ולשים

ולשים הם קבוצה אתנית ועם המזוהים עם ויילס והשפה הוולשית שהיא ענף בשפות הקלטיות. הוולשים מהווים כ-90 אחוזים מתושבי ויילס, אחת האומות המרכיבות את הממלכה המאוחדת.

Welsh speakers in the 2011 census
שיעורם באוכלוסייה של דוברי ולשית באזורים שונים בוויילס, לפי מפקד 2011.

היסטוריה

האזכור הראשון של הוולשים במקורות מגיע מהרומאים ששלטו בבריטניה בסוף העת העתיקה. הם נתקלו בשבטים ולשים בשם ארדווקים, דמטאי וסילורים. השבטים האלה דיברו בניב של השפה הברטונית והדעה המקובלת היא שהשבטים האלה הגיעו לבריטניה מאירופה היבשתית במאות השנים הקודמות למפגש עם הרומאים. עם זאת, יש ארכאולוגים הטוענים שאין עדות להגירה גדולה לבריטניה בתקופה הנדונה (תקופת הברזל). כמו כן, יש טענה שהשפות ההודו-אירופאיות היו שגורות בבריטניה כבר בתקופה הנאוליתית המאוחרת וייתכן שהשפה הברטונית התפתחה בבריטניה ולא יובאה לשם מאירופה היבשתית.

התהליך שבמהלכו השבטים השונים החלו לזהות את עצמם כעם ולשי אחד איננו נהיר די הצורך. האזכור הראשון של המילה "קאמרי" (השם שבו הוולשים קוראים לעצמם) הוא מפואמה המתוארכת לשנת 633. בפואמה זו, המילה מתייחסת לשטח של ויילס ואולי גם לשטח של צפון בריטניה, ולא לעם הוולשי. בהדרגה, שם הטריטוריה היה מזוהה עם העם היושב עליו.

במחצית הראשונה של המאה ה-19 היה גידול ניכר באוכלוסייתה של ויילס מכחצי מיליון בני אדם ליותר ממיליון נפשות. המספר עבר את שני מיליון בשנת 1911. הגידול בוויילס התרחש במקביל לגידול באוכלוסייה בכל האיים הבריטיים והסיבות שתרמו לכך היו פיתוח התעשייה, שיפור הרפואה, הקטנת תמותת תינוקות ועוד.

דמוגרפיה

מבין 2.96 מיליוני תושביה של ויילס (נכון ל-2006), מעריכים כי הוולשים מהווים קרוב ל-90 אחוזים, כ-2.6 מיליון. עוד כ-900,000 וולשים חיים בשאר חלקי הממלכה המאוחדת, רובם הגדול באנגליה, ובסך הכל חיים בה 3.5 מיליון וולשים מתוך כ-60 מיליון תושבים. בארצות הברית חיים 1.7 מיליון תושבים ממוצא וולשי, על-פי מפקד האוכלוסין של 2000, ובקנדה כ-350,000. אוכלוסיות קטנות יותר ממוצא וולשי קיימות גם באוסטרליה, ניו זילנד וארגנטינה.

על-פי סקר משנת 2001, כ-20 אחוז מתושבי ויילס שולטים שליטה מלאה בשפה הוולשית, ועוד כ-28 אחוזים מבינים את השפה[1].

תרבות

Hennessys
להקת ההנסיז היא בין הבולטות בלהקות הפולק בוויילס

השפה המסורתית של הוולשים היא הוולשית. שפה זו היא ענף של השפות הקלטיות. היא נפוצה בוויילס, עמק צ'ובוט, קהילת מהגרים ולשים בפטגוניה אשר בארגנטינה ובמקומות נוספים. במפקד האוכלוסין שנערך בשנת 2001 נמצא כי 20.5% מתושבי ויילס דוברים ולשית - גידול מהתוצאה שהתקבלה במפקד שנערך בשנת 1991 שלפיו רק 18.5% דיברו ולשית.

