וירג'יניה המערבית

וירג'יניה המערביתאנגלית: West Virginia להאזנה (מידע • עזרה)) היא מדינה באזורי האפלצ'ים ודרום מזרח ארצות הברית. המדינה ידועה בכינויה "מדינת ההרים". בירתה והעיר הגדולה ביותר בה היא צ'ארלסטון.

בתחילה הייתה וירג'יניה המערבית חלק ממדינת וירג'יניה, אך בשל תמיכת המדינה בעבדות והצטרפותה לקונפדרציית המדינות של אמריקה במהלך מלחמת האזרחים האמריקנית, החליטו המחוזות המערביים במדינה בוועידת וילינג (Wheeling Convention), שנערכה ב-1861, להיפרד מהמדינה ולהישאר כחלק ממדינות האיחוד. המדינה החדשה הצטרפה רשמית לאיחוד ב-20 ביוני 1863.

המדינה נחשבת לחלק מדרום ארצות הברית. מיקומה וצורתה הייחודיים של המדינה גורם לכך שערים רבות הן למעשה חלק ממטרופולינים ממדינות אחרות, בהן אוהיו, פנסילבניה ווושינגטון הבירה. בנוסף ובעקבות כך, המדינה נחשבת פעמים רבות כחלק מאזורים גאוגרפיים שונים, בהם המרכז אטלנטי, הדרום העליון והמזרח דרומי.

המדינה מפורסמת בזכות ההרים שבה, גיוונה הטופוגרפי והתעשיות ההיסטוריות של חיטוב עצים ופחם. המדינה היא אחד המקומות הצפופים בעולם של קארסט, דבר שהופך אותה למוקד נבחר של חוקרי מערות ופעילות מדעית, כשבנוסף לכך אדמות הקארסט תורמות למי התהום הקרים במדינה. המדינה גם ידועה במגוון אתרי הבילוי בחיק הטבע שבה, שכוללים סקי, ציד, טיפוס הרים ודיג.

וירג'יניה המערבית (מדינה)
West Virginia
Seal of West Virginia
Flag of West Virginia
כינוי Mountain State
מדינה ארצות הברית  ארצות הברית
מושל ג'ים ג'אסטיס (רפובליקני)
בירת המדינה
(והעיר הגדולה ביותר)
צ'ארלסטון
שפה רשמית אין (בפועל אנגלית)
תאריך ייסוד 20 ביוני 1863
סדר כניסה 35
שטח 62,755 קמ"ר (דירוג: 41)
 ‑ שטח ואחוז מים 394 קמ"ר 0.63%
גובה 455 מטרים
 ‑ הנקודה הגבוהה 1,482 מטרים
 ‑ הנקודה הנמוכה 73 מטרים
אוכלוסייה
 ‑ במדינה 1,844,128 (נכון ל־2015)
 ‑ צפיפות 29.00 נפש לקמ"ר (דירוג: 27, 2010)
קואורדינטות 39°00′N 80°30′W / 39°N 80.5°W
אזור זמן UTC -5
www.wv.gov

לחצו כדי להקטין חזרה

רוד איילנדוושינגטון די. סי.מייןניו המפשיירורמונטמסצ'וסטסקונטיקטניו יורקפנסילבניהדלאוורניו ג'רזימרילנדוירג'יניהוירג'יניה המערביתאוהיואינדיאנהקרוליינה הצפוניתקנטקיטנסיקרוליינה הדרומיתג'ורג'יהפלורידהאלבמהמיסיסיפימישיגןויסקונסיןאילינוילואיזיאנהארקנסומיזוריאיווהמינסוטהדקוטה הצפוניתדקוטה הדרומיתנברסקהקנזסאוקלהומהטקססניו מקסיקוקולורדוויומינגמונטנהאיידהויוטהאריזונהנבדהוושינגטוןאורגוןקליפורניהקובהקנדהאיי בהאמהאיי טרקס וקייקוסמקסיקוWest Virginia in United States (US48).svg
(למפת וירג'יניה המערבית רגילה)
USA West Virginia location map
 
פרקרסבורג
פרקרסבורג
מורגנטאון
מורגנטאון
וילינג
וילינג
בקלי
בקלי
מרטינסבורג
מרטינסבורג
וירג'יניה המערבית

היסטוריה

העידן הקולוניאלי

בשנת 1671, משלחת מטעם ויליאם ברקלי, מושל קולוניית וירג'יניה (Colony of Virginia), נשלחה לחקור את האזור שהיה מכונה מפלי קנווה (על שם שבט הילידים באזור), סביבות האזור שכיום ידוע כגלן פריס בדרום-מרכז המדינה. בעשורים שלאחר מכן משלחות חוקרים מטעם קולוניית וירג'יניה הגיעו גם אל האזורים שהם כיום צפון מזרח המדינה. בנוסף להם, גם חוקרים גרמניים מהאזור שעתיד להיות מדינת פנסילבניה חקר את האזור הצפון מזרחי שקרוב לנהר הפוטומק.

