ויקיפדיה העברית

ויקיפדיה העברית היא הגרסה העברית של אנציקלופדיית האינטרנט החופשית "ויקיפדיה", המנוהלת ומתופעלת בידי קרן ויקימדיה. החומר שמתפרסם בוויקיפדיה כפוף לרישיון תוכן חופשי של Creative Commons מסוג CC-BY-SA, ולפיכך היקף זכויות היוצרים עליו מצומצם למדי. המיזם בעברית הושק ב-8 ביולי 2003 ונכון ל-19 בספטמבר 2019 יש בוויקיפדיה העברית 250,420 ערכים.

בדומה לוויקיפדיה בשפות אחרות, גם בוויקיפדיה העברית הגולשים יכולים להשתתף בכתיבה ובעריכה. ויקיפדיה העברית מתאפיינת במספר משתתפים גבוה יחסית למספר דוברי השפה[1] ובהשתתפות ערה בדיונים הנערכים בדפי השיחה של הערכים. מנוע החיפוש גוגל נותן לוויקיפדיה העברית, בדרך כלל, מקום גבוה ברשימת תוצאות החיפוש של מילים בעברית, וממנו מגיעים אליה רוב המבקרים.

ויקיפדיה העברית
Wikipedia-logo-v2-he
Chromium Hebrew Wikipedia Screenshot
סוג אנציקלופדיית אינטרנט חופשית
הרשמה לא חובה
הסטטיסטיקה של ויקיפדיה העברית
סטטיסטיקת צפיות של ויקיפדיה העברית ב-30 הימים האחרונים
Triceratops001
הערך "טריצרטופס", דוגמה לערך מומלץ בוויקיפדיה. הערך, בנושא מדעי הטבע, מבוסס על מגוון מקורות: ספרות כתובה ומאמרים מדעיים
Groupoid002
הערך "גרופואיד" הוא דוגמה לערך בתחום המתמטיקה. ויקיפדיה תומכת בממשק נוסחאות מבוסס LaTeX המאפשר כתיבת ערכים עם משוואות ונוסחאות במתמטיקה ומדעי הטבע.

המבנה של ויקיפדיה העברית

ויקיפדיה העברית היא אנציקלופדיה כללית, העוסקת ברוב תחומי הדעת. בניגוד לאנציקלופדיות מודפסות שבהן קיימים שיקולי הוצאה לאור, בוויקיפדיה העברית אין הגבלה רשמית על אורך הערכים ועל מספרם. המגבלה היחידה המוצבת על נושאי הערכים היא היותם נושאים אנציקלופדיים.[דרושה הבהרה] הגדרת נושא כאנציקלופדי מתירנית יותר בוויקיפדיה העברית יחסית לאנציקלופדיות אחרות בעברית, דוגמת האנציקלופדיה העברית. ערך יכול להיפתח על ידי כל משתמש, רשום (מזוהה על ידי כינוי) או לא רשום (מזוהה על ידי כתובת IP), והמשך עריכתו יכול להתבצע בכל עת על ידי כל העורכים. ערך שלא עומד בסטנדרטים הנהוגים בוויקיפדיה העברית עלול להימחק במחיקה מהירה או בהצבעת מחיקה שבה רשאים לקחת חלק משתמשים בעלי זכות הצבעה בלבד[2].

ערך קצר שיש בו חוסר משמעותי של מידע מוגדר כקצרמר. ערכים שיש בהם בעיות עריכה, כאלו הדורשים שכתוב מלא או חלקי, וערכים שיש צורך להשלים מסומנים באופן בולט על ידי תבניות המיועדות לכך.

רוב הערכים בוויקיפדיה העברית מתאימים לקוראים מחטיבת הביניים ואילך. חלקם דורשים ידע קודם, המסופק בדרך כלל על ידי קישורים פנימיים לערכים בסיסיים יותר. קישורים פנימיים משמשים גם להפניה לערכים משיקים שהנושא שלהם מוזכר בערך. בנוסף, הערכים כוללים הפניות לאתרי אינטרנט חיצוניים שאמורים להרחיב על נושא הערך ("קישורים חיצוניים") ולמקורות לא מקוונים ("לקריאה נוספת"). אם קיימים ערכים זהים בגרסאות של ויקיפדיה בשפות אחרות, הם מסומנים בעזרת קישור מיוחד הקרוי "בינוויקי"[3].

בוויקיפדיה ערכים במגוון רב של תחומים: החל במדעים (מדעי הטבע ומדעי הרוח), הנדסה והיסטוריה, וכלה בספורט, תרבות פופולרית ואקטואליה. ויקיפדיה תומכת בממשק נוסחאות מבוסס LaTeX המאפשר כתיבת ערכים בנושאי מתמטיקה ומדעי הטבע. ערכים אלה נמצאו שימושיים ביותר לתלמידים וסטודנטים במוסדות להשכלה גבוהה.[דרוש מקור] במספר מוסדות אקדמיים מתבקשים הסטודנטים לכתוב ערך בוויקיפדיה בנושא הקורס שלמדו כמטלת גמר של הקורס[4]. ויקיפדיה מאפשרת גם שילוב תמונות בגוף הערכים. ככלל, על התמונות להיות חופשיות, אם כי מותר גם שימוש הוגן במגבלות מסוימות.

הקהילה בוויקיפדיה העברית בוחרת ערכים מומלצים: אלה הם הערכים הבולטים והטובים בוויקיפדיה הזוכים להערכת הקהילה[5], וראויים לציון על היותם מקיפים, אמינים, רהוטים, נהירים ומסקרים היטב את נושאי הערך.

אחד המדדים לבחינת הוויקיפדיות בשפות השונות הוא "מדד העומק". המדד מציג הערכה כמותית לאיכות הערכים בוויקיפדיה בשפות השונות. החישוב לוקח בחשבון את גודל הערכים, את כמות הכותבים בכל ערך ואת קצב השינויים הנעשים בערכים השונים באופן ממוצע[6]. מדד העומק של ויקיפדיה העברית הוא 259, מה שהופך אותה לוויקיפדיה השביעית בעומקה, והיא השנייה מבחינת מספר עריכות המבוצעות בכל ערך.

