השקעות דיסקונט

חברת השקעות דיסקונט בע"מ, הקרויה בקיצור דסק"ש (ראשי התיבות של שמה הקודם "דיסקונט השקעות") היא חברת החזקות ישראלית. החברה נמצאת בבעלות אי די בי חברה לפיתוח שבשליטת אדוארדו אלשטיין, ניירות ערך שלה נסחרים בבורסה לניירות ערך בתל אביב.

על רקע ירידת שווי אחזקות מרכזיות של החברה (בפרט סלקום, שופרסל, וקרדיט סוויס) נסחרו האג"חים של החברה (באוגוסט 2012) בתשואה לפדיון של בין 20% ל-25% אשר שיקפו חשש מהותי לחדלות פירעון של החברה.

השקעות דיסקונט בע"מ
Discountinvestment
סוג חברה ציבורית
מייסדים משפחת רקנאטי ודן טולקובסקי
תאריך הקמה 1961
חברת אם אי די בי חברה לפיתוח
משרד ראשי עזריאלי, תל אביב
מוצרים עיקריים השקעה ואחזקות
שווי שוק 2.08 מיליארד ש"ח (22 באוגוסט 2017)
הכנסות 5.36 מיליארד ש"ח (2018)[1]
רווח תפעולי 1.03 מיליארד ש"ח (2018)[1]
רווח 690 מיליון ש"ח (2018)[1]
הון עצמי 6.34 מיליארד ש"ח (2018)[1]
סך המאזן 29.3 מיליארד ש"ח (2018)[1]
אנשי מפתח יו"ר - אדוארדו אלשטיין,
מנכ"ל - שולם לפידות
עובדים 28 (2015)
www.dic.co.il

היסטוריה

החברה נוסדה בשנת 1961. מקור שמה הוא בתקופה בה בעלי השליטה בחברה ובקבוצת אי די בי היו בני משפחת רקנאטי, שהיו גם בעלי בנק דיסקונט. בעבר הייתה שותפה בחברות ישקר ובטמבור.

בשנים 1985–1999 היה מנכ"ל החברה דב תדמור, שהוביל את החברה לצמיחה ניכרת - עם כניסתו לחברה היה שווי השוק שלה 50 מיליון דולר, ועם פרישתו הגיע שווי השוק שלה ל-1.4 מיליארד דולר.[2]

במאי 2003 רכשה חברת גנדן השקעות, שבשליטת נוחי דנקנר, יחד עם משפחות מנור ולבנת, ממשפחות רקנאטי וקרסו, את השליטה באי די בי חברה לפיתוח, בעלת השליטה ב"השקעות דיסקונט". בשנת 2005 רכשה "דיסקונט השקעות" את חלקיהן של מתחרותיה בסלקום. ביוני 2011 רכשה חברת "דיסקונט השקעות" כ-61% ממניות "מעריב החזקות" בהשקעה כוללת של 147 מיליון ש"ח. רכישה זו גרמה הפסדים ל"דיסקונט השקעות", וב-20 בספטמבר 2012 נחתם הסכם למכירת "מעריב" (יחד עם יתר כתבי העת של הקבוצה ואתר האינטרנט nrg מעריב) למו"ל שלמה בן-צבי[3]. תביעה שהוגשה נגד 13 הדירקטורים של "דיסקונט השקעות", בעיקר על רקע רכישת "מעריב", הסתיימה בפשרה שבה התחייבו הדירקטורים לשלם ל"דיסקונט השקעות" 100 מיליון ש"ח.[4] ב-17 בדצמבר 2013 איבד דנקנר את השליטה באידיבי פיתוח.

נכון לאוגוסט 2017 בעלת השליטה בחברה היא חברת אידיבי פיתוח אשר בשליטת איש העסקים אדוארדו אלשטיין. מנכ"ל החברה הוא שולם לפידות.

