טהיטי

טהיטי (צרפתית: Tahiti) הוא האי הגדול ביותר בפולינזיה הצרפתית, ובו שוכנת גם בירתה פפאטה.

טהיטי
טהיטי
נתונים גאוגרפיים
קואורדינטות 17°39′0″S 149°27′0″W / 17.65000°S 149.45000°W
ארכיפלג איי החברה שבפולינזיה הצרפתית באוקיינוס השקט
סוג אי געשי
שטח 1,069 קילומטר רבוע
אורך 61 קילומטר
רוחב 29 קילומטר
גובה מרבי 2,241 מ' מטר
נתונים מדיניים
מדינה פולינזיה הצרפתית  פולינזיה הצרפתית
אוכלוסייה 189,517 תושבים (2018)
עיר ראשית פפאטה
(למפת פולינזיה הצרפתית רגילה)
Pacific Ocean laea relief location map
FautauaFalls
מפלי פאוטאונה (90 מ'), טהיטי -צילום מהנשיונל ג'יאוגרפיק 1920
TahitiRaiatea
פסגת הר הרייטה, טהיטי - צילום מהנשיונל גאוגרפיק 1920

גאוגרפיה

האי טהיטי נמצא בקבוצת האיים הפונים אל הרוח (Îles du Vent) שבאיי החברה שבמרכז פולינזיה הצרפתית, בערך באמצע הדרך בין אמריקה הדרומית לאוסטרליה. שטח האי 1,042 קמ"ר, רוחבו המקסימלי 45 ק"מ, והנקודה הגבוהה ביותר באי היא פסגת אורהנה (Orohena) שגובהה 2,241 מ' מעל פני הים. האי נחלק לשני חלקים בצורת מעגל המרוכזים סביב הרי געש רדומים, המחוברים במיצר יבשה קצר הקרוי על שם העיירה טארבאו (Taravao) הממוקמת בו. החלק הצפון מערבי מכונה "טהיטי נואי" (Tahiti Nui - טהיטי הגדולה), והחלק הדרום מזרחי הקטן ממנו בהרבה קרוי "טהיטי איטי" (Tahiti Iti - טהיטי הקטנה), או גם טאיאראפו (Taiarapu). החלק הגדול (טהיטי נואי) מאוכלס בצפיפות (במיוחד סביב עיר הבירה) ולכן נהנה מתשתית כבישים טובה. החלק הקטן (טהיטי איטי) נותר מבודד למדי כשחלקו הדרום מזרחי הקרוי "טאי פארי" (Te Pari) נגיש רק בסירה, או בהליכה.

החלק ההררי מכוסה ביער גשם טרופי צפוף בו גדלים שרכים רבים. במישורי החוף מצויים שדות של פרחים טרופיים וטארו (הבסיס למזון העיקרי של הפולינזים). החול בחוף הצפון מערבי הוא שחור בשל מקורו הוולקני של האי, בעוד שהחול בחוף הדרום מערבי הוא לבן.

העונה הגשומה היא מנובמבר ועד אפריל.

אוכלוסייה

טהיטי הוא האי המאוכלס ביותר בפולינזיה הצרפתית (כ-70% מכלל האוכלוסייה). לפי נתונים משנת 2002 התגוררו באי 169,677 תושבים מהם 83% פולינזים, והשאר אירופאים, מהגרים מאסיה (בעיקר סינים) ובני תערובת. תושבי טהיטי הם אזרחים צרפתים הנהנים משוויון זכויות מלא (כולל הצבעה לנשיאות ולפרלמנט הצרפתי). השפות השולטות הן צרפתית ו"טהיטית" (ניב של השפה הפולינזית). רוב התושבים מתפרנסים מתיירות, מדיג או מגידול ומכירה של פנינים שחורות. יחד עם זאת יש בטהיטי גם מי שדורשים להתנתק מצרפת ולהפוך למדינה עצמאית.

היסטוריה

משערים כי טהיטי יושבה על ידי פולינזים מסמואה בשנת 120 לפני הספירה, אם כי קיימות גם הערכות לתאריך מאוחר יותר (עד ל-300 לספירה). טהיטי שמשה בסיס להגירה לאיים אחרים כגון איי קוק והוואי.

