וג

וגגעז: ዌግ) הוא אזור היסטורי בצפון אתיופיה השוכן בין תיגראי ללסתה. סקוטה היא העיר העיקרית במחוז המשמשת כמרכז מסחרי ואזורי חשוב.

לפנים ישבו במחוז האגאו ובמסורת האתיופית נחשב לחלק מהשטחים שקיבל אדל.[1] מראשיתו היה המחוז למקום בו הייתה התנגדות לממלכת אקסום וכן למולדתה של שושלת זאגווה ששלטה באתיופיה בתקופת החושך. במאה ה-13 תושבי המחוז היו ברובם נוצרים.

כאשר השושלת הסולומונית תפסה את כס הקיסרות האתיופית בשנת 1270 ניתנו וג וסביבותיה כחלק מהסדר החדש לשושלת זאגווה המודחת אשר קיבלה גם את התואר וגשום (מושל וג).

במאה ה-20 היה האזור לנפה במחוז וואלו. כיום, שטחי וג כלולים במחוז וג המרה שבמדינת אמהרה.

Ethiopia adm location map

הערות שוליים

  1. ^ James Arthur Quirin, Evolution of the Ethiopian Jews: a History of the Beta Israel (Falasha) to 1920, University of Pennsylvania, 1992, ISBN 9780812231168, p. 23
3 בפברואר

3 בפברואר הוא היום ה-34 בשנה, בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 331 ימים (332 בשנה מעוברת).

American Pie

אמריקן פאי (באנגלית American Pie) הוא שיר של זמר הפולק רוק האמריקאי דון מקליין. "אמריקן פאי" הוא שיר ביוגרפי בחלקו, ובחלקו בלדה שעוסקת במעבר של ארצות הברית משנות החמישים, שמקליין ראה אותן כאידיאליות, לשנות השישים. היום בו חלה נקודת המפנה על פי השיר הוא "היום שבו מתה המוזיקה": 3 בפברואר 1959, היום בו נהרגו בהתרסקות מטוס זמרי הרוקנ'רול האמריקאים באדי הולי, ריצ'י ואלנס וג.פ. "דה ביג בופר" ריצ'רדסון.

השיר, שאורכו 8 דקות ו-33 שניות, יצא כסינגל הבכורה של מקליין באוקטובר 1971, וחולק, מפאת אורכו, לשני חלקים כשכל חלק מופיע על צד אחר של התקליט. הסינגל זכה להצלחה רבה ברחבי העולם, ובארצות הברית שהה במשך ארבעה שבועות במקום הראשון במצעד הבילבורד הוט 100. ב-1991 יצא כסינגל פעם נוספת, והגיע למקום השני במצעד הסינגלים הבריטי.

לאמריקן פאי יצאו מספר גרסאות כיסוי, המוכרת שבהן היא גרסה שהקליטה מדונה לסרט "הדבר הטוב הבא". הביצוע של מדונה, שיצא כסינגל ב-3 במרץ 2000, הגיע למקום הראשון במצעדי פזמונים במדינות רבות ברחבי העולם.

אגאו

אַגַאוּ (געז: አገው) שם כולל שניתן לקבוצות אתניות הדוברות שפות כושיות מרכזיות. האגאו נחשבים ליושבי חבש לפני עליית ממלכת אקסום ושעל תרבותם התבססה התרבות החבשית. שפתם האגאו היא המצע הלשוני של השפות האתיו-שמיות לרבות האמהרית. כיום קיימים מובלעות שבהם חיים אגאו באתיופיה ובאריתריאה.

אמהרה

אמהרה (אמהרית: አምሃራ) היא אחת מתשע המדינות המרכיבות את אתיופיה. אמהרה היא המדינה השנייה בגודל אוכלוסייתה (לאחר אורומיה), והשלישית בשטחה (לאחר סומלי). בצפונה גובלת אמהרה בתיגראי, במזרחה בעפר; בדרומה באורומיה ובדרום-מערבה בבנישנגול-גומאז ובמערבה בדרום סודאן.

