זאב שינד

זאב שינְד (7 בספטמבר 1909 - 20 בדצמבר 1953) היה פעיל ההעפלה, ממקימי צי הסוחר הישראלי, מנכ"ל משרד הביטחון ומשרד התחבורה.

ביוגרפיה

שינד נולד בווילנה, היה חבר בתנועת החלוץ, עלה לארץ ישראל ב-1929 והצטרף לקיבוץ איילת השחר. היה פעיל בועד הפועל של ההסתדרות וב-1928 נשלח לרכז את פעילות החלוץ בוורשה.

שינד היה פעיל בארגון ההגנה, פעיל בתחום ההעפלה עוד מתקופת ספינת המעפילים ולוס[1], היה מבכירי המוסד לעליה ב' וכונה "דני". במסגרת זו נשלח ב-1941 מטעם ועד ההצלה לקושטא, יחד עם טדי קולק ואהוד אבריאל על מנת ליצור קשרים עם הקהילות היהודיות בארצות הכיבוש הנאצי ולהוציא לפועל פעולות עזרה והצלה ושהה באירופה עד 1944. לאחר מלחמת העולם השנייה עסק ברכש 10 ספינות גדולות והברחתן מארצות הברית בהן האונייה President Warfield (אקסודוס)[2] ואת שתי ספינות הפאנים וכן ארגן סיוע נוסף להגנה.

לאחר קום המדינה, היה ממקימי צי הסוחר הישראלי, הצטרף להנהלת צים והיה למנהלה הראשי. מונה על ידי שר התחבורה הראשון דוד רמז למפקח על התחבורה הימית, ב-1951 מונה על ידי דוד בן-גוריון למנכ"ל משרד הביטחון, לאחר פטירתו של שר התחבורה דוד צבי פנקס, מונה שינד בספטמבר 1952 למנכ"ל משרד התחבורה תחת דוד בן-גוריון (ללא שר בפועל).

לאחר סיום כהונתו חזר להנהלת צים, היה ממנהלי חברות-הבת "אלחוט-ים" ו"שהם", עד לפטירתו בגיל 44. הותיר אחריו אישה ובת. בניין הספרייה בבית הספר לקציני ים עכו, שנחנך ב-1958, נקרא על שמו של זאב שינד ולזכרו.

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ שיקולים פוליטיים: עמדת בן-גוריון לגבי שילוב הפלי"ם בפעילות המוסד לעליה ב', אתר הפלי"ם
  2. ^ שמעון פינס, ממנו נרכשה "אכסודוס", דבר, 31 במאי 1960
מנכ"לי משרד הביטחון
לוי אשכולאליעזר פרי (פרלסון)פנחס ספיר • זאב שינד • שמעון פרסאשר בן נתןמשה קשתיישעיהו לביאיצחק עירוניפנחס זוסמןיוסף מעיןאהרן בית-הלחמימנחם מרוןדוד עבריאילן בירןעמוס ירוןיעקב תורןגבי אשכנזיפנחס בוכריסאודי שנידן הראלאודי אדם

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.