וייטקונג

וייטקונג (VC) הוא הכינוי שניתן בארצות הברית לארגון "החזית הלאומית לשחרור דרום וייטנאם" (NLF), שהוקם ב-1960 ולחם יחד עם צפון וייטנאם נגד דרום וייטנאם והצבא האמריקני במהלך מלחמת וייטנאם, במטרה לאחד את וייטנאם בשלטון קומוניסטי. משמעות הביטוי "וייטקונג" בשפה הווייטנאמית - "קומוניסטים וייטנאמים".

הארגון הוקם כגוף עצמאי לחלוטין, אך בעקבות הסלמת המלחמה נגד הצבא האמריקני נקלטו בו קצינים רבים מצבא צפון וייטנאם, והחל ביניהם שיתוף פעולה הדוק. הארגון נתמך על ידי ממשלת הצפון, התמקד בלחימה זעירה (גרילה) בתוך דרום וייטנאם, והפעיל תשתית של משתפי פעולה בכפרים. לוחמי הארגון לבשו ביגוד אזרחי ופעלו בקרב האוכלוסייה האזרחית, במטרה להקשות על הצבא האמריקני לאתר אותם ולפגוע בהם; אופן הפעולה הזה הוביל לפגיעה באזרחים רבים.

התחמושת והאספקה ללוחמי הוייטקונג הגיעו מצפון וייטנאם בשיירות שעברו ב"נתיב הו צ'י מין", דרך הג'ונגלים ובשטח קמבודיה. בנוסף לכך נחפרה רשת של מנהרות ברחבי דרום וייטנאם, שבהן התחבאו אנשי הוייטקונג לאחר התקפותיהם.

ב-30 בינואר 1968 השתתפו לוחמי הוייטקונג במתקפת הטט שהובילה צפון וייטנאם, ואשר כללה התקפות גרילה על כל מחוזות דרום וייטנאם.[1]

אחרי נסיגת האמריקנים מסייגון בשנת 1975 וכיבושה בידי הצפון, הארגון שלט בדרום וייטנאם עד לאיחודה הרשמי עם הצפון הקומוניסטי בשנת 1976.

FNL Flag
דגל ארגון "חזית השחרור הלאומית" (NLF)

יחידות עיקריות

Viet Cong soldier DD-ST-99-04298
לוחם וייטקונגי נושא רובה AK-47 (התמונה צולמה במהלך חילוף שבויי מלחמה)
  • חיל השחרור - הכוח הלוחם העיקרי. אורגן במסגרות גדודיות, והיה חמוש בנשק מתקדם מתוצרת ברית המועצות וסין.
  • מיליציות מקומיות – יחידות תשתית שפעלו באזורים מוגדרים. חלק מחיילי המיליציות גויסו באופן חלקי לתפקידי משמר, קישור, מודיעין, העברת אספקה ועוד. ביחידות אלה הושם דגש על חינוך פוליטי, ובמסגרתו נערכו כנסים בהם נאמו מפקדי וייטקונג וראשי הארגון.
  • צבא הפעילים – אזרחים הפעילים בזרוע המדינית בתפקידי גבייה, פיקוח, ארגון וגיוס. כל הפעילים היו חברי המפלגה הקומוניסטית של דרום וייטנאם.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ HISTORYNET, Vietnam War
1950 בצרפת

1950 הייתה השנה בה ציינה צרפת 963 שנות לאום.

Basketball Jones

Basketball Jones (השם המלא: Basketball Jones featuring Tyrone Shoelaces) הוא שיר של צ'יץ' וצ'ונג שנכלל באלבומם Los Cochinos מ-1973. "Jones" היא מילת סלנג ל"אובססיה" או "התמכרות". כלומר "Basketball Jones" היא התמכרות לכדורסל. השיר לווה בסרטון שיצא ב-1974, שאף הוצג בקולנוע כהקדמה להקרנתם של כמה סרטים. הסרטון אף הוצג בסרט "להיות שם" (1979) וגרסת כיסוי של השיר נכללה בפסקול הסרט "ספייס ג'אם" (1996).

