ואלי (תואר שלטוני)

וָאלִיערבית: وَالِي (وَالٍ); בטורקית: Vali) מילה שמשמעותה מושל או נציב.

הוואלי היה תואר אדמיניסטרטיבי באימפריה המוסלמית ובאימפריה העות'מאנית. זהו היה תוארו של מושל על מחוז שהיה היחידה השלטונית הגדולה ביותר, הנקרא בערבית וילאיה (وِلايَة), ובטורקית היה קרוי איילט (Eyalet; בטורקית עות'מאנית: ايالت) עד 1864, ואחר-כך כונה וילאייט (Vilâyet), כגון איילט סוריה (הכולל את דרום סוריה, ארץ ישראל, ירדן ולבנון של ימינו) או איילט מצרים. מושלים עות'מאנים היו תחת פיקוחו הישיר של "השער הנשגב" - הממשל המרכזי שבאיסטנבול, ולרוב היו קצינים צבאיים בדרגת פאשה.

ואלי מפורסם היה מוחמד עלי (1805-1840) במצרים. הוא התחיל את דרכו כקצין מצטיין ממוצא אלבני, שהובא על ידי העות'מאנים כחייל. אחר כך, צבר כוח פוליטי, מרד בהם, והקים שלטון עצמאי מטעמו בקהיר ב-1805. לאחר מכן, פתח במסעות כיבושים נגד העות'מאנים שבוצעו גם על ידי בנו, איברהים פאשה, בשנות ה-30 של המאה ה-19.

ראו גם

הוואלי

האם התכוונתם ל...

ואלי

האם התכוונתם ל...

ולי

וַלִיּ (בערבית: وَلِيّ, רבים: أَوْلِيَاء) הוא תואר דתי שפירושו מגן או משגיח. מילה זו אומצה על ידי מספר תרבויות אסלאמיות אחרות.

בסופיות ולי או ולי אללה, הוא כינוי שפירושו "חברו של אללה". חברים בקבוצה סופית המכונים בשם זה נחשבים לקרובים לאלוהים (אלוהים קירב אותם אליו).

קדוש זה יכול לברך את המאמינים בברכה שנשמרת גם אחרי מותו ומכאן בא "זיראת אל-קבו" - הביקור בקברי השייך (קברי הצדיקים).

בשיעה המשמעות היא דומה, כלומר חברו של האל, אולם רק האימאם השיעי הראשון עלי בן אבי טאלב (בן דודו של הנביא מוחמד) ואשתו פאטמה בת הנביא מוחמד מכונים בתואר כבוד זה.

סלפים, ובהם הווהאבים, מתנגדים להענקת הכינוי "ולי" לבני אדם, הם מסתמכים בכך על פירוש המילה בסורת אל-מאאדה (סורה 5), איה 55: "מגנכם/מנהיגכם ("ולי") הוא אלוהים ושליחו (מוחמד) והמאמינים המקיימים את התפילה והנותנים זכאת כשהם כורעים (לתפילה)".

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.