חטף

חטף הוא סימן בניקוד העברי, שמשמעותו קיצור הברה - תנועה חטופה. מקורו בניקוד הטברני, והוא קיים גם בעברית בת ימינו. קיים באותיות גרוניות בלבד (א, ה, ח, ע), אולם יש מספר מקרים יוצאי־דופן לאות שאינה גרונית שנוקדה בתנ"ך בחטף[1].

צורת החטף שתי נקודות זו על גבי זו בדומה לשווא, והוא מופיע תמיד בצמידות לאחד משלושת סימני הניקוד הבאים:

חטף יחד עם שם דוגמה הגייה בעברית ישראלית ערך ביוניקוד
פתח חטף פתח אֲ a ~ ä ~ ɐ U+05B2
קמץ חטף קמץ אֳ ɔ U+05B3
סגול חטף סגול אֱ ɛ ~ e̞ U+05B1

חטף חיריק (◌ְִ) הוא סימן נדיר המופיע בכתר ארם צובא.

הקלדה

השיטה הכללית

ב־Windows 8 ובגרסאות חדשות יותר, וכן במערכות לינוקס, פועלת מקלדת לפי ת"י 1492 2012. לפי התקן הזה, סימני החטף מוקלדים באמצעות לחיצה על מקש Alt ימני והמקש שנמצא מימין למקש האות הראשונה של סימן הניקוד:

 • חטף פתח בסימן ], מימין לאות פ
 • חטף קמץ באות ר, מימין לאות ק
 • חטף סגול באות ב, מימין לאות ס

ב־Windows 7 ובגרסאות ישנות יותר, החטפים מוקלדים במצב Caps Lock ובצירוף מקש Shift והמספרים 1, 2, 3.

חטף פתח

 • Windows 8 וגרסאות חדשות יותר, ומערכות לינוקס (ת"י 1492 2012): צירוף של מקש Alt ימני והמקש ] (מימין לאות פ)
 • Windows 7 וגרסאות ישנות יותר: בזמן ש־Caps Lock דלוק, לחיצה על Shift-2
 • macOS‏: Alt-1
 • אנדרואיד (מקלדת Gboard‏): הקשה ארוכה על האות פ

חטף קמץ

 • Windows 8 וגרסאות חדשות יותר, ומערכות לינוקס (ת"י 1492 2012): צירוף של מקש Alt ימני והאות ר (מימין לאות ק)
 • Windows 7 וגרסאות ישנות יותר: בזמן ש־Caps Lock דלוק, לחיצה על Shift-3
 • macOS‏: Alt-2
 • אנדרואיד (מקלדת Gboard‏): הקשה ארוכה על האות ק

חטף סגול

 • Windows 8 וגרסאות חדשות יותר, ומערכות לינוקס (ת"י 1492 2012): צירוף של מקש Alt ימני והאות ב (מימין לאות ס)
 • Windows 7 וגרסאות ישנות יותר: בזמן ש־Caps Lock דלוק, לחיצה על Shift-1
 • macOS‏: Alt-3
 • אנדרואיד (מקלדת Gboard‏): הקשה ארוכה על האות ס

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ לדוגמה: "מְעַט צֳרִי וּמְעַט דְּבַשׁ, נְכֹאת וָלֹט" (בראשית מג יא), "וְכַצִּפֳּרִים הָאֲחֻזוֹת בַּפָּח" (קֹהלת ט יב), "וְאַל-תִּתְּנוּ דֳמִי לוֹ" (ישעיה סב ז), "וּטֳהָר-יָדַיִם יוֹסִיף אֹמֶץ" (איוב יז ט).
אניהילוס

אניהילוס (באנגלית: Annihilus) הוא דמות בדיונית של נבל-על חייזרי המופיעה בחוברות הקומיקס ארבעת המופלאים ביקום מארוול קומיקס. דמותו הופיעה לראשונה בחוברת Fantastic Four Annual #6 מנובמבר 1968 ונוצרה על ידי הכותב סטן לי והמאייר ג'ק קירבי.

לפני שנים רבות ביקום מארוול, קבוצת חייזרים מגזע הטיאנאס ערכה מסעות ברחבי היקום, וזרעה בכוכבי לכת נבגים המעניקים חיים. במהלך משימה באזור השלילי, החללית שלהם התנגשה במטאור והתרסקה. לפני מותם, הצוות הספיק לשחרר נבגים מסוג זה ברחבי האזור השלילי. שנים מאוחר יותר, יצור כלשהו בקע מאחד הנבגים השתולים. עם זאת, במקום להעריך את האזור המאוכלס יצורים דמויי חרקים, הוא גדל פרנואיד ואגרסיבי אשר העריך את הישרדותו יותר מכל דבר אחר. הוא קרא לעצמו אניהילוס, גילה את הריסות הספינה והשתלט על הטכנולוגיה המונחת לפניו על מנת לשעבד את שאר היצורים באזור השלילי. למתקן השולט על היצורים קרא אניהילוס בשם מוט השליטה הקוסמי. אניהילוס נתקל לראשונה בקבוצת ארבעת המופלאים כאשר הם חיפשו באזור השלילי אנטי-חלקיקים שנדרשו לטפל בסיבוכי ההריון של סוזן סטורם. חייליו של אניהילוס הביסו את הגיבורים, שברחו תוך כדי גניבת מוט השליטה הקוסמי והאנטי-חלקיקים. שליטתו של אניהילוס עורערה על ידי יאנוס איש השלילה, שהצליח לרתום לעצמו את אנרגיית האנטי חומר. אניהילוס הביס את יאנוס, שהוביל אותו לכדור הארץ ונהרג במקום. אניהילוס כמעט חדר לכדור הארץ דרך אחד משעריו של מיסטר פנטסטיק, אך הוחזר לאזור השלילי על ידי האוונג'רס.