אדי אדמס

אדי אדמס (באנגלית: Eddie Adams;‏

12 ביוני 1933 – 19 בספטמבר 2004) היה צלם אמריקאי שנודע בצילום תמונותיהם של ידוענים ופוליטיקאים במהלך עבודתו כצלם עיתונות. סיקר 13 מלחמות.

ב-1 בפברואר 1968, בעת שסיקר את מלחמת וייטנאם עבור סוכנות הידיעות Associated Press צילם את התמונה בזכותה התפרסם בעולם – תמונתו של מפקד משטרת סייגון מוציא להורג אסיר ביריית אקדח לרקה.

אדמס זכה בשנת 1969 בפרס פוליצר לצילום עיתונות וכן בפרס העיתונות העולמית על צילומו המפורסם (אשר כותרתו הייתה "גנרל נויין נגוק לואן מוציא להורג אסיר וייטקונג בסייגון"). שנים מאוחר יותר ביכה אדמס את פרסומו כתוצאה מתמונה זו. האסיר שנהרג רצח שוטר דרום וייטנאמי ואת ששת ילדיו זמן מועט לפני שצולמה התמונה.

אדמס כתב על התצלום המפורסם בטיים מגזין בדברים לזכרו של הגנרל נויין:

שנים אחר כך התנצל אדמס בפני גנרל נויין ומשפחתו על הנזק חסר התקנה אשר גרם לכבודו של הגנרל בחייו. לאחר מותו של הגנרל, שיבח אותו אדמס כגיבור של מטרה צודקת.

הוא אמר פעם כי "הייתי מעדיף להיות ידוע בזכות סדרת תמונות שצילמתי של 48 פליטים וייטנאמים אשר הצליחו לשוט לתאילנד בסירה של 10 מטר, ומיד נגררו לים הפתוח על ידי הצי התאילנדי." התמונות והדיווחים שליוו אותן, עזרו לשכנע את הנשיא ג'ימי קרטר להעניק מקלט מדיני לכ-200,000 פליטים וייטנאמים שנמלטו מארצם בסירות. אדמס העיר, "עשיתי דבר טוב ואיש לא נפגע כתוצאה מכך."

לצד זכייתו בפרס פוליצר, אדמס זכה ביותר מ-500 פרסים אחרים, כולל עיטור ג'ורג' פולק על צילומי חדשות בשנים 1968, 1977 ו-1978 וכן פרסים רבים מארגוני צילום ועיתונות שונים בעולם.

אדמס הלך לעולמו בניו יורק לאחר שחלה במחלת ניוון שרירים ALS.

ג'ק ג'ייקובס

ג'ק ג'ייקובס (באנגלית: Jack H. Jacobs;‏ 2 באוגוסט 1945) הוא קולונל בדימוס בצבא ארצות הברית שעוטר במדליית הכבוד על פעולותיו במלחמת וייטנאם. היום הוא הפרשן הצבאי של ערוץ החדשות MSNBC.

גרילה

גרילה (בספרדית guerra פירושה מלחמה ו־guerrilla פירושה מלחמה קטנה) היא שיטת לחימה המתבצעת על ידי קבוצות קטנות, זריזות וגמישות, ולא על ידי צבא סדיר. הגרילה מאפשרת למורדים להתמודד עם הצבא הסדיר הגדול של השלטון באמצעות טקטיקות צבאיות (כגון טקטיקת פגע וברח), מארבים, חבלות ופשיטות.

המילה שימשה לראשונה לתיאור המאבק העממי כנגד הכיבוש הצרפתי של ספרד במהלך מלחמות נפוליאון, ומכאן בא המונח.

