טייקון

טייקוןאנגלית: tycoon, יפנית: 大君) הוא תואר בלתי פורמלי לאיל הון, אדם בעל הון רב ועוצמה כלכלית רבה, בדרך כלל בעל דומיננטיות רבה בענף כלכלי מסוים.

התואר במשמעות זו התקבל באנגלית במחצית השנייה של המאה התשע-עשרה, עם ההתפתחות הכלכלית המהירה בארצות הברית, שם זכו לתואר אילי הון בתעשיות של ניצול אוצרות טבע, שהבולטים בהם היו איל הנפט ג'ון ד. רוקפלר, הבעלים של חברת הנפט הענקית סטנדרד אויל (Standard Oil), איל הפלדה אנדרו קרנגי ואיל האנרגיה, סמואל אינסול, שהיה הבעלים של תחנות כוח ומסילות ברזל, ואחרים בתחומי התחבורה ובפרט בתחום הרכבות.

במאה ה-20 התפרסמו גם טייקונים בתחומים תעשייתיים אחרים, בתחומי ספנות, בנקאות ותקשורת (למשל איל העיתונות ויליאם רנדולף הרסט). חלקם של הטייקונים נודעו גם כנדבנים, ואחד הבולטים בהם היה אנדרו קרנגי.

Jdr-king
ג'ון ד. רוקפלר כקיסר תעשייתי בקריקטורה מ-1901

אטימולוגיה

המילה טייקון מקורה במילה היפנית טייקון (大君), שמוצאה מסינית (大君, dà jūn) ומשמעה "אדון גדול". זהו תואר ארכאי, שהיה נהוג בתקופת שוגונות טוקוגאווה, כדי לתאר במגעים רשמיים ודיפלומטיים את השוגון שמשל במדינה. המילה חדרה לארצות הברית ולאנגלית במחצית השנייה של המאה התשע-עשרה במקביל להתעשרותם של אנשי עסקים מסוימים, והתקבעה כמילה המתארת אילי-הון.

טייקונים בישראל

המונח טייקון לא היה בשימוש רווח בישראל לתיאור אילי-הון מקומיים. אילי-הון שהגיעו מברית המועצות לשעבר בשנות ה-90 של המאה ה-20 כונו בשם אוליגרכים. עם פרוץ משבר האשראי העולמי ב-2008, כונו בתואר הקבוצתי "טייקונים" אנשי עסקים שכל אחד מהם גייס לשם הרחבת עסקיו מיליארדי שקלים באג"ח קונצרניות ובמערכת הבנקאית, בעיקר בימי שיא הגאות בשנים 2006-2007, בהן נחשבו ה"טייקונים" כמיליארדרים בערכים דולריים, אך שוויים הנקי צנח עם פרוץ המשבר. ביניהם ניתן למנות את יצחק תשובה, עידן עופר, נוחי דנקנר, לב לבייב ואליעזר פישמן. מיליארדרים אחרים בישראל, שעסקיהם לא היו מעורבים בחובות עתק, לא כונו בשם זה.

סביב הטייקונים פרץ ב-2008 משבר האג"ח הקונצרניות, אשר גילם את החשש שחלקם לא יוכלו להחזיר חלק מהתחייבויותיהם לבנקים ולמחזיקי האג"ח. כך למשל, ב-2009 הגיעו חלק מאיגרות החוב של אפריקה ישראל, בבעלותו של לב לבייב, לשווי של בין 20 ל-40 אגורות, כשליש משווין המלא, וצניחה נרשמה גם בשעריהן של איגרות חוב מקבוצת פישמן וקבוצת דלק. הבעיה העיקרית הייתה השקעות ענק בתחום הנדל"ן.

דיון ציבורי ער התפתח סביב שאלת חילוץ הטייקונים ממצוקתם והסדרת חובותיהם, ובמיוחד בשאלה האם הממשלה צריכה להתערב במשבר ולסייע. באוגוסט 2009 הודיע לב לבייב כי חברת אפריקה-ישראל שבבעלותו תתקשה להחזיר את חובותיה, וכי בכוונתו להגיע להסדר חוב, מהלך שבוצע בפועל ב-2010. באמצע 2009 חזרו מרבית איגרות החוב של מרבית הטייקונים, למעט אלה של אפריקה ישראל, לשערים סבירים, והנושא הוסר מסדר היום הציבורי. באותה שנה נכנסה חברת צים שבבעלות עידן עופר להסדר חוב, וב-2014 נכנסה להסדר חוב שני.

