טבעות נפטון

בדומה לשבתאי, אורנוס וצדק, גם לכוכב הלכת נפטון יש מערכת טבעות, המקיפה אותו. כמו אצל האחרים, גם היא מצויה מעל למישור קו המשווה של כוכב הלכת. טבעות נפטון מיוחדות בכך, שיש בהן הבדלי ריכוז החומרים בהן, כך שבהתחלה היה נדמה כאילו הן חלקיות.

Neptunian rings scheme
טבעות נפטון

מאפיינים

מערכת הטבעות מורכבת מחמש טבעות עיקריות, הנקראות גאלה, לה ורייה, לאסל, ארגו ואדאמס.

הטבעת הפנימית ביותר, הנקראת טבעת גאלה, נמצאת במרחק של 40,000 ק"מ ממרכז הליבה שלו. היא רחבה וחיוורת. היא נקראת על שם ג'ון גודפריד גאלה, הראשון לראות את נפטון באמצעות טלסקופ בשנת 1846.

הטבעת השנייה, אשר נקראת טבעת לה ורייה, מתחילה ממרחק 53,000 ק"מ ממרכז הליבה. טבעת זו נקראה על שם אורבן לה-ורייה, אשר חזה את מיקום נפטון ומסלולו בשנת 1846. הירח דספינה הנמצא במרחק 52,526 ק"מ, מהווה ירח רועה לטבעת.

הטבעת השלישית, טבעת לאסל, היא הטבעת הרחבה ביותר. היא נקראת על שם ויליאם לאסל, מגלה הירח טריטון. החלקיקים בטבעת זו פרוסים בין טבעות לה ורייה וטבעת ארגו.

הטבעת הרביעית היא טבעת ארגו, אשר נמצאת במרחק של 57,000 ק"מ ממרכז הליבה. יש המקשרים אותה כחלק מטבעת לאסל. רוחבה כ-100 ק"מ. היא נקראת על שם האסטרונום והמתמיקאי הצרפתי פרנסואה ארגו.

הטבעת החיצונית ביותר, נקראת טבעת אדמס והיא רחוקה כ-63,000 ק"מ ממרכז הליבה של נפטון. טבעת זו היא הידועה ביותר והנחקרת ביותר. היא נקראת על שם ג'ון אדמס, אסטרונום בריטי שחזה בנפרד את קיומו של נפטון. הירח גלתיאה הנמצא באזור טבעת זו, מהווה ירח רועה לטבעת. הטבעת מורכבת מחמישה קשתות עיקריות: Liberté, Égalité 1, Égalité 2, Fraternité ו-courage.

תצפיות ומחקרים

חלקים מטבעת אדמס התגלו בשנת 1984 (כקשתות) על ידי תצפיות של צוות חוקרים מטלסקופ החלל לה סילה בצ'ילה. תחת הנחייתו של אנדרה בראיק וברונו סיקרדי ממצפה החלל בפריז וגם על ידי צוות בהנחייתו של האסטרונום האמריקאי ויליאם האברד. [1] [2]

בראיק העניק לשלוש מהקשתות את השמות Liberté, Égalité, and Fraternité (חירות, שוויון, אחווה ) לפי המוטו של צרפת[3].

עם ביקורה של גששית החלל וויאג'ר 2, התברר שהן מושלמות.

הערות שוליים

  1. ^ Hubbard, W.B.; Brahic, A.; Bouchet, P.; Elicer, L.-R.; Haefner, R.; Manfroid, J.; Roques, F.; Sicardy, B.; Vilas, F. (1985). "Occultation Detection of a Neptune Ring Segment". Press Abstracts from the Sixteenth Lunar and Planetary Science Conference, held March 11–15, 1985, in Houston, TX. LPI Contribution 559, published by the Lunar and Planetary Institute, 3303 Nasa Road 1, Houston, TX 77058, 1985, p.35. Bibcode:1985LPICo.559...35H.
  2. ^ Manfroid, J.; Haefner, R.; Bouchet, P. (1986). "New evidence for a ring around Neptune". Astronomy and Astrophysics 157 (1): L3. Bibcode:1986A&A...157L...3M.
  3. ^ אנדרה ברהיק, מגלה טבעות נפטון נפטר בגיל 73 אתר astronomy.com מתאריך 16 במאי 2016
1942 במדע

ערך מורחב – 1942

אנדרה בראיק

אנדרה פרנאן בראיק (צרפתית: André Fernand Brahic פריז, 30 בנובמבר 1942 – 15 במאי 2016 ) היה אסטרופיזיקאי צרפתי. מומחה בחקר מערכת השמש וידוע עקב גילוי טבעות נפטון יחד עם האסטרונום ויליאם הבארד.