בגמדר

בגמדר (געז: በጌምድር, תרגום: "ארץ הבג") הוא מחוז היסטורי באתיופיה.

היסטורית גבולותיו של המחוז היו נהר התכזה העליון במזרח עם וג ולסתה, נהר הבשלו עם אמהרה בדרום מזרח, הנילוס הכחול בדרום עם גוג'ם, אגן אגם טאנה במערב עם המחוזות דרה ופוגרה, ובצפון מערב באנפרז.

שמו של המחוז המורכב מהמילים "בג" ו"מדר" (ארץ) הוביל חוקרים למצוא משמעות למילה "בג". יש שהציעו שהמילה "בג" מקורה בעם הבג'ה ומשמעות שם המחוז הוא "ארץ בג'ה" ומשערים שבעבר ישבו באזור. היו שהציעו כי המילה "בג" היא למעשה המילה לכבש בשפות האתיו-שמיות ולכן המשמעות היא "ארץ הכבשים". אחרים העלו כי ייתכן שהמילה "בג" הגיעה מהמילה "בגה" שמשמעותה "עונה יבשה" ונמקו בכך שהאזור הוא אכן חסר מים ויבש.יושביו מקדם היו האגאו ולצידם ביתא ישראל. במסורת האתיופית נחשב האזור לחלק משטחי גדעון. במאה ה-14 החלו לפלוש למקום צבאות האימפריה האתיופית ולספח את האזור, במרוצות הדורות עבר האזור אמהריזציה ובמאה ה-16 תושבי האזור היו לאמהרים-נוצרים. בתקופה זו, בגמדר היה למחוז הגדול באימפריה ושהשתרע מהנהרות בשלו והנילוס הכחול בדרום ועד לנחל בלסה בצפון ומהתכזה במזרח ועד לאגם טאנה במערב.

בחלוקה המנהלית של שנות ה-40 של המאה ה-20 אוחד המחוז עם מחוז סמין תחת השם בגמדר וגבולות המחוז היו גבול סודאן במערב, התכזה בצפון ובמזרח, הנילוס הכחול, בשלו ואגם טאנה בדרום.

בירת המחוז הייתה העיר גונדר ששמה שימש כשם שני למחוז והחל משנת 1974 שונה שם המחוז הרשמי לשם גונדר.

גאורגית

גאורגית, גרוזינית או גרוזית (ქართული - כּארתוּלי; ქართული ენა - כּארתוּלי אֶנה, השפה הגאורגית) היא השפה המדוברת בגאורגיה והשפה הרשמית שלה.

הגאורגית היא שפת אם של כ-3.9 מיליון איש בגאורגיה עצמה (83% מסך האוכלוסייה), ועוד כ-500,000 איש מחוץ לגאורגיה (בעיקר בטורקיה, באיראן, ברוסיה, בארצות הברית ובאירופה המערבית). הגאורגית היא השפה הספרותית של הקבוצה האתנית של הגאורגים, במיוחד אלה הדוברים שפות כרתווליות אחרות (סוואנים, מגרלים ולאזים). גאורגית יהודית, הנחשבת, לעיתים, לנפרדת מהשפות היהודיות מדוברת על ידי כ-20,000 איש נוספים בגאורגיה עצמה וכ-65,000 איש מחוץ לגאורגיה (מתוכם כ-60,000 איש בישראל).

דרום גונדר

דרום גונדר הוא מחוז במדינת אמהרה שבאתיופיה. גובל בצפונו במחוז צפון גונדר, בצפון-מערבו במחוז וג המרה, במערבו במחוז צפון וולו, בדרום-מערבו במחוז דרום וולו, בדרומו במחוז מערב גוג'ם, בדרום-מזרחו במחוז מזרח גוג'ם ובמזרחו באגם טאנה. עד שנת 1991 נכלל במחוז בגמדר אחד מהמחוזות ההיסטוריים של אתיופיה.

