ווהאן

העיר ווהאן, (בסינית מסורתית: 武漢, בסינית מפושטת: 武汉, בפין-יין: Wǔhàn, להאזנה (מידע • עזרה)) היא בירת מחוז חוביי, והעיר המאוכלסת ביותר במחוז. העיר נמצאת ממזרח למישורי ג'ינגאן, והמפגש בין היאנגצה וההאן, והיא איחוד של שלוש ערים: ווצ'אנג, הנקו והניאנג. שמה של העיר נגזר משמותיהן של הערים שהרכיבו אותה, כאשר ההתייחסות הראשונה אל ווהאן כעיר הייתה ב-1927. בשנות העשרים של המאה העשרים הייתה העיר לבירתם של הקוומינטנג, אשר היוו אופוזיציה לצ'יאנג קאי שק. בימינו, ווהאן מהווה המרכז הפוליטי, כלכלי ופיננסי, לימודי ותחבורתי של מרכז סין. בין השאר, ווהאן ידועה כדרך הראשית של תשעה מחוזות, בשל היותה מרכז תחבורתי של עשרות מסילות ברזל, וכבישים מהירים העוברים דרך העיר.

ווהאן
武汉
Wuhan logo
חותם ווהאן
Wuhan montage
מראות בווהאן
מדינה הרפובליקה העממית של סין  הרפובליקה העממית של סין
מחוז חוביי
תאריך ייסוד 223 לפנה"ס
שטח 8,494±1 קילומטר רבוע
גובה 37 מטרים
אוכלוסייה
 ‑ בעיר 11,895,000 (נכון ל־2018)
קואורדינטות 30°34′21″N 114°16′45″E / 30.5725°N 114.279167°E 
אזור זמן UTC +8
http://www.wuhan.gov.cn/
China Wuhan Jianghanguan
בית המכס בווהאן, נחנך ב-1862
YangtzeWuhanFirstBridge
הגשר הראשון

היסטוריה

ההתיישבות הראשונה באזור החלה לפני כ-3,000 שנה. בתקופת שושלת האן, הניאנג הפכה לעיר נמל משמעותית. במאה ה-3 התרחש באזור אחד מהקרבות החשובים בהיסטוריה של סין: קרב הצוקים האדומים, אשר היה אחד המכריעים בסופה של שושלת האן. בתקופה זו גם נבנתה החומה של הניאנג (206), ושל ווצ'אנג (223) - אירוע המסמל את ייסודה של ווהאן. ב-223 נבנה "מגדל העגור הצהוב" (黄鹤楼) בווצ'אנג. צ'וי האו, משורר משושלת טאנג ביקר במגדל במאה ה-8, ושירו המתייחס למגדל הפך את המגדל למבנה המפורסם בדרום סין. העיר ידועה כמרכז אומנות, ובמיוחד שירה, ולעיסוקים אינטלקטואליים. תחת שלטון המונגולים (שושלת יואן), ווצ'אנג הוגדרה כעיר הבירה של המחוז. לפני כ-300 שנה לערך, הנקו הייתה לאחת מארבע ערי המסחר המובילות בסין.

בסוף המאה ה-19 מסילות ברזל נפרסו מצפון לדרום, דרך העיר, וזאת הפכה לנקודה חשובה במעבר סחורות מתחבורה מסילתית לתחבורה ימית. כתוצאה מכך, מעצמות חיצונית החלו לחלק ביניהן אזורי השפעה בעיר, ובהם הוקמו מחסנים, רציפים ומשרדים של חברות מסחר.

ב-1911, אנשיו של סון יאט-סן החלו בהתקוממות ווצ'אנג, שלבסוף הובילה לירידה של שושלת צ'ינג מהשלטון, ולהקמת טאיוואן. בשנות ה-20 של המאה ה-20 הייתה העיר לבירתם של הקוומינטנג, אשר היוו אופוזיציה לצ'יאנג קאי שק. ב-1938 התקיים בעיר וסביבותיה "קרב ווהאן" - שהיה אחד מהמהלכים המרכזיים במלחמת סין-יפן השנייה. לאחר הכיבוש היפני ווהאן שימשה כמרכז לוגיסטי חשוב עבור פעולותיו של הצבא היפני בדרום יפן. בדצמבר 1944, העיר נהרסה ברובה עקב הפצצות של חיל האוויר האמריקני. ב-1967 התקיים בעיר מאבק בין תומכי המשמרות האדומים לבין תומכי צבא השחרור העממי, בעקבות מהפכת התרבות בסין. העיר סבלה בעבר משטפונות רבים. בעיה זו צפויה להיפתר באמצעות סכר שלושת הערוצים.

