וולגה

נהר ווֹלגהרוסית: Во́лга (מידע • עזרה)) הוא הנהר הארוך ביותר באירופה. אורכו 3,692 קילומטרים, והוא מרכזה של מערכת הנהרות הגדולה באירופה. בימי קדם נודע הנהר בשמות רה (רוסית: Ра), אטיל ('Этель), איטיל (Итиль) ואידיל (Идиль).

מקורות הנהר הם בגבעות ואלדאי, ברום 225 מטר מעל פני הים, צפונית מערבית למוסקבה וכ-320 קילומטרים מדרום-מזרח לסנקט פטרבורג. משם הנהר זורם מזרחה אל הערים ירוסלבל, ניז'ני נובגורוד וקאזאן, ופונה דרומה תוך שהוא חולף בטוליאטי, סמרה, אנגלס, סרטוב ווולגוגרד, עד שהוא נשפך אל הים הכספי באזור אסטרחן, 28 מטר מתחת לפני הים.

אל הוולגה נשפכים יובלים רבים, הגדולים הם הנהרות קאמה, אוקה, וטלוגה וסורה. יחד הם מנקזים שטח של כ-1.38 מיליון קילומטר רבוע באזור המאוכלס ביותר ברוסיה. הדלתה של הוולגה משתרעת לאורך כ-160 קילומטר ומתפצלת ללמעלה מ-500 ערוצים קטנים. נהר הוולגה קופא ברובו במשך שלושה חודשים בשנה.

הנהר מהווה נתיב תחבורה חשוב, כמו גם מקור מי השקיה וכוח הידרואלקטרי. תעלת הוולגה-דון, תעלת מוסקבה ונתיב המים וולגה-בלטי מהוות מערכת נתיבי מים המחברת את מוסקבה, הים הלבן, הים הבלטי, ים אזוב, הים השחור והים הכספי.

עמק נהר הוולגה הוא אזור מסורתי משובח לגידול דגן, והוא עשיר במחצבים כגון נפט, גז טבעי, מלח ואשלג. הדלתה מהווה אזור דיג חשוב, ואסטרחן, הנמצאת בה, היא המרכז העולמי של הקוויאר.

וולגוגרד, ניז'ני נובגורוד, טוליאטי, סרטוב, קאזאן וסמרה הן ערי תעשייה חשובות השוכנות לגדת הנהר. טוליאטי (שנקראה על שם מזכ"ל המפלגה הקומוניסטית האיטלקית, פלמירו טוליאטי) היא מרכז חשוב לייצור רכב, ובניז'ני נובגורוד, שהייתה סגורה לזרים בזמן השלטון הקומוניסטי, יוצר ציוד צבאי ומכוניות ה"וולגה" שנקראו על שם הנהר.

המלומד תלמי מאלכסנדריה הזכיר את הוולגה בספרי הגאוגרפיה שלו. אגן הנהר היה ערש גידולן של אימפריות חשובות כאימפריה הבולגרית (המאות ה-7 עד ה-13 לספירה) ואימפריית הכוזרים. העיר איטיל, בירת ממלכת הכוזרים, שהייתה עיר מסחר חשובה מהמאה ה-8 עד חורבנה במאה ה-10, נבנתה על גדות נהר הוולגה.

וולגוגרד (בעבר סטלינגרד) הייתה מרכזו של קרב סטלינגרד, הניצחון החשוב של הצבא האדום על הוורמאכט במלחמת העולם השנייה.

רגשותיהם העזים של רוסים רבים כלפי הוולגה מוצאים ביטוי באמנות ובשירה, בעיקר בהתייחסות ל"אמא וולגה" שהיא ליבה המיתולוגי של רוסיה.

Volgograd 44.67670E 48.66724N

תמונת לווין

Russia River Volga

הוולגה בירוסלבל

וולגה
Rzhev
נהר הוולגה ליד רז'ב, סביבות 1910
אורך 3,692 ק"מ
גובה מוצא הנהר 225 מטרים
ספיקה ממוצעת 8,060 מ"ק לשנייה
אגן ניקוז 1,380,000 קמ"ר
מוצא גבעות ואלדאי, מחוז טבר
שפך הים הכספי
מדינות באגן הניקוז רוסיה, קזחסטן (חלק קטן)
Volga river map-he
אגן הניקוז של הוולגה
אוליאנובסק (מחוז)

מחוז אוליאנובסק (רוסית: Улья́новская о́бласть, בתעתיק: אוליאנובסקאיה אובלסט) הוא סובייקט בפדרציה הרוסית. נמצא בשטח של המחוז הפדרלי של הוולגה.

המחוז הוקם ב-19 בינואר 1943.

מבחינה אדמיניסטרטיבית המחוז מחולק ל-21 אזורים מוניציפליים ול-6 אזורים עירוניים.

הנהר וולגה מחלק את המחוז לשני חלקים. כ-25% משטח המחוז מכוסה ביערות.