ואג פפיאן

ואג פפיאן (בארמנית: Վահագն Պապյան; נולד ב-1956 בירוואן, ארמניה) הוא פסנתרן, מנצח ומורה ישראלי ממוצא ארמני.

וג המרה

וג המרה הוא מחוז במדינת אמהרה שבאתיופיה נקרא על שם מחוז וג ההיסטורי. גבולותיו מצפון ומערב מדינת תיגראי, בדרום מחוז צפון וולו, בדרום-מערב בנפת דרום גונדר ובמערב במחוז צפון גונדר. עד שנת 1991 המחוז נכלל במחוזות וולו ומתיגראי שניים מבין המחוזות ההיסטוריים של אתיופיה.

וולו

וולו (אמהרית: ወሎ) היה מחוז מרכזי בצפון מרכז אתיופיה.

בעבר נקרא האזור בשם אמהרה והחל מן המאה ה-17 ואילך, בעקבות התיישבות שבט הוולו מהאורומו באזור, הוא החל להיקרא על שמם, כלומר וולו.

לאחר שחרורה של אתיופיה במהלך מלחמת השחרור האתיופית במלחמת העולם השנייה על ידי בעלות הברית בשנת 1941, המחוזות אזאבו, לסתה, ראיה, וג ויג'ו נוספו לוולו. וולו כללה גם את צ'יפדום קללו שהייתה לנפה בתוכה.

עם אימוץ החוקה החדשה בשנת 1995 וולו נחלק בין המחוזות האתניים החדשים, חצי מהמחוז שהיה מיושב בעפרים סופח למדינת עפר, לנפה השנייה, חלק קטן בצפון סופח למחוז תיגראי הדרומית שבמדינת תיגראי והיתר סופח למדינית אמהרה וחולק לשני מחוזות - דרום וולו וצפון וולו.

מחוז וולו הוא ערש לידתם של שלושה סולמות מוזיקליים האופייניים למוזיקה האתיופית המסורתית ולנעימות יהדות אתיופיה: באטי, תזטה ואמבסל.

מארה תקלה היימנות, קיסר אתיופיה

מארה תקלה היימנות היה קיסר אתיופיה ומייסד שושלת זאגווה. רשימות מלכים מתייחסות לקיסר זה בשם מארה וחלק בשם תקלה היימנות.

מארה נולד במחוז לסתה, שהיה מרכז כוחו. בתחילה מארה היה גנרל של המלך האקסומי דיל נהואד, בתו של דיל נהואד מאסובה ווארק נישאה למארה והוא מיצדו הפיל חותנו וייסד את שושלת זאגווה.

ישנו תיאור ברשומות היסטוריות לתחלופת מכתבים בין קיסר זה לבין פטריארך אלכסנדריה ג'ון החמישי, שדרש שימונה אבונה חדש לכנסייה האתיופית. החוקר כונטי רוסיני כותב שהסיבה הממשית שהקיסר דרש אבונה חדש הוא על מנת לחזק את שלטונו לאחר הפלת מלכי אקסום. שטח הממלכה של היה קטן וכלל חלקים מהמחוזות לסתה, וג, תיגראי וחלק מצפון באגמדיר.

מוקצ'בו

מוקצ'בו (באוקראינית: Мукачево; בסלובקית: Mukačevo; בהונגרית: Munkács, מונקאץ'; בגרמנית: Munkatsch; ביידיש: מונקאטש, קרי "מונקאץ'") היא עיר הבירה של נפת מוקצ'בו במחוז זקרפטיה שבאוקראינה. אוכלוסיית העיר, שמנתה 86,061 נפש ב-2015, מורכבת מרוסינים, אוקראינים והונגרים.

