זוקו שילובים

זוקו שילובים היא חברה ישראלית המייבאת, משווקת ומוכרת ציוד מכני הנדסי, כלי רכב, מנועים וציוד לתעשייה ולמערכת הביטחון. החברה מונה כ-650, עובדים וכ-80 ניידות שירות.

החברה התאגדה כחברה פרטית בשם פזוקו ב-1982, ב-1990 שונה שמה לזוקו בע"מ וב-2003 לשמה הנוכחי. לקראת סוף שנת 2000 מוזגה החברה עם החברה הישראלית לטרקטורים וציוד שבבעלות סר ברנרד שרייר, שהפך לבעל השליטה בזוקו שילובים. בכך הפכה זוקו שילובים ליבואנית של רכבי קטרפילר. בנוסף לקטרפילר מייצגת החברה גם את חברת אינטרנשיונל האמריקנית, המייצרת משאיות ואוטובוסים.

International-truck-id2008
משאית תוצרת חברת אינטרנשיונל
זוקו שילובים בע"מ
Zoko-shiluvim001
סוג חברה פרטית
תאריך הקמה 1948
משרד ראשי חולון, ישראל
ענפי תעשייה תשתיות, תעשייה, תחבורה, אנרגיה ומים
עובדים כ-650
www.zoko.co.il

היסטוריה

ב-1948 הוקמה "החברה הישראלית לטרקטורים וציוד בע"מ"[1] - אשר לה זיכיון להפצה בלעדית של חברת CATERPILLAR[2][3]. בשנת 1970 ייצגה החברה בישראל גם את ליילנד נפילד, גודייר והייסטר[4][5].

בשנת 1973 מכרה כלל תעשיות את מניותיה בחברה לחברת משקיעי ישראל[6].

השוק גדל, ואיתו עלתה הדרישה לשמנים ולמוצרים מתכלים. בתחילת 1984 הוקמה חברת פזוקו בע"מ המתמחה בייבוא ושיווק של מוצרים מתכלים לתעשיית הרכב הקל והכבד. בתחילת שנות ה-90' פזוקו בע"מ שינתה את שמה לזוקו בע"מ, הונפקה בבורסת תל אביב והפכה לחברה ציבורית. בשנת 2001 זוקו בע"מ שינתה את שמה לזוקו שילובים בע"מ.

לאחר כ-53 שנות פעילות הועברה הפעילות של "החברה הישראלית לטרקטורים וציוד בע"מ" לתוך טרקטורים וציוד (ITE) בע"מ. בשנות ה-2000 הורחבה פעילות החברה על ידי רכישת מספר חברות בהן: חברת גור מסננים בע"מ העוסקת בייצור שיווק וייצוא מסננים לתחום האוטו מוטיב, חברת עוז הידראוליקה ופנאומטיקה בע"מ, העוסקת בפיתוח, ייצור, שיווק, ושיפוץ מערכות הידראוליות, צנרת וציוד היקפי משלים, וחברת סיניבר, המתמחה במתן פתרונות שאיבה וטיהור. בנוסף קיבלה החברה זיכיון להפצה בלעדית של חברת TATRA, יצרנית משאיות שטח וכביש.

ב-19 ביולי 2010 הועברה מניית זוקו שילובים ל"רשימת השימור" של הבורסה לניירות ערך בתל אביב עקב אי עמידה בקריטריונים, וחדל המסחר בה[7]. ב-20 ביולי 2012 נמחקה מניית החברה מהבורסה כיוון שחלפו 24 חודשים לאחר שחדלו להיסחר במסגרת הרשימה הראשית[8].

בסוף יוני 2015 נענתה בחיוב הצעת רכש משותפת של החברה הישראלית לטרקטורים וציוד בע"מ ושל יוסף סמירה לרכישת כ-21.3% המניות שאינן בעלות המציעים. בעקבות רכישה זו הפכה החברה לחברה פרטית בבעלות מלאה של הרוכשים[9].

תחומי פעילות

תשתיות לחברה זיכיון בלעדי מחברת Caterpillar העולמית לייבוא, לשיווק ולמכירה של ציוד מכני הנדסי למגזר התשתיות, אספקת חלפים ושירות. בתחום זה, מייצגת החברה בישראל בין היתר גם את החברות Montabert[10] ,Sandvik[11], Normet[11], Mining Equipment ועוד.