ארגוני טרור משתמשים בלוחמת גרילה להגשמת מטרותיהם. בשיח המשמש את השלטון שכנגדו נלחמים לוחמי הגרילה, גם לוחמי הגרילה הם טרוריסטים. הבחנה אובייקטיבית יותר לא תראה לוחמי גרילה כטרוריסטים, כאשר מאבקם מופנה רק נגד השלטון וכוחותיו, ולא כנגד אזרחים חפים מפשע, ולהפך, ארגון התוקף במכוון אזרחים חפים מפשע הוא ארגון טרור, גם אם הוא במקביל נוקט בפעולות גרילה כנגד מטרות צבאיות. חזבאללה, למשל, האחראי לפעולות טרור נגד תושבים בישראל ובעולם כולו, משלב גם לוחמת גרילה. פעולות גרילה כוונו באופן אינטנסיבי נגד צבא ההגנה לישראל עד לנסיגה מלבנון בשנת 2000.

בצה"ל נקראת לוחמת גרילה גם בשם לוחמה זעירה (לו"ז).

הנפת הדגל באיוו ג'ימה

הנפת הדגל באיוו ג'ימה הוא תצלום היסטורי מפורסם ממלחמת העולם השנייה, המתאר חמישה נחתים אמריקאים וחובש של הצי האמריקני המניפים את דגל ארצות הברית על פסגת הר סוריבאצ'י שבאי היפני איוו ג'ימה. הוא צולם ב-23 בפברואר 1945 על ידי הצלם ג'ו רוזנטל, במהלך קרב איוו ג'ימה שבו נכבש ההר. בתצלום מוצגת הנפת הדגל השנייה על הר סוריבאצ'י. ההנפה הראשונה תועדה על ידי לואיס לווארי, אולם תצלומו לא התפרסם בזמנו וגם כיום זוכה לפרסום מועט.

תצלומו של רוזנטל, מאידך, זכה לפופולריות גדולה. הוא הודפס מחדש אלפי פעמים בעיתונים ובכתבי עת שונים, והפך עד מהרה לתצלום המסמל את הניצחון במלחמה עבור הציבור האמריקני. בשנת 1945 הוא זיכה את הצלם בפרס פוליצר לתצלום הטוב ביותר, והיה לתצלום הראשון שזיכה צלם בפרס באותה שנה שבה פורסם לראשונה.

מבין ששת האנשים בתצלומו של רוזנטל (מייקל סטרנק, רני גאגנון, איירה הייז, פרנקלין סוסלי, ג'ון בראדלי והארלון בלוק) רק שלושה שרדו את הקרב (הייז, גאגנון ובראדלי).

וייט

האם התכוונתם ל...

וייטנאם

הרפובליקה הסוציאליסטית של וייטנאם (בוייטנאמית: Cộng hoà xã hội chủ nghĩa Việt Nam) היא מדינה בדרום-מזרח אסיה אשר גובלת ברפובליקה העממית של סין בצפון, בלאוס ובקמבודיה במערב, ובמפרץ טונקין במזרח ובדרום. הרפובליקה במתכונתה הנוכחית קיימת משנת 1976, לאחר תום מלחמת וייטנאם וכיבושה של דרום וייטנאם על ידי צפון וייטנאם.

חיילים היינו

חיילים היינו (באנגלית: We Were Soldiers) הוא סרט מלחמה אמריקאי מ-2002 המשחזר את קרב יה דראנג בעמק יה דראנג בווייטנאם, שהתרחש באמצע נובמבר 1965 והיה הקרב הרציני הראשון של צבא ארצות הברית במלחמת וייטנאם.

הסרט בוים על ידי רנדאל וולאס ומבוסס על הספר "חיילים היינו וצעירים!", שנכתב בידי עיתונאי צבאי, ג'וזף גאלווי, שנכח בקרב, ומפקד הקרב לוטננט קולונל הרולד מור.

