הרברט סמואל

לורד הרברט לואי סמואלאנגלית: Herbert Louis Samuel; שמו העברי: אליעזר בן פנחס סמואל; ‏6 בנובמבר 18705 בפברואר 1963), בעל תארי‏ GCBOMGBEPC, היה מדינאי ודיפלומט יהודי-בריטי, חבר הפרלמנט הבריטי מטעם המפלגה הליברלית, שר בממשלת בריטניה; שימש כנציב העליון הראשון על ארץ ישראל בזמן המנדט הבריטי (וכונה בפי אנשי היישוב גם "הנציב הראשון ליהודה").

הרברט סמואל
Herbert Samuel, 1st Viscount Samuel
Gws samuel 01
מדינה הממלכה המאוחדת  הממלכה המאוחדת
הנציב העליון ה־1
30 בינואר 19201925
(כ־4 שנים)
תחת שר המושבות אלפרד מילנר
ווינסטון צ'רצ'יל
ויקטור קוונדיש
ג'יימס הנרי תומאס
לאופולד אמרי
פרסים והוקרה

משפחתו

הרברט סמואל נולד כצעיר בין חמשת ילדיהם של אדווין לואיס סמואל וקלרה סמואל, בת לבית ייטס. היו לו 3 אחים יותר גדולים - סטיוארט, דניס וג'ילברט, ואחות, מייבל.[1] סמואל נישא לביאטריס, בת למשפחת פרנקלין, משפחה בריטית-יהודית ממעמד כלכלי וחברתי גבוה שעסקה בעיקר בתחום הבנקאות וההוצאה לאור. שורשיה של המשפחה בפולין ובבוהמיה (השם המקורי של המשפחה היה פרנקל, והוא שונה לפרנקלין עם הגעתו של אבי אבות המשפחה לאנגליה לקראת אמצע המאה ה-18). אחיו הבכור סטיוארט היה אף הוא פוליטיקאי וחבר פרלמנט. אחי אשתו היה חותנו של נורמן בנטוויץ', וסבה של המדענית הבריטית רוזלינד פרנקלין.

פעילות פוליטית

לאחר שהתמודד ללא הצלחה על מושב מחוז דרום אוקספורדשייר (הנלי) מטעם המפלגה הליברלית בבחירות כלליות בשנת 1895 ובשנת 1900,[2] נבחר סמואל לראשונה לבית הנבחרים הבריטי בבחירות הביניים בנובמבר 1902 למושב מחוז קליבלנד.[3] הוא מונה כשר בממשלה בשנת 1909 על ידי ראש הממשלה הרברט הנרי אסקווית'. בתחילה שימש כצ'נסלור של דוכסות לנקסטר (למעשה כשר בלי תיק; דוכסות הנחשבת נחלה של מלך אנגליה), ולאחר מכן כממונה על שירותי הדואר ושר הפנים. סמואל היה היהודי הראשון (שאינו מומר כבנימין ד'יזראלי) ששימש כשר בממשלת בריטניה. בתפקידו כשר הפנים הנהיג את שעון הקיץ בבריטניה, הציע את החוק שאפשר לנשים להיבחר לפרלמנט והיה מעורב בדיכוי המהומות שפרצו באירלנד.[4] כשר הפנים גם קידם את רעיון יצירת פרוטקטורט בריטי על ארץ ישראל, רעיונות שמצאו לאחר מכן את ביטוים במדיניות בריטניה בסמוך לסיום מלחמת העולם הראשונה, והשפיעו בין היתר על הצהרת בלפור.

כאשר המפלגה הליברלית התפרקה לסיעת אסקווית' וסיעת לויד ג'ורג', סמואל תמך באסקווית'. כאשר הודח אסקווית' ולויד ג'ורג' מונה לראש ממשלה סירב הרברט סמואל להמשיך ולכהן כשר ועזב את הממשלה, זאת כהבעת שאט נפש על מהלכיו של לויד ג'ורג' שהביאו להדחתו של אסקווית'.