עוד בשנת 1661, מלך אנגליה, צ'ארלס השני, הקצה את השטח שבין נהר הפוטומק לנהר הרפהנוק (Rappahannock River) להקמת קולוניה חדשה. ההקצאה הפכה למעשית רק בשנת 1746, עם הגעת אנגלים לאזור שתחמו אותו. לרוע מזלם, הם גילו כי בסביבות האזור כבר נמצאים מתיישבים גרמנים. בין 1751 ל-1752 יצאה משלחת מטעם חברת אוהיו (חברה של תושבי וירג'יניה שיצאה ליישב את האזור שעתיד להיות מדינת אוהיו) לחקור את השטח צפונית לאזור המיושב, עד לנהר האוהיו, על מנת להקים קולוניה נוספת (14 במספרה) שתיקרא "ונדליה" ותכלול את השטח שעתיד להיות מערב וירג'יניה, יחד עם שטח קטן בדרום מערב פנסילבניה ומזרח קנטאקי. התוכנית ירדה מהפרק בשל התנגדות קשה של שבטי הילידים המקומיים מלחמות הרצופות אליהן נקלע האזור (מלחמת הצרפתים והאינדיאנים ומלחמת העצמאות האמריקנית).

וירג'יניה המאוחדת

וירג'יניה הייתה מדינה ייחודית בנוף האמריקני, כשהיא מאופיינת בהבדלים רבים בין חלקיה. אוכלוסיית המדינה הייתה מאד מגוונת, כשתושבי וירג'יניה הוותיקים יושבים בעיקר בדרום ומזרח המדינה, ובחלקה המערבי יושבים מהגרים גרמנים, סקוטים ואחרים ממדינות צפוניות יותר. בנוסף לכך, בשל הטופוגרפיה ההררית הייחודית של האזור המערבי לא התאפשרה עבודה חקלאית טיפוסית לשמה נדרשו עבדים, לכן העבדות לא הייתה משתלמת לתושבי האזור. גם המעבר בין החלקים היה קשה בשל ההרים. עוד במהלך המהפכה האמריקנית קמה תנועה להקמת מדינה בשם "וסטסילבניה" במערב המדינה, תוכניות שלא יצאו לפועל.

הפיצול מווירג'יניה

בריצ'מונד, בירת וירג'יניה, ב-17 באפריל 1861, 49 צירים מהמקומות שעתידים להיכלל בווירג'יניה המערבית, הצביעו על ההחלטה להיפרד מארצות הברית, כחלק מבית הנבחרים של וירג'יניה, כש-30 הצביעו נגד, 17 בעד ו-2 נמנעו. כמעט מיד לאחר מכן, הוחלט באספה המונית בעיר קלרקסבורג, על כך שכל מחוז מצפון מערב המדינה ישלח נציגים לוועידה בווילינג ב-13 במאי אותה שנה. בוועידה נכחו 425 נציגים מ-25 מחוזות, כשיותר משליש מהם מצפון מערב המדינה. בוועידה הדעות היו חלוקות בדבר הפיצול מווירג'יניה - היו שגרסו כי עליהם להתפצל מיד מהמדינה, והיו שגרסו כי עליהם לחכות עד שהחלטת היפרדות וירג'יניה מארצות הברית תאושרר, אחרת הדבר ייחשב כמרד כנגד ארצות הברית. בסופו של דבר הוחלט שאם החלטת ההיפרדות מארצות הברית תאושרר, תכונס ועידה נוספת ביוני.

ב-23 במאי אושררה במשאל עם ההיפרדות מארצות הברית ברוב גדול, כשלעומת המדינה כולה רוב גדול מהתושבים במערב המדינה התנגדו למהלך. ועידת וילינג כונסה פעם נוספת ב-11 ביוני, ונפתחה בהכרזה שמאחר והאסיפה בה נקבעה ההיפרדות כונסה ללא הסכמת העם, כל פעולותיה "חלולות", ושכל תומכיה היו צריכים לעזוב את משרדיהם. עם זאת, ועידת וילינג עצמה, והנציגים שלקחו בה חלק, לא קיבלו את הסכמת הציבור לפעולותיהם. ב-19 ביוני קבעה חוקקה הוועדה את הארגון מחדש של הממשלה. הרשות המחוקקת של המדינה כללה כ-103 אנשים, כ-33 מתוכם נבחרו לפני כן לאספה הכללית של וירג'יניה. שאר האנשים נבחרו בדרכים לא-דרכים החל מפגישות המוניות למינויים עצמאיים. למחרת, הפוליטיקאי פרנסיס ה. פיירפונט הוסמך למושל המדינה, והוועידה ננעלה. בשל כך נוצר מצב שהמדינה וירג'יניה נשלטה על ידי שתי ממשלות ושני מושלים, כשממשלה אחת הושבעה לארצות הברית, והאחרת לקונפדרציית המדינות של אמריקה.