רב הוולשים הם נוצרים פרוטסטנסטים המבקרים בכנסייה הוולשית (ענף שהתפצל מהכנסייה האנגליקנית) או בכנסייה הפרסביטריאנית. כנסיות נוספות פועלות בוויילס, אך רק ולשים מעטים מבקרים בהן. לפי המפקד של שנת 2001, בערך 10% מהוולשים מבקרים באופן קבוע בכנסייה, אם כי כ-70% הגדירו את עצמם כמאמינים בנצרות בדרגה זו או אחרת.

מוזיקה ולשית

מקורה של המוזיקה המסורתית בוויילס בתרבות הקלטית, והיא קרובה למוזיקה המסורתית של אירלנד וסקוטלנד. למוזיקה המסורתית הוולשית יש כמה מאפיינים ייחודיים בכלים מוזיקליים וסוגי שירים. מוזיקאים ולשים נאלצים להתמודד עם סוגות מתחרות דוגמת הרוק והפופ הנפוצים גם הם בוויילס. לעיתים, יש לשחזר מסורות נשכחות על מנת להפיק את הצלילים הישנים. לצד המוזיקה המסורתית יש פריחה של מוזיקה מודרנית (הן בוולשית והן באנגלית).

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ Census shows Welsh language rise
איאן ראש

איאן ראש (באנגלית: Ian Rush; נולד ב-20 באוקטובר 1961), הוא כדורגלן עבר ולשי. ראש היה חלוץ ליברפול בשנות ה-80 וה-90. הוא המבקיע הפורה ביותר בתולדות המועדון, עם 346 שערים.

אנתוני הופקינס

סר פיליפ אנתוני הופקינס (באנגלית: Sir Philip Anthony Hopkins; נולד ב-31 בדצמבר 1937) הוא שחקן קולנוע ותיאטרון בריטי-אמריקאי. זוכה פרס האוסקר על תפקידו כד"ר חניבעל לקטר ב"שתיקת הכבשים".

בריאן ג'וזפסון

בריאן דייוויד ג'וזפסון (באנגלית: Brian David Josephson; נולד ב-4 בינואר 1940 בקרדיף שבוויילס) הוא פיזיקאי יהודי ולשי, שזכה בפרס נובל לפיזיקה בשנת 1973.

ג'ון צ'ארלס

ויליאם ג'ון צ'ארלס (באנגלית: William John Charles‏; 27 בדצמבר 1931 - 21 בפברואר 2004) היה כדורגלן ולשי הנחשב אחד מגדולי הכדורגלנים שקמו לאי הבריטי בכל הזמנים. צ'ארלס היה הכדורגלן הבריטי הראשון שעזב את הליגה האנגלית כדי לשחק כשחקן זר באחת מהליגות האירופאיות הבכירות. מלבד הקריירה שלו בנבחרת ויילס, בלט צ'ארלס בשתי הקבוצות בהן שיחק ברוב קריירת המשחק שלו: לידס יונייטד ויובנטוס.

צ'ארלס נחשב כשחקן בעל יכולת לשחק הן כבלם והן כחלוץ מרכזי. בכל שנות הקריירה שלו, מעולם, לא הוזהר ולא נשלח החוצה על ידי השופט וזאת, בהתאם לגישתו שלא לבעוט ולא לפגוע במכוון בשחקן יריב. הגינותו וגובהו (1.88 מטר) הביאו לכינויו באיטליה "Il Gigante Buono" - "הענק העדין", וכן כונה "הנסיך מויילס".

ג'ונתן פרייס

ג'ונתן פרייס (באנגלית: Jonathan Pryce; נולד בשם ג'ון פרייס ב-1 ביוני 1947) הוא שחקן וזמר ולשי. הוא למד באקדמיה המלכותית לאמנות הדרמה. בשנות ה-70 של המאה ה-20 היה שחקן בתיאטרון. זכייתו בפרס על תפקידו במחזה "המלט" בתיאטרון רויאל קורט הובילה לתפקידים בקולנוע ובטלוויזיה. הפריצה הגדולה שלו על המסכים הייתה בסרט הפולחן של טרי גיליאם "ברזיל" משנת 1985.

