הקטלוג המאוחד של הספריות בישראל

הקטלוג המאוחד של הספריות בישראל (ידוע בקיצור ULI, באנגלית: Israel Union List) הוא קטלוג ציבורי מקוון הכולל מעל לשמונה מיליון פריטים מהקטלוגים של הספריות האקדמיות בישראל (אוניברסיטאות ומכללות), מכוני מחקר וספריות נוספות. המאגר כולל רשומות של פריטים מסוגים שונים, אך לא של מאמרים. ניתן לערוך חיפוש במאגר המלא או במספר חתכים שלו, כשהחתכים הם לפי סוג המוסד (אוניברסיטאות, מכללות וכו') או סוג החומר.

את המאגר הפעיל במקור מלמ"ד ("המרכז לשירותי מידע דיגיטליים") שהוא עצמו יחידת משנה של מחב"א ("מרכז החישובים הבינאוניברסיטאי") עד תחילת 2015, אז עבר הקטלוג לאחריות הספרייה הלאומית. הוא משרת את הספריות החברות ברשת הספריות הארצית, ומהווה השלמה לשני הקטלוגים המאוחדים האחרים של מלמ"ד: קטלוג מאוחד לכתבי עת (ULS) והקטלוג המאוחד לכתבי עת אלקטרוניים (ULE). בשונה ממאגרים אלה, ULI מבוסס כל כולו על ריכוז ומפתוח ממוכן של רשומות ביבליוגרפיות הנשלחות מספריות אלה, ללא התערבות ידנית. בגלל הבדלים בשיטות הקיטלוג והמפתוח של הספריות השונות, לא נעשה במאגר כל ניסיון לאחד רשומות כפולות (deduping). הוא איננו מנהל רשימות מונחים משל עצמו (לפי שדות: כותרים, מחברים, נושאים וכיוצא בזה) אלא רק לפי הנתונים הגולמיים המועברים אליו, ולא קיימת מערכת של רמיזות בין המונחים השונים. נוסף על כך, המאגר איננו רושם את המצאי של הספריות השונות אלא רק מקשר לרשומה הרלוונטית בקטלוגים שלהן, שם ניתן לצפות בפירוט המצאי.

יתרונו העיקרי של ULI הוא בכך שהוא מרכז במקום אחד את כל הרישומים של הספריות החברות ברשת (לפחות להלכה - בפועל, הדבר תלוי בעדכנות ובאמינות הדיווח של הספריות החברות), וחוסך בכך את הצורך לחפש בנפרד בקטלוגים של הספריות השונות. על כן המאגר שימושי למדי ככלי עזר לחיפוש, תוך הכרה במגבלותיו המובְנות. המאגר עשוי להיות יעיל ואמין למדי כאשר מחפשים לפי ISBN או ISSN, שבשל היותם מזהים אוניברסליים הם נרשמים באופן אחיד בספריות השונות, אך גם אז יש לקחת בחשבון שייתכן שחלק מהתוצאות אינן מופיעות משום שהשדה לא הוזן.

הקטלוג פועל באמצעות תוכנת אל"ף והחל מ-2011 נעשה שימוש בממשק החינמי VuFind ועם העברתו לספרייה הלאומית הוחלף ממשק זה לממשק primo של חברת אקס ליבריס הישראלית.

סמליל הקטלוג

קישורים חיצוניים

אלחנן אדלר

פרופ' אלחנן אדלר (Elhanan Adler; נולד ב-18 בדצמבר 1942) הוא ספרן ומידען ישראלי-אמריקאי, ממניחי היסודות למהפכת המידע בספריות בישראל.

אלף (מערכת מידע)

אלף היא מערכת מידע לניהול קטלוגים של ספריות ומנוע חיפוש לחיפוש מסווג בהם, בעברית ובשפות לועזיות.

מערכת המידע נמצאת בשימוש באלפי ספריות לאומיות, ספריות אקדמיות ואחרות בעולם. בישראל התוכנה נמצאת בשימוש כל האוניברסיטאות ומרבית המכללות האקדמיות וכן בכמה ספריות עירוניות ואחרות, כגון הספריות של עיריית תל אביב-יפו (בית אריאלה).

כמו כן התוכנה בשימוש לניהול קטלוגים כגון הקטלוג המאוחד של הספריות בישראל, הקטלוג המאוחד לכתבי עת בישראל ועוד.

חיים זאב הירשברג

חיים זאב הירשברג (י"א בתשרי תרס"ד, 2 באוקטובר 1903, טרנופול, גליציה, האימפריה האוסטרו-הונגרית – ט' בשבט תשל"ו, 11 בינואר 1976) היה רב, היסטוריון ומזרחן, גדול חוקריה של יהדות צפון אפריקה בדור הראשון שלאחר קום המדינה. נולד בגליציה ועלה לארץ ישראל במהלך מלחמת העולם השנייה. נמנה עם המחנה הדתי לאומי, והיה ממקימיה של אוניברסיטת בר-אילן. היה עורך המדור של תולדות היהודים בארצות האסלאם באנציקלופדיה יודאיקה האנגלית.

ספריית הרמב"ם

הספרייה התורנית-מדעית על שם הרמב"ם (בקיצור: ספריית הרמב"ם) היא ספרייה תורנית ציבורית המכילה ספרים וכתבי עת בכל תחומי הספרות התורנית.

הספרייה, שנוסדה ב-1935, שייכת לרשת הספריות של עיריית תל אביב-יפו וממוקמת כיום בבניין ספריית בית אריאלה שבשדרות שאול המלך.

קטלוג מאוחד לכתבי עת

קטלוג מאוחד לכתבי עת הוא קטלוג ביבליוגרפי המרכז רישומי קטלוג של כתבי עת ממספר קטלוגים, לרוב מהקטלוגים השונים של הספריות השונות של מדינה מסוימת.

קטלוג מאוחד מאפשר למעוניינים להגיע בקלות לכתב העת בו הם מעוניינים, על ידי כך שהוא מרכז במקום אחד את רישומי הספריות השונות, והוא חוסך מהמבקשים את כתב העת לחפש את הפריט בקטלוגים השונים של הספריות השונות.

ראובן צור

ראובן צור (נולד ב-1932) הוא חוקר ספרות וחתן פרס ישראל בתחום לשנת ה'תשס"ט. מייסד הגישה המחקרית של "פואטיקה קוגניטיבית".

שמעון בר-אפרת

ד"ר שמעון בר-אפרת (21 בינואר 1929 - 11 באוגוסט 2010) היה מורה וחוקר מקרא שהתמקד בעיקר באומנות הסיפור המקראי ובספר שמואל. נולד בהולנד ושרד את השואה. עלה לארץ ישראל ולמד מקרא באוניברסיטה העברית. ספרו על העיצוב האמנותי של הסיפור במקרא תורגם לכמה שפות והשפיע רבות על המחקר הספרותי של המקרא. האמין שאת הסיפור המקראי יש ללמד בגישה ספרותית ולא בדרך החיפוש אחר המקורות המרכיבים את הטקסט.

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.