ב-2012 חזרו שוב ה"טייקונים" לככב בכותרות, ובפרט שלושה מהם:

  • יצחק תשובה, שבאיגרות החוב של חברת דלק נדל"ן שבבעלותו בוצע הסדר חוב שכלל "תספורת" בהיקף משמעותי.
  • נוחי דנקנר, שקונצרן איי.די.בי אחזקות שבבעלותו נקלע לקשיים בהחזר חובותיו, וכתוצאה מכך ירדו שערי איגרות החוב שלו בחדות. הקונצרן נלקח מידי דנקנר ונמכר לשני אנשי עסקים, תוך הסדר חוב באג"ח החברה.
  • אילן בן-דב, הבעלים של חברת סקיילקס השולטת בחברת התקשורת פרטנר, שגם חברות שבבעלותו נקלעו לקשיים מהותיים בהחזר חובן.

בדצמבר 2014 הודיעה חברת מירלנד שבבעלות אליעזר פישמן על דחיית תשלומים לנושיה, על רקע המשבר הכלכלי ברוסיה.

נכון ל-2017, כמעט כל ה"טייקונים" היו מעורבים בהסדר חוב כזה או אחר:

  • לנכסי אליעזר פישמן מונה כונס נכסים[1]
  • אפריקה- ישראל שבבעלות לב לבייב נכנסה להליך של הסדר חוב שני.

הטייקונים והמחאה החברתית

בשנת 2011, במהלך מחאת האוהלים, עלו הטייקונים שוב לכותרות, הפעם כמי שנטען כלפיהם כי הם נושאים בחלק מהאחריות ליוקר המחיה הגבוה בישראל, בשל הריכוזיות הרבה השוררת במשק. בעקבות זאת נשלח בשם חלקם מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו ("מכתב הטייקונים") בו הביעו את תמיכתם במאבק.[2]

הטענה לשימוש בקשרי הון-שלטון מועלית לרוב בקשר לטייקונים, כמו למשל בסרט "שיטת השקשוקה", הדן באחים עופר.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4891837,00.html
  2. ^ "מאמינים להם? דנקנר, תשובה והטייקונים "מצטרפים למחאת האוהלים ותומכים במעמד הביניים"
RollerCoaster Tycoon (סדרת משחקים)

RollerCoaster Tycoon (בתרגום חופשי לעברית: "טייקון רכבות הרים") היא סדרת משחקי מחשב מצליחה מבית אטארי בו השחקן בונה ומנהל פארק שעשועים ומנסה להשיג מטרות שונות, כגון מספר מבקרים רב, כמות הכנסות רבה ועוד.

המשחק הראשון בסדרה פותח על ידי כריס סוייר והופץ על ידי חברת הסברו, ונחל הצלחה מסחרית רבה - כ-5 מיליון עותקים נמכרו. בעקבות הצלחת המשחק הראשון פותחו שני משחקי המשך ומספר חבילות הרחבה, נוצרו משחק קופסה וסדרת ספרים מסוג בחר את גורלך, שבו מאפשרים לשחקן להשפיע על התפתחות העלילה, וחברת סוני צפויה להוציא סרט המבוסס על הסדרה.

Transport Tycoon

Transport Tycoon ("איל התחבורה") הוא משחק מחשב שנוצר על ידי כריס סויר בשנת 1994 והופץ בידי חברת MicroProse. במשחק, שנכתב בהשראת Railroad Tycoon של סיד מאייר, השחקן מנהל חברת תחבורה ומטרתו להשיג ביצועים מוצלחים ככל הניתן תוך קיום תחרות עם חברות אחרות בהובלת סחורות ונוסעים באמצעות רכבות, משאיות, ספינות תובלה ומטוסים.

