הרבנות הצבאית

חיל הרבנות הצבאית הוא חיל בצה"ל העוסק במתן שירותי דת לחיילי צה"ל (כולל לאלה שאינם יהודים) וטיפול בחללים. בראש הרבנות הצבאית עומד "הרב הראשי לצה"ל" (נקרא "הרב הצבאי הראשי", ובר"ת: הרבצ"ר), קצין בדרגת תת-אלוף.

הרב הראשי לצה"ל הנוכחי הוא תא"ל אייל קרים.

הרבנות הצבאית
Rabbinate-logo
Military Rabbinate corps pin
Flag of the Israeli Military Rabbinate Corps
סמל הכומתה וסמל מערכה הישנים[1] ודגל חיל הרבנות הצבאית.
תודעה יהודית לצה"ל מנצח
פרטים
מדינה ישראל  ישראל
שיוך Badge of the Israel Defense Forces.new.svg  צה"ל
סוג חיל
בסיס האם בסיס הרבנות הצבאית 779, מחנה ידין (צריפין)
אירועים ותאריכים
מקים היחידה הרב שלמה גורן
פיקוד
יחידת אם כפוף ישירות למטכ"ל
דרגת המפקד תת-אלוף  תת-אלוף
מפקדים מפקדי החיל

היסטוריה

הקמת הרבנות הצבאית והרב גורן

ראשיתה של הרבנות הצבאית טרם הקמתו של צה"ל. בהגנה הוקמה "המחלקה לענייני דת" ומספר חודשים לפני ההכרזה על הקמת מדינת ישראל החליט מפקד ההגנה דאז ישראל גלילי, על הקמת מחלקה מיוחדת שתטפל בהסדרת העניינים הדתיים. עם הקמת צה"ל, קיבלה המחלקה בהגנה את השם השירות הדתי.

עם הקמת צה"ל, בעקבות בקשת הרב הראשי הרב הרצוג הוקמה יחידת הרבנות הצבאית. זמן קצר לאחר מכן, מוזגו "השירות הדתי" והרבנות הצבאית ובסוף שנת 1948 פרסם הרמטכ"ל, רא"ל יעקב דורי את פקודות המטכ"ל הראשונות על הקמת הרבנות הצבאית.

עם הקמת הרבנות הצבאית, מונה הרב שלמה גורן לרב ראשי לצה"ל והוענקה לו דרגת סגן-אלוף. לאורך שירותו, טיפס הרב שלמה גורן בסולם הדרגות עד שהגיע לדרגת אלוף. כרבצ"ר הראשון בנה הרב גורן את יסודותיה של הרבנות הצבאית, ובין השאר ידועות פעולותיו בנושאי הוצאת הסידור האחיד, מדידות ושרטוטים של הר הבית, היתרי העגונות של חללי גוש עציון, המשחתת אח"י אילת, הצוללת אח"י דקר ועגונות רבות נוספות, פסיקה הלכתית תקדימית וייחודית לצבא, קביעת נוהלי כשרות ברורים למטבחי צה"ל ועוד.

רבנים נוספים

Shlomo Goren
הרב שלמה גורן מייסד הרבנות הצבאית

הרב מרדכי פירון היה הרב הצבאי הראשי השני ושירת בתפקיד זה בין השנים 1971–1977. בתקופה זו שבה התרחשה מלחמת יום הכיפורים, עסקה הרבנות הצבאית בצורה מקיפה בטיפול בחללים.

הרב גד נבון מונה לרב הצבאי הראשי השלישי ושירת בתפקיד זה בין השנים 1977–2000. בתקופה זו חל מעבר הדרגתי מתפקיד קצין הדת לתפקיד הרב הצבאי ומוסד קורס הרבנים הצבאיים. הרב נבון חיבר מאמרים הלכתיים בנושא זיהויים של חללי צה"ל ובתקופתו ניתן יתר תוקף לאמצעי הזיהוי.

הרב ישראל וייס מונה לרב הצבאי הראשי הרביעי וכיהן בתפקידו בשנים 2000–2006. הרב וייס מיסד את תחומי ההסברה וההלכה, הקים את תחום "ערכי תורה ללחימה" והביא לפיתוח אמצעי זיהוי החללים תוך מעבר לאמצעים ממוחשבים והטמעתם במערך הרבנות הצבאית.

