טונגה

ממלכת טוֹנְגָה (בטונגאית: Puleʻanga Fakatuʻi ʻo Tonga) היא מדינת איים בדרום האוקיינוס השקט, בערך בשליש הדרך בין ניו זילנד לבין הוואי. היא נמצאת מדרום לסמואה וממזרח לפיג'י.

ממלכת טונגה
Puleʻanga Fakatuʻi ʻo Tonga
Flag of Tonga Coat of arms of Tonga
דגל סמל

לחצו כדי להקטין חזרה

יפןאיי מריאנה הצפונייםפלאומיקרונזיהמזרח טימוראינדונזיהאטול מידווייהוואיאטול ג'ונסטוןוייק (אי)פפואה גינאה החדשהאיי מרשלנאורוקיריבטיפולינזיה הצרפתיתפיטקרןטוקלאואיי קוקאיי שלמהנורפוקניו זילנדונואטוטובאלוואליס ופוטונהטונגהניואהאוסטרליהסמואהסמואה האמריקניתפיג'יהאולנדבייקראטול פאלמירהשונית קינגמןג'רביסקלדוניה החדשהיפןאנטארקטיקהרוסיהאי הפסחאאלסקהקנדהמקסיקוארצות הבריתקוריאה הצפוניתקוריאה הדרומיתהרפובליקה העממית של סיןטאיוואןוייטנאםלאוסקמבודיהתאילנדהפיליפיניםהרפובליקה העממית של סיןסינגפורמלזיהברונייTonga on the globe (small islands magnified) (Polynesia centered).svg
מוטו לאומי אלוהים וטונגה הם מורשתי
המנון לאומי המנון טונגה
יבשת אוקיאניה
שפה רשמית טונגאית, אנגלית
עיר בירה
(והעיר הגדולה ביותר)
נוקואלופה
21°10′18″S 175°11′02″W / 21.17160633827271°S 175.18386840820312°W
משטר מונרכיה חוקתית
ראש המדינה
מלך
ראש ממשלה
מלך
טופו השישי
Sialeʻataongo Tuʻivakanō
הקמה
- עצמאות
- תאריך

מבריטניה
4 ביוני 1970
שטח[1]
- דירוג עולמי
- אחוז שטח המים
747 קמ"ר 
190 בעולם
4%
אוכלוסייה[2]
(הערכה ליולי 2018)

- דירוג עולמי של אוכלוסייה
- צפיפות
- דירוג עולמי של צפיפות

106,398 נפש 
192 בעולם
142.43 נפש לקמ"ר
80 בעולם
תמ"ג (PPP)[3]
(הערכה לשנת 2017)

- דירוג עולמי
- תמ"ג לנפש
- דירוג עולמי לנפש

591 מיליון $ 
211 בעולם
5,555 $
167 בעולם
מדד הפיתוח האנושי[4]
(2017)

- דירוג עולמי

0.726 
98 בעולם
מטבע פאנגה ‏ (TOP)
אזור זמן UTC +13
סיומת אינטרנט .to
קידומת בינלאומית 676

אטימולוגיה

בשפות פולינזיות רבות, כולל טונגאית, המילה טונגה פירושה "דרום", שכן הארכיפלג בו שוכנת המדינה הוא הקבוצה הדרומית ביותר של האיים במרכז פולינזיה.

היסטוריה

Salote Tupou III of Tonga in 1908
סאלוט טופו השלישית, מלכת טונגה, בילדותה. סאלוט טופו מלכה מ-1918 עד 1965

כבר במאה ה-10 פיתחה החברה הטונגית שושלת של כהני דת קדושים, שבמשך הזמן היו לשליטים.

מאז החלו, במאה ה-17 הקשרים עם האירופאים, נעשו מנהיגים אלה למלכים.