אופן התנהלות

Israel-002
פרק מתוך הערך "ישראל". הפרק דן בחי והצומח של ישראל, ומכיל שילוב קישורים, תמונות והערות שוליים.

העיקרון היסודי שעליו מושתתת ויקיפדיה העברית קובע כי לכל המשתמשים, בין אם הם רשומים ובין אם הם אלמונים, יש זכות לערוך ערכים. עריכתם נבחנת בידי אחרים, ואלה רשאים לשנותה. עריכה של משתמש לא מוכר, בין אם חדש ובין אם בחר לא להירשם, נבחנת באופן ביקורתי יותר מחשש לשגיאות ולהשחתות. כך או כך, ניתן לשחזר כל שינוי על בסיס הגרסאות הקודמות של הערך, כך שההשחתות מזיקות באופן זמני בלבד. הגרסאות הקודמות של הערך נגישות לכול וניתן לשחזר אליהם במהירות.

בראש ויקיפדיה, ובכלל זה ויקיפדיה העברית, עומדת קרן ויקימדיה, שבראשה מכהן חבר נאמנים נבחר. מעורבותם של ראשי קרן ויקימדיה בהתנהלות ויקיפדיה העברית מצומצמת מאוד. עם זאת, להחלטות של הקרן יש השפעה על ויקיפדיה העברית. למשל, ההחלטה לאפשר שימוש בתמונות במסגרת שימוש הוגן התקבלה בוויקיפדיה העברית בעקבות נוהג דומה במהדורות המיזם בשפות אחרות.

בוויקיפדיה העברית השתרש נוהג לנסות להגיע להכרעות בענייני עריכה באמצעות דיון בדף השיחה של הערך הרלוונטי. אם לא מושגת הסכמה כללית בדיון, ניתן לפנות לאחד המשתמשים לשמש כמפשר או בורר, אולם החלטתו של הבורר אינה מחייבת. אפשרות נוספת היא לפנות להצבעת מחלוקת שבה רשאים להשתתף משתמשים בעלי ותק מסוים ורמת פעילות מינימלית. דיונים בסוגיות מדיניות רחבות יותר מתנהלים בדף המכונה "מזנון". כאשר נדרשת הכרעה ברורה בסוגיה מדינית השנויה במחלוקת, מגובשת "הצעת חוק" סדורה המובאת להצבעה בדף המכונה "פרלמנט".

לאכיפת ההחלטות, לשחזור ההשחתות ולטיפול במשחיתים סדרתיים אחראים כלל המשתמשים, אך ישנה שכבה של עורכים הפעילים במיוחד בנושא, ולהם כלים המקלים עליהם בהגנה על ערכים. בראש מדרג ההרשאות של ויקיפדיה העברית עומדים הביורוקרטים. מתחתיהם מפעילי המערכת, שאותם ממנים הביורוקרטים על פי המלצת הקהילה. בוויקיפדיה העברית ישנם 38 מפעילי מערכת. למפעילים אין זכויות יתר רשמיות בהכרעה בענייני עריכה והחלטות מדיניות. יש להם יכולת לחסום משתמשים וכתובות IP מעריכה בוויקיפדיה, להגן על דפים מפני עריכה, לשחזר השחתות במהירות, למחוק דפים ולשנות את ממשק האתר. הרשאות המפעיל מאפשרות לעיין גם בגרסאות קודמות של ערכים שנמחקו. פעולות מפעילי המערכת והביורוקרטים מתבצעות ככל פעולה אחרת באופן שקוף, והן נתונות לביקורת קהילת עורכי ויקיפדיה ואף קוראים מבחוץ.

בנוסף למפעילי המערכת ישנן הרשאות נוספות: מנטרים, שביכולתם לסמן עריכות אנונימיות כבדוקות וגם כלים נוספים; עורכי ממשק; בודקים; דיילים; ישנן גם הרשאות שנועדו לצורכי מיון עריכות בלבד, כגון בדוקי עריכות אוטומטית ומשתמשים ותיקים.

היסטוריה

ציוני דרך במספר הערכים
מספר ערך תאריך יצירה שם הערך
1,000 25 באוקטובר 2003 פרס איג נובל
10,000 10 בספטמבר 2004 פיטר בוגדנוביץ'
20,000 29 במאי 2005 שלמה מימון
30,000 4 בינואר 2006 מרוץ סוסים, יבגני וכטנגוב,
אמי"ת גוש דן, מאיר זורע[7]
40,000 3 ביולי 2006 ספר טלפונים
50,000 24 בדצמבר 2006 דולפינריום
100,000 10 בינואר 2010 אחוזת סיטון דלאוואל
150,000 29 באוגוסט 2013 ישראל חיים בילצקי
200,000 28 בדצמבר 2016 פודו דרומי
פורטל אדריכלות
פורטל אדריכלות - אחד מהפורטלים המומלצים של ויקיפדיה

עמוד השער של ויקיפדיה העברית נוצר לראשונה ב-8 ביולי 2003[8]. זמן קצר לאחר מכן תורגמו דפי הממשק מאנגלית והתאפשרה תחילת העבודה השוטפת. ב-9 ביולי נוצר הערך הראשון, ויקיפדיה. "ויקיפדיה" הפך להפניה ימים אחדים לאחר יצירתו, כך שמתמטיקה הוא למעשה הערך הראשון בעל תוכן בוויקיפדיה העברית[9]. ב-25 באוקטובר 2003, שלושה חודשים וחצי לאחר ייסודה, נכתב הערך ה-1,000 של ויקיפדיה העברית, ובתחילת 2004 כבר היו בה למעלה מ-2,000 ערכים[10].