תחבורה

גשרים

"הגשר הראשון" נבנה מעל נהר היאנגצה ב-1957, ואפשר תנועת רכבות מהירה, במקום תהליך שהיה יכול לארוך עד יום שלם. הגשר נבנה בסיוע ברית המועצות. אורך הגשר 1,680 מטר (כולל מסלולי הגישה אליו), והוא כולל מפלס תחתון עבור שתי מסילות ברזל, ומפלס עליון עבור כביש בעל ארבעה נתיבים.

"הגשר השני" הושלם ב-1995. אורכו 4.6 קילומטר, ורוחבו יותר מ-26 מטר. על הגשר יש כביש עם שישה נתיבים, והוא מיועד לשאת 50,000 כלי רכב ביום.

"הגשר השלישי" הושלם בספטמבר 2000 בהשקעה של 1.4 מיליארד יואן (170 מיליון דולר אמריקני). הוא ממוקם כ-8.6 קילומטר דרום-מערבית מהגשר הראשון. אורך הגשר הוא 3.5 קילומטר ורוחבו 26.5 מטר. על הגשר יש כביש עם שישה נתיבים, והוא מיועד לשאת 50,000 כלי רכב ביום. גשר זה מיועד לשמש כגישה אל כביש הטבעת של ווהאן ולהקל על עומסי התנועה בעיר.

רכבת

בעיר שתי תחנות רכבת: בהנקו ובווצ'אנג. ב-2006 החלה בנייה של תחנת הרכבת של ווהאן, שמיועדת להכיל 11 רציפים.

תחבורה ציבורית

המטרו של ווהאן היא הרכבת התחתית השישית בסין. הקו הראשון, בעל 10 תחנות ובאורך של 10.2 קילומטר היה מעל לאדמה ונחשב לרכבת קלה, והוא היה הראשון בסין שהכיל בקרה באמצעות מערכת תקשורת. הרכבות מתוכננות לפעול במרחקים של 90 שניות ויותר, והן מסוגלות לפעול ללא צורך בנהג.

תעופה

נמל התעופה הבינלאומי של ווהאן נפתח באפריל 1995, והוא אחד העמוסים במרכז סין. הנמל ממוקם כ-26 קילומטר מצפון לווהאן והוא הרביעי בנמלי התעופה הבינלאומיים של סין.

גאוגרפיה ואקלים

ווהאן מתפרסת על פני שטח של 8,494.41 קילומטר רבוע, שרובו מישורי, ובעל מספר רב של בריכות ואגמים. האקלים בווהאן הוא סובטרופי מונסוני, עם כמות משקעים גבוהה, והבדל מובהק בין עונות השנה. בקיץ, הלחות בווהאן גבוהה, והיא נחשבת לחמה ביותר מבין שלוש הערים החמות בסין (השתיים האחרות הן צ'ונגצ'ינג ונאנג'ינג). הטמפרטורה הממוצעת ביולי היא 37.2 מעלות צלזיוס, ויכולה אף להגיע ל-40°C. הסתיו והאביב הם בדרך כלל מתונים, ובחורף ישנם מקרים בודדים של שלג. ב-30 השנים האחרונות, ממוצע המשקעים השנתי היה 1,269 מילימטר, שהשתרעו בעיקר בין יוני לאוגוסט. הטמפ' השנתית הממוצעת היא 15.8°C‏-17.5°C, ולאורך השנה יש בין 18 ל-21 שעות שמש ביממה.

