חייל

חייל הוא כל אדם שהתגייס לשורותיו של צבא של מדינה ריבונית בשירות חובה, בשירות קבע או בשירות מילואים.

Flickr - Israel Defense Forces - Desert Reconnaissance Battalion Special Training, Nov 2010 (3)
קצין חי"ר ישראלי בדרגת סג"ם. לוחם חי"ר בגדוד הסיור המדברי של צה"ל

אפיון

חיילים הם חלק ממבנה היררכי וקפדני הקרוי צבא. במסגרת הצבא, מחולקים החיילים ליחידות שונות, בהן חיל רגלים, חיל הנדסה קרבית, חיל שריון, חיל ים וחיל האוויר.

לא כל החיילים הם לוחמים, על אף שרובם המכריע עובר במהלך שירותו הכשרה קרבית ברמה זו או אחרת. למעשה בכל צבא רוב החיילים משרתים בתפקידים לא קרביים (כדוגמת תפקידי פקידות, לוגיסטיקה או מחקר ופיתוח), ורק מיעוטם (בערך כ-25%) קרביים.

החיילים מובחנים מאזרחים במשמעת וההיררכיה הפנימית הנוקשה של הצבא, היכולת של הקצינים להטיל עונשים על החיילים ועוד. אמנם גם בארגונים אחרים קיימים אמצעי משמעת, ובהם פיטורים, אך הצבא יכול להעניש את חייליו בסנקציות פיזיות, במעצר ומאסר בכלא צבאי ובצבאות מסוימים אף בעונש מוות. המשפט הצבאי שונה מהמשפט האזרחי ומחמיר ממנו ועל אכיפתו ממונה משטרה צבאית. החיילים לובשים מדים ועליהם דרגות, סמלים וסימני זיהוי המעידים על שיוכם הארגוני. לרוב, יחידות וחילות שונים מובחנים באמצעות כומתות זהות בצבעים שונים, תגי יחידה וסיכות. לזרועות שונות בצבא ייתכנו מדים בצבע שונה.

חיילים מובחנים זה מזה באמצעות דרגה המסמלת את מיקומם בהיררכיה הצבאית. הדרגות מתחלקות לדרגות חוגרים, דרגות נגדים ודרגות קצינים.

חייל שמשרת שנים רבות בצבא, והתקדם רבות בהיררכיה הצבאית, מכונה איש צבא.

קרביות החיילים

לא כל החיילים הם לוחמים, רובם הגדול משרת בתפקידים עורפיים ותפקידם לא כולל פעולות קרביות (כגון עובדי רס"ר, פקידים, מזכירות, אנשי חימוש ולוגיסטיקה, טבחים, מתכנתים וכדומה). במהלך הכשרתם של הלוחמים רוכשים מיומנות והכשרה צבאית בנושא קליעה וירי, שדאות ומצבי לחימה שונים.

בצה"ל יש חלוקה ל-3 רמות קרביות:

  • לוחמים - חיילים קרביים, שתפקידם העיקרי לחימה, והם משרתים בחזית.
  • תומכי לחימה - חיילים שתפקידם העיקרי איננו לחימה, והם משרתים בחזית.
  • עורפיים ("ג'ובניקים") - חיילים לא קרביים המשרתים בעורף.

טיפוסי חיילים קרביים

חיילים קרביים מתחלקים בדרך כלל לכמה סוגים: כבדים, קלים בינוניים וסדירים לעומת לא סדירים. החלוקה הזאת תקפה הן לפרשים והן לחיל רגלים. מקורה של החלוקה עוד בעת העתיקה והיא קיימת עד עצם היום הזה.

במלחמה בכניסה קרקעית, החילות המסתכנים ביותר בפעולות לחימה הן חיל הרגלים, חיל השריון וחיל ההנדסה הקרבית בנוסף לשאר הכוחות המיוחדים בלחימה במגע.

סדירים ולא סדירים

חיילים סדירים הם חיילים שמגויסים מתוקף צו חוקי של המדינה והם משרתים בדרך כלל תקופה מוגדרת היטב בכוחות המזוינים של אותה מדינה. חיילים סדירים מקבלים אימון אחיד וכלי נשקם מסופקים ברוב המקרים על ידי המדינה. החיילים הסדירים הראשונים היו ככל הנראה שומרי ראשם של המלכים בעת העתיקה ושכירי חרב.