במרץ 2004 התמנה דוד שי לביורוקרט, דבר שאפשר לו למנות מפעילי מערכת נוספים ולהקטין את התלות באנשי קרן ויקימדיה. מפגש ראשון של הקהילה נערך בתל אביב ב-22 ביולי.

לאורך השנים ניסו משתמשים שונים לנצל לרעה את ויקיפדיה כבמה להכפשות. אחד מהניסיונות הראשונים הללו נעשה באוגוסט 2004, אז הוכפש הסופר אמנון ז'קונט, שטען כי היה זה חלק מפרשת הסוס הטרויאני, שהתפרסמה בתקשורת כשנה לאחר מכן[11].

בספטמבר 2004 נכתב הערך ה-10,000 בוויקיפדיה העברית. באותה שנה החלו להיכתב ערכים במסגרת מיזמים של משתמשים שיצרו רשימת ערכים העוסקים בנושא מסוים. כך למשל נכתבה סדרת ערכים שעוסקת ברצח קנדי וסדרה אחרת שבמרכזה אי הפסחא. בתחום המתמטיקה ניתנה אז אפשרות להשתמש בממשק נוסחאות דמוי LaTeX[12]. הדבר שיפר את עיצוב ערכי המתמטיקה ושאר הערכים המדעיים.

בינואר 2005 ביקר בישראל ג'ימי ויילס, מייסד פרויקט ויקימדיה, נפגש עם ויקיפדים וערך מספר הרצאות שסוקרו בתקשורת הישראלית והגבירו את המודעות לוויקיפדיה. כתוצאה משיפורים שחלו בתשתית השרתים של ויקיפדיה, הפכה הגלישה בוויקיפדיה למהירה יותר במהלך השנה.

בשנת 2006 החלו שתי יוזמות לעידוד כתיבת ערכים:

ב-24 בדצמבר נוצר הערך ה-50,000, ולכבודו עוצב סמל חגיגי שהוצג במשך כשבועיים[13]. באותה שנה הוענק לוויקיפדיה העברית תג ההתנדבות של איגוד האינטרנט הישראלי, ואות זה הוענק לה שנית ב-2009.

בשנת 2008 חצתה ויקיפדיה העברית את רף 5 מיליון העריכות.

ב-10 בינואר 2010 נכתב הערך ה-100,000 בוויקיפדיה העברית. בכך הצטרפה ויקיפדיה העברית לקבוצה של 30 השפות שבהן נכתבו עד לתאריך זה מאה אלף ערכים ויותר. לרגל המאורע שיגר מייסד ויקיפדיה, ג'ימי ויילס, איגרת ברכה מיוחדת לקהילת הוויקיפדים העברית, ונערכה ישיבה בנושא בוועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת[14].

ב-29 באוגוסט 2013 נכתב הערך ה-150,000 בוויקיפדיה העברית, ישראל חיים בילצקי.

ב-28 בדצמבר 2016 נכתב הערך ה-200,000 בוויקיפדיה העברית, פודו דרומי.

קצב הגידול של כמות הערכים בוויקיפדיה העברית

מספר הערכים כפונקציה של הזמן:

גרף המתאר את הגידול בכמות הערכים בוויקיפדיה העברית (כל עמודה מייצגת 1,000 ערכים שהתווספו)

ויקיפדיה בחברה הישראלית

דבר הנשיא

אם אני צריך מידע, אני לא רץ מיד לרב גוגל. אני קודם כל בודק באנציקלופדיה ולפעמים אני מבקש שימצאו לי את הערך בוויקיפדיה.

(הקישור אינו פעיל, 11.04.2018)

במהלך השנים הלך וגבר משקלה של ויקיפדיה העברית כמאגר ידע לשירותם של דוברי עברית, והדבר בא לידי ביטוי הן במספר גדל והולך של ציטוטים והסתמכות על ויקיפדיה העברית, לרבות ציטוטים בפסקי דין והכרעות בבתי משפט שמצאו בוויקיפדיה מקור מהימן לקביעת עובדות, והן בעניין שמגלים אמצעי התקשורת באירועים הקשורים בוויקיפדיה העברית ובוויקיפדיה העולמית.

Length dist he 200911
התפלגות אורכי הערכים בוויקיפדיה העברית בסוף אוקטובר 2009 (בסולם לוגריתמי, לפי בסיס 2)

במחקר איכותני שנערך בשנת 2012 בקרב 51 מורים ישראלים בחטיבות ביניים ובתי ספר תיכוניים במרכז הארץ הצהירו רוב המורים כי אינם עושים שימוש בוויקיפדיה לצורכי הוראה, ואילו 22 מורים (43%) ציינו שימוש כזה, מתוך אלה 7 מורים (14%) סייגו את תשובתם[15]. עם זאת, אף מורה לא הזכיר את ויקיפדיה כמקור מידע ישיר להכנת שיעורים, וחלקם הסתפקו באמירות כגון שימוש ב"גוגל ולאן שהוא מוביל".

שיתופי פעולה

בוויקיפדיה העברית מתקיימים שיתופי פעולה רבים עם מוסדות להשכלה גבוהה ובתי ספר לכתיבת ערכים בוויקיפדיה העברית. שיתופי הפעולה החלו כבר ב-2006 ובמסגרתם נכתבו ערכים רבים[16]. חלק מהערכים נכתבים במסגרת קורסים אוניברסיטאים כמו היוזמה של הפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית שבמסגרתה כתבו סטודנטים בפקולטה עשרות ערכים בדיני נזיקין בוויקיפדיה העברית במהלך שנת 2006[17]. החל משנת 2011 מחייבת אוניברסיטת חיפה את הסטודנטים בפקולטה למדעי הרוח לחבר ערכים בוויקיפדיה בנושאים הקשורים לחומר הלימוד בו הם בקיאים[18]. מיזמים דומים נפתחים מדי פעם וזוכים בדרך כלל לתמיכה ולעזרה של קהילת הכותבים הקבועים. שיתופי פעולה דומים נערכו עם פקולטות נוספות. כמו כן, נערכו שיתופי פעולה עם אגודות שונות.