הרב אביחי רונצקי מונה לרב הצבאי הראשי החמישי וכיהן בתפקידו משנת 2006 - 2010. הרב רונצקי הרחיב את פעילות תחום התודעה היהודית (לשעבר "ערכי תורה ללחימה") בחיל השם דגש על היחידות הלוחמות. החליפו בתפקיד הרב רפי פרץ. בתקופת הרב פרץ הועבר ענף "תודעה יהודית" מהרבנות הצבאית לאגף כוח אדם, ורק חלק קטן ממנו הושאר בסמכותה.

ביולי 2016 הוחלט שראש מחלקת הרבנות, אל"ם הרב אייל קרים, יהיה הרב הצבאי הראשי הבא, ובדצמבר 2016 הוא קודם לדרגת תת-אלוף ונכנס לתפקיד.

הרבנות הצבאית היא חיל עצמאי הכפוף לרמטכ"ל[2], בעבר נעשו ניסיונות להכפיף את החיל לאגף כח אדם (אכ"א) אך כל הרמטכ"לים עד היום הכירו בייחודו של חיל הרבנות הצבאית ושמרו על עצמאותו.

מלבד הרב גד נבון, אשר הוענקה לו דרגת האלוף עם מינויו - הרבנים הראשיים לצה"ל החלו מדרגה נמוכה מזו. תקן הרבצ"ר השתנה לתקן תת-אלוף, החל מכניסת תא"ל הרב רפי פרץ לתפקיד. את תפקיד סגן הרבצ"ר בתקן תת-אלוף - ביטל הרב נבון עם מינויו לרב הראשי לצה"ל.

תפקידי הרבנות הצבאית

הרבנות הצבאית עוסקת בתחומים רבים. לדוגמה:

 • חיזוק רוח הלחימה, המוטיבציה לשירות בצה"ל, הערכים בקרב מפקדי וחיילי צה"ל מתוך היהדות.
 • הענקת שירותי דת לחיילים הדתיים (גם שאינם יהודים).
 • פסיקת הלכה צבאית ומענה הלכתי לצורכי החיילים והצבא.
 • מתן כשרות למטבחים בבסיסי צה"ל וביחידות שונות של משרד הביטחון.
 • טיפול בגופות חללי צה"ל, ובכלל זה בזיהוי ובטיפול בחללים ובעריכת טקסי קבורה צבאיים, על הרבנות הצבאית מוטלת גם האחריות לקבורת חללי האויב.
 • גיור לחיילים לא-יהודים המעוניינים להתגייר.
 • הענקת שירותי נישואין לחיילים המעוניינים בכך (החיילים רשאים להרשם לנישואין גם ברבנות האזרחית).
 • נתינת מענה לחיילות דתיות.

הרבנות הצבאית היא הגוף הממונה על המוסדות הדתיים בתחום הצבא. על פי התקן הצבאי, בכל יחידה ובסיס צבאי אמור להיות רב צבאי, וכן קצין דת או רכז מו"ר (מסורת ורוח. בעבר נקרא "מש"ק דת"), האחראים על ענייני הדת ביחידה, ומספר משגיחי כשרות האחראים על הכשרות במטבח היחידה. כיום, קיימים רבנים צבאיים במפקדת החטיבה, האוגדה והפיקוד וגם בבסיסי הדרכה, הכשרה ואימונים. בנוסף, לכל גדוד מילואים נדרש רב צבאי, המהווה חלק בלתי נפרד מסגל המטה של הגדוד. הרבנים הצבאיים מוכשרים בקורס רבנים צבאיים המתקיים בבית הספר לקצינים של צה"ל, ובסופו מוענקת להם דרגת סגן במילואים (חלקם ממשיכים לשירות קבע).

מקהלת הרבנות הצבאית היא להקה צבאית השייכת לרבנות הצבאית ומופיעה באירועים רבים, ביניהם חידון התנ"ך העולמי.

בשנת 2005 הייתה הרבנות אחראית על העברת בית הקברות של גוש קטיף, במסגרת תוכנית ההתנתקות.

