טירת סנטאנג'לו

טירת סנטאנג'לואיטלקית: Castel Sant'Angelo) היא מבנה מעגלי גבוה הנמצא ברומא שבאיטליה. במקור היה המבנה מאוזולאום שנבנה על ידי הקיסר הרומי אדריאנוס עבור עצמו. המבנה ממוקם בקרבת הותיקן ושימש במשך מאות שנים כמצודה וטירה. כיום המבנה הוא מוזיאון.

Angyalvar036
טירת סנטאנג'לו מכיוון הטיבר
RomaCastelSantAngelo-2
טירת סנטאנג'לו מכיוון הגשר המוביל אליה

קבר אדריאנוס

קבר הקיסר אדריאנוס נבנה על הגדה הימנית של נהר הטיבר בין השנים 135139. צורתו המקורית של המבנה הייתה אליפטית. על גג המבנה היה גן ובמרכזו קוודריגה מוזהבת עם פסל הקיסר. לאחר מותו, אפרו של הקיסר, של אשתו סבינה ובנו המאומץ לוקיוס אאליוס הוטמנו בחדר המרכזי (כיום חדר האוצר) במבנה. קיסרים נוספים נקברו במבנה, כולל האחרון בהם, קרקלה, בשנת 217.

אדריאנוס בנה גם את גשר סנטאנג'לו המוביל אל המבנה.

מצודה רומית

במהלך שלהי האימפריה הרומית הפך המאוזוליאום למצודה. בשנת 401 הפך המבנה למבצר ושולב כחלק מחומת אורליאנוס שהקיפה את העיר.

קברי הקיסרים (כדי האפר) נבזזו בעת הביזה של רומא בשנת 410 על ידי הויזיגותים בראשות אלאריק הראשון. פסלי הברונה נבזזו במהלך הביזה שנערכה על ידי הגותים בשנת 537.

מצודה אפיפיורית

Clement VII bathroom SantAngelo
חדר הרחצה של האפיפיור קלמנס השביעי

החל מהמאה ה-14 הפך המבנה למצודה אפיפיורית. האפיפיור ניקולאס השלישי קישר את המצודה לבזיליקת פטרוס הקדוש במיסדרון מבוצר שכונה "הפאסטו" (Passetto di Borgo). המצודה שימשה מקלט לאפיפיור קלמנס השביעי בעת המצור של קארל החמישי קיסר האימפריה הרומית הקדושה בשנת 1527.

האפיפיור פאולוס השלישי בנה במקום דירת מגורים מפוארת עבורו, למקרה של מצור, והאפיפיור ליאו העשירי בנה במקום קפלה לצורכי תפילה.

האפיפיורים השתמשו במצודה ככלא. ג'ורדנו ברונו היה כלוא במצודה שש שנים, ובתפקידה זה מוזכרת המצודה באופרה של ג'אקומו פוצ'יני "טוסקה". על גשר הטירה הוצאה להורג בעריפה ביאטריצ'ה צ'נצ'י, שלפי האגדה רוחה רודפת את המקום.

בשנת 1752 הוצב בראש המבנה פסל מיכאל הקדוש מעשי ידי הפסל הפלמי פיטר ואן ואשאפלט (Peter van Verschaeffelt). הפסל מציג את המלאך מיכאל המחזיק חרב מעל ראשו - פסל זה נתן לטירה את שמה הנוכחי. פסל זה החליף פסל שיש קודם מעשה ידי הפסל רפאלו די מונטלופו (Raffaello di Montelupo) שהוצב בראש המבנה בשנת 1536 ומצוי כיום בתוך המבנה.

מוזיאון

הטירה מהווה כיום חלק מהמוזיאון הלאומי של טירת סנטאנג'לו.

הטירה בספרות

הטירה מהווה מקום המחבוא של הרוצח בספרו (וגם בסרט המבוסס על הספר) של דן בראון "מלאכים ושדים".

קישורים חיצוניים

‪‬

אסקווילינו (רובע)

אסקווילינו (באיטלקית: Esquilino) הוא שמו של הרובע החמש עשר מבין רובעי העיר רומא בירת איטליה.

סמל הרובע מתאר עץ ושלושה הרים ירוקים על רקע כסוף.

עד שנת 1921 היו שטחי הרובע חלק מרובע מונטי. בשנה זו, בשל הגידול באוכלוסיית רובע מונטי הפך אסקווילינו לרובע נפרד.

ברובע ממוקמת כיכר ויטוריו אמנואלה השני וכן הכנסיות בזיליקת סנטה קרוצ'ה אין ג'רוזלמה, סנטה ביביאנה, סנטה מריה דל בואון איוטו, סנט אנטוניו די פדובה וסנט אאוזביו.

