חורבת ממלח

חורבת ממלח (ח'רבת ממליא במקור) הוא אתר ארכאולוגי במזרח הגליל התחתון, בו נתגלו שרידי יישוב יהודי מתקופת התלמוד ובית כנסת קדום.

החורבה ממוקמת על גבעה ברום של כ-120 מטרים מעל פני הים, בסמוך ממערב לכביש 65, כשני ק"מ מצפון מזרח ליישוב מסד וכשני ק"מ מדרום מזרח ליישוב טפחות.

הוצע לזהות את החורבה עם היישוב מלחיא הנזכר בתלמוד, וכן עם היישוב ממלח או ממליח הנזכר אצל אלעזר הקליר ובכתבי הגניזה הקהירית כמקום מושבה של משמרת הכהונה חזיר.

בחורבה נתגלו שרידי בית כנסת קדום ומערכת של מחילות מסתור, שלידה בור מים מטויח. באתר בית הכנסת, שחזיתו פונה דרומה לעבר ירושלים, אותרו שרידים ארכיטקטוניים המאפיינים בתי כנסת באזור, ובהם אבני גזית, מזוזות מעוטרות, משקופים ועמודים.

לקריאה נוספת

א' שילר, אריאל: כתב עת לידיעת ארץ ישראל, גיליון 52 - בתי כנסת בגליל ובגולן, תשמ"ז-1987, עמ' 49-47.

בתי כנסת עתיקים בארץ ישראל

עד כה נתגלו כמאה ושלושים בתי כנסת עתיקים בארץ ישראל, המתוארכים לתקופות שמן המאה הראשונה לספירה ועד ימי הביניים. גילויים ארכאולוגיים חשפו קיומם של בתי כנסת בארץ עוד בתקופת הבית השני.

בבתי הכנסת העתיקים אותרו במקרים רבים רצפות פסיפס מפוארות, כתובות הקדשה בעברית, בארמית וביוונית, וכן עיטורי סמלים יהודיים, כגון מנורת שבעת הקנים, שופר, מחתה וארבעת המינים.

בתי הכנסת העתיקים אותרו ברובם באזור הגליל והגולן, שהיווה מרכז היישוב היהודי בארץ בתקופת המשנה והתלמוד, אך בתי כנסת לא מעטים אותרו גם באזור דרום הר חברון ובאזור יריחו.

טפחות (מושב)

טְפָחוֹת הוא מושב ישראלי דתי הממוקם כמה מאות מטרים מדרום למע'אר ושייך למועצה אזורית מרום הגליל. היישוב נקרא על שם הגבעה עליה הוא ממוקם, גבעת טפחות.

המושב הוקם בשנת 1980 על ידי בני משפחות מהמושבים הסמוכים ובעזרתה של הסוכנות היהודית.

המושב מונה כ-80 משפחות.

במושב פועלת ישיבת ההסדר נתיב טפחות. כשני קילומטרים מדרום מזרח למושב נמצא האתר הארכאולוגי חורבת ממלח, שבו שרידי בית כנסת מתקופת התלמוד.

מסד (יישוב קהילתי)

מסד הוא יישוב קהילתי ישראלי הממוקם על אחת משלוחותיו של הר קוץ ושייך למועצה האזורית הגליל התחתון.

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.