לאחר כניסת הרב רונצקי לתפקידו כרבצ"ר, החלו חיכוכים בין אנשי הרבנות הצבאית לאנשי חיל החינוך והנוער ובראשם קצין חינוך ראשי, תא"ל אלי שרמייסטר, בהקשר לתכני החינוך והזהות היהודית המוקנים לחיילים. בשנת 2009, במהלך מבצע עופרת יצוקה ליוו אנשי הרבנות הצבאית, בהוראת הרבצ"ר, תא"ל רונצקי, את הכוחות הלוחמים, העבירו להם הרצאות ושיעורים וכן חילקו דפי מסרים[3]. הדבר יצר חיכוך עם אנשי חיל החינוך והנוער וכן לביקורת תקשורתית נרחבת. הרמטכ"ל דאז, גבי אשכנזי, הודה לאנשי הרבנות על חיזוק רוח הלחימה בקרב הכוחות אך גם העיר להם כי חלק מהמסרים שהפיצה הרבנות הצבאית במבצע לא היו ראויים, וכן עמדו בניגוד לפקודות, וכללו נקיטת עמדה פוליטית ושיפוטית כלפי דעותיהם ואמונותיהם של חיילי צה"ל[4].

מבנה

מבנה חיל הרבנות הצבאית הנוכחי מתבסס על שתי מחלקות עיקריות: מחלקת הרבנות ומחלקת ההפעלה (המכונה - מטה הרבנות). המבנה ההיררכי של המחלקות, כנהוג ביחידות מטה בצה"ל, מורכב מענפים וממדורים.

מחלקת הרבנות

בראש מחלקת הרבנות עומד אל"ם הרב חגי ולוסקי, בחודש מרץ 2019 סוכם לתפקיד זה הרב שרון צברי, רב פיקוד הדרום[5]:

 • ענף ההלכה - בראשות סא"ל הרב ישי איתן, עוסק בבירור סוגיות הלכתיות הנוגעות לחיילים ולהפעלת הצבא, יצירת מסורת פסיקה צבאית ייחודית, כתיבת מדריכים הלכתיים שונים ומציאת פתרונות טכנולוגיים לבעיות הלכתיות בצבא.

הענף מפעיל בית מדרש מיוחד, בו מתבררות הסוגיות הנצרכות. הענף מוציא לאור סדרת ספרים בשם "תורת המחנה" שנועדה לסקר את כל ההביטים ההלכתיים של השירות הצבאי, וכן חוברת מקוצרת בשם 'קיצור תורת המחנה'. כמו כן, מדי שנה יוצא לוח דינים ומנהגים לחיילי צה"ל, וכן חוברות "הלכה כסדרה" לקראת המועדים, ובהן הנחיות הלכתיות לחיילים. תחום נוסף חשוב הוא כתיבת תדריכים הלכתיים ייעודיים לתחומים שונים בצבא, כדוגמת הנחיות הלכתיות לבט"ש בשבת ומועד, טיפול בטנקים בשבת, פעילות יחידת עוקץ בשבת ועוד.

הענף מפעיל מוקד טלפוני הנותן מענה הלכתי לחיילים מסביב לשעון.

לענף מעבדת סת"ם מרכזית, האחראית לכתיבה ובדיקה של ספרי תורה, תפילין, מזוזות ומגילות לבסיסי צה"ל.

 • ענף הכשרות - בראשות סא"ל הרב גיל גלעד, עוסק בקביעת נהלים לכשרות המטבחים בכל מתקני צה"ל, משרד הביטחון, התעשייה הביטחונית וגורמי ביטחון נוספים. הענף מכשיר ומבקר את משגיחי הכשרות בבסיסים, ואחראי גם על הכשרת כל המטבחים לפסח.
 • בית הדין לגיור - בראשות סא"ל לירון דמארי, נותן מענה לחיילים לא יהודים המעוניינים להתגייר במהלך שירותם הצבאי. גיורי בית הדין מוכרים על ידי הרבנות הראשית לישראל (בעקבות הסכמתו של הרב עובדיה יוסף[6]), אך רבנים מסוימים מן הציבור החרדי ערערו על הגיורים[7]. הענף אחראי הן על התכנים הנלמדים בסמינרים לקראת הגיור, הן על ליווי המתגיירים בהלך תהליך הגיור ולאחריו והן על הגיור בפועל, ברית המילה והטבילה במקווה.