אניהילוס נאבק בקבוצת ארבעת המפחידים, וניסיון בריחה שלו מהאזור השלילי סוכל על ידי ספיידרמן והלפיד האנושי. אניהילוס חש כוח גדול בתוך פרנקלין ריצ'רדס, וחטף אותו יחד עם ארבעת המופלאים, מדוזה, ואייט ווינגפוט ואגאת'ה הרקנס. הוא השתמש במכונה כדי להעביר את כוחותיו של פרנקלין אליו, אך נכשל והובס על ידי החטופים. הם ברחו, ומאוחר יותר, אניהילוס חבר למיסטר פנטסטיק על מנת להביס את הדעתן המטורף. לאחר שמוט השליטה הקוסמי נגנב על ידי בלאסטאר, ניסיון בריחה של אניהילוס הגוסס סוכל על ידי האוונג'רס וארבעת המופלאים. עם זאת, בלאסטאר הקים את אניהילוס לתחייה, מה שהעניק לאניהילוס הזדמנות לגנוב את מוט השליטה הקוסמי בחזרה. הוא תקף את אסגרד, ונהדף על ידי אודין. כנקמה, אניהילוס חטף את אודין הישן, אך הובס על ידי ת'נדרסטרייק.

אניהילוס הוא הנבל הראשי באירועי השמדה, בהם תיכנן גל השמדה מאסיבי שיכלה את החיים כולם ביקום, ובסופו נהרג על ידי נובה. במהלך מלחמת המלכים, דארקהוק ובן בריתו מגלים כי אניהילוס נולד מחדש כתינוק עם זיכרונותיו הקודמים. לאחר שהלפיד האנושי נהרג על ידי צבא חייזרים מהאזור השלילי, אניהילוס הגיב לאיומיו של מיסטר פנטסטיק בהנפת תלבושתו של הלפיד. מתגלה כי אניהילוס החיה את הלפיד האנושי באמצעות ניתוחים, והפך אותו לגלדיאטור. באמצעות גרסה חלופית של מיסטר פנטסטיק, אניהילוס תקף את בניין בקסטר, בסיסם של ארבעת המופלאים. הלפיד האנושי יצר קשר עם קבוצת בלתי-אנושיים בשם "חטיבת האור", באמצעותה גנב את מוט השליטה הקוסמי ושיעבד את אניהילוס. עם מוט השליטה הקוסמי, הוא הוביל את צי גל ההשמדה נגד צי הקרי ואחד מהשמימיים. לאחר שפרץ מרד, אניהילוס חזר לשלוט באזור השלילי והשתחרר משליטתו של הלפיד. במהלך עלילת אינסופיות, אניהילוס מופיע כחלק מהמועצה הגלקטית. בסוף האירוע, הוא פותח פעם נוספת פורטל לאזור השלילי.

דמותו של אניהילוס מדורגת במקום ה-94 ברשימת מאה נבלי-העל הגדולים של כל הזמנים, לפי אתר IGN.

אריק קילמונגר

אריק קילמונגר (באנגלית: Erik Killmonger) היא דמות בדיונית של נבל-על שהופיע בחוברות הקומיקס הפנתר השחור ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Jungle Action #6 מספטמבר 1973, ונוצרה בידי הכותב דון מקרגור והמאייר ריץ' באקלר.

אריק קילמונגר נולד כנג'דקה בכפר בוואקאנדה. הוריו נהרגו בכאוס שנוצר בידי חבורת שכירי החרב של יוליסס קלו, שלקח לעצמו עבדים ואקאנדים, בהם נג'דקה, וברח מהמדינה. כעבד, נג'דקה פיתח שנאה למלך טצ'אקה, באמונה כי חולשתו גרמה להוריו להיהרג. הוא הצליח לברוח משביו של קלו, אך נתקע בארצות הברית בלי יכולת לחזור לוואקאנדה. נג'דקה התאקלם, השתקע בהארלם ושינה את שמו לאריק קילמונגר, למד במכון MIT, זכה לתואר דוקטורט בהנדסה ולתואר MBA במנהל עסקים.

כאשר גילה כי מלך ואקאנדה הנוכחי ובנו של טצ'אקה, המלך טצ'אלה, אימץ את זהות "הפנתר השחור" והצטרף לקבוצת האוונג'רס, קילמונגר הציג את עצמו בפניו וסיפר לו את סיפורו, כדי שיוכל לחזור לוואקאנדה. הוא הגיע לכפר הולדתו - ששינה את שמו לכבודו - והחל לנסות ליצור מרידות והפיכות בוואקאנדה נגד שלטונו של טצ'אלה. הוא שיתף פעולה עם רבים מאויביו של טצ'אלה, ושיסה בו חוליות זומבים שיצר בעקבות גילוי מזבח ההחייאה המיסטי. קילמונגר נהרג במהלך קרב נגד טצ'אלה כאשר ילד ואקאנדי, שהתייתם מהוריו במתקפת עושי דברו, הגיע לנקודת הקרב והפיל את קילמונגר ממפל מים.

קילמונגר הוחיה באופן זמני ככלי להשתלטות על ואקאנדה בידי טבעותיו של המנדרין. בסיועה של מאדאם סליי, קילמונגר "הרג" את טצ'אלה, שהיה למעשה מודל חיקוי אנושי שנוצר בידי טוני סטארק/איירון מן. טצ'אלה ואיירון מן הביסו את קילמונגר, שחזר למצבו כשלד. כת הסוגדת למעשיו החייתה את קילמונגר פעם נוספת באמצעות מזבח ההחייאה, והוא המשיך בדרכיו ואף חבר לקלו נגד טצ'אלה ודרדוויל. לאחר הפיכה בוואקאנדה בהנהגת הכומר אצ'בה, שהסתיימה בהיעדרותו של טצ'אלה, סוכן ה-CIA אוורט קיי רוס החליף את טצ'אלה כמנהיג האומה. קילמונגר ניסה להשתלט על ואקאנדה באמצעות מיטוט הכלכלה הוואקאנדית, ולבסוף הביס את טצ'אלה בדו-קרב ולקח ממנו את תואר הפנתר השחור. בכך, למעשה, השתלט קילמונגר על ואקאנדה. לאחר שניסע לאכול מהצמח בצורת הלב, נפל קילמונגר לתרדמת היות שהצמח רעיל למי שדם משפחת המלוכה לא זורם לעורקיו. טצ'אלה ניצל את המצב, והשתלט על ואקאנדה בחזרה.

לאחר שקם מהתרדמת ונמלט מוואקאנדה, קילמונגר נראה מנסה לפתות את מחליפו הזמני של טצ'אלה קספר קול/טיגריס לבן להצטרף לצדו, ללא הצלחה. קילמונגר הצליח להשתלט על ניגנדה, אומה השכנה לוואקאנדה, וניהל משטר דיקטטורי. הוא חטף את אחותו של טצ'אלה, שורי, והכריז על פלישה לוואקאנדה. הוא הביס את טצ'אלה פעם נוספת, אך נהרג כאשר שבויתו לשעבר מוניקה רמבו עפה דרך חזהו. בניו ובנותיו של קילמונגר צפו בנעשה, והחליטו לנקום את מותו.