חיילים לא סדירים זוכים לרמת חופש גדולה יותר מאשר החיילים הסדירים. בדרך כלל המשמעת ביחידות אלו רופפת יותר ואימונם לקוי בדרך כלל יחסית לכוחות הסדירים. אף שרוב צבאות העולם עברו לחיילים סדירים, יש מקום גם ללוחמים לא סדירים. בכמה וכמה צבאות בעולם מקובל שירות של אנשי מילואים, שמאומנים לתפקיד מסוים ומשוחררים לאזרחות לאחר תום האימון או השירות הסדיר שלהם, ונקראים לשירות רק בעת מלחמה. מודל זה מוזיל את העלות של החזקת החיילים, ומאפשר לצבא לגדול באופן משמעותי בזמן חירום.

בעת העתיקה וימי הביניים החיילים הלא סדירים היו בדרך כלל מיליציה שגויסה מקרב האזרחים. גם בעת החדשה השתמשו בחיילים לא סדירים דוגמת הקוזאקים לביצוע משימות שחיילים סדירים מתקשים בביצוען.

כבדים, בינוניים וקלים

Hoplit
פסל של הופליט יווני - דוגמה לחייל כבד

חלוקה נוספת שקיימת לצד החלוקה לסדירים ולא סדירים היא החלוקה לקל וכבד. החלוקה הזאת לא מבטלת את החלוקה הקודמת. ייתכן שגם החיילים הסדירים וגם הלא סדירים יסווגו בתור הכבדים או בתור הקלים. החלוקה הזאת לא קיימת בצבאות מודרניים ונוהגים להפריד רק את החיילים הקלים משאר החיילים שאין להם בדרך כלל שם מיוחד או לעיתים קוראים להם "חיילי קו" כי הם נלחמו במערך קווי במאות ה-17 עד ה-19.

בצבאות מודרניים התיאור של החיילים הקלים מתייחס בדרך כלל לנשק מסייע דוגמת תותחים, מרגמות, רכב קרבי משוריין וכיוצא באלה. פלוגות קלות יהיו חמושות בנשק מסייע במספר קטן יותר יחסית לפלוגות הרגילות. בדרך כלל אלו הפלוגות הניידות בצבא. סיירת מטכ"ל, למשל, היא סוג של יחידה קלה.

המשמעות של "כבד", "בינוני" ו"קל" בצבאות של העולם העתיק וימי הביניים מתייחסת למשקל הציוד. הכוונה בראש ובראשונה לשריון ולסוג השריון. ככלל שהשריון כבד יותר, כך החייל יחשב לכבד יותר. כך חיילים ללא שריון או עם שריון דל יחשבו לקלים ואילו ההופליטים בעלי שריון במשקל של כ-30 קילו יסווגו ככבדים.

השריון קבע גם את צורת הלחימה של החייל. חייל בעל שריון כבד איננו נייד כל כך וחשוף מאוד להתקפות של החיילים הקלים, הניידים ממנו. כתוצאה מכך, החיילים הכבדים התקבצו תמיד לגושים גדולים דוגמת הפלנקס או מבנה צפוף אחר. סיבה נוספת לגושים גדולים היא גידול בכושר ההבקעה של החיילים הכבדים: לגוש גדול קל יותר להבקיע את שורות האויב.

מיון לפי צורת לחימה

כיום ההבדל העיקרי בין החיילים הקרביים היא פלטפורמת הלחימה:

ראו גם

אהוד ברק

אהוד ברק (במקור: ברוֹג; נולד ב-12 בפברואר 1942) הוא איש ביטחון, איש עסקים ופוליטיקאי ישראלי, שכיהן כראש הממשלה העשירי של מדינת ישראל (בשנים 1999–2001), כשר הביטחון (בשנים 2007–2013) וכרמטכ"ל ה-14 של צה"ל (בשנים 1991–1995). ברק היה חבר הכנסת מטעם מפלגת העבודה ומפלגת העצמאות.

במהלך כהונתו בראשות ממשלת ישראל העשרים ושמונה, נסוג צה"ל מדרום לבנון, פרצה האינתיפאדה השנייה לאחר כישלון המשא ומתן המדיני עם הרשות הפלסטינית בוועידת קמפ דייוויד ובוועידת טאבה, וישראל ניהלה שיחות שלום עם סוריה בוועידת שפרדסטאון. במהלך כהונתו כשר הביטחון תקף חיל האוויר את הכור הגרעיני בסוריה, והוצאו לפועל מבצע חורף חם, מבצע עופרת יצוקה ומבצע עמוד ענן.

הוא חולק, עם נחמיה כהן, את התואר (הלא רשמי) "החייל המעוטר ביותר בצה"ל".

איזאיה בראדלי

איזאיה בראדלי (באנגלית: Isaiah Bradley) הוא דמות בדיונית של גיבור-על שהופיעה בחוברות הקומיקס קפטן אמריקה ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Truth: Red, White and Black #1 מינואר 2003 ונוצרה על ידי הכותב רוברט מוראלס והמאייר קייל בייקר.

