זייתון

זייתון (ערבית: الزيتون) היא שכונה בדרום עזה.

זייתון
מידע
עיר עזה
קואורדינטות 31°29′47″N 34°27′08″E / 31.49639°N 34.45222°E
שכונות נוספות בעזה
(למפת מערב הנגב רגילה)
GazaWestNegev
 
זייתון
זייתון

היסטוריה

השכונה התפתחה בשנות ה-30 וה-40 בעיקר הודות למוסדות מארצות חוץ, כמו בית חולים מיסיונרי[1], סביב אתר של כנסייה נוצרית אורתודוקסית שהוקמה בשנת 425, והוא מהווה משכן לרבים מנוצרי עזה[2] (בעבר חיו בשכונה גם יהודים)[3]. השכונה מתאפיינת במבוך של סמטאות קטנות[4][5]. בימי המרד הערבי הגדול אירעו בשכונה מספר אירועים ביטחוניים[6].

שכונת זייתון מאוכלסת בעיקר בידי משפחות של תושבי עזה המקוריים מלפני 1948. השכונה נמצאת משני צידי דרך סלאח א-דין, ליד רחוב עומאר אל-מוכתאר. לאחר מלחמת ששת הימים תלמידי בתי הספר בשכונה השתתפו בזריקת אבנים על מכוניות שעברו על הציר[7].

בשכונה מרכז של תעשייה קלה כולל מחרטות רבות ששימשו גם לייצור רקטות ארטילריות[8].

בתקופת האינתיפאדה השנייה הייתה השכונה אחד ממוקדי הלחימה בין צה"ל למחבלים[8]. משרדו של אחמד יאסין היה ממוקם בשכונה[5], ובה הוא חוסל בידי צה"ל[9]. זייתון המשיכה להיות מוקד טרור גם לאחר נסיגת ישראל מרצועת עזה בקיץ 2005. ב-20 ביולי 2018 השמיד חיל האוויר הישראלי את מפקדת גדוד זייתון של החמאס, שמוקמה בלב השכונה.[10]

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ Cities of the Middle East and North Africa: A Historical Encyclopedia, page 156
 2. ^ דני צדקוני, הנוצרים של הרצועה, דבר, 5 באפריל 1978
 3. ^ לילא עבד אל־נור, עזה, ‏הנקודה היהודית: מה הסיפור של השכונה היהודית היחידה ברצועה?, באתר מעריב השבוע, 24 במרץ 2019
 4. ^ Israel and the Palestinian Territories, 1998, page 455
 5. ^ 5.0 5.1 Joyce Davis, Martyrs: Innocence, Vengeance, and Despair in the Middle East, page 108
 6. ^ מידיעות המשטרה, דבר, 23 במרץ 1937
  מידיעות המשטרה, דבר, 31 בינואר 1938
  הודעות רשמיות - פצצות, דבר, 9 בינואר 1939
 7. ^ עזרא ינוב, מסיתים בעזה משלחים תלמידות תיכון לרחובות, מעריב, 27 במאי 1968
 8. ^ 8.0 8.1 ארנון רגולר, שכונת זיתון בעזה: ריכוז גדול של מחרטות לייצור רקטות קסאם, באתר הארץ, 12 במאי 2004.
 9. ^ גל ברגר, הרצועה בותרה לשלושה חלקים; סגר כללי הוטל על השטחים, News1, 22 במרץ 2004
 10. ^ צה"ל מבצע תקיפה נרחבת לעבר מטרות טרור של חמאס ברצועת עזה, באתר דובר צה"ל, 20 ביולי 2018.
THOR (מערכת סילוק פצצות)

THOR היא מערכת לניטרול מטעני חבלה וסילוק פצצות תוצרת רפאל - מערכות לחימה מתקדמות הישראלית. המערכת נמצאת בשירות חיל ההנדסה הקרבית של צה"ל תחת השם "אש קרה" ורשמה טבילת אש מבצעית בדצמבר 2017. עיקרון הפעולה שלה כפול: שימוש במק"כ M2 בראונינג 0.5 BMG או בקרן לייזר רבת עוצמה, על מנת לנטרל את המטען על ידי שריפת חומר הנפץ שבו או פיצוצו מרחוק.

אודי בן-מוחה

אודי בן-מוחה (נולד בשנת 1968) הוא קצין בצה"ל בדרגת תת-אלוף, המשמש מפקד המכללה הבין-זרועית לפיקוד ולמטה. קודם לכן שימש ראש מטה פיקוד הדרום ומפקד חטיבת כפיר.