בשנת 1606 היו הספרדים האירופאים הראשונים להגיע לטהיטי, אך ספרד לא עשתה כל ניסיון להשתלט על האי או לסחור איתו.

האנגלי קפטן סמואל ווליס (Samuel Wallis) נחת בטהיטי ב-1767, ושנה אחריו הגיע הנווט הצרפתי הרוזן לואי דה בוגנוויל (Louis de Bougainville). בשנת 1769 הגיע לאי החוקר הידוע הקפטן ג'יימס קוק, ותיאוריו הנלהבים על יופי האיים ועל חייהם המאושרים והמתירניים מבחינה מינית, של הילידים עשו רושם חזק על בני דורו. הקפטן קוק העריך שמספר התושבים באי מגיע ל-200,000. מכאן ואילך הגיעו לאי ספינות מאירופה בתדירות הולכת וגדלה. הידועות בהן היא הביגל ועליה צ'ארלס דרווין שהגיעה בשנת 1835 והבאונטי שמלחיה התמרדו כנגד רב החובל, זמן קצר לאחר שעזבו את טהיטי ב-1789. בביקורו של קוק הוא נחשף גם לתרבות הקעקועים באי והצית מחדש את תופעת הקעקועים באירופה, בעיקר בקרב יורדי ים. באנגלית מכונה כתובת הקעקע Tattoo, מילה שמקורה בשפה הטהיטית ומשמעותה "לסמן".

האירופאים גרמו לזעזועים ניכרים לחברה המסורתית. עוד בתקופת ביקורו של ג'יימס קוק הוא הבחין שמחלות מין אירופאיות כבר התפשטו באי ופגעו בתושבים, מאוחר יותר הופיעו גם המגפות האירופאיות שקטלו אחוזים גדולים מאד מהאוכלוסייה שלא הייתה מחוסנת בפניהם. ב-1848 נותרו כ-8000 תושבים בלבד על האי. עליונותם של האירופאים והתמותה הגדולה של המקומיים היוותה רקע נוח למיסיונירים של פקדו את האי והטיפו לנצרות. הם הרסו את המקדשים המקומיים, השתמשו באבנים לסלילת דרכים ואסרו להמשיך ולעסוק באמונות הישנות.

במשך 50 השנים שאחר כך התנהל משא ומתן מדיני בין אנגליה לצרפת על השליטה באזור, ובסופו, בשנת 1842 הייתה צרפת למעצמה הקולוניאלית השולטת באזור. טהיטי הפכה שטח חסות צרפתי בשנת 1847, בזמן מלכותו של המלך פומרה (Pomare). כשיורשו, המלך פומרה החמישי (1842–1891) התפטר בשנת 1880, הפכה צרפת להיות שליטה על האיים.

הצייר פול גוגן חי בטהיטי בסוף שנות ה-90 של המאה ה-19, והיא שמשה לו רקע לרבים מציוריו. בבירה פפאטה קיים מוזיאון קטן ליצירותיו.

בשנת 1946 קיבלו כל תושבי האי אזרחות צרפתית. בשנת 1977 קיבל האי שלטון עצמי חלקי, אם כי מבחינה מדינית הוא טריטוריה צרפתית שמעבר לים, כמו פולינזיה הצרפתית כולה.

קישורים חיצוניים

18 ביוני

18 ביוני הוא היום ה-169 בשנה (170 בשנה מעוברת) בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 196 ימים.

26 ביולי

26 ביולי הוא היום ה-207 בשנה (208 בשנה מעוברת) בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 158 ימים.

איי החברה

איי החברה (בצרפתית: Îles de la Société או Archipel de la Société, באופן רשמי; בטהיטית: Tōtaiete mā) היא קבוצת איים געשיים בדרום האוקיינוס השקט הנמצאים תחת שליטת פולינזיה הצרפתית.

בארכיפלג זה 14 איים, מהם 8 מיושבים. הם מחולקים לשתי קבוצות גאוגרפיות ושלטוניות על ידי תעלת מים ברוחב של כ-100 קילומטרים:

האיים הגלויים לרוח (Îles du Vent) (מסודרים מהמזרחי למערבי)

מהטיה

טהיטי

מוריאה

מאיאו

טטיאוראה

האיים החסויים מרוח (Îles Sous-le-Vent)

הואהינה

בורה בורה

ראיטיאה וטאהאא שמוקפים שניהם באותה שונית אלמוגים

מאופיטי

טופאי

מופליה

סילי

בלינגהאוזן/מוטו אונההאיים נוצרו בהתפרצות געשית וסך שטחם הוא 1,598 קמ"ר.