את דמותו של אריק קילמונגר מגלם בסרט הלייב אקשן "הפנתר השחור" השחקן מייקל בי. ג'ורדן.

ארקייד (קומיקס)

ארקייד (באנגלית: Arcade, ארקייד) הוא דמות בדיונית של נבל-על המופיעה בחוברות הקומיקס ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Marvel Team-Up #65 מינואר 1978, ונוצרה על ידי הכותב כריס קלרמונט והמאייר ג'ון ביירן.

שמו האמיתי של ארקייד אינו ידוע. הוא סיפר מספר גרסאות שונות של עברו כדי לבלבל את יריביו, ומקור אחד טוען כי הוא היה בנו המפונק של מיליונר מבוורלי הילס, קליפורניה. כאשר אביו הודיע כי לא יקבל דמי כיס, הוא הרג את אביו, ירש את כל כספו וגילה כי הוא בעל כישרון וחיבה לרצח. בתחילה ניסה ארקייד להפוך למתנקש להשכרה, אך השתעמם משיטות הפעולה הרגילות וחשב על דרכי התנקשות הגורמות לו בידור. הוא השתמש בכספו הרב לתכנון ויצירת מלכודות רצח מתקדמות, המוסוות כפארק שעשועים ומכונות על ידו "עולם הרצח". הוא יצר לעצמו שם בעולם המתנקשים כמתנקש יקר אך יעיל, ונשכר להרוג גיבורי ונבלי-על שונים.

בין משתתפי עולם הרצח נמנים כקפטן בריטניה, ספיידרמן, קבוצות אקס פקטור, אקסקליבר ואקס פורס, דדפול והרקולס, איירון מן, הדבר, הלקאט ואלקטרה. קורבנות נוספים, הכוללים נבלי-על, כללו את הגובלין הירוק, נורת'סטאר, דוקטור דום, גוסט ריידר, המיקרונאוטים ורבים אחרים. אחרי עימות נוסף עם קבוצת אקסקליבר, ארקייד חטף את אדם אקס ושאטרסטאר. לתדהמתו הרבה, השניים תקפו הרגו את עובדיו ושאטרסטאר ניסה להורגו, ללא הצלחה. לפני שחטף את וולברין וגמביט הרג ארקייד את עוזרתו, לאחר שחש כי היא מנסה להתקרב אליו מבחינה רומנטית. הוא האחראי להרס עיר המוטאנטים, לאחר שקיבל חוזה להתנקשות בחיי ריקטור.

דמותו מופיעה כנבל הראשי בהרצות Avengers Arena ו-Avengers Undercover מהרצת הכותרים "מארוול עכשיו!". ביום הולדתו ה-29, הוא מחליט כי קהילת הנבלים חשה זלזול כלפיו, חוטף 16 גיבורי-על בגיל ההתבגרות ומציב אותם בגרסה של עולם הרצח הממוקמת באנטארקטיקה, ומורה להם להלחם עד המוות. אחדים מהגיבורים נהרגים, והניצולים משוחררים בעוד ארקייד נראה מעלה את הקרבות שהתרחשו ל-YouTube. חודשים לאחר מכן, ניצולי "עולם הרצח" מובלים בידי קאלן בלודסטון לאומת באגליה כדי להרוג את ארקייד. הוא נהרג במתקפת קרינה מרוכזת בידי הזמט, אך נראה מאוחר יותר בחיים בתאי המאסר של אדוני הרשע. מתגלה כי הזמט הרגה שיבוט שנוצר בידי אדוני הרשע במטרה להסית את הגיבורים נגד האוונג'רס ולהצטרף לקבוצתם. ארקייד נראה לאחר מכן קשור לחזית נושאת מטוסים מעופפת שנגנבה מסוכנות הביון S.H.I.E.L.D, ומפעיל מתקני עולם רצח חדשים בלאס וגאס וקוני איילנד.

ברון מורדו

ברון מורדו (באנגלית: Baron Mordo) היה דמות בדיונית של נבל-על שהופיע בחוברות הקומיקס ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Strange Tales #111 מאוגוסט 1963 בכתיבתו של סטן לי ובאיורו של סטיב דיטקו. מורדו הוא אויבו המושבע של דוקטור סטריינג'.

ברון מורדו הוא האלטר אגו של ברון קארל אמדיאוס מורדו, אציל מטרנסילבניה שהפך לתלמידו של המכשף הטיבטי שנודע בכינוי "העתיק". כאשר מורדו זמם להרוג את מורו, השמועה הגיעה לאוזניו של הנוירוכירורג ד"ר סטיבן סטריינג', שביקר את העתיק כדי שירפא את ידיו הפגועות כתוצאה מתאונת דרכים. הדבר אילץ את מורדו להטיל כשפי רסן על סטריינג' כדי למנוע ממנו להזהיר את העתיק או לתקוף את מורדו. כשסטריינג' הסכים לקבל את הדרכתו של העתיק בדרכי הקסם, זה האחרון שיחרר אותו מאותם כשפים מאחר שהיה מודע לכך שמורדו הטיל אותו וחזה מראש בשחיתות שכילתה את ליבו. לבסוף, מורדו הוגלה בידי העתיק.

יכולותיו של מורדו היו דומות לאלה של סטריינג', אולם הוא היה מיומן במיוחד בהקרנה אסטראלית והיפנוזה, כמו גם במגנטיזם חייתי. הוא לא חשש להשתמש בקסם שחור כדי לזמן שדים - דבר שסטריינג' לא היה מאומן לעשות - אך ברוב המקרים, הטלת הכשפים נכשלה ופגעה במכוון במורדו. מורדו שימש כאנטגוניסט עיקרי בחוברות של דוקטור סטריינג'. בין היתר, הוא שלח את צורתו האסטראלית למשרתו של העתיק כדי שזה ירעיל את מזונו, בתקווה שהזקן יחשוף בפניו את סודות הקסם. אולם, סטריינג' הערים עליו לחזור לגופו הגשמי לאחר שהתעמת איתו במישור האסטראלי, ובכך שבר את אחיזתו במשרת. בנוסף, הוא התחזה לאציל בשם סר קלייב בנטלי ולכד את סטריינג' על ידי כך שסימם ושיתק אותו, אך סטריינג' השתמש ביכולותיו המנטליות כדי לקרוא לעזרה. הוא התנגד נחרצות לאימונים שאותם העביר העתיק לסטריינג', והניח לו מספר מלכודות כדי לתעתע בו.