טבח מי ליי

טבח מִי ליי (בווייטנאמית: Mỹ Lai) נערך בידי חיילים אמריקנים במאות אזרחים וייטנאמים לא חמושים ב-16 במרץ 1968, בעיצומה של מלחמת וייטנאם. הטבח הפך לאירוע שסימל יותר מכל את פשעי המלחמה של הכוחות האמריקאים בווייטנאם. בשל האירועים במי ליי, שהתרחשו בסמיכות למתקפת טט ששינתה את דעת הקהל האמריקאית מרצון לניצחון ברור בווייטנאם לשאיפה לסיום הלחימה בדרך מכובדת, הלכה וגברה ברחבי העולם ההתנגדות לשהות האמריקאית במקום. בנוסף, בעקבות חקירת הטבח התבססה גישת האחריות הפיקודית בדיני המלחמה. לפי גישה זו, המכונה גם סטנדרט מדינה (על שם ארנסט מדינה, מפקד כוח המשימה במי ליי), מפקד הכוח נושא באחריות פלילית לפשעי מלחמה או הפרת זכויות אדם שנעשים בתחום סמכותו, אם לא פעל למנוע אותם.

מהבחינה החברתית, הטבח המחיש כיצד מצפונם של קומץ חיילים מדרג זוטר, מתוך כוח כולל של עשרות, יכול להפסיק הרג של חפים מפשע, ואף להביא את האשמים למשפט. למרות ניסיונות הטיוח של הקצונה הבכירה, "מצפונו של חייל בודד בעל תושיה הכריע בסופו של דבר את הכף".

לון נול

מרשל לון נול (באנגלית: Marshal Lon Nol;‏ 13 בנובמבר 1913 - 17 בנובמבר 1985) היה פוליטיקאי וגנרל קמבודי ששימש ראש הממשלה פעמיים (1966 - 1967; 1969 - 1971), כמו כן שימש כשר הביטחון מספר פעמים. הוא הוביל את ההפיכה הצבאית של 1970 נגד הנסיך נורודום סיהאנוק והפך את עצמו לנשיא של הרפובליקה הקמארית ששלטה עד 1975. הוא היה המייסד והמנהיג של המפלגה הרפובליקנית החברתית קצרת הימים, והמפקד העליון של הכוחות המזוינים של הקמאר. לאחר עליית הקמר רוז', ברח לון נול לארצות הברית ונשאר שם עד מותו ב-1985.

מבצע פניקס

מבצע פניקס (באנגלית: Phoenix Program) הוא מבצע של ה-CIA אשר נערך בזמן מלחמת וייטנאם בין השנים 1968-1972, במהלך מבצע זה נהרגו כ-26,000 וייטנאמים ונפצעו כ-81,000 איש.

במבצע מסווג זה השתמש ה-CIA ביחידות מיוחדות, ובהן הכומתות הירוקות, סיירת חיל הנחתים ויחידת אריות הים, ובמקומיים על מנת לנטרל (לתפוס, לחטוף, להרוג) אישים בוייטקונג וכך לפגוע בשרשרת הפיקודית של הארגון.

כמו כן אזרחים אשר נחשד שברשותם נמצא מידע על הוייטקונג נחטפו ועונו למוות במטרה לחילוץ המידע.

מפקד בוייטקונג אמר לאחר המלחמה שבמבצע נהרגו בעיקר אזרחים ולא אנשי וייטקונג, אך מבצע זה החליש את הוייטקונג.

מלחמת וייטנאם

מלחמת וייטנאם הוא הכינוי המקובל במרבית העולם המערבי למלחמה שהתנהלה בין צפון וייטנאם הקומוניסטית והווייטקונג (אשר נתמכו על ידי ברית המועצות וסין) לבין דרום וייטנאם וארצות הברית. המלחמה מכונה גם מלחמת הודו-סין השנייה, ובוייטנאם היא ידועה בשם המלחמה האמריקאית.

