חנוכריסמס

חנוכריסמס או כריסמוכהאנגלית: Chrismukkah, הלחם בסיסים של Christmas + Hanukkah) הוא תחדיש פופ-תרבותי המתייחס למיזוג חג המולד של הנצרות וחנוכה של היהדות.

המונח הפך לפופולרי בזכות דרמת הטלוויזיה האמריקאית "The O.C.‎", בה דמותו של סת' כהן יוצר חג כדי להפגין את החינוך שקיבל בבית הוריו הנשואים בנישואים בין-דתיים, כאשר האב הוא יהודי והאם היא פרוטסטנטית, מצב נפוץ יחסית בקרב הקהילה היהודית בארצות הברית, בה קיימת התבוללות. בנוסף, גם בחלק מהמשפחות היהודיות שאינן מתבוללות בארצות הברית, נהוג לחגוג את חנוכה במקביל לחג המולד, שאליו מתייחסים היהודים כחג אזרחי. שילוב זה של שני החגים באופן בלתי פורמלי היה נפוץ עשרות שנים עוד בטרם נטבע המונח ב-"The O.C.‎"; ביטוי מוחשי למיזוג זה הוא שיח החנוכה (Hanukkah bush) המוצב אצל חלק מהמשפחות היהודיות בצפון אמריקה למשך תקופת חג החנוכה. ההבדל בינו לבין עץ חג המולד הוא היעדרם של קישוטים נוצריים. הכנסת מרכיבים של חג המולד במסגרת חגיגות החנוכה היו גם סמל של משפחות יהודיות במעמד הבינוני להפיכתן לחלק מהתרבות הגרמנית, כבר במאה ה-19. כמו כן, ביטוי דומה לכריסמוקה, ויינוקה - Weihnukka הלחם של חג המולד (Weihnachten) וחנוכה (Chanukka), היה מקובל בין יהודי גרמניה כבר במחצית השנייה של המאה ה-19.

"כריסמוקה" נחגג גם כחג אירוני-אלטרנטיבי, בדומה ל-"Festivus" שצוין בסדרת הטלוויזיה "סיינפלד". העיתון USA Today הגדיר חג זה כ"החג המלאכותי החדש שחברות משתמשות בו כדי להרוויח כסף"[1].

ראו גם

קישורים חיצוניים

  • ויינוקה, באתר המוזיאון היהודי בברלין
  • Chrismukkah – אתר המוקדש ל"כריסמוכה" האמריקאי

הערות שוליים

  1. ^ Michael McCarthy, Have a merry little Chrismukkah - USA TODAY
הגרינץ' (סרט, 2018)

הגרינץ' (באנגלית: The Grinch) הוא סרט חג המולד אמריקאי בהנפשה ממוחשבת מבית אילומיניישן הפקות אשר יצא לאור ב-9 בנובמבר 2018. הסרט מבוסס על הסיפור איך הגרינץ' גנב את חג המולד של דוקטור סוס בשנת 1957. זה העיבוד הקולנועי השלישי המבוסס על הספר לאחר "איך הגרינץ' גנב את חג המולד" ששודר ב-1966 בטלוויזיה וסרט הקולנועי "הגרינץ'" ששוחרר ב-2000.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.