ג'יימס קוק

ג'יימס קוק (באנגלית: James Cook‏; 7 בנובמבר 1728 - 14 בפברואר 1779) היה קצין בצי המלכותי הבריטי ומגלה ארצות, מגדולי חוקרי האוקיינוסים בהיסטוריה.

גביע אוקיאניה לאומות

גביע אוקיאניה לאומות הוא טורניר כדורגל בינלאומי הנערך בין החברות ב-OFC, התאחדות הכדורגל של אוקיאניה. הטורניר נערך בכל 4 שנים החל משנת 2008. בין השנים 1996, 2004 הטורניר נערך בכל שנתיים. לפני 1996, נערכו שני טורנירים אחרים באופן חריג אשר כונו באותה עת "גביע אוקיאניה לאומות".

לאורך ההיסטוריה, היה הפרש גדול בין אוסטרליה וניו זילנד לבין שאר נבחרות האיים המקומיים שהתחרו נגדן. הטורניר לא משך לאורך השנים עניין גדל בקרב חובבי הכדורגל בעולם כולו אך לאחרונה תפס הטורניר תאוצה בחשיבותו בשל היותו בעצם טורניר מוקדמות מונדיאל, כאשר 4 הנבחרות שמגיעות לשלב חצי הגמר מתחרות ביניהן במשחקי בית וחוץ והנבחרת המנצחת, תתחרה במשחק פלייאוף מול קבוצה מיבשת אחרת על כרטיס למשחקי הגביע העולמי בכדורגל. האלופה משתתפת גם בגביע הקונפדרציות.

אוסטרליה הפסיקה להיות חברה ב-OFC ב-1 בינואר 2006, כאשר אושרה על ידי ה-AFC, התאחדות הכדורגל של אסיה, להיות חלק מהיבשת בטורנירים בינלאומיים ובמוקדמות גביע העולם בכדורגל.

גביע אוקיאניה לאומות 2002

גביע אוקיאניה לאומות 2002 היה הטורניר השישי של גביע אוקיאניה לאומות. בטורניר השתתפו שמונה נבחרות, שחולקו לשני בתים, כאשר שתי המדורגות ראשונות בכל בית העפילו לשלב הפלייאוף, שזכתה בתואר ובזכות לייצג את התאחדות אוקיאניה בגביע הקונפדרציות 2003.

נבחרת ניו זילנד, הנבחרת המארחת בטורניר, זכתה בתואר בפעם השלישית בתולדותיה אחרי שגברה 0–1 במשחק הגמר על האלופה היוצאת, אוסטרליה.

גביע אוקיאניה לאומות 2004

גביע אוקיאניה לאומות 2004 היה הטורניר השביעי של גביע אוקיאניה לאומות. הגמר, בהשתתפותן של שש נבחרות, נערך בעיר אדלייד שבאוסטרליה. שתי המדורגות ראשונות בסיום שלב הבתים נפגשו בשלב הגמר במתכונת בית-חוץ, בסיומו הוכרזה המנצחת בטורניר, שזכתה בתואר ובזכות לייצג את התאחדות אוקיאניה בגביע הקונפדרציות 2005.

שלב המוקדמות ובית הגמר הטורניר שימש בנוסף כשלב במוקדמות מונדיאל 2006, כאשר שתי המובילות בתום שלב בית הגמר נפגשו לצמד משחקים במתכונת בית-חוץ (בנפרד מצמד משחקי גמר הטורניר), כאשר המנצחת בסיכום המפגשים מעפילה לפלייאוף הביניבשתי ולמאבק מול נציגת קונמבול על הכרטיס למונדיאל 2006.

גביע הקונפדרציות

גביע הקונפדרציות היה טורניר כדורגל המתקיים אחת ל-4 שנים ומאורגן על ידי פיפ"א. בתחרות משתתפות 6 האלופות היבשתיות (באליפות אירופה בכדורגל של אופ"א, בגביע אסיה של AFC, בקופה אמריקה של CONMEBOL, בגביע הזהב של CONCACAF, בגביע אפריקה לאומות של CAF ובגביע אוקיאניה לאומות של OFC), אלופת העולם ונבחרת המדינה המארחת.