איוואנובו (מחוז)

מחוז איוואנובו (ברוסית: Ивановская область; תעתיק: איוואנובסקייה אובלסט) הוא סובייקט בפדרציה הרוסית. המחוז נמצא בשטח של המחוז הפדרלי המרכזי כ-300 ק"מ ממוסקבה. הוא הוקם ב-11 במרץ 1936.

המחוז מחולק ל-21 אזורים ו-6 ערים בעלות חשיבות מחוזית.

רוב שטח המחוז הוא בין הנהרות וולגה וקליאזמה.

בשקורטוסטן

רפובליקת בשקורטוסטן (גם: בשקיריה; רוסית: Республика Башкортостан, בשקירית: Башҡортостан Республикаһы) היא רפובליקה בפדרציה הרוסית במרכז הרי אורל. שטח בשקורטוסטן הוא כ-143,600 קמ"ר. אוכלוסייתה: 4,071,064 נפש (2016). בירת הרפובליקה היא אופה.

המחוזות הכלכליים של רוסיה

המחוזות הכלכליים של רוסיה — הן יחידות טריטוריאליות בפדרציה הרוסית שנוצרו בשנת 1995. כיום יש ברוסיה 12 מחוזות כלכליים.חצי האי קרים לא נכלל באף אחד מן המחוזות הכלכליים בעיקר משום שבמסמכים רשמיים המחוזות הכלכליים נותרו למעשה ללא שינוי מאז אורגנו מחדש בשנת 2001.

וולגה ניז'ני נובגורוד

וולגה ניז'ני נובגורוד (ברוסית: ФК «Во́лга» Нижний Новгород) הוא מועדון כדורגל רוסי מהעיר ניז'ני נובגורוד שהיה קיים בשנים 1998–2016.

וולגוגרד (מחוז)

מחוז וולגוגרד (רוסית: Волгоградская область, בתעתיק: וולגוגרדסקיה אובלסט) הוא סובייקט בפדרציה הרוסית. נמצא בשטח של המחוז הפדרלי הדרומי. המחוז גובל עם קזחסטן.

המחוז הוקם ב-10 בינואר 1934.

מבחינה אדמיניסטרטיבית המחוז מחולק ל-34 אזורים. בשטח המחוז עוברות נהרות וולגה ודון.

טבר (מחוז)

מחוז טבר (רוסית: Тверская область, בתעתיק: טברסקיה אובלסט) הוא סובייקט בפדרציה הרוסית. המחוז נמצא בשטח של המחוז הפדרלי המרכזי.

המחוז הוקם ב-29 בינואר 1935. מבחינה אדמיניסטרטיבית המחוז מחולק ל-36 אזורים מוניציפליים ו-12 אזורים עירוניים. בשטח המחוז עוברות נהרות וולגה ודווינה המערבית. כ-53% משטח המחוז מכוסה ביערות.

ירוסלבל

ירוסלבל (ברוסית: Ярославль) היא עיר ברוסיה, בירת מחוז ירוסלבל. העיר ממוקמת באזור מפגש הנהרות וולגה וקוטורוסל כ-250 ק"מ צפונית-מזרחית למוסקבה. מרכז העיר שוכן על הגדה הצפונית של נהר קוטורוסל. העיר מהווה חלק של טבעת הזהב של רוסיה ומוכרזת כאתר מורשת עולמית מאז שנת 2005.

ירוסלבל (מחוז)

מחוז ירוסלבל (רוסית: Ярославская область, בתעתיק: ירוסלבלסקייה אובלסט) הוא סובייקט בפדרציה הרוסית. המחוז נמצא בשטח של המחוז הפדרלי המרכזי במרחק של כ-300 ק"מ ממוסקבה.

המחוז הוקם ב-11 במרץ 1936. מבחינה אדמיניסטרטיבית המחוז מחולק ל-17 אזורים ו-6 ערים בעלות חשיבות מחוזית.

בשטח המחוז עובר נהר וולגה.

מארי אל

רפובליקת מארי אל (ברוסית: Республика Марий Эл, במארי: Марий Эл Республика) היא רפובליקה בפדרציה הרוסית. שטחה 23,200 קמ"ר ואוכלוסייתה מונה 684,684 תושבים (נכון ל-2017). בירת הרפובליקה היא יושקר-אולה.

ניז'ני נובגורוד (מחוז)

מחוז ניז'ני נובגורוד (ברוסית: Нижегородская область; תעתיק: ניז'גורודסקיה אובלסט) הוא סובייקט בפדרציה הרוסית. המחוז נמצא בשטחו של המחוז הפדרלי של הוולגה.

המחוז הוקם ב-14 בינואר 1929.

מבחינה אדמיניסטרטיבית המחוז כולל 48 אזורים ו-28 אזורים עירוניים.

המחוז נחצה על ידי נהר וולגה. העיר ניז'ני נובגורוד והסביבה סופחו לנסיכות מוסקבה במהלך המאה ה-15. לפני כן הייתה זו נסיכות עצמאית.

