זלמן נחמיה גולדברג

הרב זלמן נחמיה גולדברג (מכונה הגרז"ן; נולד בי' בשבט ה'תרצ"א, 28 בינואר 1931) הוא ראש ישיבה ודיין ישראלי, חבר בדימוס בבית הדין הרבני הגדול והעורך הראשי של האנציקלופדיה התלמודית.

ממייסדי בית הדין הפרטי לענייני ממונות "הישר והטוב" וראש ישיבת "דעת משה" של חסידות סדיגורה בירושלים. בעבר שימש גם ראש ישיבה בבית המדרש של המרכז האקדמי לב וראש כולל לדיינות "שבט ומחוקק".

הרב זלמן נחמיה גולדברג
זלמן נחמיה גולדברג
ZalmanNechemya92
הרב גולדברג בכנס על קניין רוחני במשפט העברי בבית אביחי
לידה 28 בינואר 1931 (בן 88)
י' בשבט ה'תרצ"א
מינסק
כינוי הגרז"נ
תפקידים נוספים חבר בית הדין הגדול לערעורים,
אב בית דין בבית הדין לענייני ממונות הישר והטוב,
עורך ראשי של האנציקלופדיה התלמודית,
ראש ישיבת "דעת משה" בירושלים
רבותיו הרב שמואל רוזובסקי,
הרב דוד פוברסקי
הרב שלמה זלמן אוירבך
חיבוריו חזון קדומים, גנזי התורה, אור המועדים ועוד

קורותיו

נולד במינסק לפריידל לבית זייצ'יק ולרב אברהם גולדברג, מחניכי ישיבת נובהרדוק. סמוך ללידתו נגזרו על אביו עשר שנים בסיביר משום שהחזיק ישיבה במינסק, לאחר מאמצים שנמשכו כשנה שוחרר וגורש לריגה שבלטביה. כעבור שנתיים וחצי, כשהיה בן חמש, עלו בני המשפחה לארץ ישראל עם סרטיפיקט שקיבלו בעזרת הרב אברהם יצחק הכהן קוק, והתיישבו בירושלים. הוא למד בתלמודי התורה "מאה שערים" ו"עץ חיים" ובגיל עשר החל ללמוד בישיבת תפארת צבי. בגיל ארבע עשרה נכנס לישיבת חברון. כעבור מספר חודשים, בחשוון ה'תש"ז, עבר לישיבת פוניבז' בבני ברק, בעצת החזון איש. בשנת תשי"א שב ללמוד בישיבת חברון. בחודש אלול תשי"ד נישא לרחל, בתו של הרב שלמה זלמן אוירבך. מתגורר בשיכון חב"ד בירושלים.

הרב גולדברג מפורסם כפוסק וכמוסר שיעורים, בין היתר בישיבת אור עציון בישיבת כרם ביבנה וכן שיעור שבועי קבוע בכולל ארץ חמדה. ציבור השומעים העיקרי שלו הוא אברכים לומדי רבנות ודיינות. יש לו ידע מקיף בתחום הטכנולוגי, הרפואי והמשפטי. בעבר העביר שיעורים בישיבת קדומים, אשר הקימה מכון להוצאת כתביו לאור. בימי שישי הוא מעביר שיעור לתלמידים מישיבת בית אל. הרב גולדברג משתייך לזרם הליטאי, ונחשב מקורי בדעותיו ובפסקיו יחסית למקובל בזרם זה. בין השאר הורה שיהודי שומר תורה ומצוות יכול, תחת סייגים, לחתום על כרטיס אד"י[1]. הוא מטיל פתיל תכלת מסוג ארגמון קהה קוצים בציציותיו[2], וכן מתפלל בבית כנסת של חסידות חב"ד. בשנת 1998 נתמנה לדיין בבית הדין הרבני הגדול[3].

הרב גולדברג נתן הסכמה לספר "תורת המלך" הדן בהלכות הריגת גויים, אך בהמשך חזר בו וטען כי הספר מכיל דברים ש"אינם נכונים מכח הדין וגם אין להם מקום בשכל האנושי"[4].