בורגו (רובע)

בורגו (באיטלקית: Borgo) או אי בורג'י (באיטלקית: I Borghi) הוא שמו של הרובע הארבעה עשר מבין רובעי העיר רומא בירת איטליה.

סמל הרובע מתאר אריה, אשר הופיע על שלט האצולה של האפיפיור סיקסטוס החמישי אשר הפך את הרובע לחלק מהעיר רומאף ולרובע ה-14 של העיר.

הרובע גובל בקיריית הוותיקן ובכיכר פטרוס הקדוש במערב, בנהר הטיבר במזרח, ברובע פראטי בצפון וברובע טרסטוורה בדרום.

רובע זה אינו שייך למוניצ'יפיו I בדומה למרכז רומא, אלא למוניצ'יפיו 18, יחד עם רובע פראטי.

גבעת אוונטינו

גבעת אוונטינו (באיטלקית: Aventino), גבעת האוונטין או גבעת האוונטינוס (בלטינית: Collis Aventinus) היא אחת משבע גבעות רומא.

גבעת הקפיטולין

גבעת הקפיטולין או הגבעה הקפיטולינית (בלטינית: Mons Capitolinus. איטלקית:Campidoglio קמפידוליו ) היא גבעה הנמצאת בין הפורום לבין שדה מרס בעיר רומא.

הגבעה היא הגבוהה מבין שבע הגבעות של רומא, וברומא העתיקה היה ממוקם בראשה המקדש של השלשה הקפיטולינית: האלים יופיטר, יונו אשתו ומינרווה בתם.

גשר סנטאנג'לו

גשר סנטאנג'לו (באיטלקית: Ponte Sant'Angelo), אשר בעבר נקרא גשר איליוס (בלטינית: pons Aelius) או גשר אדריאנוס, הוא גשר מעל נהר הטיבר ברומא המצופה באבן טרוורטין וכולל שלוש קשתות מעל הנהר. כיום משמש הולכי רגל בלבד.

טיבר

הטיבר (באיטלקית: Tevere בלטינית: Tiberis; בשפה העממית נקרא "הנהר הבהיר") הוא נהר באיטליה המזרחית, השלישי באורכו מכל נהרות איטליה.

טסטאצ'יו

טסטאצ'יו (באיטלקית: Testaccio) הוא שמו של הרובע העשרים מבין רובעי העיר רומא בירת איטליה.

הרובע נקרא על שם מונטה טסטאצ'יו הסמוך.

בעת העתיקה, שימש הרובע, הממוקם על גדת נהר הטיבר כאתר המסחר העיקרי של רומא העתיקה, והתגלו בו שרידים רבים של כלי חרס ואמפורות.

כיום משמש הרובע כרובע מסחרי ברובו, אולם בשנים האחרונות הפך לאזור בילויים ונפתחו בו מועדוני לילה רבים.

ברובע עוברת חומת אורליאנוס ונמצאת בו פרמידת קסטיוס.

לודוויזי (רובע)

לודוויזי (באיטלקית: Ludovisi) הוא שמו של הרובע השש עשר מבין רובעי העיר רומא בירת איטליה.

סמל הרובע מתאר דרקון מוזהב על רקע אדום. דרקון זה מקורו בסמל משפחת לודוויזי אשר מרבית שטחי הרובע היו חלק מגני האחוזה שלה שנקראה וילה לודוויזי. הוילה והגנים נמכרו בסוף המאה ה-19 לממשלת איטליה, וזו מכרה אותם ליזמים על מנת שיבנו את מבני הרובע. ברובע עובר ויה ונטו היוקרתי.

מעבר בורגו

מעבר בורגו (באיטלקית: Passetto di Borgo- "פַּסֶטו די בורגו") או בקיצור "המעבר" (באטלקית: Passetto - "פַּסֶטו") הוא מעבר סתרים המקשר בין קריית הוותיקן לבין טירת סנטאנג'לו. אורכו של המעבר כ-800 מטרים והוא ממוקם ברובע בורגו של העיר רומא. המעבר נבנה בשנת 1277 על ידי האפיפיור ניקולאס השלישי, תוך שימוש משני בחומות שנבנו על ידי טוטילה במהלך המלחמה הגותית.

המעבר, הנמצא בתוך החומה, אפשר לאפיפיורים להימלט ממגוריהם בקריית הוותיקן אל הטירה בעיתות מצוקה.

האפיפיור אלכסנדר השישי השתמש במעבר בשנת 1494 במהלך המצור של שארל השמיני מלך צרפת וכיבוש העיר על ידיו.

האפיפיור קלמנטוס השביעי השתמש במעבר במהלך ביזת רומא בשנת 1527 על ידי חייליו של קרל החמישי, קיסר האימפריה הרומית הקדושה, לאחר שהחיילים טבחו בכל חיילי המשמר השווייצרי על מדרגות בזיליקת פטרוס הקדוש.