ב-20 באוגוסט התכנסה ועידת וילינג מחדש וקראה לעריכת משאל עם בעניין ההתפצלות והקמת וירג'יניה המערבית. ב-24 באוקטובר התקיים המשאל, בו כ-18 אלף איש הצביעו בעד הפיצול ורק 780 נגד. מהימנות המשאל מוטלת בספק בשל מספר סיבות: צבא האיחוד כבש את האזור (כחלק ממלחמת האזרחים האמריקנית) וחייליו היו מוצבים בו ומנעו מאנשים בעלי סימפתיה לקונפדרציה מלהצביע (כך קרה שרק רבע מהמצביעים המורשים במחוז אוהיו הצביעו בפועל), חיילים הצביעו פעמים רבות על אף שלא היו תושבי המדינה (כך נטען שבמחוז המפשייר רק 39 מתוך 195 מצביעים היו מצביעים מורשים), ואף בחלקים נרחבים לא התקיימו הצבעות כלל.

ב-13 במאי הממשלה החדשה אישרה סופית את הפיצול. המדינה החדשה ביקשה מהקונגרס להצטרף לאיחוד, וב-31 בדצמבר 1862 אישר נשיא ארצות הברית, אברהם לינקולן, את הצטרפות המדינה בחקיקה, בתנאי שהיא תוציא בהדרגתיות את העבדות מחוקתה. בזמן שרבים הרגישו שצירופה של וירג'יניה המערבית כמדינה אינו חוקי ואינו חוקתי. בתגובה טען לינקולן ש"הגוף שהסכים לצירופה של וירג'יניה המערבית הוא הרשות המחוקקת של וירג'יניה", ושצירופה היה הולם וחוקתי.

במהלך מלחמת האזרחים האמריקנית עצמה המדינה סבלה פחות באופן יחסי. לאחר שבתחילת המלחמה, בקיץ 1861, פסגת המדינה נכבשה על ידי צבא האיחוד, שליטתו לא התערערה לכל אורכה, למעט ניסיון פריצה באותה שנה על ידי הגנרל רוברט א. לי. עם זאת, המחוזות במזרח המדינה סבלו יותר, כשהשליטה בהם מתחלפת בין צבאות האיחוד והקונפדרציה מספר פעמים.

לאחר מלחמת האזרחים

במהלך תקופת השיקום ומספר עשורים אחריה, וירג'יניה ווירג'יניה המערבית התווכחו בעניין חלוקת החובות של וירג'יניה המאוחדת, ששימשו בעיקר לבניית תשתיות מהן נהנו שתי המדינות, בהן כבישים ותעלות. לאחר שוירג'יניה שילמה כשני שלישים מהחובות, הדבר הובא בפני בית המשפט העליון של ארצות הברית בשנת 1915, שם נקבע הסכום הסופי שעל וירג'יניה המערבית לשלם, סכום אותו היא שילמה סופית בשנת 1939.

לאחר תקופת השיקום, וירג'יניה המערבית הייתה המדינה שהרוויחה הכי הרבה ממשאביה, בהם סוגי מינרלים שונים שאת חלקם מכרה לשימוש הממשל הפדרלי של ארצות הברית. במהלך המחצית השנייה של המאה ה-19 רווחי המדינה אף גדלו עם מציאת האספלט ששימש את תעשיית ארצות הברית כולה ואת ציי העולם. בנוסף לכך, וירג'יניה המערבית הפכה לספקית פחם מרכזית.

גאוגרפיה

וירג'יניה המערבית ממוקמת באזור הרי האפלצ'ים, במזרח ארצות הברית וגובלת בפנסילבניה בצפון, במרילנד בצפון מזרח, בווירג'יניה במזרח ובדרום, בקנטקי בדרום מערב ובאוהיו במערב. בעבר הייתה מערב וירג'יניה חלק מקונפדרצית המדינות של אמריקה, ומזדהת כיום עם מדינות דרום ארצות הברית.

ממשל ופוליטיקה

בית המחוקקים של וירג'יניה המערבית מורכב משני בתים: סנאט (34 מושבים) ובית נבחרים (100 מושבים). למפלגה הרפובליקנית יש רוב בשני הבתים.

המושל, נבחר אחת לארבע שנים ביום הבחירות לנשיאות ארצות הברית, הוא מושבע במהלך ינואר שלאחר מכן. המושל יכול לכהן שתי קדנציות ברציפות, ויכול להיבחר לקדנציה שלישית, אך לא ברציפות.

המדינה שולחת 3 נציגים לבית הנבחרים של ארצות הברית. נכון ל-2019 שלושת נציגים אלו הם מהמפלגה הרפובליקנית. שני הסנאטורים מהמדינה הם הדמוקרט ג'ו מנצ'ין והרפובליקנית שלי מור קפיטו.

כלכלה

וירג'יניה המערבית נחשבת למדינה הענייה ביותר בארצות הברית, עם שיעור עוני של 19%, בהשוואה לשיעור העוני הלאומי של ארצות הברית העומד על כ-13%. [1]

תעשיית הפחם, שעליה הסתמכה כלכלת המדינה בעבר, חוותה ירידה של כ-40% בייצוא בשנת 2013 לבדה.[2] שיעור צמיחת השכר לאזרח ממוצע במערב וירג'יניה הוא הנמוך ביותר בארצות הברית ועומד על כ-1.5%. [3]

דמוגרפיה

בחלוקה על פי מוצא אתני, קבוצת האוכלוסייה הגדולה ביותר בווירג'יניה המערבית היא הגרמנים, המהווים 18.1% מכלל התושבים. הקבוצה השנייה היא האירים (14.4%), ולאחריהם אמריקאים (12.5%) ואנגלים (11.1%). אלו המציינים כי מוצאם הוא "אמריקאי" הם בעיקרם ממוצא אנגלי, אך שורשיהם נטועים בצפון אמריקה זמן רב, ובמקרים מסוימים עוד מן המאה ה-17 וראשית הקולוניות הבריטיות באמריקה.