בשנת 2014 נתן הסכמה לפסק דין של בית הדין הרבני בצפת, שבו הותרה מעגינותה אישה שבעלה שקע בתרדמת שבע שנים קודם לכן. לאחר שפורסם הדבר חתם שהוא חוזר בו[5].

כתביו

 • חזון קדומים - שיעורים שנאמרו בישיבת קדומים על מסכתות כתובות וקידושין, וסוכמו על ידי הרב ישראל בן שחר (אחיו של ראש הישיבה הרב יצחק בן שחר)
 • גנזי התורה - שיעורים על מסכתות מסדרי נשים ונזיקין שנמסרו בישיבת כרם ביבנה והוצאו לאור על ידה.
 • אור המועדים - שיעורים בהלכות המועדים שסוכמו על ידי תלמידו הרב קורן, תשס"ב
 • משפט ערוך - ספר המביא את פסיקת ההלכה ושיטות האחרונים על שולחן ערוך חושן משפט. עד ה'תשע"ז יצאו לאור שישה כרכים. יו"ל על ידי מכון משפט ערוך שעל יד ישיבת קדומים בראשות הרב ישראל בן שחר וחבר תלמידי חכמים.
 • בנין אריאל - שאלות ותשובות
 • דולה ומשקה - בירור סוגיות בהלכות טוען ונטען לפי סדר השולחן ערוך, על פי שיעוריו של הרב זלמן נחמיה גולדברג, מאת הרב אלי סדן.
 • נתיב מצוותיך על משמעותם ההלכתית של טעמי המצוות, תשע"ז, בעריכת הרב ישראל בן שחר.

כמו כן מפרסם מאמרים בכתבי עת תורניים

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ נטע סלע, הגרז"ן הליטאי: מותר לחתום על כרטיס אדי, באתר ynet, 22 ביוני 2008.
 2. ^ יואל יעקובי, ‏תכלת וארגמון, באתר בשבע - ערוץ 7, 14 ביוני 2012.
 3. ^ הודעה על מינוי דיינים, ילקוט הפרסומים 4696, עמ' 405
 4. ^ קובי נחשוני, הגרז"ן: חוזר בי מההסכמה ל"הלכות הריגת גוי", באתר ynet, 13 בדצמבר 2009
 5. ^ יאיר אטינגרדיין בכיר חזר בו מפסק דין תקדימי שהתיר עגונה שבעלה בתרדמת, באתר הארץ, 1 ביוני 2014.
אוריאל לביא

הרב אוריאל לביא (נולד ב-25 במרץ 1957) הוא אב בית דין בבית הדין הרבני בירושלים, לשעבר אב"ד הרבני בצפת.

איתמר ורהפטיג

איתמר ורהפטיג (נולד ב-תש"ג, 1943) הוא מרצה למשפט עברי באוניברסיטת בר-אילן, חבר בצוות המחקר של "מכון משפטי ארץ" בעפרה ומעורכי כתב העת "תחומין".

אלי בזק

הרב אליהו (אלי) בזק (נולד בשנת 1955) הוא רב ציוני דתי, מתלמידי הרב צבי יהודה קוק.

אלי סדן

הרב אליעזר "אלי" סדן (נולד בד' באייר ה'תש"ח) הוא מייסד וראש המכינה הקדם-צבאית בני דוד שבעלי, המכינה הקדם-צבאית הראשונה בישראל. זוכה פרס ישראל למפעל חיים לשנת ה'תשע"ו על תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה.

אנציקלופדיה תלמודית

אנציקלופדיה תלמודית היא אנציקלופדיה שמטרתה לתמצת את החלק ההלכתי של התורה שבעל פה. הכרך הראשון התפרסם בשנת ה'תש"ז (1947) והכרך ה-43, המגיע לערך "מֹחַ", התפרסם בשנת ה'תשע"ט (2019). בשנת תשמ"ח (1988) זכה המפעל בפרס הרב קוק לספרות תורנית.

מטרת המפעל היא לתמצת את כל הדיונים התלמודיים וההלכתיים, וכן את עיקרי השיטות של הראשונים והאחרונים בערכים אנציקלופדיים בסדר האלף-בית.