לאחר כיבוש ארץ ישראל על ידי בריטניה בשנת 1917, איבד סמואל את מקומו בפרלמנט מטעם מחוז קליבלנד בבחירות כלליות של שנת 1918 וכפוליטיקאי בכיר לשעבר היה מועמד לתפקיד דיפלומטי. הוא מונה למשרת הנציב העליון בשנת 1920, לאחר תחילת המנדט הבריטי על ארץ ישראל והגיע לארץ ב-30 בינואר 1920.

הנציב העליון בארץ ישראל

Winston Churchill and Abdullah I of Jordan 1921 (restored)
הרברט סמואל בעת קבלת פנים בירושלים לוינסטון צ'רצ'יל ורעייתו. משמאלו האמיר עבדאללה ומשמאלו, רעייתו של הרברט סמואל. מרץ, 1921
Hebrew University and Lord Balfour's visit. Lord Allenby, Lord Balfour and Sir Herbert Samuel. 1 April 1925. matpc.05811
הרברט סמואל עם הלורד בלפור והגנרל אלנבי
Samuel&Churchill
הרברט סמואל עם וינסטון צ'רצ'יל
Herbert Samuel and Rabbi Nissim Yehuda Danon
הרברט סמואל מקבל את פני הראשון לציון הרב נסים יהודה דנון בפתח בית המושל, 1920

מינויו של סמואל עורר ביקורת מחוגים שונים בממשל הבריטי, ולתמיכה בקרב הקהילה היהודית בבריטניה.[דרוש מקור] בבואו לארץ נתקבל הרברט סמואל כנציב עליון יהודי בהתלהבות על ידי היישוב, וניתן לו הכינוי "הראשון ליהודה". סמואל שאף לנייטרליות וניסה לנהל יחסים מאוזנים בין היישוב היהודי והאוכלוסייה הערבית, ולרכוש גם את אמונם של הערבים. בין היתר מינה לתפקיד המופתי של ירושלים את חאג' אמין אל-חוסייני, תוך שימוש בסמכות שהועברה אליו מהסולטאן הטורקי.

בשנת 1921 פרצו מאורעות תרפ"א, שבמהלכן רצחו ערבים עשרות יהודים ביפו ובסביבתה, בהם הסופר יוסף חיים ברנר. על מנת להשקיט את הרוחות הורה סמואל על הפסקה זמנית בעלייה. בעקבות המאורעות הוקמה ועדת חקירה שנקראה ועדת הייקראפט, ובעקבותיה הוציא משרד המושבות הבריטי את הספר הלבן הראשון של צ'רצ'יל - נייר עמדה רשמי של הממשלה הבריטית. בספר לבן זה, הראשון מבין שלושה, הופרד עבר הירדן משטח "ארץ ישראל" המנדטורית, והועבר לניהול נפרד (אם כי המנדט הבריטי הוסר לחלוטין משטח זה רק בשנת 1946). כן הוחלו הגבלות על העלייה.

לאחר המאורעות הבין סמואל כי כוח המשטרה הבריטי שפעל בארץ זקוק לחיזוק משמעותי. ב-1921 הקים את "המשטרה המעולה" (שכונתה גם "הז'נדרמריה הפלשתינאית") – כוח משטרה למניעת מהומות ושמירה על השלום, שפיקודו היה בריטי, אך המשרתים בו גויסו מבני הארץ על פי מפתח עדתי. ב-1922 הקים את "הז'נדרמריה הבריטית" – כוח משטרה צבאי למחצה ששימש אף הוא למניעת מהומות וללוחמה בכנופיות שודדים. פעולתן של שתי הז'נדרמריות הביאה לרגיעה יחסית בארץ לקראת סוף שנות כהונת סמואל כנציב. מחליפו, הרברט פלומר, פירק את הז'נדרמריות.