קבוצות דתיות בווירג'יניה המערבית[4]
נוצרים
פרוטסטנטים אוונגליסטים 39%
פרוטסטנטים אחרים 31%
קתולים 6%
מורמונים 2%
דתות אחרות
יהודים 1%
מוסלמים 1%
אחר 2%
חסרי סיווג דתי 18%
קבוצות גזעיות בווירג'יניה המערבית[5]
לבנים לא-היספאנים 93.2%
שחורים 3.4%
היספאנים 1.2%
אסייתים 0.7%
אמריקאים ילידים 0.2%
מעורב 1.5%
קבוצות מוצא אתני בווירג'יניה המערבית[6]
גרמנים 18.1%
אירים 14.4%
אמריקאים 12.5%
אנגלים 11.1%
איטלקים 4.6%
הולנדים 2.4%
סקוטים 2.3%
סקוטים-אירים 2.1%
צרפתים 1.8%
שפות מדוברות בווירג'יניה המערבית[6]
אנגלית 97.8%
ספרדית 1%
אחר 1.2%

הערים הגדולות

West Virginia population map
מפת צפיפות האוכלוסין של מדינת וירג'יניה המערבית
הערים הגדולות בווירג'יניה המערבית (נתוני 2013)[7]
דירוג שם העיר אוכלוסייה חלק ממטרופולין
1 צ'ארלסטון 50,404 צ'ארלסטון
2 הנטינגטון 48,807 הנטינגטון-אשלנד
3 מורגנטאון 31,073 מורגנטאון
4 פארקרסבורג 30,981
5 וילינג 27,790 וילינג
המטרופולינים הגדולים בווירג'יניה המערבית (נתוני 2014)[8]
דירוג שם המטרופולין אוכלוסייה מיקום
1 הנטינגטון-אשלנד 363,325 מערב וירג'יניה המערבית
2 צ'ארלסטון 222,878 דרום וירג'יניה המערבית
3 וילינג 145,205 מרכז וירג'יניה המערבית
4 מורגנטאון 137,251 צפון וירג'יניה המערבית
BeechurstPRT

מורגנטאון

ParkersburgWV Aerial

פארקרסבורג

Downtown Wheeling, WV From Chapel Hill

וילינג

סמלי המדינה

סמלי מדינת וירג'יניה המערבית
דגל סמל מוטו כינוי
דגל וירג'יניה המערבית
Flag of West Virginia
סמל וירג'יניה המערבית
Seal of West Virginia
Flag of West Virginia
Seal of West Virginia
"אנשי ההרים תמיד חופשיים"
"Mountaineers"
"מדינת ההר; כמעט גן עדן"
"Mountain State; Almost Heaven"
עץ פרח ציפור חיה
אדר הסוכר
Sugar Maple
רודודנדרון
Rhododendron
קרדינל צפוני
Northern cardinal
דוב שחור אמריקני
American black bear
Parque Estatal Brown County, Indiana, Estados Unidos, 2012-10-14, DD 09
Rhododendron-by-eiffel-public-domain-20040617
Cardinal
Schwarzbär-Omega Park

ראו גם

הערות שוליים

 1. ^ SAIPE, www.census.gov
 2. ^ Foreign Trade Division U. S. Census Bureau, State Exports from West Virginia, census.gov (בAmerican English)
 3. ^
  שגיאות פרמטריות בתבנית:קישור כללי

  פרמטרי חובה [ כותרת ] חסרים
  [1](הקישור אינו פעיל, 9.11.2019)
 4. ^ "West Virginia", Religious Landscape Study, Pew Research Center
 5. ^ "U.S. Census Bureau Data". U.S. Census Bureau. 2010. Retrieved 2011-07-13.(הקישור אינו פעיל, 9.11.2019)
 6. ^ 6.0 6.1 American FactFinder - Results
 7. ^ "Annual Estimates of the Resident Population: April 1, 2010 to July 1, 2013". United States Census Bureau. Retrieved 6 September 2014.(הקישור אינו פעיל, 9.11.2019)
 8. ^ "Table 1. Annual Estimates of the Population of Metropolitan and Micropolitan Statistical Areas: April 1, 2010 to July 1, 2014" (CSV). 2014 Population Estimates. United States Census Bureau, Population Division. March 2015. Retrieved March 26, 2015.
אוהיו (נהר)

נהר אוהיו (באנגלית: Ohio River) הוא נהר באורך 1,579 קילומטרים במזרח ארצות הברית ואחד היובלים הראשיים של נהר המיסיסיפי. ספיקת הנהר הממוצעת היא 7,440 מ3/שנייה (במטרופוליס, אילינוי) ושטח אגן הניקוז הוא 490,603 קילומטרים מרובעים. הנהר נשפך למיסיסיפי בעיר קהיר שבאילינוי.

