חברה ממשלתית

חברה ממשלתית היא חברה בבעלות או בשליטת הממשלה, ומטרתה היא לקדם אינטרסים ציבוריים, כמו אספקת שירותים חיוניים או הגדלת הכנסות הממשלה.

חברות ממשלתיות נמצאות בלב וויכוח בין אידאולוגיות כלכליות-חברתיות שונות. סוציאל-דמוקרטים טוענים כי חברות ממשלתיות ראויות בשווקים שבהם גודל ההשקעה לא מאפשרת תחרות מלאה ובנוסף מתן השירותים חשוב לחברה, לדוגמה במתן שירותי רכבת, מים וחשמל. בתחומים אלה, גם אם חברה פרטית תספק את השירות, יהיה צורך בפיקוח ממשלתי הדוק כדי למנוע מצד אחד ניצול הציבור על ידי מונופול, ומצד שני פשיטת רגל החברה והפסקת מתן השירות. מתן השירות על ידי חברה ממשלתית יכול להיות תחליף מועיל למנגנון הפיקוח. ליברלים מאמינים כי ההתערבות של הממשלה בשוק פוגעת בתחרות ומונעות קיום של שוק חופשי, עקרון חשוב כאמצעי לעצמאות הפרט.

תהליך שבו המדינה הופכת חברה ממשלתית לחברה פרטית נקרא הפרטה, ואילו תהליך שבו המדינה הופכת חברה פרטית לממשלתית נקרא הלאמה.

בישראל

בהתאם לחוק החברות הממשלתיות, תשל"ה-1975, הגדרת חברה ממשלתית מתייחסת לחברה שיותר מ-50% מכוח ההצבעה באספה הכללית שלה או הזכות למנות יותר ממחצית הדירקטורים שלה הם בידי מדינת ישראל. חברה בעלת פחות מ-50% מכוח ההצבעה או מהכוח למנות דירקטורים, נקראת "חברה מעורבת".

הקמת חברה ממשלתית מחייבת החלטת ממשלה, על פי הצעה של אחד השרים. במקרה שהממשלה החליטה על הקמת חברה ממשלתית, מביא שר האוצר את ההחלטה לידיעת ועדת הכספים של הכנסת, בציון מקורות המימון ובצירוף חוות דעת רשות החברות הממשלתיות[1].

על חברות ממשלתיות, למעט חברות שלפי מסמכי היסוד שלהן אסור להן לחלק רווחים, לפעול לפי השיקולים העסקיים שעל פיהם נוהגת לפעול חברה לא-ממשלתית. לממשלה מותר להכתיב לה שיקולים אחרים בהחלטת ממשלה ובאישור ועדת הכספים[2].

על פי חוק החברות הממשלתיות הוקמה רשות החברות הממשלתיות, יחידה במשרד האוצר אשר תפקידיה לייעץ לממשלה בעניינים הנוגעים לחברות הממשלתיות, לטפל בעניינים המשותפים לכלל החברות הממשלתיות, לעקוב אחר מילוי המלצות של מבקר המדינה, לייעץ ולסייע לחברות ממשלתיות בניהול עסקיהן, לעקוב ברציפות אחר פעילות החברות והגשמת מטרותיהן, ולבדוק את הדוחות המוגשים לה מטעם החברות הממשלתיות. בנוסף, משמשת הרשות כגורם המטפל ומסייע בביצוע פירוקים, מיזוגים, ארגון ומכירת מניות של חברות ממשלתיות וכן כגורם המייעץ לוועדת השרים בעניינים הנוגעים להפרטה.

הליכי הפרטה בישראל התקיימו מראשית קיום המדינה, והתעצמו החל משנת 1986 בעקבות גל כלל עולמי של הפרטה בהובלת בריטניה.

קישורים חיצוניים

Wikisource-logo.svg חוק החברות הממשלתיות, תשל"ה-1975, בספר החוקים הפתוח

הערות שוליים

  1. ^ סעיף 5 לחוק החברות הממשלתיות, תשל"ה-1975
  2. ^ סעיף 4 לחוק החברות הממשלתיות, תשל"ה-1975
דגל ישראל
חברות ממשלתיות בישראל
אוצר ענבל חברה לביטוח סמל מדינת ישראל
אנרגיה ומים חברת החשמל לישראלחקר ימים ואגמים לישראלהמכון הגיאופיסי לישראלמקורותנתיבי הגז הטבעי לישראלתשתיות נפט ואנרגיה • החברה הלאומית לאספקת פחם
ביטחון רפאל - מערכות לחימה מתקדמות (SCD)התעשייה האווירית לישראלאלתא מערכות
בינוי ושיכון האגודה לתרבות הדיורדירה להשכירחלמישעמידר • ערים • החברה לשיקום ולפיתוח הרובע היהודי
דת המרכז הארצי לפיתוח המקומות הקדושים
סביבה החברה הממשלתית להגנות מצוקי הים התיכון • החברה הממשלתית להגנות ים המלח • פארק אריאל שרוןהחברה לשירותי איכות הסביבה
חינוך הארכיון המרכזי לתולדות העם היהודיהכפר הירוקמאיר שפיהמדרשת שדה בוקרמקוה ישראלהחברה למתנ"סים
כלכלה אשרא • המועצה הישראלית לצרכנות
רווחה המשקם
תחבורה חברת כביש חוצה ישראלנתיבי איילוןנתיבי ישראלנ.ת.ע - נתיבי תחבורה עירונייםרכבת ישראלנמל אשדודנמל חיפהחברת נמלי ישראל
תיירות החברה לפיתוח עכו העתיקההחברה הממשלתית לתיירותתדמור (בית ספר למלונאות)
תקשורת דואר ישראלבנק הדואר
חברות ממשלתיות בעבר אל עלבזקנמל אילתציםתעש מערכותעשות אשקלון
כללי רשות החברות הממשלתיותהפרטה בישראל

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.