תעשייה זוקו שיווק והפצה בע"מ מקבוצת זוקו שילובים, מייצגת בישראל את[12]Shell, Donaldson וסוכנויות בינלאומיות מובילות נוספות בתחום ההידראוליקה, משאבות, מסננים, ציוד אחזקה, חומרי סיכה, דבקים, חומרי ניקוי, מצברים, כלי עבודה פניאומאטיים ועוד.

תחבורה לחברה זיכיון לייבוא, לשיווק ולמכירה של משאיות ואוטובוסים מחברת אינטרנשיונל[13] (ארצות הברית), כולל קידום פרויקטים ומכירות לשוק הצבאי.

מים סיניבר שילובים בע"מ מקבוצת זוקו שילובים, היא אחת החברות הוותיקות בארץ בתחום תכנון וייצור משאבות וציוד לטיפול ולטיהור שפכים. לחברה מערכי שיווק ומכירות, הנדסה, ייצור ושירות ללקוחותיה. בנוסף מייצגת יצרנים מובילים, כגון EDI.

אנרגיה ייבוא, שיווק, שירות והשכרה של גנרטורים וטורבינות מתוצרת Caterpillar, לרבות גנרטורים מבוססי גז, ביו-גז ודיזל, מנועים תעשייתיים וימיים, מערכות קוגנרציה ומערכות אויר דחוס ומדחסים תעשייתיים תוצרת Ingersoll-Rand[14].

מרכז הדרכה והסמכה מרכזי לחברה מרכז הדרכה מקצועי המוכר מטעם משרד התמ"ת[דרוש מקור] אשר מספק למספר גופים מובילים פתרונות הדרכה, הכשרה והסמכה כדוגמת: הכשרת מכונאי/מפעילי צמ"ה, כיתת סימולטורים לאימון מפעילי צמ"ה, קד"צ - קורסים והכשרות קדם צבאיים ועוד.

גלריית תמונות

שמנים זוקו שילובים

שמנים זוקו שילובים

ניידות שירות

ניידות שירות

ציוד מכני הנדסי

ציוד מכני הנדסי

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ החברה הישראלית לטרקטורים וציוד, דבר, 23 בספטמבר 1949 (מודעה)
  החברה הישראלית לטרקטורים וציוד, חרות, 30 בספטמבר 1951 (מודעה)
 2. ^ החברה הישראלית לטרקטורים וציוד, דבר, 14 ביוני 1957 (מודעה)
 3. ^ ישראל קונה ציוד לעבודות עפר ב-10 מליון דולר בשנה, דבר, 11 באפריל 1973
 4. ^ החברה הישראלית לטרקטורים וציוד, דבר, 2 באפריל 1970 (מודעה)
 5. ^ מלגזות הרמה הייסטר, דבר, 23 באוגוסט 1977 (מודעה)
  הלקוח הוא מספר 1, דבר, 13 בדצמבר 1981 (מודעה)
 6. ^ 1.94 מליון ל"י רווחי כלל תעשיות, דבר, 16 במאי 1973
 7. ^ העברה לרשימת שימור החלטת דירקטוריון הבורסה מיום 15.7.10, באתר מאי"ה של הבורסה לניירות ערך
 8. ^ מחיקת ני"ע ב-20.7.12 בתום 24 חודש בשימור, מסחר אחרון ב-18.7.12, באתר מאי"ה של הבורסה לניירות ערך
 9. ^ תוצ' הצעת רכש למניות החברה, ההצעה נענתה, הפיכה לחברה פרטית ביום 29.6.15, באתר מאי"ה של הבורסה לניירות ערך
 10. ^ Home | Montabert
 11. ^ 11.0 11.1 Sandvik — Engineering group in tooling, materials technology, mining and construction
 12. ^ Normet
 13. ^ International Trucks
 14. ^ Welcome to Ingersoll Rand
אבריאל בר יוסף

אבריאל בר יוסף (נולד ב-26 בדצמבר 1954) הוא קצין צה"ל במילואים בדרגת תת-אלוף, שימש ראש מספן הציוד בחיל הים וכיהן כמשנה לראש המטה לביטחון לאומי.