אסון הנגמ"שים

אסון הנגמ"שים הוא צמד תקריות ברצועת עזה, שהתרחשו ב-11 וב-12 במאי 2004, ובהם הושמדו שני נגמ"שי M-113 של צה"ל על צוותיהם. בתקריות נפלו 13 חיילים: 6 בתקרית הראשונה, בשכונת זייתון, 5 בתקרית השנייה, ברפיח, ועוד 2 בחילוץ ברפיח. תקריות אלה היו יוצאות דופן בשל ריבוי הנפגעים לצה"ל, הרבים ביותר בתקופה כה קצרה ברצועת עזה מאז פרוץ האינתיפאדה השנייה. התקריות השפיעו מאוד על צורת הלחימה ומדיניות צה"ל ברצועה.

בית הקברות ממילא

בית הקברות ממילא הוא בית קברות מוסלמי מהתקופה הממלוכית, שלו יסודות איובים ואף קדומים יותר. הוא שוכן במרכז העיר ירושלים בצמוד לגן העצמאות וזכה בקרב המוסלמים לחשיבות מיוחדת, עד כי ההיסטוריון המוסלמי מוג'יר א-דין כתב ב-1495 כי "מי שנקבר בירושלים, במקום הנקרא זייתון אל-מלך (היא ממילא), ייקבר, אם אפשר לומר כך, בשמים התחתונים". סביב הבעלות על המתחם התנהלו מאבקים משפטים ואף אירועים אלימים.

דייב אגרס

דייב אגרס (באנגלית: Dave Eggers) הוא סופר, מוציא לאור ונדבן אמריקאי.

הוא ידוע בעיקר בזכות ספרו רב-המכר "A Heartbreaking Work of Staggering Genius" ("יצירה קורעת לב של גאונות מרעישה"). לאחר פרסום הספר, אגרס כתב עוד 19 ספרים וארבעה מחזות, ערך ותרם ל-20 ספרים נוספים. ייסד את בית ההוצאה לאור "מקסויני'ס" ואת המלכ"ר "סקולר-מאץ'" לסיוע לסטודנטים, והוא מייסד-שותף של המיזם החינוכי "ולנסיה 826".

דרבי (טיל)

דרבי (Derby, Alto) הוא טיל אוויר-אוויר בעל ביות מכ"ם אקטיבי לטווחים קצרים-בינוניים ("מעבר לאופק") מתוצרת חברת רפאל . את הטיל ניתן לשגר גם ממשגר קרקעי כחלק ממערכת טילי קרקע-אוויר המכונה SPYDER.

לטיל זה הרבה במשותף עם הפיתון 4 למרות תכנון חיצוני שונה, שנראה כשילוב בין הפיתון 4 לבין ה-AIM-120 אמראם.

חיל האוויר הישראלי לא הכניסו לשירות, על פניו עקב עלות גבוהה.

הטיל בשירות מבצעי בחילות אוויר זרים (דרום אפריקה ואחרים, החברה נמנעה מלפרסם מידע נוסף) משנת 1991.

הילה זיתון

הילה זיתון (נולדה ב-11 בדצמבר 1977) היא זמרת ושחקנית ישראלית.

התגלות מריה בזייתון

לפי טענותיהם של עדים שונים, התגלתה מריה הקדושה בצורות שונות מעל הכנסייה הקופטית הקרויה על שמה בא-זייתון אשר בקהיר במשך שנתיים-שלוש. ההתגלות הראשונה דווחה ב-2 באפריל 1968.

המראה אשר נגלה לעיני המתבוננים הרבים נראה כצללית אישה צעירה מוארת באור לבן כורעת ברך לפני הצלב אשר על גג הכנסייה. מאמינים רבים האמינו כי החיזיון שלנגד עיניהם הוא התגלות של מריה הקדושה, אשר לטענתם הייתה מסתכלת עליהם ברחמנות ומרימה ידיה כדי לברך את הבאים. עם התפרסמות ההתרחשות האתר הפך עד מהרה למוקד עלייה לרגל ומליוני מצרים וזרים צפו בהתגלות, ביניהם קופטים, אורתודוקסים, קתולים, פרוטסטנטים, מוסלמים, יהודים ועוד. נטען כי חולים ועיוורים נרפאו.

זיתון

האם התכוונתם ל...

חטיבת גבעתי

חטיבת גבעתי (חטיבה 84) היא חטיבת חיל רגלים סדירה בצה"ל, הנמצאת תחת עוצבת הפלדה. החטיבה הוקמה בשנת 1983 ונקראה על שם חטיבת גבעתי שפעלה במלחמת העצמאות.