לאחר שהוגלה ממחוזו של העתיק, מורדו ערך עסקה עם אדונו החדש, השד דורמאמו, כדי לרכוש כוח עצום ולהביס את דוקטור סטריינג' אחת ולתמיד. לאחר מספר ניסיונות כושלים להילחם נגד סטריינג', מורדו הוגלה מכדור הארץ בידי דורמאמו. אולם, מורדו חזר מגלותו והמשיך להתעמר בסטריינג' כאשר מצא את ספר הכשפים של קוליוסטרו ונאבק בסטריינג' בפריז של המאה ה-18.

מאוחר יותר, נדמה היה שמורדו שינה את צו מצפונו. הוא מכר את נשמתו למפיסטו ולשטניש תמורת כוח, מתוך אמונה שסטריינג' יציל אותו. הם גם לחם בדורמאמו כדי להגן על כדור הארץ. כאשר הובס, הוא העמיד פנים שהוא חובר לצד דורמאמו, ואז הצטרף לישות האנרגטית אומאר כדי להביס את דורמאמו באופן סופי.כתוצאה מהשימוש ארוך הטווח בקסם שחור, מורדו חלה במחלת הסרטן וויתר על חיי הרוע לפני מותו. אולם, בהמשך הוא חזר לחיים. הוא חובר לענק האדום, טראקס וכריש-נמר כדי להקים את "האופנדרס", קבוצת נבלי-על שמקבילה לקבוצת דפנדרס. הוא גם הופיע בחוברות אקס פקטור חקירות, בהן חטף את אביה הפוליטיקאי של מונט סנט קרוז כדי להוביל אותה למלכודת.גופתו נתגלתה בידי קאנג הכובש בברזיל בחיפושיו אחר גרזן מיסטי אשר היה שייך בעבר לתור. מאוחר יותר, מורדו הוקם לתחייה בידי דורמאמו וכוחותיו הועצמו, והוא נשלח להרוג את דוקטור סטריינג'.את דמותו של ברון מורדו גילם השחקן צ'יווטל אגיופור בעיבוד קולנועי של דוקטור סטריינג', כחלק מהיקום הקולנועי של מארוול.

גוון סטייסי

גוון סטייסי (באנגלית: Gwen Stacy) הייתה דמות משנה בדיונית שהופיעה בחוברות הקומיקס ספיידרמן ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת The Amazing Spider-Man #31 מדצמבר 1965, ונוצרה על ידי הכותב סטן לי והמאייר סטיב דיטקו.

גוון סטייסי הייתה אהובתו הראשונה של פיטר פארקר, גיבור-העל הידוע בזהות ספיידרמן, כאשר שניהם היו סטודנטים באוניברסיטת אמפייר סטייט. גוון סטייסי מצאה את מותה כאשר הגובלין הירוק חטף אותה כדי שתשמש פיתיון לספיידרמן, והפיל אותה מגשר ג'ורג' וושינגטון. כשספיידרמן ניסה להצילה, מפרקתה של גוון נשברה כתוצאה מאפקט הצלפת השוט של קוריו. גם ההחלטה להרוג דמות ראשית בחוברות קומיקס באותה תקופה וגם ההחלטה ליישם את הדבר כשינוי מכריע בחייו של הגיבור הפכו למעוררי מחלוקת עבור מעריצי הדמות, ויש שמצביעים על נקודה זו כסופו של תור הכסף של הקומיקס ותחילתו של תור הארד. גוון הוחייתה מחדש בקצרה בידי התן בקשת הסיפור "קונספירציית הכפילים" של שנת 2016.גרסה אלטרנטיבית של גוון סטייסי מיקום מקביל שנקרא "ארץ-65" הוצגה בחוברות הקומיקס בקשת הסיפור "יקום העכביש" של שנים 2014-‏2015, והיא נקראת ספיידר-גוון.

דמותה של גוון סטייסי הופיעה במגוון עיבודים שונים לקומיקס. בטלוויזיה, דמותה דובבה בידי לייסי שרבט ובעברית בידי אביטל אברג'יל. את דמותה בסרט הלייב אקשן "ספיידרמן 3" גילמה השחקנית ברייס דאלאס הווארד, ובסרטים "ספיידרמן המופלא" והמשכו "ספיידרמן המופלא 2" גילמה אותה השחקנית אמה סטון.

דוקטור פאוסטוס (קומיקס)

דוקטור פאוסטוס (באנגלית: Doctor Faustus) הוא דמות בדיונית של נבל-על המופיעה בחוברות הקומיקס קפטן אמריקה ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברות Captain America #107 מנובמבר 1968 ונוצרה על ידי הכותב סטן לי והמאייר ג'ק קירבי.

דוקטור פאוסטוס הוא האלטר אגו של יוהאן פנהוף, פסיכיאטר ואשף קרימינלי מווינה, אוסטריה. הוא מרבה להתגאות בעובדה כי הוא "רב אמן בכל הנוגע למוחם של אנשים", וידוע בשל שיטות הלוחמה הפסיכולוגית שלו. שיטותיו מערבות בדרך כלל הפעלת מניפולציה על אויביו בדרך שלפיה הם יהרגו את עצמם. בהופעתו הראשונה, דוקטור פאוסטוס גרם לסיוטים והזיות לסטיב רוג'רס מתוך מאמץ לגרום לו לאבד את שפיותו. כמו כן, הוא טיפל בחשאי בפגי קרטר חולת האמנזיה, שהייתה אהובתו של רוג'רס מימי מלחמת העולם השנייה, וכן חטף את שרון קרטר ואת הוריה בניסיון להשמיד את קפטן אמריקה. לאחר מכן, פאוסטוס רכש כלי נשק גנובים מ"תעשיות סטארק" כדי לאיים על העיר ניו יורק וארגן התאגדות של פושעים, אך מזימתו סוכלה בידי קפטן אמריקה.