ב-2009 נערכה תחרות פיזיוויקי לכתיבת ערכים בפיזיקה, בדגש על אופטיקה ופיזיקה אטומית. התחרות אורגנה על ידי עמותת ויקימדיה בישראל, המחלקה לפיזיקה של מערכות מורכבות במכון ויצמן למדע, בשיתוף עם מכון דוידסון לחינוך מדעי ועם OSA, מתוך הכרה שוויקיפדיה העברית היא מקור מידע מרכזי עבור התלמידים בישראל. באפריל 2014 הסתיימה תחרות שנייה של פיזיוויקי, תוצר שיתוף פעולה של עמותת ויקימדיה ואוניברסיטת בר-אילן.

בשנת 2011 נוצר שיתוף פעולה עם מוזיאון ישראל שמטרתו להרחיב את הערכים הקשורים לתרבות הישראלית בוויקיפדיה.

ד"ר שרון גבע, מרצה במכללת סמינר הקיבוצים, הובילה את פרויקט "מעלות ערך"[19] שבמסגרתו סטודנטיות במכללה העלו לוויקיפדיה העברית עשרות ערכים העוסקים בנשים, שלטענתן הושכחו מההיסטוריה. בעקבות דיוני מחיקה על אחדים מהערכים שהועלו, בשנת 2016 החליטה ד"ר גבע להפסיק את הפרויקט במסגרת ויקיפדיה[20]. מיזמים דומים מתקיימים במסגרת מיזם ויקינשים בסיוע עמותת ויקימדיה ישראל.

ויקיפדיה העברית כקהילה

פעילות קהילת הויקיפדיה העברית בדצמבר 2012
המחשה ויזואלית לכמות האנשים שהייתה מעורבת בפיתוח תוכן בוויקיפדיה העברית במהלך דצמבר 2012
HatildaHarviit3
הלוגו של ביטאון ויקיפדיה העברית, "הטילדה הרביעית"

העורכים והעורכות בוויקיפדיה העברית מכירים זה את זה במהלך הכתיבה המשותפת ופעילות זו תרמה אף להתפתחות מונחים וצורות ביטוי ייחודיות לה[21]. במהלך שנות הפעילות של המיזם הכותבים התגבשו לקהילה חברתית. מפעם לפעם נפגשים עורכי ויקיפדיה ליום עיון או לפיקניק משותף[22], ובין ויקיפדים רבים מתקיימים קשרי ידידות. מעבר לכך, לעיתים ניתן למצוא בין הכותבים והעורכים בני משפחה אחת, כגון אחים, הורים וילדים וזוגות נשואים.

הקהילה מפעילה ביטאון בשם "הטילדה הרביעית", בו מתפרסמות חדשות, הצעות ומבעים הנוגעים לוויקיפדיה, מידע על הנעשה בוויקיפדיות ברחבי העולם, וטורים אישיים מאת העורכים.

בשנת 2007 הקימו מספר עורכים בוויקיפדיה העברית את עמותת ויקימדיה ישראל שמטרתה קידום הנגשת ידע חופשי.

ביקורת

יש הטוענים[23] כי דיוני העריכה בוויקיפדיה, הופכים לא פעם למאבקי אגו קשים והתחשבנויות, ושהשפה הנקוטה בהם היא כוחנית. זו אחת הסיבות, כפי שגם עולה מסקר שערכה עמותת ויקימדיה ישראל, שנשים רבות מדירות עצמן מכתיבה בוויקיפדיה ובכלל, ממעטות להשתתף בעריכתה. שיעור הנשים הפעילות בוויקיפדיה העברית עומד על 23%, לעומת 76% גברים. סקר משתמשים עולמי זיהה כי 20% מהעורכים הזדהו כנשים[24].

נכון ליוני 2018, 18.5% מערכים שהם ביוגרפיות הם על נשים[25]. קרן ויקימדיה מייחסת חשיבות רבה לפערים המגדריים בקרב עורכי ויקיפדיה ומעודדת הצטרפות כותבות באמצעות שיתופי פעולה עם מוסדות אקדמיים[23].

WPBirthday

סמליל לרגל ציון שנה לוויקיפדיה ב-2004

Wiki3

סמליל לרגל ציון שלוש שנים לוויקיפדיה ב-2006

5YearsHeWP02

אחד מחמשת הסמלילים לציון חמש שנים לוויקיפדיה, ב-2008

Wikipedia-logo-milage

סמליל מיוחד לציון חגיגות הגעה ל-100,000 ערכים, ב-2010

HebWikipedia8

סמליל לרגל שמונה שנים לוויקיפדיה העברית, ב-2011

HebWikipedia-9.2

סמליל שהתנוסס במשך שבוע לציון תשע שנים להיווסדה, ב-2012

HebWiki10thBday

סמליל לרגל ציון עשור לוויקיפדיה העברית, ב-2013

150000HebWiki

סמליל מיוחד לציון חגיגות הגעה ל-150,000 ערכים, ב-2013

אתרים נגזרים

מדיניות התוכן החופשי של ויקיפדיה, המאפשרת העתקת תוכן מוויקיפדיה בתנאי שיינתן קרדיט נאות, מביאה ליצירת אתרים נגזרים, המתבססים על ויקיפדיה העברית (אך אינם חלק ממיזמי קרן ויקימדיה). דוגמאות עיקריות:

