ח' בחשוון

ח' בחשוון הוא היום השמיני בחודש השני בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום השמיני בחודש השמיני למניין החודשים מניסן. ח' בחשוון לעולם לא יחול, בלוח העברי הקבוע, בימים ראשון, שלישי ושישי, ועל כן הוא משתייך לקבוצת הימים הנקראת "לא אגו".

פרשת בר המצוה של ילד שנולד בח' חשוון היא תמיד פרשת לך לך.

►► חשוון ◄◄
יום טוב / שבתון חג שאיננו שבתון יום זיכרון או צום

אירועים היסטוריים

נולדו

נפטרו

אברהם צוקרמן

הרב אברהם צוקרמן (ח' בחשוון ה'תרע"ו, 2 באוקטובר 1915 - ט"ז בחשוון ה'תשע"ד, 20 באוקטובר 2013) היה ראש ישיבת בני עקיבא כפר הרא"ה וראש מרכז ישיבות בני עקיבא.

אברהם שוער

אברהם שׁוֹעֵר (באנגלית: סוֹיֶר, Abraham Soyer;‏ ח' בחשוון תרכ"ט, 24 באוקטובר 1868, לוצין, לטביה, האימפריה הרוסית – ג' בשבט ת"ש, 13 בינואר 1940, ניו יורק) היה סופר יידיש ועברית, מורה, מרצה וסופר ילדים.

אהרן מנדל כהן

הרב אהרן מנחם מנדל הכהן בהר"ן (י"א בניסן תרכ"ו, 1866 - ח' בחשוון תרפ"ח) היה רבה של הקהילה היהודית בקהיר, מחבר פורה שהתפרסם בשלל יוזמות שביניהן ניסיון לחידוש הסמיכה ומיזמי חינוך.

אלעזר מרדכי קניג

הרב אלעזר מרדכי קֶנִיג (ביידיש קֶענִיג; ח' בחשוון ה'תש"ו, אוקטובר 1945 – כ"ג בטבת ה'תשע"ט, 31 בדצמבר 2018) היה רב ומנהיג רוחני בחסידות ברסלב. היה רב קהילת ברסלב בצפת.

הלל נח מגיד שטיינשניידר

הלל נח מגיד שטיינשניידר (בכתיב היידי, שנהג בזמנו: שטיינשניידער; ברוסית: Маггид (Штейншнейдер); ז' באלול תקפ"ט, 5 בספטמבר 1829, שניפישוק – ח' בחשוון תרס"ד, 29 באוקטובר 1903, וילנה) היה חוקר תולדות יהודי וילנה.

ז' בחשוון

ז' בחשוון הוא היום השביעי בחודש השני

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום השביעי בחודש השמיני

למניין החודשים מניסן. ז' בחשוון לעולם לא יחול, בלוח העברי הקבוע, בימים שני,

חמישי

ושבת, ועל כן הוא משתייך לקבוצת הימים הנקראת "לא בהז".

פרשת בר המצווה של ילד שנולד בז' חשוון היא תמיד פרשת לך לך.

חיים ליב טיקטינסקי

רבי חיים ליב טיקטינסקי (ח' בחשוון ה'תקפ"ד, 13 באוקטובר 1823 - י"ט בניסן ה'תרנ"ט, 30 במרץ 1899) היה ראש ישיבה ליטאי, ראש ישיבת מיר במשך כחמישים שנה.

ט' בחשוון

ט' בחשוון הוא היום התשיעי בחודש השני

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום התשיעי בחודש השמיני

למניין החודשים מניסן. ט' בחשוון לעולם לא יחול, בלוח העברי הקבוע, בימים שני,

רביעי

ושבת, ועל כן הוא משתייך לקבוצת הימים הנקראת "לא בדז".

פרשת בר המצווה של ילד שנולד בט' חשוון היא פרשת וירא, אם בר המצוה חל בשנה המתחילה ביום חמישי, או פרשת לך לך אם בר המצווה חל בשנה המתחילה בימים שני, שלישי או שישי.

יחזקאל ברשטין

רבי יחזקאל הלוי ברשטין (לעיתים בטעות: ברנשטיין. תרמ"ט, 1889 (בערך), טרסטינה - ח' בחשוון תש"ב, 29 באוקטובר 1941, הפורט התשיעי, קובנה), היה תלמיד חכם וראש ישיבה ליטאי. נודע בעולם הישיבות על שם ספרו ה"דברי יחזקאל".

יעקב יוסף זינגר

הרב יעקב יוסף זינגר (ז' בתשרי ה'ת"ש, 20 בספטמבר 1939 - ליל ח' בחשוון ה'תשע"ו, 20 באוקטובר 2015) היה רב וראש כולל, רב המועצה המקומית והעיר גבעת שמואל במשך 44 שנים.

יעקב רוזנהיים

יעקב רוזנהיים (חשוון תרל"א, נובמבר 1870 – ח' בחשוון תשכ"ו, 3 בנובמבר 1965) היה ממייסדי אגודת ישראל ומנהיגה הראשון. כיהן כנשיא האגודה במשך ארבעה עשורים.