המשחק נחשב גם כיום לאחד המשחקים הבולטים מסוגו. למשחק יצאו מספר גרסאות מתקדמות יותר, ששיפרו את איכות המשחק: Transport Tycoon Deluxe שיצא בשנת 1995 והופץ על ידי MicroProse הוסיף מספר סוגים אקלימים שונים (עם תעשיות משל עצמן ואתגרים חדשים) ושיפר את המשחקיות. בשנת 1999 החלו חובבים של המשחק בפיתוח TTDPatch - טלאי שמטרתו לשפר את איכות המשחק. בשנת 2002 החל על ידי חובבי המשחק פרויקט OpenTTD שהתבסס על הינדוס לאחור של קובצי המשחק המקוריים כדי לשחזר את קוד המשחק בשפת C, ששוחרר כקוד פתוח. כתוצאה מכך קיבלו המפתחים שליטה מלאה על המשחק והוסיפו לו שיפורים רבים (חלקם דומים לאלו של TTDPatch אך לא הכול זהה), וכמו כן אפשרו את הרצתו על רוב מערכות ההפעלה הקיימות. עד ליציאת גרסה 1.0.0 למשחק, היה-OpenTTD מסתמך על המשחק המקורי לצורך הגרפיקה והמוזיקה. כיום, כתוצאה משיתוף פעולה בין המפתחים ואנשים בקהילת המעריצים של המשחק, הוחלפה הגרפיקה והמוזיקה במשחק לגמרי, והמשחק הפך לעצמאי לגמרי. המעמד החוקי של פרויקט זה אינו ברור, אך בעלי הזכויות על המשחק המקורי לא הביעו עניין בהפסקתו.

ארביד לינדמן

סלומון ארביד אכטס לינדמן (בשוודית: Salomon Arvid Achates Lindman;‏ 19 בספטמבר 1862 – 9 בדצמבר 1936) היה קצין צי בדרגת אדמירל משנה, טייקון ופוליטיקאי שמרן שוודי שכיהן כראש ממשלת שוודיה בין השנים 1906 – 1911 ובין השנים 1928 – 1930.

לינדמן היה גם מנהיג המפלגה השמרנית בין השנים 1912 – 1935, למעט תקופה קצרה ב-1917 כאשר הוא כיהן כשר החוץ. שתי תקופות כהונתו כראש הממשלה בישרו את הנהגת הדמוקרטיה הפרלמנטרית ואת זכות הבחירה האוניברסלית בשוודיה.

ארז תדמור (במאי קולנוע)

ארז תדמור (נולד ב-18 בינואר 1974) הוא במאי קולנוע ותסריטאי ישראלי זוכה 2 פרסי אופיר.

ברט לנקסטר

ברט לנקסטר (באנגלית: Burt Lancaster; ‏2 בנובמבר 1913 - 20 באוקטובר 1994) היה שחקן קולנוע אמריקני (בין היתר גילם את דמותו של איש הציפורים מאלקטרז) זוכה פרס האוסקר.

ג'יג'י חדיד

ג'ילנה נוּרה "ג'יג'י" חדיד (באנגלית: Jelena Noura "Gigi" Hadid; נולדה ב-23 באפריל 1995) היא דוגמנית ואשת תקשורת אמריקאית.

דרדוויל (סרט)

דרדוויל (באנגלית: Daredevil) הוא סרט גיבורי על אמריקאי משנת 2003 מבית פוקס ומארוול קומיקס, המבוסס על סדרת הקומיקס דרדוויל. את הסרט ביים מארק סטיבן ג'ונסון ומככבים בו בן אפלק, ג'ניפר גארנר, קולין פארל, מייקל קלארק דאנקן, ג'ון פאברו וג'ו פנטוליאנו.

הסרט היה מועמד לתשעה פרסי בחירת הנוער, מהם זכה בקטגוריית הנבל הטוב ביותר (קולין פארל), ושלושה פרסי MTV, מהם זכה בפרס בקטגוריית "פריצת הדרך לשחקנית" (ג'ניפר גארנר), כמו גם לפרס BMI למוזיקה של גראהם רבל. חרף זאת, הסרט זכה להכנסות של למעלה מ-300,000 מיליון דולר בלבד ברחבי העולם וזכה בפרס אוסקר לשחקן הגרוע ביותר (בן אפלק).

סרט הספין-אוף, "אלקטרה", יצא בינואר 2005.

הווארד יוז

הווארד יוז (באנגלית: Howard Hughes;‏ 24 בדצמבר 1905 – 5 באפריל 1976) היה חלוץ תעופה, ממציא בתחום האווירונאוטיקה, טייס, מפיק סרטים ומיליארדר אמריקאי.

מיאמי

מיאמי (באנגלית: Miami) היא עיר בדרום-מזרח מדינת פלורידה שבארצות הברית, מושב מחוז מיאמי-דייד. בעיר עצמה מתגוררים כ-463,000 איש (2017) אך סביבה, באזור המטרופוליטני של דרום פלורידה, מתגוררים למעלה מ-6 מיליון איש, האזור המטרופוליטני הגדול ביותר בדרומה של ארצות הברית. מיאמי והערים המקיפות אותה הן האזור העירוני החמישי בגודלו בכל ארצות הברית.