המלחמה החלה ב-1959 והסתיימה בניצחון צפון וייטנאם בשנת 1975 ובאיחודה של וייטנאם כולה תחת שלטון קומוניסטי, כשנתיים לאחר נסיגת ארצות הברית. מלחמה זו נחשבת לחוליה בולטת במלחמה הקרה בין הגוש המערבי-קפיטליסטי לגוש המזרחי-קומוניסטי. מעריכים כי מספר ההרוגים הכולל במלחמה היה קרוב לארבעה מיליון נפש, בהם כ-2 מיליון מאזרחי וייטנאם (צפון ודרום), לאוס וקמבודיה, כ-1.2 מיליון חיילים מצפון וייטנאם וכוחות הוייטקונג, כ-224 אלף חיילים מדרום וייטנאם וכ-58 אלף חיילים אמריקניים.

מסוק

מַסּוֹק הוא כלי טיס היוצר עילוי באמצעות סיבוב מדחף בעל להבים, או רוטור. בעגה המקצועית מוגדר המסוק כ"כלי טיס בעל כנף סובבת", בניגוד למטוס שהוא "כלי טיס בעל כנף קבועה". המילה הלועזית "הליקופטר" מורכבת מהמילים היווניות "הֵלִיקְס" (סליל) ו"פּטֵרוֹן" (כנף).

בהשוואה למטוס, המסוק הוא בעל מבנה מסובך בהרבה, יקר יותר לייצור ולתפעול, אטי יותר ובעל טווח טיסה קצר יותר. יתרונו הגדול של המסוק הוא יכולת התמרון הכמעט בלתי מוגבלת שלו במרחב. המסוק יכול להמריא אנכית ממשטחי נחיתה מוגבלים, לרחף מעל נקודה, לטוס לאחור ולצדדים, ולתמרן במהירויות נמוכות מאוד המאפשרות טיסה בין עצמים. מספר הלהבים ברוטור - 4-5 להבים בדרך כלל.הקושי בתכנון מסוק נובע מכמה גורמים: הצורך בסיבוב הלהבים, שדורש מנגנון כבד וחזק ומנוע בעל הספק גדול. בנוסף נדרשים מנגנון שמוֹנֵעַ מהמסוק להסתובב בכיוון הפוך מהרוטור, ואמצעי ניהוג מורכבים, היות שלא ניתן להשתמש במשטחי היגוי כמו במטוס. בגלל מורכבותו ההנדסית, פיגר פיתוח המסוק שנים רבות אחרי פיתוח המטוס. טיסת מסוק ראשונה וקצרה בוצעה רק בשנת 1922, 19 שנים אחרי טיסת הבכורה של האחים רייט במטוס.

יכולותיו המיוחדות של המסוק הביאו לניצולו למגוון שימושים צבאיים ואזרחיים ובהם הובלת אנשים וסחורות, התקנה, סיור, ניטור, חילוץ, שיטור, הובלת גייסות ומשימות תקיפה.

מסוק קרב

מסוק קרב (באנגלית: Helicopter Gunship, בראשי תיבות נפוצים: מסק"ר) הוא מסוק צבאי שנועד לתקוף מטרות מגובה נמוך, בעיקר כלי רכב ומשוריינים, ריכוזי חי"ר ומבנים לא גדולים. מסוקי הקרב תוכננו במיוחד לפעילות זו וחימושם המגוון כולל תותחים אוטומטיים, רקטות, טילי נ"ט וחימוש מונחה ייעודי. רוב מסוקי הקרב הם בעלי מידה מסוימת של מיגון נגד אש נ"מ וכוללים אמצעי לוחמה אלקטרונית בנוסף לאוויוניקה מתקדמת שתפקידה לסייע באיכון מטרות ופגיעה בהם.

מסוקי הקרב הומצאו בשנות ה-60 של המאה ה-20 אך הגיעו לבשלות תכנונית ומבצעית רק לקראת שנות ה-70, כאשר פותחו שני מסוקי הקרב האמיתיים הראשונים: AH-1 קוברה (1967) האמריקני, ו-מיל מי-24 (1969) הרוסי. המפורסם שבחבורה הוא האפאצ'י (1984) שהיווה סטנדרט בפני עצמו במלחמת המפרץ, ונודע בשל העמידות הגבוהה יחסית ובשל כוח האש האימתני שלו.