האנציקלופדיה מודפסת על ידי איחוד מפעלים תורתיים-ספרותיים "יד הרב הרצוג" בירושלים. בעבר פעלה המערכת מתוך בניין "יד הרב הרצוג" בשכונת בית וגן בירושלים, ונכון ל-2014 היא פועלת במתחם בית הכנסת ישורון שבשכונת רחביה.

גולדברג

גולדברג (Goldberg) הוא שם משפחה שמקורו בגרמנית ומשמעותו הר זהב.

האם התכוונתם ל...

היזק ראייה

היזק ראִייה הוא היזק אשר גורם אדם לחברו על ידי הסתכלות בשטחו הפרטי. לדברי אבן האזל ההיזק הוא בכך שמונע מחברו לעשות בחצר דברים של צנעה משום שירא שמא יסתכל בו. ומניעת ההשתמשות נחשבת להיזק. בהלכה ניתן לדרוש מהמזיק לחדול מהיזק זה.

ויקיסוגיה

ויקיסוגיה הוא אתר אינטרנט על בסיס מדיה-ויקי, המכיל סיכומי סוגיות על סדר התלמוד הבבלי, הרמב"ם והשולחן ערוך יחד עם הראשונים, והאחרונים הנלווים אליהם. האתר משמש גם לדיונים הלכתיים בין תלמידי חכמים המשתמשים באתר. באתר, שהוקם בחשוון ה'תשע"ו (נובמבר 2015), נכתבו עד תשרי ה'תש"ף 256 סוגיות.

ישיבת קדומים

ישיבת קדומים (בעבר נקראה: ישיבת אלון מורה) היא ישיבה גבוהה הממוקמת ביישוב קדומים.

מכון כת"ר

מכון כת"ר לכלכלה על פי התורה, ע"ש משה ומעטל הלר הוא מכון מחקר תורני אשר שם לו למטרה לחבר את חיי המסחר והכלכלה המודרניים עם אוצרות הרוח שבעולמה של ההלכה היהודית. המכון הוקם בראשית שנות ה-90 בתמיכתו של איש העסקים יחזקאל הלר אשר הנציח שם המכון ע"ש הוריו.

המכון מעסיק תלמידי חכמים, חלקם בעלי השכלה אקדמית, העוסקים במחקרים מקיפים בסוגיות שונות מתחום חיי הכלכלה. המחקרים עוברים ביקורת על ידי ראשי המכון, ומובאים לעיונו של נשיא מכון כת"ר, הרב זלמן נחמיה גולדברג, אשר מעניק להם תוקף הלכתי.

בראשות המכון עומדים, מאז ייסודו, הרב שלמה אישון, ראש צוות המחקר, והרב יצחק בזק.

המכון חבר בארגון חותם.

המכון הוציא סדרת ספרים בשם מחקרים בכלכלה ומשפט על פי ההלכה תשעה כרכים עד כה. הספרים זכו להסכמותיהם של הרב זלמן נחמיה גולדברג ,הרב אברהם אלקנה שפירא והרב יעקב אריאל.

המכון מקיים ימי עיון והרצאות במקומות שונים בהם משתתפים דיינים, רבנים, אנשי אקדמיה וכלכלנים, המלבנים סוגיות שונות העומדות על הפרק.

בין הנושאים להם פרסם המכון מסמכי עמדה הם:"שביתת עובדי קבלן", "תספורת באג"חים", "שביתת הרופאים", "חינוך חינם מגיל 3". בשנת 2011 שלח המכון מסמך המלצות מקצועיות לוועדת טרכטנברג בו הציג את דעת התורה בנושא הכלכלי-חברתי.

מעלין בקודש (כתב עת)

מעלין בקודש - בטאון לעניין המקדש וקדשיו, הוא כתב עת שעוסק בהלכות הנוגעות לבית המקדש, סדרי עבודתו, והלכות טומאה וטהרה הקשורות אליו.