בשנת 1630 הקים האפיפיור אורבנוס השמיני גג מעל המעבר, והפך אותו למעבר סגור. הגג הורד שנת 1949.

כיום המעבר מהווה חלק מהמוזיאון הממוקם בטירת סנטאנג'לו. המעבר שופץ במהלך השנים על מנת לייצבו, ובשנת 2000 הותר למבקרים לראותו.

סאלוסטיאנו

סאלוסטיאנו (באיטלקית: Sallustiano) הוא הרובע השבעה עשר מבין רובעי העיר רומא בירת איטליה.

ברובע עוברת דרך ה-20 בספטמבר (באיטלקית: Via XX Settembre), שנקראת בשם זה לזכר איחוד איטליה, וכן הכנסיות סנטה מריה דלה ויטוריה וסן קמילו דה לליס.

הרובע ממוקם בשטח בו היו ממוקמים בתקופת האימפריה הרומית גני סאלוסטיוס, והם מקור שמו של הרובע.

סן סבא (רובע)

סן סבא (באיטלקית: San Saba) הוא הרובע ה-21 מבין רובעי העיר רומא בירת איטליה.

הרובע מהווה חלק ממוניצ'יפי 1 - האזור המרכזי של רומא המודרנית, ונמצא בקצה הדרום מזרח של האזור העתיק של רומא. הרובע נקרא על שם כנסיית סן סבא הנמצאת בו. בנוסף, נמצאות ברובע הכנסיות סנטה בלבינה וסנטי נראו אי אצ'ילאו א קרקלה (הנמצאת בסמוך לשרידי מרחצאות קרקלה, הנמצאים אף הם בתחומי הרובע).

ברובע עוברת חומת אורליאנוס, ונמצאים בו השערים סן סבסטיאנו וסן פאולו שבחומה.

סנטה מריה סופרה מינרווה

הבזיליקה סנטה מריה סופרה מינרווה (בלטינית: Basilica Sanctae Mariae supra Minervam, באיטלקית: Basilica di Santa Maria sopra Minerva) היא אחת מהכנסיות החשובות והידועות ברומא.

פונטה (רובע)

פונטה (באיטלקית: Ponte) הוא שמו של הרובע החמישי מבין רובעי העיר רומא בירת איטליה.

משמעות שם הרובע במילה "גשר" באיטלקית. הרובע נקרא על שם גשר סנטאנג'לו המקשר את הרובע אל רובע בורגו מעברו השני של נהר הטיבר. הגשר נבנה על ידי הקיסר אדריאנוס על מנת לקשר את המאוזוליאום שבנה (כיום טירת סנטאנג'לו) עם העיר רומא שהייתה מעברו השני של הנהר.

בתקופת שלטונו של האפיפיור סיקסטוס החמישי שונו גבולות הרובע, כך שהגשר אינו נמצא בשטחי הרובע כיום, אולם הרובע שמר על שמו המקורי, והגשר מופיע על לוגו הרובע.

פיאצה נאבונה

פיאצה נאבונה (באיטלקית: Piazza Navona) היא כיכר מרכזית בלבו של האזור התיירותי של רומא. את הכיכר בנה כמונומנט ברניני, האדריכל הגדול של התקופה, עבור משפחת האפיפיור אינוקנטיוס העשירי. הכיכר נבנתה על הריסות האצטדיון של דומיטיאנוס מהמאה הראשונה. היא מיצירות אדריכלות הבארוק הבולטות בעיר.

צורת הכיכר אליפטית, כשל זירת מרוצי הסוסים שעל חורבותיה הוקמה. במרכז הכיכר נמצאת מזרקת ארבעת הנהרות, שגם אותה עיצב ברניני.

בכיכר שלוש מזרקות, אחת מהן היא מזרקת ארבעת הנהרות. מסביב לפיאצה חנויות רבות. בצידה השמאלי בתי קפה וכנסיות.

מהפיאצה ארבעה פתחים. האחורי מוביל לסמטה בעלת חנויות, הימני לפנתאון, הקדמי לרחוב הראשי והשמאלי מוביל לרחוב נוסף.

פיניה (רובע)

פיניה (באיטלקית: Pigna) הוא שמו של הרובע התשיעי מבין רובעי העיר רומא בירת איטליה.

מקור שמו של הרובע במילה האיטלקית לאצטרובל, והאיצטרובל מופיע על לוגו הרובע. האיצטרובל, המסמל את הרובע, הופיע על מזרקה ברומא העתיקה שעמדה ליד מקדש האלה איסיס. במאה ה-15 הועבר האצטרובל לקיריית הוותיקן וכיום הוא מוצג בראש חצר בלוודרה שנבנתה על ידי דונטלו בראמאנטה במוזיאון הוותיקן (כאשר משני צדדיו מוצגים טווסים עשויים ברונזה שהובאו מהמאוזוליאום של הדריאנוס (כיום טירת סנטאנג'לו).