ניוק

ניוק (באנגלית: Nuke, פיצוץ גרעיני) הוא דמות בדיונית של נבל-על המופיעה בחוברות הקומיקס דרדוויל ו-וולברין ביקום מארוול קומיקס. הדמות הופיעה לראשונה בחוברת Daredevil #232 מיולי 1986 ונוצרה על ידי הכותב פרנק מילר והמאייר דייוויד מאזוצ'לי.

ניוק הוא האלטר-אגו של פרנק צ'ארלס סימפסון, חייל-על סכיזופרן התלוי בגלולות אדרנלין מיוחדות. סימפסון נולד באוהיו לאם עשירה, פוגענית ואלכוהוליסטית מן המעמד העליון, אשר פיתח חיבה לא בריאה כלפי השמרטפית שלו, דמות האם היחידה בחייו. האישה הצעירה, אשר שמשה כאוזן קשבת לרגשותיו של אביו של פרנק הצעיר, שכנעה את הילד להרוג את אמו. הסוכן הקנדי לוגאן, באותו זמן סוכנם שטוף המוח של פרויקט נשק פלוס, נשלח לחטוף את פרנק כדי לפקח עליו בעתיד והתחזה לשוטר. בהגיעו לביתם הוא הרג את השמרטפית, גרם לאביו של פרנק לבצע התאבדות וחטף את פרנק עצמו עבור פרויקט: גידולי פרא, הפרויקט השביעי בתוכנית נשק פלוס.

שנים מאוחר יותר, סימפסון החל לשרת בצבא ארצות הברית ונשלח למשימה סמויה במלחמת וייטנאם. הוא נלכד בידי הוייטקונג ועבר עינויים קשים בידי לוגאן, אשר התחזה לסוכן רוסי ומוטט את שפיותו הלא-יציבה של פרנק. הוא קעקע על פניו את דגל ארצות הברית, והשתיל במוחו את הביטוי No VC (לא וייטקונג, ביטוי צבאי ששימש למניעת הרג אזרחים וייטנאמים חפים מפשע שאינם חברי וייטקונג) כמילת טריגר הגורמת לו להרוג את כל מי שהביטוי נאמר עליו ואת האומר אותו. לוגאן שלח את סימפסון לכפר בוייטנאם, וכאשר חייל אמריקני צעק את הביטוי, סימפסון הרג את כל תושבי הכפר ושרף אותו עד היסוד. בעקבות טראומה זו, סימפסון לעיתים הוזה כי היריבים בהם הוא נלחם הם אנשי וייטקונג. הוא נלקח חזרה לפרויקט: גידולי פרא, שם עבר תהליך שבסופו הפך לקיבורג באופן חלקי באמצעות שתלים קיברנטיים המעניקים לו כוחות על-אנושיים, עור חסין לכדורים, ריפוי עצמי ולב שני, העובד בתיאום עם גלולות אדרנלין מיוחדות - אדום להעלאת אדרנלין, לבן כדי לייצב אותו בין משימות וכחול כדי להשבית אותו. כפי שמתגלה בהמשך, הגלולות גורמות להתמכרות ולמעשה הן תרופות סרק וכי יכולת האדרנלין של סימפסון טבעית ונשלטת בידי אנשי הפרויקט כפלצבו.