נהר האוהיו היווה ציר תנועה ראשי ממזרח למערב בראשיתה של ארצות הברית ואף קודם לכן. במהלך המאה ה-18 היווה הנהר את גבולה הדרומי של הטריטוריה הצפון מערבית שהייתה חלק מארצות הברית אך לא הייתה מדינה. מכיוון שהעבדות הייתה אסורה בטריטוריה הצפון מערבית, היה נהר האוהיו הגבול שבין אזורי החופש לאזורי העבדות.

אמריקה של דיסני

אמריקה של דיסני (באנגלית: Disney's America) היה פארק שעשועים שתיכננה חברת וולט דיסני, והוא אמור היה להיבנות בהיימרקט שבוירג'יניה בארצות הברית.

הפארק אמור היה להתמקד בנושא ההיסטוריה של ארצות הברית, וארצות הפארק אמורות היו לשקף תקופות שונות בהיסטוריה. תוכניות הפארק היו יוזמה של מנכ"ל חברת וולט דיסני באותה עת - מייקל אייזנר. המועצה של מדינת וירג'יניה לפיתוח המדינה אישרה את ביצוע הפרויקט, אולם התוכנית בוטלה ב-28 בספטמבר 1994 בשל התנגדות תושבי הסביבה ותנועת "הגנו על אמריקה ההיסטורית" (Protect Historic America).

בשנת 1995 ניסתה מדינת וירג'יניה המערבית לשכנע את חברת וולט דיסני להקים את הפרויקט בשטחה, אך בשל הריחוק של השטחים שהוצעו מקווי התחבורה העיקריים, ניסיון זה לא צלח. עם זאת, חברת וולט דיסני הכינה בשנת 1996 הצעות למתקנים בפארק השעשועים, כך שנראה שהרעיון לא נזנח לחלוטין. בין תוכניות אלה הוצע להקים חיקוי של אליס איילנד, וכן תוכנית לבנות שחזור של הקרב בין המוניטור למרימק.

ג'ו מנצ'ין

ג'וזף "ג'ו" מנצ'ין השלישי (באנגלית: Joseph "Joe" Manchin III; נולד ב-24 באוגוסט 1947) הוא פוליטיקאי אמריקאי חבר המפלגה הדמוקרטית, המכהן כסנאטור מטעם מדינת וירג'יניה המערבית מאז נובמבר 2010, לאחר שנבחר בבחירות מיוחדות בשל מותו של הסאנטור הוותיק רוברט בירד. קודם לכן כיהן כמושל וירג'יניה המערבית בשנים 2005 - 2010.

דגל וירג'יניה המערבית

דגל וירג'יניה המערבית מהווה סמל המדינה במרכז על רקע לבן ומסביבו פס כחול. הדגל אושר ב-7 במרץ 1929.

סמל המדינה מסמל את העיסוקים המרכזיים ומשאבי טבע של המדינה.

החלק העיקרי של הסמל כולל שם המדינה המדינה ואת המוטו שלה: Montani Semper Liberi ( אנשי ההרים תמיד חופשיים). זוג האנשים - חקלאי וכורה עומדים בצד אבן בה צויין יום הצטרפות המדינה לארצות הברית (20 ביוני 1863). לפני האבן ממוקמים זוג רובים וכובע החירות. הצד התחתון של הסמל מעוטר על ידי רודודנדרון (פרח המדינה).

הבחירות לנשיאות ארצות הברית 1864

הבחירות לנשיאות ארצות הברית בשנת 1864 היו הבחירות הנשיאותיות העשרים בתולדות ארצות הברית, והתרחשו ביום שלישי, ה-8 בנובמבר 1864. בבחירות הללו, ניסה הנשיא הרפובליקני היוצא, אברהם לינקולן, להיבחר מחדש מול המועמד הדמוקרטי, ג'ורג' מקללן, שניסה להציג את עצמו בפני הבוחרים כ"מועמד השלום" שרצה לסיים במהירות את מלחמת האזרחים האמריקנית. לינקולן נבחר לכהונה שנייה בתור נשיא בניצחון גדול.

מאז בחירות 1860, התרחב חבר האלקטורים לאחר שקנזס, וירג'יניה המערבית ונבדה הצטרפו כמדינות חופשיות לאיחוד. בעקבות מלחמת האזרחים, לא נספרו קולות מאחת-עשרה המדינות שהרכיבו את קונפדרציית המדינות של אמריקה.

הפרש הניצחון של לינקולן עמד על יותר מ-400,000 קולות, בעיקר בגלל ניצחון האיחוד בקרב באטלנטה. אלו היו הבחירות הראשונות מאז היבחרו מחדש של אנדרו ג'קסון ב-1832 שנשיא יוצא זכה בכהונה נוספת. כהונתו השנייה של לינקולן הסתיימה רק 6 שבועות לאחר כניסתו לתפקיד עם הירצחו.