אמצעים של חיל ההנדסה הישראלי

חיל ההנדסה הישראלי מצויד בנשק קל וברכב קרבי משוריין כמו שאר חילות השדה בזרוע היבשה, ובנוסף להם מצויד חיל ההנדסה גם בציוד מכני הנדסי (צמ"ה), אמצעי גישור וצליחה, אמצעי סילוק פצצות, אמצעי פריצת שדות מוקשים, מיקוש ואמצעי חבלה ואמצעי גילוי, זיהוי וטיהור בפני לוחמה כימית וביולוגית.

השימושים באמצעים נעשים לפי היחידות והמקצועות: הפלסים והרובאים שבגדודי ההנדסה הקרבית והפלסים מפעילים נשק קל, ציוד חי"ר, מטעני וציוד חבלה, מיקוש, רק"ם ואמצעי תת-קרקע;

רק פלוגות וגדודי הצמ"ה מפעיל ציוד מכני הנדסי כבד (דחפורים, מחפרים, מקדחי בורות וכו'); יהל"ם מפעילה נשק קל ואת כלל אמצעי ההנדסה אך גם אמצעים מיוחדים נוספים הייחודיים לה, כאשר כל פלגה מפעילה אמצעים ייעודיים וייחודיים בהתאם לייעודה (כך למשל פלגת סייפן מפעילה ציוד טיהור והגנת אב"כ).

ברנרד שרייר

סר ברנרד שרייר (28 במרץ 1918 - 1 ביוני 2013) היה איש עסקים ומיליונר יהודי ישראלי-בריטי-הונגרי, בעל חברת CP Holdings ויו"ר הדירקטוריון של חברת זוקו שילובים (יבואנית קטרפילר בישראל ומספקת כלי צמ"ה וציוד הנדסי לצה"ל). ב-2009 ה"סאנדיי טיימס" העריך את הונו ב-182 מיליון לירה שטרלינג. שרייר שירת בצה"ל כמפעיל ציוד מכני הנדסי (צמ"ה) בחיל ההנדסה במלחמת העצמאות ומאז שומר על קשר עם חיל ההנדסה.

דחפור

הדַּחְפּוֹר (או בשמו הלועזי: בּוּלְדוֹזֶר (Bulldozer)) הוא טרקטור זחלי כבד ורב-עוצמה שמצויד בכף קדמית ("סכין" בעגה של מפעילי הצמ"ה) שמטרתה להזיז עפר ולדחוף אדמה.

בעברית למונח דחפור יש שתי משמעויות: הראשונה היא שם כללי לציוד מכני הנדסי (צמ"ה) כבד, והשנייה היא שם ספציפי לסוג מסוים של כלי צמ"ה. הכפילות הזאת קיימת גם בשפה האנגלית, ביחס למילה בולדוזר. באופן תקני, השם "דחפור" מתייחס רק לכף המותקנת על הטרקטור, אבל בפועל הוא משמש כשם לכלי על כל מערכותיו.

דחפור די-9 בשירות צה"ל

דחפור משוריין די-9 (מכונה בצה"ל "דובי" וידוע בעולם בשם IDF Caterpillar D9, גם בשפה העברית "D9" נהגה כ"דִי-נַיין") הוא אחד מכלי הצמ"ה (ציוד מכני הנדסי) המשוריינים שבשירות חיל ההנדסה הקרבית של צה"ל. כלי זה הוא גרסה צבאית ממוגנת של דחפור זחלי כבד מדגם קטרפילר די-9.

חיל ההנדסה הישראלי מפעיל דחפורים כבדים החל ממלחמת העצמאות. ב-1954 בנתה חברת קטרפילר לראשונה את ה-D9 ועד מהרה הוא מצא את דרכו אל ההנדסה האזרחית בישראל ומשם לשורות צה"ל. כיום צה"ל מחזיק דחפורי D9 רבים במספר דגמים - L (עם 460 כ"ס), N (עם כ-400 כ"ס), R (עם 405 כ"ס) ו-T (עם 410 כ"ס). הצבא מתקין עליהם חליפת מיגון, שריון לכלי רכב, מערכת כיבוי אש ומערכות קשר, וניתן להתקין עליהם גם מקלע (מאג 7.62x51 מ"מ נאט"ו) ומדוכות עשן (תוצרת תע"ש) בעת הצורך. דחפור D9R ממוגן שוקל כ-56 טון.

