הרי בנימין

הרי בנימין, הידועים גם בשם הרי בית-אל, הם חבל ארץ המשתרע בין נחל שילה בצפון לערוציו העליונים של נחל איילון בדרום.

גאוגרפיה

אזור הרי בית אל הם אחד מתוך שלושת החלקים אליהם מחולקים הרי יהודה (שני החלקים האחרים הם הרי ירושלים והרי חברון). אזור הרי בית אל הוא החלק השני בגובהו מבין שלושת החלקים של הרי יהודה ומתנשא לגובה של 1016 מטרים מעל פני הים בפסגתו (הר בעל חצור). הוא נבדל מהשומרון במערכת ערוצים תלולים, המבתרת את הנוף. משום כך, מעטות הדרכים החוצות אותו והן מפותלות והרריות. שני הצירים העיקריים: כביש 443 - מעלה בית חורון, וכביש 465 - כביש חוצה בנימין. עם-זאת, הוא דומה לשומרון ברוחבו: הוא אינו מתאפיין בשפלה מתונה במערבו, כדוגמת שפלת יהודה שממערב להרי ירושלים והר חברון, אלא ב'הדום' הר (במת הר נמוכה מגב ההר המרכזי) הנמשך מהדום-השומרון שלצפונו ומהווה גבול טבעי לעמק לוד וסביבתו.

האזור נחשב חלק מאזור הרי יהודה, מסיבות גאוגרפיות, טופוגרפיות והיסטוריות.

היסטוריה

הרי בנימין היו צומת מרכזית לאורך התקופות השונות

תקופת ההתנחלות

אזור זה התחלק בין נחלות בנימין ואפרים. שבט בנימין ישב באזור הדרומי של הרי בנימין, בין ירושלים לבית אל, ושבט אפרים ישב באזור הצפוני יותר, שהיה מיוער ברובו. "וַיֹּאמֶר אֲלֵיהֶם יְהוֹשֻׁעַ, אִם-עַם-רַב אַתָּה עֲלֵה לְךָ הַיַּעְרָה, וּבֵרֵאתָ לְךָ שָׁם, בְּאֶרֶץ הַפְּרִזִּי וְהָרְפָאִים: כִּי-אָץ לְךָ, הַר-אֶפְרָיִם"[1]

בחלק הצפוני של הרי בנימין שכן המשכן בעיר שילה במשך 369 שנים.[2]

באזור זה חיו אלקנה וחנה, בנם שמואל הנביא, אליהו ואלישע, ירמיהו, שאול, עלי הכהן ובניו חפני ופנחס,

בית שני

באזור הרי בנימין התגוררו חלק ממשפחות הכהונה ששרתו במקדש. באזור גופנה היה ריכוז של משפחות כהנים. אחת ממשפחות הכהנים שהתגוררה באזור הייתה משמרת בילגה, ובואדי חרמיה אף נמצאה מערת קבורה המיוחסת למשמרת זו.[3]

בהרי בנימין התקיימו כמה מקרבות המכבים, ובאזור זה אף נהרג יהודה המכבי בקרב מול בקכידס המצביא היווני.

ההתיישבות באזור

הערים הפלסטיניות המרכזיות בהרי בנימין הן רמאללה ואל-בירה. שוכנים בה גם ביר זית, בית עור אל-פוקא ובית עור א-תחתא, ביתוניא, בילעין, נעלין וכובאר, כולם בנפת רמאללה ואל-בירה, בה מתגוררים כ-319,000 תושבים פלסטינים (נכון לשנת 2012)[4].

יישובים ישראלים באזור הם: מודיעין, מבוא מודיעים, לפיד, כפר רות ושילת.

ההתנחלויות באזור בנימין

העיר המרכזית בהרי בנימין היא מודיעין עילית, עם 71,922 תושבים. רוב ההתנחלויות באזור שייכות לתחום שיפוט המועצה אזורית מטה בנימין, בה מתגוררים מעל 60,000 תושבים (נכון ל-2015).

ההתנחלויות במערב בנימין: בית חורון, מועצה מקומית גבעת זאב, גבעון החדשה, דולב, טלמון, חרשה, נריה, נחליאל, חלמיש, עטרת, מועצה מקומית בית אריה-עופרים, ניל"י, נעלה, חשמונאים, מתתיהו, כפר האורנים.

