הר ברכה

בְּרָכָה או הַר בְּרָכָה, היא התנחלות ויישוב קהילתי דתי בשומרון, בשטח המועצה האזורית שומרון, מדרום לשכם.

שמו של היישוב נגזר מהפסוק: "וְנָתַתָּה אֶת הַבְּרָכָה עַל הַר גְּרִזִים וְאֶת הַקְּלָלָה עַל הַר עֵיבָל".[2] היישוב נמצא על השלוחה הדרומית של רכס הר גריזים, בסמוך לקריית לוזה.

הר ברכה
לוגו של הר ברכה
סמל היישוב
הר ברכה
היישוב מהאוויר, תשע"ט–2018
מחוז יהודה ושומרון
מועצה אזורית שומרון
גובה ממוצע[1] ‎844‏ מטר
תאריך ייסוד 1983
סוג יישוב יישוב 2,000‏–4,999 תושבים
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2018[1]
  - אוכלוסייה 2,620 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה
‎6.2%‏ בשנה עד סוף 2018
(למפת צפון השומרון רגילה)
North-shomron
 
הר ברכה
הר ברכה
32°11′33″N 35°15′56″E / 32.1925088563607°N 35.265527176795°E
מפת היישובים של מועצה אזורית שומרון
באדום - ברכה
בירוק - מיקום בניין המועצה
https://yhb.co.il/
הר ברכה תצלום אוויר
הישוב הר ברכה במבט מהאוויר. תשע"ז, 2017.

התפתחות היישוב

היישוב החל את דרכו בי"ט בתשרי ה'תשמ"ב (6 באוקטובר 1982) כמאחז צבאי שאוייש על ידי חיילי נח"ל. הוא אוזרח ביום העצמאות, בשנת 1983.

היישוב פותח על ידי ארגון אמנה. לאחר שנים שבהן התפתח בקצב איטי, החלה, במחצית שנות ה-2000, האצה בקצב הפיתוח והגדילה. בשנים אלו הצטרפו ליישוב כעשרים וחמש משפחות חדשות בשנה, דבר שגרם לגידול דמוגרפי משמעותי ובשנת 2007 מנה היישוב כ־200 משפחות. נכון ל-2015 מונה היישוב 370 משפחות.

היישוב מאופיין בהתיישבות צעירה (70% ממשפחות היישוב הן למטה מגיל 30). במעון בהר ברכה, הגדול בשומרון, ישנם מעל 200 תינוקות.

התפתחותו של היישוב נובעת בעיקר בזכות הישיבה הממוקמת בו. רוב התלמידים שנישאו מתגוררים ביישוב, דבר התורם רבות להתפתחות המקום. בתפקיד רב היישוב מכהן הרב אליעזר מלמד.

באלול תשע"ד (ספטמבר 2014) נחנכה ביישוב שכונת 'מצפה שלם', שצופה אל שכם (אחד משמותיה של שכם הקדומה הוא: 'שלם'), וכוללת 48 יחידות דיור בבנייה רוויה[3].

בסוף שנת התשע"ז הסתיימה בניית בניני בתי הספר היסודיים ביישוב.

בחג סוכות התשע"ח נחנכה שכונת צורים במעמד ח"כים ואנשי ציבור, בהם השר ישראל כ"ץ וסגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן.

בשנת 2011 הגיעה קבוצה גדולה של נוצרים אוונגליסטים לסייע בבציר הכרמים, ביוזמתו ובאישורו של הרב מלמד, והתגוררו בגבעה המערבית של היישוב. מגוריהם נתקלו בהתנגדות קבוצת התושבים, שטענו כי מגורי האוונגליסטים במקום פוגעים באיכות חייהם[4].

ביישוב מתקיימים מעל 20 שיעורי תורה לגברים וכ-7 שיעורים לנשים בשבוע.