מסע הקסם המסתורי (תוכנית רדיו)

מסע הקסם המסתורי, סיפורה של להקת החיפושיות הייתה סדרת תוכניות רדיו בעריכת יואב קוטנר ועודד היילברונר ששודרה בגלי צה"ל בשנות השמונים. הסדרה גוללה ב-60 פרקים בני שעה את סיפור להקת החיפושיות (הביטלס, כפי שתורגם שם הלהקה בישראל). הפרק הראשון בסדרה שודר ב-23 בפברואר 1981 והיא שודרה במתכונת שבועית. החל מה-1 ביוני 1987 (יום מלאת 20 שנה להוצאת האלבום Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band) שודרה הסדרה שנית, במתכונת יומיומית. התוכנית זיכתה את יואב קוטנר בפרס מפקד גלי צה"ל לשנת 1981. בחודש נובמבר 2017 הועלתה הסדרה במלואה לאתר וליישומון גלי צה"ל, כחלק מהשקת ערוץ הפודקאסטים החדש של התחנה הצבאית.

שם התוכנית נגזר משם האלבום והסרט Magical Mystery Tour. לכל פרק ניתן שם על שם שיר של הביטלס מהתקופה הנדונה, שהוא גם בעל הקשר לתוכן הפרק. למשל, פרק סיום תקופת הביטלמניה נקרא "המחר אינו ידוע", הן שם של שיר מהתקליט Revolver מאותה תקופה והן תיאור של התחושה בקשר לעתיד הלהקה באותה עת. כל פרק הסתיים בשיר The End.

לפי דברי הפתיחה של קוטנר, היה לו קשה להשתחרר מההערצה ללהקה ומגישה הרואה ביוצריה ובשיריה יצירות חסרות פגם. לדבריו יצר את הסדרה מתוך גישה של "הערצה ביקורתית", שבה לא נעדרת ההערכה ותחושת החשיבות של הלהקה אך השירים והתופעות הקשורות בה נדונים בכלים ביקורתיים. הסדרה מגוללת על פני שישים פרקיה את הכרונולוגיה של הביטלס בין השנים 1956, אז נפגשו ג'ון לנון ופול מקרטני ועד פירוק הלהקה ב-1970. מסגרת הזמן הארוכה מאפשרת ניתוח עמוק של השירים בכלים מוזיקולוגיים, תוך הסתמכות על ספרו של וילפריד מלרס ושיחות עם מוזיקאים כיוסי מר-חיים, יוני רכטר ועוד. כמו כן מנותחת תופעת הביטלס בכלים סוציולוגיים, פסיכולוגיים והיסטוריים של בריטניה ושל העולם בשנות השישים. לכל שנה (מ-1962 ואילך) מוקדשות מספר שעות ובהן מעבר על כל שירי התקליטונים והאלבומים, הקלטות נדירות מהופעות ושאריות הקלטות אולפן וכן שעה על המצב הפוליטי והכלכלי בבריטניה ובעולם באותה שנה ושעה אודות מוזיקה אחרת, לא של הביטלס, שנוגנה באותה שנה במצעדי הפזמונים, לשם קבלת פרופורציה על חשיבות הלהקה.

אחד הפרקים שזכו לחשיפה גבוהה במיוחד היה פרק 53 - "פול מקרטני חי", הכולל הפרכה שיטתית של תאוריית הקשר על מותו של פול מקרטני, תאוריה שהוצגה בתוכנית גלי צה"ל "פול מקרטני מת" ב-1975.

לאורך הסדרה מתבררות שלוש תמות מרכזיות: א. חשיבות התזמון החד-פעמי של יוצרים מוכשרים בפרופיל הייחודי של חברי הלהקה יחד עם נסיבות היסטוריות, חברתיות, פוליטיות ופסיכולוגיות שהוביל לסדרה של קפיצות-מדרגה בחדשנות, בהכרה ובהשפעה התרבותית והאמנותית של הביטלס; ב. חשיבותו של ג'ורג' מרטין, מפיק הביטלס, ביצירת הצליל הייחודי של הלהקה ותפקודו המרכזי ביצירה וג. היותם של חברי הלהקה, לפחות מאז 1966, ארבעה אינדיבידואליסטים הפועלים יחד, זאת בניגוד לתדמית "לנון ומקרטני" לפיה הייתה יצירה משותפת.