שלוש העיירות של ווהאן, ווצ'אנג, הנקו והניאנג, שאוחדו בשנת 1927, שכנו כל אחת בצד אחר של הנהרות העוברים בעיר. מעל הנהרות ישנם מספר גשרים אשר מחברים בין החלקים השונים של העיר המאוחדת. אחד מהגשרים אף נקרא "הגשר הראשון" בשל היותו הגשר המודרני הראשון בסין.

ערים תאומות

ווהאן היא עיר תאומה של הערים:

גלריה

TurtleHill Base
Wuhan 2
Wuhan 4
Wuhan 5
Wuhan 6
Wuhan 8
Wuhan 13

קישורים חיצוניים

עיינו גם בפורטל:
פורטל סין
אונטריו

אונטריו (באנגלית: Ontario, להאזנה (מידע • עזרה)) היא הפרובינציה המאוכלסת ביותר בקנדה. הפרובינציה נמצאת במרכז-מזרח קנדה, ובירתה טורונטו.

בפרובינציה נמצאת גם העיר אוטווה - עיר הבירה של קנדה.

שטח הפרובינציה 1,076,395 קמ"ר ומתגוררים בה 14,135,610 תושבים (נכון ל-2017).

בתוך הבועה

בתוך הבועה (באנגלית: Under the Dome, מילולית: מתחת לכיפה) היא סדרת מדע בדיוני, מסתורין ודרמה אמריקאית, ששודרה ב-CBS החל מ-24 ביוני 2013 ועד ל-10 בספטמבר 2015. הסדרה פותחה בידי בריאן ק. ווהאן ומבוססת על רומן של סטיבן קינג בעל אותו השם. ווהאן וקינג שימשו כמפיקים בפועל לצד ניל בר, ג'סטין פלביי, דריל פרנק, ג'ק בנדר, סטיבן ספילברג וסטייסי סניידר. הבמאי הדני נילס ארדן אופלב, הפיק וביים את הפיילוט. ווהאן עזב את הסדרה לפני בכורת העונה השנייה.

באוגוסט 2015 הודיעה CBS על ביטול הסדרה בתום העונה השלישית.

בישראל משודרת הסדרה ב-yes הטלוויזיה בלוויין.

גביע העולם בכדורגל נשים 2007

גביע העולם בכדורגל נשים 2007 (אנגלית: 2007 FIFA Women's World Cup) נערך ברפובליקה העממית של סין. גביע העולם החל ב-10 בספטמבר 2007 והסתיים ב-30 בספטמבר. מונדיאל זה הוא סיום של משחקי מוקדמות שהחלו ביוני 2005, שבהם שיחקו 129 נבחרות לאומיות מתוך 208 הנבחרות החברות בפיפ"א.

בתכנון המקורי נועדה סין לארח את גביע העולם ב-2003, אך בעקבות מגפת הסארס שתקפה את המדינה, נבחרה ארצות הברית להחליף את סין באירוח המונדיאל. ארבע שנים לאחר מכן, החליטה פיפ"א לפצות את הסינים ולהעניק להם את אירוח המונדיאל ללא מכרז. כך הפכה סין למדינה השנייה בהיסטוריה (אחרי ארצות הברית) שאירחה שני גביעי עולם לנשים, לאחר שאירחה גם את גביע העולם ב-1991.

משחק הפתיחה של הטורניר, בין נבחרת גרמניה לנבחרת ארגנטינה, קבע את התוצאה הגבוהה ביותר אי פעם בגביע העולמי לנשים, כאשר גרמניה הביסה 0-11 את הארגנטינאיות. משם המשיכו הגרמניות עד לזכייה בטורניר, כאשר בגמר הן ניצחו 0-2 את נבחרת ברזיל משערים של סימון לאודר ושל הקפטנית בירגיט פרינץ. בכך הפכה גרמניה למדינה הראשונה והיחידה עד כה שזוכה בגביע העולם לנשים פעמיים רצופות.