במקרה שאלופת העולם היא גם אלופת היבשת אזי סגנית אלופת היבשת משתתפת ואם גם לזו כבר יש מקום אזי סגנית גביע העולם תשתתף.

הטורניר הראשון נערך בערב הסעודית ב-1992 ואז נקרא הטורניר גביע המלך פהד על שמו של פהד מלך ערב הסעודית. ב-1997 פיפ"א לקחה חסות על הטורניר ושינתה את שמו לגביע הקונפדרציות.

החל משנת 2001 הטורניר נערך במדינה בה יתקיים המונדיאל שנה לאחר מכן.

בטורניר של שנת 2003 אירע מקרה טרגי כאשר שחקנה של נבחרת קמרון, מארק ויוויאן פו, התמוטט ומת במהלך משחק חצי הגמר נגד נבחרת קולומביה.

בטורניר של שנת 2009 השתתפו נבחרותיהן של עיראק (אלופת אסיה), ניו זילנד (אלופת אוקיאניה), איטליה (אלופת העולם), דרום אפריקה (מארחת מונדיאל 2010), מצרים (אלופת אפריקה), ספרד (אלופת אירופה), ברזיל (אלופת דרום אמריקה) וארצות הברית (אלופת צפון ומרכז אמריקה). בטורניר זה זכתה נבחרת ברזיל אחרי שניצחה את נבחרת ארצות הברית 3-2 בגמר.

בטורניר של שנת 2013 השתתפו נבחרות: ספרד (אלופת העולם), איטליה (סגנית אלופת אירופה, ספרד כבר הבטיחה השתתפותה), ברזיל (מארחת המונדיאל), טהיטי (אלופת אוקיאניה), מקסיקו (אלופת צפון אמריקה), אורוגוואי (אלופת דרום אמריקה), ניגריה (אלופת אפריקה) ויפן (אלופת אסיה). הטורניר נערך בשנה זו בברזיל.

גביע הקונפדרציות 2013

גביע הקונפדרציות 2013 הוא טורניר ספורט אשר נערך בברזיל, כחלק מההכנות אל מונדיאל 2014 שנערך גם הוא במדינה. הטורניר, שבו משתתפות 8 נבחרות, החל ב-15 ביוני 2013 והסתיים ב-30 ביוני 2013, לאחר ניצחונה של נבחרת ברזיל 0-3 בגמר מול נבחרת ספרד. הטורניר היווה את מהדורתו התשיעית של גביע הקונפדרציות, המפגיש בין זוכות האליפויות היבשתיות, האלופה העולמית ומארחת גביע העולם.

ברזיל, המארחת, הייתה גם האלופה המכהנת, והיא שמרה על תוארה בסיום הטורניר.

דגל פולינזיה הצרפתית

דגל פולינזיה הצרפתית אומץ רשמית בשנת 1984. צבעי האדום והלבן שבדגל מקורם בדגלים ההיסטוריים של טהיטי.

במרכז הדגל מצויר מעגל שבמרכזו פירוג חציו התחתון של המעגל מסמל את האוקיינוס השקט וחציו העליון את השמש, בדומה לדגל קיריבטי. על הסירה עומדות חמש דמויות המסמלות את תושבי האיים.

המרד על הבאונטי

המרד על הבאונטי היה מרד על הספינה הבריטית באונטי (Bounty) שאירע ב-1789, וזכה לפרסום בזכות מספר ספרים, סרטים ושירים. המרד הונהג על ידי פלטשר כריסטיאן נגד מפקד הספינה, לוטננט ויליאם בליי.

ויליאם בליי נשלח כמפקדה של האונייה "באונטי" למשימת איסוף שתילים של עץ הלחם. ב-28 באפריל, לאחר שביקרו באי טהיטי, התמרד חלק מן הצוות ליד האי טאפואה שבקבוצת איי פיג'י. ככל הנראה, ההתמרדות ארעה עקב העבודה הקשה, הקצבת המים שקבע בליי והתרופפות המשמעת עקב השהות הממושכת בטהיטי. המורדים אילצו את קפטן בליי ועוד 18 מלחים לרדת מן ה"באונטי", ולהפליג לדרכם בסירת מפרש קטנה בלב האוקיינוס. באחד המסעות המדהימים ביותר שערך אדם כלשהו מעודו, ניווט בליי את הסירה שהיטלטלה על פני ים גועש למרחק של 6,710 ק"מ, עד אשר לאחר שבועות רבים של תלאות וסבל בל-יתואר, רעב קשה וחולי רב, הגיעו לאי טימור באיי הודו המזרחית.