בין המשתתפים הקבועים בתוכנית, מלבד יוסי מר-חיים נמנו הפרופסורים שמעון זנדבנק (ניתוח ספרותי) ואלון קדיש (היסטוריה). את תפקיד ג'ון לנון בקטעי הקריאה גילם הקריין רון שחורי, על הצד הטכני (המורכב לתקופתו, שכלל שידור סטראופוני חלקי) היה אחראי דורון זאב ואת ההקלטות הנדירות סיפק הלל אברמוב.

יואב קוטנר הגדיר את התוכנית ומטרותיה בתוכנית הראשונה ואמר:

ב-2017 הועלו פרקי התוכנית לאתר ICast כפודקאסט.

עלילות דיקנס

עלילות דיקנס (באנגלית: Dickensian) היא סדרת דרמה בריטית ששודרה לראשונה בערוץ BBC One מ-26 בדצמבר 2015 עד 21 בפברואר 2016. טוני ג'ורדן יצר את הסדרה בת 20 הפרקים, והיה שותף לכתיבה. הסדרה נכתבה בהשראת ספרי צ'ארלס דיקנס והיא מאחדת דמויות שונות מיצירותיו בשכונה בעיר לונדון בתקופה הוויקטוריאנית. המפקח באקט חוקר את רצח ג'ייקוב מרלי, שותפו לעסקים של אבנעזר סקרוג'.

בישראל הסדרה משודרת בערוץ yes Drama.

צפון גונדר

צפון גונדר הוא מחוז במדינת אמהרה שבאתיופיה נקרא על שם העיר גונדר שהיא בירת המחוז והעיר הגדולה בה ובעבר בירתה הקיסרית של אתיופיה. גבולותיו מצפון מדינת תיגראי, ממערב מחוז וג המרה, מדרום מחוז דרום גונדר, מחוז מערב גוג'ם ואגם טאנה, בדרום מערב במדינת בנישנגול-גומאז, ובמזרח בסודאן. עד שנת 1991 נכלל במחוז בגמדר אחד מהמחוזות ההיסטוריים של אתיופיה.

צפון וולו

צפון וולו הוא מחוז במדינת אמהרה שבאתיופיה ונקרא על שם המחוז ההיסטורי וולו. גובל בצפון-מזרח במדינת תיגראי, בצפון-מערב במחוז וג המרה, במערב במחוז דרום גונדר, בדרום במחוז דרום וולו ובמזרחו במדינת עפר. עד שנת 1991 נכלל במחוז וולו אחד מהמחוזות ההיסטוריים של אתיופיה. ערים ועיירות חשובות בנפה הם וולדייה בירת המחוז והעיר לליבלה המכונה בפי תושביה ירושלים החדשה.

רביעיית וג

רביעיית וג (בהונגרית: Végh) היא רביעיית מיתרים שהתקיימה מ-1940 ועד 1980 ונודעה בהקלטות מכלול רביעיות המיתרים של בטהובן ובארטוק.

הרביעייה הוקמה על ידי שאנדור וג (Végh Sándor), תלמידו של זולטן קודאי, שניגן בה כינור ראשון וכן ניגנו בה עד 1978 שאנדור זלדי (Zöldy Sándor), כינור שני; ג'ורג' ינצר (Janzer Georges) בויולה ופאול סבו (Szabo Paul) בצ'לו. ב-1978 החליף פיליפ נגלה (Philipp Naegele) את שאנדור זלדי וברונו גיורנה (Bruno Giuranna) החליף את ג'ורג' ינצר.

לפני הקמת הרביעייה ניגן וג ניגן עם זולטן סקלי, ידידו של בלה בארטוק, ויחד עמו ניגן את בכורת רביעיית המיתרים מס' 5 של המלחין. ב-1940 הקים וג את הרביעייה ששהתה בבודפשט במהלך מלחמת העולם השנייה ועזבה אותה ב-1946 לפריז. באותה שנה ניגנה הרביעייה בז'נבה וזכתה בפרס ראשון בפסטיבל המוזיקה הבינלאומי הראשון בעיר.

