הצלב הדרומי

הצלב הדרומי היא קבוצת הכוכבים הקטנה ביותר, אבל גם בין המפורסמות ביותר. בעולם היא בדרך כלל נקראת "הצלב" בפשטות, אולם לפעמים היא נקראת "הצלב הדרומי" (כמו בעברית) כדי להבדילה מהצלב הצפוני - קבוצת ברבור. כיום היא נמצאת מעל קו האופק רק מדרום לקו רוחב 26. קבוצת הכוכבים גובלת בדרומה בקבוצת זבוב ובשלושת צידיה האחרים מוקפת בקבוצת קנטאור.

הצלב הדרומי
crux
Crux IAU

מפת קבוצת הכוכבים הצלב הדרומי
סמליות צלב
עלייה ישרה 12 שעות
נטייה °‏60-
שטח נראה 68 מעלות מרובעות
דירוג שטח נראה במקום ה-88
מספר כוכבים בבהירות < 3 4
הכוכב הבהיר ביותר אקרוקס (α בצלב הדרומי)
בהירות הכוכב הבהיר 0.77
מטר מטאורים
  • קרוצידים
מערכות כוכבים גובלות
הערות לא ניתן לראותה מישראל
נראית בין קוי הרוחב °‏20 ו-°‏90-
מומלץ לצפות בשעה 21:00 במהלך חודש מאי

מאפיינים בולטים

South Celestial Pole Finder Chart
מפת איתור של הקוטב השמיימי הדרומי בעזרת הצלב הדרומי
Crux constellation
הצלב הדרומי כפי שצולם באוסטרליה

מאחר שבשמי חצי הכדור הדרומי אין "כוכב דרום" (כמו "כוכב הצפון" בשמי חצי הכדור הצפוני. σ באוקטנט הוא הכי קרוב לקוטב, אבל חיוור מכדי לשמש לניווט), הכוכבים α בצלב דרומי ו-γ בצלב דרומי משמשים לעיתים קרובות למציאת הדרום. עקיבה אחר הקו שעובר דרך שני הכוכבים, למרחק של בערך פי 4.5 מהמרחק שבין הכוכבים, מביא לנקודה קרובה לקוטב השמימי הדרומי. נקודה זו נמצאת בקרוב במפגש של הקו האמור עם האנך שעובר דרך מרכז הקו המחבר את אלפא קנטאורי (α בקנטאור) והדר (β בקנטאור).

על אף הדעה הרווחת שהצלב הדרומי הופכי לדובה הגדולה, אין זאת כך: באזורים טרופיים, בין אפריל ליוני, ניתן לראות את הדובה הגדולה נמוך בצפון ואת הצלב הדרומי נמוך בדרום. קבוצת הצלב הדרומי הופכית לקבוצת קסיופאה. מדרום לקו רוחב 34° דרום ניתן לראות את הצלב הדרומי בשלמותו תמיד.

צופים חסרי ניסיון מזהים לפעמים בטעות את האסטריזם דמוי צלב, הנוצר מהכוכבים אוויור, אספידיסקה, δ במפרש ו-מרקב, כצלב הדרום, למרות שצירו הראשי הוא בכיוון דרום-מערב - צפון-מזרח וטעות זו עלולה לגרום לזיהוי שגוי של כיווני השמים.

כוכבים

מערכת הכוכבים מורכבת מארבעה כוכבים בולטים:

  • הראשון שבהם הוא אקרוקס (α בצלב הדרומי). הוא כוכב כפול שמרחקו 270 שנות אור ממערכת השמש. בהירות הכוכב הבהיר מבין השנים היא 0.77, ובהירות השני היא 1.73
  • הכוכב השני בצלב הוא מימוזה (β בצלב הדרומי) הוא כוכב בהיר מטיפוס ספקטרלי B.בהירותו: 1.25.
  • הכוכב השלישי גקרוקס (γ בצלב הדרומי) הוא כוכב כפול: הבהיר נמצא בשלב של ענק אדום ובהירותו 1.59, ובהירות החיוור היא 6.42.
  • הכוכב הרביעי בצלב - δ בצלב הדרומי חיוור הרבה יותר עם דרגת בהירות 2.8.
  • הקבוצה גם מכילה את הכוכב החיוור (בהירות 7) HD 108147 שיחודו בכך שמסביבו חג כוכב לכת.