הדחפורים מופעלים על ידי יחידות הצמ"ה של חיל ההנדסה הקרבית, על ידי לוחמים שעברו קורס צמ"ה ייעודי בבית הספר להנדסה צבאית, ופעילים במגוון תחומים ומשימות, בעתות שגרה ובעתות מלחמה. צוות הדחפור מורכב משני לוחמים: מפעיל ומפקד. המפעיל נוהג בדחפור ומפעיל את הכלים, ואילו המפקד משמש כאחראי קשר ותצפית וכמקלען בעת הצורך.

ייעודיהם של דחפורי חיל ההנדסה במלחמה כוללת הם:

פריצה הנדסית - פריצת צירים, הרס סוללות, כיסוי תעלות, סלילת דרכים, ניקוי זירות מטענים ופינוי מוקשים.

הבטחת ניידות של הכוחות גם באמצעות חילוץ כלי רכב ורכב קרבי משוריין תקועים או פגועים. על פי תורת חילוץ הרק"ם בצה"ל, לחוליית המחלצים של חיל החימוש מצטרף דחפור המאבטח את הכוחות על ידי בניית חומת מפגע סביבם, ובמקרה הצורך הופך, דוחף או גורר טנקים וכלי רכב. ב-2008 הוסבו מספר דחפורי D9L לדחפורי חילוץ במטרה שיתגברו או יחליפו את טנק חילוץ M-88 המיושן. על הדחפורים הותקנו התקני חיבור וכננת חילוץ שמאפשרים חיבור לרכב קרבי משוריין וגרירה של הכלי הפגוע.

בניית עמדות מגנן, עמדות ירי וסוללות עפר לטנקים של חיל השריון כנגד ירי נ"ט.

חישוף צבאי, כגון גילוח צמחייה שיכולה להסתיר מטעני צד ומארבים של כוחות אויב.

הריסת תשתיות אויב (לאחר שהשתלטו עליהם) ובהן מבנים, מוצבים, ביצורים, דרכי גישה ועוד.

לוחמה בשטח בנוי, כולל פתיחת צירים ממולכדים, פריצת מכשולים והריסת מבנים תחת אש.בעימות נמוך עצימות, בלחימה בשטח בנוי ובלוחמה בטרור הדחפורים הממוגנים גם הורסים מבנים ובתים ממולכדים שבהם מתבצרים מחבלים חמושים היורים על הכוחות, כגון בנוהל סיר לחץ. השריון של ה-D9 מקנה לו עמידות בפני יריות ומטעני חבלה, ולכן הוא מועדף על פני כלי צמ"ה אחרים (כמו מחפר ויעה אופני) כאשר ישנה סכנה של ירי ומטענים מהמבנה.

בעת שגרה משמשים הדחפורים לפעילות ביטחון שוטף, חישוף צבאי, עבודות עפר, בניית מגננים וחומות מפגע, סיוע בעבודות בנייה וביצור, הכשרת צירים, כיבוי אש ופעילות הנדסית לצד כלי צמ"ה אחרים. הדחפורים הכבדים גם משמשים לפינוי שדות מוקשים ישנים בגבולות שלום. דחפורי D9 משמשים גם את יחידות סילוק הפצצות (ס"פ) של חיל ההנדסה הקרבית, כולל את פלגות הס"פ של יהל"ם, המצוידות גם בדחפורי D9T המופעלים בשלט רחוק.