גלתיאה (ירח)

גלתיאה, הידוע גם כ-נפטון VI, הוא הירח הרביעי הקרוב ביותר לנפטון, כוכב הלכת השמיני במערכת השמש. גלתיאה התגלה בשנת 1989, ונקרא על שמה של נימפת הים גלתיאה במיתולוגיה היוונית.

גשושית

גָּשוֹשִית היא חללית בלתי מאוישת המשוגרת לחקור את הירח, כוכבי לכת וגופים אחרים במערכת השמש, כולל השמש עצמה. את הגשושית אפשר לשגר מפני כדור הארץ או מתוך חללית גדולה יותר. גָשושיות שוגרו על ידי סוכנויות החלל של ארצות הברית, רוסיה וברית המועצות לשעבר, האיחוד האירופי, יפן, הודו וישראל.

דספינה (ירח)

דספינה, הידוע גם כ-נפטון V, הוא ירח נפטון, כוכב הלכת השמיני במערכת השמש. דספינה התגלה בשנת 1989 והיה הירח השלישי שהתגלה סביב נפטון. הוא נקרא על שמה של הנימפה דספינה במיתולוגיה היוונית, בתו של אל הים פוסידון.

היפוקמפ

היפוקמפ הוא ירח של כוכב הלכת נפטון, שהתגלה בשנת 2013. את הירח גילה מארק ר׳ שואוולטר ממכון SETI מסריקות של טלסקופ החלל האבל מהשנים 2004–2009 והוא נרשם בשם S/2004 N 1 עד ששונה להיפוקמפ בפברואר 2019. הירח משלים סיבוב אחד סביב נפטון כל 22 שעות ו־28.1 דקות.

היפוקמפ הוא הירח ה־14 הידוע של נפטון, והקטן מבין ירחיו. בשל קוטנו לא ניתן היה לזהותו בסריקות של הגשושית וויאג'ר 2 משנת 1989. את הירח גילה שואוולטר ב־1 ביולי 2013. הסריקות שמהן נתגלה היפוקמפ היו פתוחות לציבור, כך שכל אחד יכול היה לאתרו.

ויליאם לאסל

ויליאם לאסל (אנגלית: William Lassell‏, 18 ביוני 1799 - 5 באוקטובר 1880) היה אסטרונום בריטי שהתפרסם בעיקר בגילוי הירחים של אורנוס ונפטון.

טריטון (ירח)

טריטון, הידוע גם כנפטון I, הוא הגדול בירחיו של נפטון, כוכב הלכת השמיני במערכת השמש. טריטון הוא הירח השביעי במרחקו מכוכב הלכת, והוא נתגלה על ידי ויליאם לאסל ב־10 באוקטובר 1846, רק 17 ימים לאחר גילויו של נפטון עצמו. במשך זמן רב לא היה לירח זה שם, ורק בשנת 1949 אושר סופית השם "טריטון", על שם טריטון, אחד מאלי הים במיתולוגיה היוונית ובנו של נפטון.

טריטון הוא היחיד מבין הירחים הגדולים במערכת השמש אשר נע במסלולו במגמה הפוכה לכיוון תנועתו של כוכב הלכת. בשל כך סוברים כי הוא נוצר במקום אחר ונלכד על ידי כבידתו של נפטון לאחר שכבר נהיה גוף עצמאי.

ירחי נפטון

ירחי נפטון הם 14 הירחים הידועים של כוכב הלכת נפטון. היות שנפטון קרוי על שם אל הים הרומי, הוחלט לקרוא גם לירחיו של כוכב הלכת על שמם של אלי ים אחרים.

הגדול והרחוק שבין ירחי נפטון הוא טריטון. הירח התגלה ב־10 באוקטובר 1846 על ידי ויליאם לאסל, רק 17 ימים לאחר גילויו של נפטון עצמו. בניגוד לשאר הירחים הפלנטריים במערכת השמש טריטון נמצא במסלול נסיגה דהיינו הוא נע בניגוד לכיוון, דבר המעיד על כך שנלכד בכוח המשיכה של נפטון, וכנראה מקורו בחגורת קויפר. לירח מסלול מסונכרן וקבוע סביב כוכב הלכת אולם הוא הולך ומתקרב לנפטון עד שלבסוף הוא יגיע לגבול רושל ויתפרק.