הצלב הדרומי בדגלים

קבוצת הצלב הדרומי (כלומר חמשת הכוכבים הבולטים ביותר בה:α ,β, γ, δ ו-ε בצלב דרומי) מופיעה בדגלי מדינות רבות בחצי הכדור הדרומי: אוסטרליה, ניו זילנד (בלי ε), ברזיל (כמו גם בדגל מדינת המחוז גויאס), פפואה גינאה החדשה, וסמואה, ובמדינות והטריטוריות האוסטרליות ויקטוריה, טריטוריית הבירה האוסטרלית, הטריטוריה הצפונית ואיי קוקוס.

גרמי שמיים עמוקים

ערפילית שק הפחם שבקבוצת הצלב הדרומי, שהיא ענן של גז ואבק החוסמים את אור הכוכבים שמאחוריו, היא ערפילית הבליעה הבולטת ביותר בשמיים.

עוד גרמי שמים עמוקים בצלב הדרומי הוא הצביר הפתוח NGC 4755, הידוע גם כקופסת היהלומים וכצביר K בצלב דרומי, שהתגלה על ידי ניקולא לואי דה לאקאי ב-1751-1752. הצביר במרחק 7,500 שנות אור מכדור הארץ ומורכב מבערך 100 כוכבים בשטח של 20 שנות אור בערך.

היסטוריה

בגלל נקיפת ציר כדור הארץ, ניתן היה לראות את הכוכבים שמרכיבים את הצלב הדרומי מאגן הים התיכון בימי קדם, לכן הם היו מוכרים לאסטרונומים היוונים. עם זאת, לא התייחסו לכוכבים אלו כקבוצה נפרדת, אלא כאל חלק מקבוצת קנטאור.

סיווגה של הצלב הדרומי כקבוצת כוכבים נפרדת בדרך כלל מיוחס לאסטרונום הצרפתי אוגוסטין רויה ב-1679. עם זאת, הקבוצה הייתה ידועה בצורה זו עוד לפני כן.

ראו גם

קישורים חיצוניים

בשאר אל-אסד

בשאר חאפז אל-אסד (בערבית: بَشَّار حافِظ ٱلأَسَد, תעתיק מדויק: בַּשָּאר חָאפִט' אלְאַסַד; נולד ב-11 בספטמבר 1965) הוא נשיאהּ הנוכחי של סוריה מיוני 2000, בנו של הנשיא הקודם, חאפז אל-אסד.

מאז מרץ 2011 החלה מלחמת אזרחים בין צבאו לצבאות אופוזיציה, במהלכה נהרגו למעלה מ-600,000 בני אדם, מורדים ועוד רבים נפצעו, חלקם באמצעות שימוש בנשק חם ונשק כימי וכן מיליוני סורים עזבו את המדינה כפליטים. עקב זאת נחשב אסד לפושע מלחמה.

דגל אוסטרליה

דגל אוסטרליה (באנגלית: Flag of Australia) הוא נס בריטי כחול – שדה כחול עם דגל הממלכה המאוחדת בקנטון (הרבע השמאלי העליון) – אשר מושחת ברבעו השמאלי התחתון באמצעות כוכב משובע גדול בצבע לבן הנקרא "כוכב חבר העמים" ובחציו הימני באמצעות ייצוג של קבוצת הכוכבים הצלב הדרומי – ארבעה כוכבים גדולים בצבע לבן, להם שבעה קודקודים וכוכב אחד קטן לבן שלו חמישה קודקודים.

הדגל נבחר בשנת 1901 מבין שלל עיצובים שונים בתחרות עיצוב דגל עבור הפדרציה החדשה. במרוצת השנים שלאחר מכן, אושר העיצוב בידי הרשויות האוסטרליות והבריטיות, תוך הכנסת שינויים קלים בו. מידותיו ועיצובו של הדגל נקבעו ופורסמו בשנת 1934, אולם רק בשנת 1954 קיבל הדגל לראשונה הכרה חוקית כדגלה הלאומי של אוסטרליה, בחוק הדגלים 1953.

בנוסף לדגל הלאומי ישנם עוד מספר דגלים רשמיים המשמשים לייצוגם של אוסטרליה, העם האוסטרלי והממשל האוסטרלי.