בית הדין כולל ארבעה הרכבים, בהם רבנים אזרחים, רבנים בקבע ובמילואים (ביניהם תא"ל במיל׳ הרב ישראל וייס, הרבצ"ר לשעבר), ופועל בבסיס הרבנות הצבאית 779 במחנה ידין (מחנה צריפין) ובירושלים.

 • תחום רוח עוז ותורה (רעו"ת) - בראשות רס"ן קובי גרידיש. תחום רעו"ת היה בעבר חלק מענף תודעה יהודית, עד העברתו של האחרון לאגף כוח האדם. מאז פועל התחום באופן עצמאי במחלקת הרבנות. התחום עוסק בהעשרת התודעה היהודית והעברת תכנים יהודיים ורוחניים לחיילים הדתיים בלבד (המענה לכלל החיילים ניתן על ידי ענף זהות ותודעה יהודית באכ"א). התחום כותב עלונים תקופתיים לחיילים, חוברות למועדים וחומרים לרבנים הצבאיים. כמו כן, מארגן התחום ימי עיון, סיורים והרצאות.

במסגרת תחום רעות פועלת יחידת חירום, בראשות סא"ל במיל׳ הרב צדוק בן ארצי, האחראי לתגבר את העבודה השוטפת של חיזוק רוח הלחימה וסיוע רוחני בעת מלחמה.

מחלקת ההפעלה (מטה הרבנות)

בראש מחלקת ההפעלה (הידועה יותר כמטה הרבנות) עומד אל"ם צחי דותן:

 • ענף משאבי-אנוש (משא"ן) ותקציבים - בראשות סא"ל משה וויצמן, המשמש גם כמפקד בסיס הרבנות הצבאית (בר"צ 779) במחנה ידין, עוסק באיתור, גיוס ושיבוץ כוח האדם לחיל הרבנות הצבאית וניהול תקציבי החיל.
 • ענף לוגיסטיקה - אחראי על מענה לוגיסטי לכל צורכי החיל, כדוגמת סיפוק תשמישי קדושה ליחידות צה"ל וכד׳. בראש ענף לוגיסטיקה עומד סא"ל משה וויצמן.
 • ענף תורה, הדרכה ומטה (תוה"ם) - עוסק בהכשרות השונות שמבצעת הרבנות (קורס רבנים צבאיים, קורס משגיחי כשרות וכדומה), אימונים, תרגילים ומוכנות לחירום, וכן מטפל בענייני המטה של הרבנות הצבאית. בראשות ענף תוה"ם עומד סא"ל לירן ביר.
 • ענף הזיהוי והקבורה (זו"ק) - ענף זו"ק בראשות סא"ל הרב אשר לנדאו, אחראי על כל הטיפול בחללי צה"ל, החל מאיסוף וזיהוי הגופות ועד קיום טקס ההלויה. הענף מסתייע בכלים טכנולוגיים חדישים לזיהוי חללים ע"פ מאגר של טביעות אצבע, טביעות פנים, צילום חלל הפה והשיניים ודגימות DNA הנלקחים מכל חייל המתגייס לצה"ל. לאחר שקלול כל הנתונים, התיק מועבר לאישור של הרב הראשי לצה"ל, ולאחר אישורו, מוצגים הנתונים למשפחה. הענף מפעיל את מתקן החללים במחנה ידין. בעבר טיפל הענף גם בחללי הפיגועים, עד להקמת ארגון זק"א.
 • טיפול בחיילות (טיפו"ח) - מדור בראשות רב-סרן עינת כהן, האחראי על מענה רוחני והלכתי לחיילות דתיות.