חיילי חטיבת גבעתי חובשים כומתה בצבע סגול עם סמל חיל רגלים ונועלים נעליים שחורות. סמלה של החטיבה משלב בתוכו את סמלי חטיבת גבעתי שלחמה בתש"ח וסיירת שקד.

כיבוש ירושלים (1917)

כיבוש ירושלים בידי הבריטים היה אחד מרגעי השיא במערכה על סיני וארץ ישראל במלחמת העולם הראשונה. ירושלים נכנעה בפני הצבא הבריטי ללא קרב ב-9 בדצמבר 1917, אחרי שהצבא העות'מאני נסוג מהעיר בלילה הקודם. הגנרל אדמונד אלנבי נכנס לעיר יומיים אחר כך, ב-11 בדצמבר, וקיבל את הכניעה באופן רשמי. בכך באו לקיצן 400 שנות שלטון עות'מאני על ירושלים ועל ארץ ישראל, והחל השלטון הבריטי על ארץ ישראל.

האירוע ביטא בעיני הבריטים את הגשמת השאיפה לחידוש השליטה הנוצרית בירושלים שהסתיימה עם תבוסתם של הצלבנים ועזיבתם את ארץ ישראל מאות שנים קודם לכן.

מבצע עופרת יצוקה

מבצע עופרת יצוקה היה מבצע צבאי רחב-היקף שהוביל צה"ל ברצועת עזה בין 27 בדצמבר 2008 (יום שבת, ל' בכסלו תשס"ט) ל-18 בינואר 2009 (יום ראשון, כ"ב טבת תשס"ט), בעקבות ירי רקטות בלתי פוסק מהרצועה על אזרחים ויישובים במערב הנגב. מטרתו הייתה "לפגוע קשה בממשלת חמאס על מנת לגרום למציאות ביטחונית טובה יותר לאורך זמן סביב רצועת עזה, תוך חיזוק ההרתעה וצמצום ירי הרקטות ככל שניתן". בסופו של דבר הוגדרו שלושה יעדים למבצע: הראשון — ליצור רגיעה ביטחונית שתשרוד לאורך זמן; השני — למנוע את יכולת חמאס להתחמש; והשלישי — להחזיר את החייל החטוף גלעד שליט. יעד זה הוגדר, ולא חד-משמעית, רק לקראת סוף המבצע. ב-17 בינואר, לאחר 22 ימי לחימה, הכריזה ישראל על הפסקת אש חד-צדדית, שנכנסה לתוקפה למחרת בשעה 2 לפנות בוקר, וכוחותיה החלו לצאת בהדרגה מהרצועה וסיימו את יציאתם ב-21 בינואר.שם המבצע, שהחל במהלך חג החנוכה, לקוח מהשיר "לכבוד החנוכה", של חיים נחמן ביאליק.

מוסתערבים

מוּסְתערבּים (בעברית: מִסְתַּעַרְבִים, בערבית: اليهود المستعربة) היה כינוי לקהילות יהדות המזרח העתיקות ודוברות הערבית שחיו בצפון אפריקה, במזרח התיכון, ובארץ ישראל, אשר ישבו בארצות אלו לפני המאה ה-15. הכינוי נטבע על ידי יהודים ספרדים (וגם מפורטוגל) דוברי-לאדינו שהשתכנו בארצות ערב לאחר גירוש ספרד, מאחר שבעיניהם, דמו יהודי המזרח המקוריים בתרבותם לשכניהם הערביים.

בתחילה חיו אלה לצד אלה בקהילות ובבתי כנסת נפרדים אך הנטייה הטבעית של שתי הקהילות היהודיות הללו להיטמע אחת בשנייה הביא לכך שבסופו של דבר יהודי ספרד ויהודי המזרח החלו להתערבב אלה באלה, וגם לאחד בין הלכותיהם, למרות שנשתמרו בעיקר נוסח התפילה ומנהגיהם של יהדות ספרד.

עדויות לכך אפשר למצוא ברוב המדינות דוברות הערבית דאז. אולם בתוניסיה יוצאת הדופן[דרוש מקור], המזרחיים המקוריים שחיו שם והזדהו כיהודי תוניסיה, נמנעו מלהתערבב עם קהילת יהודי ספרד שהגיעה מאיטליה (יהדות ליבורנו).

סברה (עזה)

א-סברה (בערבית: الصبرة), היא שכונה במרכז העיר עזה. היא הוקמה בתקופת המנדט הבריטי. היא נמצאת מדרום מערב לרחוב המרכזי של עזה, רחוב עומאר אל-מוכתאר. שכונת סברה, הנחשבת כעניה יחסית, גובלת בצפון מערב בשכונה המבוססת, רימאל. ממערב לה נמצאת שכונת תל אל-הווא. מדרום, שכונת זייתון וממזרח, שכונותיה העתיקות של עזה: א-דראג' והעיר העתיקה של עזה.