בהופעתו הראשונה בקומיקס, הוא הושכר בידי הקינגפין להרוג את דרדוויל והובס בידי דרדוויל וקפטן אמריקה. בין היתר הוא נשלח לצוד את לוגאן, שנעשה לגיבור-העל וולברין. סימפסון, תחת זהות נגע העולם התחתון, הצטרף לקבוצת ת'נדרבולטס של נורמן אוסבורן באירועי "שלטון אפל" ונעשה למעין שליחו האישי, ואף נלחם בחברי צוותו סונגבירד, האלמנה השחורה, הדסמן, פלאדין והרוח בהוראתו. הוא הרג בשוגג את חברו לקבוצה הדסמן, ובמהלך אירועי "מצור" כרת את גפיו הימניים של סוכן ארצות הברית כדי להביא את חנית גונגניר של אודין לאוסבורן לפני שנוטרל בידי פלאדין. לאחר המצור הוא נפצע קשה ונותר בטיפול רפואי בכלא הרפסודה, אך נראה מאוחר יותר במשימות התנקשות במזרח אירופה. לאחר שכרת ברית עם הנבל איירון נייל, הוא הובס בידי קפטן אמריקה ופלקון ונלקח למעצר של סוכנות S.H.I.E.L.D, שם הנבל דוקטור מיינדבאבל פוצץ אותו מבפנים והרג אותו. עם זאת, הוא נראה בחיים עם ראש מגולח יחד עם חבורת שכירי חרב בשירותה של וייפר, והם נשלחו להתנקש בחיי לוגאן חסר יכולת הריפוי בקולומביה הבריטית, קנדה. לאחר קרב, לוגאן ניצח את סימפסון ואנשיו והכריח אותו לגלות לו מי שכר אותו.

גרסה המבוססת על הדמות מופיעה בסדרת הלייב אקשן "ג'סיקה ג'ונס" בגילומו של השחקן ויל טראבאל. בגרסה זו, שמו הוא ויל סימפסון, שוטר במשטרת ניו יורק הפועל באזור הלז קיטשן אשר עבר ניסויים הכוללים גלולות מיוחדות המבוססות על אלו מהקומיקס. בתחילת הסדרה הוא משמש כבעל בריתן של ג'סיקה ג'ונס וטריש ווקר בלכידת קילגרייב, ובעקבות כך הוא חוזר להשתמש בגלולות ומאבד שליטה.

פול פוט

פול פוט (בקמרית: សាឡុត ស‏; 19 במאי 1925 - 15 באפריל 1998) היה עריץ קמבודי, היה מנהיג תנועת ה"קמר רוז'" ששלטה בקמבודיה בשנים 1975 עד 1979. שמו של פול פוט נקשר באחד מאירועי השמדת העם הנוראים שאירעו במאה ה-20, כאשר כ-1.7 מיליון מבני עמו נרצחו בתקופת משטרו, בין היתר באמצעות הוצאות להורג.

קמר רוז'

קמר רוז' (בצרפתית: Khmers rouges; בקמרית: ខ្មែរក្រហម, בעברית: קמרים אדומים) הוא כינוי לתנועה הקומוניסטית ששלטה בקמבודיה בין 1975 ל-1979 לאחר שעלתה לשלטון במהפכה צבאית. משטרו של פול פוט, ראש התנועה, אחראי לביצועו של רצח העם בקמבודיה, אשר קורבנותיו היו הקמבודים עצמם והמיעוט הוייטנאמי, הסיני, הצ'מי המוסלמי והנזירים הבודהיסטים. מניין הנרצחים עומד על לפחות מיליון ושבע מאות אלף בני אדם.

שיער (סרט)

שיער (באנגלית: Hair) הוא סרט דרמה-מלחמה מוזיקלי אמריקאי משנת 1979 בבימויו של מילוש פורמן ובכיכובם של ג'ון סבאג' כקלוד הופר בוקובסקי, טריט ויליאמס כג'ורג' ברגר, בוורלי ד'אנג'לו כשילה פרנקלין, דוני דאקוס, אנני גולדן, דורסי וויט ושריל בארנס. הסרט הוא עיבוד קולנועי של המחזמר משנת 1968 "שיער". הסרט היה מועמד לשני פרסי גלובוס הזהב.

עלילת הסרט מתארת את סיפורו של צעיר, המגויס למלחמת וייטנאם, אשר בדרכו לגיוס מתידד עם קבוצת היפים ארוכי-שיער. ההיפים מציגים בפניו את אורח-חייהם, הכולל שימוש בסמים כגון מריחואנה ו-LSD, מערכות יחסים וחיי מין לא שגרתיים וההשתמטות משירות צבאי.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.