המורדים ברחו עם האונייה אל האי פיטקרן, לא לפני שאספו את הנשים שאירחו אותם חודשים קודם בטהיטי. באי מתגוררים צאצאיהם עד היום. ב-23 בינואר 1790 שרף הצוות המתמרד את האונייה, ומקץ 167 שנים בדיוק, ב-23 בינואר 1957, מצא לואיס מארדן, איש החברה הגאוגרפית האמריקאית, את שרידי האונייה.

ז'וסלין לגארד

ז'וסלין לגארד (באנגלית: Jocelyne LaGarde; ‏1924 - 12 בספטמבר 1979) הייתה שחקנית טהיטית שזכתה בפרס גלובוס הזהב לשחקנית המשנה הטובה ביותר והייתה מועמדת לפרס אוסקר לשחקנית המשנה הטובה ביותר בשנת 1966 על הופעתה היחידה בקריירה בסרט "הוואי".

לגארד נולדה וגדלה בעיר פפאטה, טהיטי.

היא נבחרה באקראי ללא כל ניסיון משחק בשנת 1965 על פי פניה ומבנה גופה לתפקיד המלכה מלאמה קנאקואה בעיבודו הקולנועי של הבמאי זוכה האוסקר ג'ורג' רוי היל לספרו המפורסם של ג'יימס מיצ'נר "הוואי".

לצורך התפקיד סיפק לה המפיק המצליח וולטר מירש מאמן אישי שלימד אותה אנגלית, מכיוון שלגארד הייתה דוברת צרפתית וטהיטית בלבד.

על אף שלגארד הייתה אלמונית לצד סוללת כוכבי הסרט ג'ולי אנדרוז, מקס פון סידוב, ג'ין הקמן וריצ'רד האריס, היא הצליחה לגנוב את ההצגה לאחר שהייתה מועמדת לפרס אוסקר לשחקנית המשנה הטובה ביותר, היחידה מבין הקאסט שהייתה מועמדת לפרס אוסקר.

על הופעתה הקולנועית הראשונה והיחידה זכתה לגארד בפרס גלובוס הזהב לשחקנית המשנה הטובה ביותר.

לגארד הייתה ליחידה שזכתה בפרס גלובוס הזהב והייתה מועמדת לפרס אוסקר על הופעה בודדת כל הקריירה.

נפטרה בשנת 1979 בגיל 55 בביתה שבפפאטה, טהיטי.

מוקדמות מונדיאל 2006

198 נבחרות לאומיות נרשמו למוקדמות מונדיאל 2006, והתחרו על 32 מקומות בטורניר הגמר. גרמניה, המארחת, העפילה אוטומטית והותירה 31 מקומות לשאר הנבחרות. לראשונה בהיסטוריה של המונדיאלים נאלצה האלופה המכהנת, ברזיל, להתמודד בטורניר המוקדמות.

32 המקומות במונדיאל חולקו בין קונפדרציות הכדורגל של פיפ"א כמפורט להלן:

אירופה (אופ"א): 14 מקומות, מתוכם אחד למארחת גרמניה ועל 13 האחרים התמודדו 51 נבחרות.

דרום אמריקה (CONMEBOL)‏: 4.5 מקומות, עליהם התחרו 10 נבחרות.

צפון, מרכז אמריקה והקריביים (CONCACAF)‏: 3.5 מקומות, עליהם התחרו 34 נבחרות.

אפריקה (CAF)‏: 5 מקומות, עליהם התחרו 51 נבחרות.

אסיה (AFC)‏: 4.5 מקומות, עליהם התחרו 39 נבחרות.