ההתנחלויות בגב הרי בנימין: מועצה מקומית בית אל, עפרה, פסגות, כוכב יעקב, מגרון, גבע בנימין ועלמון.

ההתנחלויות במזרח בנימין: כוכב השחר, רימונים ומעלה מכמש.

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ קטגוריה:יהושע יז טו – ויקיטקסט, he.wikisource.org
  2. ^ אנציקלופדיה יהודית דעת - משכן שילה, שילה ;, www.daat.ac.il
  3. ^ ז'אבו ארליך, גבורת בית חשמונאי, החברה להגנת הטבע
  4. ^ על פי נתוני הלשכה הפלסטינית המרכזית לסטטיסטיקה
בית סירא

בית סירא (בערבית: بيت سيرا) הוא כפר פלסטיני בגדה המערבית בגבול הרי בנימין ושפלת יהודה צמוד לגדר ההפרדה שמצידה השני שוכנת מודיעין-מכבים-רעות. מבחינה אדמיניסטרטיבית משתייך לנפת רמאללה ואל-בירה. לפי נתוני הלשכה הפלסטינית המרכזית לסטטיסטיקה, אוכלוסיית הכפר מנתה 3,518 תושבים בשנת 2016.

בית עור א-תחתא

בית עור א-תחתא (מערבית: بيت عور التحتى) הוא יישוב עתיק, כיום בשטח B ברשות הפלסטינית הסמוך לכביש 443 בשיפולים המערביים של הרי בנימין, ושוכן באזור הנקרא בני מאלך. ביישוב מתגוררים כ-5,000 תושבים. תושבי הסביבה מייחסים את שם הכפר לשמו של הנביא עור, אשר קברו מצוי בכפר זה.

ייתכן כי שם היישוב משמר את שמו של היישוב העברי הקדום ששכן במקום בית חורון תחתון.

במפקד אוכלוסין 1931 של ארץ ישראל היו בכפר 117 בתים מאוכלסים, בהם התגוררו 611 תושבים, כולם מוסלמים.

גבעון החדשה

גִּבְעוֹן הַחֲדָשָׁה היא התנחלות באזור הרי בנימין בין גבעת זאב לבית סוריכ. ההתנחלות התארגנה כיישוב קהילתי ומשתייכת למועצה אזורית מטה בנימין. היישוב שואב את שמו מן היישוב גבעון ששכן באזור בימי המקרא. ליישוב אופי חילוני, אך מתגוררות בו גם כמה משפחות דתיות לאומיות.

הר כביר

הר כביר (בערבית הר בילאל) הוא גוש הררי גדול המתנשא מצפון מזרח לשכם ומעל (מדרום) לבקעה הגדולה שיוצר נחל תרצה. בפסגה הצפון-מערבית, בגובה 792 מטר מעל פני הים, נמצאת תצפית נוף רחבה המשקיפה אל הר חרמון בצפון, הר הגלבוע במזרח והרי גלעד. מסביב להר כביר נצפים הרי השומרון; בדרום - מקרוב הרי עיבל וגריזים ובאופק הרי בנימין. בפסגה 792 ניתן לצפות בשלושה ימים: ים המלח, ים כנרת והים התיכון. ההר מכונה גם הר אברהם, על פי המסורת בבוא אברהם אל שכם ואלון מורה קיבל את ההבטחה על ארץ ישראל: "וַיַּעֲבֹר אַבְרָם בָּאָרֶץ עַד מְקוֹם שְׁכֶם עַד אֵלוֹן מוֹרֶה; וְהַכְּנַעֲנִי אָז בָּאָרֶץ. וַיֵּרָא ה' אֶל-אַבְרָם וַיֹּאמֶר: לְזַרְעֲךָ אֶתֵּן אֶת-הָאָרֶץ הַזֹּאת..." (ספר בראשית, פרק י"ב, פסוקים ו'-ז')

לאורך הרכס עוברת דרך נופית לאורך כארבעה קילומטר, בתוך שטח המוכרז שמורת טבע - שמורת הר כביר.

בשיפולים הדרומיים של ההר נמצא היישוב אלון מורה- מראשוני היישובים היהודיים בשומרון. מזרחית יותר נמצאת חוות סקאלי, המכונה גם "גבעה 792", בהתאם לגובה מעל פני הים של הפיסגה מעליו.