בשנת 1875 הסתיימה מלחמת אזרחים ארוכה עם עלייתו לכס המלוכה של טאופאהאו (ששינה את שמו לג'ורג' טופו הראשון אחרי התנצרותו). בשנות מלכותו אישרה ממלכת טונגה את חוקתה הראשונה. בשנים שלאחר מכן חתמה טונגה על הסכמים עם המדינות גרמניה וארצות הברית, בהם הוכרה ריבונותה של טונגה. בגלל קשיים פנימיים הולכים וגוברים, ניהלה טונגה משא ומתן עם בריטניה וב-1900 הייתה לשטח חסות בריטי. ב-1905 קיבל הקונסול הבריטי זכות וטו על קשרי החוץ של טונגה. ב-1918 עלתה על כס המלכות המלכה סאלוט טופו השלישית, והיא שלטה על המדינה עד 1965. את מקומה ירש המלך טאופאאהאו טופוו הרביעי.

טונגה הייתה בין עשר המדינות הראשונות שהכריזו כבר בספטמבר 1939 מלחמה על גרמניה הנאצית.

בשנת 1958 נחתם הסכם ידידות בין טונגה לבין בריטניה אשר איפשר מינוי מושל בריטי במקום. ביוני 1970 זכתה טונגה בעצמאות.

בשנת 2008 הודיע המלך ג'ורג' טופו החמישי, כי הוא מוותר על רוב סמכויותיו, ומסיים מאות שנים של מונרכיה אבסולוטית. ב-18 במרץ 2012 נפטר המלך ג'ורג' טופו החמישי בבית חולים בהונג קונג, בתור המלך האחרון בעל סמכות אבסולוטית.

פוליטיקה

טונגה היא מונרכיה חוקתית. המלך, משפחתו וכן קבוצה אליטיסטית מצומצמת חיים בעושר רב לעומת רוב יתר האזרחים, וישנו נוהג חברתי ותרבותי עמוק שלא לבקר אותם ואת שיטת המלוכה. השלטון מעניק חינוך חובה חינם. לשלטון יש שליטה כוללת על הקרקע ברחבי המדינה, אשר לא ניתנת למכירה לזרים.

התנועה הדמוקרטית במדינה מנסה לקדם רפורמות רבות, בהן ייעול מערכת הבחירות, אך ללא ביטול מוסד המלוכה הנהנה מתמיכה עממית רחבה. ישנו שוויון בין גברים לנשים בתחומי התעסוקה ונגישות לחינוך לרפואה ולחינוך, אם כי יש אפליה לרעה של נשים בתחומי הקרקעות, הפוליטיקה ויחס ממשרדי הממשלה.

יחסי חוץ

הממשל בטונגה פיתח בשנים האחרונות יחסים דיפלומטיים וכלכליים ענפים עם מדינות אסיה. בנוסף על כך, ישנו יחס חם מאוד עם ארצות הברית, אוסטרליה וניו זילנד. למרות היחסים הטובים בין שתי המדינות, הממלכה המאוחדת סגרה את הנציבות שלה במדינה בשנת 2006. טונגה חברה בארגונים רבים של המדיניות באוקיינוס השקט.

יחסי טונגה-ישראל

שתי המדינות מכירות זו בזו ושוררת ביניהן יחסי ידידות חמים. על אף המרחק הרב בין שתי המדינות פעמיים נערכו שני ביקורים ממלכתיים בטונגה: הנשיא חיים הרצוג ב-1986 ולאחר כן, ב-2011 ביקר ראובן ריבלין כיו"ר הכנסת במטרה לקידום העזרה של מדינת ישראל בטיפול במחלת הסכרת הנפוצה בטונגה[5].

צבא וביטחון

טונגה שלחה 40 חיילים כחלק מהכוח האמריקאי למלחמת עיראק למספר חודשים במהלך שנת 2004. משלחות נוספות נשלחו בשנים 2007 וחזרו בשנת 2008, כל אלו ללא אבידות. בשנת 2010 שלחה המדינה כ-200 חיילים למלחמת אפגניסטן.

כלכלה

מקורות הפרנסה העיקריים הם (לפי סדר החשיבות) חקלאות, דיג, תיירות ועבודה במדינות אחרות.