דוקטור פאוסטוס נחשב למת למשך מספר שנים, עד שבתקופת מלחמת האזרחים של מארוול התגלה חי במסווה כפסיכיאטר עבור סוכנות הביון S.H.I.E.L.D. ותחת שירותו של הגולגולת האדומה, יריבו המושבע של קפטן אמריקה. הוטל עליו להפעיל מניפולציה רגשית על שרון קרטר להתקרב לסטיב רוג'רס, ובסופו של דבר להתנקש בחייו. נעצר לאחרונה בידי פלקון והאלמנה השחורה כדי לתת עדות אופי במשפטו של חייל החורף על השיטות בהן שטפו את מוחו כדי להפוך לכלי נשק.

שמו מבוסס על המחזה דוקטור פאוסטוס מאת המחזאי האנגלי כריסטופר מארלו, כשלעצמו מבוסס על דמותו בחיים של יוהאן גאורג פאוסט, אלכימאי ואסטרולוג גרמני. פאוסטוס הופיע בסדרת האנימציה "ספיידרמן וחבריו המופלאים", ובסדרת הלייב אקשן "הסוכנת קרטר" בגילום השחקן ראלף בראון כנבל הראשי. בסדרת הלייב אקשן "סוכני S.H.I.E.L.D.", מכונת שטיפת המוח של ארגון HYDRA נקראת "פאוסטוס" כביצת פסחא לדמותו של פנהוף.

הבוזזים

הבוזזים (באנגלית: Reavers) הייתה קבוצה בדיונית של נבלי-על קיבורגים אשר הופיעה בחוברות הקומיקס אקס-מן ביקום מארוול קומיקס. הופעתה הראשונה הייתה בחוברת Uncanny X-Men #229 ממאי 1988, והיא נוצרה בידי הכותב כריס קלרמונט והמאייר מארק סילבסטרי.

חבר הקבוצה הראשון שנתקל בקבוצת האקס-מן היה דונלד פירס, בימים בהם עוד היה הרץ הלבן בחוג הפנימי של מועדון הלפייר. כשוולברין הסתנן לתוך אחוזת המועדון במנהטן, הוא קרע מעל פירס את זרועו הביונית, ולמעשה מאז פירס וחברי הקבוצה נוטרים טינה לאקס-מן בכלל ולוולברין בפרט. מספר חודשים לאחר מכן, פירס מרד בחברי החוג הפנימי, אשר חבריו היו מוטאנטים בהנהגתו של המלך השחור סבסטיאן שו. פירס חטף את טסה, עוזרתו של שו, אך תוכניתו סוכלה בידי צ'ארלס אקסבייר וקבוצת המוטאנטים החדשים. טסה שוחררה משביה, ופירס סולק מהחוג הפנימי.

הבוזזים מופיעים כנבלים הראשיים בסרט הלייב אקשן "לוגאן", בהנהגתו של דונלד פירס (בויד הולדברוק). בסרט, הקבוצה פועלת תחת פיקוחו של ד"ר זנדר רייס (ריצ'רד אי. גרנט), ראש פרויקט "טרנסיג'ן".

הגביע הארץ-ישראלי 1947

הגביע הארץ ישראלי 1947 הייתה התחרות ה-17 מאז היווסדה והאחרונה לפני קום המדינה. המשחקים הסתיימו ב-28 ביוני 1947. בתחרות השתתפו 16 קבוצות, כולם מהיישוב. סוכם לחזור לשיטת תחרות קודמת, כלומר משחק בודד לכל זוג מתמודדים.

מכבי תל אביב זכתה בגביע בפעם השישית. המשחק הדרמטי מול בית"ר תל אביב נפסק בדקה ה-88 כאשר התוצאה הייתה לטובת מכבי והשופט פסל גול של בית"ר שהיה אמור לאפשר לבית"ר להגיע לתיקו. הקהל פלש לשדה ויום טוב מנשרוב (כדורגלן בית"ר) חטף את הגביע ונמלט מהמגרש בלי שהדבר הובחן.

זיקית (קומיקס)

זיקית (באנגלית: Chameleon) הוא דמות בדיונית של נבל-על המופיעה בחוברות הקומיקס ספיידרמן ביקום מארוול קומיקס. דמותו הופיעה לראשונה בחוברת The Amazing Spider-Man #1 ממרץ 1963 ונוצרה על ידי הכותב סטן לי והמאייר סטיב דיטקו.

זיקית הוא האלטר אגו של דמיטרי סמרדיאקוב, אזרח סובייטי שבצעירותו שירת את אחיו למחצה קרייבן הצייד, סרגיי קרבינוף. למרות שהשניים היו חברים, סרגיי נהג להתעלל באחיו, מה שהוביל את דמיטרי להעריץ אותו, אך גם עורר בו רגשי טינה כלפיו. לבסוף, סמרדיאקוב היגר לארצות הברית והחל לרכוש שם לעצמו כאשר נהג להשתמש בכשרונו להתחזות לחברים ושכנים. במהלך פעילותו הקרימינלית הראשונה בזהות הזיקית, דמיטרי התחזה לספיידרמן אך הוא נחשף ונעצר. זמן מה לאחר מכן גם קרבינוף היגר לארצות הברית, והזיקית הפנה את תשומת לבו של אחיו לספיידרמן. השניים הפכו עד מהרה לאויביו המושבעים של ספיידרמן, ולחלק מגלריית הנבלים הנרחבת שלו.

הזיקית השפיע על קרייבן הצייד להתחיל לצוד את ספיידרמן. שני האחים נלחמו יחדיו באיירון מן והתעמתו עם הענק הירוק. בשלב מסוים, הזיקית התחפש למדען הנרי פים וגנב ממעבדתו מסמכים סודיים עבור ארגון הטרור הידרה. אולם, הוא נעצר בידי פים, שהיה תחת הזהות איש הנמלה. הזיקית התחזה לנבל בשם טורפדו ולחם בדרדוויל.

כאשר קרייבן הצייד התאבד, הזיקית הפך לאובססיבי ורצה לגרום לספיידרמן לסבול על כך שלא מנע את התאבדותו של אחיו. הוא רקח נסיוב שגרם לפניו להיות חסרי הבעה וקפואים, חטף את ג'יי ג'ונה ג'יימסון וקיבל הצעה ממשפחת המאפיה להפוך לראש הפשע המאורגן, תוך כריתת ברית עם ראש פטיש. תוך שהוא מתחזה למדען, הזיקית פשט את ספיידרמן מכוחותיו לזמן קצר והצטרף לעקרב כדי להלחם גם בספיידרמן וגם בחתולה השחורה. אולם, הוא נמלט לאחר שתוכניתו סוכלה.