על פסגתו המערבית של ההר מצוי "קבר שיח' בילאל אבן רבאח", 767 מטר מעל פני הים. בפסגה שלושה מצפורים המהווים אתר הנצחה לתא"ל יוסף לונץ, מושל שכם לשעבר.

קיימת סברה כי הר כביר הוא הר גריזים המקראי.

בשיפולים הצפוניים של ההר נמצא והוגדר בשנת 1942 על ידי טוביה קושניר, מחללי מחלקת הל"ה, הפרח אירוס השומרון.

השומרון

חבל השומרון (ערבית: السامرة, תעתיק: א-סאמרה) הוא אזור גאוגרפי היסטורי במרכז ארץ ישראל, אשר מהווה חלק משדרת ההר המערבית. האזור נקרא על שם העיר שומרון, בירת ממלכת ישראל בימי אחאב.

חבל השומרון מורכב מהר אפרים והרי בנימין, ושטחו מתחלק לנחלות השבטים בנימין, אפרים ומנשה. בצפון הוא גובל בעמק יזרעאל, במזרח בבקעת הירדן, בדרום ביהודה ובמערב בשרון. רוב השטח הררי והפסגות הגבוהות שבו הן הר בעל חצור, הר עיבל והר גריזים.

רוב האזור הועבר לשליטת הרשות הפלסטינית ובו גם יישובים יהודיים בשליטת מדינת ישראל במשטר המנהל האזרחי. חבל השומרון הוא גם שמו של המחוז בממשל הצבאי, ממלחמת ששת הימים ועד להסכמי אוסלו.

ואדי חרמיה

ואדי חרמיה או ואדי אל-חראמייה (وادي الحرامية, בעברית: נחל השודדים) הוא אפיק נחל צר ועמוק הממוקם בצפון הרי בנימין, בין שילה לגופנא, ובו עוברת הדרך הקדומה החוצה את הארץ מצפון לדרום. כיום עובר באפיק הנחל כביש 60.

שם זה ככל הנראה ניתן לו משום שבעבר הוא היה מקום מועד להתקפות שודדים על עוברי האורח במקום, מכיוון שהמקום כה צר ועמוק והדרך עוברת בתוך ערוץ הנחל.

צפונית-מערבית לנחל נמצאת ההתנחלות מעלה לבונה, עוד בסביבת המקום הכפרים הפלסטינים סינג'יל ואל מזרעה אשרקיה.

חרבתא אל-מצבאח

חרבתא אל-מצבאח (בערבית: خربثا المصباح) הוא כפר פלסטיני באזור הרי בנימין מדרום לכביש 443 ובית עור א-תחתא, בקרבת בית חורון ומצפון לעיירה בית ליקיא. הכפר ממוקם 4 ק"מ מזרחית למודיעין-מכבים-רעות על כביש 443 ו-15 ק"מ מערבית לרמאללה ושייך לנפת רמאללה ואל-בירה. נכון לשנת 2007 חיו בכפר 5,211 תושבים, כולם מוסלמים. אדמות הכפר משתרעות על שטח של 4,431 דונמים מתוכם 644 שטח בנוי.

חשמונאים (יישוב)

חַשְׁמוֹנָאִים או רמת מודיעים היא התנחלות דתית-לאומית במערב הרי בנימין בדרום השומרון, צפונית לעיר מודיעין, חלק מהמועצה האזורית מטה בנימין.

יחידת הלוט"ר

יחידת הלוט"ר, המוכרת גם כבית הספר ללוט"ר, היא יחידה מובחרת בצה"ל האמונה על הכשרת כלל יחידות צה"ל בתחומי הלוחמה בטרור, הצליפה ותחומים נוספים. לצד זאת, הלוחמים-מדריכים שביחידה מבצעים אימונים, משימות ופעילויות מבצעיות מיוחדות ומגוונות, פעילים בעתות חירום ונמצאים בכוננות מתמדת לתפעול אירועי פח"ע. משכן היחידה במתקן אדם אשר בשיפולי הרי בנימין בתחומי המועצה אזורית חבל מודיעין. היחידה כפופה לפיקוד מרכז הטסה והכשרות מיוחדות (מרום) ומפקדה הוא קצין בדרגת סא"ל. חיילי היחידה חובשים כומתה אדומה עם סמל חי"ר. לוחמי היחידה, בוגרי מסלול לוט"ר, עונדים על הדש את סיכת הלוחם.