החשיבות של ה-D9 גדלה במהלך מבצע שלום הגליל ובמהלך השהייה ברצועת הביטחון בדרום לבנון בשנים 1982–2000, אז מצאו את עצמם מפעילי הדחפורים בחזית לעיתים קרובות במשימות של פריצת צירים וטיפול במטעני חבלה ומוקשי נ"ט. זינוק נוסף בפופולריות של ה-D9 וההכרה בחשיבותו הצבאית אירעו במהלך האינתיפאדה השנייה (2000–2005) בה שימש ה-D9 – בנוסף לפריחת צירים, ניקוי זירות מטענים וחילוץ כלי רכב – גם ללוחמה פעילה בטרור על ידי הריסת מבנים תחת אש והכרעת מחבלים מתבצרים. מאז הפך ה-D9 לאחד הכלים המרכזיים בפעילות הצבאית ללוחמה בטרור.

עיקר שימושו של ה-D9 כיום הוא בעימות עם גורמי הטרור הפלסטינים, בעבודות עפר והנדסה שגרתיות, בחילוץ טנקים ורכב קרבי משוריין, ובפעילות ביטחון שוטף בגבולות ישראל. בשל מיגונו הכבד הוא הכלי ההנדסי המועדף לפעילות הנדסה בגבולות מסוכנים כגון ציר הוברס (ציר הביטחון של גדר המערכת סביב רצועת עזה) וגבול הצפון עם דגש על גזרת הר דב.בעקבות ההצלחה הרבה של צה"ל בשימוש בדחפורי D9 משוריינים, החלו גם צבאות אחרים, בהם הכוחות המזוינים של ארצות הברית, להשתמש בגרסאות ממוגנות של דחפור הקטרפילר די-9 עם ערכת המיגון שפותחה בישראל. חברת קטרפילר מציעה גם גרסה ממוגנת של דחפור הקטרפילר די-7 הקטן יותר, שנועדה לצרכים צבאיים ופינוי מוקשים. בעימותים בסוריה ולבנון נעשה שימוש בדחפורים בעלי מיגון מאולתר, בהשראת השימוש של ישראל בדחפורים. עם זאת, ארגוני שמאל מתחו ביקורת על צה"ל וחברת קטרפילר בשל השימוש של צה"ל בדחפורים להריסת בתים בסכסוך הישראלי-פלסטיני ובניית גדר ההפרדה ביהודה ושומרון.

התעשייה האווירית לישראל

התעשייה האווירית לישראל בע"מ, או בקיצור: התעשייה האווירית, בראשי תיבות: תע"א (באנגלית: Israel Aerospace Industries; בראשי תיבות: IAI) היא חברה ממשלתית ישראלית אשר מפתחת ומייצרת בעיקר מוצרים תעופתיים, מערכות חלל, מערכות ביטחוניות וצבאיות, ומוצרי אלקטרוניקה. התעשייה האווירית היא החברה הגדולה בישראל בתחום תעשיית המטוסים והחלל. משרדיה ומתקניה של התעשייה האווירית נמצאים בחלקו המזרחי של נמל התעופה בן-גוריון על פני שטח של כ-2,000 דונם. בנוסף, קיימים מפעלים ביהוד, באשדוד, בבאר יעקב, בבאר שבע, בשדה התעופה עטרות וברמת הגולן. נכון לשנת 2016 מועסקים בחברה כ-15,000 עובדים, רובם מהנדסים, הנדסאים וטכנאים, בנוסף מועסקים עוד כ-3,400 עובדים מקומיים בחברות קשורות וחברות בת ברחבי העולם.

בסוף 2017 דווחה החברה על התקשרויות בהיקף שיא בעסקאות עם לקוחות, בסך של כ-4.5 מיליארד דולר מתחילת שנת 2017, וגידול בצבר ההזמנות לסך של 10.8 מיליארד דולר. אגרות החוב של החברה נסחרות בבורסה לניירות ערך בתל אביב.