מהלכו הבא של הזיקית היה לכרות ברית עם הארי אוסבורן, הגובלין הירוק השני. לפני מותו של הארי, הוא אמר לו שזהותו הסודית של ספיידרמן יכולה להיות קשורה בפיטר פארקר, וכן הורה לו לבנות אנדרואידים בדמותם של הוריו הביולוגים של פארקר. תוכנית זו הובילה להתמוטטות פסיכוטית של ספיידרמן ושל הזיקית. בהמשך, הזיקית למד שפיטר פארקר הוא אכן ספיידרמן, ותקף אותו דרך בני משפחתו וחבריו הקרובים. אולם, מרי ג'יין ווטסון הכניעה אותו באמצעות מקל בייסבול.

לאחר מלחמת האזרחים של מארוול, הזיקית הופיע כחבר בקבוצת ששת המרושעים של דוקטור אוקטופוס, והתחזה לקפטן אמריקה בניסיון להסתנן לתוך בסיס צבאי.

טראקס

טראקס (באנגלית: Terrax) הוא דמות בדיונית של נבל-על המופיע בחוברות הקומיקס ארבעת המופלאים ביקום מארוול קומיקס. דמותו הופיעה לראשונה בחוברת Fantastic Four #211 מאוקטובר 1979 ונוצרה על ידי הכותב מארב וולפמן והמאייר ג'ון ביירן.

טראקס הוא האלטר-אגו של טירוס, בירג'אן שכיהן כשליט העיר-מדינה של כוכב הלכת בירג'. הוא נבחר בידי גלקטוס כמבשרו, ושלח אותו אל ארבעת המופלאים והובס. טירוס שונה לטראקס, זכה לכוחות-על ולגרזן קוסמי מיוחד ונסע עם גלקטוס לכדור הארץ. טירוס תקף את ארבעת המופלאים, אך הובס בידי הלפיד האנושי. כמבשר, טירוס מצא לגלקטוס יותר כוכבי לכת משאר המבשרים, וזאת כי השווה מציאת כוכבי לכת לכיבוש. לעיתים הוא אף טבח באוכלוסיית הכוכבים עם כוחותיו. גלקטוס האמין כי חוסר מוסרו של טירוס יועיל לו, אך הוא שגה: בעוד שאר המבשרים היו נאמנים, טירוס היה מרדן. בהזדמנות שנקרתה לו, טירוס ברח לכוכב לכת, עליו השתלט והכריז על עצמו כאל. כשגלקטוס זימן את המבשרים, טירוס הסתתר בתוך חור שחור, אך נמשך חזרה בידי דאזלר לשירותו של גלקטוס. אופיו המרדני של טירוס לא דוכא, והוא ברח - הפעם לכדור הארץ. הוא הרחיף את מנהטן, והתמקח עם ארבעת המופלאים בתמורה לחיי התושבים. גלקטוס הופיע, הפשיט את טירוס מכוחותיו, וגרם לו להתרסק. טירוס שרד, ונלקח לבית חולים ללא ידיעת ארבעת המופלאים והאוונג'רס.

דוקטור דום חיפש חייל נגד ארבעת המופלאים גילה שטירוס שרד, חטף אותו ללאטבריה וריפא אותו. טירוס קיבל כוח קוסמי מוגבל מדום, יצא לניו יורק והביס את ארבעת המופלאים בקניון. טירוס תיעב את העובדה שהוא רק חייל, ושיתק את דום בשריונו שלו. הגולש הכסוף הופיע כדי להציל את חבריו, ונלחם בטירוס. מתברר כי הכוח של דום החזיק אותו בחיים, מה שגרם לטירוס להתפוגג בגלל הפרשי הכוח וצריכת הכוח הקוסמי של דום. טירוס חזר לצורה פיזית בדפי "הלוחמים החדשים", ונלחם נגדם. טירוס הובס כשהגיבורים הבינו כי צורתו איננה יציבה, וכי הוא צריך קשר רציף עם כדור הארץ. טירוס הופיע שוב, וזאת כאשר שוחזר בידי מדענים שרצו את כוחותיו לעצמם. הוא השתמש בגוף מארח, ונלחם בלוחמים החדשים ובארבעת המופלאים. טירוס חזר לשירותו של גלקטוס, הפעם נגד המבשר לשעבר מורג. לאחר שמורג הובס, טירוס לקח את גרזנו. מורג חזר לקחת את גרזנו, והם נלחמו עד שנלכדו - לצד גלדיאטור ובטא ריי ביל - בידי טיראנט. בקרב נגד תנוס, הארבעה שוחררו.

לאחר קרב עם הגולש הכסוף ונובה (מפיסטו המחופש), טירוס הסתתר עד שצץ בחוברת "הסנטרי". הוא הופיע באירועי "השמדה", נתפס בידי כוחותיו של אניהילוס ונמלט עם הסקרול פייבוק. טירוס מצא עולם הנשלט בידי טפיל חללי, אותו הוא הורג לבסוף מחריב את הכוכב. הוא נלקח בידי הגראנדמאסטר כדי להצטרף לקבוצת "אופנדרס" שמטרתה להלחם בענק הירוק. בפרולוג לאירועי "אוונג'רס נגד אקס-מן", טירוס נראה בכוכב הולדתו, כשחבר בחיל נובה מופיע ומזהיר אותו ואת התושבים מכוח הפניקס. טירוס נלחם בנובה, ונהרג כשכוח הפניקס הגיע. במהלך אירועי "מארוול החדשה והשונה", טירוס נראה בחיים ונתקל בדראקס המשמיד כאשר זה התרסק בכוכב לכת לא מוכר לו. טירוס נעשה לחברו, ואמר לדראקס כי הוא ככל הנראה הוחיה בידי האנרגיה רבת העצמה של כוח הפניקס.