 • בדצמבר 2005 החל המילון הממוחשב בבילון להציע גם את שירותי ויקיפדיה למשתמשיו. בבילון עצמו נמכר בתשלום, אך תוסף ויקיפדיה ניתן לרוכשי בבילון ללא תשלום נוסף. המילון מציג את פסקאות הפתיחה של כל ערך, והקורא המעוניין בהרחבה מקבל קישור לוויקיפדיה עצמה. בדרך זו הפכה ויקיפדיה לנגישה יותר למשתמשי בבילון. מילון מורפיקס הממוחשב מציע שירות דומה בחינם החל מ-2008.
 • בינואר 2006 השיק פורטל "וואלה!" את "וואלה! פדיה" - העתק סטטי של הערכים בוויקיפדיה העברית (בוואלפדיה, בניגוד לוויקיפדיה, הערכים לא ניתנו לעריכה), כשהם מתעדכנים אחת לכמה חודשים[26], כשלערכים נלוות פרסומות. בינואר 2013 שם המתחם הפסיק להציג תוכן אנציקלופדי והחל להפנות אל הדף הראשי של וואלה![27].
 • בשנת 2014 החל לפעול אתר "המכלול"[28], שמרבית ערכיו נוצרים כהעתק מלא מוויקיפדיה העברית ולאחר מכן עוברים התאמת תוכן לקורא החרדי[29]. ההתאמה כוללת בין השאר סינון תמונות הנשים כמקובל בעיתונות החרדית, סינון תוכן, כגון תיארוכים ארכאולוגיים, הסותר את המסורת היהודית על בריאת העולם, ויחס מסויג לתאוריות כמו האבולוציה או דעות שנחשבות ככפירה. ערכי רבנים מכילים את התואר "רב" או "רבי" כחלק משם הערך.
 • האתר "מילוג" מציג לקוראיו תקציר מתוך הפתיח של הערכים בוויקיפדיה, עם אפשרות להמשך קריאה על ידי מעבר לערך המלא בוויקיפדיה.

בתרבות העברית

בחודש יולי 2007 יצא לאור בעברית, בהוצאת ענבר, הספר הראשון שגיבור עלילתו עוסק בעריכה בוויקיפדיה העברית בשעות הפנאי ("מתים לא חורצים לשון" מאת אריה ענבר, גם הוא כותב פעיל בוויקיפדיה העברית[30]). בגוגל מפות ישנה גישה לערכי ויקיפדיה העברית העוסקים באתרים המצוינים על גבי המפות.

ב-2017 הוציא חנן בן ארי את הסינגל "ויקיפדיה". על פי מילות השיר תפיסת דמותו של אדם לפי ערכים בוויקיפדיה מסמלת התייחסות סטריאוטיפית.

כן ב-2017 עלתה לשידור בערוץ היוטיוב של כאן סדרת הרשת ערכים מויקיפדיה מומחזים על ידי גרביים, המציגה ערכים בצורה הומוריסטית.

שירה של ריטה קוגן "ויטה רוצה"[31] מתחיל במילים "וִיטָה רוֹצָה שֶׁיִּהְיֶה עָלֶיהָ עֵרֶךְ בְּוִיקִיפֵּדִיה".

ראו גם

 • ביקורת על ויקיפדיה
 • ציוני דרך בוויקיפדיה העברית
 • ויקיפדיה:פרסומים אקדמיים
 • ויקיפדיה:פרסומים בתקשורת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ סטטיסטיקות ויקיפדיה - עמודה שביעית מימין.
 2. ^ ראו ויקיפדיה:הצבעה
 3. ^ ראו עזרה:בינוויקי
 4. ^ ראו ויקיפדיה:עבודות ויקידמיות
 5. ^ בחירת ערך מומלץ נעשית אחרי ביקורת עמיתים ודיון בדף המיזם.
 6. ^ הסבר על מדד העומק (באנגלית)
 7. ^ נקבע בעקבות ספק לגבי הזהות המדויקת של הערך
 8. ^ כאן ניתן לראות את העריכה הראשונה לעמוד הראשי
 9. ^ ראו ויקיפדיה:הטילדה הרביעית/23.
 10. ^ כך נראה אז העמוד הראשי של ויקיפדיה העברית
 11. ^ גל מור, אמנון ז'קונט: "הסיוט נגמר", באתר ynet, 29 במאי 2005
 12. ^ נוסחה לדוגמה: (זהות אוילר)
 13. ^ כאן ניתן לצפות בכל הגרסאות של סמל ויקיפדיה העברית
 14. ^ תרומתה של האנציקלופדיה החופשית "וויקיפדיה" לתחום הידע בישראל, לרגל כתיבת הערך המאה האלף בעברית - פרוטוקול דיון בוועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת, 2 בפברואר 2010, באתר כנסת פתוחה
 15. ^ גדי אלון, פתוחים לתוכן פתוח? בדיקת השקפותיהם של המורים בישראל לשימוש בוויקיפדיה לצרכים חינוכיים, עבודת גמר (מ.א.)-- אוניברסיטת בר-אילן, תשע"ב 2012
 16. ^ פירוט מיזמי שיתופי הפעולה נמצא בדף ויקיפדיה:עבודות ויקידמיות.
 17. ^ ליאור הנר, פרויקט משותף לאונ' העברית ולוויקיפדיה, באתר הארץ, 11 בדצמבר 2006
 18. ^ יונתן הללי, אונ' חיפה: הסטודנטים יחויבו לכתוב ערכים לוויקיפדיה, באתר nrg‏, 26 באוקטובר 2011
 19. ^ טל ליברגל-קדר, איפה הן, הגיבורות ההן: ד"ר שרון גבע רוצה להחזיר לתודעה נשים שנשכחו, באתר Xnet‏, 14 ביולי 2015
 20. ^ שרון גבע, ויקיפדיה, האנציקלופדיה הלא חופשית, באתר הארץ, 18 בדצמבר 2017
 21. ^ ראו ויקיפדיה:מקרא תקצירי עריכה
 22. ^ ראו מפגשי ויקיפדיה
 23. ^ 23.0 23.1 אנה בורד, מועדון הבנים הסגור של ויקיפדיה בעברית, באתר הארץ, 2 ביוני 2013
 24. ^ מחקר על הפער המגדרי בוויקיפדיה: מה אנחנו יודעים עד עכשיו, ויקימניה 2018
 25. ^ שליפה המשווה ערכי ביוגרפיות בויקיפדיות השונות
 26. ^ גליה ימיני, וואלה מקימה עם ויקיפדיה את וואלה פדיה, באתר הארץ, 28 בדצמבר 2005
 27. ^ לפי archive.org
 28. ^ דף הבית של המכלול
 29. ^ בלי נשים ובלי אבולוציה: החרדים משכתבים את ויקיפדיה, וזה לא כל כך נורא, באתר הארץ, מרץ 2018;
  התשובה החרדית לוויקיפדיה, באתר מקור ראשון, מאי 2018
 30. ^ משתמש:אריה ענבר
 31. ^ ריטה קוגןהוּא טָעָה. לֹא אֶת הַשִּׁירִים הַפְּשׁוּטִים הֵם רוֹצִים, באתר הארץ, 3 בספטמבר 2018 ("ויטה רוצה" הוא השיר האחרון במקבץ שירים זה)