הייצוא החקלאי כולל: וניל, קוקוס ומוצריו (קופרה, שמן קוקוס), דגים מיובשים, בננות ודלעות כולל תוצריהן (שמן דלעת וגרעיני דלעת).

ענף נוסף המכניס מטבע זר הוא מכירת סיומת האינטרנט של המדינה ליזמים המוכרים את הכתובות הנוחות כמו go.to move.to jump.to

גאוגרפיה

טונגה היא ארכיפלג המורכב מ-150 איים קטנים באוקיינוס השקט. האיים שהיו ידועים בעבר כאיי הידידות, נמצאים מזרחית לאיי פיג'י באוקיינוס השקט הדרומי. 36 מהאיים מאוכלסים. רוב האיים הם הרי געש, כמה מהם - איי אלמוגים.

טונגה שוכנת באזור אקלים משווני, כלומר אזור בעל משקעים רבים והפרשי טמפרטורות בין עונה לעונה הם קטנים וכך אף ההבדלים בטמפרטורה בין יום לבין לילה. האיים נמצאים באזור בו פוגעות סופות טרופיות.

ב-13 בפברואר 2010 פקד את הארכיפלג רעש אדמה בעוצמה של 6.3 בסולם ריכטר.

דמוגרפיה

Tongan Copra workers (Wesleysians) 1967
עובדים בעיבוד קופרה בטונגה, 1967

נכון ליולי 2016, גרים במדינה כ-106,000 תושבים. מעל ל-70% מתושבי האי מתגוררים באי הגדול טונגטפו. 98% מהתושבים הם ממוצא אתני משולב של פולינזים ומלנזים. 90% מהאוכלוסייה היא נוצרית. הזרמים הנוצריים המרכזיים הם:

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ דירוג שטח - מתוך ספר העובדות העולמי של ה-CIA, כפי שפורסם ב-15 במרץ 2018
  2. ^ דירוג אוכלוסייה - מתוך ספר העובדות העולמי של ה-CIA, כפי שפורסם ב-15 במרץ 2019
  3. ^ דירוג תמ"ג - מתוך ספר העובדות העולמי של ה-CIA, כפי שפורסם ב-15 במרץ 2019
  4. ^ מדד הפיתוח האנושי לשנת 2017 בדו"ח של אתר מינהל הפיתוח (UNDP) של האומות המאוחדות, שפורסם בספטמבר 2018
  5. ^ חזקי ברוך, ביקור ממלכתי ראשון בטונגה מזה 25 שנים, באתר ערוץ 7, 07/04/2011
.to

to. היא סיומת האינטרנט הלאומית של שמות התחום של ממלכת טונגה, קיימת מאז 1995.

ממלכת טונגה מוכרת שמות מתחם עם הסיומת to לכל החפץ בכך. זוהי סיומת מבוקשת הן משום שהסיומת to משמשת באנגלית במשמעות המילה "אל", למשל ב: go.to או move.to בצירוף מילה אחרי שם התחום, כמו למשל go.to/israel. והן משום שכינויה של העיר טורונטו בקנדה בפי תושביה הוא to ולכן עסקים הפועלים בטורונטו רוכשים שמות מתחם עם סיומת זו.

4 ביוני

4 ביוני הוא היום ה-155 בשנה (156 בשנה מעוברת), בשבוע ה-23 בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 210 ימים.ביום זה יש החוגגים את ה-35 במאי.

אוקיאניה

אוקיאניה (Oceania) הוא אזור גאוגרפי המורכב מאוסטרליה, מיקרונזיה, מלנזיה כולל גינאה החדשה; פולינזיה כולל ניו זילנד. אזור זה נחשב כיבשת, וזו היבשת הקטנה ביותר על פני כדור הארץ מבחינת השטח, והשנייה מבחינת מספר התושבים, אחרי אנטארקטיקה בה אין תושבים קבועים.