חשיבותה של מיאמי היא כמרכז תרבותי וכלכלי ולכן היא נחשבת עיר עולם. בגלל קשרה הבלשני של מיאמי לצפון, דרום ומרכז אמריקה, וכמו כן לקריביים, מיאמי נחשבת כ"שער של אמריקה". האוכלוסייה דוברת הספרדית הגדולה של מיאמי, קושרת אותה קשר כלכלי רחב לאמריקה הלטינית.

מיאמי היא ביתו של אחד מהנמלים החשובים בארצות הברית, נמל מיאמי. הנמל נקרא לעיתים גם "בירת השיט של העולם", ו"שער המשא של אמריקה".

מישלן (פירושונים)

מישלן (בצרפתית: Michelin) הוא שם משפחה צרפתי.

האם התכוונתם ל...

מתיאה קז'מן

מתיאה קז'מן (Mateja Kežman; נולד ב-12 באפריל 1979) הוא כדורגלן עבר סרבי ששיחק בעמדת החלוץ בקבוצות רבות כמו זניט סנקט פטרבורג, פריז סן ז'רמן, אתלטיקו מדריד, צ'לסי ובנבחרת סרביה ומונטנגרו.

נולד בזמון, פרבר של בלגרד, סרביה ומונטנגרו. עמדתו העיקרית היא עמדת החלוץ. הוא עשה את שמו כאשר שיחק בליגה המקומית במדי פרטיזן בלגרד. הופעת הבכורה של קז'מן במדי הנבחרת הלאומית של סרביה ומונטגרו הייתה במשחק נגד נבחרת סין בחודש מאי 2000, והוא אף כבש באותו המשחק.

מפרטיזן עבר לשחק במועדון פ.ס.וו. איינדהובן בהולנד והיה מלך השערים של ליגת העל ההולנדית באותה העונה, עם 24 שערים ב-33 משחקים. במדי איינדהובן קיבל את כינויו באטמן, ושיר הנושא היודע של גיבור-העל נוגן באצטדיונה הביתי של איינדהובן, אצטדיון פיליפס, בכל פעם שכבש שער. בהמשך דרכו באיינדהובן הספיק לכבוש עוד 81 שערים ולזכות בתואר כדורגלן השנה בהולנד ב-2003, לפני שעבר ללונדון לשחק במדי צ'לסי, סכום ההעברה - 5 מיליון לירות שטרלינג - היה נמוך יחסית לערכו כשחקן. צ'לסי קנתה את קז'מן בקיץ 2004 לאחר שעל הקבוצה השתלט טייקון הנפט הרוסי-יהודי רומאן אברמוביץ'.

בסיבוב משחקי הידידות שערכה צ'לסי בקיץ בו רכשה את קז'מן, הוא כבש כבר במשחקו הראשון שער נגד הקבוצה הסקוטית גלאזגו סלטיק. במשחק הגמר בטורניר שבו השתתפה צ'לסי שנערך בארצות הברית, הורחק קז'מן לאחר שפגע באוליביה דאקור, שחקנה הצרפתי של קבוצת איי אס רומא, לאחר שזה פגע בחברו לקבוצה של קז'מן אריין רובן, שעבר יחד עם קז'מן מאיינדהובן לצ'לסי. התאחדות הכדורגל האנגלית לא הענישה את קז'מן למרות הרחקתו ואיפשרה לו לשחק כרגיל עם פתיחת משחקי הליגה האנגלית.

קז'מן לא הרשים בפרמייר ליג. בעונתו הראשונה בצ'לסי כבש רק 4 שערים בכל המסגרות, אולם רוב הופעותיו היו כאשר עלה מן הספסל, וככל הנראה לא קיבל הזדמנות של ממש לקנות לעצמו מקום בהרכב. בקיץ 2005 עזב קז'מן את צ'לסי ועבר לשחק בספרד, בקבוצת אתלטיקו מדריד תמורת 5,300,000 לירות שטרלינג.

במוקדמות מונדיאל 2006 הבקיע קז'מן חמישה שערים, יותר מכל שחקן אחר של נבחרת סרביה ומונטנגרו. אחד משעריו היה שער הניצחון על בוסניה-הרצגובינה שהעלה את הסרבים למונדיאל ישירות מהמקום הראשון בבית.