גילוי נאות: ערך זה מזכיר את קרן ויקימדיה או את אחד המיזמים שלה. ויקיפדיה היא מיזם של קרן ויקימדיה.

2003

שנת 2003 היא השנה השלישית במאה ה-21. זוהי שנה רגילה, שאורכה 365 ימים. 1 בינואר 2003 לפי הלוח הגרגוריאני מקדים את 1 בינואר לפי הלוח היוליאני ב-13 ימים. כל התאריכים שלהלן הם לפי הלוח הגרגוריאני.

8 ביולי

8 ביולי הוא היום ה-189 בשנה (190 בשנה מעוברת), בשבוע ה-27 בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 176 ימים.

URL

URL (ראשי תיבות באנגלית: Uniform Resource Locator; בעברית: מַעַן מַשְׁאַבִּים אָחִיד), הוא רצף של תווים במבנה אחיד המשמש לייצוג המיקום של דפי אינטרנט וקבצים ברשת האינטרנט. באופן עממי ה־URL מכונה כתובת האתר, כתובת רשת או כתובת הדף. למעשה, URL הוא מקרה פרטי של URI, שהוא המונח הנכון, הכולל את כל הכתובות בהן נעשה שימוש, אך בשל סיבות היסטוריות, המונח URL נמצא בשימוש נרחב.

אלפבית ערבי

האלפבית הערבי התפתח מהאלפבית הארמי הנבטי ושימש תחילה לכתיבת השפה הערבית בלבד, אך עם התחזקות האסלאם החלו שפות נוספות להיכתב בו. האלפבית הערבי היה בשימוש מאז המאה ה-4 לספירה בחצי האי ערב, אך המסמך המתועד הראשון של השימוש באלפבית הערבי הוא מ-512 לספירה. בשפה הארמית הנבטית פחות עיצורים מאשר בערבית כך שלצורך כתיבת הערבית נוספו לאלפבית אותיות נוספות באמצעות תוספת נקודות בצורות גרפיות קיימות. עם תפוצת השימוש באלפבית הערבית לשפות אחרות נוספו לו סימנים נוספים לצלילים שאינם קיימים בערבית.

האלפבית הערבי נכתב אופקית מימין לשמאל חוץ מהספרות הנכתבות משמאל לימין. מכיוון שנכתב ומודפס בכתב מחובר והחיבור הוא לפי דפוס קבוע, יש בו ארבע גרסאות שונות לכל אות בהתאם למיקומה במילה למעט אותיות שנעדרות יכולת קישור בעמדות מסוימות. קיימים שני סדרים לאלפבית הערבי. האחד, أبجدي, אבג'די, שמקורו בסדר האותיות באלפבית הפיניקי דומה לסדר הקיים באלפבית העברי, גם הוא מאותו מקור. סדר זה משמש לנתינת ערכים מספריים לאותיות (גימטריה). השני, هجائي, הג'אי שמסודר לפי מקבצי צורות אותיות האלפבית הערבי, הוא הסדר המשמש במילונים (לפיו מסודרות האותיות בתיבה השמאלית העליונה).

אנציקלופדיה

אֶנְצִיקְלוֹפֶּדְיָה (באנגלית: encyclopaedia או encyclopedia) היא מאגר כתוב של הידע האנושי הקיים, בתחום מסוים או בכל תחומי הידע, שנאסף כדי להנחיל אותו לאחרים ולדורות הבאים.

גוגל כרום

גוגל כְּרוֹם (באנגלית: Google Chrome) הוא דפדפן מבית חברת גוגל שהושק ב-2008. תוך שנים בודדות הפך לאחד המובילים במלחמת הדפדפנים, ולפי סטטיסטיקות שונות, נכון ל-2019 הוא הדפדפן המוביל. הדפדפן כרום מבוסס על תוכנה חופשית בשם "כרומיום" (Chromium) המפותחת על ידי גוגל. גוגל כרום הוא כרומיום בתוספת רכיבים קנייניים (לדוגמה: נגן הפלאש ומקודדי מדיה) ועדכונים אוטומטים מאת גוגל.

דעת (אתר אינטרנט)

דעת הוא אתר אינטרנט עברי שעיקרו טקסטים בתחומי היהדות והרוח שלוקטו ממקורות מודפסים מגוונים.

דפדפן

דפדפן (באנגלית: Browser) הוא תוכנה המציגה דפי אינטרנט (או של כל רשת מחשבים אחרת) ומאפשרת לעבור בין דפים שונים (פעולת הדפדוף מכונה גלישה) ולעיתים אף לתקשר עם תוכן הדפים. הדפדפן מוגדר כתוכנת לקוח היות שהוא מקבל את דפי האינטרנט משרתי ה-World Wide Web שבאינטרנט אך מורץ על מחשבו של הגולש. היכולת הבסיסית ביותר של תוכנת הדפדפן היא לקבל כתובת אינטרנט מהמשתמש ולהציג את דף האינטרנט שנמצא בכתובת זו. הצגת התוכן כוללת לכל הפחות את המלל שנמצא בדף האינטרנט המבוקש, אך לרוב כוללת גם הצגת גרפיקה ותמונות ויכולת להוריד קבצים מהאינטרנט אל המחשב. דפדפנים מתקדמים מציגים אף סרטונים ומולטימדיה.