רחוב מרכזי בשכונה הוא רחוב ג'מאל עבד אל-נאצר (מכונה גם רחוב תלאתין) המקביל לרחוב עומאר אל-מוחתאר.

שכונת סברה הייתה משכנו של השיח' אחמד יאסין, מייסד תנועת החמאס, והמסגד בו נהג להתפלל, מסגד "אל-מוג'מע אל-איסלאמי", נמצא גם הוא בשכונה.בעקבות כך, נחשבה השכונה כאחד ממעוזי החמאס בעזה.

סיכול ממוקד

סיכול ממוקד הוא תחדיש שטבעו ממשלת ישראל וצה"ל במהלך האינתיפדה השנייה לתיאור פעולה צבאית של צה"ל המכוונת להתנקשות בפעילי טרור פלסטינים. ישראל רואה בפעילות הסיכול הממוקד, המופנית נגד פעילי טרור, תוך השתדלות שלא לפגוע באזרחים שאינם עוסקים בטרור, בגדר הגנה עצמית המותרת על פי כללי החוק והמוסר.

עם תחילת השימוש במונח נטען על ידי ישראל כי בכל המקרים מדובר בפעולה כנגד "פצצה מתקתקת", המסכלת באופן ברור ומיידי פעולות טרור ספציפיות. בהמשך הורחב השימוש במושג, והוא מתאר כל התנקשות בפעיל המעורב בטרור, בין אם הוא פעיל טרור בעצמו, או מנהיג בארגון שעוסק בטרור. מושג ספציפי זה בא כתחליף למושג הכללי יותר "חיסול", ששימש קודם לכן גם לתיאור פעילות מסוג זה שנעשתה קודם לכן, כדוגמת ההתנקשות ביחיא עיאש או באבו ג'יהאד. בעיתונות האמריקנית מכונה פעולה כזו targeted killing ("הריגה מוכוונת"). בעיתונות הערבית מכונה פעולה כזו "התנקשות" (اغتيالات).

עזה

העיר עַזָּה (בערבית: غزة, תעתיק מדויק: עַ'זַּה, תעתיק חופשי: רזה, גזה; לעיתים גם נקראת העיר עזה, כדי להבחין בינה לבין רצועת עזה) היא בירתה של רצועת עזה והעיר הגדולה ברשות הפלסטינית, עם אוכלוסייה של 448,426 נפש (2015). נמצאת בשליטת החמאס.

השם "עזה" מופיע בתנ"ך 22 פעמים ומקורו כנראה בשפה הכנענית.

במהלך מלחמת העולם הראשונה נכבשה עזה בידי הכוחות הבריטיים, והפכה לחלק מהמנדט הבריטי של ארץ ישראל. כתוצאה ממלחמת העצמאות עברה עזה לשלטון מצרים. במלחמת ששת הימים נכבשה העיר על ידי ישראל, אך בשנת 1994, הועברה העיר לידי הרשות הפלסטינית. בעקבות בחירות 2006, פרץ סכסוך בין הפת"ח לבין החמאס, שהוביל להשתלטות החמאס בכוח על העיר ולקרע פוליטי בין רצועת עזה לרשות הפלסטינית.

מאז תפיסת השלטון על ידי החמאס, מעבר סחורות, כמו גם מעבר בני אדם, נמצאים תחת פיקוח ומגבלות של ישראל ומצרים. המטרה המוצהרת של ישראל היא מניעת מעבר חומרים אשר יכולים לשמש לייצור אמצעי לחימה.

רחוב עומאר אל-מוכתאר

רחוב עומר אל-מוכתאר (בערבית: شارع عمر المختار‎) הוא רחובה הראשי של העיר עזה. הוא מתחיל בכיכר פלסטין ומסתיים בנמל עזה שבשכונת רימאל. הוא מפריד בין רובע אל-דרג' של העיר העתיקה של עזה לשכונת זייתון. רצועת המלונות של עזה היא חלק מרחוב זה, כמו גם מרבית מבני הממשל, הציבור והמסחר החשובים.