גביע העולם בכדורסל 2019

גביע העולם בכדורסל לשנת 2019 (מונדובאסקט) היה טורניר כדורסל בינלאומי שנערך ברפובליקה העממית של סין בתאריכים 31 באוגוסט - 15 בספטמבר 2019 ואורגן על ידי התאחדות הכדורסל הבינלאומית (פיב"א), ואיגוד הכדורסל הסיני. הערים בהן נערכו המשחקים: בייג'ינג, נאנג'ינג, שאנגחאי, ווהאן, פושאן, דונגגוואן, שנג'ן וגואנגג'ואו.

גיור (עיר)

גיוֹר (בהונגרית: Győr, בגרמנית: Raab, בסלובקית: Ráb) היא עיר בצפון-מערב הונגריה, סמוך לגבול עם סלובקיה בחצי הדרך בין בודפשט לווינה. היא העיר השישית בגודלה בהונגריה והעיר הראשית במערב חבל טרנסדנוביה. היא משמשת גם כבירת מחוז גיור-מושון-שופרון ונמצאת על גדות נהר דנובה.

המאה ה-3 לפנה"ס

המאה ה-3 לפנה"ס היא התקופה שהחלה בשנת 300 לפני הספירה והסתיימה בשנת 201 לפני הספירה. זוהי המאה השלישית לפני תחילת הספירה הנוצרית.

במהלכה הופצה התרבות היוונית ברחבי העולם ההלניסטי, שצמח על האימפריה האדירה שכבש אלכסנדר הגדול, ונוסדו אסכולות מובילות בפילוסופיה.

מאבקים רבים התרחשו בעולם ההלניסטי המפולג, כשמקביל התגבשה רומא ככוח החזק באיטליה וכמעצמה אזורית אימפריאליסטית.

הקתדרלה הלאומית של וושינגטון

הקתדרלה הלאומית של וושינגטון (באנגלית: Washington National Cathedral), או בשמה הרשמי הקתדרלה של סנט פיטר וסנט פול (Cathedral Church of Saint Peter and Saint Paul) היא קתדרלה הנחשבת לבית התפילה הלאומי של ארצות הברית. הקתדרלה נמצאת בעיר וושינגטון די סי. הקתדרלה היא מקום מושבה של הכנסייה האפיסקופלית של מחוז קולומביה. זוהי הקתדרלה השישית בגודלה בעולם.

ח'רטום

חֻ'רטוּם (בערבית: الْخُرْطُوم; תעתיק מדויק: אַלְחֻ'רְטוּם; תרגום: "חדק פיל") היא בירת סודאן והעיר הגדולה ביותר במדינה. היא ממוקמת במקום מפגש הנילוס הכחול שמוצאו מאתיופיה עם הנילוס הלבן שמוצאו מאוגנדה. ממפגש שני נהרות אלה נוצר הנילוס, הזורם צפונה למצרים ונשפך לים התיכון.

בעיר מתגוררים מעל לחמישה מיליון תושבים. ח'רטום, יחד עם צפון ח'רטום (עיר נפרדת, הקרויה גם ח'רטום בחרי, ומצויה מעבר לנילוס הכחול), אום דורמאן ופרבריהן, יוצרות מטרופולין שבה שמונה מיליון תושבים. ח'רטום שימשה כבירת התרבות הערבית לשנת 2005.

חוביי

חוּבֵּיי (בסינית: 湖北省) הוא מחוז במרכז סין. שטחו כ-185,900 קמ"ר, אוכלוסייתו מונה כ-60 מיליון נפש ובירתו היא העיר ווּהָאן (武汉/Wŭhàn).

היסטורית, חוביי היוותה את מרכזה של ממלכת צ'וּ (楚国/Chŭguó) החזקה במשך מאות שנים, עד שנכבשה סופית ב-212 לפנה"ס בידי ממלכת צ'ין (שהפכה אחר-כך לקיסרות).

בשנת 1911 הונהג בווּצָ'אנְג (היום חלק מווהאן) מרד ווצ'אנג, שהפיל סופית את שושלת צ'ינג ולמעשה את סין הקיסרית כולה והביא להקמת הרפובליקה הסינית.