פרייס זכה לשבחי הביקורת על היותו שחקן רבגוני. הוא השתתף בסרטים עתירי תקציב כמו "אוויטה", "מחר לנצח", "שודדי הקאריביים", "העולם החדש", "ג'י. איי. ג'ו כוח המחץ", "ג'י איי ג'ו: סוגרים חשבון" כמו גם בסרטים עצמאיים ובהם "גלנגרי גלן רוס" ו"קרינגטון". גם בתיאטרון הייתה לו קריירה פוריה, והוא זכה בשני פרסי טוני: הראשון ב-1977 בהופעת הבכורה שלו בברודוויי במחזה "Comedians", והשני ב-1991 על תפקידו כ"המהנדס" במחזמר "מיס סייגון".

ג'ורג' איוורסט

סר ג'ורג' איוורסט (4 ביולי 1790 - 1 בדצמבר 1866) היה מודד וגאוגרף ולשי, קולונל בצבא הבריטי.

איוורסט כיהן בתפקיד הסוקר הראשי של הודו בשנים 1830 עד 1843. הוא היה האחראי השני למיפוי הטריגונומטרי הגדול של הודו והשלים את המדידות בקטע של קשת האורך מדרום הודו ועד לגבול נפאל, מרחק של כ-2,400 ק"מ. הר האוורסט קרוי על שמו, ואולם אזור ההר נסקר על ידי יורשו אנדרו ואו.

אחייניתו, מרי אוורסט, נישאה בשנת 1855 לג'ורג' בול, והפכה אחר כך לסופרת מצליחה, בעיקר בנושאי חינוך ילדים למתמטיקה.

גארת' בייל

תארים אחרונים:גמר ליגת האלופות

גארת' פרנק בייל (באנגלית: Gareth Frank Bale; נולד ב-16 ביולי 1989) הוא כדורגלן ולשי המשחק בעמדת הקיצוני בקבוצת ריאל מדריד ובנבחרת ויילס. ידוע ביכולותיו הפיזיות, ובראשן המהירות הגבוהה שלו. מלך שערי נבחרת ויילס בכל הזמנים.

דייוויד לויד ג'ורג'

דייוויד לויד ג'ורג' (באנגלית: David Lloyd George;‏ 17 בינואר 1863 – 26 במרץ 1945), היה מדינאי בריטי, ראש ממשלת בריטניה בין השנים 1916 ו-1922. הוא נודע בעיקר כמי שהוביל את בריטניה במאבק נגד מעצמות המרכז במלחמת העולם הראשונה.

דילן תומאס

דילן מרלאיס תומאס (באנגלית: Dylan Marlais Thomas; ‏27 באוקטובר 1914 - 9 בנובמבר 1953) היה משורר וסופר בריטי. נחשב לאחד מהמשוררים הוולשים והבריטים הידועים ביותר ולאחד מהמשוררים החשובים ביותר במאה ה-20. שירו הנודע הוא "ולא תהא למוות ממשלה".

הליגה נגד השמצה

הליגה נגד השמצה (באנגלית: Anti-Defamation League, ידועה בראשי התיבות: ADL) הוא ארגון מיסודו של בני ברית בארצות הברית ומטרתו המוצהרת היא "להפסיק, על ידי פנייה להיגיון ולמצפון, ובמקרה הצורך, על ידי עתירות משפטיות, את ההשמצה נגד העם היהודי. המטרה הבסיסית שלו היא להבטיח צדק ויחס הגון לכל האזרחים בשווה ולשים קץ ללעג ואפליה הלא צודקת ולא הגונה כנגד כל עדה או קבוצת אזרחים. משרדה של הליגה מספק הערכות מצב, דוחות ופרסומים שמטרתם הדרכה ויידוע באשר לנושאים המשפיעים על יחסי ישראל-ארצות הברית ועל יחסי ישראל עם יהדות התפוצות". הליגה נגד השמצה פעילה במיוחד במלחמה נגד אנטישמיות, נגד גזענות ונגד אנטי ציונות. הם גם נאבקים באיומים על הדמוקרטיה, כולל השמצות ברשת הצקה, הטיה בבתי הספר ומערכת המשפט הפלילי, טרור, פשעי שנאה. היא נחשבת לתומכת גדולה בישראל והתגייסה להגנתה בזירה ההסברתית בעקבות האינתיפאדה השנייה.