תחומי פעילות

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ 1.0 1.1 1.2 1.3 1.4 השקעות דיסקונט בע"מ: נתונים כספיים באתר מאי"ה.
  2. ^ שירי דובר, ‏נפטר איש העסקים דב תדמור, באתר גלובס, 12 ביוני 2017
  3. ^ נחתמה מכירת העיתון "מעריב", הודעה לבורסה של חברת "מעריב החזקות", 20 בספטמבר 2012
  4. ^ יסמין גואטה, ביהמ"ש אישר את הפשרה בעקבות עסקת מעריב הכושלת: הדירקטורים ישלמו 100 מיליון שקל, באתר TheMarker‏, 4 בינואר 2018
  5. ^ דוח תקופתי ושנתי לשנת 2015, עמודים 156 ו-311, באתר מאי"ה של הבורסה לניירות ערך
אדוארדו אלשטיין

אדוארדו אלשטיין (בספרדית: Eduardo Elsztain; נולד ב-26 בינואר 1960) הוא איש עסקים יהודי, שנולד ומתגורר בבואנוס איירס, ארגנטינה. בעל שליטה במספר פעילויות עסקיות באמריקה הלטינית, ישראל וארצות הברית.

אי די בי חברה לפיתוח

אי די בי חברה לפתוח בע"מ (בקיצור: "אי די בי פיתוח" או "קבוצת IDB") היא חברת החזקות ישראלית פרטית בבעלות קבוצת משקיעים ארגנטינאית בראשותו של איש העסקים אדוארדו אלשטיין.

עד סוף 2013 הייתה החברה ציבורית ונסחרה בבורסה לניירות ערך בתל אביב, כחברה בת של קונצרן אי די בי אחזקות. אי די בי פיתוח היא חברת האם של השקעות דיסקונט וכלל עסקי ביטוח.

נכון לשנת 2019, החברה היא תאגיד מדווח בשל מספר סדרות של אגרות חוב אשר נסחרות בבורסה לניירות ערך בתל אביב.

מנכ"ל החברה הוא שולם לפידות ויו"ר הדירקטוריון הוא אדוארדו אלשטיין.

אילון שליו

אילון שליו (נולד ב-1951) הוא איש עסקים ועיתונאי ישראלי, לשעבר העורך הראשי של העיתון ידיעות אחרונות בשנים 1996–1999, והמנהל הכללי הראשון של חברת החדשות ומייסדה.

דב תדמור

דב תדמור (28 באוגוסט 1929 - 11 ביוני 2017) היה מנהל ואיש עסקים ישראלי.

דוד רוזן

דוד רוזן (נולד בשנת 1950) הוא נציב תלונות הציבור על מייצגי המדינה בערכאות. קודם לכן היה שופט בבית המשפט המחוזי בתל אביב וראש המחלקה המשפטית במשרד נציב קבילות חיילים, בדרגת אלוף-משנה.

דן טולקובסקי

דן טוֹלקוֹבסקי (נולד ב-21 בינואר 1921) היה המפקד החמישי של חיל האוויר (מאי 1953 עד יולי 1958).

המ-לט (ישראל-קנדה)

המ-לט (ישראל-קנדה) בע"מ היא חברה ציבורית העוסקת בייצור ושיווק אביזרי צנרת, מחברים, ברזים ושסתומים לתעשיית השבבים, הכימיה והאנרגיה. החברה כלולה במדד תל אביב 125 ונמצאת בשליטת קרן פימי.

חברה בת

חברה בת, חברת בת או חברה נשלטת היא חברה הנמצאת בבעלות או בשליטה של חברה אחרת, הנקראת חברה אם, חברת אם או חברה שלטת. כאשר חברת הבת נשלטת בידי חברה ממשלתית, גם החברה הבת היא חברה ממשלתית. לחברה אם שהיא חברה ציבורית תיתכן חברה בת שהיא ציבורית או פרטית, וכן לחברה אם שהיא חברה פרטית תיתכן חברה בת שהיא ציבורית או פרטית.

חברות בנות (או "חברות בת") הן תופעה נפוצה בעולם העסקי, וכל התאגידים הבינלאומיים נוהגים לארגן את פעילותם בדרך זו. חברה שכל מהותה רכישת מניות בחברות אחרות ושליטה בחברות בנות, ואין לה פעילות עסקית משלה, נקראת גם חברת החזקות.