הרחוב נבנה במהלך מלחמת העולם הראשונה, בידי המושל האזורי של האימפריה העות'מאנית, ג'מאל פאשה, ונשא במקור את שמו של המושל. בעקבות תבוסת הטורקים לבריטניה, בשנת 1917, מועצת העיר, בראשות פהמי אל-חוסיני (فهمي الحسيني) נתנה לרחוב את שמו הנוכחי. השם הנוכחי מנציח את מנהיג המרד הלובי - עומאר אל-מוכתאר.עזה ניזוקה מאוד במהלך מלחמת העולם הראשונה. שלטונות המנדט הבריטי לארץ ישראל הצליחו לרכז מאמץ בשיקומה רק בשנת 1937. את תוכנית השיקום תכנן הנרי קנדל. תוכנית בינוי העיר כללה את הפיכת רחוב עומר אל-מוכתר לרחוב ראשי.

שג'אעיה

שכונת שֻׁגַ'אעִיַּה (בערבית: شجاعية; ידועה גם בשם סג'עיה) היא שכונה במזרחה של העיר עזה, ומתגוררים בה קרוב ל-100,000 תושבים.

השכונה נמצאת ממזרח לרחוב צלאח א-דין, שהוא רחוב מרכזי החוצה את עזה בכיוון צפון דרום. חלקה הדרומי של השכונה נקרא אל-תורוקמאן, וחלקה הצפוני נקרא אל-ג'ודאידה.

מדרומה נמצאות שכונות זייתון ועלי מונטר ומצפונה שכונת א-תופאח והעיר ג'באליה. את השכונה חוצה, בכיוון מערב-מזרח, רחוב בגדאד והוא ממשיך מזרחה ככביש ומתחבר לכביש המגיע מקיבוץ נחל עוז וממחסום קרני. במרכז השכונה, ברחוב החוצה את השכונה ואת רחוב בגדאד בכיוון צפון-דרום, נמצא שוק שג'אעיה - אחד השווקים המרכזיים בעזה, המתמחה גם בבגדים ובכלי בית. בשכונה נמצאים שני מסגדים מהמאה ה-14, מסגד אבן עות'מאן ומסגד אל-זופורדימרי. כשני קילומטרים מצפון לכיכר הנמצאת במפגש הרחובות צלאח א-דין ובגדד נמצא בית הקברות הצבאי הבריטי בעזה, הגובל גם בשכונת א-תופאח.

שגיא בשן

שגיא בשן (נולד ב-9 בספטמבר 1964 בנירים) הוא יועץ תקשורת ישראלי וכתב לשעבר בערוץ 2.

לאחר שחרורו מצה"ל, בו שירת כקצין בחיל השריון, למד תקשורת במכללה האקדמית ספיר. הוא החל לעסוק בתקשורת באזור הדרום, ומ-1992 שימש ככתב במהדורת החדשות של הטלוויזיה בכבלים בבאר שבע. ב-1995 הצטרף לחברת החדשות של ערוץ 2, כעורך וידאו. ב-1999 מונה לכתב הערוץ בדרום.

במסגרת תפקידו, סיקר בשן את פינוי נצרים במהלך ביצוע תוכנית ההתנתקות. כתבות ידועות נוספות של בשן עסקו בחיילי פלחה"ן גבעתי, ששישה מחבריהם נהרגו בפיצוץ נגמ"ש בשכונת זייתון בעזה וכן בארבע בנות תושבות אלי סיני, לפני פינוין במסגרת תוכנית ההתנתקות ובמהלך הפינוי. במקביל לעבודתו, שימש בשן כמרצה בחוג לתקשורת במכללה האקדמית ספיר.

ביוני 2010 פרש מחברת החדשות, והקים משרד יחסי ציבור בשם בשן-ברקוביץ אסטרטגיה. בנובמבר 2010 מונה בשן למנהל תקשורת והסברה בחברת כי"ל דשנים.

בשנת 2013, מונה בשן למנהל המדיה והדיגיטל בתאגיד "כימיקלים לישראל".

בשנת 2017 הקים בשן את "בשן תקשורת שיווקית".

ב-2007 סבל מהשמנת יתר ומשקלו נאמד ב-190 ק"ג, ב-2015, לאחר שהחל לסבול ממחלת הסרטן, משקלו ירד. את התמודדותו עם מחלת הסרטן תיעד בסרט דוקומנטרי בשם "מיסטר T". למרות מחלתו, הוא ממשיך בעבודה ככל שהוא יכול ואף עזר בניהול ההתמודדות הפוליטית של גדי ירקוני, שגם הוא בן קיבוץ נירים.

בשן מנחה תוכנית שבועית בשם "בשורות טובות" ברדיו דרום וכן מגיש את פינת הבישול בתוכנית "גומרים הולכים" ברדיו תל אביב.

בשן גרוש פעמיים ואב לארבעה. הוא מתגורר במיתר.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.