בין פעולותיו החשובות של סמואל היו הכרזה על ירושלים כבירת "ארץ ישראל" המנדטורית, וקביעת משכנו של הנציב בירושלים. בימי ממשלו, משכן השלטון הבריטי היה במתחם אוגוסטה ויקטוריה בפסגת הר הצופים (רק בשנות ה-30, לאחר שרעידת האדמה של 1927 פגעה במבנה, נבנה "ארמון הנציב"). כן פעל סמואל רבות לפיתוח הארץ (מיזם סלילת הכבישים, שצמצם את בעיית התעסוקה של אנשי העלייה השלישית) ולרווחת תושביה, היהודים והערבים.

בעקבות כהונתו של סמואל, וכהונתו של הלורד פלומר לאחריה, שהיתה, מבחינות רבות, המשך ישיר למדיניותו של סמואל, חל בארץ שקט יחסי, עד למאורעות תרפ"ט שפרצו בשנת 1929. לאחר שסיים סמואל את תפקידו, בשנת 1925, שקל סמואל את האפשרות להשתקע בחיפה, אך חזר בו עקב התנגדותו הנחרצת של מחליפו, הלורד פלומר.[5] אנשי היישוב היהודי (ביניהם הרב א"י קוק) התנגדו לעזיבתו את הארץ וביקשו ממנו להישאר בתפקיד הנציב העליון.[6]

חזרה בבריטניה

עם שובו לבריטניה בשנת 1925 מונה על ידי ראש הממשלה סטנלי בולדווין לבדיקת הבעיות בקרב אוכלוסיית הכורים. ועדת סמואל פירסמה את מסקנותיה במרץ 1926, והמליצה על רה-אורגניזציה במכרות, אך דחתה את הרעיון של הלאמתם. כן המליצה על ביטול הסובסידיות בענף והפחתת שכר הכורים. המלצות הוועדה היו אחד הגורמים לשביתה הגדולה בשנת 1926.

סמואל שב לפרלמנט בעקבות הבחירות בשנת 1929 כנציג מחוז דרוון (Darwen). שנתיים לאחר מכן הפך למנהיג המפלגה הליברלית, אחרי לויד ג'ורג', והיה ליהודי הראשון שהנהיג מפלגה גדולה באנגליה. כיהן כשר הפנים בממשלות רמזי מקדונלד. הוא פרש עם מפלגתו מן הממשלה בשנת 1932, ואיבד את מושבו בפרלמנט בשנת 1935.

בשנת 1937 קיבל את תואר האצולה ויקונט, שאותו הוריש לבנו הבכור, אדווין סמואל (1898–1978), ואחר כך לנכדו, פרופ' דוד הרברט סמואל (1922–2014). עם קבלת תואר האצולה נכנס סמואל לבית הלורדים; ה"ויקונט סמואל מהר הכרמל" שימש כמנהיג המפלגה הליברלית בבית הלורדים בשנים 19441955. בין תוארי הכבוד שהוענקו לו לאורך שנות פעילותו: אביר מסדר האמבט, אביר מסדר ההצטיינות, אביר מסדר האימפריה הבריטית וחבר המועצה המלכותית המכובדת ביותר של הוד מלכותו.

גם לאחר עזיבתו את ארץ ישראל הוסיף סמואל להיות מעורב בענייני התנועה הציונית, והביע התנגדות למדיניות הספר הלבן השלישי של 1939, שכללה איסור על העלייה ועל מכירת אדמות ליהודים.

סמואל נפטר בשנת 1963. חלק מצאצאיו גרים עד היום בישראל. בכמה ערים בארץ, כגון חדרה, תל אביב, נתניה ועוד, ישנם רחובות הקרויים על שמו וכן שכונת אחוזת שמואל (אחוזה) בחיפה וקריית שמואל בטבריה.