עברו יותר ממאה שנה עד גילויו של הירח השני של נפטון. הירח נקרא נראיד והוא התגלה ב־1 במאי 1949 על ידי ג'ררד קויפר. נראיד בעל צורה לא רגילה וגופו בעל מסלול האליפטי הקיצוני ביותר במערכת השמש.

בין יולי לספטמבר 1989 גילתה הגשושית וויאג'ר 2 שישה ירחים נוספים הסובבים את נפטון - נייד, תלסה, דספינה, גלתיאה, לריסה ופרוטאוס.

בשנת 2001 צוות שביצע סקר שמיים, בעזרת טלסקופים קרקעיים ענקיים, איתר חמישה ירחים נוספים. שני סקרי שמיים נוספים בשנים 2002 ו־2003 אישרו את גילוי הירחים. חמישה ירחים נוספים הם - הלימיד, סאיו, לאומדיה, סאמטי וניסו.

ב־1 ביולי 2013, צוות בראשותו של מארק שואוולטר גילה את הירח היפוקמפ בעזרת צילומים שבוצעו על ידי טלסקופ החלל האבל מהשנים 2004–2009. זהו הירח הקטן ביותר של נפטון שהתגלה עד כה.

* משך זמן סיבוב שלילי (בארבעת הירחים המסומנים) מצביע על מסלול נסיגה סביב נפטון, דהיינו סיבוב בכיוון מנוגד לכיוון סיבובו של כוכב הלכת.

לריסה (ירח)

לריסה, הידוע גם כ-נפטון VII, הוא הירח החמישי הקרוב ביותר לנפטון, כוכב הלכת השמיני במערכת השמש. לריסה התגלה בשנת 1981, ונקרא על שמה של הנימפה לריסה במיתולוגיה היוונית, שאהבה את אל הים פוסידון אהבה ללא גבולות.

נפטון

נפטון (בלועזית: Neptune ; השם העברי: רַהַב) הוא כוכב הלכת השמיני במערכת השמש. הוא הקטן והמרוחק בין ארבעת ענקי הגזים והוא מסווג בתת־הקטגוריה ענק קרח בגלל היותו מכוסה בשכבת מים וקרח. נפטון, הקרוי על שמו של נפטון, אל הים במיתולוגיה הרומית, נמצא בתהודה מסלולית עם כוכב הלכת הננסי פלוטו.

נראיד

נראיד, הידוע גם כ-נפטון II, הוא ירח של נפטון, כוכב הלכת השמיני במערכת השמש. נראיד התגלה ב-1 במאי 1949 על ידי ג'ררד קויפר, והוא היה זה שהציע את השם כאשר דיווח על הגילוי. הירח קרוי על שמן של נראידות, נימפות הים במיתולוגיה היוונית.

פרוטאוס (ירח)

פרוטאוס, הידוע גם כ-נפטון VIII, הוא הירח השני בגודלו של נפטון, כוכב הלכת השמיני במערכת השמש, והירח הגדול מבין הירחים הפנימיים שלו. פרוטאוס התגלה בשנת 1989 והוא נקרא על שמו של פרוטאוס אל הים בעל יכולת שינוי הצורה במיתולוגיה היוונית.

קרולין פורקו

קרולין פורקו (באנגלית: Carolyn C. Porco; נולדה ב-6 במרץ 1953) היא מדענית פלנטרית אמריקאית הידועה בעבודתה בחקר מערכת השמש החיצונית, החל מעבודות ההדמיה שלה במשלחות הוויאג'ר לצדק, שבתאי, אורון ורהב בשנות השמונים. היא הובילה את צוות ההדמיה של לוויין קאסיני שחג סביב שבתאי. היא מומחית בנושא טבעות פלנטריות של כוכבי לכת ובנושא הירח של שבתאי, אֶנקֶלַדוּס.

פורקו חיברה מעל 110 מאמרים מדעיים על נושאים החל מהספקטרוסקופיה של אורנוס ונפטון, המדיום הבין-כוכבי, פוטומטריה של טבעות פלנטריות, אינטראקציות לווין / טבעת, הדמיות מחשב של טבעות פלנטריות, האיזון התרמי של כובעי הקוטב של טריטון, זרימת חום בתוך יופיטר, לוויינים, ואת הטבעות של שבתאי. בשנת 2013, נתוני קאסיני אישרו חיזוי משנת 1993על ידי פורקו ומארק מארלי כי תנודות אקוסטיות בתוך הגוף של שבתאי אחראיות ליצירת תכונות מסוימות של הטבעות שלו.