בראדלי הוא אחד מנשואי מחקר אפרו-אמריקנים לפרויקט "סופר-חייל" של ממשלת ארצות הברית בתקופת מלחמת העולם השנייה. לאחר מותו של אברהם ארסקין, ממציא הנסיוב והיחיד שידע את הנוסחה, הממשלה ניסתה לשחזר את הצלחת הפרויקט וליצור חיילי-על נוספים דמוי סטיב רוג'רס, שהפך מבחור שברירי וחלש לקפטן אמריקה העשוי ללא חת. תהליך הניסוי בבראדלי נשא דמיון רב לניסוי העגבת בטסקיגי.

כפי שתואר במהלך המיני סדרה Truth: Red, White and Black משנת 2003, פרויקט "לידה מחדש" החל כשיתוף פעולה בין אאוגנים אמריקנים, בריטים וגרמנים, בהנהגת ד"ר ג'וזף ריינשטיין, שעמד בראש הפרויקט בארצות הברית, וד"ר קוך, שעמד בראש הפרויקט בגרמניה. הניסיונות הראשוניים של ריינשטיין לשחזר את נוסחת "סופר-חייל" נוסתה על אפרו-אמריקנים. שלוש מאות חיילים נלקחו מבסיסם למיקום חשאי ועברו ניסויים קטלניים. רק חמישה מהם שרדו את הניסיונות. בשם הסודיות, חיילי צבא ארצות הברית הוציאו להורג את מפקד אתר הניסוי ואת מאות החיילים השחורים שנותרו במחנה. הממשלה אמרה לבני משפחותיהם כי שלוש מאות החיילים מתו בקרב.

כתוצאה מהשתתפות במשימות שטח וכן מרד פנימי, בראדלי היה לחייל היחיד ששרד בסופו של דבר את הניסוי. הוא גנב תלבושת ומגן רזרבים השמורים לקפטן אמריקה בטרם השתתף במשימת התאבדות להשמיד את ניסיונם של הנאצים לשחזר את נוסחת "סופר-חייל" במחנה ריכוז גרמני. שם, הוא התנקש בחייו של קוך. אולם, הוא נלכד והובא לפני הפיהרר עצמו, שהחליט לנתח אותו, להנדס את כוחותיו לתועלת המשטר הנאצי, ולשלוח את חלקי גופו כמסר לממשלת ארצות הברית. בראדלי ניצל בידי מורדים גרמנים, אך נשפט ונכלא בסביבות 1943. בשנת 1960, בראדלי קיבל חנינה נשיאותית מהנשיא דווייט אייזנהאואר ושוחרר.

בזמן ששהה בכלא, הממשלה ניסתה להשתמש ב-DNA שלו כדי ליצור חייל-על נוסף. לאחר 39 ניסיונות, התוצאה הביאה לילד בשם ג'וזאיה, בנם הגנטי של איזאיה ואשתו פיית'. הילד, שקרא לעצמו ג'זואיה אקס בהמשך, גדל באמצעות אם פונדקאית, שחמקה עמו מזרועות הממשלה.

בינתיים, ההשפעות ארוכות הטווח של הנסיוב החלו להשפיע על מוחו וגופו של איזאיה בראדלי, בדומה להשפעות הנגרמות משימוש בסטרואידים ומחלת האלצהיימר. סטיב רוג'רס למד אודות הניסויים שנעשו באפרו-אמריקנים, וניסה להתפייס עם בראדלי, שמוחו התנוון. רוג'רס מעולם לא גילה את אלה שבאמת עמדו מאחורי הפרויקט, ארגון "נשק פלוס", וכי בראדלי היה רק לאחד מתוך שורה של כלי נשק כדוגמת וולברין ופנטומאקס.

בראדלי נחשב ל"קפטן אמריקה השחור", ולאגדה בקרב הקהילה האפרו-אמריקנית ביקום מארוול. אולם, מחוץ לקהילה זו הוא אינו ידוע ברבים. כאשר הוא הגיע כאורח מיוחד לחתונתם של סטורם והפנתר השחור, חלק מגיבורי-העל האפרו-אמריקנים היו מלאי יראת כבוד, ביניהם לוק קייג' (שקרא לו "אני הראשון"), מוניקה רמבו וסאם וילסון. אולם, וולברין הקנדי ללא היה מודע כלל למעמדו או לחשיבותו של האיש.