לרוב, הדפדפנים תומכים במגוון פרוטוקולים, כגון FTP, HTTP, HTTPS ובקבצים שונים כגון קובצי תמונות (gif, png, jpg) קובצי תוכן כגון: HTML, CSS ,JS ,SWF ועוד.

המכלול (אתר אינטרנט)

המכלול היא אנציקלופדיה מצונזרת מבוססת-ויקי לציבור החרדי. נכון ל-2019 רוב הערכים במכלול הם העתקים מדויקים (נכון למועד העתקתם) של ערכי ויקיפדיה העברית או גרסאות ערוכות מחדש, מותאמות לקורא החרדי, של ערכי ויקיפדיה העברית, וערכים מקוריים מהווים חלק קטן מכלל הערכים באתר. האתר, שהושק ב-11 בינואר 2015, מנוהל ומתופעל בידי המכון לאוריינות וידע כהלכה, שנוסד לצורך ההקמה והפיתוח של האתר.

ויקי

ויקי (באנגלית: wiki, מהוואית: "מהיר") היא שיטה לבניית מאגרי מידע ואתרי אינטרנט, שבהם התוכן נכתב ונערך על ידי כלל המשתמשים, בשיטת מיקור המונים. מימוש שיטת הוויקי מתבצע באמצעות תוכנה מתאימה, כגון "מדיה-ויקי".

ויקימדיה ישראל

"ויקימדיה ישראל" היא עמותה ישראלית הפועלת בשיתוף פעולה עם קרן ויקימדיה הבינלאומית לקידום הידע וההשכלה בישראל באמצעות איסופם, יצירתם והפצתם של תכנים חופשיים ובאמצעות יצירת מיזמים להקלת הגישה למאגרי מידע.

בראשות העמותה עומד ועד מנהל הנבחר על ידי אספת החברים. בוועד מכהנים מספר עורכי ויקיפדיה ותיקים, פעילי מיזמי ויקימדיה אחרים וכן אנשי מפתח בתחום המידע והאינטרנט, כמו פרופסור שיזף רפאלי ופרופסור קרין נהון. יושב ראש הוועד הוא איציק אדרי ומנכ"לית העמותה היא מיכל לסטר.

ויקיפדיה

ויקיפדיה (באנגלית: Wikipedia) היא אנציקלופדיה מקוונת רב לשונית המבוססת על תוכן חופשי ומשתמשת בטכנולוגיית ויקי. ויקיפדיה היא האנציקלופדיה הכללית הגדולה ביותר והפופולרית ביותר באינטרנט, והיא אתר האינטרנט החמישי הנצפה ביותר ברחבי העולם לפי דירוג אלכסה, נכון למאי 2019. מאחורי האתר עומדת קרן ויקימדיה, מוסד ללא כוונת רווח שמרכזו בארצות הברית. הקרן נותנת את שירותי המעטפת לקיום האתר, כגון תחזוקת שרתים, אך היא אינה מתערבת בניהול האתר ומאפשרת לקהילת הגולשים לקבל החלטות עצמאיות בנושאי התוכן. מוטו האתר הוא "ויקיפדיה - האנציקלופדיה החופשית", כאשר "חופשי" פירושו חופשי לעיון ללא כל מגבלה, חופשי לעריכה וחופשי להעתקה ולהפצה. תוכן האתר מוגש תחת הרישיון החופשי CC-BY-SA.

ויקיפדיה נכתבת ומשופרת מִדֵּי יום בידי רבבות מתנדבים, ומסתמכת על רעיון חוכמת ההמונים. המתנדבים כותבים את הערכים, יוצרים את הגרפיקה המעטרת את האנציקלופדיה, וכן מסייעים בהגהה ובניטור התוכן מפני השחתות. ויקיפדיה נכתבת בכ-301 שפות, ובהן גם עברית. גרסאות ויקיפדיה בכל השפות מהוות המשך לתנועת התוכנה החופשית ולעיתים מתייחסים אליהן גם כחלק מתנועה הנקראת "תרבות חופשית".

ויקיפדיה הושקה ב-15 בינואר 2001 כמיזם מיקור המונים על ידי ג'ימי ויילס ולארי סנגר. סנגר בחר את שם האתר אשר הוא שילוב של המילה "ויקי" (אשר פירושה בהוואית "מהיר") ו"אנציקלופדיה". בעוד שבתחילת הדרך הייתה קיימת רק אנציקלופדיה בשפה האנגלית, לאורך השנים פותחו מהדורות בשפות רבות אחרות לוויקיפדיה. הוויקיפדיה האנגלית היא המהדורה הגדולה ביותר של ויקיפדיה מבין כל 301 המהדורות של ויקיפדיה. נכון לנובמבר 2018, יש בוויקיפדיה למעלה מ-49 מיליון ערכים אם מסכמים את הערכים בכל השפות בהן היא כתובה. למעלה מ-5.7 מיליון ערכים כתובים בוויקיפדיה האנגלית, ואלה מהווים כ-11.5% ממספר הערכים הכללי. כמות פעולות העריכה שנעשו בכל הדפים והערכים יחדיו עולה על 2.4 מיליארד. באתר רשומים למעלה מ-78.5 מיליון משתמשים ויש בו למעלה מ-2.5 מיליון תמונות חופשיות.

בשנת 2006 נכתב במגזין "טיים" כי המדיניות של ויקיפדיה שמאפשרת לכל אדם לערוך ערכים הפכה את ויקיפדיה לאנציקלופדיה הגדולה ביותר ואולי אף הטובה ביותר בעולם, והיא עדות לחזון של ג'ימי ויילס.