כביש 450

כביש 450 הוא כביש אורך במערב הרי בנימין, המתחיל בדרום בכביש 436, ומסתיים בצפון בכביש 465 בצומת משטרת נבי צאלח, על יד היישוב נווה צוף. הצמתים המרכזיים בכביש הם: צומת דיר איבזיע (כביש 463), צומת עין עריכ וצומת הכניסה לביתוניא. גובה הכביש נע בין 860 מטרים מעל פני הים בדרומו ל-640 בצפונו, ואורכו 25 ק"מ.

לאחר האינתיפאדה השנייה נחסם קטע בקצהו הדרומי בעקבות בניית גדר ההפרדה. הכביש מתחיל על יד ביתוניא ובהמשך עובר במרכז הכפרים עין עריכ ודיר איבזיע, ומקשר בין אזור רמאללה ליישובים פלסטיניים. קטע זה של הכביש אסור לכניסת ישראלים.

בחלקו המרכזי חוצה הכביש את יישובי גוש טלמונים ומשם הוא נמשך צפונה עד לנווה צוף ונבי סאלח. קטעים בחלקו הצפוני של הכביש, מביתילו עד נווה צוף, נחסמו מספר פעמים בפני בפני כלי רכב והולכי רגל פלסטינים. מתנחלים מבקשים לסגור קטעים ממנו בפני פלסטינים באופן קבוע, ואף הציבו בו שלטים גדולים בערבית המודיעים כי הנסיעה לפלסטינים בכביש אסורה בהחלט, שלטים שהוסרו בהמשך על ידי המנהל האזרחי.ב-5 בדצמבר 2017, דחה בג"ץ עתירה שהגישו תושבי הכפרים באזור נגד צו תפיסת מקרקעין, לצורך הקמת גדר בצד הצפוני של כביש 450.

כוכב השחר

האם התכוונתם ל...

כוכב השחר (יישוב)

כּוֹכַב הַשַּׁחַר היא התנחלות ויישוב קהילתי דתי במזרח הרי בנימין, בתחום המועצה האזורית מטה בנימין. ממזרח לה נמצאת בקעת הירדן.

כרם רעים

כרם רעים (שמו הקודם: נחלי טל) היא התנחלות ויישוב קהילתי דתי בגוש טלמונים שבמערב הרי בנימין, המשתייך לשטח המועצה האזורית מטה בנימין. היישוב ממוקם באזור מערב בנימין, בין היישובים נריה לנחליאל. היישוב שוכן ממזרח למודיעין עילית בגובה של 580 מטר מעל פני הים.

מגרון (יישוב)

מִגְרוֹן היא התנחלות מסוג יישוב קהילתי דתי בתחום המועצה האזורית מטה בנימין, באזור מרכז הרי בנימין כ-10 ק"מ מצפון לירושלים. היישוב יושב על פסגה מעל כביש 60 בצמוד לכיכר 'צומת מעבר מכמש', כ-2 ק"מ מכוכב יעקב.

מצפה כרמים

מצפה כרמים הוא מאחז שנמצא בתחום ההתנחלות כוכב השחר שבמזרח הרי בנימין, אך מתנהל כיישוב עצמאי.

במקום 44 משפחות, 16 משפחות בבתי קבע. בתחילה המאחז היה מדרום לכוכב השחר - במקום שבו נמצא כיום המאחז מעלה שלמה, אולם בשנת 1999 הועתק בהסכמה עם הממשלה למקום הנוכחי, ממזרח לכוכב השחר. שמו של היישוב ניתן לו בשל מיקומו. החטיבה להתיישבות של ההסתדרות הציונית העולמית למתיישבי המאחז מעמד של בר-רשות, מתוך הנחה שהמקרקעין הוקצו להסתדרות הציונית כדין.

באמצע שנת 2010 הוחל בבניית מבני קבע ומבני ציבור בהתאם לתוכנית המתאר. הבנייה לא נעשתה מכוחם של היתרים, ומוסדות התכנון ביהודה ושומרון לא פעלו לאכוף את דיני התכנון והבנייה.