מוסדות ועסקים ביישוב

 • ישיבת הסדר הר ברכה
 • הוצאת ספרים "מכון הר ברכה" דרכה יוצאת סדרת פניני הלכה
 • בית ספר ממ"ד בנים
 • בית ספר ממ"ד בנות
 • אולפנא לבנות
 • חטיבת ביניים לבנים
 • סניף אריאל בנים
 • 10 גני ילדים
 • בית הארחה "פנינת השומרון"
 • יקב הר ברכה
 • מרפאת קופת חולים "לאומית"

תיאור גאוגרפי

מיקומו של היישוב בגב ההר, בחלקו הדרומי של רכס הר גריזים שמדרום לשכם, בגובה מקסימלי של כ-870 מ' מעל פני הים. הגישה מצומת תפוח (כביש 60),דרך צומת מחנה חורון (כביש 57), להר-ברכה, או מקדומים דרך "ציר גלעד". תנאי השטח הם במת הר מישורית עם מדרונות מזרחיים תלולים מאד. האקלים קריר ויבש. מצפון ליישוב, על הר גריזים המקראי, שכונת השומרונים שהיא חלק מתחומה המוניציפלי של שכם, אך מוגנת על ידי צה"ל, ובפסגת ההר מקומותיהם המקודשים. צפונית יותר נמצא "מצפה יוסף" הצופה על קבר יוסף.

עין מח'נה

למרגלות היישוב נמצא אתר מעיין שעל פי ממצאים ארכאולוגים ואזכורים מתקופת התנאים נקרא "עין מחנה".

כיום מכונה המעיין בשם "מעיין עמשא".

האלות האטלנטיות

בסמוך לגבעת סנה יעקב ולעין מח'נה נמצאת שמורת האלות האטלנטיות, שבה מטע של עשרות עצי אלה אטלנטית ועשבייה הכוללת את שעורת התבור ועיריוני צהוב, ובסמוך להן מצויים שרידי חורבה עתיקה.

סנה יעקב

מאחז גבעת סנה יעקב (נקרא גם "גבעת רונן") הוקם בטבת תשנ"ט כקילומטר וחצי מדרום ליישוב על ידי רונן ערוסי. המקום נקרא על שם יעקב פרג, תושב הר ברכה שנרצח במקום עשר שנים קודם לכן (תשמ"ט). הגבעה דוגלת בעבודה עברית ורבים מתושבי הגבעה מתפרנסים מעבודות בנייה או חקלאות. בעבר היו תקופות בהן שררה מתיחות בין היישוב למאחז. בשנת 2012 סגרה מזכירות הר ברכה את אספקת המים למאחז, לאחר שלטענתה יידו תושבים מן המאחז אבנים לעבר פועלים פלסטינים שעבדו ביישוב[5]. ביוני 2015 הוגש כתב אישום נגד שני תושבי המקום, בגין תקיפת שוטרים שבאו לממש צו הריסה במאחז[6]. במקום בית כנסת, מקווה נשים ומועדון.

גלריית תמונות

Harbracha13-01

הר ברכה מכיוון פסגת הר גריזים, 2013

Harbracha13-02

בתים בשכונת מגורים חדשה ביישוב, 2013

Harbracha13-03

בית הכנסת המרכזי ביישוב, 2013

MAYN TOSEF

מעיין יוסף, למרגלות הר ברכה

Harbracha01

רחוב ברכת יוסף בהר ברכה, 2005

הרברכה044

בית מגורים בכניסה ליישוב, 2006

TA-FROM-HARBRACHA

מבט מהר ברכה אל מישור החוף. מסומנים בחץ: מגדלי עזריאלי

הרברכהגפנים

ענף הכרמים המתפתח בצמוד ליישוב, בבעלות תושבים מהיישוב

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. ^ 1.0 1.1 הנתונים לפי טבלת יישובים באתר הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, נכון לסוף שנת 2017
 2. ^ ספר דברים, פרק י"א, פסוק כ"ט.
 3. ^ http://www.inn.co.il/News/News.aspx/283368
 4. ^ צופיה הירשפלד, תושבים בהר ברכה: לא רוצים נוצרים בשכונה, באתר ynet, 24 בנובמבר 2011
 5. ^ נטעאל בנדל, ‏ענישה קולקטיבית: בהר ברכה סגרו את המים לשכונת "סנה יעקב", באתר כיפה, 2 בספטמבר 2012
 6. ^ רענן בן צור, אישום: שני תושבי הר ברכה תקפו שוטרים שהגיעו להרוס מבנים במאחז בשומרון, באתר ynet, 9 ביוני 2015
1961

שנת 1961 היא השנה ה-61 במאה ה-20. זוהי שנה רגילה, שאורכה 365 ימים. 1 בינואר 1961 לפי הלוח הגרגוריאני מקדים את 1 בינואר לפי הלוח היוליאני ב-13 ימים. כל התאריכים שלהלן הם לפי הלוח הגרגוריאני.