איזאיה בראדלי הוא גם סבו של אלייג'ה "איליי" בראדלי, גיבור-העל הצעיר שידוע בכינוי פטריוט וחבר בקבוצת האוונג'רס הצעירים. אלייג'ה טען כי כוחותיו נובעים מעירוי דם מאיזאיה, שדרכו קיבל את כוחות נוסחת "סופר-חייל". אום התברר כי הדבר היה שקרי, ואלייג'ה קיבל את הכוחות כתוצאה מהורמון גדילה מוטאנטי. חברי האוונג'רס הצעירים שיכנעו אותו שהוא לא זקוק לכוחות-על כדי להיות גיבור-על. עד מהרה הוא הופך למנהיג הקבוצה בזכות מוחו החריף ויכולותיו האתלטיות בלבד. כשאלייג'ה נפצע אנושות בקרב עם גזע הקרי וגזע הסקרול, הוא נזקק לעירוי הדם של סבו, מה שהעניק לו לבסוף כוחות-על.

ג'יימס בארנס

ג'יימס ביוקנן "באקי" בארנס (באנגלית: James Buchanan "Bucky" Barnes) הוא דמות בדיונית של גיבור-על המופיעה בחוברות הקומיקס "קפטן אמריקה" ביקום מארוול קומיקס. הדמות נוצרה על ידי הכותב ג'ו סיימון והמאייר ג'ק קירבי והופיעה לראשונה במרץ 1941 במהדורה הראשונה של "קפטן אמריקה", Captain America Comics #1. בשנת 2005, דמותו של באקי הוחזרה לחיים לאחר שנחשבה למתה, והוא קיבל את הכינוי חייל החורף. בשנת 2008 הוא נטל את זהותו של קפטן אמריקה לאחר שסטיב רוג'רס נחשב למת.

דמותו של ג'יימס בארנס מדורגת במקום ה-53 ברשימת מאה גיבורי-העל הגדולים, לפי אתר IGN. את דמותו של בארנס בסרטי היקום הקולנועי של מארוול "קפטן אמריקה", "קפטן אמריקה: חייל החורף", "קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים", "הנוקמים: מלחמת האינסוף" ו"הנוקמים: סוף המשחק" מגלם השחקן סבסטיאן סטן, שהופיע גם בהופעת קמע בסרטים "אנטמן" ו"הפנתר השחור" ושישוב לגלם את דמותו בסדרת הטלוויזיה של דיסני+ "הפלקון וחייל החורף".

דרגות צה"ל

הדְרָגות בצה"ל מבטאות את מדרגו של הפרט בצבא.

הדרגות בצה"ל מחולקות לשלוש קבוצות: דרגות החוגרים, טוראי עד סמל ראשון; דרגות נגדים, מדרגת רב־סמל עד דרגת רב־נגד; ודרגות קצינים, מדרגת סגן משנה עד דרגת רב־אלוף. סימני הדרגה של החוגרים נענדים על הזרוע, בין המרפק לכתף, ואילו דרגות הנגדים והקצינים נענדות על כותפות החולצה.

דרָגות רבות בצה"ל נקראות ביומיום בראשי התיבות שלהן. ראשי תיבות בני שלוש אותיות, נהוג לבטאם כמילה המנוקדת בשני קמצים, אחד בכל אחת משתי האותיות הראשונות בראשי התיבות. כך, למשל, רב־סמל בכיר נכתב רס"ב ומבוטא רָסָ"בּ.

חיל רגלים

חיל רגלים (בראשי תיבות: חי"ר) הוא החיל העתיק ביותר ובדרך כלל הגדול ביותר בחילות הלוחמים בצבא המודרני. שמו של חיל זה נובע מאופן התקדמותו של החייל בשדה הקרב הנעשית ברגל. חימושו העיקרי של רגלי מודרני הוא רובה או נשק אחר שמתאים להפעלה על ידי לוחם בודד או לכל היותר קבוצה קטנה של לוחמים.

י"ט בטבת

י"ט בטבת הוא היום התשעה עשר בחודש הרביעי

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום התשעה עשר בחודש העשירי

למניין החודשים מניסן.

על פי הלוח העברי הקבוע, פרשת בר המצווה של ילד שנולד בי"ט טבת היא,

ברב השנים, פרשת שמות. אבל אם בר המצווה חל בשנה שלמה המתחילה ביום חמישי (שנה מקביעות השא או השג) פרשת בר המצוה היא פרשת וארא.

כ' בתשרי

כ' בתשרי הוא היום העשרים בחודש הראשון

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום העשרים בחודש השביעי

למניין החודשים מניסן. כ' בתשרי לעולם לא יחול, בלוח העברי הקבוע, בימים שני,

רביעי

ושישי, ועל כן הוא משתייך לקבוצת הימים הנקראת "לא בדו".