פורקו יסדה את "היום בו כדור הארץ חייך". היא אחראית להצעה לכבד את הגאולוג הפלנטרי המנוח יוג'ין שומייקר על ידי שליחת השארים שלו לירח על סיפון החללית לונר פרוספקטור בשנת 1998.

בתור נואמת פומבית מוכרת, פורקו העבירה שתי הרצאות פופולריות ב TED, כמו גם את נאום הפתיחה של יום Pangea, שידור עולמי במאי 2008 מתואם משש ערים ברחבי העולם, שבו תיארה את ההקשר הקוסמי של הקיום האנושי. פורקו זכתה במספר פרסים ואותות הוקרה על תרומתה למדע ולמרחב הציבורי; למשל, בשנת 2009, New Statesman כינה אותה כאחת מ- "50 אנשים שחושבים היום." בשנת 2010 הוענקה לה מדליית קארל סאגן, על ידי האגודה האמריקאית לאסטרונומיה למצוינות בתקשורת המדע הציבורי. בשנת 2012, היא נבחרה להיות אחת מ-25 האנשים המשפיעים ביותר בחלל על ידי מגזין טיים.

תלסה (ירח)

תלסה, הידוע גם בשם נפטון IV, הוא אחד מהירחים הידועים של כוכב הלכת נפטון. הוא התגלה בספטמבר 1989, בעזרת תמונות שצולמו על ידי הגשושית וויאג'ר 2. הירח נקרא על שם תלסה, אלת הים הקדמונית מהמיתולוגיה היוונית.

תלסה הוא הירח הפנימי השני של נפטון. צורתו הלא-סדירה של הירח אינה מציגה שום פעילות גאולוגית. חוקרים מעריכים כי מדובר בשארית של עצם שהתנגש בנפטון בשלב מוקדם בחייו ונותר במסלול סביב כוכב הלכת. מסלולו של הירח מראה כי לאט לאט הוא מתקרב אל נפטון ובסופו של דבר הוא יתרסק באטמוספירה שלו או יהפוך לטבעת פלנטרית.

מערכת השמש
השמשכוכב חמהנוגההירחכדור הארץקטגוריה:ירחי מאדיםמאדיםקרסחגורת האסטרואידיםצדקקטגוריה:ירחי צדקשבתאיירחי שבתאיאורנוסקטגוריה:ירחי אורנוסירחי נפטוןנפטוןקטגוריה:ירחי פלוטופלוטוקטגוריה:ירחי האומיההאומיהמאקה-מאקהחגורת קויפרדיסנומיהאריסהדיסק המפוזרעננת אורטSolar System XXX RTL.png
(לא בקנה המידה המקורי; מיקום הסמן על כל אחד מהגופים, יציג את שמו)

השמשכוכב חמהנוגהכדור הארץמאדיםקרסצדקשבתאיאורנוסנפטוןפלוטוהאומיהמאקה-מאקהאריס

ירחים (הירח, ירחי מאדים, ירחי צדק, ירחי שבתאי, ירחי אורנוס, ירחי נפטון, ירחי פלוטו, ירחי האומיה, MK 2, דיסנומיה)

טבעות פלנטריות (טבעות צדק, טבעות שבתאי, טבעות אורנוס, טבעות נפטון, טבעות ריאה)

כוכב לכתכוכב לכת ננסיגופים קטנים במערכת השמש: מטאורואידכוכבי לכת מינוריים (אסטרואידקנטאורגופים טרנס-נפטוניים: חגורת קויפר, הדיסק המפוזר) • שביט (עננת אורט)

כוכבי לכת ארצייםענקי הגזים (ענקי הקרח) • גופים טרנס-נפטוניים (פלוטינו, פלוטואיד, גופים בחגורת קויפר, גופים בדיסק המפוזר, גופים בעננת אורט)

מערכת השמש הפנימית (כוכבי הלכת הארציים, חגורת האסטרואידים) • מערכת השמש התיכונה (ענקי הגזים) • מערכת השמש החיצונית (חגורת קויפר, הדיסק המפוזר, עננת אורט)

ראו גם: פורטל מדעי החלל

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.