בשנת 2011 הוגשה עתירה לבג"ץ נגד תוכנית המתאר והבנייה במקום, בטענה ששתי חלקות בתחום המאחז הן חלקות פרטיות של העותרים הערבים. לצורך בירור הבעלות וזכות תושבי מצפה כרמים כבני רשות להתגורר במאחז, התקיים הליך אזרחי בבית המשפט המחוזי בירושלים. באוגוסט 2018 בית המשפט המחוזי בירושלים פסק כי יש להסדיר את ההתיישבות במצפה כרמים, באמצעות החלת "תקנת השוק במקרקעין", הקבועה בסעיף 5 לצו בדבר רכוש ממשלתי (יהודה והשומרון) (מס' 59), התשכ"ז-1967, וקובעת כי "כל עסקה שנעשתה בתום לב בין הממונה לבין אדם אחר בכל נכס שהממונה חשבו בשעת העסקה לרכוש ממשלתי, לא תיפסל ותעמוד בתקפה גם אם יוכח שהנכס לא היה אותה שעה רכוש ממשלתי". פסק הדין, שלו משמעות תקדימית להסדרת מעמדם של מבנים נוספים בהתנחלויות ובמאחזים, התקבל בשמחה על ידי מפלגת הבית היהודי, וספג ביקורת ממפלגת מרצ ומתנועת "שלום עכשיו".

מתקן אדם

מתקן אדם (בעבר נטוף) הוא בסיס צה"ל השוכן בשיפולי הרי בנימין בתחומי המועצה אזורית חבל מודיעין. המתקן קרוי על שמו של האלוף יקותיאל אדם, שנהרג במלחמת לבנון הראשונה ונמצא בבקעה שתחומה מדרום ביער בן שמן ואותה חוצה נחל נטוף, שהוא מקור שמו הראשון של הבסיס.

מפקד המתקן הוא קצין בדרגת סגן־אלוף.

בחלקו המערבי גובל הבסיס במושב בית נחמיה ובחלקו המזרחי גובל בנאות קדומים. בקצה הצפוני של שטחי האש הצפוניים של הבסיס, ומעבר לגדר ההפרדה נמצאים היישובים הפלסטיניים בודרוס וקיביה.

נווה צוף

נווה צוף (בעבר נקראה חַלָּמִישׁ) היא התנחלות ויישוב קהילתי דתי באזור מערב הרי בנימין, השייך למועצה אזורית מטה בנימין. היישוב נמצא על כביש חוצה בנימין, בסמוך לכפרים נבי סאלח ודיר ניזאם ומצפון-מזרח לעיר מודיעין.

נחל מודיעים

נַחַל מוֹדִיעִים (ודי ג'רידון בחלקו העליון וודי אל מלקי בחלקו התחתון) הוא נחל אכזב באזור הרי בנימין. הנחל מתחיל בשורת מעיינות בין גבעת זאב לביתוניא שממערב לרמאללה, וזורם לאורך כ-30 קילומטר עד שנפגש עם נחל נטוף (ואדי א-שמי) כשני קילומטר מערבית לנעלין.

נחל מודיעים הוא אחד ממקורותיו הראשיים של נחל איילון, והוא מנקז אליו את מרבית הנחלים באזור רמאללה כגון: ואדי דילב וואדי עין עריך. בחורפים גשומים הנחל מתמלא מים וזורם. כמו כן הוא מהווה את הגבול הדרומי של הרי גופנה שבדרום מערב השומרון.

עפרה

עָפְרָה היא התנחלות במתכונת של יישוב קהילתי-דתי על מורדות רמת חצור בגבול הרי בנימין והשומרון. היישוב ממוקם על כביש 60 מצפון לירושלים וצפונית-מזרחית לרמאללה, ומשתייך למועצה אזורית מטה בנימין וליישובי "אמנה", תנועת ההתיישבות של גוש אמונים. היישוב קרוי על שמה של עפרה המקראית בנחלת שבט בנימין המזוהה עם הכפר הפלסטיני הנוצרי טייבה הסמוך.

בעפרה מתגוררות כיום כ-750 משפחות, שהן כ-3,500 תושבים.

במשך שנים רבות, להתנחלות לא היה שטח שיפוט או תוכנית מתאר מפורטת שמכוחה ניתן לאשר בנייה, הבתים בה בנויים חלקם על אדמות פרטיות שידוע מי הם בעלי הקרקע, חלקם על אדמות של הכפרים עין יברוד וסילוואד ולא ידוע בבירור מי בעלי הקרקע, וחלקם על אדמות מדינה. בסוף שנת 2013 הופקדה לראשונה תוכנית מתאר עבור חלק קטן מהיישוב.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.