לוחם

לוחם הוא אדם המיומן בלחימה שעיסוקו, תפקידו או אורח חייו מאופיינים בהפעלת כוח בעימותים נגד אנשים אחרים. הלוחם הצבאי הוא אדם המשתתף במאמץ מלחמתי ותפקידו להפעיל כוח כנגד האויב. לוחמים קיימים גם מחוץ למסגרת של לחימה צבאית (הכוללת צבאות סדירים, מיליציות לא-סדירות וארגוני גרילה), כגון בתפקידי אבטחה ושיטור הדורשים מיומנות לחימה גבוהה.

בהשאלה המונח לוחם משמש לתאר גם ספורטאי שנלחם במסגרת תחרויות ספורט או טורניר המורכב מדו-קרבות, כגון אמנויות לחימה, ג'ודו, היאבקות, אגרוף וקרבות רחוב.

בחברות שבטיות שונות, הלוחמים מהווים קאסטה נפרדת, ובחברות פיאודליות שונות אף יצרו הווסאלים מעמדות מיוחדים ללוחמים. בחברות מסוימות, למשל בקרב השבטים הגרמאניים, ראו עצמם כמעט כל הגברים כלוחמים. לוחמים המשרתים בצבא סדיר הם חיילים, ואילו לוחמים המשכירים את שירותיהם לכל דורש תמורת תשלום הם שכירי חרב. יש לוחמים המבצעים פעולות גרילה, אך אלה אינם נהנים ממעמד חוקי של לוחמים לפי כללי המשפט הבינלאומי.

פטריוט (קומיקס)

פטריוט (באנגלית: Patriot) הוא דמות בדיונית של גיבור-על המופיעה בחוברות הקומיקס ביקום מארוול קומיקס. פטריוט המקורי מתור הזהב הופיע לראשונה בחוברת Human Torch Comics #4 מאביב 1940 ונוצר בידי קארל בורגוס, בעוד הפטריוט של העידן המודרני הופיע לראשונה בחוברת Young Avengers #1 מאפריל 2005, ונוצר על ידי הכותב אלן היינברג והמאייר ג'ים צ'ונג. פטריוט השלישי הופיע לראשונה בחוברת Captain America: Sam Wilson #18 ממרץ 2017, ונוצר על ידי הכותב ניק ספנסר והמאייר דניאל אקונה.

פטריוט הוא האלטר אגו אותו חלקו שלוש דמויות - ג'פרי מייס, אלייג'ה "איליי" בראדלי וריישון "שון" לוקאס. מייס היה כתב אשר החליט להפוך להרפתקן בתחפושת לאחר שצפה בקפטן אמריקה בפעולה, והיה חבר בקבוצת גיבורי-על ממלחמת העולם השנייה בשם "לגיון החירות". בראדלי הוא נכדו של איזאיה בראדלי, חייל שהשתתף במלחמת העולם השנייה וקיבל את כוחות-העל שלו כאשר השתתף בפרויקט מוקדם של "סופר-חייל" על חיילים אפרו-אמריקנים. כאשר איירון לאד החל בחיפוש אחר הדור הבא של האוונג'רס, הוא הגיע למפתן דלתו מתוך תקווה לגייס את ג'וזיה אקס, בנו של איזאיה. אולם ג'וזיה נעדר כבר כמה חודשים, לכן איירון לאד פגש באיליי במקום. נודע כי איליי קיבל בתחילה את כוחות העל שלו כתוצאה מעירוי דם של סבו, אולם לאחר מכן זכה בכוחות על זמניים כתוצאה מהורמון גדילה מוטאנטי.

ריישון לוקאס הוא אקטיביסט, שהושפע ממעצרו של גיבור-העל רייג' ומפעולותיו של סאם וילסון/קפטן אמריקה והחליט להפוך ללוחם-צדק מקומי בשם "פטריוט". במהלך אירועי "אימפריה סודית", לוקאס הצטרף לתנועת המחתרת נגד הידרה, והוענקו לו חליפה ומגן בידי טוני סטארק. נוסף לכך, סטארק עיצב אינטליגנציה מלאכותית בדמותה של האלמנה השחורה, שהכשירה אותו בקרב.

קפטן אמריקה

קפטן אמריקה (באנגלית: Captain America) הוא דמות בדיונית של גיבור-על המופיעה בחוברות הקומיקס ביקום מארוול קומיקס. הדמות נוצרה על ידי הכותב ג'ו סיימון והמאייר ג'ק קירבי והופיעה לראשונה בחוברת Captain America Comics #1 ממרץ 1941 של חברת טיימלי קומיקס (קודמתה של מארוול קומיקס). דמותו של קפטן אמריקה עוצבה בתור חייל-על פטריוטי אשר לחם במדינות הציר בתקופת מלחמת העולם השנייה, והיה לדמות הפופולרית ביותר של החברה בתקופת המלחמה. לאחר המלחמה חלה ירידה בפופולריות של גיבורי-העל, ופרסומן של חוברות קפטן אמריקה הופסקו בשנות ה-50. בשנת 1964, חברת מארוול החייתה מחדש את הדמות, שנשארה עמוד התווך של החברה במשך חמישה עשורים.