חבר העמים הבריטי

חבר העמים הבריטי הוא השם המקובל בעברית לארגון וולונטרי בינלאומי הנקרא באנגלית The Commonwealth of Nations ("חבר העמים"). בארגון חברות 54 מדינות עצמאיות, שכולן, למעט שתיים (מוזמביק ורואנדה), היו חלק מהאימפריה הבריטית.

בניגוד לעבר, ומאז הפכה הודו לרפובליקה, לא כל המדינות החברות בחבר העמים הבריטי מכירות במלכה אליזבת השנייה כזו העומדת בראשן. מדינות אלו הן בחלקן רפובליקות, וחלקן מונרכיות מקומיות. המדינות בחבר העמים הבריטי אשר רואות באליזבת השנייה גם את מלכתן, מכונות "ממלכות חבר העמים" (Commonwealth Realms). כל המדינות החברות, ללא קשר לשיטת המשטר ולזהותו של ראש המדינה, מכירות במלכה אליזבת השנייה כראש חבר העמים.

יום שני השני של חודש מרץ הוא יום חגו של הארגון.

טונגה במשחקים האולימפיים לנוער

טונגה משתתפת במשחקים האולימפיים לנוער מאז היווסדם באולימפיאדת הנוער סינגפור (2010). היא מעולם לא השתתפה במשחקי החורף האולימפיים לנוער. עד כה, אף ספורטאי נוער מטונגה לא זכה במדליה אולימפית לנוער והשתתפותה במשחקים היא בעיקר סמלית.

יחסי אוסטרליה–טונגה

יחסי אוסטרליה–טונגה הם היחסים בין קהיליית אוסטרליה לבין ממלכת טונגה. לטונגה יש נציבות בקנברה ולאוסטרליה יש נציבות בנוקואלופה.

יחסי ארצות הברית–טונגה

יחסי ארצות הברית–טונגה הם היחסים הדיפלומטיים בין ארצות הברית לטונגה. ארצות הברית וטונגה משתפות פעולה באופן הדוק במגוון נושאים בילטרליים.

יחסי ארצות הברית–פיג'י

יחסי ארצות הברית–פיג'י הם היחסים הדיפלומטיים המלאים שבין הרפובליקה של איי פיג'י לבין ארצות הברית. ארצות הברית מפעילה שגרירות בסובה אשר אחראית גם ליחסים עם קיריבטי, נאורו, טונגה וטובאלו. פיג'י מפעילה שגרירות בוושינגטון די. סי. אשר אחראית בנוסף גם על היחסים עם קנדה ומקסיקו. בנוסף על כך, יש לפיג'י קונסוליות בדאלאס, שיקגו, סן פרנסיסקו ולוס אנג'לס.

עד להפיכתה של פיג'י למושבה בריטית בשנת 1874 פעלה באיים קונסוליה אמריקנית. ארצות הברית הכירה בעצמאות פיג'י באוקטובר 1970 ובשנה שלאחר מכן נוסדו היחסים בין המדינות. במרץ 2005 ארצות הברית גינתה את פיג'י על האפליה הגזעית אשר לכאורה התקיימה בה, דבר שהוביל למתיחות בין המדינות.

לאחר ההפיכה הצבאית שהתרחשה במדינה ב-2006 היחסים הידרדרו וארצות הברית השעתה את הסיוע הכספי למדינה. הממשל הצבאי שהוקם בדצמבר לא הוכר על ידי ארצות הברית. הנתק הוביל לשיפור יחסיה הדיפלומטיים של פיג'י עם מדינות אסיה כגון הרפובליקה העממית של סין וקוריאה הדרומית. היחסים המשיכו להידרדר עד הבחירות הדמוקרטיות הראשונות שנערכו בפיג'י בספטמבר 2014.

יחסי טונגה–יוון

יחסי טונגה–יוון הם היחסים הדיפלומטיים הרשמיים שבין ממלכת טונגה לבין הרפובליקה ההלנית.