דגל איי פוקלנד

דגל איי פוקלנד אומץ ב-29 בספטמבר 1948. הדגל הוא נס כחול עם יוניון ג'ק (דגל בריטניה) ברביע העליון הקרוב לניצב (קנטון הדגל), וסמל איי פוקלנד במרכז הדגל.

עד שנת 1963 שימש הדגל גם את הטריטוריה הבריטית באנטארקטיקה. עד שנת 1985 שימש הדגל גם בטריטוריה של איי דרום ג'ורג'יה ואיי דרום סנדוויץ' שהייתה שטח חסות של איי פולקנד עד לשנה זו. במהלך מלחמת פוקלנד, עת שארגנטינה כבשה את האיים נאסר השימוש בדגל, והותר השימוש רק בדגל רפובליקת ארגנטינה.

דגל איי קוקוס

דגל איי קוקוס הוא דגל בלתי רשמי המשמש את איי קוקוס מאז 6 באפריל 2004. הדגל הרשמי המשמש את הטריטוריה הוא דגל אוסטרליה.

הדגל ירוק, ועליו שלושה אלמנטים: בצד שמאל עץ דקל מוקף עיגול צהוב, במרכזו סהר צהוב, ובצד ימין חמשת כוכבי הצלב הדרומי, אף הם צהובים. כוכבי הצלב הדרומי מופיעים על דגליהן של רבות ממדינות אוקיאניה, ובהן מדינת האם אוסטרליה.

דגל טוקלאו

מאחר שטוקלאו היא טריטוריה של ניו זילנד הנתונה לחסותה ואינה מנהלת את ענייניה בעצמה, דגל ניו זילנד שימש כדגל הרשמי עד אשר הפרלמנט המקומי אימץ, במאי 2008 דגל והמנון לאיים.

דגל טריטוריית אי חג המולד

דגל אי חג המולד אומץ באופן לא רשמי בשנת 1986 לאחר שנבחר כזוכה בתחרות עבור דגל לטריטוריה. הוא עוצב בידי טוני קוץ' מסידני אוסטרליה והוא זכה למעמד רשמי ביום אוסטרליה בשנת 2002 כאשר מנהל האי, ביל טיילור, הודיע עליו כעל דגל טריטורית אי חג המולד.

דגל ניו זילנד

דגל ניו זילנד הוא דגלה הלאומי של ניו זילנד אשר מבוסס על עיצובו של הנס הבריטי הכחול – דגל הממלכה המאוחדת בקנטון (הרביע העליון הקרוב לניצב) על גבי שדה כחול – המושחת בארבעה כוכבים אדומים בעלי חמישה קודקודים הממוסגרים בשפה לבנה ומסמלים את קבוצת הכוכבים הצלב הדרומי.

דגלה הלאומי הראשון של ניו זילנד אומץ טרם הפיכתה של ניו זילנד למושבה בריטית ונבחר על ידי מועצה של ראשי שבטים מאורים בשנת 1834. דגל הנבחר היה דגל צלב ג'ורג' הקדוש עם צלב נוסף בקנטון וארבעה כוכבים על רקע כחול. לאחר ייסודה של המושבה ב-1841 החל השימוש בניסים בריטיים במימי ניו זילנד. הדגל הנוכחי עוצב והוצג לראשונה בשנת 1869, ונועד במקור לשימוש ימי. הוא אומץ רשמית כדגל הלאום בשנת 1902.

דגל זה מציג את הצלב הדרומי כפי שמופיע בניו זילנד (כפי שמוצג גם על דגל אוסטרליה) אך מופיעים רק ארבעה מתוך חמשת כוכבי הקבוצה. כל כוכב בגודל מעט שונה. דגל הממלכה המאוחדת אשר בקנטון מתזכר את עברה הקולוניאלי של ניו זילנד ואת קשריה לבריטניה.

דגל סמואה

דגל סמואה אומץ ב-24 בפברואר 1949.

הדגל מורכב מחמישה כוכבים בגדלים שונים הנמצאים בריבוע כחול שבתוך ריבוע אדום. אלו הם כוכבי קבוצת הכוכבים הצלב הדרומי.