קפטן אמריקה לובש חליפה בעלת מוטיב של הדגל האמריקני ונושא מגן בלתי ניתן להשמדה בו הוא משתמש כנשק. האלטר אגו של הדמות הוא סטיב רוג'רס, בחור שברירי וחלש אשר שודרג מעל ומעבר לגבולות היכולת האנושית בעזרת נסיוב נסיוני כדי לעזור לממשלת ארצות הברית במלחמת העולם השנייה. לקראת סיום המלחמה הוא הוקפא תחת הקרח וגופתו נשמרה בהקפאה קריוגנית עד אשר הוחייתה מחדש בזמנים המודרניים. אף על פי שדמותו של קפטן אמריקה הצטיירה לעיתים כאדם שנאבק לשמור על האידיאלים שלו מחוץ לתקופת הזמן שלו, רבים מכבדים אותו והוא הפך למנהיגה של קבוצת האוונג'רס.

דמותו של סטיב רוג'רס מדורגת במקום השישי ברשימת מאה גיבורי העל הגדולים, לפי אתר IGN, וכן במקום ה-21 ברשימת 50 דמויות הקומיקס הגדולות של כל הזמנים לפי מגזין אמפייר. את דמותו של סטיב רוג'רס בסרטי היקום הקולנועי של מארוול "קפטן אמריקה", "הנוקמים", "קפטן אמריקה: חייל החורף", "הנוקמים: עידן אולטרון","קפטן אמריקה: מלחמת אזרחים", "הנוקמים: מלחמת האינסוף" ו"הנוקמים: סוף המשחק" מגלם השחקן כריס אוונס.

קפטן אמריקה (סרט, 2011)

קפטן אמריקה (באנגלית: Captain America: The First Avenger, ובתרגום מילולי; קפטן אמריקה: הנוקם הראשון) הוא סרט גיבורי-על אמריקאי שיצא לאקרנים בארצות הברית ב-22 ביולי 2011, המבוסס על דמויות המופיעות בחוברות הקומיקס קפטן אמריקה, ובהפקה מבית אולפני מארוול. הסרט הוא החמישי ביקום הקולנועי של מארוול והאחרון שמוביל לפרויקט "הנוקמים", אחרי "איירון מן", "הענק הירוק", "איירון מן 2" ו"תור". את הסרט ביים ג'ו ג'ונסטון לפי תסריט מאת כריסטופר מרקוס וסטיבן מקפילי ומככבים בו כריס אוונס, הוגו ויבינג, סבסטיאן סטן, היילי אטוול, טומי לי ג'ונס, דומיניק קופר וסטנלי טוצ'י בין היתר.

עלילת הסרט מתרחשת בשנות ה-40 של המאה ה-20 ומתארת את קורותיו של צעיר שברירי וחלש בשם סטיב רוג'רס, אשר מתנדב לפרויקט צבאי סודי ששואף לפתח את האמצעים ליצירתם של חיילים נעלים מבחינה פיזית במטרה לעזור במאמץ המלחמתי, לאחר שנמצא לא כשיר להתגייס לצבא האמריקני כדי להלחם במלחמת העולם השנייה. על רוג'רס לעצור את הגולגולת האדומה, מנהיגו חסר הרחמים של ארגון הידרה המרושע ויד ימינו של אדולף היטלר.

הסרט יצא לאקרנים ב-22 ביולי 2011 וזכה להצלחה מסחרית כאשר הצליח להכניס בקופות סכום של כ-370 מיליון דולר. סרט המשך בשם "קפטן אמריקה: חייל החורף" יצא לאקרנים ב-4 באפריל 2014, וסרט המשך שלישי בשם "קפטן אמריקה: מלחמת האזרחים" יצא לאקרנים בצפון אמריקה ב-6 במאי 2016.

קרוסבונז

קרוסבונז (באנגלית: Crossbones) הוא דמות בדיונית של נבל-על המופיעה בחוברות הקומיקס קפטן אמריקה ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברות Captain America #359-360 מאוקטובר 1989 ונוצרה על ידי הכותב מארק גרונוולד והמאייר קירון דווייר.

קרוסבונז הוא האלטר אגו של ברוק רומלאו, פושע שלאחר שלימד בבית ספר לפושעים הפך לשכיר חרב. ידוע כאחראי לניסיון ההתנקשות בקפטן אמריקה, כאויב של דיימונדבאק, כבעל עבר עם רוב אלו אשר נשאו את שם הגולגולת האדומה וכנבל שקול לקפטן אמריקה עצמו ולגיבורי-על אחרים.