פאבל לונגין

פאבל סמיונוביץ' לונגין (ברוסית: Па́вел Семёнович Лунги́н; נולד ב-12 ביולי 1949 במוסקבה) הוא במאי קולנוע רוסי ממוצא יהודי. חתן פרס האמן העממי של רוסיה לשנת 2008.לונגין זכה להערכה רבה על סרטיו "מונית בלוז", "טייקון", "האי", "הצאר" ו"המנצח" שצולם בישראל. ביים גם את הגרסה הרוסית לחטופים, "מולדת".

פרס שאו

פרס שאו (אנגלית: Shaw Prize) הוא פרס שנוסד בשנת 2002 על ידי ראן ראן שאו, טייקון תקשורת מהונג קונג, ומוענק בתחומים אסטרונומיה, מתמטיקה, מדעי החיים ורפואה.

הפרס מוענק ל"אינדיבידואלים, ללא התייחסות לגזע, לאום או אמונה דתית, שהגיעו להישגים משמעותיים ופורצי דרך במחקר אקדמי, מדעי או ישומי, ושעבודתם השפיעה באופן חיובי ועמוק על האנושות". הפרס הראשון הוענק בשנת 2004 ונכון להיום מחולק לכל זוכה סכום של מיליון דולר אמריקאי.

נכון ל-2017 לא זכה אף ישראלי בפרס.

קריסטל פאלאס

מועדון הכדורגל קריסטל פאלאס (באנגלית: Crystal Palace Football Club) הוא מועדון כדורגל אנגלי מהעיר לונדון. פאלאס היא הקבוצה היחידה בכדורגל האנגלי שירדה חמש פעמים מהפרמייר ליג. נכון לעונת 2018/19, קבוצת הכדורגל של המועדון משחקת בפרמייר ליג.

קריסטל פאלאס משחקת באצטדיון סלהרסט פארק אשר מכיל 26,309 מקומות ישיבה. מדיה המסורתיים כוללים חולצת פסים כחולה-אדומה ומכנסיים כחולים.

רמי אונגר

אברהם (רמי) אונגר (נולד ב-1947) הוא איש עסקים ישראלי, עוסק ביבוא מכוניות, בספנות ובנדל"ן.

רני רהב

רן (רני) רהב (נולד ב-29 באפריל 1964) הוא יחצ"ן ישראלי, בעלים ומנכ"ל של משרד יחסי הציבור "רן רהב תקשורת ויחסי ציבור" וקונסול כבוד של איי מרשל.

רפיק אל-חרירי

רפיק בהאא א-דין אל-חרירי (בערבית: رفيق بهاء الدين الحريري; 1 בנובמבר 1944 - 14 בפברואר 2005) היה פוליטיקאי לבנוני, כיהן כראש ממשלת לבנון בשנים 1992–1998 ו-2000–2004. נרצח כארבעה חודשים לאחר שהתפטר מכהונתו כראש ממשלה.

שוגון

שוֹגוּן (ביפנית: 将軍 (מידע • עזרה)) הוא תוארו של השליט הצבאי של יפן החל ב-1192 ועד 1867. לאורך תקופה זו, המכונה "ימי הביניים של יפן", היו השוגון השליט בפועל של המדינה אף על פי שהתמנו על ידי הקיסר. כשהגיעו מגלי ארצות פורטוגזים לראשונה ליפן בתקופת נאנבאן הם תיארו את המצב הפוליטי ביפן במונחים של אירופה: הם השוו את הקיסר לאפיפיור, בהיותו דמות סמלית חשובה אך חסרת כוח פוליטי, ואת השוגון לשליט אירופאי חילוני.

המערכת השלטונית של השוגון נקראת "שוגונות", וביפנית "באקוּפוּ" (幕府). המשמעות המילולית של המילה באקופו היא "שלטון אוהל", והכוונה הסמלית הייתה לאוהלים שסימלו את מעמדם של הלוחמים בשדה הקרב. כיום מקביל התואר שוגון לתואר גנרליסימו. אף על פי שהמשמעות המקורית של המילה שוגון היא "מצביא", התואר עצמו הוא קיצור של התואר המלא סייאי טאישוגון (征夷大将軍), השליט היחיד לאורך ימי הביניים בהיסטוריה של יפן.

שירחן

שירחן (באנגלית: Shere Khan) הוא דמות בדיונית בספרו של רודיארד קיפלינג - "ספר הג'ונגל" וכן בספר ההמשך "ספר הג'ונגל השני". שירחן הוא טיגריס והנבל הראשי בספר.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.