומומטי" מציין תוכנית המשודרת באמצעים אלקטרוניים בלבד, ללא מגיש או טכנאי. בעברית ובאנגלית טייס אוטומטי עשוי להיות כינוי גנאי ודימוי לא מחמיא ל"חותמת" (מוכר בתרגום השגוי והמילולי "חותמת גומי" rubber stamp) או "בובה [על חוט]" – אדם או מוסד המאשר בלא בדיקה את כל מה שמובא לפניו מבלי להפעיל כל שיקול דעת עצמאי. הכינוי עשוי לשמש גם לציון אדם המבקש לנהל את חייו על מי מנוחות ובלי לשקוע בלבטים, או למי שפועל מתוך הלם, הרגל, חיקוי או בקיאות (בבחינת מצוות אנשים מלומדה).

טכנאי קול

טכנאי קול או טכנאי סאונד (מכונה לרוב סאונדמן) הוא בעל מקצוע שעוסק בהיבטים הטכנולוגיים של אמצעי ההקלטה וההשמעה.

תפקידו של טכנאי הקול באולפן הוא בחירת מיקרופונים, עיצוב הצליל בערוצים השונים, ערבול הצליל ותפעול מכשירי ההקלטה. בהפקה עם הקלטה רב ערוצית הערבול, העריכה ועיצוב הצליל הסופי נעשה לאחר ההקלטה.

במקרים רבים משתלב תפקידו של הטכנאי באולפן בהפקה המוזיקלית וההחלטות המתקבלות על ידיו הן אומנותיות ולא רק טכניות, כדוגמת אלן פרסונס, אשר הפיק את האלבום "The Dark Side of the Moon", או נייג'ל גודריץ', אשר הפיק את האלבום "OK Computer".

במקרים אחרים, טכנאים אחראים לתפעול של מערכות הגברה, הקלטות חוץ לטלוויזיה, תעשיית הקולנוע ושידורי רדיו וטלוויזיה.

טכנאי קול גם אחראים במידה רבה לפיתוח של מכשירים שונים ועד היום ניתן למצוא טכנאי קול בצוותי-הפיתוח של חברות שונות.

יועד נבו

יועד נבו הוא מפיק מוזיקלי ישראלי, טכנאי מיקס ומאסטרינג ומפתח וממציא בתחום האודיו. אחד המשפיעים והחשובים בתעשיית המוזיקה הישראלית

ובתעשיית המוזיקה הבריטית.

לואי להב

לואי להב (נולד ב-1950) הוא מעבד ומפיק מוזיקלי ישראלי. אחד מהבולטים והמשפיעים ביותר בישראל.

מאז תחילת שנות ה-70 ועד היום עובד להב עם החשובים והמצליחים ביותר באמני ישראל. הוא ידוע בצליל מאסיבי (לפחות בתחילת הקריירה שלו), ובגישתו הטוטאלית - מעורבות עמוקה ופרטנית בכל הצדדים של הפקת אלבום.

מהנדס

מהנדס הוא אדם העוסק בהנדסה. תפקיד המהנדס הוא ליישם את ההתקדמות המדעית והטכנולוגית שהושגה בתחומים שונים על ידי אנשי מדע ומחקר, לצרכים שונים, כגון מסחר, ביטחון ויישומים רפואיים. המהנדס בדרך כלל מאפיין את הבעיה שלפתרונה הוא נצרך, כולל הצרכים והמגבלות, ועל סמך הידע והניסיון שלו נותן פתרון תכנוני סביר, אך לאו דווקא אופטימלי, לבעיה זו.

בשונה מהחוקר המדעי, המהנדס מתבסס לא רק על ידע מתמטי ומדעי, אלא גם על ידע אמפירי בתחומו, על כללי אצבע ועל פרקטיקות מקובלות, כדי למצוא פתרון שיהיה לא רק נכון, אלא גם כלכלי. מלבד נכונות הפתרון לבעיה, המהנדס עשוי להתחשב במאפיינים שונים של הפתרון, כגון עלויות ייצור ואחזקה. כך למשל, אם הכימאי ינסה למצוא נוסחה לחומר שייתן תכונות מסוימות, ויסנתז אותו במיליגרמים במעבדה, מהנדס כימיה עשוי לנסות למצוא דרך לייצר כמות גדולה של אותו החומר בצורה כלכלית במפעל.