ביקום ארץ-13054, טירוס התקיים כטראקס, הנאור האמיתי. כאשר יקומו נכנס להתנגשות עם יקום ארץ-616, קבוצת האילומינטי הופיעה, נתקלה בו והחלה בקרב. טראקס הובס, נלקח לארץ-616 ונכלא בנקרופוליס ווקאנדה סמוך לתאה של ברבור שחור. לבסוף, הוא וברבור שחור שוחררו בידי נאמור כדי שיצטרפו לקאבאל שלו, שמטרתו להשמיד יקומים המתנגשים עם ארץ-616. טראקס הנאור האמיתי נמחץ למוות בידי גרסת עולם-המלחמה של גלקטוס באירועי "מלחמות סודיות".

כ"ד בתמוז

כ"ד בתמוז הוא היום העשרים וארבעה בחודש העשירי

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והוא החודש הרביעי

למניין החודשים מניסן.

מונגול

מונגול (באנגלית: Mongul) הוא דמות בדיונית של נבל-על המופיעה בחוברות הקומיקס סופרמן וגרין לנטרן ביקום DC קומיקס. הדמות המקורית הופיעה לראשונה בחוברת DC Comics Presents #27 מנובמבר 1980, והיא נוצרה על ידי הכותב לן ויין והמאייר ג'ים סטארלין. מונגול השני הופיע לראשונה בחוברת Showcase '95 #8 מספטמבר 1995, ונוצרה על ידי הכותב פיטר טומאסי והמאייר סקוט איטון.

מונגול הוצג לראשונה בתור הארד של הקומיקס, שבה היה שליטו של גזע חייזרי עד אשר התרחשה מהפכה והוא הוגלה לחלל החיצון. בהופעתו הראשונה, מונגול חטף את מכריו של סופרמן, לויס ליין וג'ימי אולסן, ואיים להרוג אותם אם סופרמן לא ישיג עבורו את המפתחות המפעילות את העולם המלאכותי "עולם מלחמה".

בעידן המודרני של הקומיקס, מונגול מוצג מחדש לאחר המשבר בעולמות האינסופיים של שנת 1985 כשליט אימפריית חלל בשם "עולם מלחמה", אשר מבדר את תושביו במשחקים גלדיאטורים. בניסיון לתפוס את סופרמן ולהפוך את כדור הארץ לעולם המלחמה, מונגול משמיד את קוסט סיטי, עיר הולדתו של הגרין לנטרן האל ג'ורדן (כפי שתואר בקשת הסיפור שלטונם של הסופרמנים). מונגול נשפט ונכלא בעוון פשעיו הבין-גלקטיים. הוא משתחרר בעקבות פריצתה של מהומה, ובוחר לרדוף אחר גרין לנטרן, אך הוא מוצא שהגיבור הנוכחי (קייל ריינר) הוא אינו האחד שבו הוא מעוניין. הוא נלכד מחדש, אך שוב נמלט ממושבת הכלא בה הוחזק, בהותירו מאחוריו שובל של אסירים מתים, הנסחפים בחלל. בעוד ספינתו כמעט מושמדת והוא קרוב למוות, הוא ניצל ומועבר לכוכב לכת. בתמורה לכך, הוא משעבד את תושבי הכוכב, אך הם מעדיפים למות מוירוס מאשר תחת עריצותו.

מונגול השני מופיע לראשונה לעזרתו של סופרמן, כאשר הוא מאמן אותו לקראת בואו של הנבל אימפריאקס. הוא עוצמתי יותר מאביו, ונדמה שנהרג באירוע הקרוס אובר "עולמנו במלחמה". אולם, הוא חוזר באירועי המשבר האינסופי ומתעמר בחברי ליגת הצדק ובהאל ג'ורדן, שחזר לתפקידו כגרין לנטרן. הוא מקבל לרשותו טבעת כוח צהובה כאשר הוא שובר את מפרקתו של חבר חיל סינסטרו, ומאלץ את חברי חיל סינסטרו לשרת אותו או למות.

דמותו של מונגול מדורגת במקום ה-41 ברשימת מאה נבלי-העל הגדולים של כל הזמנים, לפי אתר IGN.

מונסטון (קומיקס)

מונסטון (באנגלית: Moonstone, בתרגום לעברית: "אבן הירח") היא דמות בדיונית של נבלת-על המופיעה בחוברות הקומיקס האוונג'רס האפלים ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Captain America #192 מדצמבר 1975 ונוצרה על ידי הכותב מארב וולפמן והמאייר פרנק רובינס.

מונסטון היא האלטר אגו של קרלה סופן, בתו של משרת אחוזה מואן נייס, קליפורניה. לאחר מות אביה, אמה עבדה בשלוש עבודות כדי לעזור לבתה לעבור את שנות המכללה, וקרלה נשבעה שלא להגיע למצב כמו של אמה - כלומר לשים את מאוויי אחרים לפני אלה שלה. למרות שסיימה לימודי פסיכולוגיה ופסיכיאטריה בהצטיינות, קרלה לא אהבה להיות תלויה במטופליה כמקור הכנסה, והיא החלה בקריירת פשע כעוזרתו של דוקטור פאוסטוס, אויבו של סטיב רוג'רס - גיבור-העל הידוע בכינוי קפטן אמריקה. בלומדה אודות לויד בלוך - מונסטון המקורי - היא הפכה לפסיכולוגית שלו ותמרנה אותו לדחות מעליו את מקור כוחותיו - אבן חן חייזרית בעלת כוחות בלתי יתוארים. היא השיגה לעצמה את האבן ושאבה אותה לתוכה כדי לקבל את כוחותיה. במהלך אירועי "שלטון אפל" התגלה כי לפני שהפכה לחברת ת'נדרבולטס, היא חנקה את אמה למוות ושרפה את ביתם.מונסטון גויסה לקבוצת אדוני הרשע, ונלחמה לצידם נגד האוונג'רס. לאחר שנלחמה נגד קפטן מארוול היא נותרה משותקת לזמן מה ואף שקלה לפרוש מקריירת הפשע שלה. כאשר מונסטון המקורי חטף אותה, היא נלכדה ובחרה לרצות את זמן המאסר שלה ולנטוש את חיי הפשע. בזמן שברון זמו הקים קבוצת נבלי-על שישמשו תחלופה לגיבורי-העל, הוא הבריח את מונסטון מהכלא, ובלית ברירה היא שבה לחיי הפשע כחברה בקבוצת ת'נדרבולטס תחת הכינוי מטאוריט.