בנו אדווין נישא להדסה, בתו של המחנך, הבלשן והמילונאי העברי יהודה גור (גרזובסקי).[7] בנו של אדווין, דוד, הקים את המחלקה לחקר המוח במכון ויצמן.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

  1. ^ באתר הגנאלוגי geni
  2. ^ Bernard Wasserstein, Samuel, Herbert Louis, first Viscount Samuel, in Oxford Dictionary of National Biography online, 19 May 2011
  3. ^ המושב התפנה בעקבות התפטרותו של חבר פרלמנט ליברלי אלפרד פיס , עקב בעיות בריאות.
  4. ^ תום שגב, ימי הכלניות : ארץ ישראל בתקופת המנדט, עמ' 124.
  5. ^ תום שגב (1999). ימי הכלניות - ארץ ישראל בתקופת המנדט, הוצאת כתר, ירושלים. עמ' 181.
  6. ^ אגרות ראיה ד, הוצאת מכון הרצי"ה, ירושלים, אגרת ארצ"ה עמוד 232.
  7. ^ גבריאל צפרוני, מות הג'נטלמן הראשון ליהודה, מעריב, 24 בנובמבר 1978, המשך.
אחוזת שמואל

אחוזת שמואל (מכונה בקיצור "אחוזה" בהגייה במלעיל) היא שכונה ותיקה ומרכזו של רובע המגורים רמות הכרמל בחיפה, השוכן על קו פרשת המים של רכס הכרמל.

מספר התושבים בשכונה נכון לשנת 2015 הוא 41,870 שהם כ-15% מכלל תושבי העיר.

בניין בנק הפועלים (ירושלים)

מגדל בנק הפועלים הוא מבנה בכיכר ציון בירושלים המשמש את מלון הרברט סמואל ובעבר גם את בנק הפועלים. הוא נבנה על חורבותיו של קולנוע ציון.

בניין קולנוע קסם

בניין קולנוע קסם בפינת הרחובות רציף הרברט סמואל ואלנבי בנקודת ההשקה של טיילת תל אביב עם כיכר הכנסת כיום שימש כמשכנו של קולנוע "קסם" מיום הקמתו ב-1945 ועד 1948, בראשית 1949 הופקע לצרכיה של הכנסת הראשונה שקיימה בו את דיוניה במשך למעלה מתשעה חודשים, מ-8 במרץ עד 26 בדצמבר 1949, ומשנת 1958 ועד 1982 היה ביתה של האופרה הישראלית. הבניין נהרס ב-1988 וב-1993 נחנך 'מגדל האופרה', שלוש קומות מסחריות ועליהן מגדל מגורים, שנבנה על איחוד המגרשים עליהם עמדו 'קולנוע קסם' ו'מלון סן רמו'.

דוד סמואל

דוד הרברט סמואל (באנגלית: David Herbert Samuel;‏ 8 ביולי 1922, ירושלים – 8 באוקטובר 2014) היה מדען ומחנך ישראלי, פרופסור לכימיה פיזיקלית במכון ויצמן למדע, חוקר איזוטופים ואחר כך חוקר זיכרון. בעל תואר האצולה "ויקונט סמואל השלישי" מ-1978 וחבר בית הלורדים של הממלכה המאוחדת בשנים 1978–1999.

סמואל נולד במתחם אוגוסטה ויקטוריה בירושלים, בנם של הדסה ואדווין סמואל. סבו מצד אביו היה הרברט סמואל, הנציב העליון בארץ ישראל וסבו מצד אמו היה הבלשן והמילונאי יהודה גור.

במלחמת העולם השנייה שירת בצבא הבריטי בחיל התותחנים, השתתף בלחימה בדרום מזרח אסיה ומונה למושל הצבאי של האי סומטרה. ב-1948 שב לישראל והתגייס לחיל המדע. הוא נשלח למכון ויצמן למדע והחל בדוקטורט שלו בתחום חקר מנגנון של תגובה כימית בשינויי מולקולות. כיהן כראש המחלקה לכימיה במכון ויצמן, דיקן הפקולטה לכימיה והקים את המחלקה לחקר המוח.

לאחר פרישתו ממכון ויצמן כיהן כנשיא שנקר - בית ספר גבוה להנדסה ולעיצוב.

סמואל היה נשוי חמש פעמים ואב לשתי בנות.