יחסי טונגה–יפן

היחסים הדיפלומטיים בין טונגה ליפן מתקיימים באופן רשמי החל מיולי 1970. יפן היא התורמת המובילה של טונגה בתחום הסיוע הטכני. הממשלה היפנית מתארת את יחסיה עם טונגה כ"מצוינים", וקובעת כי "המשפחה האימפריאלית של יפן והמשפחה המלכותית של טונגה פיתחו יחסים חמים ואישיים לאורך השנים". ליפן יש שגרירות בנוקואלופה, שגריר יפן הוא יוקיו נומטה. שגרירות טונגה נמצאת בטוקיו, שגרירת טונגה היא טניה טופו.

יחסי טונגה–ישראל

ממלכת טונגה ומדינת ישראל מקיימות יחסים דיפלומטיים מלאים שנכונו בשנת 1977.

לישראל אין נציגות דיפלומטית קבועה בטונגה ושגרירות ישראל בניו זילנד אמונה על טונגה. לטונגה אין שגרירות בישראל, אולם רון קליימן מתפקד כקונסול כבוד בישראל.

יחסי טונגה–סין

יחסי טונגה–סין הם שמם של היחסים בין ממלכת טונגה לבין הרפובליקה העממית של סין. שתי המדינות ייסדו את יחסיהן הדיפלומטיים ב-1998. שתי המדינות מקיימות יחסים דיפלומטיים, כלכליים וצבאיים.

יחסי טונגה–פקיסטן

יחסי טונגה–פקיסטן הם היחסים הדיפלומטיים הרשמיים שבין ממלכת טונגה לבין הרפובליקה האסלאמית של פקיסטן.

יחסי טונגה–צרפת

יחסי טונגה–צרפת הם היחסים הדיפלומטיים שבין ממלכת טונגה לבין הרפובליקה הצרפתית. קיים בנוקואלופה סניף של "אליאנס פרנסייז", בית ספר ללימוד התרבות והשפה הצרפתית.

יחסי טונגה–קנדה

יחסי טונגה–קנדה הם היחסים הדיפלומטיים הרשמיים שבין ממלכת טונגה לבין קנדה.

יחסי טונגה–רוסיה

יחסי טונגה–רוסיה הם היחסים הדיפלומטיים הרשמיים שבין ממלכת טונגה לבין הפדרציה הרוסית.

יחסי טונגה–שווייץ

יחסי טונגה–שווייץ הם היחסים הדיפלומטיים הרשמיים שבין ממלכת טונגה לבין הקונפדרציה ההלווטית.

שושלת

שושלת היא שורה של שליטים השייכים לאותה משפחה, הנמשכת במשך דורות רבים. שושלת, העוברת בדרך כלל רק דרך הצאצאים הזכרים, נקראת גם "בית" (בעיקר באירופה), כגון בית הבסבורג. המונח משמש לעיתים גם כדי לתאר את התקופה בה אותה משפחה שלטה, או את האירועים והאופנות של אותה התקופה, למשל "אגרטל שושלת מינג" או סגנון טיודור. היסטוריונים

בדרך כלל נוהגים להתייחס להיסטוריה של מדינה מסוימת בתוך מסגרת של רצף שושלות, במיוחד באומות כמו סין, מצרים העתיקה וממלכת פרס. רוב ההיסטוריה הפוליטית של אירופה הושפעה או נשלטה על ידי שושלות כמו השושלת הקרולינגית, השושלת הקאפטינגית, שושלת הבסבורג, שושלת סטיוארט, שושלת הוהנצולרן ושושלת רומנוב.

עד המאה ה-19 היה זה מובן מאליו שאחד מתפקידיו הלגיטימיים של המלך היה להגדיל את שושלתו, כלומר, להגדיל את שטחיהם, עושרם וכוחם של בני משפחתו.

"נישואים שושלתיים" הם כאלו שנענים לחוקים ולהגבלות של השושלת כך שלצאצאים של אותם נישואים תישאר זכות הירושה וזכויות מלכותיות אחרות.

