טיבידאבו

טיבידאבוקטלאנית וספרדית: Tibidabo) הוא הר בגבולה המערבי של העיר ברצלונה שבקטלוניה שבספרד. גובה ההר 512 מטרים, והוא מהווה את הפסגה הגבוהה ביותר ברכס הרי סרה דה קולסרולה המשתרע צפונית מזרחית לברצלונה בין הנהרות בסוס ולוברגאט.

בשל גובהו הרב ניתן לראות את ההר מכל רחבי העיר ברצלונה.

אתרים בעלי חשיבות

על ההר מצויים פארק שעשועים (Parc d'atraccions Tibidabo) פופולרי המנוהל על ידי עיריית ברצלונה, וכן תורן טלוויזיה - הטורה דה קולסרולה שגובהו 288 מטרים ובו משקפת תצפית (בגובה 135 מטרים מעל פני הקרקע). בהר מצויה בזיליקת הלב הקדוש הצופה על העיר ברצלונה והנראית למרחוק.

בזיליקת הלב הקדוש נבנתה בין השנים 1902-1961 בסגנון אדריכלות נאו-גותי, והיא למעשה העתק של בזיליקת הלב הקדוש (סקרה קר) שבעיר פריז.

פארק השעשועים נבנה בשנת 1901 יחד עם הפוניקולר המוביל אליו. היוזמה להקמת פארק השעשועים הייתה יוזמה של הרוקח סלבדור אנדרו (Salvador Andreu). בשנת 2000 נרכש הפארק על ידי עיריית ברצלונה לאחר שפשט רגל.

תחבורה

אל הגבעה ניתן להגיע בפוניקולר ובאוטובוסים.

מקור השם

מקור שמו של ההר בברית החדשה בלטינית (וולגטה) בפסוק מהבשורה על פי מתי:

"…et dixit illi haec tibi omnia dabo si cadens adoraveris me" - "ואתה אמור לו, את כל הדברים האלה אתן לך, אם תיפול על רגלך ותעבוד אותי

מתי, פרק 4, פסוק 9

או, הבשורה על פי לוקאס:

"…et ait ei tibi dabo potestatem hanc universam et gloriam illorum quia mihi tradita sunt et cui volo do illa" - "את כל הכוח הזה אתן לך, והתהילה עמהם: כי זה ניתן לי, ולכל מי שאבחר לתת לו."

לוקאס, פרק 4 פסוק 6

קישורים חיצוניים

ברצלונה

ברצלונה (בקטלאנית ובספרדית: Barcelona; הגייה בקטלאנית: bəɾsəˈɫonə, ברסלונה; הגייה בספרדית: baɾθeˈlona, ברת'לונה) היא בירת הקהילה האוטונומית קטלוניה והעיר המאוכלסת ביותר בה. היא העיר השנייה בגודלה בספרד, ומתגוררים בה (נכון ל-2015) כ-1,604,555 תושבים, וכ-4.7 מיליון תושבים במטרופולין שלה, מה שהופך את ברצלונה לאזור השישי המאוכלס ביותר באיחוד האירופי, אחרי פריז, לונדון, מדריד, אזור הרוהר ומילאנו. ברצלונה היא המטרופולין הגדול ביותר על הים התיכון, וממוקמת בין שפכיהם של הליוברגט והבסוס, והיא תחומה במערב ברכס הרי קויסרולה.

בברצלונה, שהיא מרכז כלכלי חשוב, נמצא אחד הנמלים הים-תיכוניים החשובים ביותר באירופה. העיר הוקמה בתקופה הרומית, והפכה לבירת רוזנות ברצלונה. לאחר סיפוחה לכתר אראגון, העיר הפכה לאחת הערים החשובות בממלכה. החל מסוף המאה ה-20 מהווה ברצלונה מרכז תרבותי חשוב, ויעד תיירותי עיקרי בספרד. עבודותיהם האדריכליות של אנטוני גאודי וליואיס דומנק מונטנר בעיר הוכרזו כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו. בשנת 1992 התקיימה בעיר אולימפיאדת ברצלונה.

כבירת קטלוניה, העיר היא המרכז הפוליטי בקהילה האוטונומית, ומשמשת מושב הז'נרליטט דה קטלוניה (הממשלה והפרלמנט) ובית המשפט העליון. כמו כן, העיר היא גם בירת חבל ברצלונס.

בשנת 2009 העיר דורגה במקום השלישי באירופה ואחת הערים המצליחות ביותר, כמותג עירוני, באותה השנה הייתה העיר מדורגת רביעית באירופה בטיבה לעסקים והעיר האירופאית בעלת השיפור המהיר ביותר עם צמיחה של 17% בשנה.

מאז 2011 ברצלונה נחשבת לעיר חכמה מובילה באירופה.

ברצלונה היא גם מרכז תחבורתי, כאשר נמל ברצלונה הוא אחד מנמלי הים העיקריים של אירופה ונמל הנוסעים העמוס ביותר, נמל התעופה אל פראט בו עוברים מעל 40 מיליון נוסעים בשנה, רשת כבישים מהירים וקו רכבת מהיר עם חיבור לצרפת וחלקים נוספים באירופה.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.