מכונאי

מכונאי הוא איש מקצוע שעוסק בבנייה, הרכבה ותחזוקה של מכונות. מכונאים רבים מתמחים בתחום מסוים, כגון מכונאות רכב, מכניקת דודים, מכניקת מיזוג אויר ומכונות קירור, מכונאות מטוסים, מכונאות טנקים, וכו'. בתוך חלוקה זו יש לעיתים התמחויות משנה. בתחום מכונאות רכב, למשל, ישנן תת-התמחויות כגון התמחות בחשמלאות רכב, בבלמים וההגה, במערכת ההילוכים האוטומטית או הרגילה, בתיקוני מנוע, וכו'.

ההכשרה של מקצוע המכונאות נרכשת לאחר מספר שנות לימוד של תאוריה והכשרה מעשית במוסדות הכשרה מקצועית. תעודות מקצועיות למכונאי הן טכנאי והנדסאי. מכונאי הממשיך את לימודיו יכול להתקדם למהנדס מכני. בישראל חלק נכבד מהכשרת המכונאים נעשה בצה"ל, במוסדות קדם-צבאיים של חיל הטכנולוגיה והאחזקה וחיל האוויר, ובמסגרת השירות הצבאי, לשם תחזוקה של אמצעי הלחימה של צה"ל.

מכללות מקצועיות בישראל

המכללות המקצועיות בישראל הן מוסדות העוסקים במתן השכלה אך אינם מוסמכים להעניק תואר אקדמי. המכללות המקצועיות מעניקות השכלה גבוהה שאינה אקדמית, ומקנות לבוגריהן הסמכות ותעודות, ובפרט תעודת טכנאי, תעודת הנדסאי או תעודת מקצוע. במכללות אלה ניתנים קורסים או הסמכות בתחומים שונים, כגון: רפואה משלימה, מחשבים, אומנות ומוזיקה, בנייה ותחזוקה, חשבונאות, בישול, מלונאות, חשמלאות, טכנולוגיה וקורסים טכנולוגיים ועוד.

מפיק מוזיקלי

מפיק מוזיקלי הוא המנהל הראשי של הפקה מוזיקלית, בדרך-כלל אלבום מוזיקה.

תפקידו של מפיק מוזיקלי ניהולי פחות מזה של מפיק קולנוע שמעורבותו בתחום היצירתי פחותה. למפיק מוזיקלי תפקיד טכני מאוד, שתורם ישירות לעיצוב המוזיקה והתוצאה הסופית. מפיק מוזיקלי הוא לרוב מוזיקאי עתיר ניסיון וידע בתחום.

בהפקת שיר המפיק המוזיקלי מקבל מיוצרי השיר את המילים והלחן כשהם "עירומים", כשהם עדיין מהווים רעיון בסיסי במוחו של היוצר. תפקידו של המפיק הוא להקנות לשיר צורה סופית. המפיק מחליט על המקצב, כלי הנגינה, קולות השירה ואורך השיר; אכן, למפיק המוזיקלי השפעה מכרעת על הגוון הסופי של השיר. לאחר שהחליט המפיק על הפרטים הטכניים של השיר, מתפקידו ליישם את החלטותיו: עליו לארגן ולגייס נגנים (גם כשמדובר בלהקה, לרוב משתתפים נגנים נוספים בהקלטת האלבום; לעיתים אף משתתפת תזמורת שלמה), לארגן כלי נגינה במקרה הצורך, לגייס זמרי ליווי, להדריך את הנגנים והזמרים, לתאם הקלטות וחזרות, לגייס טכנאי מוזיקה (בעיקר: איש מיקס ואיש מאסטר) ולהדריכם. לעיתים מבצע המפיק בעצמו את התפקידים הטכניים (את ההקלטה והמיקס, אך כמעט אף פעם לא את המאסטר). יש מפיקים מוזיקליים המקפידים להיות גם בהופעות של האומנים לשם עיצוב הצליל של המופע (לדוגמה יעקב גלעד).

בניגוד למפיק קולנוע, למפיק מוזיקלי נגיעה מועטה בתחום העסקי והשיווקי של האלבום; למרות זאת, נושא זה שונה ממפיק למפיק.

מוזיקאים רבים, במיוחד בתחום הרוק האלטרנטיבי והכבד, מפיקים בעצמם את שיריהם ואלבומיהם. לעומתם, מפיקים רבים, לאחר שנים של עבודה "מאחורי הקלעים", הוציאו בעצמם אלבומים, שאותם הם כתבו ואותם הם מבצעים.

מפיקים פיתחו לאורך השנים "חתימה מוזיקלית" ייחודית - סגנון, אווירה וגוון המייחדים את הפקותיהם. לעניין זה חשיבות רבה בעולם המוזיקה, ובכל דיון על אלבום או שיר מסוים נידונה ההפקה המוזיקלית. אמירות כגון "הפקתו של בריאן אינו ניכרת בצליל החללי ובאפקטים המקוריים" (נאמר על האלבום Achtung Baby של U2) אינן נדירות, ומשקפות את השפעת המפיק על היצירה המוזיקלית.