דגל פפואה גינאה החדשה

דגל פפואה גינאה החדשה אומץ רשמית ב-1 ביולי 1971. במשולש התחתון מופיע קבוצת הכוכבים הצלב הדרומי על רקע שחור; במשולש העליון מופיעה צללית של ציפור גן עדן בצבע צהוב על רקע אדום.

מעצבת הדגל הייתה סוזן הוהומה (Susan Huhume), תלמידת בית ספר תיכון בת 15, אשר זכתה בתחרות לאומית שנערכה לקביעת עיצוב הדגל.

אדום ושחור היו באופן מסורתי צבעים שבטיים של שבטי פפואה. שחור, לבן ואדום היו צבעי דגל האימפריה הגרמנית ששלטה באי קודם לשנת 1918. ציפור גן העדן מסמלת את האי ומופיעה גם על סמל פפואה גינאה החדשה.

הירוהיטו

הירוהיטו, (ביפנית: 裕仁) כפי שהוא נקרא בארצות המערב, או הקיסר שׁוֹוָּה (ביפנית: 昭和天皇) כפי שהוא מכונה ביפן (29 באפריל 1901 - 7 בינואר 1989) היה קיסר יפן, ה-124 במספר, אשר שלט ביפן משנת 1926 ועד למותו ב-1989. תקופת שלטונו הייתה תקופת שלטון יחיד הארוכה ביותר בהיסטוריה של יפן, וכן התקופה בה עברה החברה היפנית את אחד השינויים הגדולים בתולדותיה.

ז'אק שיראק

ז'אק רנה שיראק (בצרפתית: Jacques René Chirac, להאזנה (מידע • עזרה); ‏29 בנובמבר 1932 – 26 בספטמבר 2019) היה מדינאי צרפתי, שכיהן כנשיא צרפת, ראש עיריית פריז וראש ממשלת צרפת.

חואן קרלוס הראשון, מלך ספרד

המלך חואן קרלוס הראשון (בספרדית: Juan Carlos I; נולד ב-5 בינואר 1938) כיהן כמלך ספרד מ-22 בנובמבר 1975 עד 19 ביוני 2014.

יורי גגארין

יורי אלכסייביץ' גגארין (ברוסית: Юрий Алексеевич Гагарин;‏ 9 במרץ 1934 - 27 במרץ 1968) היה קוסמונאוט סובייטי. האדם הראשון בהיסטוריה ששהה בחלל, והראשון שחג סביב כדור הארץ.

ב-12 באפריל 1961 השלימה החללית "ווסטוק" בה טס הקפה סביב כדור הארץ והשיבה את גגארין בשלום לאדמת ברית המועצות. בכך הפך גגארין לגיבור בארצו ובעולם כולו. ב-27 במרץ 1968 נהרג גגארין בהתרסקות מטוס מיג-15 בו טס עם מדריך טיסה. עד היום לא התבררה סופית סיבת ההתרסקות, וקיימות מספר גרסאות בנושא.

מוחמד רזא שאה פהלווי

מוחמד רזא שאה פהלווי (בפרסית: محمدرضا شاه پهلوی, תעתיק מדויק: מחמדרצ'א שאה פּהלוי; 26 באוקטובר 1919 - 27 ביולי 1980) היה השאה האחרון של איראן, שלט בשנים 1941-1979. הוא ירש את השלטון מאביו, רזא שאה (1877–1944), ומשל במדינה בשלטון אוטוקרטי בסגנון של שושלת אימפריאלית שראתה באומה האיראנית כממשיכה של האימפריה הפרסית הקדומה. הוא הודח מהשלטון בעת המהפכה האיראנית בשנת 1979.

בתקופת שלטונו התפתחו מאוד יחסי איראן-ישראל וקשר טוב נוצר בין המדינות עד להדחתו מהשלטון, עת התהפכו היוצרות ובין המדינות החלה לשרור עוינות רבה.

מרגרטה השנייה, מלכת דנמרק

מרגרטה השנייה, מלכת דנמרק (בדנית: .‏Margrethe 2; נולדה ב-16 באפריל 1940 בקופנהגן) היא מלכת דנמרק ומלכת גרינלנד הנוכחית.