את דמותו של קרוסבונז בסרטי היקום הקולנועי של מארוול "קפטן אמריקה: חייל החורף" ו"קפטן אמריקה: מלחמת אזרחים" מגלם השחקן פרנק גרילו, ששב להופיע בהופעת קמע בסרט "הנוקמים: סוף המשחק".

רימון יד

רימון יד הוא פצצה שנועדה להיזרק על ידי חייל. מקור השם הוא מהפרי רימון, מהגודל הכללי שלו ומהעובדה שגרעיניו הרבים מזכירים את הרסס המצוי ברימון. בזמנים עתיקים היו גרנדירים (רמנים) - חיילים המתמחים בתפעול ובזריקת רימונים. כיום, כל חייל קרבי מאומן בזריקת רימונים, עקב הפשטת השימוש בהם.

הביזנטים גילו שניתן להשתמש ב"אש יוונית" - תערובת של נפט וכוהל, על ידי הטלת כדים המתפוצצים וניצתים עם נפילתם. צבאות המוסלמים למדו מהם ולחמו נגד הצלבנים עם רימונים מסוג זה. רימון כזה נתגלה ונמשה מן הים בחופי ישראל.הטלת פצצות תבערה נמשכה במשך שנים רבות, ובצבא הצרפתי יחידות חיילים מיוחדות לצורך הטלתן נקראו גרנדירים. צבאות אחרים, של אנגליה, רוסיה ועוד, חיקו את הצרפתים וקראו גם ליחידותיהם הגרנדירים, ואף השתמשו בסמל דומה של רימון בוער בכובעיהם. רימונים חדשים מסוג זה - כלומר פצצות תבערה פותחו בידי הפינים ונקראו בקבוקי מולוטוב. הטלת בקבוק מולוטוב שימשה את היישוב העברי במלחמת העצמאות בתש"ח בין היתר בדגניה כאשר טנק סורי עצר בשערי דגניה, ושאר הכוחות נסוגו. בימינו פצצות התבערה משמשים את ארגוני האיבה בפעולות טרור, ופורסמו מספר מקרים בהם נשרפו למוות תינוקות ואזרחים שעל כלי רכבם נזרקו בקבוקי תבערה.

בשנת 1848 האנגלי רוברט ייל, שעסק בזיקוקין די נור תוצרת סין, המציא את רימון העשן הראשון, שייצר עשן רב ולאורך זמן, על מנת להסתיר את תנועת החיילים התוקפים או נסוגים.

במלחמת החפירות בתעלות ובביצורים במלחמת קרים, האנגלים השתמשו ברימון יד מאולתר שהוכן במקום. במלחמת האזרחים של ארצות הברית שני הצדדים השתמשו בסוג רימון יד שנתפוצץ בעת שפגע בקרקע והפעיל מדחף שגרם לפיצוצו.

בשנת 1902 החליט משרד המלחמה הבריטי על הוצאת רימוני היד מן הלחימה בגלל הסכנה שלהם לחיילים המטילים אותם ויעילותם הנמוכה, אך כבר שנתיים לאחר מכן, בעקבות דיווחים על הצלחת הלחימה איתם בקרבות התעלות של מלחמת רוסיה-יפן הוחלט לנסות ולייצר רימון יד קטלני לאויב ובטוח לנושא ומטיל אותו.

בעת מלחמת העולם הראשונה בשנת 1915, המציא לראשונה האנגלי ויליאם מילס את רימון היד המושהה המתפוצץ לרסיסים לאחר זמן, אחרי שחרור ידית נצורה. מילס רשם פטנט על המצאתו, וייצר אותו. רימון זה שימש בלוחמת התעלות של מלחמה זו.

רפאל איתן

רפאל איתן ("רָפוּל") (11 בינואר 1929 – 23 בנובמבר 2004) היה הרמטכ"ל ה-11 של צה"ל, חבר הכנסת ושר בממשלות ישראל. כהונתו של איתן כרמטכ"ל הייתה הארוכה ביותר, 60 חודשים (5 שנים).

שבוי

שבוי הוא חייל או לוחם, המוחזק על ידי האויב לאחר שנתפס במהלך מעשי איבה בין מדינות.

שירות בצה"ל

שירות בצה"ל הוא שירות חובה לאזרחי ישראל, ומוסדר בעיקר באמצעות חוק שירות ביטחון (נוסח משולב), התשמ"ו-1986. כן חלות על חיילים שהתגייסו לצה"ל פקודות מטכ"ל (פ"מ) והוראות הפיקוד העליון (הפ"ע). לאחר סיום תקופת השירות מתבצע שחרור מצה"ל.