סובייקטים פדרליים של רוסיה

רוסיה היא פדרציה המורכבת מ-83 סובייקטים פדרליים מאז אומצה החוקה החדשה בשנת 1993, ושניים נוספים שהוקמו לאחר סיפוח חצי האי קרים, אשר מרבית מדינות העולם לא מכירות בו. הסובייקטים הפדרליים מיוצגים באופן שווה במועצה הפדרלית (הבית העליון של הפרלמנט הרוסי). אולם הם נבדלים ברמת האוטונומיה לה הם זוכים.

סמרה

סמרה (ברוסית: Самара, מ-1935 עד 1991 נקראה העיר קויבישב, ברוסית: Куйбышев) היא העיר השישית בגודלה ברוסיה, השוכנת על גדות נהר וולגה, בירת מחוז סמרה. נכון לשנת 2017 מונה אוכלוסיית העיר כ-1,169,719 תושבים.

סראטוב (מחוז)

מחוז סראטוב (רוסית: Саратовская область, בתעתיק: סראטובסקיה אובלסט) הוא סובייקט בפדרציה הרוסית. נמצא בשטח של המחוז הפדרלי של הוולגה.

נהר וולגה חוצה את המחוז ל-2 חלקים.

המחוז מחולק ל-38 אזורים (מהם 20 בגדה הימנית ו-18 בגדה השמאלית).

קאזאן

קאזאן (רוסית: Казань, טטרית: Казан) היא בירת רפובליקת טטרסטן ואחת הערים הגדולות ברוסיה. העיר שוכנת על מפגש הנהרות וולגה וקזנקה. בשנת 2017 היו בעיר 1,231,878 תושבי קבע והיא העיר השמינית באוכלוסייתה ברחבי הפדרציה הרוסית. קאזאן מהווה אחד המרכזים הגדולים ברוסיה בתחומי דת, תרבות, מדע, ספורט וחינוך.

קאזאן היא אחת הערים הרב-לאומיות ביותר בשטח רוסיה, ומתגוררים בה נציגי למעלה ממאה וחמישה עשר לאומים שונים. על אף שרוב תושבי העיר הם רוסים (48.8% מהאוכלוסייה) וטטרים (47.5% מהאוכלוסייה), ניתן למצוא בין תושביה גם את בני העדה הצ'ובשית, האזרבייג'אנית, האוקראינית ועוד רבים אחרים.

הקרמלין בקאזאן הוא אתר מורשת עולמית של אונסק"ו. באוגוסט 2005 נערכו בעיר חגיגות המילניום (אלף שנה) להיווסדה, וההיסטוריה ארוכת השנים של העיר תורמת להיותה אחת מהערים המתוירות ביותר ברוסיה. קאזאן ממותגת רשמית כ"בירתה השלישית של רוסיה" וכן כבירתם של כל בני העדה הטטרית בעולם. בשנת 2013 נערכה בקאזאן אוניברסיאדה, וב-2018 אירחה העיר חלק ממשחקי גביע העולם בכדורגל.

בקאזאן קיים מפעל מסוקים חשוב בשם "קאזאן מסוקים".

קוסטרומה (מחוז)

מחוז קוסטרומה (ברוסית: Костромская область; תעתיק: קוסטרומסקיה אובלסט) הוא סובייקט בפדרציה הרוסית. המחוז נמצא בשטח של המחוז הפדרלי המרכזי,

המחוז כולל 24 אזורים מוניציפליים ו-6 ערים בעלי חשיבות מחוזית. רוב השטח מכוסה ביערות. הנהר וולגה עובר בשטחי המחוז.

קלמיקיה

רפובליקת קלמיקיה (רוסית: Республика Калмыкия, קלמיקית: Хальмг Тангч; תעתיק: חלמג טנגץ') היא רפובליקה בפדרציה הרוסית. בירת קלמיקיה היא אליסטה. הרפובליקה נמצאת במישורים שמצפון להרי קווקז, בין אגן הנהרות וולגה ודון. שטחה כ-76,100 קמ"ר, ואוכלוסייתה כ-277,803 איש (2017). צפיפות האוכלוסין: 3.8 לקמ"ר. המרחק מצפון לדרום: 448 ק"מ וממזרח למערב: 423 ק"מ.

רפובליקת קלמיקיה נחשבת המדינה היחידה באירופה בה נהוג צביון בודהיסטי והם רואים בעצמם כחלק מהבודהיזם הטיבטי.

רפובליקות של רוסיה

הפדרציה הרוסית מורכבת מ-83 סובייקטים (יחידות אדמיניסטרטיביות), שמתוכם 21 מוגדרות כרפובליקות אוטונומיות עם רמה גבוהה של אוטונומיה ברוב ענייני הפנים.

במרץ 2014 סופח חצי האי קרים לרוסיה והוחלט כי הרפובליקה של קרים תצורף למערך הרפובליקות של רוסיה בהסכם רשמי שנחתם בין נשיא רוסיה לראשי הממשל ברפובליקה של קרים.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.