הנטינגטון (וירג'יניה המערבית)

הנטינגטון (באנגלית: Huntington) היא העיר השנייה בגודלה במדינת וירג'יניה המערבית בארצות הברית. העיר חולשת על פני שני מחוזות: מחוז קייבל ומחוז ויין, ונמצאת בהתמזגותם של שני נהרות: נהר הגיאנדוטה ונהר האוהיו. על פי מפקד האוכלוסין של שנת 2010 מטרופולין העיר היא הגדולה ביותר במדינת וירג'יניה המערבית. הוא משתרע לאורכם ולרוחבם של שבעה מחוזות בשלוש מדינות שונות (אוהיו וקנטקי). אוכלוסיית המטרופולין 364,101 תושבים.

הפנטגון

הפֶּנטָגוֹן (באנגלית: The Pentagon, מיוונית: πεντα (פֶנטָה) - חמש, γων (גוֹן) - זווית, כלומר מחומש) הוא בניין משרדים גדול בארלינגטון, וירג'יניה בסמוך לעיר הבירה וושינגטון. המבנה נחנך ב-15 בינואר 1943 ומשמש מאז כמטה משרד ההגנה האמריקאי. צורתו כמחומש, ומכאן שמו. במבנה הפנטגון שבע קומות, מהן שתיים מתחת לקרקע, ומועסקים בו כ-26 אלף עובדים, אנשי צבא ואזרחים.

וירג'יניה

וירג'יניה, או בשמה המלא, הקהילייה של וירג'יניה (באנגלית: The Commonwealth of Virginia להאזנה (מידע • עזרה)), היא מדינה השוכנת בחוף המזרחי שבארצות הברית.

וירג'יניה, הנקראת על שמה של המלכה אליזבת הראשונה, אשר כונתה "המלכה הבתולה" - "The Virgin Queen", הייתה אחת מ-13 המושבות אשר מרדו בבריטניה ב-1776. כאחת מהמדינות הראשונות בארצות הברית, וירג'יניה סיפקה לארצות הברית רבים ממנהיגיה החשובים הראשונים כגון ג'ורג' וושינגטון ותומאס ג'פרסון, בנוסף לשישה נשיאי ארצות הברית נוספים שנולדו במדינה. בווירג'יניה גם אתרים רבים הקשורים בהיסטוריה של ארצות הברית. בנוסף, באופן היסטורי, וירג'יניה השתייכה לדרום, קרי העבדות הייתה מותרת בה.

צפונה של המדינה מורכב למעשה מפרוורים של העיר וושינגטון וממוקמים בו שלוחות של משרדי ממשלה רבים (כגון הפנטגון ומטה ה-CIA) ועסקים העובדים מול הממשל בנוסף לאזור תעשיית הייטק גדול. בדרום מזרח המדינה נמצא מספר רב של בסיסים גדולים של צבא ארצות הברית.

חברי הסנאט של ארצות הברית

בסנאט של ארצות הברית ישנם 100 חברים. לכל מדינה יש זכות לשלוח לסנאט שני נציגים, כך שבסנאט מאה סנאטורים. הייצוג השווה של מדינות בסנאט הוא אחד הסעיפים הבודדים בחוקה שלא ניתנים לשינוי על ידי תיקון של החוקה בהסכמת שני שלישים מהמדינות, אלא נדרשת הסכמת כל המדינות המעורבות.

להלן רשימת הסנאטורים המכהנים של ארצות הברית החברים בסנאט של ארצות הברית בקונגרס ה-116 של ארצות הברית.

חג ההודיה

חג ההודיה (באנגלית: Thanksgiving Day) הוא חג אזרחי הנחוג באמריקה הצפונית, שבו מבטאים אסירות תודה על יבולי הסתיו והכרת תודה כללית לאלוהים. על אף שלחג שורשים נוצריים, במשך שנים רבות נערך גם כחגיגה חילונית, ואף על ידי תושבי צפון אמריקה שאינם נוצריים.

בארצות הברית נחוג החג ביום חמישי הרביעי של חודש נובמבר, על פי מועד שנקבע בארצות הברית בשנת 1941 בהחלטה מיוחדת של הקונגרס ובחתימתו של הנשיא פרנקלין רוזוולט. בקנדה הוא נחוג ביום שני השני של חודש אוקטובר.

יום וירג'יניה המערבית

יום וירג'יניה המערבית (באנגלית: West Virginia Day) הוא יום חג לאומי המצוין במדינת וירג'יניה המערבית שבארצות הברית מדי שנה, ב-20 ביוני על מנת לציין את היווסדה של המדינה בעקבות פרישת מספר מחוזות של מדינת וירג'יניה מהמדינה, והחלטתם להצטרף למדינות הצפון במהלך מלחמת האזרחים האמריקאית.

מושל (ארצות הברית)

מושל (באנגלית: Governor) בארצות הברית הוא ראש הרשות המבצעת של מדינה בפדרציה האמריקאית.