המנדט הבריטי

המנדט הבריטי מטעם חבר הלאומים על פלשתינה (א"י), המוכר בעברית בשם המקוצר "המנדט הבריטי" או פשוט "המנדט", הוא מנדט חבר הלאומים (ייפוי כוח) שהוענק לבריטניה על ידי חבר הלאומים, בין היתר, על מנת לסייע ליישוב היהודים ולהבטיח את הקמת בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל, ברוח הצהרת בלפור ועל פי הנאמר בכתב המנדט. הבריטים שלטו בארץ ישראל (פלשתינה) בין קיץ 1917 למאי 1948.

"שלטון המנדט" הוא כינוי מקוצר לשלטון הבריטי בארץ ישראל, שפעל מתוקף המנדט שקבלה מחבר הלאומים.

"ממשלת המנדט" היא הממשלה הבריטית שפעלה בארץ תחת המנדט שקיבלה מחבר הלאומים החל ב-1922.

"תקופת המנדט" היא התקופה שמאז כניסת הצבא הבריטי לארץ ישראל בקיץ 1917, ועד לסיומו בחצות הלילה שבין ה-14 וה-15 במאי 1948.

הנציב העליון

הנְציב העליון לפלשׂתינה (א"י) (באנגלית: High Commissioner of Palestine) הוא תואר שניתן, בין היתר, לממונה שמינה שר המושבות מטעם ממשלת בריטניה כדי להיות האחראי בפועל על ממשלת המנדט הבריטי (1920–1948) על ארץ ישראל.

הרברט סמואל (פירושונים)

האם התכוונתם ל...

הרברט פלומר

לורד הרברט צ'ארלס אונסלו פלומר (באנגלית: Herbert Charles Onslow Plumer; ‏13 במרץ 1857 – 16 ביולי 1932) היה קצין בצבא הבריטי בדרגת פילדמרשל, וכיהן כנציב העליון השני של ארץ ישראל מטעם המנדט הבריטי בין השנים 1925–1928, אחרי הרברט סמואל. פלומר היה אביר מסדר האמבט, מסדר מיכאל הקדוש וג'ורג' הקדוש, המסדר הוויקטוריאני המלכותי (Royal Victorian Order) ומסדר האימפריה הבריטית.

ו' באייר

ו' באייר הוא היום השישי בחודש השמיני

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והוא החודש השני

למניין החודשים מניסן.

ז' בניסן

ז' בניסן הוא היום השביעי בחודש השביעי

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והוא החודש הראשון

למניין החודשים מניסן.

פרשת בר המצווה של ילד שנולד בז' ניסן היא ברב השנים הפשוטות פרשת צו, אך בשנים פשוטות בהן פסח חל ביום ראשון (שנים מקביעות זחא או השא) היא פרשת ויקרא. בשנים מעוברות, פרשת בר המצווה, ברב השנים, היא פרשת מצורע. אבל אם בר המצווה חל בשנה שלמה המתחילה ביום חמישי (שנה מקביעות השג) פרשת בר המצווה היא פרשת אחרי מות.

יונתן רושפלד

יונתן רושפלד (נולד ב-10 בינואר 1969) הוא שף, מסעדן וכותב ספרי בישול ישראלי.

כיכר לונדון

כיכר לונדון (או גן לונדון) היא כיכר במרכז תל אביב, בקצה המערבי של רחוב בוגרשוב, בין רציף הרברט סמואל ("הטיילת") והירקון.

לירה מצרית

לירה מצרית או גְנֵיה (جنيه בהגייה מצרית) היא ההילך החוקי של מצרים על פי צו החל משנת 1834.

המטבע מוטבע לשימוש הציבור החל משנת 1836. הלירה המצרית מחולקת ל-100 פיאסטרים או קְרוּש (قروش). (ובעברית: גרוש), כשבעבר הייתה נהוגה חלוקה ל-1000 מיליימס. הבנק המרכזי של מצרים החל להנפיק שטרות החל מה-3 באפריל 1899.

הלירה המצרית הייתה הילך חוקי בארץ ישראל מ-1 ביולי 1920, עם מינוי הנציב העליון הרברט סמואל, ועד ל-1 בספטמבר 1927, עת הונפקה הלירה הארץ ישראלית אשר החליפה אותה. הלירה המצרית משמשת הילך חוקי ברצועת עזה מ-1951.