28 ביוני

28 ביוני הוא היום ה-179 בשנה (180 בשנה מעוברת) בלוח הגרגוריאני. עד לסיום השנה, נשארו עוד 186 ימים.

אולפנה

אוּלְפָּנָה היא בית ספר תיכון לבנות בזרם הממלכתי-דתי, שבו ניתן תגבור של לימודי תורה ופעילויות חברתיות. האולפנה מקבילה לישיבה התיכונית עבור בנים.

אליעזר מלמד

הרב אליעזר מלמד (נולד בי"ד בתמוז תשכ"א, 28 ביוני 1961) הוא רב היישוב הר ברכה, זוכה פרס כץ לשנת התשע"ט, מחבר סדרת ספרי ההלכה פניני הלכה, בעל טור קבוע בשם 'רביבים' בעיתון בשבע וראש ישיבת הר ברכה.

ה'תשכ"א

ה'תשכ"א (5721) או בקיצור תשכ"א היא שנה עברית אשר החלה ביום א' בתשרי, אור ל-22 בספטמבר 1960, והסתיימה ביום כ"ט באלול, 10 בספטמבר 1961. שנה מסוג הכז, איננה מעוברת, ואורכה 354 ימים. זו שנה שנייה לשמיטה.

מדינת ישראל חגגה ביום העצמאות ה'תשכ"א 13 שנות עצמאות.

האלות האטלנטיות

שמורת האלות האטלנטיות היא שמורת טבע שבה מטע עצי אלה אטלנטית, הסמוכה לגבעת סנה יעקב שבמעלה ההר המוביל ליישוב הר ברכה, המהווה חלק מרכס הר גריזים בשומרון.

הסנה הבוער

הַסְּנֶה הַבּוֹעֵר הוא מאורע מקראי שאירע בסמוך להר סיני, בו חווה משה התגלות אלוהית מתוך צמח קוצני בשם "סנה", הבוער באש ויחד עם זאת אינו נשרף. במעמד זה נתמנה משה על ידי אלוהים לשליחו להוצאת בני ישראל מעבדות מצרים ולהביאם לארץ ישראל.

זאב סולטנוביץ'

הרב זאב סולטנוביץ' (נולד בט' באדר א' ה'תשי"ז; פברואר 1957) מלמד בישיבת הר ברכה, בבית מורשת אצ"ג ובמכללה למדינאות.

זהר עמר

זֹהר עמר הלוי (נולד בשנת 1960) הוא פרופסור במחלקה ללימודי ארץ ישראל וארכאולוגיה באוניברסיטת בר-אילן, אשר תחומי התמחותו הם: תולדות הטבע בעת העתיקה, זיהוי הצומח והחי של ארץ ישראל בהתאם לתיאורים במקורות ישראל; תרבות חומרית, ריאליה וחיי יום-יום בתקופת ימי הביניים כפי שבאה לידי ביטוי בחקלאות ובמסחר; תולדות הרפואה ואתנופרמקולוגיה. המחקר המשלב דיסציפלינות שונות, מתחום ענפי מדעי הטבע, היסטוריה וארכאולוגיה עם בלשנות ותחומי מחקר מעולם היהדות.

מחקרים בולטים שערך בשנים האחרונות היו: תעודות הגניזה הקהירית כמקור להכרת הרפואה המעשית במזרח התיכון בימי הביניים, מחקר צבענים שבטקסטילים עתיקים ונייר עתיק, כנימת האלון כמקור לצבע ("תולעת השני"), צבע הארגמן, צמח האפרסמון, סממני המרפא המסורתיים בארץ ישראל ותיעוד מסורות כשרות בעלי החיים.

זלמן ברוך מלמד

הרב זלמן ברוך מלמד (נולד בי"ב באב ה'תרצ"ז - 20 ביולי 1937) הוא ראש ישיבת בית אל ורב דתי לאומי בולט. עד לשנת ה'תשע"ד (2013) היה גם רב שכונה ב' בבית אל.

י"ד בתמוז

י"ד בתמוז הוא היום הארבעה עשר בחודש העשירי

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והוא החודש הרביעי

למניין החודשים מניסן.