אוכלוסייה לפי גילים
 
 
 
 
 
0 10 20 30 40 50 60 70 80
גילאי 0 - 14 33.26%
גילאי 15 - 24 19.69%
גילאי 25 - 54 34.69%
גילאי 55 - 64 5.81%
גילאי 65 ומעלה 6.56%
מדינות וטריטוריות באוקיאניה
אוסטרליה אוסטרליהנורפוק אוקיאניה
מלנזיה איי מאלוקו ומערב גינאה החדשה (חלק מאינדונזיה) • איי שלמהונואטומזרח טימורפיג'יפפואה גינאה החדשהקלדוניה החדשה
מיקרונזיה איי מריאנה הצפונייםאיי מרשלגואםמיקרונזיהנאורופלאוקיריבטי
פולינזיה איי קוקהוואיואליס ופוטונהטובאלו • טונגה • טוקלאוניואהניו זילנדסמואהאי הפסחאסמואה האמריקניתפולינזיה הצרפתיתפיטקרן
קבוצות איי פולינזיה
איי אוסטרלאיי קוקאי הפסחאאיי גמבייההוואיואליס ופוטונה • איי קרמדק • איי לויאלטי • איי מרקיזניו זילנדפיטקרןסמואהאיי החברהטוקלאואיי טונגה • איי טואמוטו • טובאלו מפת איי פולינזיה
חבר העמים הבריטי
מדינות חברות
ממלכות חבר העמים אנטיגואה וברבודה אוסטרליה איי שלמה איי בהאמה בליז ברבדוס ג'מייקה גרנדה הממלכה המאוחדת טובאלו ניו זילנד סנט וינסנט והגרנדינים סנט לוסיה סנט קיטס ונוויס פפואה גינאה החדשה קנדה
אחרות אוגנדה אסוואטיני בוטסואנה בנגלדש ברוניי גאנה גיאנה דומיניקה דרום אפריקה הודו ונואטו זמביה טונגה טנזניה טרינידד וטובגו לסוטו מאוריציוס מוזמביק מלאווי מלזיה מלטה נאורו ניגריה נמיביה סיירה לאון סיישל סינגפור סמואה סרי לנקה פיג'י פקיסטן קיריבטי קמרון קניה קפריסין רואנדה
הדגל האישי של אליזבת השנייה, ראש חבר העמים
חברות לשעבר אירלנד גמביה המלדיביים ניופאונדלנד זימבבואה
נושאי משרה אליזבת השנייה, ראש חבר העמים (דגל) מושל כללי
אירועים וסמלים משחקי חבר העמים דגל חבר העמים יום חבר העמים
מסמכי יסוד הצהרת בלפור (1926) חוק וסטמינסטר הצהרת לונדון הצהרת סינגפור הצהרת לוסקה הצהרת לאנגקאווי הצהרת הארארה הצהרת אדינבורו
מונרכיות
ממלכות אוסטרליהאיי בהאמהאיי שלמהאנטיגואה וברבודהאסוואטיניבהוטןבחרייןבלגיהבליזברבדוסג'מייקהגרנדהדנמרקהולנדהממלכה המאוחדתטובאלו • טונגה • ירדןלסוטומלזיה1 (נגרי סמבילןפרליס) • מרוקונורווגיהניו זילנדסנט וינסנט והגרנדיניםסנט לוסיהסנט קיטס ונוויסספרדערב הסעודיתפפואה גינאה החדשהשוודיהתאילנד מונרכיות
מונרכיות נבחרות איחוד האמירויות הערביותמלזיהקריית הוותיקן
נסיכויות אנדורהליכטנשטייןמונקו
סולטנויות ברוניימלזיה1 (ג'והורטרנגנוסלנגורפהנגפרקקדהקלנטן) • עומאן
קיסרויות יפן
אמירויות איחוד האמירויות הערביות1 (אבו דאביאום אל-קיויןדובאיעג'מאןפוג'יירהראס אל-ח'ימהשארג'ה) • כוויתקטר
דוכסויות גדולות לוקסמבורג
1 חלק ממונרכיה פדרטיבית.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.