משטרת תל אביב

משטרת תל אביב הייתה משטרה עירונית שפעלה בעיר תל אביב בתקופת המנדט הבריטי, החל משנת 1921 ועד 1932, כאשר סופחה למשטרת המנדט.

לבקשת תושבי תל אביב בעקבות פרעות תרפ"א ב-1921, זכתה העיר למעמד של עיר נפרדת מיפו. מיד לאחר אישור המעמד ביקש מאיר דיזנגוף מהנציב העליון, הרברט סמואל, אישור להקמת משטרה עירונית וזה ניתן לו. משטרת תל אביב אמורה הייתה להיות ממומנת על ידי העירייה ומנוהלת על ידה. למשטרה זו גויסו צעירים ממשוחררי הגדודים העבריים ובראשם עמד בוגר של גימנסיה הרצליה, חיים אלפרין (Huim Elperin). תחנת המשטרה הראשונה נפתחה בבית ויזר שברחוב ליליינבלום ומדי משטרת תל אביב היו זהים למדי שוטרי משטרת המנדט.

ברחוב הרכבת פינת רחוב לבונטין הוקם בשנת 1937 בניין בסגנון באוהאוס בו פעלה תחנת משטרה בה הוקם המטה הארצי של משטרת ישראל. כיום הבניין מיועד לשימור ושיפוץ.

בתחילת דרכה כללה משטרת תל אביב קצין אחד, סמל אחד, רב-טוראי אחד ו-20 שוטרים. כעבור חמש שנים שרתו בה 69 שוטרים ובשיאה היו בה 80 שוטרים. במשטרת תל אביב היו חמש מחלקות:

מחלקת התנועה – עסקה בפיקוח על תנועת כלי הרכב הממונעים והלא ממונעים ותנועת בהמות רכיבה.

מחלקת החקירות – עסקה בחקירת תלונות, חיפוש פושעים והגשת תביעות.

מחלקת שמירת הלילה – עסקה בשמירה במהלך הלילות ובפיקוח על התאורה החשמלית.

מחלקת הביטחון הציבורי הכללי – שוטרי המחלקה הזאת איישו את נקודות המשטרה הקבועות.

מחלקת הפיקוח – עסקה בפיקוח על קיום חוקי העזר העירוניים.בנוסף למחלקות אלה, במשטרת תל אביב הייתה תזמורת בת 20 נגנים.

משטרת תל אביב שוייכה לדיוויזיה K של המחוז הדרומי של משטרת המנדט.

לאחר מאורעות תרפ"ט בחן הקצין הרברט דאוביגין את מבנה המשטרה בארץ ישראל והמליץ את המלצותיו, ובהן פירוק כוחות משטרה מקומיים קטנים ואיחודם עם המשטרה העיקרית. מפקד המשטרה שהתמנה לאחר פרסום דו"ח דאוביגין, רוי ספייסר, יישם את ההמלצה וסיפח את המשטרה למשטרת המנדט בשנת 1932, למרות התנגדות מצד גורמים ביישוב היהודי.

מטה משטרת מחוז תל אביב המנדטורית שכן בשנים 1933–1948 ברחוב השחר מס' 5. במקום שירתו גם שוטרים יהודים חברי ההגנה שסייעו בחשאי לפעולותיה. הבניין נהרס עם הקמת מגדל שלום. עיריית תל אביב קבעה לוחית זיכרון במקום.

פרסי בראמלי

פרסי ברוק בראמלי (Percy Brooke Bramley)‏ (1867 - 19 בפברואר 1925), המפקד הראשון של משטרת המנדט. בראמלי נחשב עוין לציונות וליישוב.

קזינו גלי אביב

קזינו גלי אביב היה מבנה שפעל כבית קפה על חוף ימה של תל אביב בין השנים 1922 עד 1936. הבניין תחם את כיכר הרברט סמואל, לימים כיכר הכנסת, ממערב, בעוד קצהו של רחוב אלנבי נושק לה ממזרח.