טרקטורים וציוד (I.T.E)

חברת טרקטורים וציוד (I.T.E) בע"מ, שנקראת גם טרקטורים וציוד I.T.E או טרקטורים וציוד ITE, היא חברה פרטית ישראלית שעוסקת בתחומי התשתיות והצמ"ה, ובפרט בשיווק ותחזוקת ציוד מכני הנדסי. החברה היא היבואנית הבלעדית של קטרפילר (Caterpillar) בישראל ומשווקת מגוון כלי צמ"ה של החברה, גנרטורים ומערכות אנרגיה וכן מציעה מעטפת שירותים תומכת לציוד קטרפילר, הכולל הכשרה, אחזקה ותיקונים, בקרה ממוחשבת ועוד. החברה נוסדה עם הקמת מדינת ישראל ב-1948 כ-"החברה הישראלית לטרקטורים וציוד בע"מ", וכבר אז היא ייבאה ושיווקה כלי צמ"ה של קטרפילר, הן לשוק האזרחי והן לצה"ל. כיום החברה נמצאת בבעלות זוקו שילובים.

יעקב גז

יעקב גז (5 באפריל 1952 - 4 בפברואר 2019) היה קצין בכיר בחיל הים. מפקד אח"י בת-ים, מפקד אח"י עכו, מפקד אח"י קשת, מפקד אח"י קוממיות, מפקד בית ספר גנ"ק בה"ד חיל הים, מפל"ג אג"ם אשדוד, מפל"ג 31 אשדוד, רמ"ח מבצעים, מש"ט 3, בתפקידו האחרון היה מפקד בסיס חיפה בדרגת תא"ל. במהלך השירות יצא לשליחות ביטחונית. שימש כראש אגף מצילה במשרד לביטחון הפנים.

מערך הצמ"ה של חיל ההנדסה הקרבית

חיל ההנדסה הקרבית של צה"ל מפעיל מערך נרחב של ציוד מכני הנדסי (צמ"ה) הפועל הן בשגרה והן בעת מלחמה, הן בעורף והן בחזית. מערך הצמ"ה מורכב מיחידות צמ"ה לוחמות (אותן מפעיל חיל ההנדסה), יחידות צמ"ה עורפיות, מערך הכשרה (קורס צמ"ה בבית הספר להנדסה צבאית), ומערך אחזקה וחימוש (כאצ"ה של חיל החימוש). יחידות הצמ"ה אחראיות על הפעלת ציוד מכני הנדסי (צמ"ה) וכלי סער ופריצה בשדה הקרב, ומבצעות מגוון משימות: עבודות עפר, בנייה בחזית ובעורף, בניית ביצורים, הקמת מגננים, סלילת דרכים, פריצת מכשולים, פתיחת צירים, פינוי מוקשים, ניקוי זירות מטענים, חישוף צבאי, הריסת מתקני ותשתיות אויב, הריסת מבנים, הריסת בתי מחבלים, סיוע בלוחמה בשטח בנוי, וחילוץ כלי רכב ורק"מים תקועים.

יחידות הצמ"ה מפעילות כלים הנדסיים רבים: דחפורים ממוגנים (העיקרי שבהם הוא ה-D9 המשוריין), מחפרים ממוגנים, מעמיסים אופניים, מקדחי-בורות, מעמיסים קומפקטיים, מחפרונים, מפלסות, עגורנים ניידים, טנקי גישור, משאיות עפר, וציוד בנייה. בצה"ל פועלים אף מספר כלי צמ"ה הנשלטים מרחוק.

למרות שמאז מלחמת לבנון הראשונה הוגדרו מפעילי הצמ"ה כלוחמים, רק בעקבות האינתיפאדה השנייה הפך מערך הצמ"ה בתפישת הפיקוד הצה"לי ממערך קרבי מסייע למערך לוחם הנמצא בחזית. כלי הצמ"ה המשוריינים התגלו כחיוניים ללוחמה בטרור וללוחמה בשטח בנוי, ואף הדגימו את יכולתם להכריע את האויב, כפי שקרה בקרב בג'נין במבצע חומת מגן (2002). מלחמת לבנון השנייה, מבצע עופרת יצוקה ומבצע צוק איתן הראו אף הם את חשיבות מערך הצמ"ה להכרעת המערכה ותרמו להכרה בחשיבות מערך הצמ"ה וכתוצאה מכך להתעצמותו.

בנוסף ליחידות הצמ"ה הקרביות של חיל ההנדסה פועלות בצה"ל גם יחידות צמ"ה עורפיות חוץ-חיליות, שעוסקות רק בבנייה ובעבודות עפר בעורף, כגון יחידת הבינוי של חיל האוויר הישראלי.