בחברה הישראלית, חובת השירות הצבאי מגדירה את תחילת שלב הסיום של גיל ההתבגרות.

שירות המילואים בישראל

שירות מילואים בישראל הוא מילוי החובה האזרחית לפעול בכוחות הביטחון של המדינה, לרוב במסגרת צבא ההגנה לישראל, אשר חלה על כל אזרח או תושב קבע שלא קיבל פטור משירות ושאינו נמצא בשירות סדיר. מטרת השירות היא לתגבר את הצבא הסדיר במצב חירום: מלחמה, מבצע צבאי או אסון טבע; ובשגרה: אימונים והכשרות וביטחון שוטף. הפטור משירות מילואים הוא נרחב - בפועל כ-6% בלבד מאוכלוסיית המדינה רשומים במערך המילואים, ורק כ-1.5% מהאוכלוסייה הם אנשי מילואים פעילים המשרתים למעלה מעשרים ימים בכל שלוש שנים. חיילי המערך מוצבים ביחידות מילואים, שם הם מחזיקים ברוב התפקידים עד רמת מפקד הגדוד, ויש המוצבים ביחידות צבאיות סדירות. בימי שגרה, מערך המילואים עוסק בעיקר באימונים והכשרות - כך, למשל, ב-2018 שיעורם הגיע לכדי 64% מימי המילואים.

אוכלוסיית המשרתים, אשר ביצעה בשנת 2018 כשני מיליון ימי מילואים, מונה 400,000 איש שגילם הממוצע 32. היא מהווה 70% מסדר כוחות צה"ל, ו-17% ממנה קצינים. שירות נשים במילואים היה נדיר עד לאמצע שנות ה-90, אז נפתחו מקצועות צבאיים רבים בפניהן, אגב כך שכתנאי לקבלת תפקידים מסוימים, רבות מהחיילות נדרשו להסכים לשרת במילואים לאחר השירות הסדיר. שיעור הנשים במערך המילואים גדל מכאחוז בודד בשנת 2002, ל-7% בשנת 2012 ועד כדי 16% בשנת 2015. נשים מבצעות כ-9% מכלל ימי המילואים, ותפקידן השכיח הוא קצינת משאבי אנוש.החובה החוקית לשרת במילואים נקבעה במשך שנים רבות בחוק שירות ביטחון, והחל מ-2008 היא מוסדרת בעיקר בחוק שירות המילואים. החוק, לצד תהליכים אחרים, הביאו את צה"ל לצמצם את היקף ימי המילואים בעשורים האחרונים, בעיקר מטעמים תקציביים, שכן יום מילואים משית על הצבא עלות נוספת של כ-500 שקלים. על ידי הפחתת מספר ימי המילואים השנתי ב-83% בין 2004 ו-2017, צה"ל הקטין הוצאותיו בארבעה מיליארד שקלים. נוסף לחקיקה, ב-2004 החליטה הממשלה כי בל"ג בעומר בכל שנה יצוין "יום ההוקרה למערך המילואים" על מנת לעורר אהדה ציבורית והערכה למשרתים.הקצין המקצועי הממונה על מערך המילואים במסגרת אגף כוח האדם בצה"ל הוא קצין המילואים הראשי (בראשי תיבות: קמל"ר), ודרגתו תת-אלוף.

שרון קרטר

שרון קרטר (באנגלית: Sharon Carter) היא דמות בדיונית של סוכנת סמויה המופיעה בחוברות הקומיקס ביקום מארוול קומיקס. דמותה הופיעה לראשונה בחוברת Tales of Suspense #75 ממרץ 1966, ונוצרה בידי הכותב סטן לי והמאיירים ג'ק קירבי ודיק איירס. קרטר היא סוכנת שטח לשעבר של סוכנות S.H.I.E.L.D תחת הנהגתו של ניק פיורי, ולעיתים משמשת כמושא אהבתו של סטיב רוג'רס.

בהמשכיות המקורית, שרון הייתה אחותה הצעירה של מרגרט "פגי" קרטר, לוחמת חופש מזמן מלחמת העולם השנייה ואהבתו האבודה של קפטן אמריקה. אולם, בשכתובים מאוחרים יותר, היא נכתבה כאחייניתה משום פער הגילאים. את דמותה בסרטי היקום הקולנועי של מארוול "קפטן אמריקה: חייל החורף" ו"קפטן אמריקה: מלחמת אזרחים" מגלמת השחקנית אמילי ואן קאמפ, שתשוב לגלם את דמותה בסדרת הטלוויזיה "הפלקון וחייל החורף".

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.