ז'וזפין דה בוארנה

ז'וזפין דה בוארנהצרפתית: Joséphine de Beauharnais‏; 23 ביוני 1763 - 29 במאי 1814) הייתה אשתו הראשונה של נפוליאון בונפרטה וקיסרית צרפת מ-1804.

ז'וזפין דה בוארנה
Joséphine de Beauharnais
Josephine de Beauharnais, Keizerin der Fransen
בן זוג אלכסנדר דה בוארנה
נפוליאון בונפרטה
שושלת Duc de Dalberg
פרסים והוקרה

ביוגרפיה

ז'וזפין נולדה באי מרטיניק שבים הקריבי, בתו של מגדל סוכר ממוצא אריסטוקרטי. ב-1779 נשלחה לפריז כדי להינשא לבעלה הראשון, הרוזן אלכסנדר דה בוארנה. דה-בוארנה, מדינאי ומצביא, הוצא להורג בעוון בגידה בתקופת "שלטון הטרור" במהפכה הצרפתית, ב-1794. ז'וזפין עצמה נחשדה בפעילות אנטי-מהפכנית והושמה במעצר, יחד עם מארי טוסו, מייסדת מוזיאוני "מאדאם טוסו", אך שתיהן שוחררו לאחר סיום שלטון הטרור ולז'וזפין הותר אף לרשת את רכושו של בעלה.

נישאה לנפוליאון, שהיה צעיר ממנה בשש שנים, ב-1796 בעת שהיה קצין בכיר. ב-1804 הכתיר נפוליאון את עצמו לקיסר צרפת, ואת ז'וזפין לקיסרית.

נפוליאון התגרש ממנה ב-1809, כנראה מכיוון שלא העמידה לו יורש.

צאצאיה

לז'וזפין היו בן ובת מבעלה הראשון. בתה הורטנס נישאה לאחיו של נפוליאון, לואי בונפרטה, והיא אמו של נפוליאון השלישי, קיסר צרפת. נכדתה של ז'וזפין מבנה אז'ן, שנקראה אף היא ז'וזפין, נישאה לאוסקר הראשון, מלך שוודיה, ודרכה יושבים כיום צאצאיה של ז'וזפין על כס המלכות בשוודיה, נורווגיה, דנמרק, לוקסמבורג ובלגיה.

לקריאה נוספת

  • פ.וו קניון, ז'וזפין רעיית הקיסר, תרגום: חמדה אלון, ספרי גדיש, תל אביב, תשי"ט
  • קייט ויליאמס, ז'וזפין – מאהבת, מהפכנית, קיסרית: עלייתה לגדולה של ז'וזפין בונפארט, מאנגלית: צילה אלעזר, הוצאת כתר, 2016

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.