תחומים נוספים

מבנה החיל ובעלי התפקידים הבכירים בו מוצגים בטבלה הבאה:

שם הגוף ראשי תיבות תואר המפקד ראשי תיבות קצין ממונה נוכחי
לשכת הרב הצבאי הראשי
הרבנות הצבאית רב"צ הרב הצבאי הראשי רבצ"ר תא"ל הרב אייל קרים
מחלקת הרבנות
מחלקת הרבנות מחלקת הרבנות ראש מחלקת הרבנות רמ"ח הרבנות אל"ם הרב חגי ולוסקי
ענף כשרות כשרות ראש ענף כשרות רע"ן כשרות סא"ל הרב גיל גלעד
ענף הלכה הלכה ראש ענף הלכה רע"ן הלכה סא"ל הרב ישי איתן
בית הדין לגיור ביה"ד לגיור קצין בית הדין לגיור ק' ביה"ד לגיור סא"ל לירון דמארי
תחום רוח, עוז ותורה רעו"ת ראש תחום רעו"ת רת"ח רעו"ת רס"ן קובי גרידיש
מחלקת ההפעלה
מחלקת ההפעלה מחלקת ההפעלה ראש מחלקת ההפעלה (רמ"ט הרבנות הצבאית) רמ"ח ההפעלה (רמ"ט רב"צ) אל"ם צחי דותן
ענף משאבי האנוש לוגיסטיקה משא"ן ולוגיסטיקה ראש ענף משאבי האנוש ותקציבים רע"ן משא"ן ותקציבים סא"ל משה וויצמן
ענף תורה הדרכה ומטה תוה"ם ראש ענף תורה הדרכה ומטה רע"ן תוה"ם סא"ל לירן ביר
ענף זיהוי וקבורה זו"ק ראש ענף זיהוי וקבורה רע"ן זו"ק סא"ל הרב אשר לנדאו

סגלי הרבנות ביחידות

ברוב היחידות בצה"ל קיים סגל רבנות. אנשי הרבנות ביחידה כפופים פיקודית לגורמי השלישות ביחידה, ומונחים מקצועית על ידי ענפי החיל השונים. בראש סגל הרבנות היחידתי עומד רב היחידה (קצין בוגר קורס רבנים צבאיים), לעיתים ישנו קצין המשמש סגן רב או קצין דת (בוגר קורס קציני דת), רכזי מו"ר (מסורת ורוח. בעבר נקראו מש"קי דת) האחראים על ענייני הרבנות השוטפים ביחידה תחת הרב היחידתי, נגדי כשרות ומשגיחי כשרות.

תפקידו של הרב היחידתי הוא לנהל ולהוות סמכות עליונה בענייני הדת ביחידתו, החל מכשרות המטבח, טיפול ראשוני בחללים, בדיקת תקינות העירוב, מענה לשאלות הלכתיות של החיילים, קביעת נהלים לענייני דת ביחידה, הזמנת שיעורים ועוד.

הרבנים הצבאיים הראשיים

Avichai Rontzki1
הרב אביחי רונצקי נושא תפילה בטקס האזכרה הממלכתי לזכר נפגעי פעולות האיבה והטרור
שם תקופת כהונה הערות
אלוף הרב שלמה גורן 19481971 לימים הרב הראשי לישראל
אלוף הרב מרדכי פירון 1971 - 1977
אלוף הרב גד נבון 1977 - 2000
תא"ל הרב ישראל וייס 2000 - 2006
תא"ל הרב אביחי רונצקי ספטמבר 2006 - יוני 2010
תא"ל הרב רפי פרץ יוני 2010 - דצמבר 2016 לימים שר החינוך ויו"ר מפלגת הבית היהודי
תא"ל הרב אייל קרים דצמבר 2016 -

סמל הרבנות

בשנת תשע"ט שינתה הרבנות את הלוגו הרשמי שלה ו"ריבעה" את הקצה העליון של לוחות הברית שבלוגו, שקודם לכן היו מעוגלים.