מושל וירג'יניה המערבית

מושל וירג'יניה המערבית (באנגלית: Governor of West Virginia) הוא המושל וראש הרשות המבצעת של מדינת וירג'יניה המערבית. על המושל מוטלת החובה לאכוף את חוקי המדינה והסמכות לאשר או להטיל וטו על הצעות חוק שהועברו בבית המחוקקים של וירג'יניה המערבית, לכנס את בית המחוקקים בכל עת.

מאז קבלתה של וירג'יניה המערבית אל ארצות הברית ב-20 ביוני 1863, במהלך מלחמת האזרחים האמריקאית, 34 גברים כיהנו כמושלי וירג'יניה המערבית. שניים מהם, ארץ' מוּר (המושל ה-28 וה-30) וססיל אנדרווד (המושל ה-25 וה-32), כיהנו כמושלים בשתי תקופות כהונה בלתי רציפות. מור היה המושל שכיהן את תקופת הכהונה הארוכה ביותר: שלוש-עשר שנות כהונתו השתרעו על פני שלוש תקופות כהונה. מושלה הראשון של המדינה, ארתור בורמן, כיהן את תקופת הכהונה הרציפה ביותר והתפטר שבוע לפני תום הקדנציה השלישית שלו. דניאל פרנסוורת' היה אז נשיא הסנאט של וירג'יניה; הוא כיהן כמושל בפועל במהלך שבעת הימים האחרונים של כהונת בורמן ונהפך למושל שכיהן במשך הזמן המועט ביותר.

על מנת לכהן כמושל וירג'יניה המערבית, על המתמודד למשרד המושל להיות לפחות בן שלושים שנה, ועליו להיות תושב וירג'יניה המערבית בחמש השנים שקדמו להתמודדותו. על פי החוקה הנוכחית של וירג'יניה, אשר אושרה ב-1872, המושל מתחיל את תקופת כהונתו בת ארבע השנים ביום שני הראשון שלאחר יום רביעי השני בחודש ינואר שלאחר הבחירות. החוקה המקורית של המדינה מ-1863 הגבילה את תקופת הכהונה של המושל לשנתיים בלבד.

תפקידו של סגן המושל אינו מוזכר בחוקה; אם נבצר מן המושל לכהן בתפקידו, נשיא הסנאט של וירג'יניה המערבית יכהן כמושל בפועל. אם יכהן נשיא הסנאט כמושל בשנתו האחרונה של המושל המקורי, תערכנה בחירות חדשות לתפקיד. הצעת חוק שנתקבלה בשנת 2000 מעניקה לנשיא הסנאט את תואר הכבוד "סגן המושל".

מושל וירג'יניה הנוכחי הוא ג'ים ג'אסטיס מהמפלגה הרפובליקנית, שנכנס לתפקידו ב-16 בינואר 2017.

סמל וירג'יניה המערבית

סמל וירג'יניה המערבית הוא סמלה הרשמי של מדינת וירג'יניה המערבית שבארצות הברית.

הסמל הוא עגול ובעל רקע לבן ובמרכזו סלע שעליו חקוק התאריך 20 ביוני 1863, התאריך שבו נוסדה המדינה והצטרפה לאיחוד, מדינות ארצות הברית שהתנגדו לעבדות בתקופת מלחמת האזרחים האמריקנית. לרגלי הסלע מוצלבים שני רובים ומצנפת פריגית המסמלת את החירות מעבדות שלמענה נלחמה המדינה. משמאל לסלע ניצב אדם המסמל חקלאות, בידו גרזן ומחרשה ולידו צמח התירס. בצד השני עומד אדם המסמל את התעשייה, בידו מכוש ומאחוריו סדן וקורנס. סביב הרקע הלבן, טבעת זהב מעוטרת שבה כתוב למעלה "מדינת וירג'יניה המערבית" ולמטה המוטו בלטינית "Montani Semper Liberi" (אנשי ההרים תמיד חופשיים; וירג'יניה המערבית מכונה גם מדינת ההרים). בין שני הכיתובים, כוכבים שחורים.

מצדו השני של הסמל, נמצא "הסמל הקטן" שמשמש בשינוי קל גם כחותם המושל. מתואר בו אזור חקלאי בין הרים וסביבו המוטו "Libertas E Fidelitate" (חירות מתוך נאמנות).

יוצר הסמל הוא Joseph H. Diss Debar .

פוטומק

נהר הַפּוֹטוֹמַק (באנגלית: Potomac River) הוא נהר אשר נשפך למפרץ צ'ספיק באוקיינוס האטלנטי, לחופה המזרחי של ארצות הברית. אורכו של הנהר כ־613 ק"מ, והוא הנהר הרביעי בגודלו בארצות הברית הנשפך לאוקיינוס האטלנטי, וה־21 בגודלו בארצות הברית כולה.

צ'ארלסטון (וירג'יניה המערבית)

צ'ארלסטון (באנגלית: Charleston) היא עיר הבירה של מדינת וירג'יניה המערבית בארצות הברית. היא גם העיר הגדולה במדינה, ובירת מחוז קאנאווה. העיר ממוקמת על מפגש הנהרות אלק וקאנאווה. במפקד האוכלוסין של שנת 2009 מנתה צ'ארלסטון כ-50 אלף תושבים, והאזור המטרופוליטני מונה 309,635 נפש.

