הרג'ות הלבנים

הרג'ות הלבנים (באנגלית: White Rajahs) היו מונרכיה שושלתית של משפחת ברוּק האנגלית, ששלטה בממלכת סראוואק שבאי בורנאו בשנים 18411946. השליט הראשון בשושלת היה ג'יימס ברוק. כגמול על עזרה לסולטן ברוניי במאבקו בפיראטים ובהתקוממות הילידים, הוענקו לברוק אדמות סראוואק ב-1841 ומעמד של ממלכה עצמאית.

בשל רצונו של ברוק שהשושלת תמשיך דרך צאצאיו וקרובי משפחתו הזכרים, ממשיכיו היו אחיינו ואחיינו מדרגה שנייה, והאחרון שבהם ויתר על סמכויותיו לממלכה המאוחדת בשנת 1946. אחיינו של המוותר היה יורש העצר החוקי והוא התנגד לוויתור.

הרג'ות הלבנים
White Rajahs
סמל ממלכת סראוואק
סמל ממלכת סראוואק
מדינה ממלכת סראוואק
תארים רג'ה
מייסד ג'יימס ברוק
השליט האחרון צ'ארלס ויינר ברוק
שנת ייסוד 1841
התפזרות 1946
אתניות אנגלים

שליטים

שם תמונה תאריך ומקום לידה תאריך ומקום פטירה מקור זכות הירושה
ג'יימס ברוק

ג'יימס מסראוואק (1841–1868)

HH James Brooke, Rajah of Sarawak 29 באפריל 1803, הודו 11 ביוני 1868, אנגליה קיבל את סראוואק ואת התואר "רג'ה" מסולטן ברוניי
ג'ון ברוק

רג'ה מודה ("יורש העצר") של סראוואק (1859–1863)

John Brooke ,Rajah Mudah of Sarawak 1823, אנגליה 1 בדצמבר 1868, אנגליה דודו ג'יימס ראה בו היורש מ-1848 לפחות, וקבע רשמית שהוא הרג'ה מודה ב-1859, אך נישלו מהירושה בשל מה שלו קרא "בגידה"
צ'ארלס ברוק

צ'ארלס מסראוואק

(1868–1917)

HH Charles Brooke, Rajah of Sarawak 3 ביוני 1829, אנגליה 17 במאי 1917, אנגליה דודו ג'יימס בחר בו ליורשו ב-1865
צ'ארלס ויינר ברוק

ויינר מסראוואק (1917–1946)

- 26 בספטמבר 1874, אנגליה 9 במאי 1963, אנגליה בנו של הרג'ה הקודם, ירש ממנו את התפקיד
ברטרם ברוק

טואן מודה ("יורש עצר משוער") של סראוואק
(1917–1946)

- 8 באוגוסט 1876, סראוואק 15 בספטמבר 1965, אנגליה אחיו של הרג'ה הקודם
אנתוני ברוק

רג'ה מודה של סראוואק
(1939–1951)

- 10 בדצמבר 1912, אנגליה 2 במרץ 2011, ניו זילנד בנו של הקודם

קישורים חיצוניים

סראוואק

סראוואק (במלאית: Sarawak, מבוטא סראווא) היא מדינה במלזיה. סראוואק נמצאת בחלקה המזרחי של מלזיה, על האי בורנאו. היא גובלת במדינה המלזית סבה במזרח, באינדונזיה בדרום, בים סין הדרומי בצפון וכן היא מקיפה את שני החלקים של ברוניי מדרום, ממזרח וממערב להם. סראוואק משתרעת על שטח של 124,450 קילומטרים רבועים, מה שהופך אותה לגדולה ביותר מבחינת שטח במלזיה. בירתה והעיר הגדולה ביותר בה היא קוצ'ינג.

רג'ה

רג'ה או רָאגָ'ה הוא מלך, או נסיך שליט. המקבילה הנשית היא "רני" או "ראני". המלה מגיעה מסנסקריט ויש לה היסטוריה ארוכה בתת-היבשת ההודית. שליטים מסוימים נתנו לעצמם את התואר הזה כאמצעי להאדיר את יוקרתם בקרב נתיניהם. המילה מַהָא-רָאגָ'ה (תרגום מילולי - מלך גדול; המקבילה הנשית: מהא-רני) מרמזת על רג'ה שכבש רג'ות אחרים, ובכך הפך ל"שליט אדיר".

המלה משמשת בהודו כדי להבדיל בין שליט הינדי לבין נוואב (Nawab) או שאה (Shah) מוסלמי, ונמצאת עדיין בשימוש נרחב שם. בהודו היו גם שליטים בעלי מעמד דומה שנקראו "חאן" ו"ניזאם". כל אלו הצליחו להתגונן ברובם מפני השלטון הבריטי הישיר, ואף כי הריבונות העליונה הייתה בידי הבריטים, היו אלו השליטים המקומיים ששלטו בכל שטחי החיים.

מדינת ראג'אסטאן קרויה מדינת המלכים על שם הראג'ות ששלטו בעריה.

מקור המילה הוא במילה הפרסית העתיקה Raz וניתן למצוא שרידים שלה גם בניבים ושמות בערבית (רָאזָה למשל באיראן ועיראק).

המילה התפשטה גם לשפות דרום-מזרח אסיה. בתאילנד הגרסה היא רָאט (râ:t) או רָאטְצַ'- בסמיכות (-râtchá) למלך והמלך "הגדול" נקרא מַהָארָאט (máhǎ:râ:t).

שליט המדינה המלאית פרליס ידוע עד היום כ"רג'ה של פרליס". הרג'ות הלבנים של סרווק בבורנאו היו ג'יימס ברוק והשושלת שלו.

שושלת

שושלת היא שורה של שליטים השייכים לאותה משפחה, הנמשכת במשך דורות רבים. שושלת, העוברת בדרך כלל רק דרך הצאצאים הזכרים, נקראת גם "בית" (בעיקר באירופה), כגון בית הבסבורג. המונח משמש לעיתים גם כדי לתאר את התקופה בה אותה משפחה שלטה, או את האירועים והאופנות של אותה התקופה, למשל "אגרטל שושלת מינג" או סגנון טיודור. היסטוריונים

בדרך כלל נוהגים להתייחס להיסטוריה של מדינה מסוימת בתוך מסגרת של רצף שושלות, במיוחד באומות כמו סין, מצרים העתיקה וממלכת פרס. רוב ההיסטוריה הפוליטית של אירופה הושפעה או נשלטה על ידי שושלות כמו השושלת הקרולינגית, השושלת הקאפטינגית, שושלת הבסבורג, שושלת סטיוארט, שושלת הוהנצולרן ושושלת רומנוב.

עד המאה ה-19 היה זה מובן מאליו שאחד מתפקידיו הלגיטימיים של המלך היה להגדיל את שושלתו, כלומר, להגדיל את שטחיהם, עושרם וכוחם של בני משפחתו.

"נישואים שושלתיים" הם כאלו שנענים לחוקים ולהגבלות של השושלת כך שלצאצאים של אותם נישואים תישאר זכות הירושה וזכויות מלכותיות אחרות.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.