עם תקציב שנתי של למעלה מ-40 מיליון דולר, לליגה נגד ההשמצה ישנם 30 משרדים ברחבי ארצות הברית ועוד שלושה משרדים מחוץ לארצות הברית (בישראל, ברוסיה ובאיטליה). המטה הראשי של הארגון ממוקם בעיר ניו יורק. מאז 2015 מכהן ג'ונתן גרינבלאט כראש הארגון.

הארגון נוסד ב-1913 בידי זיגמונד ליווינגסטון, בעקבות פרשת ליאו פרנק - יהודי שהואשם ברצח, ונרצח בלינץ' בידי ההמון המוסת. הליגה נגד השמצה הייתה חלוצה גם במאבק למען שוויון זכויות לשחורים, וארגוני זכויות של יהודים ושחורים שיתפו פעולה ביניהם. אחרי שנות ה-70 של המאה ה-20 היחסים ביניהם התקררו עקב התחזקות האסלאם והאנטי-ישראליות בקרב האפרו-אמריקנים.

יו גריפית'

יו גריפית (באנגלית: Hugh Griffith;‏ 30 במאי 1912 - 14 במאי 1980) היה שחקן בריטי, זוכה פרס האוסקר לשחקן המשנה הטוב ביותר על תפקידו בסרט "בן חור".

לוק אוונס

לוק אוונס (באנגלית: Luke Evans;‏ נולד ב-15 באפריל 1979) הוא שחקן קולנוע וולשי הידוע בזכות תפקידיו בסרטים "מהיר ועצבני 6", "ההוביט: מפלתו של סמאוג", "תמרה דרו", "בני אלמוות", "שלושת המוסקטרים" ו"דרקולה: ההתחלה".

מארק יוז (כדורגלן)

לסלי מארק יוז (באנגלית: Leslie Mark Hughes; נולד ב-1 בנובמבר 1963 ברואבון, רקסהאם) הידוע בשם מארק יוז הוא כדורגלן עבר ולשי ששיחק בעמדת החלוץ, ומאמן בהווה. כשחקן נבחרת ויילס, הוא ערך 72 הופעות וכבש 16 שערים.

במהלך קריירת המשחק שלו, יוז נודע בעיקר בשל שתי תקופותיו במנצ'סטר יונייטד, אבל שיחק גם בקבוצות ברצלונה מספרד, באיירן מינכן ממערב גרמניה, בנוסף למועדונים האנגליים צ'לסי, סאות'המפטון, אברטון ולבסוף בלקבורן רוברס, לפני שפרש בשנת 2002.

יוז זכה בתארים רבים במהלך הקריירה שלו ככדורגלן, ביניהם שתי אליפויות הפרמייר ליג, ארבעה גביעים אנגליים ושלושה גביעי הפוטבול ליג; וכמו כן שתי זכיות בגביע אירופה למחזיקות גביע. הוא הגיע פעם אחת למקום השני בגביע האנגלי ופעמיים למקום השני בגביע הפוטבול ליג. כמו כן, הוא זכה פעם אחת בתואר הכדורגלן הצעיר של השנה בליגה האנגלית.

מינויו למאמן הנבחרת הלאומית של ויילס היה תפקיד האימון הראשון שלו – הוא מונה לתפקיד בשנת 1999 ונשאר בו עד שנת 2004; אף על פי שכשל בהעפלה עם הנבחרת לטורנירי גביע העולם או אליפות אירופה, הוא היה קרוב להוביל אותה להעפלה לטורניר יורו 2004.