אוקיאניה (OFC): חצי מקום, עליו התמודדו 12 נבחרות.הגרלת המשחקים עבור חמש מתוך שש הקונפדרציות נערכה ב-5 בדצמבר 2003 בפרנקפורט שבגרמניה, ואילו הנבחרות של CONMEBOL שיחקו בבית אחד, בדומה לשני טורנירי מוקדמות המונדיאל הקודמים. 194 נבחרות שיחקו לכל הפחות משחק אחד במוקדמות. בסך הכל נערכו 847 משחקים, בהם הובקעו 2,464 שערים (ממוצע של 2.91 שערים למשחק, בדיוק כמו במוקדמות מונדיאל 1994).

מוקדמות מונדיאל 2014

203 נבחרות לאומיות נרשמו למוקדמות מונדיאל 2014, והתחרו על 31 מקומות בטורניר. נבחרת ברזיל, מארחת טורניר הגמר, העפילה אוטומטית, ללא צורך בהשתתפות במשחקי המוקדמות. בדומה למוקדמות מונדיאל 2010 נאלצה האלופה המכהנת להשתתף בטורניר המוקדמות. הגרלת המשחקים נערכה בריו דה ז'ניירו שבברזיל ב-30 ביולי 2011.

31 המקומות הפנויים (ברזיל המארחת העפילה אוטומטית) חולקו בין קונפדרציות הכדורגל של פיפ"א כמפורט להלן:

אירופה (אופ"א): 13 מקומות, עליהם התחרו 53 נבחרות.

דרום אמריקה (CONMEBOL):‏ 4-5 מקומות, עליהם התחרו 9 נבחרות.

צפון, מרכז אמריקה והקריביים (CONCACAF):‏ 3-4 מקומות, עליהם התחרו 35 נבחרות.

אפריקה (CAF):‏ 5 מקומות, עליהם התחרו 52 נבחרות.

אסיה (AFC):‏ 4-5 מקומות, עליהם התחרו 43 נבחרות.

אוקיאניה (OFC):‏ 0-1 מקומות, עליהם התחרו 11 נבחרות.

מוקדמות מונדיאל 2018

208 נבחרות לאומיות נרשמו למוקדמות מונדיאל 2018, והתחרו על 31 מקומות בטורניר. נבחרת רוסיה מארחת הטורניר העפילה אוטומטית, ללא צורך בהשתתפות במשחקי המוקדמות. הגרלת המשחקים נערכה בסנקט פטרבורג שברוסיה ב-25 ביולי 2015.

31 המקומות הפנויים חולקו בין קונפדרציות הכדורגל של פיפ"א כמפורט להלן:

אירופה (אופ"א): 13 מקומות, עליהם התחרו 54 נבחרות. (52 בהגרלה הראשית אליהם נוספו קוסובו וגיברלטר, לאחר ההגרלה)

דרום אמריקה (CONMEBOL):‏ 4-5 מקומות, עליהם התחרו 10 נבחרות.

צפון, מרכז אמריקה והקריביים (CONCACAF):‏ 3-4 מקומות, עליהם התחרו 35 נבחרות.

אפריקה (CAF):‏ 5 מקומות, עליהם התחרו 54 נבחרות.

אסיה (AFC):‏ 4-5 מקומות, עליהם התחרו 46 נבחרות.

אוקיאניה (OFC):‏ 0-1 מקומות, עליהם התחרו 11 נבחרות.

נבחרת טהיטי בכדורגל

נבחרת טהיטי בכדורגל לגברים היא הנבחרת הלאומית בכדורגל של פולינזיה הצרפתית.

הישג השיא של הנבחרת הוא זכייה בגביע אוקיאניה לאומות בשנת 2012, בזכותו שיחקה לראשונה בתולדותיה בגביע הקונפדרציות 2013.

ב-2 בספטמבר 1971 שיחקה הנבחרת במשחקי האוקיינוס השקט הדרומי נגד נבחרת איי קוק. המשחק נגמר בתוצאה 30-0 לטובת טהיטי, שהפכה באותה עת לשיא בינלאומי בניצחון נבחרות בטורניר כלשהו בעולם לאורך השנים. השיא של טהיטי נשבר רק בשנת 2001, כאשר אוסטרליה גברה על סמואה האמריקנית בתוצאה 31-0.

הדירוג הנוכחי של נבחרת טהיטי ברשימת הדירוג של פיפ"א, הוא המקום ה-157 בעולם, נכון ל-24 באוקטובר 2019 - עלייה של 2 מקומות לעומת דירוג קודם. דירוג השיא 111 נמדד לראשונה באוגוסט 2002, והדירוג הנמוך ביותר 196 נמדד לראשונה באפריל 2016.