ציוד מכני הנדסי

ציוד מכני הנדסי (גם: צָמָ"ה, במלעיל) הוא שם כולל לכלי רכב מיוחדים שנועדו לבצע עבודות הנדסה אזרחית (כגון בנייה, סלילת כבישים, עבודות עפר, הריסה, כרייה ועוד). כלי רכב אלה מצוידים בדרך כלל במנוע חזק, בשלדה חזקה ובתוספות ייחודיות שנועדו לעזור להם לבצע את העבודה (כפות, מנופים, זרועות הידראוליות ועוד).

בדרך כלל, כלי הצמ"ה הם כבדים ואטיים. מאחר שהם אמורים לפעול בתנאי קרקע קשים, מערכות ההנעה שלהם מתוכננות לעבירות גבוהה (מזקו"ם או גלגלים רחבים). חלקם מובלים לזירות העבודה על ידי סמי-טריילרים, מובילי צמ"ה כבד או אף רכבי הובלה.

מכונת החפירה הגדולה בעולם באגר 288 נבנתה על ידי חברת קרופ בשנת 1978 ושוקלת 13,500 טון.

קטרפילר

חברת קטרפילר (באנגלית: .Caterpillar Inc) היא חברה אמריקאית העוסקת בייצור מנועים וציוד מכני הנדסי. מטה החברה נמצא בפאוריה שבאילינוי, ארצות הברית, כמו גם אחד מפעליה הגדולים. מניות החברה נסחרות בבורסת ניו יורק ומסומנת באותיות CAT, שם שהפך לכינוי הלא-רשמי של החברה. פירוש שמה באנגלית הוא "זחל", על שום מערכת המזקו"ם המורכבת בדחפורים שתנועתה דומה לתנועת הזחל.

מניית החברה היא אחת משלושים המניות המרכיבות את "מדד מניות התעשייה של דאו ג'ונס". על פי האתר הרשמי של קטרפילר, החברה היא "היצרן המוביל בעולם של ציוד לבנייה, כרייה, מנועי דיזל ומנועי גז טבעי וכן טורבינות גז תעשייתיות." בשנת 2008 דורגה החברה במקום 50 בדרוג 500 החברות הגדולות בארצות הברית על פי מגזין פורצ'ן. החברה מפורסמת בזכות הדחפורים הזחליליים מתוצרתה, הצבועים בדרך כלל בצבע צהוב הייחודי לחברה, אף שהחברה מוכנה לצבוע את דחפוריה בכל צבע אותו מבקש הקונה. לקטרפילר מגוון גדול של מוצרים בתחום כלים מכניים-הנדסיים. כמו כן מקנה החברה זיכיונות לייצור מוצרים נלווים הנושאים את שמה ואת סימנה המסחרי, ובפרט בגדים, הנעלה וצעצועים.

בישראל מיוצגת החברה על ידי חברת טרקטורים וציוד (I.T.E) בע"מ שבבעלות זוקו שילובים (שנוצרה ממיזוג החברה הישראלית לטרקטורים וציוד כבד בע"מ, יבואנית קטרפילר מ-1948, וזוקו בע"מ ב-2001).

קטרפילר 432

קטרפילר 432 הוא מחפרון בינוני תוצרת חברת קטרפילר. הדגם הנוכחי שלו הוא ה-CAT 432F2. דגם זה נמכר גם בישראל.

קטרפילר די-7

קטרפילר די-7 (באנגלית: Caterpillar D7) הוא דחפור זחלי בינוני תוצרת חברת קטרפילר, ארצות הברית. הדחפור שוקל כ-25 טונות ובעל עוצמה של 235 כוחות סוס (כ"ס).

רישיון נהיגה (ישראל)

רישיון נהיגה ניתן בישראל לתלמידי נהיגה שעברו מבחן עיוני ומעשי.

בשנת 1963 רק 1% מאזרחי ישראל החזיקו ברישיון נהיגה, ב-1975 כ-20% מאזרחי ישראל החזיקו ברישיון נהיגה ובשנת 2019 71% מאזרחי ישראל בגיל 17 ומעלה החזיקו ברישיון נהיגה.

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.