ראו גם

קישורים חיצוניים

קישור לרישום לקורס רבנים צבאיים

הערות שוליים

 1. ^ ראו באתר סמלי צה"ל - סמלים מערכתיים, בכתובת: http://www.aka.idf.il/MAIN/smalim/smalim.aspx?catId=58643(הקישור אינו פעיל, יולי 2019)
 2. ^ ראו הרבנות הצבאית, באתר צה"ל (דרך ארכיון האינטרנט), 16 במאי 2011
 3. ^ אבי יששכרוף, עמוס הראל, עופרת יצוקה עת להחליט, באתר הארץ, 11 בינואר 2009
 4. ^ גילי כהןדו"ח מבקר המדינה מאבקים על חינוך חיילי צה"ל, באתר הארץ, 1 במאי 2012
 5. ^ https://www.inn.co.il/News/News.aspx/397995
 6. ^ קובי נחשוני, הרב עובדיה יוסף אישר את גיורי צה"ל, באתר ynet, 14 בינואר 2011
 7. ^ קובי נחשוני, הליטאים: "בצה"ל מלמדים כפירה ולא מצוות", באתר ynet, 16 בינואר 2011
29 באוקטובר

29 באוקטובר הוא היום ה-302 בשנה בלוח הגרגוריאני (303 בשנה מעוברת). עד לסיום השנה נשארו עוד 63 ימים.

בה"ד 11

בית הספר למקצועות משאבי האנוש, הידוע בשמו בה"ד 11, הוא בסיס הכשרה, הדרכה ואימונים של חיל משאבי האנוש לכל תפקידי השלישות הדרושים בצה"ל. כמו כן, נערכות בו הכשרות והדרכות של הרבנות הצבאית. הבסיס שכן במחנה צריפין עד יולי 2015, אז הועבר לדרום לקריית ההדרכה של צה״ל בנגב.

מפקד הבה"ד הנוכחי הוא אלוף-משנה צחי רביבו.

דודו פישר

דודו פישר (נולד ב-18 בנובמבר 1951) הוא זמר, שחקן וחזן ישראלי.

החזן הצבאי הראשי

החזן הצבאי הראשי הוא החזן הצבאי הבכיר ביותר והאחראי על ייצוג מדינת ישראל, צה"ל וחיל הרבנות הצבאית בכל האירועים הרשמיים והממלכתיים.

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל שמקום קבורתם לא נודע

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל שמקום קבורתם לא נודע נקבע על ידי הרבנות הצבאית בז' באדר, יום לידתו ויום מותו של משה רבנו לפי המסורת היהודית, מפני שעל פי ספר דברים, מקום קבורתו של משה לא ידוע: "וַיָּמָת שָׁם מֹשֶׁה עֶבֶד-ה' בְּאֶרֶץ מוֹאָב עַל-פִּי ה'. וַיִּקְבֹּר אֹתוֹ בַגַּי בְּאֶרֶץ מוֹאָב מוּל בֵּית פְּעוֹר וְלֹא-יָדַע אִישׁ אֶת-קְבֻרָתוֹ עַד הַיּוֹם הַזֶּה" (ספר דברים, פרק ל"ד, פסוקים ה'-ו'). בשנה מעוברת מצוין יום הזיכרון בז' באדר ב'.בבית הקברות הצבאי בהר הרצל שבירושלים הוקם גן הנעדרים לזכר נופלים שמקום קבורתם לא נודע, ומדי שנה בז' באדר נערך שם טקס אזכרה ממלכתי לחללים אלה. בגן נמצא כותל זיכרון ועליו שמותיהם של חללי מערכות ישראל, שנפלו בגבולות הארץ ומחוצה לה, ומקום קבורתם לא נודע.

173 מבין חללי מערכות ישראל מאז מלחמת העצמאות מוגדרים כיום כחללים שמקום קבורתם לא נודע, מתוכם 108 נהרגו במלחמה זו.

ישי ריבו

ישי ריבּוֹ (נולד ב-3 בפברואר 1989, כ"ח בשבט ה'תשמ"ט) הוא זמר ומוזיקאי ישראלי.

כ"א בשבט

כ"א בשבט הוא היום העשרים ואחד בחודש החמישי

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום העשרים ואחד בחודש האחד עשר

למניין החודשים מניסן.

על פי הלוח העברי הקבוע, פרשת בר המצווה של ילד שנולד בכ"א שבט הוא ברב השנים פרשת משפטים. אבל אם בר המצוה חל בשנה המתחילה בשבת או בשנה חסרה המתחילה ביום שני (שנה מקביעות בחג או בחה) פרשת בר המצוה היא פרשת יתרו.

