חנוך בן מדין

חֲנוֹךְ בֶּן מִדְיָן היה הבן השלישי (מתוך חמשה) של מדיןבני קטורה), ונכדו של אברהם.[3] על פי חלק מהמפרשים, כזבי בת צור הייתה מבית האב של חנוך במדין, שהרי אביה היה השלישי מבין חמשת מלכי מדין שממונים על כל אחת מחמשת בתי האב של מדין.[4]

חֲנוֹךְ בֶּן מִדְיָן
לידה באר שבע[1], חברון[2] או מדין
פטירה מדין
מדינה מדין, ואולי גם כנען
ידוע בשל היותו אבי אומה מחמש האומות במדין

הערות שוליים

  1. ^ שכל טוב (בובר) בראשית כד סב
  2. ^ רמב"ן בראשית כד סב
  3. ^ ספר בראשית, פרק כ"ה, פסוק ד', ספר דברי הימים א', פרק א', פסוק ג'
  4. ^ רש"י במדבר כה טו
זרתוסטרה

זרתוסטרה (באווסטית: -Zaraθuštra; בפרסית: زرتشت, זרתושת), או בשמו היווני זורואסטריס (Ζωροάστρης) היה נביא ממדי ומייסדה של הדת הנקראת על שמו: זורואסטריות (או בשמה העברי האחר: אמגושיות). דת זו הייתה הדת הרשמית של פרס ומדי מזמנה של השושלת האחמנית ועד סוף התקופה הסאסאנית במאה ה-7.

כורש ודריווש הראשון, מלכיה הגדולים של פרס, הפיצו את דתו במרחבי קיסרותם. לאחר שכבש אלכסנדר מוקדון את פרס, התחילה שקיעתה של דת זרתוסטרה, אך לאחר מכן חזרה לתחייה והתקיימה עד בוא האסלאם.

האטימולוגיה של השם אינה ברורה לחלוטין. השם "זרתוסטרה" מגיע ככל הנראה מהשפה האווסטית, וכולל שני רכיבים: "זר (ת)ה" ו"אושטרה". הרכיב השני (-uštra) מקובל במחקר במשמעות "גמל". לרכיב הראשון הוצעו מספר אפשרויות: -zarant* שפירוש "זקן, בוגר"; zarat* שפירושו "מניע, מזיז"; zarant* שפירושו "צהוב". האפשרות המקובלת על רוב החוקרים היא הראשונה, כך שפירוש שמו הוא "[בעל] גמלים זקנים".היסטוריונים וחוקרי דתות מחשיבים בדרך כלל את זורואסטר כדמות היסטורית, אך קשה מאוד להעריך מתי הוא חי. ההערכות המחקריות הן ברובן סביב שנת 1000 לפנה"ס. אחרים מציעים הערכות מוקדמות יותר, וכך מציבים אותו כמייסד הראשון של דת המבוססת על כתבי קודש שירדו משמים.

חנוך (פירושונים)

האם התכוונתם ל...

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.