לאחר מכן אימן במשך ארבע עונות את בלקבורן רוברס, וב-2008 עבר לאמן את מנצ'סטר סיטי. הוא פוטר ממנצ'סטר סיטי בדצמבר 2009. ביולי 2010 מונה למאמן פולהאם, וביוני 2011 התפטר מתפקידו. בינואר 2012 מונה למאמן קווינס פארק ריינג'רס, ובנובמבר של אותה שנה פוטר לאחר פתיחה כושלת לעונת 2012/13.

ב-30 במאי 2013 מונה יוז למאמנה של סטוק סיטי מהפרמייר ליג האנגלית. ב-6 בינואר 2018 פוטר מתפקידו.

ב-14 במרץ 2018 מונה יוז למאמנה של סאות'המפטון מהפרמייר ליג.

קרייג בלאמי

קרייג דאגלס בלאמי (אנגלית: Craig Douglas Bellamy; נולד ב-13 ביולי 1979) הוא כדורגלן עבר ולשי.

בלאמי היה שחקן סגל גם במדי נבחרת ויילס. הוא שיחק בעבר בליברפול, אליה עבר מבלקבורן רוברס בקיץ 2006. אל בלקבורן הגיע מן המועדון הסקוטי סלטיק ולפניו שיחק במועדון האנגלי ניוקאסל יונייטד. בשנת 2002 הוא זכה בתואר הכדורגלן הצעיר של השנה בליגה האנגלית כאשר שיחק במדי ניוקאסל. ב-2007 עבר לווסטהאם יונייטד, ובינואר 2009 עזב אותה ועבר למנצ'סטר סיטי.

ב-17 באוגוסט 2010 הושאל בלאמי לקארדיף סיטי מהעיר קארדיף בה נולד.

באוגוסט 2011 חזר לקדנציה נוספת בליברפול וב-2012 חזר שוב לקארדיף סיטי בה סיים את הקריירה.

ב-22 במאי 2014, הודיע בלאמי על פרישה ממשחק פעיל.

ראיין גיגס

ראיין ג'וזף גיגס (באנגלית: Ryan Joseph Giggs; נולד ב-29 בנובמבר 1973) הוא כדורגלן עבר ולשי וכיום מאמן נבחרת ווילס. גיגס שיחק בקבוצת מנצ'סטר יונייטד בעמדות הקשר לאורך כל הקריירה שלו, והוא השחקן המעוטר בתולדות הכדורגל הבריטי.

גיגס זכה בתואר כדורגלן השנה בליגה האנגלית ב-2009, והוא הראשון בהיסטוריה שזכה פעמיים ברציפות בתואר הכדורגלן הצעיר של השנה בליגה האנגלית (ב-1992 ו-1993). עם מנצ'סטר יונייטד זכה ב-13 אליפות אנגליה, פעמיים זכה בליגת האלופות, ארבע פעמים בגביע האנגלי וארבע פעמים בגביע הליגה. הוא השחקן בעל מספר ההופעות הגבוה בתולדות מנצ'סטר יונייטד, מאז שבר את שיאו של בובי צ'רלטון בגמר ליגת האלופות 2008. הוא נכלל בנבחרת כדורגלני המאה מטעם התאחדות השחקנים ב-2007 ובנבחרת העשור של הליגה האנגלית ב-2003. הוא נבחר לשחקן המצטיין של מנצ'סטר יונייטד בעשור הראשון של המאה ה-21.

במסגרת הבינלאומית, גיגס שיחק עבור הנבחרת הלאומית של ויילס עד לפרישתו ממנה ב-2 ביוני 2007. בנוסף לתאריו הרבים, גיגס נכלל ברשימת "מאה אגדות הפוטבול ליג". הוא קיבל את דרגת ה-OBE במסדר האימפריה הבריטית ב-2007, ואף נבחר להיכנס להיכל התהילה של הכדורגל האנגלי ב-2005 כאות הוקרה על הישגיו ותרומתו לכדורגל האנגלי.