ניקולאי השני, קיסר רוסיה

ניקולאי השני (שמו המלא: ניקולאי אלכסנדרוביץ' רומנוב (ברוסית: Никола́й Алекса́ндрович Рома́нов). תוארו הרשמי היה: ניקולאי השני, הקיסר והשליט של כל הנסיכויות הרוסיות; 18 במאי 1868 – 17 ביולי 1918) היה הקיסר האחרון של האימפריה הרוסית, שירש בשלטון את אביו אלכסנדר השלישי ב-1894. בתקופת שלטונו נקלעה האימפריה למשבר פוליטי חריף שהועצם על ידי האבדות הכבדות בחזית שספגה בעת מלחמת העולם הראשונה (1914 - 1918). כשרונו של ניקולאי לא עמד לו לנווט את האימפריה ברגעיה הקשים ובסופו של דבר הסתיים שלטונו במהפכת פברואר בשנת 1917, שהביאה לסיום השלטון בן שלוש-מאות השנים של שושלת רומנוב ברוסיה. גם הממשלה הזמנית, שקמה בעקבות המהפכה, כשלה במשימה, והבולשביקים עלו לשלטון במהפכת אוקטובר באותה שנה. הבולשביקים הוציאו להורג את ניקולאי יחד עם בני משפחתו ב-1918.

סמל אוסטרליה

סמל אוסטרליה (או בשמו הרשמי: סמל חבר העמים של אוסטרליה) הוא סמלה הרשמי של אוסטרליה מאז שנת 1912. הסמל הראשוני הוענק לאוסטרליה ב-7 במאי 1908 על ידי המלך אדוארד השביעי. הסמל הנוכחי הוענק ב-19 בספטמבר 1912 על ידי המלך ג'ורג' החמישי.

על אף החלפת הסמל, המשיכו להשתמש גם בסמל המקורי - כך לדוגמה עד שנת 1966, בה הופיע הסמל על מטבע שישה פני.

צ'ארלס, נסיך ויילס

הנסיך צ'ארלס פיליפ ארתור ג'ורג' וינדזור (Charles, Prince of Wales, ‏נולד ב-14 בנובמבר 1948) הוא יורש העצר, נסיך ויילס והראשון בסדר הירושה לכתר הבריטי. הוא יורש העצר לתקופה הארוכה ביותר בתולדות מלכי אנגליה, 67 שנה (החל מעליית אמו המלכה אליזבת השנייה למלוכה ב-6 בפברואר 1952, כאשר היה בן 3); אם יירש את אמו, יהיה המונרך הבריטי שנכנס לתפקיד בגיל המבוגר ביותר. המונרך המבוגר ביותר שנכנס לתפקיד נכון להיום היה ויליאם הרביעי, שנכנס לתפקיד בגיל 64‏.

שטפן צווייג

שטפן צווייג (בגרמנית: Stefan Zweig;‏ 28 בנובמבר 1881 – 22 בפברואר 1942) היה סופר יהודי-אוסטרי.

הכוכבים הבהירים בקבוצת הצלב הדרומי
α (אקרוקס)β (מימוזה)γ (גקרוקס)δ Crux constellation-heb
88 קבוצות הכוכבים המודרניות
אוקטנטאוריוןאינדיאניאנדרומדהארידנוסאריהאריה קטןארנבתברבורבתולהגביעגדיג'ירףדג דרומידג זהבדג מעופףדגיםהדובה הגדולההדובה הקטנהדולפיןדלידרקוןהר השולחןהרקולסזאבזבובזיקיתחד קרןחץטווסטוקאןטלהטלסקופיונהירכתי הספינהכלב גדולכלב קטןכלבי צידכן ציורכתר דרומיכתר צפונילווייתןלטאהלינקסמאזנייםמגןמזבחמחוגהמיקרוסקופמפסלתמפרשמצפןמשאבהמשולשמשולש דרומינבלנושא הנחשנחשנחש מיםנחש מים קטןנשרסוסוןסקסטנטסרגלסרטןעגורעגלוןעוף החולעורבעקרבפגסוספסלפרסאוסציפור גן עדן • הצלב הדרומי • קנטאורקסיופאהקפאוסקשתרשתשדריתרועה דוביםשועלוןשורשעון מטוטלתשערות ברניקיתאומיםתנור

דף זה בשפות אחרות

This page is based on a Wikipedia article written by authors (here).
Text is available under the CC BY-SA 3.0 license; additional terms may apply.
Images, videos and audio are available under their respective licenses.