טיל נגד ספינות

טיל נגד ספינות הוא טיל שתוכנן להשגת פגיעה אפקטיבית בכלי שיט על מימיים. רוב הטילים נגד ספינות טסים בגבהים נמוכים, ולרוב הם מצוידים במערכת הנחיה פנימית. טילים נגד ספינות יכולים להיות משוגרים מפלטפורמות שונות כגון כלי שיט על מימיים, צוללות, סוללות טילים על גבי רכב, סוללות טילים קבועות בהצבה חופית וכן כלי טיס. ברוב המקרים, לכל טיל ישנן מספר גרסאות לשימוש מפלטפורמות שונות.

USS Badger (FF-1071) Launching Harpoon
טיל מדגם הרפון נורה ממשגר מצטודד על גבי פריגטה אמריקאית מדגם KNOX

היסטוריה

מלחמת העולם השנייה

Fritz X side
Fritz X - פצצה גולשת תוצרת גרמניה שהוסבה להנחיית רדיו

הטילים הראשונים נגד ספינות פותחו במהלך מלחמת העולם השנייה כחלק מפיתוח טילים מונחים לטווח קצר לצורך החלפת תותחי החוף המיושנים. הטיל הראשון שפגע בספינה היה מדגם Fritz X - פצצה מונחית תוצרת גרמניה שעברה הסבה לשליטה מרחוק ושוגרה ממטוסי הפצצה. הטיל הונחה על ידי פקודות בקרה ששודרו בתשדורת רדיו מהמטוס המשגר בעוד הטייס שומר על מיקום הטיל בעזרת מעקב אחר נור שדלק בחלקו האחורי. טיל זה פגע ביעילות רבה בכלי שיט עד לתחילת שימוש במשבשי רדיו על ידי כוחות בעלות הברית. לקראת סוף מלחמת העולם השנייה פיתחו בעלות הברית טיל בעל יכולות דומות, תחת השם TINY TOM.

טיבוע המשחתת אילת

HN-P-15-Termit-SS-N-2-Styx-1
טיל הסטיקס מוצג במוזיאון חיל הים בחיפה

לאחר מלחמת העולם השנייה הובילה ברית המועצות את הפיתוח של טילים נגד כלי שיט. הטיל הראשון והמפורסם מכולם שפותח תחת שם הקוד P15 נודע במערב כטיל הסטיקס. הטיל יוצר בתחילה עם ראש ביות מכ"מי ולאחר מכן יוצרו דגמים מתקדמים יותר בעלי ראשי ביות אינפרא-אדום. הסטיקס היה אוטונומי לחלוטין לאחר שיגורו וביצע חיפוש אחר המטרה בטווח שהוגדר לו טרם השיגור. הטיל זכה לפרסום בינלאומי עקב כך שהפך להיות טיל הים-ים הראשון בעל ביות עצמי שהטביע כלי שיט צבאי. ב-21 באוקטובר 1967 הוטבעה אח"י אילת על ידי שלושה טילי סטיקס שנורו לעברה מספינת טילים מצרית שעגנה בנמל פורט סעיד. ארבעה טילים נורו לעבר הספינה, הרביעי פגע בים לאחר טביעתה של הספינה. באירוע נהרגו 47 מלוחמי הספינה.

מלחמת הודו-פקיסטן

ב-4 באוקטובר 1971,במהלך מבצע "טריידנט", ירה חיל הים ההודי 13 טילי סטיקס והטביע 2 ספינות מלחמה פקיסטניות.

קרב לטקיה

במהלך מלחמת יום הכיפורים, ב-6 באוקטובר 1973, נערך הקרב הראשון בו נלחמו ספינות המצוידות בטילי ים-ים זו בזו. היה זה קרב לטקיה, שבו נלחמו ספינות חיל הים הישראלי המצוידות בטילי ים-ים תוצרת ישראל מדגם גבריאל בסטי"לים סוריים המצוידים בטילי סטיקס באזור נמל לטקיה שבסוריה. בקרב הוטבעו 5 ספינות טילים סוריות מדגם אוסה וקומאר ואף כלי שיט ישראלי לא נפגע. היה זה גם הקרב הראשון שבו היה שימוש של מי מהצדדים באמצעי הטעייה אקטיביים נגד טילים. כוחות חיל הים שיבשו את טילי הסטיקס וגרמו להחטאתם של יותר מ-10 טילים שנורו לעברם.