ישיבת הר ברכה

ישיבת הר ברכה היא ישיבת הסדר הנמצאת בהר ברכה בשומרון. הישיבה הוקמה בחודש אלול ה'תשנ"ב, 1992, על ידי הרב אליעזר מלמד, שכיהן כראש הישיבה, ובמשך שנתיים (הת'שע"ו - הת'שע"ח) פרש מראשות הישיבה והחליפו הרב גור גלון, ובשנת ה'תשע"ט חזר הרב מלמד לכהן כראש הישיבה. הישיבה ממשיכה את הקו האידאולוגי של ישיבת מרכז הרב שבה למדו ראש הישיבה והרב זאב סולטנוביץ'.

לישיבה חלק מרכזי בפיתוח היישוב הר ברכה ורבים מבוגריה קובעים בו את בתיהם.

כיפה (אתר אינטרנט)

כיפה הוא פורטל אינטרנט העוסק במגוון נושאים ביהדות.

מעמד הר סיני

מַעֲמַד הַר סִינָי הוא אירוע מקראי מכונן, בו אלוהים התגלה לבני ישראל בהר סיני וכרת עימם ברית על בחירתו בהם לעמו, ונתינת ארצו להם. וכנגד זאת, התחייבו עם ישראל לשמור את מצוות התורה שנצטוו במעמד זה, ובראשן עשרת הדיברות אותם שמעו מפי האלוהים בעצמו. בתום המעמד עלה משה להר סיני למשך ארבעים יום, ובסיומם ירד עם לוחות הברית שעליהם חקוקים עשרת הדיברות שנאמרו במעמד. מעמד הר סיני נחשב לאירוע התגלות עילאי ביהדות, בנצרות ובאסלאם.

מצוות הלוואה

מצוות הלוואה, או מצוות הלוואה לעני, היא מצווה שמהותה להלוות כסף לעני לפי צורכו ולפי יכולתו של המלווה.

עין מח'נה

עין מַחְ'נֶה (נקרא גם מעיין עמשא וכן מעיין יוסף), הוא מעיין שכבה בשומרון, למרגלות המאחז סנה יעקב שבדרך העולה ליישוב הר ברכה ומדרום לשכם. השם מח'נה נגזר מהשם הערבי של עמק המכמתת שלרגליו - "סהל מח'נה", המנציח את שמו של היישוב הקדום 'מחנה' שישב במקום. המועצה האזורית שומרון, שהמעיין נמצא בתחומה, קראה למעיין מעיין עמשא להנצחת הלוחם עמשא משולמי שנהרג במלחמת לבנון השנייה. בנוסף המעיין מכונה מעיין יוסף, על שם קרבתו לשכם ולקבר יוסף ובשל מנהגם של פוקדי קבר יוסף לטבול בו לפני כניסתם לשכם.

עתיה זר

עֶתְּיָה זָר (נולדה ב-31 ביולי 1975) היא עיתונאית, פובליציסטית וסופרת ילדים ישראלית, שימשה בעבר כרכזת הקהילה של הר ברכה.

פניני הלכה

פניני הלכה היא סדרת ספרים הלכתית בהוצאת מכון הר ברכה שכתב הרב אליעזר מלמד ובה שישה עשר כרכים. הסדרה מתוכננת להכיל את כל ההלכות הנצרכות בימינו. תחילתה של הסדרה בפינות הלכה שהעביר הרב מלמד בערוץ 7 ואוגדו לספר שיצא בשנת תשנ"ג - 1993.

הסדרה מופצת חינם דיגיטלית באינטרנט ורישיון השימוש שלה מתיר העתקת קטעים מהספר שלא למטרות מסחריות.

קריית לוזה

קריית לוזה (בערבית: قرية لوزة) הוא יישוב שומרוני הנמצא בראש הר גריזים, בסמוך להתנחלות הר ברכה ולעיר שכם.

מחוז יהודה ושומרון
נפות נפת יהודה ושומרון חופפת את שטח המחוז
מפת מחוז יהודה ושומרון
ערים אריאלביתר עיליתמודיעין עיליתמעלה אדומים
מועצות מקומיות אורניתאלפי מנשהאלקנהאפרתבית אלבית אריה-עופריםגבעת זאבהר אדרמעלה אפריםעמנואלקרני שומרוןקדומיםקריית ארבע-היישוב היהודי בחברון
מועצות אזוריות שומרוןמגילותמטה בנימיןגוש עציוןהר חברוןבקעת הירדן

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.