כ"ד בחשוון

כ"ד בחשוון הוא היום העשרים וארבעה בחודש השני

בשנה העברית, למניין החודשים מתשרי, והיום העשרים וארבעה בחודש השמיני

למניין החודשים מניסן. כ"ד בחשוון לעולם לא יחול, בלוח העברי הקבוע, בימים ראשון,

שלישי

וחמישי, ועל כן הוא משתייך לקבוצת הימים הנקראת "לא אגה".

פרשת בר המצווה של ילד שנולד בכ"ד חשוון היא פרשת תולדות, אם בר המצוה חל בשנה המתחילה ביום חמישי, או פרשת חיי שרה אם בר המצוה חל בשנה המתחילה בימים שני, שלישי או שבת.

להקות צבאיות בישראל

להקות צבאיות וצוותי בידור במדים ליוו את החיילים העבריים של היישוב היהודי מאז מלחמת העולם השנייה, עוד לפני הקמת מדינת ישראל ולאורך כל שנות קיומה, כששיא פריחתם הייתה בשנות השישים ועד אמצע שנות השבעים. להקות וצוותי הווי צבאיים ממשיכים לפעול גם כיום, אך לא באותה מידת הצלחה כמו בעבר.

מחניים (כתב עת)

כתב העת מחניים היה במשך שנים רבות בטאונה של הרבנות הצבאית הראשית. בבטאון תורני זה פורסמו מאמרים ומחקרים בתחומי היהדות וההיסטוריה היהודית.

כתב העת יצא בשנים תש"ט-תשל"ב כחוברת עבה שיצאה בתדירות משתנה של שתיים עד כעשר חוברות בשנה, סך הכל יצאו כ-130 חוברות בצורה זו, כשכל חוברת מוקדשת לנושא מיוחד. 18 החוברות הראשונות יצאו בשם "ילקוט הרבנות הצבאית".

במקביל הוציאה הרבנות שבועון בשנים ה'תשי"ג עד ה'תש"ך. בכל שנה יצאו קרוב לחמישים חוברות, כשבכרך האחרון, כרך ז' ה'תש"ך, יצאו רק שבע חוברות.

החל משנת ה'תשנ"ב החל מרכז ספיר לתרבות ולחינוך יהודי להוציא מחדש את מחניים במתכונת הדומה לזו של הירחון, כשכל חוברת מוקדשת לנושא מיוחד, בעריכת הרב מנחם הכהן, שותף פעיל לכתיבה בכתב העת בהוצאה הראשונה. עד ה'תשנ"ו יצאו ברצף 13 חוברות, ובשנת ה'תשס"ג ו-ה'תשס"ד יצאו שתי חוברות נוספות: חוברת 14 שהוקדשה למאגיה וחוברת 15 שכותרתה "בין יהודים לנוצרים - היבטים עכשוויים".

בשנים 2007-2008 הוציאה הרבנות הצבאית לאור בטאון בשם דומה "מחניך", שהכיל בעיקר מאמרים תורניים של רבנים צבאיים, בעריכת הרב יהושע לביא. הבטאון יצא ב-3 גליונות בלבד.

מקהלת הרבנות הצבאית

מקהלת הרבנות הצבאית היא להקה צבאית בצה"ל.

מרא דאתרא

מָרָא דְאַתְרָא, (מארמית "אדון המקום") הוא כינויו של הרב המקומי. מבחינת ההלכה היהודית פסיקותיו מחייבות את אנשי מקומו בזמן כהונתו, אולם כיום, עם שיפור אמצעי התקשורת בין מקומות, הולך מעמדו ונשחק.

משה גיאת

משה גיאת (נולד ב-1956) הוא זמר ישראלי. הוא פרץ לתודעה בתחילת שנות ה-80 ולאורך הקריירה שלו הוציא מעל ל-20 אלבומים.

משה ליאון

משה ליאון (נולד בכ"ו בתשרי ה'תשכ"ב, 6 באוקטובר 1961) הוא ראש עיריית ירושלים; כיהן כמנכ"ל משרד ראש הממשלה בין השנים 1997–1999 וכיו"ר רכבת ישראל. עסק בראיית חשבון בין השנים 1991–2017.