בקרב דמייט, ב-8 באוקטובר 1973, הטביע הכח שהשתתף בקרב לטקיה 3 ספינות טילים מצריות נוספות. לא היו פגיעות לכוחות חיל הים הישראלי.

מלחמת פוקלנד

ב-4 במאי 1982,במהלך מלחמת פוקלנד, הוטבעה המשחתת (HMS Sheffield (D80 על ידי טיל אקסוסט בודד שנורה ממטוס של חיל האוויר הארגנטינאי.

מלחמת איראן עיראק

USS Stark
המשחתת האמריקאית USS Stark לאחר פגיעת טיל האקסוסט

ב-17 במאי 1987, נפגעה המשחתת (USS Stark (FFG-31 על ידי 2 טילי אקסוסט שנורו ממטוס מיראג' עיראקי. הטילים לא התגלו על ידי אמצעי המכ"ם בספינה ודווחו על ידי צופים רגעים בלבד לפני פגיעתם. הטיל הראשון לא התפוצץ, אך השני פגע במדור מגורים וגרם למותם של 37 מלחים אמריקאים. הספינה חזרה בכוחות עצמה לנמל הבית ושופצה בעלות כוללת של כ-150 מיליון דולר.

מבצע גמל שלמה

בשנת 1988, במהלך מבצע גמל שלמה (Operation Praying Mantis) הטביעו כוחות חיל הים האמריקאי מספר ספינות מלחמה איראניות בקרב טילי ים-ים הראשון בתולדות ההיסטוריה האמריקאית.

מלחמת לבנון השנייה

ב-14 ביולי 2006 נפגעה אח"י חנית מול חופי ביירות מטיל נגד ספינות מתוצרת סינית מדגם C-802. כתוצאה מהפגיעה נהרגו 4 חיילי צה"ל ונגרם נזק לספינה, שחזרה בכוחות עצמה לבסיס אשדוד.

דוגמאות לטילים נגד ספינות

ראו גם

קישורים חיצוניים

3M-54 Klub

3M-54 Калибр (קליבְּר - Kalibr) ו 3M-14 Бирюза (בִּירְיוּזה - Biryuza) הם טילי שיוט על-קוליים רוסיים מודרניים שנכנסו לשימוש מבצעי בשנת 2012. הטילים נגד מטרות קרקעיות, ספינות וצוללות, המפותחים על ידי "NPO Novator" (נקראה בעבר OKB-8). סימול נאט"ו של הטיל הוא "SS-N-27A", והוא מכונה בנאט"ו "Sizzler". קיימות וריאציות שונות של הטיל, והוא ניתן לשיגור ממשגרים קרקעיים, מספינות ומצוללות. הוא נמצא בשימוש רוסיה, הודו, אלג'יריה, סין ווייטנאם (ולפי מקורות אחדים גם בשימוש איראן).

לטיל שלב שני של טיסה בו הוא מבצע "ספרינט" אל המטרה במהירות על-קולית ובכך מקטין את יכולת מערכות ההגנה לטפל בו מכיוון שזמן התגובה הנדרש להעסקה יורד משמעותית.

בגרסאות הייצוא שלו הכינוי "Klub" משמש עבור הטילים 3M-54E ו- 3M54E1.

C-802

C-802 (האות C נהגית כ"צ'ארלי" באלפבית נאט"ו) הוא כינויו של הטיל הסיני יינג ג'י 82 (לפי קוד דיווח נאט"ו: CSS-N-8 Saccade). טיל זה פותח על ידי האקדמיה הטכנולוגית האלקטרומכנית "האי יינג" שבסין.

DF-ZF

DF-ZF (לשעבר WU-14) הוא כלי טיס סיני ניסיוני היפר-קולי (Hypersonic - מהירות של מעל 5 מאך, HGV - ראשי תיבות של Hypersonic Glide Vehicle) המסוגל לשאת ראשי נפץ גרעיניים.

Henschel Hs 293

ה-Henschel Hs 293 היה טיל נגד ספינות גרמני מתקופת מלחמת העולם השנייה: פצצה מונחית עם מנוע רקטי ומאיץ רקטי מתחתיה. מתכננו העיקרי של הטיל היה פרופ' Herbert A. Wagner. יחד עם הפצצה הדואה Fritz X והטילים V1 ו-V2, טיל זה היה אחד מארבעה כלי נשק מונחים בהם נעשה שימוש מבצעי בידי גרמניה במלחמת העולם השנייה. חשיבותו ההיסטורית נחה בידע האווירודינמי שנצבר בתכנונו, ובתרומות שונות להנחיה שנעשו במסגרת פיתוח הוריאנטים השונים שלו, ביניהם תרומות להנחיה באמצעות מצלמת טלוויזיה והנחיה באמצעות תיל (האחרונה פותחה כחלק מהמאבק מול שבשי הרדיו של בעלות הברית).