לאחר אירועי מלחמת האזרחים של יקום מארוול, מונסטון שימשה כמנהיגת השטח של קבוצת ת'נדרבולטס, וזאת כאשר נורמן אוסבורן המטורף אילץ אותה להצטרף באמצעות שוחד. הוא אף מגייס אותה לקבוצת האוונג'רס האפלים שלו במהלך אירועי "שלטון אפל", והיא משמשת כמתחזה לגברת מארוול.

ניקוד העברית בת ימינו

ניקוד העברית בת ימינו הוא הניקוד המשמש בתמלילים של העברית בת ימינו. הוא מבוסס על הניקוד הטברני שבו מנוקד התנ"ך, אבל כלליו פשוטים ואחידים יותר.הניקוד משמש בעברית בת ימינו לשתי מטרות עיקריות: הראשונה – לסייע למי שמתקשה בשפה העברית, כגון ילדים ועולים חדשים; והשנייה – כאשר לכותב המילה יש חשש שהקורא לא יֵדַע לקרוא נכון את המילה, בין אם משום שהמילה אינה מוכרת (כגון מילים זרות) ובין אם משום שללא ניקוד, המילה נכתבת באופן זהה למילה אחרת (הומוגרפיה). במקרה זה הניקוד יהיה לעיתים קרובות חלקי. בהתאם לכך הניקוד נפוץ בספרי ילדים, בעיתונים שמיועדים לעולים חדשים, וכן בספרי שירה, שבהם הטקסט יכול להיות רב־משמעי.

סגול (ניקוד)

סֶגוֹל הוא סימן ניקוד עברי, שמסמן את הצליל e. הוא נראה כמו שלוש נקודות מתחת לאות – שתיים למעלה ואחת למטה.

סגול הוא אחד משלושת סימני הניקוד שיכולים להיות חטפים. בחטף סגול נוסף סימן שווא מימין לסגול: אֱ

פתח (ניקוד)

פַּתָּח הוא סימן בניקוד טברני, שמסמן בעברית החדשה את התנועה /a/.

קמץ

קָמָץ (גם: קָמֵץ, יוניקוד: U+05B8. יוניקוד לקמץ קטן: U+05C7) הוא אחת משבע התנועות העיקריות במערכת הניקוד של העברית לפי שיטת הניקוד הטברני. הוא מסומן בקו קצר אופקי מתחת לאות, שממנו יוצא קו קצר אנכי כלפי מטה. יש שני סוגים של קמץ, קמץ קטן וקמץ גדול.

קרוספייר (קומיקס)

קרוספייר (באנגלית: Crossfire) הוא דמות בדיונית של נבל-על המופיעה בחוברות הקומיקס הוקאיי ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Marvel Two-in-One #52 מיוני 1979, ונוצרה על ידי הכותב סטיבן גרנט והמאייר ג'ים קרייג.

קרוספייר הוא האלטר אגו של ויליאם קרוס, סוכן CIA לשעבר אשר נולד במדיסון והפך למומחה החקירות של ה-CIA. קרוס הפך לפושע, אמנם שותפתו המאורסת לו - רוזלין באקוס - אינה הייתה מודעת. הוא גנב טכנולוגיית שטיפת מוח מה-CIA, זייף את מותו ושם את באקוס על כוונתו. בעקבות ניסיון התנקשות, קרוס איבד את עינו ואוזנו השמאליות ושמיעתו נחלשה משמעותית. הוא החליף את חלקי גופו החסרים ושיפר את שמיעתו בעזרת שתלים קיברנטיים, והרג את תוקפיו. על מנת לבדוק את יעילות נשק השטיפה מוחית הקולי שלו, הוא חטף את הדבר. עם זאת, מון נייט חילץ את הדבר והשניים סיכלו את מזימתו של קרוס. קרוס נהיה חלק מ"קרוס תעשיות טכנולוגיות" בהנהלת בן דודו, דארן קרוס. הוא נלחם בהוקאיי, והפך לאחד מאויביו המרים.

לאחר ניסיון להרכבת צבא נבלי על הוא השתתף במלחמה הסודית בלטבריה, חמוש בטכנולוגיה משופרת, והובס בידי ניק פיורי וכוחותיו. לאחר ניסיון בריחה יחד עם צוות נבלי-על, קרוס הושכר יחד עם משליכי המוות בידי ארגון R.A.I.D לקחת חלק במזימת טרור בלונדון, אך הובס על ידי יוניון ג'ק וסברה ולכאורה נהרג בנפילה מגשר מצודת לונדון לנהר התמזה. מתגלה כי קרוס שרד את הנפילה, והצטרף לצבא נבלי העל של הברדס. קרוס שיתף פעולה עם פנטום ריידר נגד הוקאיי ומוקינגבירד, הצטרף לצוותה של מיסטי נייט נגד קבוצת "נבלים להשכרה" של האיש הסגול, כמו גם לקבוצת אדוני הרשע. כאשר האוונג'רס הסודיים פשטו על בגאליה כדי לגייס את טאסקמאסטר, ניק פיורי הבן שילם לקרוס כדי שישחרר את טאסקמאסטר מכלאו.

קרוס הופיע בסדרת האנימציה המבוססת על האוונג'רס.

תנועה (פונולוגיה)

בפונטיקה ובפונולוגיה, תנועה היא הגה המבוצע בשפה ומאופיין במרווח רחב יחסית בבסיס החיתוך שלו, ובדרך כלל הוא מהווה את ההגה המרכזי בהברה. זאת לעומת עיצור, שמאופיין במרווח צר יחסית בבסיס החיתוך ונמצא בדרך כלל בשולי ההברה. בשפות מסוימות קיימות כעשרים תנועות שונות ולמעשה מגוון התנועות האפשרי הוא אינסופי.

בהקשר דקדוקי עברי־מסורתי (ראו להלן) מאופיינות תנועות על־פי תכונות לשוניות שאינן תואמות בהכרח למערכת פונולוגית שהייתה קיימת בנקודת זמן מסוימת בתולדות העברית (שכן לשון המקרא, שעליה מתבסס הדקדוק העברי המסורתי, מכילה רבדים היסטוריים שונים), לכן נהוג לציינן בשמותיהן המסורתיים (קמץ, חולם וכו'), ולא כמקובל בבלשנות כללית ישירות על־פי ייצוגן הפונולוגי (למשל /aː/ או /oː/) או הפונטי (למשל [ä] או [o]).

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.