ציון גולן

ציון גולן (במקור ציון בגדלן) (נולד ב-6 באוקטובר 1955, כ' בתשרי ה'תשט"ז) הוא זמר מוזיקה תימנית ישראלי ממוצא תימני.

צמד רעים

צמד רעים הוא שם הבמה של ישראל גוטסדינר ובני רוזנבאום (שניהם ילידי 1948), שני זמרים ישראלים השרים בעיקר מוזיקה חסידית.

צריפין

צריפין (באופן רשמי: מחנה ידין) הוא מחנה צבאי של צה"ל בשטחן של ראשון לציון ובאר יעקב, הכולל בתוכו מספר בסיסים. המחנה גובל במזרח בכביש 44, במערב בראשון לציון (שיכון המזרח) ובדרום בבאר יעקב. המחנה נקרא על שם יגאל ידין, הרמטכ"ל השני של צה"ל.

עם בניית עיר הבה"דים, והעתקת הבסיסים הצבאיים אליו, עד שנת 2020 כלל בסיסי צריפין יפונו, והשטח יעבור למטרות נדל"ן.

רב צבאי

רב צבאי הוא רב הפועל במסגרת יחידה צבאית, ומעניק שירותי רבנות לחייליה.

תגי כובע בצה"ל

תג כובע הוא סמל עשוי מתכת, המייצג את שיוכו של חייל בצה"ל לחָיִל מסוים.

תג כובע נכלל במדים, והוא נענד על הכומתה של כל חייל בצה"ל. היוצאים מן הכלל הם טירונים החובשים כומתה ללא סמל. כובעי מצחיה של חיל הים, חיל האוויר, רס"רי משמעת, משטרה צבאית ותזמורת צה"ל גם נושאים סמלים שהם זהים לסמלי כומתה ורק שונים בגודל. בצה"ל יש 22 תגי כובע שונים: תג כובע של רמטכ"ל, תגי כובע של קצינים בכירים, סמלי החילות, וכן סמלים ליחידות הבאות:

הפרקליטות הצבאית

הרבנות הצבאית

תזמורת צה"לחיילים ביחידות לוחמות רשאים לענוד את סמל הכומתה על גבי רקע בצבע אדום. בקורסים והכשרות מסוימים נענד סמל הכומתה על גבי עיגול בצבע לבן (בבה"ד 1, בקורס חובלים ובקורס טיס) או כחול (במספר השלמות חייליות).

בשפה הלא רשמית נקראים תגי כובע - סמל כומתה.

זרועות, פיקודים ואגפּים
אגפּים אגף המבצעיםאגף המודיעיןאגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקהאגף התכנוןאגף כוח האדםאגף התקשוב וההגנה בסב"ר
זרועות זרוע היבשהזרוע האוויר והחללזרוע הים
פיקודים פיקוד הצפוןפיקוד המרכזפיקוד הדרוםפיקוד העורף
גופים נוספים יחידת בתי הדין הצבאייםהפרקליטות הצבאיתהמכללות הצבאיותדובר צה"ל • הרבנות הצבאית • מפקדת העומקהגיס הצפוניהגיס המטכ"לי
חילות צה"ל
חילות השדה חיל הרגליםחיל השריוןחיל התותחניםחיל ההנדסה הקרביתחיל האיסוף הקרבי
חילות נוספים חיל הרפואהחיל הלוגיסטיקהחיל הטכנולוגיה והאחזקהחיל המודיעיןחיל הקשר והתקשובחיל המשטרה הצבאיתחיל משאבי האנושחיל החינוך והנוערהחיל הכללי
חילות היסטוריים חיל המדעחיל נשים
שונות
מבנה צה"לאמצעי לחימהמילואיםיחידות מובחרותמבצעיםמדיםדרגותעיטוריםכומתותתגי כובעתג יחידהדגליםדין משמעתי
Folder Hexagonal Icon.svg‏ קטגוריה • P IDF.svg ‏ פורטל צה"ל
הרבנים הצבאיים הראשיים של צה"ל Rabbinate-logo.jpg
שלמה גורןמרדכי פירוןגד נבוןישראל וייסאביחי רונצקירפי פרץאייל קרים

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.