UH-60 בלק הוק

UH-60 בלק הוק (באנגלית: UH-60 Black Hawk; בחיל האוויר הישראלי: "ינשוף") הוא מסוק סער בינוני, מתוצרת חברת סיקורסקי האמריקנית. נמצא בשירות צבאות רבים, ומשמש כמסוק הסער העיקרי של צבא ארצות הברית. המסוק נכנס לשירות בחיל האוויר הישראלי בשנת 1994.

אקסוסט

אקסוֹסֶט (צרפתית: Exocet) הוא טיל נגד ספינות מתוצרת צרפת. לטיל מספר גרסאות שמאפשרות את שיגורו מהיבשה, מהים, מהאוויר ואף מצוללות. מקור השם "אקסוסט" הוא מהמילה הצרפתית לדג הדאון, המתחמק מטורפים באמצעות דאיה מעל המים.

הרפון (טיל)

הרפון (באנגלית: Harpoon, "צלצל") הוא טיל נגד ספינות, מונחה מכ"ם אקטיבי, מתוצרת חברת בואינג האמריקנית. פותח על ידי חברת מקדונל דאגלס בשנת 1977, והותאם לשיגור מספינות, צוללות, מטוסים וסוללות קרקעיות להגנת חופים. עד שנת 2004 יוצרו מעל 7,000 טילי הרפון.

הטיל פותח כטיל ים-ים עבור הצי האמריקני, ובשנת 1979 פותחה גרסה לשיגור ממטוסים. הטיל נמכר, בין השאר, לאיחוד האמירויות הערביות, אוסטרליה, מצרים, דנמרק וישראל. ספינות הטילים מדגמי סער 4, סער 4.5 וסער 5 של חיל הים הישראלי חמושות בטיל זה. שמו העברי של הטיל הוא: כנרית.

חזבאללה

חִיזְבְּאַללַּה (בתעתיק מדויק: חזב אללה, בערבית: حزب الله - "אנשי האל" או "מפלגת האל") היא מיליציה שיעית אסלאמיסטית פוליטית בלבנון. המפלגה הפרלמנטרית שהוקמה על ידי חזבאללה נחשבת כנציגה בולטת של בני העדה השיעית בלבנון. פעילותו הצבאית של הארגון באה לידי ביטוי בפעולות גרילה וטרור נגד מטרות ישראליות, פנים-לבנוניות, סוריות, ואף בינלאומיות. אוסטרליה, ארצות הברית, האיחוד האירופי, הממלכה המאוחדת, הולנד, ישראל, מדינות המפרץ, הליגה הערבית, ארגנטינה, פרגוואי וקנדה מגדירות אותו (או את הזרוע הצבאית שלו) כארגון טרור. אנשי הארגון עצמו וגורמים אסלאמיים אחרים נוהגים לכנותו "אל-מוקַאוַמַה" (בערבית: "ההתנגדות").

חזבאללה הוקם כמיליציה ב-1982 (באופן רשמי ב-1984). קיימות עדויות רבות לכך שאיראן בנתה, מימנה וציידה את חזבאללה, ולכך שפעולות הטרור של הארגון נעשות בשיתוף פעולה מלא עם המשטר האיראני ובהוראתו. בנוסף, איראן עזרה לחזבאללה להקים מנגנון פוליטי שמטרתו להפוך את לבנון למדינה שיעית פונדמנטליסטית. מיום הקמתו רואה הארגון במדינת ישראל אויב ועוסק בפעילות עוינת נגדה. בהודעות רשמיות של הארגון לא מכונה ישראל בשמה אלא "פלסטין הכבושה" או "האויב הציוני". במהלך מלחמת האזרחים בסוריה נטל חזבאללה חלק פעיל לצד המשטר הסורי, ואיבד מאות מלוחמיו.

חזבאללה מחזיק בתפיסת הפעלה ייחודית, ורואה עצמו הן כארגון צבאי והן כארגון גרילה, בו-זמנית.

מזכ"ל הארגון משנת 1992 הוא שייח' חסן נסראללה.