רחוב הירקון

רחוב הירקון הוא רחוב ראשי המקביל לחוף הים של תל אביב לכל אורך מרכז וצפונה הישן של העיר. הוא מתחיל מול גן צ'ארלס קלור ומסתיים בנמל תל אביב בצפון.

רחוב פרישמן (תל אביב)

רחוב פרישמן הוא אחד מרחובות הרוחב החשובים במרכז תל אביב המחבר בין כיכר רבין (מתחיל במקום שרחוב צייטלין נגמר) וחוף הים המכונה בנקודה זו "חוף פרישמן" על שם הרחוב.

הרחוב חוצה ממערב למזרח מספר רחובות חשובים נוספים: רציף הרברט סמואל, הירקון, בן יהודה, דיזנגוף, פרוג, שלמה המלך ואבן גבירול. הרחוב הוא חלק מהצפון הישן, אזור בתל אביב שהוסדר במסגרת תוכנית גדס, תוכנית המתאר הראשונה של העיר תל אביב, שתוכננה בשנים 1927-1929 על ידי מתכנן הערים הסקוטי סר פטריק גדס. תוכנית זו הקנתה לאזור מרכז תל אביב והצפון הישן (כולל רחוב פרישמן) את מראם ואופיים המוכר כיום. מצפון לרחוב זה עוד מספר רחובות רוחב מקבילים המחברים כיום את חוף הים וציר אבן גבירול.

הרחוב קרוי ע"ש דוד פרישמן, משורר, עורך, מתרגם, סופר, סאטיריקן, מבקר אמנות ועיתונאי עברי, שהיה מחלוצי הספרות העברית המודרנית.

לאורך הרחוב מספר אתרים בעלי עניין (מפורטים להלן ממזרח למערב):

כיכר רבין

כיכר מסריק

בית הרופאים - מרכז לרפואה פרטית

מגדל המגורים "פרישמן 46"

פסאז' דיזנגוף - משכנו הישן של התיאטרון הקאמרי וכיום משכנו של תיאטרון בית ליסין. בשנות ה-60 פעל במקום קפה קליפורניה. במקום פעל גם קולנוע הוד.

מעונות העובדים (בפינת פרוג)

בית הספר תל נורדאו - מבתי הספר היסודיים הוותיקים בעיר (הוקם כבר ב-1926). בבית הספר נערכו אימונים של "גדוד החברות" של ההגנה בשנות ה-40, יחידה שלימים הפכה לחיל הנשים בצה"ל.

בית רחל פרידמן (בפינת הירקון)

מלון דן תל אביב

רצועת חוף תל אביב-יפו

רצועת חופי תל אביב-יפו מתמשכת לאורך כ-14 קילומטרים על שפת הים התיכון, ומהווה מרכיב מרכזי בחיי תושבי תל אביב-יפו ובדימויה כעיר חוף. חלק ניכר מרצועת החוף משמש לפעילויות פנאי ונופש הפתוחים לציבור הרחב, בעיקר כחופי רחצה, טיילות ופארקים. חלק קטן משמש לפעילויות אחרות, שבחלקן סגורות לציבור. רצועת החוף כוללת גם ארבע מעגנות (רדינג, נמלי תל אביב ויפו, והמרינה).

רצועת החוף נחלקת לשלושה חלקים עיקריים:

הרצועה הצפונית – מגבול תל אביב-הרצליה בצפון ועד לנחל ירקון מדרום

רצועת החוף המרכזית – מהירקון ועד לטיילת חומות יפו

הרצועה הדרומית – מנמל יפו ועד לגבול יפו–בת יםרוב חופי הרחצה והטיילות מרוכזות ברצועה המרכזית. חופי תל אביב כוללים את חופי הרחצה הראשונים שהוסדרו בארץ, כבר בשנות ה-20 של המאה ה-20.

הנציבים העליונים בעת המנדט הבריטי
הרברט סמואל • הרברט פלומרהארי לוק (מ"מ) • ג'ון צ'נסלורארתור ווקופהרולד מקמייקללורד גורטאלן גורדון קנינגהם Palestine-Mandate-Ensign-1927-1948.svg

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.