בטהיטי נולדו בסך הכל שני כדורגלנים בעלי שיעור קומה בינלאומי, פאסקל ואהירואה ששיחק בקבוצת אוסר ונבחרת צרפת ובן דודו מאראמה ואהירואה הנושא דרכון צרפתי בשל היות פולינזיה הצרפתית חלק מצרפת. מאראמה שיחק בקבוצת נאנסי מהליגה השנייה בצרפת מ-2010 עד 2013. מאראמה פרש מהכדורגל לאחר טורניר גביע הקונפדרציות 2013 שבו שיחק בנבחרת טהיטי.

פולינזיה הצרפתית

פולינזיה הצרפתית (בצרפתית: Polynésie française, בטהיטית: Pōrīnetia Farāni, באנגלית: French Polynesia; להאזנה (מידע • עזרה)) היא קולקטיב מעבר לים של צרפת בדרום האוקיינוס השקט. היא מורכבת ממספר קבוצות איים פולינזים. הקבוצות העיקריות הן איי החברה (שבהם האי טהיטי, שבו ממוקמים מרכז השלטון הצרפתי ומקום מושבה של הבירה פפאטה), איי מרקיז, איי טואמוטו, איי גמבייה ואיי אוסטרל.

לתושבים יש אזרחות צרפתית משנת 1946. בשנת 1977 קיבלה פולינזיה הצרפתית מעמד של שלטון עצמי. במהלך שנות ה-90 פורסם שנשיא צרפת, ז'אק שיראק, ביצע ניסויים גרעינים באיי הפולינזיה הצרפתית - מהלך שגרר ביקורת ממדינות שונות בעולם.

פולינזיה הצרפתית היא הטריטוריה הרחוקה ביותר ממדינת ישראל על פני כדור הארץ: 18,316 קילומטרים.

פפאטה

פפאטה (בטהיטית: Papeete) היא עיר הבירה של פולינזיה הצרפתית שהיא קולקטיב מעבר לים של צרפת בדרום האוקיינוס השקט. העיר שוכנת על האי טהיטי שבאיי החברה והיא גם בירתו. פפאטה היא גם מקום משכנו של הנציב העליון של פולינזיה הצרפתית. היא משמשת כמרכז הפוליטי, המנהלי, המסחרי, התעשייתי, הכלכלי והתיירותי של פולינזיה הצרפתית. על פי מפקד 2012 מספר תושבי העיר מנה 25,769 תושבים.

שושלת

שושלת היא שורה של שליטים השייכים לאותה משפחה, הנמשכת במשך דורות רבים. שושלת, העוברת בדרך כלל רק דרך הצאצאים הזכרים, נקראת גם "בית" (בעיקר באירופה), כגון בית הבסבורג. המונח משמש לעיתים גם כדי לתאר את התקופה בה אותה משפחה שלטה, או את האירועים והאופנות של אותה התקופה, למשל "אגרטל שושלת מינג" או סגנון טיודור. היסטוריונים

בדרך כלל נוהגים להתייחס להיסטוריה של מדינה מסוימת בתוך מסגרת של רצף שושלות, במיוחד באומות כמו סין, מצרים העתיקה וממלכת פרס. רוב ההיסטוריה הפוליטית של אירופה הושפעה או נשלטה על ידי שושלות כמו השושלת הקרולינגית, השושלת הקאפטינגית, שושלת הבסבורג, שושלת סטיוארט, שושלת הוהנצולרן ושושלת רומנוב.

עד המאה ה-19 היה זה מובן מאליו שאחד מתפקידיו הלגיטימיים של המלך היה להגדיל את שושלתו, כלומר, להגדיל את שטחיהם, עושרם וכוחם של בני משפחתו.

"נישואים שושלתיים" הם כאלו שנענים לחוקים ולהגבלות של השושלת כך שלצאצאים של אותם נישואים תישאר זכות הירושה וזכויות מלכותיות אחרות.

קבוצות איים בפולינזיה הצרפתית
איי מרקיז • איי טומאטו • איי גמבייהאיי החברהאיי אוסטרל מפת פולינזיה הצרפתית

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.