כתב העת נוסד בשנת תשנ"ט (1999) ויוצא לאור מאז באופן סדיר מדי חצי שנה, בחודשים אדר ואלול. מו"ל כתב העת הוא "כולל בית הבחירה" ביישוב כרמי צור, בראשות הרב צבי שלוה, המשמש גם כחבר מערכת הבטאון מיום הווסדו.

הבטאון מאגד תלמידי חכמים ואנשי אקדמיה, וסגנון המאמרים מגוון: בירורים מעשיים וריאליה הלכתית, למדנות, תנ"ך, מחשבת ישראל וביקורת ספרים.

מדי עשרה גיליונות מתפרסם מפתח מפורט של המאמרים ומחבריהם.

בין הכותבים הבולטים: הרבנים ישראל אריאל, זלמן נחמיה גולדברג, יהודה זולדן, אהרן ליכטנשטיין, זלמן קורן, אליקים קרומביין, יהודה שביב, צבי שלוה, פרופ' זהר עמר ופרופ' אשר קאופמן.

משולם ברנדוין

הרב משולם ברנדוין (נולד ב-1970) הוא ממייסדי וראש ישיבת "חדוות התורה".

פנחס מונדשיין

הרב פנחס מונדשיין (נולד בב' באייר ה'תשכ"ז, 12 במאי 1967) הוא ר"מ בישיבת מרכז הרב ומחבר סדרת הספרים 'שערי עיון'. משנת ה'תשע"ט משמש כדיין בבית הדין הרבני האזורי נתניה.

פרס כץ

פרס כץ הוא פרס המיועד לאישים ומוסדות העוסקים ביישום והפעלת ההלכה בחיים המודרניים, ביצירות שבכתב ובמפעלים מעשיים. גובה הפרס 25,000 דולר.

הפרס מוענק בישראל החל משנת 1975 מטעם קרן משפחת כץ ממקסיקו. בראש הקרן עמד ד"ר מרקוס דוד כץ עד לפטירתו ב 27 ביולי 2016.

בין הזוכים במהלך השנים:

אישים: הרב יוסף דב סולובייצ'יק, הרב שלמה גורן, הרב עמנואל יעקובוביץ, הרב ישראל מאיר לאו, הרב אליעזר יהודה ולדנברג, הרב שלמה יוסף זווין, הרב יונתן זקס, הרב זלמן נחמיה גולדברג, הרב עדין אבן ישראל, הרב הרשל שכטר, פרופ' מנחם אלון, פרופ' זאב לב, הרב יוסף קאפח, הרב יהושע נויבירט, הרב לוי יצחק הלפרין, פרופ' נחום רקובר, ד"ר חנה קטן, הרב נפתלי בר-אילן, הרב והסופר חיים סבתו, פרופסור מנחם בן ששון, הרב אליעזר מלמד, הרב רצון ערוסי, פרופ' יעקב שויקה, הרב פדהצור ארביב.

מכוני מחקר: מכון צומת, מכון מדעי טכנולוגי להלכה, אוצר הפוסקים, מכון כת"ר, מכון פוע"ה ומכון משפטי ארץ.

קובץ יסודות וחקירות

קובץ יסודות וחקירות השלם הוא ספר המכיל ליקוט מקיף של יסודות וחקירות תורניים המבוססים על ספרי הראשונים והאחרונים.

מחבר הספר הוא הרב אחיקם קשת, אברך בישיבת מרכז הרב, מתלמידי הרב אברהם שפירא ור"מ לשעבר בישיבת שלום בניך. הספר יצא לאור במהדורה ראשונה בחוברת בכריכה דקה, ולאחר מכן במספר מהדורות. בשנת תשס"ז יצאה מהדורה בת כ-700 עמודים. מהדורה נוספת יצאה בתשע"ג בת כ-1,230 עמ'. הספר מסודר לפי הא"ב.