חליג' פארס

חליג' פארס (פרסית: خلیج فارس, שפירושו "המפרץ הפרסי") הוא טיל בליסטי חד-שלבי נגד מטרות ימיות (ASBM) תוצרת משרד ההגנה האיראני. הטיל מבוסס על טיל הפאתח 110, מונע דלק מוצק, בעל טווח של 300 ק"מ, רש"ק של 650 ק"ג ומשולבת בו מערכת ביות המאפשרת לו להגיע לדיוק של 8.5 מטרים.

המערכת הוצגה לראשונה בפברואר 2011 על ידי מפקד משמרות המהפכה, עלי ג'עפרי, שהודיעו שהטיל נכנס לייצור סדרתי. סוכנות הידיעות האיראנית Fars News פרסמה צילום של הטיל פוגע במטרה ימית בהצלחה. הטיל נוסה לראשונה בשנת 2008 בתרגיל "הנביא הגדול 3". עוזי רובין, מומחה ישראלי, מתאר את הטיל כמפר איזון במידה ויעשה שימוש כנגד מטרות אמריקאיות במצר הורמוז.

במהלך פיתוחו בוצעו שני ניסויי שיגור לכל הפחות. מאחד הניסויים אף פורסמו תמונות שנלקחו מתוך ראש הביות האלקטרו-אופטית שמשמש את הטיל.

טיל

טיל או טיל מונחה הוא עצם הנע באוויר או בחלל בעל מנוע רקטי או מנוע סילוני עם מערכת הנחיה המכוונת אותו למטרתו. המונח "טיל" משמש בדרך כלל לתיאור סוג של כלי נשק, אולם יש המכנים כך בעברית גם משגר לוויינים וחלליות. רקטה היא מונח קרוב, שבעברית משמש לתיאור עצם בעל מנוע רקטי וללא מערכת הנחיה ויכולת ניהוג.

יחסי טאיוואן–ישראל

בין טאיוואן ומדינת ישראל לא מתקיימים יחסים דיפלומטיים רשמיים לאור מעמדה הבינלאומי של טאיוואן, אם כי שתי המדינות מקיימות יחסים כלכליים ומסחריים, ולישראל יש משרד ייצוגי בטאיוואן, שנפתח בשנת 1993.

בראשית שנות ה-80 של המאה ה-20 לישראל היו יחסים דיפלומטיים רק עם שבע מתוך עשרים ושמונה מדינות אסיה. המדינות שלא קיימו יחסים כלשהם עם ישראל היו מדינות מוסלמיות או קומוניסטיות ועליהן נוספה טאיוואן. בחודש מאי 1993 נפתח בתל אביב-יפו "משרד הכלכלה והסחר של טאיפיי" ובחודש אוגוסט של אותה השנה פתחה ישראל בטאיפיי את "משרד הכלכלה והסחר של ישראל", ובכך קיבלו יחסי המסחר בין שתי המדינות גושפנקה.

היחסים הבלתי-רשמיים בין שתי המדינות מתבטאים בעיקר בתחום המדע, המסחר והתעשייה.

לוז (טיל)

לוז הוא טיל מונחה מתוצרת רפא"ל, והוא הטיל הראשון אי־פעם שפותח ויוצר בישראל. פיתוחו החל בשנת 1954 תחת הכינוי ג־25, בשנת 1963 הופסק פיתוחו על ידי רפא"ל. פיתוח הטיל הגיע לרמת יכולות גבוהה לזמנו אולם הלוז לא הוכנס לפעילות מבצעית מעולם. התעשייה האווירית לישראל המשיכה את פיתוחו עד שנת 1968 תחת השם גבריאל שזכה להצלחה רבה במלחמת יום הכיפורים והשתתף בקרב טילי ים־ים הראשון בהיסטוריה, קרב לטקיה.

משינוסטרויניה

משינוסטרויניה הוא כינויו של איגוד המחקר המדעי לבניית מכונות (ברוסית: Научно-производственное объединение машиностроения), גוף מחקר המפתח ומייצר טילי שיוט, לוויינים ורכיבי חלל, הפועל ברוסיה. מרכזי המחקר ומשרדי החברה נמצאים בעיר ראוטובוי שבמחוז מוסקבה.

החברה התפתחה מ"משרד התכנון מספר 52", משרדו של ולדימיר צ'לומיי שהיה אחראי על מיזמי חלל בברית המועצות והתחרה מול משרד התכנון של סרגיי קורוליוב. כיום זהו תאגיד פרטי בבעלות הממשלה הפדרלית באמצעות החברה לחימוש בטילים טקטיים.