יקותיאל אדם

יקותיאל (קותי) אדם (3 בנובמבר 1927, ח' בחשוון ה'תרפ"ח – 10 ביוני 1982, י"ט בסיוון ה'תשמ"ב) היה אלוף בצה"ל, ממתכנני מבצע יונתן. נפל במלחמת לבנון הראשונה.

מנחם נחום פרידמן (השני)

מנחם נחום פרידמן (ח' בחשוון ה'תר"ם, 25 בנובמבר 1879 - כ"א בסיוון ה'תרצ"ג, 1933) רבה של קהילת איצקן. אחיינו של אברהם מתתיהו פרידמן, האדמו"ר האחרון לבית שטפנשט ואף היה אמור לירש את מקומו ואחיו של אהרן מתתיהו פרידמן. היה ציוני נלהב ונודע בגישתו המחשבתית ביהדות המשלבת פילוסופיה חיצונית.

מנחם נחום קפלן

הרב מנחם נחום קפלן מהורודנה (תקע"ב, 1811-ח' בחשוון תר"ם, 1879, נודע בכינוי רבי נחומ'קה מהורודנה) התפרסם כצדיק וגבאי צדקה. לא כיהן במשרות רבניות. היה רבו המובהק של החפץ חיים.

נפתלי צבי פרוש

הרב נפתלי צבי פרוש (פלדמן; תקפ"ג, 1823 – ח' בחשוון תרכ"ו, אוקטובר 1865) היה מצדיקי היישוב הישן בירושלים, אבי משפחת פרוש הירושלמית.

פרויקט השבת

"פרויקט השבת" (שבת העולמית) הוא מיזם מיסודו של הרב דוקטור וורן גולדשטיין, רבה הראשי של דרום אפריקה, הקורא ליהודים בכל קהילות העולם לשמור שבת יחד. שמו הרשמי של המיזם הוא "פרויקט השבת - שומרים את זה ביחד" (באנגלית: "The Sabbos Project - Keeping It Together"). המיזם מכונה באופן עממי בשם "שבת בינלאומית". המיזם התחיל כפרויקט מקומי עבור 75 אלף יהודי דרום אפריקה. במסגרתו נקבעה שבת שאותה כל יהודי דרום אפריקה ישמרו יחד. כ־70% מיהודי דרום אפריקה השתתפו בפרויקט.

שותפים במיזם ארגוני קהילות בישראל ובתפוצות. בין הקהילות שנטלו חלק: מונטריאול, לונדון, ברצלונה, טינק, רוטרדם, סטפורד, ספרינג ואלי, מקסיקו סיטי ועוד.

לפי נתוני המארגנים, בשנת 2016 התקיימו פעילויות של המיזם בלמעלה מ-1152 ערים ברחבי העולם, בחלקן השתתפו אלפים.

פרויקט השבת התקיים בפעם הראשונה במתכונת מקומית בדרום אפריקה, בשבת פרשת לך לך, ח' בחשוון תשע"ד (11-12 באוקטובר 2013).

פרויקט השבת שנה שניה - התקיים במתכונת של שבת בינלאומית, בשבת פרשת נח, א' בחשוון תשע"ה (24-25 באוקטובר 2014).

פרויקט השבת שנה שלישית - התקיים במתכונת של שבת בינלאומית, בשבת פרשת לך לך, י"א בחשוון תשע"ו (23-24 באוקטובר 2015).

פרויקט השבת שנה רביעית - בשבת פרשת לך לך, י"א בחשוון תשע"ז (11-12 בנובמבר 2016).

פרויקט השבת שנה חמישית - בשבת פרשת לך לך, ח' בחשוון תשע"ח (27-28 באוקטובר 2017). בשנת תשע"ח, לקראת אירועי השבת, דף הפייסבוק הרשמי של פרויקט השבת, הוסיף את השם הרשמי "שבת עולמית" לשמו של הדף.

שבת עולמית - פרויקט השבת שנה ששית - בשבת פרשת וירא, יח בחשוון תשע"ט (26-27 באוקטובר 2018).

שבת עולמית שנה שביעית - בשבת פרשת וירא, יח בחשוון תש"ף, 15-16 נובמבר 2019.

רפאל חסמן

רפאל חסמן (ח' בחשוון תרנ"ה, אוקטובר 1895 – ה' בשבט תשל"ב, 21 בינואר 1972) היה עיתונאי וסופר עברי במשך עשרות שנים, בחו"ל ובישראל. חבר מערכת "הצופה" במשך עשרות שנים.

שמואל דיקמן

הרב שמואל דיקמן (ז' באייר תרצ"ב, 13 במאי 1932, ח' בחשוון תשנ"א, 27 באוקטובר 1990) היה אב בית הדין בחיפה ורב שכונת הרצליה בעיר.

שמחה עלברג

הרב שמחה עלברג (נכתב גם אלברג; תרע"א, 1911 - ח' בחשוון ה'תשנ"ו, 1 בנובמבר 1995) היה יו"ר אגודת הרבנים בארצות הברית ועורך הביטאון התורני הפרדס.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.