חברה לנכסים ולבנין

חברה לנכסים ולבנין בע"מ, המוכרת בשם נכסים ובניין, היא חברה ציבורית ישראלית בשליטת השקעות דיסקונט, העוסקת בבנייה, בפיתוח ובמכירה של שכונת מגורים ובניינים מסחריים, בבנייה והשכרה של מבני תעשייה, משרדים ומסחר ובהשקעות בענף ההדרים. חברות בנות בשליטתה כוללות את "גב-ים", "ישפרו" ו"מהדרין". בנוסף לפעילותה בישראל החברה פעילה גם בארצות הברית ובהודו. ניירות הערך של החברה ושל שלוש מהחברות הבנות שלה נסחרים בבורסה לניירות ערך בתל אביב. יו"ר החברה הוא אדוארדו אלשטיין ומנכ"לית החברה היא סגי איתן.

החברה נוסדה במרץ 1961, וב-29 באוגוסט 1963 הפכה לחברה ציבורית. המנכ"ל הראשון של החברה היה דב תדמור.

טכנולוגיית להבים

טכנולוגיית להבים (בעבר: להבי ישקר) היא חברה לייצור להבי מנועי סילון מיסודו של סטף ורטהיימר וקבוצת השקעות דיסקונט. החברה נוסדה ב-1968 ונמכרה במאי 2014 לפראט אנד ויטני.

טמבור

טמבור בע"מ (תשלובת צבעים וחומרי גמר לבנייה) היא חברה פרטית ישראלית העוסקת בתחום הצבעים, הציפויים וחומרי בנייה מתקדמים. החברה נוסדה בארץ ישראל ב-1936. בעלת השליטה הנוכחית בחברה היא kusto, תאגיד רב לאומי בתחומי התשתית וחומרי הבניה.

משפחת רקנאטי

משפחת רקנאטי היא ממשפחות העסקים הבולטות בתולדות מדינת ישראל.

עד 2003 המשפחה חלקה את הבעלות על בנק דיסקונט יחד עם משפחת קרסו, שהפך לימים לבנק השני בגודלו במדינה (ואחר-כך השלישי בגודלו) ולבנק הפרטי הגדול במדינת ישראל.

עד 2003 הייתה בבעלותה ובבעלות משפחת קרסו השליטה על חברת אל-ים אניות, שבשיאה הייתה חברה מובילה בעולם בתחום ההובלה הייעודית. בבעלות בנק דיסקונט הייתה גם השליטה על בנק ברקליס-דיסקונט, בנק מרכנתיל, 25% מהבנק הבינלאומי הראשון, חברת קנדה ישראל

ובנק דיסקונט ניו יורק שבאמצע שנות השמונים היה מדורג כבנק ה-17 בגודלו בניו יורק.

בבעלות משפחת רקנאטי היה גם בנק DBTC בשווייץ

בבעלותה הייתה גם חברת הספנות Overseas Shipholding Group, שבשיאה הייתה אחת משתי החברות ההובלה הימית הגדולות בעולם.

עד 2003 המשפחה חלקה בעלות על קבוצת אי די בי עם משפחת קרסו, שהייתה קבוצת ההשקעות הגדולה בישראל, משפחת רקנאטי ניהלה את עסקי הקבוצה.

בשליטתה היו קונצרן כלל,

חברת השקעות דיסקונט ואילנות בטוחה, שהיה בית ההשקעות הגדול בישראל.

נטקינג

נטקינג היה פורטל אינטרנט ישראלי שהוקם בשנת 1995 ופעל עד 2001. היה מאתרי האינטרנט המסחריים הראשונים בישראל.

ניב אחיטוב

ניב אחיטוב (נולד ב-1943) היה עד לשנת 2011 פרופסור מן המניין בפקולטה לניהול באוניברסיטת תל אביב, מופקד הקתדרה למחקרים בהערכת מידע ע"ש מרקו ולוסי שאול, מנהל אקדמי של המכון לחקר האינטרנט, ומנהל מכון הנרי קראון למחקר עסקים בישראל. החל מאוקטובר 2011 הוא כיהן כנשיא מרכז אקדמי דן עד לשילובו, באפריל 2013, במרכז ללימודים אקדמיים, שם מכהן אחיטוב כדקאן בית ספר "דן" ללימודי היי-טק. תחומי עיסוקיו הם אסטרטגיה וניהול מערכות מידע, מדיניות טכנולוגיית המידע בארגון, השלכות חברתיות ועסקיות של האינטרנט, וניהול ומדיניות עסקית. אחיטוב זכה בפרסים על תרומתו במחקר, עשייה והוראה בתחום מערכות המידע.