בעשור הראשון של המאה ה-21 חלה עלייה בחשיפתם של המפיקים המוזיקליים (לדוגמה, מרק רונסון בפופ ודייוויד גטה, אביצ'י וקלווין האריס במוזיקה אלקטרונית), ועניין זה התבטא בהוצאת אלבומים שבהם המפיק הוא הדמות המרכזית. בנוסף, מפיקים החלו להופיע בעצמם בין אם כחלק מהרכב או בתור די ג'יי.

נורמן סמית'

נורמן סמית' (22 בפברואר 1923 - 3 במרץ 2008) היה מוזיקאי ומפיק תקליטים. סמית' שימש כטכנאי קול בכל ההקלטות של הביטלס עד לשנת 1965 כאשר קודם על ידי חברת התקליטים EMI לתפקיד מפיק. האלבום האחרון של הביטלס שבהקלטתו השתתף היה Rubber Soul. סמית' יליד צפון לונדון.

בשנת 1967 החל סמית' לעבוד עם להקה חדשה, הפינק פלויד, והפיק את שלושת האלבומים הראשונים שהפיקו באולפן: The Piper at the Gates of Dawn, A Saucerful of Secrets ו-Ummagumma.

בשנת 1971 הקליט סמית' שיר משלו, תחת שם העט "הוריקן סמית'" שיר בשם Don't Let It Die שהפך להיט בבריטניה. בשנת 1972 זכה שירו Oh Babe What Would You Say? להצלחה בארצות הברית. סמית' הלחין שירים נוספים אשר זכו להצלחות צנועות יותר במצעדי הפזמונים.

ב-16 במרץ 2007 יצא לאור ספרו של סמית': "ג'ון לנון קרא לי נורמלי". הספר נמכר במהדורה מוגבלת בכנס מעריצי הביטלס בניו ג'רזי. בספר מבחר תמונות שטרם פורסמו של הביטלס ופינק פלויד באולפני אבי רוד, סיפורים היסטוריים על עבודתו עם להקות אלה וכן פרטים ביוגרפיים על שירותו של סמית' בחיל האוויר המלכותי.

נפטר ב-3 במרץ 2008.

סרט קולנוע

סרט קולנוע הוא המוצר הסופי של תהליך יצירת הקולנוע - צילום ועריכה של סיפור, קטעי תנועה, וצליל המשולבים יחדיו ליצירה אחת.

סרט קולנוע מוצג באופן מסורתי בבית קולנוע, אולם ניתן לצפות בסרטי קולנוע גם באמצעי צפייה ביתיים כגון שידורי הטלוויזיה, מכשירי וידאו ו-DVD וגם באמצעות מחשב. קיימים סרטים שכבר בעת הפקתם מיועדים להיות מוקרנים באמצעי צפייה ביתיים, לדוגמה סרטי טלוויזיה.

מימיו הראשונים של הקולנוע ועד ימינו נשמר המידע על סרט צילום שקוף מצלולואיד שעליו הופיעו תמונות הסרט לצורך הקרנת התמונות על מסך. הקרנתן ברצף של התמונות הטבועות על הסרט, יוצרת בעיני הצופה אשליה של תמונות נעות. כיום קיימים סרטים המופקים ומוקרנים בצורה דיגיטלית, ללא סרט.

סרטי קולנוע מתחלקים לז'אנרים רבים ובהם דרמה, קומדיה, מתח, אימה, פעולה, סרט מוזיקלי, אנימציה, מערבון, סרטים דוקומנטריים, מדע בדיוני ופנטזיה.

פלאונטולוגיה

פָּלֵאוֹנְטוֹלוֹגִיה (Paleontology) היא המדע העוסק בחקר המאובנים, שהם סימנים שהשאירו בעלי חיים וצמחים מתקופות קודמות, בשכבות האדמה השונות, בהם גם בעלי חיים שנכחדו כגון הדינוזאורים. מקור המילה מיוונית: פלאו (παλαιός) פירושו ישן, און (ὄν) פירושו "קיים, יצור", לוגיה (λογία) פירושו "תורה".

בניגוד לפלאונטולוגיה, עוסקת הנאונטולוגיה בחקר היצורים בני זמננו או בכאלו שנכחדו בעת החדשה. לעיתים נעזרים חוקרים בשיטות משני הענפים גם יחד.

לפלאונטולוגיה מספר ענפי משנה, בהם:

פלאוזואולוגיה, חקר המאובנים שמקורם בבעלי חיים.