הספר כולל כמה נספחים:

"לקט חקירות" מלקט כ-1,500 חקירות על סדר הא"ב

"סוגי הסברות" - "חלוקת הסברות שבש"ס ובמפרשים לשמונה סוגים"

"סוגי החקירות"

"לשיטתם" - מדגים כיצד דעותיהם ההלכתיות של תנאים ואמוראים הן לפי שיטה לימודית מסוימת. כמו כן מרכז הספר לשונות המיוחדים לכל אמורא, כמו "פלוני ופלוני בשיטה אחת", או "תברא". המחבר מביא אחרונים שעסקו בעניין זה של "לשיטתם", כגון הרב ראובן מרגליות והאדר"ת.הנספחים סוגי הסברות, סוגי החקירות ולשיטתם לא נכללו במהדורת תשע"ג, אלא יצאו לאור כחוברת נפרדת, מפאת חוסר מקום.

הספר קיבל את הסכמותיהם של הרב אביגדור נבנצאל, הרב אברהם שפירא, הרב שמחה הכהן קוק והרב זלמן נחמיה גולדברג.

רפאל אייפרס

הרב רפאל אייפרס (בהולנדית: Raphael Evers; נולד ב-8 במאי 1954) הוא רבה של רוטרדם שבהולנד, וסופר הולנדי . הוא צאצא לרב יעקב עמדין - היעב"ץ.

רפאל אייפרס נולד וגדל באמסטרדם, והתחנך בתנועת הנוער בני עקיבא. אחרי שסיים תארים שניים במשפטים ובפסיכולוגיה הוא למד בישיבות בישראל. הוא השלים את מבחני ההסמכה של הרבנות הראשית לישראל (הוסמך על ידי הרבנים מרדכי אליהו ואברהם שפירא). הוא גם קיבל הסמכה מהרבנים זלמן נחמיה גולדברג, משה הלברשטאם ומאיר ברנדסדורפר מהעדה החרדית. אחרי כן הוסמך בהולנד מהרב הראשי לשעבר בהולנד, הרב מאיר יוסט.

הרב אייפרס משמש רב הקהילה ברוטרדם מאז 1990 ורב איגוד הקהילות היהודיות בהולנד. במקביל משמש דיקן בית מדרש של אמסטרדם (Nederlands-Israëlitisch Seminarium). ההרצאה השבועית שהוא נותן בבית המדרש על פרשת השבוע משודרת באמצעות הטלוויזיה היהודית של הולנד. הרב אייפרס חבר בוועידת רבני אירופה.

הוא כותב ספרים על יהדות בעברית ובהולנדית. הפרסומים בעברית כוללים שו"ת ושב ורפא.

שאלות ותשובות

שאלות ותשובות (בראשי תיבות: שו"ת) הוא כינוי לאחת מהסוגות הענפות והפוריות בספרות התורנית, בעיקר בתחום ההלכה. השו"ת מכיל מאגר של שאלות ותשובות הלכתיות, אשר נשאלו על ידי הציבור הרחב, ונענו על ידי רב אחד או קבוצה של רבנים. נמצאות גם שו"ת בענייני אגדה וכדומה (שאינם נוגעים להלכה).

שלמה לוי (ראשון לציון)

הרב שלמה לוי (נולד בתשכ"ב, 1961) הוא ראש ישיבת ההסדר ראשון לציון ורב שכונת המערב הישן בראשון לציון.

תורת המלך

תורת המלך הוא ספר הלכתי מאת הרבנים יצחק שפירא ויוסף אליצור מישיבת עוד יוסף חי שביצהר.

הכרך הראשון של הספר, אשר פורסם בשנת 2009, עוסק בעיקר בהלכות הקשורות להריגת גויים, בזמן שלום ובזמן מלחמה. חלק זה פותח באיסור העקרוני על הריגת גוי וממשיך לדיון בסיטואציות שבהן מותר ולעיתים אף רצוי להרוג גויים, כענישה על אי קיום שבע מצוות בני נח ובזמן מלחמה.

הכרך השני יצא לאור כשש שנים לאחר מכן, בסוף שנת 2016, והוא עוסק בהלכות ציבור ומלכות. חלק זה עוסק בחיוב להקים שלטון, במחויבות הפרט כלפי השלטון ובסמכותו של השלטון לסכן את חייו של הפרט בשליחתו למלחמה. בסוף הספר נסקר דין "כיבוש" והמשמעות ההלכתית-קניינית של כיבוש של מדינה.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.