הייצור התעשייתי של העיר כלל בתחילה מלח וגז טבעי. לאחר מכן הייתה זו תעשיית הפחם שהביאה לשגשוג כלכלי בעיר וסביבותיה. כיום מתבססת כלכלת העיר על מסחר, שירותים, ממשל, רפואה וחינוך. בעיר נמצאת גם אוניברסיטת צ'ארלסטון ושדה התעופה יגר. בנוסף שוכן בעיר בסיס של להק מטוסי התובלה הרקולס, המשמשים את הכח האווירי של המשמר הלאומי האמריקני, הממוקם בווירג'יניה המערבית.

בתחומי העיר נמצאים פארקים אחדים: פארק קאטו (Cato Park), פארק קונסקין (Coonskin Park) והיער המדינתי של קאנאווה, שהוא פארק ציבורי ענק, הכולל בריכה, אזורי קמפינג, מסלולי רכיבה והליכה, אזורי פיקניק ואזורי שעשועים.

צ'ארלסטון היא ביתן של כמה קבוצות ספורט לאומיות של וירג'יניה בתחומי הבייסבול, הכדורסל והריצה.

קפיטול מדינת מערב וירג'יניה

קפיטול מדינת וירג'יניה המערבית (באנגלית: West Virginia State Capitol) הוא מבנה בית המחוקקים של מדינת וירג'יניה המערבית, הממוקם בבירתה צ'ארלסטון.

שלי מור קפיטו

שלי מור קפיטו (באנגלית: Shelley Moore Capito; נולדה ב-26 בנובמבר 1953) היא פוליטיקאית אמריקאית חברת המפלגה הרפובליקנית, מכהנת כסנאטורית מטעם מדינת וירג'יניה המערבית מינואר 2015. קפיטו היא האישה הראשונה המייצגת את וירג'יניה המערבית בסנאט.

שמורת אינדיאנים

שמורת אינדיאנים (באנגלית: Indian reservation) הוא שטח אדמה בתוך ארצות הברית המנוהל על ידי שבטים של אינדיאנים במסגרת הלשכה לענייני אינדיאנים במשרד הפנים של ארצות הברית.

בשטחים אלה ניתנת אוטונומיה מסוימת לשבטים, אשר יכולים להחיל בהם את הדין השבטי בעניינים מסוימים. בעניינים אחרים חל בשטחים אלה הדין הפדרלי של ארצות הברית, אך לא הדין המדינתי. כך לדוגמה בשמורות רבות מותרים ההימורים, האסורים במדינה בה ממוקמת השמורה, דבר המאפשר הקמת בתי קזינו בשמורות, והפיכתן לאתרי תיירות.

ברחבי ארצות הברית 310 שמורות אינדיאנים כך שלא לכל 550 השבטים האינדיאנים יש שמורות, מה גם שלחלק מהשבטים יש יותר משמורה אחת. כמו כן, בשל חלוקת שטחי אדמה לאישים פרטיים, ומכירתם לאנשים שאינם חברי השבט, שטחי שמורות רבות אינו רציף, ויש בתוכן מובלעות של אדמות פרטיות.

ברחבי ארצות הברית 225,410 קמ"ר של שטחי שמורות (2.3% משטחי ארצות הברית). שתים עשרה מהשמורות גדולות משטח מדינת רוד איילנד (3,144 קמ"ר) ותשע שמורות גדולות משטח מדינת דלוור (5,327 קמ"ר). שטח שמורת שבט הנאוואחו גדול משטחה של מדינת וירג'יניה המערבית.

מרבית שמורות האינדיאנים מצויות במערב ארצות הברית, ממערב לנהר המיסיסיפי.

מרבית האינדיאנים בארצות הברית אינם חיים בשמורות, אלא בערים הגדולות של ארצות הברית.

מדינות וטריטוריות ארצות הברית
מדינות אוהיואוקלהומהאורגוןאיווהאיידהואילינויאינדיאנהאלבמהאלסקהאריזונהארקנסוג'ורג'יהדלאוורדקוטה הדרומיתדקוטה הצפוניתהוואיוושינגטוןויומינגויסקונסיןוירג'יניה • וירג'יניה המערבית • ורמונטטנסיטקססיוטהלואיזיאנהמונטנהמיזורימייןמינסוטהמיסיסיפימישיגןמסצ'וסטסמרילנדנבדהנברסקהניו ג'רזיניו המפשיירניו יורקניו מקסיקופלורידהפנסילבניהקולורדוקונטיקטקליפורניהקנזסקנטקיקרוליינה הדרומיתקרוליינה הצפוניתרוד איילנד מפת מדינות ארצות הברית
מחוז פדרלי מחוז קולומביה
אזורים מבודדים סמואה האמריקניתהאי בייקרגואםהאי האולנדהאי ג'רביזאטול ג'ונסטוןשונית קינגמןאטול מידווייהאי נבאסהאיי מריאנה הצפונייםאטול פאלמירהפוארטו ריקואיי הבתולה של ארצות הבריתהאי וייק

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.