ב-1952 הקליטה הרביעייה במונו את מכלול הרביעיות של בטהובן בבוסטון וב-1954 הקליטה את שש רביעיות המיתרים של בארטוק, שתי ההקלטות ראו אור ב-EMI. ב-1954 הוחתמה הרביעייה לחברת דקה והקליטה רביעיות של קודאי, מוצארט, היידן, ברהמס ושוברט. בין השנים 1972 ל-1974 שבה הרביעייה והקליטה שנית, בסטריאו את מכלול הרביעיות של בטהובן, ההקלטה ראתה אור תחת מותג "טלדק" המשותף לדקה ולטלפונקן. ב-1972 הוקלטו מחדש בסטריאו גם הרביעיות של בארטוק.

במקביל להקלטות הופיעה הרביעייה רבות ברחבי העולם.

ב-1978 עבר ג'ורג' ינצר ורעייתו הצ'לנית אווה צ'קו לנגן עם הכנר הבלגי ארתור גרומיו והרכב הרביעייה השתנה. ב-1980 עזב וג לקריירה כסולן והרביעייה התפרקה לאחר 40 שנות פעילות רצופה.

שאנדור וג

שאנדור וג (בהונגרית: Végh Sándor;‏ 17 במאי 1912 - 17 בינואר 1997) היה כנר ומנצח הונגרי, שהיה לאזרח צרפת. בעיקר נודע כאחד מגדולי הכנרים במוזיקה קאמרית במאה ה-20.

שידוך (תורת הגרפים)

בתורת הגרפים, שידוך או זיווג עבור גרף הוא אוסף של קשתות מאותו הגרף, כך שאין שתי קשתות באוסף שנוגעות בצומת משותף. מקור השם "שידוך" הוא בכך שבחירת הקשתות "משדכת" זוגות של צמתים זה לזה באופן מונוגמי: לכל צומת המשתתף בשידוך יש בן זוג אחד ויחיד. הגודל של השידוך מוגדר להיות מספר הקשתות שבו.

לשידוכים חשיבות רבה בתורת הגרפים, והם מתקשרים באופן טבעי לבעיות רבות (למשל לבעיית הנישואים היציבים). ישנם מספר סוגים מיוחדים של שידוכים:

ניתן לראות, שבמקרה c השידוך המקסימלי הוא גם שידוך מקסימום, אך במקרים a ו-b השידוכים המקסימליים קטנים בגודלם משידוכי המקסימום בגרף שלהם, ועל כן אינם שידוכי מקסימום.
שידוך מקסימלי ניתן למציאה על ידי אלגוריתם חמדן פשוט. שידוך מקסימום הוא גם שידוך מקסימלי, לכן ניתן למצוא שידוך גדול ביותר בזמן פולינומי. עם זאת, אין אלגוריתם פולינומי ידוע עבור מציאת שידוך מינימלי, כלומר שידוך מקסימלי שמכיל את המספר הקטן ביותר של קשתות.

בעיית מציאת מספר השידוכים המושלמים בגרף דו-צדדי היא שלמה ל-#P, בעוד שבעיית ההכרעה המקבילה לה - השאלה האם בגרף דו-צדדי קיים שידוך מושלם - ניתנת לפתרון יעיל, כלומר ידוע שהיא שייכת ל-P.

מספר השידוכים בגרף שלם של עבור n אי זוגי ניתן לביטוי באמצעות עצרת כפולה: לכל קודקוד יש n אפשרויות שידוך, ולאחר שבוחרים שידוך לקודקוד אחד עם אחר נותר לבחור שידוך ליתר הקודקודים מלבד שני אלו ששודכו. לדוגמה בגרף שלם של ארבעה קודקודים, א', ב', ג' וד' יש שלושה שידוכים מושלמים: א+ב וג+ד, א+ג וב+ד, וא+ד וב+ג.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.