נהר היאנגצה נכנס למחוז בשלושת הערוצים מצ'ונגצ'ינג במערב וחוצה את המחוז עד שהוא יוצא למחוז ג'יאנגשי במזרח. בעוד מערב המחוז הוא רמה הררית, מזרחו הוא מישור נמוך המנוקז על ידי נהר היאנגצה ויובליו. המחוז הוא מרכז תעשייתי חשוב, ובירתו ווהאן היא העיר המתועשת הראשונה בסין.

בשנת 1993 החלה ממשלת סין בבניית סכר שלושת הערוצים האימתני בסמיכות לעיר יִיצַ'אנג. מילויו של הסכר החל ב-2003, והסתיים ב-2009 הוא מכסה לחלוטין את אתר שלושת הערוצים ומהווה את הסכר ההידרואלקטרי הגדול בעולם.

טורנירי הפרמייר של WTA

טורניר פרמייר הוא קטגוריה של טורנירי טניס בסבב העולמי לנשים (WTA) שנוצרה בארגון מחדש של הסבב בשנת 2009. התחרויות מקטגוריה זו החליפו את הטורנירים מהדרג הראשון (Tier I) והדרג השני (Tier II) בסבב לפני 2009. הטורנירים בקטגוריה מחולקים לשלוש תת-קטגוריות הנקבעות על פי נקודות הדירוג המחולקות בהם. נכון לשנת 2018, טורנירי הפרמייר כוללים:

4 טורנירי חובה, המעניקים למנצחת בטורניר 1000 נקודות דירוג

5 טורנירי פרמייר 5, המעניקים למנצחת בטורניר 900 נקודות דירוג

12 טורנירי פרמייר, המעניקים למנצחת בטורניר 470 נקודות דירוגלשם השוואה, בטורניר גראנד סלאם המנצחת זוכה ב-2000 נקודות דירוג, באליפות הסבב ב-1500 נקודות דירוג, ואילו בטורנירים בינלאומיים ב-280 נקודות דירוג בלבד.

מיכאל בראנטס

מיכאל בראנטס (בספרדית: Michael Barrantes Rojas ; נולד ב-4 באוקטובר 1983) הוא כדורגלן קוסטה ריקאי המשחק בעמדת הקשר בקבוצת דפורטיבו סאפריסה ובנבחרת קוסטה ריקה.

מלחמת סין–יפן השנייה

מלחמת סין–יפן השנייה, הידועה בסין גם כמלחמת ההתנגדות נגד יפן וביפן כתקרית סין, התחוללה בין 7 ביולי 1937 ל-9 בספטמבר 1945 בין הרפובליקה הסינית לבין האימפריה היפנית. מרבית המלחמה התחוללה במקביל למלחמת העולם השנייה, והיא נחשבת כאחת הזירות במלחמה זו. אף שהיו תקריות מלחמתיות בין שתי המדינות כבר מ-18 בספטמבר 1931, רק ב-1937 פרצה מלחמה בהיקף מלא. הפלישה היפנית לסין הייתה חלק מתוכנית אסטרטגית של הצבא היפני הקיסרי להשתלטות על חלקים נרחבים במזרח אסיה ובאגן האוקיינוס השקט, ותוכננה עוד לפני 1937. האירועים המלחמתיים שהתרחשו בין שני הצדדים לפני 1937 כונו "תקריות". הפלישה היפנית למנצ'וריה בשנת 1931 החלה באירוע שנקרא "תקרית מוקדן". האחרונה בתקריות שלפני פרוץ המלחמה הייתה תקרית גשר מרקו פולו ב-1937, שסימנה את תחילתה של המלחמה.

משנת 1937 ועד 1941, למעט חזית קצרה בין יפן לברית המועצות שהסתיימה בתבוסה יפנית בקרב חלקין גול, נלחמה סין לבדה, ולאחר ההתקפה על פרל הארבור וכניסת ארצות הברית למלחמת העולם השנייה, הפכה המלחמה לחלק מהקונפליקט הכלל עולמי של מלחמת העולם השנייה. המלחמה הסתיימה יחד עם כניעת יפן לבעלות הברית בספטמבר 1945.