צורתו של הרובע רבועה, והוא משתרע בין הפנתאון בפינתו הצפונית מערבית של הרובע, לכיכר ונציה בפינתו הדרומים מזרחית.

פראטי (רובע)

פראטי (באיטלקית: Prati) הוא שמו של הרובע העשרים ושנים מבין רובעי העיר רומא בירת איטליה.

לוגו הרובע מתאר את טירת סנטאנג'לו אף שזו אינה נמצאת ברובע, ונמצאת למעשה ברובע בורגו הגובל ברובע פראטי מדרום.

בדומה לרובע טרסטוורה ולרובע בורגו רובע פראטי אינו שייך למוניצ'יפיו I אלא למוניצ'יפיו 17 מבחינה אדמיניסטרטיבית.

בין האתרים שברובע נמצאים כיכר קאבור ובתי המשפט של רומא.

צ'ליו (רובע)

צ'ליו (באיטלקית: Celio) הוא שמו של הרובע התשעה עשר מבין רובעי העיר רומא בירת איטליה.

סמל הרובע מתאר ראש של אפריקאי, שלראשו קסדה עם חטי פילים. הסמל מתאר פסל שהתגלה בשטחי הרובע, ברחוב שנקרא כיום (לאחר גילוי הפסל) ויה קאפו ד'אפריקה (דרך הראש האפריקאי).

ברובע נמצאות כנסיות רבות בהן סן ג'ובאני א פורטה לטינה, סן ג'ובני אין אולאו, סן גרגוריו מאניו, סנטה מריה אין דומניקה, סנטו סטפנו רוטונדו, סנטי ג'ובני א פאולו, סנטי קווטרו קורונאטי וכן אתרים בעלי חשיבות רבים ובהם קשת קונסטנטינוס, קשת דולאבלה, הקולוסאום ווילה צ'לימונטנה.

קמפיטלי

קמפיטלי (באיטלקית: Campitelli) הוא שמו של הרובע העשירי מבין רובעי העיר רומא בירת איטליה.

סמל הרובע מתאר ראש שחור של דרקון על רקע לבן. מקור הסמל באגדה אל האפיפיור סילבסטר הראשון שהרג את הדרקון ששכן בפורום רומאנום.

מקור שם הרובע, ככל הנראה בעיוות שמה של גבעת הקפיטולין. סברה אחרת היא שמקור השם בביטוי הלטיני: "קמפוס טלוריוס" (בלטינית: campus telluris - "שדה חפור" או "שדה אדמה").

רגולה (רובע)

רגולה (באיטלקית: Regola) הוא שמו של הרובע השביעי מבין רובעי העיר רומא בירת איטליה.

מקור השם במילה "ארנולה" (בלטינית: Arenula) שמשמעה "חול רך" וזה בכלל החול שנותר באזור לאחר ההצפות שנגרמו על ידי נהר הטיבר, שהרובע נמצא לחופו.

לוגו הרובע מתאר צבי רץ.

Flag of Rome.svg רומא
רובעי רומא אסקווילינובורגוצ'ליוטסטאצ'יוטרסטוורהטרווילודוויזימונטירגולהריפהסאלוסטיאנוסן סבאפראטיסנט'אאוסטאקיוסנטאנג'לופאריונהפונטהפיניהקאסטרו פרטוריוקולונהקמפו מרציוקמפיטלי
Colosseum in Rome-April 2007-1- copie 2B
אתרים מרכזיים קולוסיאוםמזרקת טרוויכיכר ונציהפיאצה דל פופולופיאצה נאבונהפורום רומאנוםהמדרגות הספרדיותהפנתאון
כנסיות הבזיליקות הפטריארכליותבזיליקת סנטה מריה מג'ורה * בזיליקת יוחנן הקדוש בלטראנו * סנטה מריה דל פופולוסנטה מריה סופרה מינרווהבזיליקת פאולוס הקדוש מחוץ לחומותסנטה מריה דיי מיראקולי וסנטה מריה אין מונטסאנטו
הוותיקן בזיליקת פטרוס הקדושהקפלה הסיסטינית • טירת סנטאנג'לו
שבע גבעות רומא גבעת האוונטיןגבעת אסקווילינוגבעת וימינאליסגבעת הפאלאטיוםגבעת הקווירינאליסגבעת הקפיטוליןגבעת קאיליוס
אחר נהר הטיבריהדות רומאאי הטיברכביש הטבעת של רומאספיאנצה – אוניברסיטת רומא
פורטל רומא

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.