נייר חדרה

נייר חדרה היא החברה הגדולה בישראל בתחום ייצור, שיווק ומיחזור מוצרי נייר. בעלת השליטה בחברה (59.1%) היא קרן פימי.

סאיטקס קורפוריישן

סאיטקס קורפוריישן בע"מ (באנגלית: .Scitex Corporation Ltd) הייתה חברת היי-טק ישראלית שעסקה בפיתוח, יצור ושיווק טכנולוגיות שונות לתעשיית הדפוס, הסריגה, דפוס הטקסטיל והמעגלים המודפסים. סאיטקס הייתה חברה ציבורית שמניותיה נסחרו בנאסד"ק ובבורסה לניירות ערך בתל אביב. בשנת 2005 נמכרה כל פעילות החברה, כולל המותג "סאיטקס", והחברה הפכה לשלד בורסאי בשם "סקיילקס" . סאיטקס כיום מוכרת בגילגולה הנוכחי כ-HP Scitex, לאחר שעברה החברה סדרה של רכישות ומיזוגים ובשנת 2005 נמכרה סאיטקס ויז'ן לחברת היולט פקארד (HP) האמריקאית, כולל שם המותג תמורת 230 מיליון דולר[12] .

סלקום

סלקום (באנגלית, קיצור של "תקשורת סלולרית": Cellcom - Cellular communication) היא קבוצת תקשורת ישראלית, החברה נוסדה בשנת 1994 ונכון לשנת 2015 היא חברת התקשורת הסלולרית הגדולה בישראל. בעלת השליטה בחברה היא דיסקונט השקעות הנמצאת בשליטת אי די בי פיתוח. ב-2011 נקנתה חברת 013 נטוויז'ן על ידי סלקום ומוזגה לתוכה בדצמבר 2014 נכנסה החברה לשוק הטלוויזיה תחת המותג סלקום tv והשיקה ממיר IPTV משולב, המציע את ערוצי עידן פלוס לצד שירות VOD מבוסס אינטרנט בהמשך עיבתה סלקום את השירות והוסיפה לו בהדרגה ערוצים שונים שמועברים בשידור חי על גבי האינטרנט. במאי 2018 החברה הכריזה לראשונה בישראל על חבילת תקשורת מרובעת שכוללת טלוויזיה, אינטרנט, טלפון ביתי ו-3 קווי סלולר בחשבונית אחת

עוולת התרמית

עוולת התרמית היא עוולה פרטיקולארית (ייחודית) בפקודת הנזיקין, המגנה על מי שהסתמך על מצג שווא זדוני – הצהרה כוזבת על עובדה בכל צורת התבטאות שהיא (בכתב, בהתנהגות או בעל-פה), שנעשתה מתוך ידיעה על אי אמיתותה או חוסר אכפתיות נוכח חשד בכך, ומתוך כוונה שמקבל המצג יפעל על פיו. אם למקבל המצג ייגרם נזק ממוני עקב הסתמכותו על מצג השווא, הוא יוכל לתבוע מהמציג פיצויים לפי עוולת התרמית. במקרים מסוימים ההתנהגות המהווה תרמית יכולה לגרור אף אחריות פלילית. מטרתם המרכזית של דיני הנזיקין היא השבת ניזוקים (בהקשרים שונים) למצבם המקורי – קרי, למצבם בטרם נגרם להם נזקם. הגשמת מטרה זו בהקשר של מצגי שווא, נעשתה באופן כמעט בלעדי באמצעות עוולת התרמית, זאת עד להתפתחות עוולת הרשלנות שהוסיפה הגנה מפני מצגי שווא רשלניים.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.