המלחמה הייתה עימות ארוך ועקוב מדם בין שני עמי המזרח הרחוק הגדולים, רצוף במעשי טבח, פשעי מלחמה והפצצות אוויריות מאסיביות חסרות הבחנה על ריכוזי אוכלוסייה שביצעו היפנים בסינים. נהרגו בה כ-20 מיליון סינים, רובם אזרחים, וכ-1.8 מיליון יפנים.

מרכז ווהאן

מרכז ווהאן (בסינית: 武汉中心; בסינית מסורתית: 武漢中心) הוא גורד שחקים אשר נמצא תחת בנייה בעיר ווהאן אשר נמצאת בדרום-מזרח הרפובליקה העממית של סין. בניית המגדל החלה בשנת 2009 והיא עתידה להסתיים בסוף שנת 2016. לאחר שעקף ב 16 באפריל 2015 גורד שחקים אחר במרכז סין הוא הפך לגורד השחקים הגבוה ביותר במרכז סין והיחיד שעבר את רף 400 מטרים (1,312 רגל).

מרכז ווהאן גרינלנד

מרכז ווהאן גרינלנד הוא גורד שחקים הנבנה בעיר ווהאן שבסין ויתנשא לגובה של 636 מטרים. גורד השחקים יכלול 125 קומות. הוא יהיה המגדל הגבוה ביותר בסין, לאחר שיעקוף ב-4 מטרים את מגדל שנגחאי. המועד הצפוי לסיום בנייתו של המגדל הוא אמצע שנת 2018.

ביוני 2011 האדריכלים אדריאן סמית' וגורדון גיל בשיתוף עם מהנדסי ת'ורטון טומאסטי זכו במכרז על בניית במגדל של קבוצת גרינלנד. העיצוב כולל מאפיינים רבים של חיסכון באנרגיה.

מרסלו מורנו

מרסלו מרטינס מורנו (בספרדית: Marcelo Martins Moreno, נולד ב-18 ביוני 1987 בסנטה קרוס דה לה סיירה שבבוליביה) הוא כדורגלן בוליביאני המשחק בשה-ג'יאג'וואנג אבר ברייט מליגת המשנה הסינית ובנבחרת בוליביה בעמדת החלוץ.

סולבי אוטסן

סולבי גייר אוטסן ג'ונסון (באיסלנדית: Sölvi Geir Ottesen Jónsson; נולד ב-18 בפברואר 1984) הוא כדורגלן איסלנדי המשחק בעמדת הבלם בוויקינגור.

פיטסבורג

פיטסבורג (באנגלית: Pittsburgh) היא עיר במדינת פנסילבניה שבארצות הברית, בירת מחוז אלגני ומרכז כלכלי ותעשייתי חשוב. על פי מפקד האוכלוסין של שנת 2013, מתגוררים בה 320,916 תושבים, והיא העיר השנייה בגודלה בפנסילבניה אחרי פילדלפיה.

קלאודיה שיפר

קלאודיה מריה שיפר (בגרמנית: Claudia Maria Schiffer; נולדה ב-25 באוגוסט 1970) היא דוגמנית-על גרמנייה.

הערים הגדולות בעולם: ערים המונות לפחות חמישה מיליון תושבים
20,000,000+ שאנגחאיבייג'ינגסאו פאולוניו דלהי קו הרקיע של שאנגחאי
10,000,000+ קראצ'ילאגוסאיסטנבולטוקיומומבאימוסקבהגואנגג'ואופריזשנג'ןסוג'ואוקינשאסהקהירג'קרטהלאהורצ'נגדו
5,000,000+ סיאולמקסיקו סיטילונדוןלימהדאקהניו יורקבנגלורבנגקוקדונגגוואןצ'ונגצ'ינגנאנג'ינגטהראןשן-יאנגבוגוטההו צ'י מין סיטיהונג קונגבגדאדצ'נאיצ'אנגשה • ווהאן • טיינג'יןהיידראבאדהאנויפייסלאבאדריו דה ז'ניירופושאן • דזון-יי • סנטיאגו דה צ'ילהריאדאחמדאבאדשאנטואוסנקט פטרבורגח'רטוםאיבדאןאנקרהג'ינאןהאנגג'ואוהאנדאןיאנגון

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.