לאורך השנים ויקיפדיה ספגה ביקורת על כך שבמקרים מסוימים היא עשויה להיות מושפעת מהטיה מערכתית, ועל כך שהיא עשויה במקרים מסוימים להיות כפופה למניפולציה ולספינים בנושאים שנויים במחלוקת.

לאורך השנים הועלו ביקורות שונות על ויקיפדיה. רוב הביקורות מתייחסות לשתי טענות מרכזיות - העובדה שהאנציקלופדיה ניתנת לעריכה על ידי כל אחד (רבים טוענים שבשל כך ויקיפדיה לא יכולה להיות אנציקלופדיה אמינה, וכי הדבר מפחית את חשיבותה ואמינותה כמקור עליו אפשר להסתמך ולהפנות) וכי הדינמיקה בין עורכי האתר איננה מוצלחת, ומערערת על המטרות שבגינן האתר נוצר (האמור יוצר חשש להטיות מערכתיות, מגדריות וגזעניות בקרב קהילת העורכים, וכן שבמקרים מסוימים עלולה להיווצר קליקה בין עורכים באתר).

ויקיפדיה האוקראינית

ויקיפדיה האוקראינית היא הגרסה בשפה האוקראינית של מיזם ויקיפדיה. הערך הראשון נכתב בה ב-30 בינואר 2004. נכון לאפריל 2019, ויקיפדיה האוקראינית כוללת מעל 920,000 ערכים.

מדד העומק המשמש מדד גס לאיכות הערכים (חלוקה של מספר העריכות באתר במספר הערכים), מראה שאיכות הערכים באתר יחסית נמוכה ועומד על 38 בלבד. לצורך השוואה, מדד העומק של ויקיפדיה האנגלית עומד על 964, ושל ויקיפדיה העברית 259 (נכון ליולי 2019).

ויקיפדיה האספרנטית

ויקיפדיה האספרנטית (אספרנטו: Vikipedio en Esperanto) היא המהדורה של ויקיפדיה בשפת האספרנטו. תחילת דרכה בדצמבר 2001 כמהדורה ה-11 של מיזם ויקיפדיה לצד ויקיפדיה הבאסקית. נכון לאוגוסט 2019, היא מכילה מעל 263,000 ערכים, ומדורגת במקום ה-32 בעולם מבחינת גודלה. זוהי הוויקיפדיה הגדולה ביותר עבור שפה מתוכננת (הבאה לאחריה היא ויקיפדיה בוולאפיק).נכון לינואר 2016, מדד העומק (המהווה מדד גס לאיכות הערכים) של ויקיפדיה האספרנטית עומד על 17 בלבד. לצורך השוואה, באותו פרק זמן מדד העומק של ויקיפדיה העברית היה 251 ושל ויקיפדיה האנגלית 912.

ויקיפדיה הבסקית

ויקיפדיה הבסקית היא המהדורה של ויקיפדיה בשפה הבסקית. מהדורה זו החלה את דרכה ב-6 בדצמבר 2001 (אם כי העמוד הראשי שלה נוצר רק בנובמבר 2003) ונכון לינואר 2016 היא הוויקיפדיה ה-31 בגודלה בעולם עם כ-230,000 ערכים.

מדד העומק שלה בתקופה זו, המהווה מדד גס לאיכות ערכים, עומד על 23 בלבד. זאת בהשוואה למדד עומק של 251 עבור ויקיפדיה העברית ו-912 עבור ויקיפדיה האנגלית באותה תקופה.

ויקיפדיה ההונגרית

ויקיפדיה ההונגרית היא הגרסה בשפה ההונגרית של מיזם ויקיפדיה. האתר הושק ב-8 ביולי 2003 (היום בו הושקה ויקיפדיה העברית), וחצה את הרף של 400,000 ערכים בדצמבר 2016.

נכון לינואר 2017, ויקיפדיה ההונגרית מדורגת במקום ה-23 בעולם מבחינת כמות הערכים בה, מעל 400,000 במספר. מדד העומק שלה, המהווה מדד גס לאיכות הערכים, עומד על 58 בלבד.

ויקיפדיה הקטלאנית

ויקיפדיה הקטלאנית היא המהדורה בשפה הקטלאנית של מיזם ויקיפדיה. מהדורה זו הושקה ב-16 במרץ 2001, דקות ספורות לאחר שהושקה הוויקיפדיה הראשונה בשפה שאינה אנגלית וויקיפדיה הגרמנית. נכון ליולי 2019, עם כ-617,600 ערכים, זוהי הוויקיפדיה ה-20 בעולם מבחינת גודלה, והוויקיפדיה החמישית בגודלה בקרב הוויקיפדיות בשפות הרומאניות. מהדורה זו בולטת במספר הערכים המומלצים בה, נתון המוסיף לחשיבותה על אף היותה ויקיפדיה המשמשת בני שפת מיעוטים.

מדד העומק שלה, המהווה מדד גס לאיכות הערכים, עומד על 30 בלבד, נכון ליולי 2019. זאת לעומת מדד עומק של 259 עבור ויקיפדיה העברית ומדד של 964 עבור ויקיפדיה האנגלית.

ח' בתמוז

ח' בתמוז הוא היום השמיני בחודש העשירי

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והוא החודש הרביעי

למניין החודשים מניסן.

סמליל

סַמְלִיל (בלועזית, לוֹגוֹ) הוא אלמנט גרפי, איור או עיבוד טקסט שנוצר או עובד במטרה לסמל ולייצג גורם מסוים (בדרך כלל, ארגון או מוצר) ולהיות מזוהה עמו בתודעת הציבור.

ברוב המקרים, ילווה הסמליל במלל. לעיתים, ישולב המלל כחלק מהאלמנט הגרפי ולעיתים הסמליל יכיל טקסט בלבד, ללא אובייקט גרפי נלווה.

הסמליל יכול להופיע על נייר המכתבים של הארגון, על המוצרים שלו, על המבנים שבהם הוא שוכן, על מדי עובדיו ובמקומות נוספים שבהם יש לזהות את הארגון.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.