משרד התכנון מס' 52 הוקם בשנת 1944 בהנהלת מהנדס החלל ולדימיר צ'לומיי, כמפעל לבניית מטוסים ללא טייס ועם חלוף הזמן החל לעבוד על פיתוח לוויינים וטילי שיגור שונים. החברה אחראית לפיתוח טילי שיוט, טילים אסטרטגיים וטילים נושאי רכיבים לחלל כמו גם מערכות חלל לווייניות.

נאסר

נאסר הוא שם פרטי וגם שם משפחה ממקור ערבי, פירושו הוא "המנצח".

האם התכוונתם ל...

נאסר-1

נאסר-1 (פרסית: نصر-۱) הוא טיל נגד ספינות לטווח קצר המיוצר תחת רישיון סין באיראן. למעשה זה הוא שמו האיראני של הטיל הסיני C-704.

נור (טיל)

נור (בפרסית: نور) הוא טיל שיוט נגד ספינות לטווח אורך תוצרת משרד ההגנה האיראני. הטיל משמש את חיל הים האיראני.

סוחוי Su-33

סוחוי Su-33 (על פי קוד דיווח נאט"ו: Flanker-D) הוא מטוס עליונות אווירית דו-מנועי המסוגל לפעול בכל תנאי מזג האוויר ונועד לשימוש הצי הרוסי. תוכנן על ידי יצרנית המטוסים סוחוי, מהווה גרסה משופרת של הסוחוי-27 ועל כן כונה בעבר Su-27K. מטוס זה הוצב לשירות על סיפון נושאת המטוסים אדמירל קוזנצוב בשנת 1995, אך כניסתו הרשמית לשירות הייתה באוגוסט 1998. לאחר התפרקות ברית המועצות וצמצום כוחו של הצי הרוסי, רק 24 מטוסי סוחוי-33 יוצרו. ניסיונות לייצא את המטוס לסין ולהודו כשלו.

בהשוואה לסוחוי-27, לסוחוי-33 ישנם כני-נסע ושלדה חזקים יותר, וכנפיים מתקפלות - כולם נועדו לצורך התאמתו להמראה ולנחיתה על גבי נושאת מטוסים. כמו כן, כנפיו גדולות יותר על מנת שייצרו יותר עילוי, מנועו משודרג וניתן לתדלקו באוויר. בשנת 2009, הצי הרוסי הזמין מספר דגמי MiG-29K בתור תחליף לסוחוי 33.

פאתח 110

פאתח 110 (פרסית: فاتح 110, פירושו 'הכובש') הוא טיל בליסטי תוצרת משרד ההגנה האיראני באורך 8.86 מטרים המשמש את חיל האוויר והחלל של משמרות המהפכה האסלאמית.

זהו טיל לטווח בינוני חד-שלבי המונע בדלק מוצק. לטיל ראש קרב קונבנציונלי במשקל של כחצי טון.

הטיל נחשב למדויק ביחס לטק"ק איראני אחר והנחייתו משלבת מערכת ניווט אינרציאלית.

הטיל נוסה בהצלחה במאי 2001.

כנראה שהטיל יכול לשאת ראשי נפץ כימיים או גרעיניים.

הטווח המקורי של הטיל היה כ-200 קילומטרים, אולם בספטמבר 2004 הכריזה איראן כי הטווח הוגדל לכ-250 קילומטרים ושניתן יהיה להגדילו עוד במידת הצורך.

דור שלישי ורביעי של הטיל מדויקים מאוד ומשולבים במערכות ביות אלקטרו-אופטיות, מסוגלים להגיע לטווח של כ-300 ק"מ.הגרסה הסינית של הטיל - DF-11A, תוכננה כך שהטיל יוכל לשאת ראש נפץ גרעיני לטווח של כ-400 ק"מ.

קדיר

קדיר (בפרסית: موشک قدیر‎‎) הוא טיל שיוט איראני נגד מטרות ימיות לטווח של 300 ק"מ. הטיל מפותח ומיוצר בתעשיות משרד ההגנה האיראני.

הטיל נחשף לראשונה ב-24 באוגוסט 2014 על ידי שר ההגנה האיראני חוסיין דהקאן ונשיא איראן חסן רוחאני.ב-2015 נחשף פס הייצור הסדרתי של הטיל ונחשף כי מיועד עבור חיל הים של משמרות המהפכה האסלאמית (משה"מ). בטקס נכח עלי פאדווי, מפקד חיל הים של משה"מ ושר ההגנה חוסיין דהקאן.ב-30 בנובמבר 2015 קיבל חיל הים של משה"מ טילי קדיר לרגל "יום חיל הים האיראני".

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.