פלאובוטניקה, חקר המאובנים שמקורם בצמחים.

מיקרופלאונטולוגיה, חקר המאובנים שמקורם במיקרואורגניזמים.

פלאואנתרופולוגיה, חקר מאובנים מן האבולוציה של האדם.

פלאואקולוגיה, חקר המאובנים במטרה להרכיב ולהבין את הסביבה והתנאים בהם חיו היצורים הקדומים על-פני כדור הארץ.בקרב הציבור הרחב ידועה בעיקר הפלאוזואולוגיה ובפרט הפלאונטולוגיה של בעלי חוליות. תחום הפלאונטולוגיה של בעלי החוליות מפותח ביותר מכיוון שהשלדים והעצמות של בעלי חוליות הם עצמים קשים הנוטים להתאבן. הדינוזאורים הם אולי נושא המחקר המפורסם והמזוהה ביותר של הפלאונטולוגיה.

המחקר הפלאונטולוגי משלב בין מספר תחומי ידע, העיקריים שבהם הם ביולוגיה, אנטומיה (ובפרט אוסטאולוגיה - חקר מבנה העצם כאשר חוקרים מאובני בעלי חוליות), טפונומיה, מדעי כדור הארץ וגאולוגיה.

במחקר הפלאונטולוגי יש מספר סוגי התמחות ומחקר:

עבודת שדה וחפירת מאובנים. פלאונטולוג שעיקר התמחותו היא בחפירת וגילוי מאובנים בשטח מכונה "צייד מאובנים".

עבודת מעבדה לניקוי המאובנים והכנתם למחקר.

חקר המאובנים והסקת מידע לגבי בעל החיים ממנו הם באו: כיצד הוא חי, מה הוא אכל ואיזה גומחה אקולוגית הוא מילא. תחום זה דורש ידע רב בביולוגיה ואנטומיה בפרט, וכולל בתוכו ענפים רבים של הביולוגיה בהם אוסטאולוגיה, זואוטומיה, אנטומיה השוואתית, פתולוגיה, ביומכניקה, פילוגנטיקה ואקולוגיה.

שחזור שלד בעל החיים על ידי טכנאי המוזיאון.

אמנות פלאונטולוגית: איורים וציורים של השלד המלא של בעל החיים וכן איך היה נראה כשהיה חי ("בשר ודם"). במובן הרחב תחום זה כולל גם יצירת מיניאטורות דינוזאורים ודגמים תלת-ממדיים, הן אמיתיים והן בגרפיקה ממוחשבת.

פילוגנטיקה וקלדיסטיקה: מיקומו של בעל החיים ב"עץ המשפחה" האבולוציוני ויחסו לבעלי חיים וקבוצות אחרות.

צילום רנטגן

צילום רנטגן הוא צילום רדיוגרפי, המתבצע בעזרת קרני רנטגן. עקב כושר החדירה הגבוה של הקרניים נוצר על לוח הצילום שיקוף ברור של עצמים צפופים בלבד כגון עצמות ומתכות, ואילו גופים רכים יותר מאפשרים לקרינה לעבור דרכם כמעט ללא בליעה.

רדיולוגיה

רדיולוגיה הוא ענף ברפואה העוסק באמצעי דימות רפואיים. במקור עסק ענף זה רק בשימוש בקרינה אלקטרומגנטית, לרבות קרינה מייננת (רנטגן) לאיסוף מידע רפואי לצורכי אבחון וטיפול. תת-התחום ברדיולוגיה העוסק בשימוש ברנטגן, נקרא רנטגנולוגיה. בימינו רופאים רדיולוגים, לאחר שהם משלימים תקופת התמחות ארוכה, עושים שימוש בשורה ארוכה של אמצעי דימות (כגון אולטרה סאונד, טומוגרפיה ממוחשבת (CT) טומוגרפיית פליטת פוזיטרונים -MRI) ו- אנגיוגרפיות כדי לאבחן ולטפל במחלות. רדיולוגיה פולשנית אף היא תת-תחום ברדיולוגיה העוסק בטיפולים רפואיים בהנחיית אמצעי דימות. הביצוע הטכני של ההדמיה נעשה בדרך כלל על ידי טכנאי הדמיה (טכנאי רנטגן).

בתחום הרדיולוגיה תהליך זרימת מידע ייחודי, והוא כדלקמן: הדמיה של האיבר הרצוי, לאחר מכן הרדיולוג מפרש או "קורא" את התמונות ומייצר דו"ח של הממצאים ורושם אבחנה שלהם. דו"ח זה מועבר לאחר מכן לרופא מומחה, בין אם באופן שיגרתי או בדחיפות.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.