ריי מילאנד

ריי מילאנד (באנגלית: Ray Milland;‏ 3 בינואר 1905 - 10 במרץ 1986), היה שחקן קולנוע ולשי מצליח ובמאי קולנוע שעבד בעיקר בארצות הברית.

ריס איוואנס

ריס איוואנס (באנגלית: Rhys Ifans; נולד ב-22 ביולי 1967) הוא שחקן קולנוע וטלוויזיה ולשי. התפרסם הודות לתפקידיו בסרטים "נוטינג היל", "אין סוף לאהבה" " מקור הרוע", "שטן על הזמן" ו"ספיידרמן המופלא".

ריצ'רד ברטון

ריצ'רד ברטון (באנגלית: Richard Burton;‏

10 בנובמבר 1925 - 5 באוגוסט 1984) היה שחקן קולנוע ותיאטרון ולשי. היה מועמד שבע פעמים לפרס אוסקר, זכה פעמיים בפרס גלובוס הזהב וכן זכה בפרס טוני.

שפות קלטיות

שפות קלטיות היא תת-משפחה של משפחת השפות ההודו-אירופיות. השפות היו מדוברות בפי הקלטים ברחבי מערב אירופה עד סוף האלף הראשון לספירה, אך כיום השימוש בהן מוגבל לאיים הבריטיים ולמחוז ברטאן בצרפת. האזורים בהם נותרו דוברי השפות הקלטיות כיום מכונים האומות הקלטיות.

בתקופת הזוהר של העמים הקלטיים דוברו השפות הקלטיות בפי רוב אוכלוסיית אירופה. כיום נלחמות השפות הקלטיות על הישרדותן, כשהן סובלות מתחרות קשה מצד האנגלית והצרפתית.

תת-המשפחה כוללת 6 שפות, מתוכן אחת נכחדה. מספרם הכולל של דוברי השפות הקלטיות בעולם אינו עולה על 3 מיליון.

בלשנים רבים מצביעים על קשר משפחתי הדוק בין השפות הקלטיות והשפות האיטליות, ואף משייכים אותן לעיתים לקבוצה רחבה יותר של שפות קלטו-איטליות, זאת בשל הדמיון הרב בין אוצר המילים של שתי הקבוצות.

בלשנים אחרים, תיארו קשר טיפולוגי חזק בין לשונות שמיות ולשונות מצריות (ובייחוד קופטית) ללשונות הקלטיות השונות.

השפות הקלטיות מתחלקות לשני פלגים. להלן רשימת השפות:

הפלג הדרומי או הבריתוני:

ברטונית: מדוברת בברטאן שבצרפת.

ולשית: שפה אזורית מוכרת בוויילס, מדוברת כיום בפי כחצי מיליון מתושבי ויילס וכן בפי כמה קהילות של מהגרים ולשים בארגנטינה.

קורנית: מדוברת באופן מצומצם במחוז קורנוול שבאנגליה.

הפלג הצפוני או הגוידלי:

גאלית סקוטית: שפה אזורית מוכרת בסקוטלנד. מדוברת בפי כמה עשרות אלפי אנשים בצפון סקוטלנד. בעבר דוברה גם בניופאונדלנד, אך אינה מדוברת שם יותר.

אירית: שפה רשמית באירלנד ובאיחוד האירופי, מדוברת כיום בפי כרבע מיליון מתושבי אירלנד.

שלטה: מדוברת בפי כמה אלפי "נוודים איריים" באירלנד ובארצות הברית.

מאנית: דוברה בעבר באי מאן ונכחדה בשנות ה-70 של המאה העשרים כשפה מדוברת. עדיין משמשת כאחת השפות הרשמיות ויש ניסיונות להחיותה כשפת דיבור וחינוך.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.